Ivorol De Nederlandsche Tandpasta DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN' LICHAMELIJKE OPVOEDING. Nieuwe Uitgaven Schip Armuru Amsteliand Ameland Altona Aurora Agamemnon Alcor Ajax (Ned.) Bennekom Barneveld Bloemfontein Baarn Boskoop Bassethound Bodegraven Ceres (Ned.) Costa Rica Caribia Cordillera Dolius Enggano Eurymedon Grootekerk Gaasterkerk Gera Ganymedes Gevalia Grietje Hamdale Harpalyce Halle Hebe (Ned.) Irene (Ned.) Johan de Witt Jamaica Merchent Kulda Laurent Meens Myrmidon Melampus M. v. St. Aldegonde Mirach Mars (Ned.) Maaskerk Navarra Nijkerk Naumburg Nereus (Ned.) Orestes Phrontis Phrygia Pan Norway Reggestroom Randfontein Rhea (Ned.) Ramavaa Bilbao (v. IJm.) Buenos Aires Rosario Ned. Indië Midd. Zee Barcelona La Plata Gdynia Chili Chili Zuid Afrika Hamburg Chili Kopenhagen Hamburg Bourgas West Indië Hambux-g West Indië Batavia Batavia Batavia Japan Japan Ned. Indië Hamburg NoiTköping Plymouth Beunos Aires V. Constitution Ned. Indië Midd. Zee verm, aankomst 14 Dec. 18 Dec. 15 Jan. 11 Dec. 15 Dec. 8 Dec. heden 8 Dec. 8 Dec. 8 Dec. 29 Dec. 7 Jan. 8 Jan. 8 Dec. heden heden 9 Dec. 16 Dec. 18 Jan. 7 Dec. Stella (Ned.) Saleier Saturnus SiiTah Sande Scesterberg Stuyvesant Salabangka Skrunda Sembilaw Sudani Tawali Triton Trym Uekermai'k Ulysses Udondo Ussuri Vesta (Ned.) Venezuela Waterland Zaanland Gdynia 8 Dec. Batavia Avonmout.h Leningrad heden heden Tuapse 13 Dec. Batavia Hamburg Batavia Buenos Aires Hamburg W. Afrika 22 Dec. 12 Dec. heden St. Caballo (v. IJm.) Z. Afrika Ned. Indië Stettin 23 Dec. 10 Dec. Alexandrië Batavia Mexico Aruba 11 Dec 21 Dec. 12 Dec. West Afrika Z. Afrika Venetie Leningrad 7 Dec. heden Alexandrië Batavia Alexandrië La Plata Porsyrunn (v. IJm.) Wal kom West Indië Tjilatjap Leningrad tsTed. Indië Newcastle 8 Dec. 20 Dec. 18 Dec. heden heden Ned. Indië Alexandrië Oslo 8 Dec. Ned. Indië Alexandrië Barcelona Leningrad 15 Dec 18 Dec. 6 Dec. 6 Dec. Venetië Hamburg 20 Dec. 8 Dec. Buenos Aires 28 Dec. Buenos Aires Laatste bericht in lading. 26 Nov. van Bahia. 3 Dec. van F. Noronha. 2 Dec. van Padang. 2 Dec. van Valencia. 4 Dec. van Gibraltar, in lading. in lading. 3 Dec. van Curasao. 30 Nov. van Arica. 2 Dec. van Dakar. 5 Dec. te Antwerpen 30 Nov. van Callao. 3 Dec. vei*tr-okken. in lading. 28 Nov. van Ismir. 6 Dec. te Plymouth, vertrekt 7 Dec. 3 Dec. te Pto Barrios. 1 Dec. vertrokken. 29 Nov. van Colombo. 2 Dec. van Colombo. 3 Dec. van Perim. 2 Dec. van Kobe. 3 Dec. te Singapore, vertrekt 7 Dec. 27 Nov. vertrokken. 4 Dec. van Pr. Point. 26 Nov. van Sint Vincent 16 Nov. van Beunos Aires. 1 Dec. van Tjilitjap. 3 Dec. van Finisten-e. 4 Dec. te Kopenhagen. 3 Dec. van Perim. 4 Dec. vertrokken. 30 Nov. verti*okken. 29 Nov. van Stamboul, 4 Dec. van Perim. vertrekt 7 Dec. in lading, in lading. 4 Dec. vertrokken. 3 Dec. van Takoradi. in lading. 6 Dec. te Rotterdam. 3 Dec. van Port Sudan, in lading. 2 Dec. te Stamboul. 5 Dec. van Gibi-altar 4 Dec. van Pto. Caballo. 24 Nov. vertrokken. 5 Dec. te Rotterdam. 3 Dec. van Zanzibar, in lading. 30 Nov. vertrokken. 4 Dec. van Finisterre. 5 Dec. van Pt. Said. 27 Nov. van Cavalla. in lading. 27 Nov. vertrokken, in lading. 2 Dec. v. Parimaribo. in lading. in lading. 4 Dec. van Macassar. 5 Dec. vertrokken. 4 Dec. van Batavia. 4 Dec. van Candia. 5 Dec. vertrokken. 3 Dec. te Barcelona. 2 Dec. te Izmir. 27 Nov. van Ceuta. 29 Nov. vertrokken. 2 Dec. te Calainata. verti-ekt 7 Dec. 1 Dec. van Pto. Plata, in lading. Hoogovens VISSCHER1J EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Noorsch s.s. Ek Amsterdam laden VELSEN Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht over de maand November. