^5 Engeland doet een beroep op Mussolmi Ml JNHARDT'S Vragen van een nieuweling te Genève. HOE THIJS IJS HET ZEEPALEIS VEROVERDE VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 Sir Samuel Hoare. verklaringen en practische maatregelen te be wijzen, dat zij van allen grond ontbloot waren. Zij wenscht oprecht de Egyptische rechten te beschermen en alle door regeering en volk van Egypte goedgekeurde besluiten te steunen. Zij heeft er tevens een aanleiding in gezien, haar advies te herhalen, dat de maatregelen die noodig waren voor het ontwerpen van een grondwet voortgang zouden mogen vinden. De Britsche regeering staat niet onsympathiek tegenover de Egyptische wenschen en is- be zield met de meest vriendschappelijke gevoe lens jegens Egypte, en daarom acht zij het juist, openlijk haar standpunt te verkonden, want vriendschap en samenwerking kunnen zich slechts ontwikkelen in een sfeer van eer lijkheid, sympathie en werkelijkheidszin. Duit«chland. BUITENLAND Samuel Hoare spreekt in het Lagerhuis over de internationale kwesties. Een beroep op Mussolini en zijn landgenooten. Engeland wil Italië niet vernederen. Luchtpact met Duitschland noodzakelijk. Geen verzet tegen een nieuwe constitutie in Egypte. De drie belangrijkste onderwerpen, De situatie, die is ontstaan door het Ita waarmede de Britsche minister van liaansch-Abessynische conflict heeft aanlei- buitenlandsche zaken, Sir Samuel d!"g Sneven tot misverstanden in Egypte, tt t e*. i Ult vrees dat Engeland willekeurig of onder Iioaie zich heeft beziggehouden m de den druk der omstandigheden maatregelen rede, die hij gisteravond in het Lager- zou nemen in Egypte, die in strijd zouden zijn huis heeft uitgesproken, waren een met den status van Egypte overeenkomstig de luchtpact met Duitschland, het Abel- 1922' M^che regeering heeft het bestaan van deze misverstanden synische conflict, de situatie m het tijdig geconstateerd en heeft getracht door Verre Oosten en het Egyptische vraag stuk. Luchtpact. Hoare deelde mede, dat de Britsche regee ring nieuwe pogingen heeft gedaan om met Hitier de kwestie van de vermindering der bewapening te bespreken. „Het spijt mij te moeten zeggen", zoo verklaarde hij, dat de hui dige perspectieven niet hoopvol schijnen, zoo lang de Italiaansch-Abessynische oorlog nog voortduurt, en dat men bij een voortzetting der discussies niets kan 'winnen. Dit is, ge loof ik, ook het standpunt der Duitsche re geering. Niettemin zijn wij bereid elke ge- legenheid, welke zich zou kunnen voordoen oin nieuwe besprekingen te openen, aan te grijpen". Hoare acht een luchtpact en een verminde ring der luchtbewapening dringender noodig dan ooit. Het Abessymsche conflict. Met betrekking tot de Abessynische kwestie, zeide Hoare, dat Engeland zijn rol in het Vol kenbondsoptreden volledig heeft gespeeld en steeds heeft gestreefd naar een vreedzame regeling van het conflict. De leden van den Volkenbond hebben bijna eenstemmig de economische sanctiemaatregelen toegepast, zelfs, wanneer dat verlies voor hen mede- bracht. Wat betreft een embargo op petroleum zelde Hoare: Ik behoef slechts te zeggen, dat wij ook op dit gebied bereid zijn ons aandeel in een gemeenschappelijk optreden bij te dragen. In beginsel heeft de Volkenbond zich I reeds met een dergelijk embargo accoord ver klaard en ik wensch te verklaren, dat geen enkele regeering voor deze gemeenschappe lijke beslissing of voor eenig ander sanctie- I voorstel meer verantwoordelijkheid draagt dan de andere regeeringen. Intusschen wil ik hier bezwaren inbrengen tegen de beschuldiging, dat Britsche petro leum maatschappijen van de situatie gebruik maken. Inderdaad is de uitvoer van petro leum naar Italië