Defensie, verkeer en warenwet in de VRIJDAG 6 DEC 1935 Tweede Kamer. De vrijz. dem. zijn verdeeld. Verklaring van Mr. Duys baart geen opzien. Coede warenkeuring behouden. (Van onzen Haagschen correspondent). Morgen vergadering. Afhan- handeling Defensie-begrooting, Het liep al aardig tegen den morgen, toen de heer Ketelaar namens die V.-D- fractie' genooten welke het niet met het door Mr, Joekes ingenomen standpunt eens waren, kwam verklaren, dat hij en andere V.-D. af gevaardigden het door den V.-D. bond in 1924 omhelsde denkbeeld der nationale ontwa pening onverzwakt trouw wenschten te blij ven. Zeker, de omstandigheden waren in middels wel veranderd, doch zij waren niet van dien aard, dat nu ook wijziging van standpunt zou moeten intreden. Kwart voor drie was het, toen Minister Colijn kon vaststellen, dat er veel in het midden was gebracht, wat geen verband hield met deze Defensie-begrooting. Over al de defensie-politiek, welke zich had laten hooren, kon hij thans zwijgen: bij de be handeling van het defensie-fonds kon men dit alles nader onder de oogen zien. Intusschen verklaarde de Minister met be langstelling kennis genomen te hebben van de verklaring van den heer v. Zadelhoff. dat de S.D.A.P. iedere illegale actie voor haar zelf en voor haar leden ten eenen male ver werpt. Jammer vond hij het alleen, dat de erkenning der feiten de sociaal-democraten nog niet één stap verder had gebracht, nl, wat aangaat hun houding tegenover deze begrooting, die zij nog niet wenschen te aan vaarden. In verband met veler klachten over het door werkgevers ontslaan van personeel, dat voor herhalingsoefeningen moet opkomen, gaf de Minister te verstaan niet veel kans te zien. daartegen van overheidswege maatre gelen te treffen, maar hij zal er nog eens 'n nachtje over slapen. Minister Colijn verklaarde verder o.m., geen enkele reden te hebben om te meenen, dat het leger niet geheel betrouwbaar zou wezen of dat de geest in de weermacht zeer te wen schen zou overlaten. De heer ter Laan, zoo vernamen wij nog, vergiste zich toen hij dacht dat de begrooting voor 1936 hooger zou zijn dan die voor 1935; zij is alleen zooveel hooger als het bedrag der annuïteiten be treft en bovendien werden op Defensie reeds heel wat millioenen bezuinigd, toen alle dere begrootingen nog omhoog gingen. Uit de gebeurtenissen inEuropa moest men concludee ren, dat verdere bezuinigingen niet verant woord waren. Opneming van werkloozen in 't leger zou weer meer geld kosten, doch ware wel een goede maatregel .evenals uitbreiding van het contingent. Maar vóór alles gaat. wat het eerst te bereiken valt en tevens het eerst noodige is en dat is verbetering der materieele uitrusting van het leger. Ziet daar eenige hoofdpunten uit minister Colijn's rede. Om vier uur in den morgen kon men eindelijk huiswaarts gaan om nog den zelfden dag elkaar terug te z-ien. MIDDAGVERGADERING. Aanneming Defensiebegrooting Verkeersfonds - Warenwet. Zooals wij reeds gisteren konden vermel den, nam de Kamer Hoofdstuk VIII, Defensie, met 51—23 aan. Dat ode communisten, nog enkele meestal met hen meegaande eenlin gen en de s.d.-fractie tegenstemden, was ge woon. Daarentegen beleefde men wat nieuws nu Mr. Joekes en de heer Schilthuys in tegen stelling met hun vier andersdenkende V.D.