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg aan het einde der verslagmaand: a. mannen boven de 18 jaar 2433 (vorige maand 2536) b. mannen onder de 18 jaar 181 maand 155) c. vrouwen boven de 18 jaar 51 maand 43) d.vrouwen onder de 18 jaar: 35 maand 27). Totaal 2700 (vorige maand 2761) (vorige (vorige (vorige Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroepen: op 2 Nov. 9 Nov. 16 Nov. 23 Nov. 30 Nov. Bouwvak- arbeiders 584 568 592 604 581 Metaal bewerkers 337 358 351 367 365 Hout bewerkers 31 35 33 38 41 Land arbeiders 25 32 33 38 45 Haven- ai'beiders 96 91 96 96 93 Visscbers 263 260 251 260 256 Kantoor bedienden 43 42 39 38 41 Losse arbeiders 685 669 688 683 688 Overige 313 beroepen 304 308 293 310 Op 12 November werden 20 arbeiders ge plaatst bij de Gem. Werkverschaffing, object uitbreiding der Alg. Begraafplaats „De Bie zen". Reeds op 20 Nov. d.a.v. werden 8 arbei ders wegens vermindering der werkzaamheden ontslagen, zoodat er momenteel nog 11 man werkzaam zijn. Bij de Provinciale Werkverschaffing te Wijk aan Zee, Prov. wegen en Boschplan 1935, ble ven 18 man tewei-kgesteld Bij het object Waterland bleven 8 jeugdige werkloozen tewerkgesteld. terwijl 69 jongelie den werden ondergebracht in de Centrale Werkplaats. IJMUIDEN. Totaal 2368 2363 2376 2434 2423 Over 1934 bedroegen deze aantallen: 2044 2120 2176 2134 2207 Bemiddeling Over de maand November bedroeg a. het aantal nieuwe inschrijvingen van werkzoekenden: 964 mannen en 42 vrou wen: b. het taantal plaatsingen: 480 mannen en 11 vrouwen; c. het aantal aanvragen van werkgevers: 483 om mannelijke- en 15 om vrouwelijke arbeidskrachten; <3. het aantal voldane aanvragen; 481 om mannelijke- en 11 om vrouwelijke arbeids- krachteiv Werkverschaffing Op o November werd de Centrale Werkver schaffing. aanle^ staphorster Bosch, stopgezet. BESOMMINGEN. Trawlersmanden Sylvain IJM 116 290 f 2030 Flamingo IJM 42 75 f 1590 Vei-sche haring: SCH 42 f720; SCH 210 f 1640; SCH 399 f 1300; SCH 247 f2240; IJM 490 f1160. MARKTPRIJZEN VAN 6 DECEMBER 1935. Taihot per K.G. f 1,25 Tongen per K.G. f 1,60f 1,05 Groote schol per 50 K.G. f 23 Middelschol per 50 K.G. f 22—f 21 Zetschol per 50 K.G. f 23 Kleine schol per 50 K.G. f 27f 16 Schar per 50 K.G.f 8f 6,50 Vleet per stuk f 2,40 Middelschelvisch per 5 0K.G. f32 KL middelschelvisch p. 50 K.G. f 22f 5 Kabeljauw per 125 K.G. f 110f52 Groote gullen per 50 K.G. f 20—f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 12f 5,70 Wijting per 50 K.G. f4,50—f3,40 Heilbot per K.G. f 0,62—f 0,48 Leng per stuk f 2,40f 0,50 Koolvisch per stuk f 1,30—f 0,16 Versche haring per kist f 9,20—f 7,70 VOETBALVEREENIGING IJMUIDER BOYS. Voor den wedstrijd tegen het sterke elftal van de ..Hollandla Zeepfabrieken", genaamd „H. Z.-Boys" is het IJmuider Boys-elftal als volgt: Gjaltema, v. Beek. v. d. Linden, Woortman, Verschoor, Harms, v. Burgel, Lub, Jacobs, H. v. Schadewijk, A. v. Schadewijk De reserves gaan op bezoek bij „Velsen". Het tweede elftal verschijnt met: Küp. Booy, v. Aalsburg, Westerwal. v. Loenen, Prins. Aland, Blinkhoff, Clots, Tleleman, Jac. Guyt. V. G. S. I—L. S. V. I A.s. Zaterdagmiddag 2 uur speelt Van Gel- der's eerste elftal voor de Z. M. C. in het sportpark tegen L. S. V. I. (Linoleumfabriek). WIE ZIJN DE GELUKKIGEN? Op Woensdag 18 December a.s. vindt in het clubgebouw de trekking plaats der loterij, ge organiseerd door de speeltuinvereeniging „Kindervreugd". Het examen Lichamelijke Oefening M.O. Zooals reeds in mijn vorige opstel terloops werd opgemerkt, is het zeer moeilijk, aan de eischen. gesteld voor het diploma lichame lijke oefening M. Ote voldoen. De moeilijk heid is vooral gelegen in