in het laatste kwartaal be langrijk toegenomen, doch deze vermeerde ring komt niet voor rekening van onder nemingen, waarin Engeland is geïnteresseerd. De Anglo-Iranian Company bij voorbeeld, heeft gedurende de eerste elf maanden van van dit jaar belangrijk minder petroleum naar Italië uitgevoerd, dan in dezelfde periode van 1934. Deze vermindering is vooral in de maan den Augustus, September en October tot uiting gekomen. Het uitstellen van de beraadslagingen over een petroleumembargo, beteekeht niet, dat de houding der staten is verslapt. Men heeft door dit uitstel meer gelegenheid gekregen voor het streven naar een moeilijke schikking van het conflict. Wellicht is het onmogelijk om te bemiddelen tusschen de uiteenloopende stand punten van den Volkenbond, Italië en Abessy- nië, maar Frankrijk en Engeland hebben ge tracht, de vredespogingen gedurende den kor ten tijd, die nog beschikbaar wa-s, met des te meer energie door te zetten. De wereld heeft dringend vrede noodig. Groot Brittannië en Frankrijk, die handelen namens den Volken bond en in den geest van den Volkenbond, wenschten nogmaals een krachtige poging tot vrede tedoen. Sir Samuel Hoare vervolgde: „Wij wenschen Italië noch te vernedëren, noch te verzwakken. Integendeel wenschen wij niets liever dan een zoo sterk mogelijk Italië te zien, dat zoowel moreel als politiek sociaal een zoo sterk mogelijke positie in de wereld inneemt en in staat is hij te dragen tot den vooruitgang van de wereld. Ik doe nogmaals een beroep op Mussolini en Bijn landgenooten 'om uit hun geest elke ver denking te laten varen, dat er verdachte mo tieven achter onzen steun aan den Volkenbond staan. Wolken over het Verre Oosten. Over den toestand in het Verre Oosten ver klaarde Sir Samuel Hcare dat naar zijn mee ning, geen bevredigende oplossing van de economische en financieele moeilijkheden van China mogelijk was zonder de vriendschappC' lij'ke samen werking van alle betrokken mo gendheden, China zelf natuurlijk inbegrepen. Om dit te bereiken heeft de Britsche regeering Sir Frederik Leith Ross naar China gestuurd, teneinde een onderzoek in te stellen. Andere regeeringen zijn echter niet ingegaan op de suggestie van Britsche zijde om een gemeen schappelijke actie te voeren. Na eenige we ken in Tokio te hebben doorgebracht heeft Leith Ross zich naar Sjanghai begeven om in samenwerking met de Chineesche autoriteiten zijn onderzoek te beginnen. Temidden van de onderhandelingen dwong de valutasituatie d*3 Chineesche regeering plotseling tot snel in grijpen. Op 4 November werd een decreet uit gevaardigd, waardoor de basis van de Chinee sche valuta plotseling gewijzigd werd. De Chi neesche regeering deed dit op eigen initiatief en vroeg niet het advies van Leith Ross. Vol gens de ontvangen rapporten werd het be sluit echter gunstig ontvangen en is reeds thans zijn goede uitwerking gebleken doordal het vertrouwen er door is hersteld. Er blijven echter nog wolken hangen aan den Chinee- schen horizon, en deze worden gevormd dooi de zoogenaamde autonomiebeweging in het noorden. Sprekende over de verhouding tusschen China en Mandsjoekwo, verklaarde de Britsche minister, dat de Engelsche regeering hoopte dat de betrekkingen tusschen deze belde lan den vriendschappelijk zouden zijn. Hij achtte het betreurenswaardig, dat zich gebeurtenis sen zouden voordoen, die het geloof zouden kunnen doen postvatten, dat de Japansche invloed zich zou uitbreiden tot Chineesche bin- neniandsche en administratieve aangelegen heden. Alles wat dit geloof kan versterken kan het prestige van Japan slechts schaden en de door allen gewenschte ontwikkeling van vriendschappelijke onderlinge betrekkingen tusschen Japan en zijn nabuurstaten en vrien den slechts nadeelig beïnvloeden. Engeland en Egypte. Tenslotte sprekende over den toestand in Egypte ontkende Sir Samuel Hoare met na druk. dat dc Britsche regeering de bedoeling had een terugkeer naar constitutioneele toe standen te wiiien verhinderen of den vorm van de wet of van de grondwet te willen dic- teeren. Dr. Sahm blijft lid der nat.