- fractiegenooten, vóór de Defensie-begrooting stemden, evenals de jongste eenling Mr. Duys van wiens korte verklaring wij ook al gisteren gewag hebben gemaakt. Zijn uiteenzetting veroorzaakte niet het geringste opzien in de Kamer. Bij het debat over het Verkeersfonds kwam dank zij den heer van Kempen (lib.) de kwestie van de Douglastoestellen om den hoek kijken. De Minister van Waterstaat verzeker de zijn gehoor, dat men de veiligheid niet aan de snelheid zal opofferen en deelde ver der ook mede dat de Nederlandsche vliegtuig industrie in den bouw van onze burgerlijke luchtvloot zal worden ingeschakeld: Toen kon de discussie over de wijziging der Warenwet beginnen. Aanvankelijk had tot het bezuinigingsplan behoord de feitelijke op heffing van die wet, doch tenslotte is er nu iets heel wat minder radicaals uit de bus ge komen, dank zij het hevig verzet dat tegen de vroegere plannen gerezen was. Vermindering van het aantal keuringsdiensten zal mogelijk zijn, terwijl er een andere kosten verdeeling zal plaats vinden. Het Rijk zal voortaan slechts iets meer dan 1/4 hoeven te betalen, terwijl dan de helft voor rekening der ge meenten, en de rest voor het bedrijfsleven zal komen. Bovendien wordt de retributie, welke de bedrijven hebben te betalen, verhoogd. Me vrouw de VriesBruins (s.d.) die als medica natuurlijk diep doordrongen is van een goede warenkeuring, was buitengewoon blij. dat de Regeering voor de oppositie geweken was. Zij vreesde alleen, dat er toch nog te veel keu ringsdiensten zullen verdwijnen, gehoord de geruchten, dat de Regeering van plan zou we zen er slechts 8 in stand te houden. De heeren Drees (s.d.) en Wielinga (a.r.) opperden de vraag of men hier eigenlijk nog wel met een bezuiniging te doen heeft en niet veeleer met een verschuiving van lasten: wat het Rijk minder zal hoeven te betalen zullen nu de ge meenten moeten opbrengen. Ook Mr. Goseling (R.K.) voelde dit bezwaar. Hij drong er voorts evenals de heer Bakker (c.h.) op aan, de be- langen van het platteland vooral goed in het oog te houden en dus te waken tegen een daar al te zeer in het gedrang komen van de keu ring. Maar de plattelander Mr. Vervoorn dacht er juist heel anders over, want hij had liever de heele warenwet inclusief de keuringsdiens ten zien verdwijnen. Bij de verdediging van het wetsontwerp er kende Minister Slingenberg tegenover Mr. Go seling, dat het inderdaad niet gewenscht is, dat een wetsontwerp zoovele wijzigingen in den loop der tijden ondergaat als met dit ont werp het geval was geweest. Doch er waren hier verzachtende omstandigheden, zooals de wisseling in Ministers die met dit voorstel te maken hadden, het sterke verzet der Kamer waardoor ook weer verandering geboden bleek in het belang van het bereiken van een resul taat langs den weg van gemeen overleg. Wat .verder den financieelen kant der aangelegen- i heid betreft, men had wel te bedenken, dat er voor de gemeenten aanzienlijke besparing van kosten zal ontstaan tengevolge van con centratie van diensten. Hoeveel keuringsdien sten er zullen overblijven, kon de Minister niet zeggen. Acht leek hem wel heel weinig, doch hij verklaarde met nadruk zich in dit opzicht alle vrijheid te willen voorbehouden. Nog wat heen en weer gepraat over eenige amendementen en toen was men met de be handeling van het ontwerp gereed. Nu de eindstemming. De defensiebegrooting aangenomen. Mr. Duys stemt vóór. Haamstede in vuurgloed. Cichorei-fabriek in den brand. Donderdagavond omstreeks halfzeven heeft een groote brand gewoed in de Cicho rei-fabriek van de N.V. De Kapel aan de Hooge Zoom te Haamstede. De brand, die ontstaan was op een droogzolder, vermoe delijk door zelfontbranding van cichorei, breidde zich zeer snel uit. De brandweer van Haamstede, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, tastte met een tweetal stra len het vuur aan, doch kon niet verhinderen dat het hoofd- en machinegebouw met de ge heele inventaris een prooi der vlammen werd. De schade die in de tienduizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. De brandweer slaagde erin het overige ge deelte van de fabriek te behouden. Omstreeks 9 uur kon gezegd worden dat men den brand meester was en nam de na- blussching, die nog geruimen tijd duurde, een aanvang. Daar de maatschappij ook nog te Zierik- zee