de veelzijdigheid, die van de candidaten verlangd wordt. De gevorderde kennis en bekwaamheid sti-ekt zich uit over een piet geringe hoeveelheid theorie, voldoende bedrevenheid in het les geven aan schoolklassen met leerlingen van den leeftijd, waarop zij de lagere en mid delbare school bezoeken en practisohe be drevenheid in gymnastiek, athletiek, spelen, zwemmen, schermen, worstelen en boksen (de laatste drie niet voor vi-ouwelijke can didaten). Elk van deze gebieden theorie, lesgeven en pi-actijk is zeer uitgestrekt. Het theoretisch gedeelte omvat de kennis van en het inzicht in de gymnastiek, zooals die hier te lande over het algemeen in de laatste jai*en wordt toegepast in lagere en middelbare school. Hetzelfde geldt voor de athletiek en de meest gebnxikelijke open luchtspelen, zoo ook voor de zelfverdedi- gingssporten en het zwemmen. Al deze ge bieden moeten in de eerste plaats, theore tisch door de candidaten volkomen worden beheerscht. Is deze kennis reeds belichaamd daat, die het examen wiskunde M. O. wil doen of voor een student, die zijn doctoraal in wis- en natuurkunde moet afleggen, en die dus beide spoedig op een klas kunnen worden losgelaten, niet van belang, omdat wiskunde een theoretisch vak is? Het ver schil ontgaat mij. en ik zou het dan ook toe juichen, wanneer de examen-eisch „lesge ven" uit het examenprogramma voor mid delbaar lichaamsoefeningen verdween. In deze benarde tijden zou dit dan boven dien nog het voordeel opleveren, dat het examen er veel goedkooper door werd. Daar tegenover zou ik er alles voor voelen, dat ge slaagden voor een middelbare bevoegdheid, op welk terrein ook, (dus niet alleen voor lichaamsoefeningen) verplicht werden na het behalen van zulk een diploma gedux-en- de één cursusjaar een vast te stellen mini mum aantal uren les te geven, zoowel bij het lager als het middelbaar ondei-wijs (indien het althans een vak betreft, dat in beide schooltypen tot den rooster behooi't), tot te vredenheid van betrokken hoofd en direc teur. Eerst na het vei'werven van een des betreffende verklaring zou aan sollicitaties mogen worden deelgenomen. Wat de practijk betreft, zal het wel nie mand verwonderen, dat aan bedrevenheid van de candidaten in gymnastiek, openlucht spel, athletiek, zwemmen en zelfverdediging hooge eischen worden gesteld. Immers, jonge leerkrachten zullen een uitstekend voorbeeld moeten geven. Daar hun jeugd het gewoon lijk niet gemakkelijk maakt, een ovei-wicht op de klassen te verkrijgen, zal juist het cor rect en in goeden stijl voordoen van de oefe ningen bij de leerlingen het onmisbare res pect afdwingen. Ook dit pi-actisch gedeelte is op zichzelf zeer uitgebreid en eischt een langdurige ingespannen voorbereiding. De lichamelijke aanleg van de candidaten is als regel niet in alle lichtingen even groot. Het kost dan ook vaak heel wat moeite om in be paalde onderdeelen van de practijk een be- hooiiijk figuur te maken. Na kennisneming van bovenstaande uit eenzetting kan men het niet zoo vreemd vin den. dat voor dit over zooveel gebieden strek kende examen het aantal afgewezenen ont stellend groot is. De mogelijkheden tot strui kelen zijn vele en vooral het lesgeven, dat (Adv. Ingez. Med.) in een stapel boekwerken van niet geringe hoogte, de theoretische eischen gaan nog veel verder. De candidaat behoort op de hoogte te zijn van de geschiedenis van de paedagogiek en van de moderne paedagogi- sche inzichten en grondbeginselen, waarbij de theorieën van Freud, Adler en Künckel hem niet gespaard worden. Dat daarbij me nig uitstapje in het tei'rein van biologie en psychologie moet worden gemaakt, spreekt welhaast van zelf. Ook wordt dan