-soc. partij. Het besluit van de afdeeling Berlijn der nat.-socialistische partij, om dr. Sahm, de eerste burgemeester van de hoofdstad, als lid der partij te royeeren, is naar de Ber- lijnsche correspondent van de Times meldt door Hitier vernietigd. Sahm blijft dus lid van de partij en zal nu vermoedelijk wel afzien van zijn voornemen om tegen dit be sluit van de afdeeling' Berlijn in beroep te gaan bij het partijhof te Muncheu. Naar men weet was dit besluit gegrond op het ver wijt dat Sahm en zijn echtgenoote wel eens inkoopé-n deden in Joodsche zaken. Men brengt te Berlijn deze rehabilitatie in verband met den wensch te hoogster plaatse cm te vermijden dat opzienbarende maatregelen het bezoek uit het buitenland aan de Olympische Spelen afbreuk zouden doen. Op zoek naar Ellsworth. Vliegtuigen worden uitgerust. Met de toebereidselen voor de opsporing van den Zuiüpoolvlieger Ellsworth en zijn metgezel wordt thans goeden voortgang ge maakt. Op het oogenblik. aldus verneemt Reuter uit Canberra is men bezig eenige mi litaire vliegtuigen uit te rusten met radio, drijvers en ski's, alsmede met extra-benzine tanks. Zoodra men daarmee gereed is, zul len zij aan boord van de „Discovery H" wor den gebracht, om deel te nemen aan 'het op sporingswerk. De „New York Times" meldt, dat Trubee Davison, de president van het Amerikaan- sche Museum voor Natuurlijke Historie, een der medewerkers aan de expeditie van den vlieger Ellsworth, uit New-York een vliegtuij zal zenden om naar den sedert 2.5 November vermisten vlieger en zijn metgezel te zoeken. I a xe er- tabletten werken zacht en zeker DOOS 60 CT (Adv. Ingez. Med.) Italië in sanctie-stemming. Nieuwe uitbarsting van anti-Britsche gezindheid. Rickett te Rome. (Van een byzondëren correspondent.) ROME, 5 December. De Britsche Kunst- Academie te Rome is het jongste slachtoffer der heerschende anti-Britsche gezindheid. Vanmiddag hebben vier mannen met ladders den naam, die boven de deur is aangebracht, met teer bestreken. De Academie bestaat sedert 1797 en heeft in de afgeloopen 113 jaar een groot aantal beurzen beschikbaar gesteld voor Italiaansche studenten, waarvan steeds een ruim gebruik is gemaakt. Deze vandalis tische daad is ongetwijfeld het werk van on verantwoordelijke personen, wier gedrag zeker ook in Italiaansche kringen wel zal worden afgekeurd. Men vraagt zich echter tezelfder tijd af, waar men verantwoordelijkheidsgevoel moet zoeken, als zelfs een verantwoordelijk blad als het „Giornale d'Italia" zich niet ontziet om op de voorpagina uitlatingen vet te drukken als de volgende: „5 December 1935: de 18e da< van het economisch beleg, georganiseerd om het Italiaansche volk te vernederen en zijn ontwikkelingsmogelijkheden tegen te hou den. Vergeet het niet!" Rickett, bijgenaamd „de geheimzinnige" be kend door de kwestie der Abessynische pe- troleumconeessie, is vandaag met een privé- vliegtuig te Rome aangekomen. Hij weigert zich uit te laten omtrent de redenen van zijn overkomst uit Engeland, en beperkt zich er toe, mede te deelen, dat zijn aanwezigheid te Rome louter toevalligheid is aangezien zijn machine door het slechte weer was op gehouden. Hij denkt morgen zijn reis naar Bagdad voort te zetten. Desondanks wordt zijn aanwezigheid hier, op het kritieke oogenblik, waarop petroleum in het