een fabriek heeft, zullen de arbeiders, die in de fabriek te Haamstede werkten, waar schijnlijk niet broodeloos worden, doch aldaar tewerk gesteld kunnen worden. WEER EEN ANTI-LAWAAI CONGRES. De groote belangstelling, welke het eerste Anti-Lawaai Congres, dat vorig jaar door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club in Samenwerking met de Geluidstichting is ehouden. mocht ondervinden heeft er boe geleid wederom zuik een congres te organi- seeren. Het ligt in de bedoeling deze bijeen komst in het voorjaar 1936 te Delft te doen plaatsvinden. VEEL VEE STIERF IN DE VLAMMEN. Door onbekende oorzaak is de groote boer derij van J. Zuiderveld te De Tieke bij Drach ten afgebrand. De bewoner, die alleen thuis .was wist zich door uit het zolderraam te springen, in veilig- heid te stellen. Al het vee, 14 koeien, een paard en een var ken kwam in de vlammen om. De boerderij is laag verzekerd. AMST. RIJTUIG MAATSCHAPPIJ. In de stallen van de Amsterdamsche Rij tuig Maatschappij aan den Overtoom te Am- :terdam wordt Zaterdagavond 14 December een Sinterklaas-avond gegeven, waarbij jon gere en oudere leerlingen hun rijvaardigheid zullen toonen. VEREENIGING ,.DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagmiddag heeft in de Haarlemsche Manége een dressuurproef voor dochters en zoons van leden plaats. In verband met de uiteenloopende leeftijden wordt in twee af- deelingen gereden. De majoor der huzaren de Waal uit Den Haag heeft zich bereid verklaard in de jury zitting te nemen. Onze Haagsche corr. seint ons: De begrooting van defensie is met 5123 stemmen aangenomen. Van de Vrijz. Dem. stemden alleen Mr. Joe kes en de heer Schilthuis voor, terwijl mevr. mr. BakkerNort en de heeren Kooiman, Ke telaar en Ebels zich met de communisten, den rev. soc. Sneevliet en den R.K. democraat mr. Artz en de soc. dem. op één n-a (Mr. Duys) het „tegen" lieten hooren. De onlangs uit de soc. dem. fractie getreden mr. Duys, legde een korte' verklaring af, hier op neerkomend, dat hij zou voorstemmen. Ie omdat onze begrooting slechts het mi nimum aan uitgaven vraagt-, die op het oogen- blik door de omstandigheden absoluut noodig zijn en 2e omdat hij aldus consequent handelt, n.l. in overeenstemming met het ook voor de S. D. A. P. aangenomen standpunt, den weg der een zijdige ontwapening te verlaten. Zesde Hoog van He Moerdijk- brug geplaatst. Stuk van 100 meter lengte. Onder gunstige omstandigheden is Donderdag door De Witt's Bergings-Maat- schappij de zesde spanning der brug aan den Moerdijk getransporteerd. Om 9 uur kwam het convooi te Willemsdorp, waar het brugvak tusschen de pijlers gevaren werd, waarna tot vallend water werd gewacht om het op zijn steunpunten te leggen. Om ruim 1 uur was de verbinding van den Brabantschen met den Zuid-Hollandschen oever weer een groot stuk (100 meter) verder gekomen. MIJNONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. HEERLEN, 5 December (A. N. P.) Gister avond is in de ondergrondsche werken van de mijn Willem Sophie te Spekholzerheide een ongehuwde houwer uit Simpelveld onder val lend gesteente geraakt en gedood. In 314 iaar is in de Willem Sophie geen doodelijk ongeluk voorgevallen. Positie van de Jos Maria gunstig voor berging. Ook kans op behoud van de Men ja? AMSTERDAM, 5 December (A. N. P.) Het bij Egmond aan Zee gestrande motorvracht schip Jos Maria ligt thans met den kop om de Zuid hoog op het strand. Het schip stoot niet. De beide ankerkettingen, welke vóór aan stuur- en bakboordzijde uitstaan hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kan sen voor het vlot brengen goed worden ge noemd. Een beslissing over de berging is nog niet genomen. De luiken van de Jos Maria zijn verzegeld. Voor het bewaken van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlot brengen van