nog van de toekomstige leerkracht veidangd, dat hij of zij een duide lijk inzicht heeft in het doel en de plaats van de lichamelijke opvoeding in school en maatschappij onder de tegen wooi'dige cul tuuromstandigheden. Hij moet daartoe be kend zijn met de resultaten van de onderzoe kingen, die zijn gehouden op het gebied van groei en lichamelijke ontwikkeling in de kindei*jaren. zoowel in de vóórschoolsohe- als in de schoolperiode, en in de puberteits- phase. De conclusies en richtlijnen, die hier uit ten aanzien van de lichamelijke opvoe ding behooi-en te worden getrokken, moeten hem volkomen bekend zijn. Daarenboven zal hij een induik moeten hebben van het pa- ï-allelisme tusschen geestelijke en lichame lijke ontwikkeling en van de moderne in zichten omtrent de erfelijkheidstheorie. Behalve de hierboven reeds genoemde ken nis van de theorie en technische bijzonder heden van de hier te lande gebruikelijke gymnastiek, openluchtspelen en athletiek, wordt van de candidaten ook verlangd de theoretische kennis van de stelsels van li chaamsoefeningen, in andere landen in toe passing gebracht. In nauw verband hier mede staat de eisch. dat zij bekend zullen zijn met de geschiedkundige ontwikkeling der lichaamsoefeningen. Voor zoover deze in de laatste drie eeuwen valt. is hier vooral het- verband te vinden met de toepassing dei- lichaamsoefeningen in de meest op den voorgrond tredende landen van Europa. Maar dan zijn hiermede nog niet alle theo retische eischen vermeld. Als een voor vele candidaten moeilijk en omvangrijk examen- deel moeten dan nog de medische vakken worden genoemd. Deze omvatten de anato mie, dus de bouw van het menschelijk li chaam, de physiologie de leer van de le vensverrichtingen het verleenen van de eerste hulp bij ongevallen, en de hygiëne. Wie mocht meenen, dat deze vakken slechts in zeer algemeene trekken worden gevraagd, vergist zich deerlijk. De candidaten moeten daarvan een groote dosis kennis bezitten en het verband, met de lichaamsoefeningen staat daarbij vanzelfsprekend steeds in het centrum. Voor het onderzoek in deze vakken zijn in de examencommissie eenige hoogleeraren in anatomie en physiologie opgenomen en en kele artsen, die zich in deze ondei'deelen ge specialiseerd hebben. Hieruit is al dadelijk te begrijpen, dat de examinandi de stof, voor zoover die in deze vakken wordt gevraagd, nauwkeurig moeten kennen. Zij zullen niet behoeven te probeeren er met de muts naar te gooien. Het zal duidelijk zijn, dat het zon der kennis van mechanica, natuurkunde en scheikunde (vooral organische) niet moge lijk is, om het bij de medische vakken tot een voldoend cijfer te brengen. Voor het lesgeven wordt van de candida ten gevraagd het onderwijzen aan school- klassexi van jongens en meisjes (de vrouwe lijke candidaten alleen aan meisjes) van de lagere en middelbare school van gymnastiek, spel en athletiek. De vooi-bereiding voor dit examendeel brengt ook tal van moeilijkhe den mee. Hoewel toegegeven moet worden dat vele gemeentebesturen en schooldirec ties de noodige soepelheid betrachten bij het geven van gelegenheid voor deze voor bereiding, valt toch niet te loochenen, dat officieel wanneer alle bepalingen punc tueel worden toegepast deze voorberei ding niet mogelijk is. Het doet wat zonder ling aan, dat het voldoen aan een wettelijk voorgeschreven examen-eisch onmogelijk wordt gemaakt door officieele bepalingen, die de vooi-bereiding eigenlijk niet toestaan. Bovendien is het lesgeven aan schoolklassen iets, dat men gewoonlijk na eenige jaren pi-actijk pas begint te beheerschen, of bij gemis aan aanleg voor dit werk nooit. Het is dan ook niet te verwonderen, dat