centrum der belangstelling staat, druk besproken. Uit de in omloop zijnde geruch ten kan men afleiden, dat de Italianen ge neigd zijn te denken, dat Rickett misschien toch hun vriend is, en hen in dit benarde oogenblik komt helpen, in verband met de petroleumkwestie. De hoopvolle toon, die de berichten van sommige Engelsche correspondenten ir Italië beheerscht, wordt in Italiaansche krin gen pessimistisch beoordeeld. De onderhande lingen te Parijs worden hier als zonder be- teekenis afgewezen, omdat Italië er niet aan deelneemt en men ze daarom als zonder di plomatieke waarde beschouwt. Er is niet be kend van een ontmoeting tusschen Sir Samuel Hoare en Mussolini en men acht de Britsche vlootbewegingen uitsluitend van technisch en niet van politiek be lang. De onderstaatssecretaris van bui- terilandsche zaken had vandaag wederom teen bespreking met den Britschen ambassa deur Sir Eric Drummond en met den Franschen ambassadeur De Chambrun. Beide besprekingen waren echter volgens de offi- •eieele mededeelingen van „zuiver adml nistratieven aard". Het pessimisme schijnt in Italiaansche regeeringskringen te overheer- schen. Den druk van den petroleumboycot schijnt men vandaag evenwel iets minder scherp te stellen. Aan de buitenlandsehe pers werd medege deeld dat Italië een dergelijken boycot als ..onrechtvaardig" zal beschouwen, en dat Italië thans gereed is .,om den daardoor ontstanen toestand onder oogen te zien' Men moet daarbij echt-er niet vergeten, dat al deze verklaringen onderhevig zijn aan den invloed van den van dag tot dag veranderen den toestand. Volgens het officieele pers- en propaganda-ministerie heeft de Italiaansche regeering uit particuliere bronnen vernomen, dat de meeste landen tegen de toepassing van een petroleum-boycot zijn, en dat slechts sommige landen, „die een egoïstische' bijbedoeling hebben" voor een dergelijken maatregel te vinden zijn. Volgens de Italiaansche berichten uit As mara. die den Abessynischen opmarsch aan het Noordelijk front bevestigen, zijn de Abessynische troepen thans beter uitgerust en beschikken zij over meer modern wapentuig dan in het begin van den oorlog, wat betee- kent, dat zij hulp van een aantal Europee- sche landen krijgen. (Copyright Morning Post-A. N. P.) Over de voortzetting van een conferentie, die zes jaar geleden gehouden werd en een Italiaansch gedelegeerde, die niet komen zou, doch toch aanwezig was. Over een „conferentie", die zich tot „commissie" verlaagde, om de pers te kunnen buitensluiten. Over een „Geneefsch" telegram, dat uit Parijs verzonden werd en over bedreigin gen met oorlog, wanneer het middel tot oorlogvoeren ontnomen wordt. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Een heelen tijd heeft Thijs nu van al zijn avonturen kunnen uit rusten en nu begint hij werkelijk naar een nieuwe gebeurtenis te verlangen! Het zwerven zit hem nu eenmaal in het bloed. Bovendien heeft hij gehoord, dat er in de buurt van de zee een man woont, die de schrik van alle booswichten is en die al een heeleboel goed werk heeft gedaan. Daar wil Thijs natuurlijk meer van weten. Misschien kan hij dien man wel van dienst zijn. Thijs hoeft niet lang te zoeken, want daar in de omgeving van de zee, waar Thijs nu is aangekomen, weet iedereen te vertellen, waar de man woont, dien Thijs zoekt. Je ziet ons beertje hier al voor een geheimzinnige woning staan. (Van onzen correspondent). „Als het kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin!" Zoo gaat het ook eenigszins in de perszaal van het Volken'bondssecreta- riaat, wanneer daar een nieuwe collega lid van de groote familie der Volkenbondsjour nalisten wordt. En vooral wij. vertegenwoor digers der Nederlandsche