de Kerkplein, welke evenals de sleepboot Drente, waarvan het sloopingswerk zich in vlot tempo voltrekt, met den kop om de Noord ligt, vorderen naar wensch. Men neemt aan, dat het schip bij hoog tij en gunstig weer vlot zou kunnen komen. De ter hoogte van Den Helder gestrande Zweedsche houtboot Menja, welk schip 32 jaar oud is, zal. naar wij van bevoegde zijde vernemen, misschien nog vlot gebracht wor den. Ook hier zal het weer moeten meewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. Bisschop Zaenker in conflict met de Duitsche regeering. Had een theologisch examen afgenomen. Ets van Rembrandt te Londen geveild. AMSTERDAM. 5 December (A.N.P.) Naar wij vernemen zal oo Vrijdag 13 December a.s. bij Christie te Londen in veiling worden gebracht de ets van Rembrandt op Japansch papier van het portret van burgemeester Jan Six. Deze ets bevindt zich thans in de nalatenschap van den heer Innes. Naar men ons mededeelt wordt als verkoopsprijs in den catalogus aangegeven een bedrag van 22C0 pond sterling. BERLIJN, 5 Dec. (A.N.P.) De bisschop -der evangelische kerk, Zaenker te Breslau, heeft tegen een nadrukkelijke, verordening van de landelijke kerkcommissie '.'der evangelische kerk van de oud-Pruisische unie en tegen een gelijkluidend ver-zoek van den rijks- en Pruisischen minister voor kerkelijke aange legenheden, op 3 December een theologisch examen afgenomen. De rijksminister en de minister van Pruisen voor kerkelijke aange legenheden heeft, omdat dit optreden van den bisschop een onverantwoordelijke ver storing van het werk der kerkelijke ordening is, den oppersten raad der evangelische kerk verzocht in overleg met de landelijke com missie voor de kerken een disciplinaire pro cedure te openen tegen bisschop Zaenker. De minister heeft de stopzetting bevolen van de uitkeering van de middelen, welke worden aangewend voor de salarieering van bisschop Zaenker. VERBOND VAN WERKGEVERS IS TEGEN WIJZIGING DER WARENWET. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin met klem wordt verzocht de voorge dragen wijziging van de Warenwet te verwer pen, omdat een plan tot bezuiniging, waarom de herziening toch begonnen is. ontbreekt; de in het wetsontwerp opgenomen bijdrage van het bedrijfsleven op een foutieven rechtsgrond is gebaseerd en ook om zijn consequenties moet worden afgewezen; en omdat de bij drage van het bedrijfsleven (aanvankelijk f 5, daarna in maximum f 25, thans in maximum f 40.) een verschuiving van lasten beteekent, terwijl versobering en bezuiniging dringende eisch des tijas is. „Jos Maria" zal worden vlot gebracht. De beslissing over de berging van het bij Egmond gestrande motor-vrachtschip, de „Jos Maria", is gevallen. Het schip zal worden vlot gebracht door Smit en van der Tak's Bergingsmaatschappij aan wie ook het vlotbrengen van de „Kerk plein" is opgedragen. RUSSISCH HOUTSCHIP ZAL ZATERDAG TE AMSTERDAM VAN STAPEL LOOPEN. De derde der drie houttransportschepen, de Kosarew", (de bouw dezer drie is door Sovjet- Rusland opgedragen aan de Ned. Scheeps bouw Mij., zal Zaterdag te water worden ge laten. De stapelloop van de beide andere had op 26 October 1.1. plaats. De hellingen van de werf zullen dan nog bezet zijn door Twee tank booten en een stoomtanker voor de Koninklijke Shell, terwijl nog de kiel gelegd moet worden voor een flottielje-vaartuig in opdracht van de Koninklijke Marine. Amsterdam's Gemeenteraad neemt begrooting aan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagmiddag de begrooting, sluitende in den gewonen dienst met f 24.264.285 en in den kapitaalsdienst met f 19.588,220 aan inkomsten en uitgaven aangenomen met 30 tegen 11 stemmen. Amsterdamsche autobus rijdt bakfietser dood. Op de Weesperzijde bij de Boerhaavestraat Amsterdam is Donderdagmiddag een zeer ernstig ongeluk met