pers, juichten de vorige week, toen de nieuweling een land genoot bleek te zijn. die weliswaar slechts voor een Nederlandsch-Indisch blad eenige gelegenheidsbrieven zou schrijven, doch, wat voor ons heel wat meer beteekende, alle aantrekkelijkheden met zich bracht van een echt-Hollandsch meisje, levensblij, vriende lijk. natuurlijk, onopgesmukt, met heldere, trouwe oogen. kortom een meisjes-type, zoo als wij ons uit onze Hollandso'ne jaren nog zoo gaarne herinneren en waarvan de ver schijning, hier te Genève, ver van Holland, des te weldadiger aandoet. Als veteraan der Hollandsohe journalisten in de Volkenbondsstad had ik deze week het voorrecht onze nieuwe aanwinst een gids door de Volkenbondsgebeurtenissen te mo gen zijn. die zich in 'deze dagen aan de beide oevers van het meer van Genève afspeelden: aan den rechteroever werd de door het In ternationale Arbeidsbureau bijeengeroepen Zeeliedenconferentie gehouden, aan den lin keroever werden wederom belangrijke be sprekingen over de Conferentie der Volken bondsstaten voor de Sancties tegen Italië ge voerd. De weetgierigheid van onze nieuwe collega stelde mij daarbij echter voor eenige vragen, die niet gemakkelijk te beantwoor den waren en die misschien ook bij Neder- landsch niet-journalisten, die in de Volken bondskwesties belang stellen, deze week bij het lezen van het laatste nieuws nit Genève zijn opgekomen. De eerste vraag werd mij gedaan, toen wij de openingsvergadering der „Voorbereidende Zeeliedenconferentie" bijwoonden. De voor zitter van den Raad van Beheer van het In ternationale Arbeidsbureau, de Canadees dr. Riddell. sprak daarbij de hoop uit, dat deze voorbereidende conferentie de „tweede le zing" van de kwestie van den arbeidstijd aan boord van schepen tot een succes zou maken. „Wanneer werd de eerste lezing gehouden?" vroeg de weetgierige jonge dame, die in mijn gezelschap was. Ik schaamde mij een beetje haar de waar heid te zeggen en mompelde iets van „In 1929", daarbij trac'tend over dezen ontmoe digende woorden heen te glijden door een verhaal over de groote rol, die twee Neder landers bij die eerste lezing gespeeld had den: Valstar als voorzitter der oppositioneele en zelfs eenige dagen stakende reedersgroep en wijlen Monseigneur Nolens als de woord voerder van het over deze houding der ree- ders verontwaardigde gedeelte der regee- ringsgroep. Doch mijn begeleidster had voor deze verhalen geen belangstelling. Zij wilde weten, of het werkelijk zes jaren geduurd had, voordat eindelijk met de „voorberei ding" der tweede lezing van een door de zeelieden zoo vurig begeerde sociale hei-vor ming begonnen werd. Het kostte mij heel wat woorden, voordat ik den teleurstellenden indruk van de lang zaamheid van het Geneefsche werk althans eenigszins had kunnen verzwakken door een betoog .over de ongunstige uitwerking, die de wereldcrisis ook op de scheepvaart had ge had, waardoor het in de op 1929 volgende jaren nog moeilijker was geworden den tegen stand der reeders tegen een nieuwe kosten veroorzakende verkorting van den arbeidstijd aan boord van schepen te overwinnen, „Wil de tegenwoordige voortzetting van het werk van 1929 dus zeggen, dat de crisis in de scheepvaart thans voorbij'is?", was de verwonderde nieuwe vraag mijner jonge col lega. Juist wilde ik wat stamelen over den vermoedelijk nog langen duur van het „voor bereidend" werk, zoodat het nog wel eenige jaren duren zal, totdat een eventueel te slui ten conventie voldoende ratificaties zal ver kregen hebben, om in werking te kunnen treden, toen onze Geneefsche nieuwelinge mijn ophelderingspogingen onderbrak door een nog veel verraster vraag: „Maar zit daar niet Michelis op het podium?" Als