doodeiijken afloop ge beurd. Een 47-jarige man, die een bakfiets be stuurde, kwam uit de Boerhaavestraat, toen juist een gemeentebus van lijn D. passeerde. Vermoedelijk is hij tegen de bus gereden en toen ondergeraakt. In zeer ernstigen toestand is de man naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht, waar hij enkele oogenblikken later overleed. PAARD EN WAGEN TEGEN AUTO; VOERMAN GEDOOD. Op den weg van Bome naar Weerselo heeft Donderdag omstreeks één uur een ernstig ongeluk plaats gehad. De petroleumventer J. Lokotte uit Weerselo kwam op onverklaarbare wijze met paard en wagen voor een juist passeerende auto uit Borne. Rumoer in het Hongaarsche parlement. BOEDAPEST, 5 December (A.N.P.) Bij de debatten in het parlement is het rumoerig toegegaan. De voorzitter van den rijksdag verklaarde, naar aanleiding van herhaalde interrupties van de legitimistische afgevaar digden. dat hij slechts koning was of zou zijn, die met de heilige Stefaniekroon was gekroond. De voorzitter zeide daarop, dat hij het recht en de plicht had direct op te ko men tegen uitlatingen, die in strijd zijn met de grondwet. De minister van binnenland - sche zaken verklaarde onder stormachtigen bijval der regeeringspartij dat de regeering zoo noodig de legitimistische propaganda met draconische middelen zou onderdruk ken. Sigarenmakers staken. Directie erkende de fabriekscommissie niet. Wegens een loonkwestie is onverwacht een staking uitgebroken in de sigarenfabriek van de firma Van Eyndh-oven te Roosendaal. De sigarenmakers verlangden naleving van het Collectief Contract. Toen de vertegenwoordi gers van de Katholieke en Moderne bonden hierover een onderhoud aanvroegen bij de directie weigerde deze hen te ontvangen. Te vens verklaarde de directie de fabrieks commissie voor ontbonden. In deze houding hebben de bonden aanleiding gevonden de stakingsorder af te kondigen. Donderdag omvatte de staking alle 25 si garenmakers. Alleen het vaste personeel dat buiten de C. A. O. valt, is nog aan den ar beid. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN PEKING. PEKING, 5 Dec. (A.N.P.) Gistermiddag vlo gen vijf Japansche militaire vliegtuigen over Peking. Zij wierpen pamfletten omlaag, waar in de autonomistische beweging in Noord- China werd gehuldigd. De autoriteiten en de bevolking werden hierdoor zeer verontrust. Minister Hoare spreekt heden in het Lagerhuis. Internationale problemen aan de orde. De venter werd van den wagen geslingerd j TT.. smug wisiuu s«iii«,a,rLL-, hok hccii ue-uiiiiiiei f opgenomen. Hij werd naar pian opgesteld. De Britsche regeering is steeds hef, R.K. Ziekenhuis te Oldpnznnl vervoerd j i LONDEN, 5 December (A. N. P.) Men ver wacht dat de minister van buitenlan-dsche zaken in de redevoering, die hij vandaag in het Lagerhuis zal houden bij de voortzetting van de debatten over de nota van antwoord op de troonrede de tegenwoordige aspecten van het Italiaansch-Abessynisch conflict, de situatie in het verre Oosten en andere aan de orde zijnde internationale problemen zal bespre ken. De minister voor Volkenbondsaangele- genheden Eden zal eveneens aan de debatten deel nemen. Op het oogenblik gaan geruchten, dat de beraadslagingen te Parijs tuschen de Britsche en Fransche deskundigen met betrekking tot de sancties, teneinde op deze wijze een oplos sing van het geschil te verkrijgen, goede voort gang maken. De beraadslagingen worden nog steeds voortgezet en hoewel verluidt dat voort gang wordt gemaakt-, is nog geen definitief STEUN VOOR TONG-AANVOER. Krachtens de beschikking der „Crisis-Steun- beschikking 1935 (tong)", zal de Nederland sche Visscherij-Centrale steun verleenen aan de eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartuigen" tot een maximum bedrag van f 10.578.58. De steun zal bedragen f 0.0307 per K.G. door de bovenbedoelde groep georganiseer- den in het tijdvak van 11 Juli 1935 tot 30 September 1935 aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cM. Salarieering van personeel in Lageren Overheidsdienst. Ambtenarenbonden protesteeren. DEN HAAG, 5 Dec. (A.N.P.) Het comité van zes, gevormd uit de Chr., Moderne en R.K. bonden van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst kwam dezer dagen in Den Haag in vergadering bijeen o.a. ter bespre1 king van de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken betreffende salariee ring personeel der lagere publiekrechtelijke organen. De vergadering sprak als haar oor deel uit dat de circulaire tegenspraak vormt met de richtlijnen als in het rapport van de commissie-Schouten omschreven, welke door de regeering als richtlijnen bij haar toezicht op de salarisregelingen voor lagere organen is aanvaard. De overmatige invloed, welke de minister van binnenlandsche zaken op de ge meentebesturen uitoefent, heeft tot gevolg dat een fatale verlaging van de ambtenaren- en werkliedensalarissen plaats vindt. Bovendien leidt de omstandigheid dat de minister van binnenlandsche zaken bepaald heeft dat niet meer de bij collectief contract vastgestelde loonen maatstaf zijn tot groote onbillijkheden en tot een onjuiste berekening van het plaat selijke loon- en levenspeil. Bovendien werd aandacht gewijd aan de zeer bijzondere posi tie van sommige groote gemeenten, waaraan de regeering in belangrijke mate aandacht schenkt, ook in verband met de financieele positie van die gemeenten. Er zou namelijk gebleken zijn, dat gemeenten, die in aanmer king komen voor financieele hulp van de re geering, in bijzondere mate gedwongen wor den een lagere salarisregeling in te voeren. Overwogen werd een manifest aan het Ne derlandsche overheidspersoneel te richten. Zal de Regeering de radio distributie regelen? Commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld die opdracht heeft: le. te onderzoeken op welke wijze de draad omroep in Nederland het best kan worden georganiseerd, beheerd en geëxploiteerd; 2e. voorstellen te doen omtrent regelingen en maatregelen van technischen, juridischen en exploitatieven aard, welke, hetzij blijvend hetzij bij wijze van overgang, moeten wor den getroffen. In de commissie zijn benoemd: tot voor zitter H. van Boeyen. voorzitter van den Radioraad. en tot leden: L. J. Bakker, lid van den Radioraad. te Bussum; ir. H. J. Boet je, hoofdingenieur-directeur der tele grafie en telefonie te Den Haag; ir. H. C. A. Boom. directeur van den gem. telefoondienst te Rotterdam; mevrouw B. Boon-Van der Starp. lid van den Radioraad te 's-Graven- hage: mr. A. van der Deure. voorzitter van de Ned. Christelijke Radio'vereeniging te Bennekom (Gld.): P. A. Enserinck. referen daris bij het hoofdbestuur der P.T.T. te Den Haag: mr. P. J. A. Kleene, lid van den Ra- dioraad te Roermond; C. J. P. Kuipers, voor zitter van den Bond van Exploitanten van Radiocentrales, te 's-Gravenhage; J. W. Le- bon, secr.-pennigmeester van de v^reeniging van arbeiders radio-amateurs te Hilversum; C. Prins, radio-distribuant te Sliedrecht: mr. J. F. v. Royen, alg. secretaris der P.T.T. te 's-Gravenhage; P. ~A. M. Speet, algemeen be drijfsleider van den Katholieken Radio-om roep te Hilversum; ir. J. Tj. Visser, ingenieur der telegrafie en telefonie te Den Haag; W. Vogt. directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O., te Hilversum. Secretaris is mr. B. de Gaay Fortman, lid van den Radioraad te Amsterdam, en ad junct-secretaris: dr. A. A. M. Enserinck, ad junct-commies bij het hoofdbestuur der P. T. T. te 's-Gravenhage. S.S. GOTHIC VAART DE HEMBRUG AAN. Het van Amsterdam komende Nederlandsche stoomschip „Bodegraven", dat zeer diep gela den was passeerde de I-Iembrug. Het van IJmuiden