een veel belovend aankomend journaliste had zij den bekenden Italiaanschen regeeringsgedele- geerde, wiens portret herhaaldelijk ook in de Nederlandsche bladen te zien was, onmiddel lijk op de plaats naast den voorzitter her kend. De verrassing was groot, omdat toch het Internationale Arbeidsbureau juist den vori- gen dag een schrijven van De Michelis ont vangen had, dat de Italiaansche regeering aan deze zeeliedenconferentie niet zou deel nemen! Dit terstond openbaar gemaakte schrijven had natuurlijk heel wat commen taar in pers-kringen veroorzaakt waar het algemeen beschouwd werd als het eerste teeken, dat Italië zich uit de Volkenbonds werkzaamheden zal gaan terugtrekken. En nu was De Michelis toch aanwezig! Deze vraag kan ik beantwoorden met een herinnering aan Molière's bekende tooneel- spel „De Burger-Edelman", waarin één enkele persoon nu eens als kok, dan weder als koet sier, dan weder in een andere hoedanigheid optreedt, zoodat de meester zelf vaak niet meer weet, wien hij eigenlijk voor zich heeft. Zoo staat het thans ook met De Michelis, die als vertegenwoordiger van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau met allen ijver, die dezen socialen werker steeds kenmerkt, aan de werkzaamheden deelneemt. Doch de gedelegeerden moeten ervoor oppassen tot De Michelis de vraag te richten, hoe de Italiaansche regeering over de besproken wordende kwestie denkt. Want dan zou De Michelis zonder aarzelen moeten antwoorden, dat de Italiaansche gedelegeer de afwezig is! Het was maar korte vreugde voor onze nieuwe collega, die voor het eerst een interna tionale conferentie bijwoonde. Weldra toch stonden wij weder op straat: de bijeenkomst der „Conferentie" was voorloopig voor ge ëindigd verklaard. Groot was echter haar ver wondering, toen alleen de journalisten het vergadergebouw verlieten en niemand anders buiten kwam. „Waar blijven nu al die ge delegeerden, nu de conferentie zicb toch ver daagd had?, was haar natuurlijke vraag. En weder had ik eenige moeite haar duidelijk aan het verstand te brengen, dat wij hier we der met hetzelfde verschijnsel te doen had den als in het geval-De Michelis. De „Confe rentie" was verdaagd, doch de „Commissie uit de Conferentie" vergaderde en deze „com missie" bestond uit precies dezelfde personen als de „conferentie". Waarom de ..conferen tie" zich zelf tot een „commissie", tot een onderdeel van zichzelf, verlaagd had? Het eenige antwoord op deze vraag was, dat zij zich aldus van het toezicht der pers kon ont doen. Want- het is de Geneefsche traditie, dat „conferenties" in het openbaar vergaderen, doch „commissies" zich achter gesloten deu ren kunnen terugtrekken! Om de pers te kunnen buiten sluiten, was de „conferentie" dus een „commissie" geworden, gelijk Moliè re's kok een koetsier placht te worden, wan neer dit voor het werk nuttig werd geacht en gelijk De Michelis van Italiaansch gedele geerde lid van den Raad van Beheer wordt, wanneer dit in Mussolini's kraam te pas komt! Doch niet alleen de rechter oever van het Meer van Genève gaf gelegenheid tot weet gierige vragen, ook op den linker oever be stond volop gelegenheid hiertoe. „Hoe kon een Havas-telegram uit Genève Zondag me- dedeelen, dat de vergadering der Commissie van Achttien, die het uitvoerverbod voor Petroleum zou verkondigen, zou worden uit gesteld, terwijl de Havas-correspondent te Genève Zondagnacht telkens, wanneer hij in zijn nachtrust gestoord werd, belangstellen den collega's moest vertellen, dat hem van zulk een telegram niets bekend was?" Ant woord: „Omdat Laval de voorkeur er aan gaf zijn uitstel-wensch niet een Fransch, doóh een internationaal tintje te geven en daarom het Parijsche Havas-bureau