komende Zweedsche s.s. „Gothic", geladen met hout. moest wachten, totdat de Bodegraven" de brug gepasseerd was. De „Gothic" werd evenwel bij het naar rechts gaan belemmerd door een sleepboot met zand bakken, zoodat zij achteruit moest slaan en daarbij dwars in het Noordzee-kanaal kwam te liggen. De „Gothic" raakte den Noordelijken pijler van de Hembrug zonder veel schade aan te richten. Het schip wierp het anker uit, waarbij gelukkig de kabels, die daar liggen, ongemoeid bleven. De schade aan schip en pijlers is zeer gering. NOTARIS KRIJGT ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF. De rechtbank heeft den 60-jarigen notaris uit Bergen op Zoom veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. De eisch luidde één jaar en zes maanden. Verdachte had, zooals men zich zal herin neren. terecht gestaan wegens verduistering van geldbedragen tot een gezamenlijke waarde van f 28.000, welke hij krachtens zijn ambt onder zich had. De kaden van Nijmegen staan al weer blank. De Waal steeg 224 c.M. in drie dagen! De Rijn in Duitschland stijgt sterk en de Waal ten onzent dus ook. Dinsdag werd er bij Nijmegen een was geconstateerd van 30 c.M., Woensdag bleek het peil 86 c.M. te zijn ge stegen. De peilschaal gaf gisteren een was van 108 c.M. aan. In drie dagen dus 224 c.M. was! De peilschaal te Nijmegen wees daardoor Donderdag een stand aan van 10.18 M. boven N.A.P. De uiterwaarden langs de rivier staan grootendeels blank. Het laagste gedeelte van de kade voor de stad staat onder water. Vooral in de bocht, welke de rivier bij de stad maakt, heeft de stroom thans een ontzagwekkende breedte en biedt een majesteuzen aanblik. Bij Keulen, waar eerst een was werd gemeld, van 1.20 M., is de rivier weer 59 c.M. gestegen, zoodat wederom bij Nijmegen nog was te wachten is. De Waalbrugwerken zijn in een stadium ge komen, dat hoog water geen hinder veroor zaakt. FIETSER RIJDT VOETGANGER DOOD. Te Hendrik-Ido-Ambacht is de 46-jarige ge meente-architect P. van Drunen, toen hij in de Kerkstraat liep, door een hem achterop komenden fietser aangereden. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij on middellijk dood was. De fietser, wiens brille- glazen beslagen waren, had den voetganger niet opgemerkt. Noord-Holland gaat vijf millioen leenen. Tegen 4V2%; uitgifte op 99 9 Dezer dagen zal de inschrijving worden opengesteld op een 414% leening Noord-Hol land, groot f 5 millioen, tegen den koers van i%. De inschrijving zal geschieden bij de heeren Mees Zoonen, Heldring Pierson en de Incassobank. Het betreft de opneming van nieuw geld. De leening dient niet voor conversie. EX-NOTARIS KRIJGT EEN HALF JAAR. BREDA, 5 December (A. N. P.) De Breda- sche Rechtbank veroordeelde heden ex-nota ris P. uit Bergen op Zoom wegens het plegen van verduisteringen tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch was een jaar en zes maanden. NATIONAAL HERSTEL PROTESTEERT TEGEN „DE BEUL." DEN HAAG, 5 December (A. N. P.) Het hoofdbestuur van het verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den minister van binnen landsche zaken een telegram gezonder, waar in wordt gezegd, dat het hoofdbestuur het ant woord van den burgemeester van Amsterdam in den gemeenteraad dier gemeente het R.K. Ziekenhuis te waar hij bij aankomst bleek te den. Oldenzaal^ vervoerd, j bjg*. nemen aan ^nige^ollectieve I het tooneelstuk „De Beul" "heeft afgewacht, Tei vergadering werd medegedeeld dat een doch dit diep teleurstellend acht en zich mits- nesnvelriricr m.*r. minkfav vrrn o o I ui-.i. lbond zal worden besloten, den Volken- waartoe de minister het verzoek heden zal ont- l vangen. bij het adres van het nationaal verbond „Godsdienst, gezin, gezag" om voor stellingen als deze te doen verbieden

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2