ertoe bewoog de wereld te misleiden, doordat het te Parijs op- jestelde uitstel-nieuws werd voorgesteld als uit Genève afkomstig!" Het uitstel gaf aanleiding tot veel discussies over de vraag, of Engeland en Frankrijk wer kelijk onder den indruk van Mussolini's drei gementen zouden afzien van het aanwenden van juist dat sanctiemiddel, dat het snelst het einde van den oorlog zou afdwingen, „Maar hoe kan Mussolini vertoornd omdat het uitvoerverbod op petroleum hem verhin deren zal verder oorlog in Abessynië te voe ren. de geheele wereld met oorlog bedreigen? Heeft hij hiervoor dan geen petroleum noodig?" was de vraag van het jongste lid der interna tionale pers te Genève. Het verdere verloop der diplomatieke besprekingen over het pe- troleum-uitvoerverbod wijst wel erop, dat men ook te Parijs en Londen meent, dat op deze vraag geen afdoend antwoord mogelijk is en dat Mussolini's taktiek van schrik-aan- jagingen het inwerkingstellen van het doel treffendste sanctiemiddel waartoe thans op 12 December zal worden besloten, niet zal mo gen verhinderen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ZATERDAG 7 DECEMBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestcon cert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Schlagermuziek en Gram.pl. 6.20 Lezingen en gram.pl. 8.00 Be richten. 8.05 Reportage. 8.20 Schlagermuziek, 8.50 Voordracht. 9.05 Gram.pl. 10.00 KRO-or- kest. Om 10.30 Berichten. 11.00—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. VARA-pitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Zonnekloppers, en gevar. programma. 12.00 Orvitropia, en Gram.pl. 1.45 Zenderverz. 2.00 Gram.pl. 2.20 Filmpraatje. 2.35 Cymbaal en piano. 3.05 Muzik. lezing. 3.45 Kinderkoor concert. 4.00 Lezing. 4.20 Gram.pl. 4.45 Viool en piano. 5.10 Gram.pl. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Jeugdkoorconcert. 6.30 Esperantouitzen- ding. 7.00 Dansmuziek. 7.40 Causerie. 8.00 Be richten. 8.15 Gram.pl. 8.45 Voordracht. 9.30 C. Steyn's Accordeon-orkes/t en trio. 10.00 Toe spraak, berichten. 10.15 De Flierefluiters, m, m.v. solisten en het VARA-tooneel. 11.00 Kwin tetconcert. 11.3012.00 Orgelspel. DROITWICH. 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest m.m.v. zang soliste. 12.35 Populair concert. 1.35 Gram.pl. 2.25 Sportreportage. 4.05 Hongaarsch orkest. 5.05 Reg. King's orkest. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Berichten, sportpraatje 7.05 Welsch pro gramma. 7.20 Weekend-programma. 8.05 BBC- Orkest, m.m.v. solist. 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest m. m.v. zangsolist. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Nat. Orkest. 4.20 Gevar. concert. 5.50 Gram.pl. 9.05 Operette-- concert. 11.0512.35 Pascal-orkesrt. KEULEN, 456 M. 5.50 Populair, concert. 11.20 Orkest, balalaika orkest en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroep orkest, bóeren-kapel en solisten. 6.20 Concert m.m.v. trio en solisten. 7.30 Vroolijk program ma. 9.5011.20 Orkest, kwartet en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.30—2.20 P. Godwin's orkest. 4.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Operamuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 8.50 Hoor spel. 9.20 Vervolg Omroeporkest. 10.30—12.20 J. Rutten's orkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 2.20, 4.35 Gram.pl. 5.20 Cons tantin-orkest. 6.20 Vioolrecital. 6.50 Gram.pl. 7.20 Kamer muziek. 8.20 en 8.50 dito. 9.25 Zang. 10.00 Gram.pl. 10.3012.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek m.m.v. orkest en solisten, 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbe richt. 10.2012.15 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3