op het examen voor dit onderdeel heel wat onvol doende cijfei-s worden uitgedeeld. Het examen in lichamelijke oefening- neemt in dit opzicht wel een uitzonderlijke positie in. want voor geen enkele andere middelbare bevoegdheid wordt „lesgeven" als examenvak geëischt. Men verdedigt de zen toestand wel eens met de opmerking, dat het examineeren in lesgeven voor het vak lichamelijke oefening onvermijdelijk is. om dat het een bij uitstek practisch vak is. De beteekenis van dit veelvuldig herhaald argu ment is mij nooit duidelijk geweest. Is be kwaamheid in het lesgeven voor een candi- men naar mijn gevoelen niet mag eischen van jonge menschen, die nog een begin moe ten maken met hun onderwijzei-sloopbaan, (hoevelen, die al jaren in het onderwijs zijn, kunnen behoorlijk les geven?) maakt het percentage geslaagden zeer gering. Het be droeg in 1934 en 1935 ongeveer 15 pet., zoo dat hier wel degelijk van een moeilijk exa men moet wox-den gesproken. Over de vooropleiding en de nieuwe eischen, daaraan gesteld, een volgende maal. H. L. WARNIER. Nederlanders in Duitschland gedupeerd. Door het verbod van invoeren van Rijksmarkbiljetten. Uit Berlijn, 5 Dec.: Het verbod van invoer van Rijksmarkbiljetten en gemunt geld, dat te twaalf uur in den afgeloopen nacht in wer king is getreden, beteekent een ernstige bena- deeling dei' belangen van vele Nederlanders in Duitschland. De Nederlanders, die in Duitsch land werken en uit Nederland een salaris ontvangen, zien dit salaris met ongeveer 35 pet. verminderd. Dit nadeel is te ernstiger daar steeds meer werkgevers de salarissen op den lagen koers van den Mark hadden gebaseerd. Noig moeilijker is de situatie voor de Neder landers in Duitschland, wier inkomsten ge heel of gedeeltelijk bestaan uit Nederlandsch of Indisch pensioen. Het zwaarst getroffen zijn tenslotte zij, die wegens werkloosheid, invaliditeit of ouderdom geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen op particulieren of Rijks- steun uit Nederland. Hoe groot het aantal landgenooten is, dat door deze maatregelen getroffen wordt is niet met zekerheid vast te stellen. Van bevoegde zijde wordt ons echter verzekerd, dat dit aan tal vrij groot is. Men vestigt er onze aandacht op, dat alleen voor Nederlandsche wei-kloozen, invaliden en ouden van dagen, die in Duitsch land gevestigd zijn, door onze i-egeering jaar lijks een steunbedrag van 2 millioen gulden wordt uitbetaald. In dit verband moet men er rekening mee houden, dat in het algemeen werklooze Nedei-landers in Duitschland geen steun van de Nederlandsche regeering ontvan gen, doch van de Duitsehe. Er zijn echter gevallen, dat personen van Nederlandsche nationaliteit zoozeer verduitscht zijn, dat zij niet onder de betreffende Neder landsch—Duitsehe overeenkomst vallen. Deze menschen ontvangen steun uit Nederland. MAARSCHALK DE BONO TERUG IN ITALIë. NAPELS, 5 December (A. N. P.) Maar schalk De Bono is vanochtend uit Oost-Afrika te Napels aangekomen. Vanavond zal hij te Rome arriveeren. OTTO STRAS SER VEROORDEELD. De bekende Otto Strasser, voormalig bond genoot van Hitier, later felle tegenstander van het nazi-regiem en oprichter van het nationalistische „Zwarte Front", is te Praag veroordeeld tot 5 maanden gevangenissti-af wegens overtreding van het radio-zendver- bod, met behulp waarvan hij anti-nazi pro paganda voerde. Kerkstrijd in Duitschland laait weer op. Leiders der oppositie krijgen een waarschuwing. Reuter meldt uit Berlijn: Twee leiders der oppositioneele kerk, Ja- cobi. president van de belijdende kerk te Bei-lijn eii Scharf. president van de provin ciale synode van Bi'andenburg, hebben van de geheime politie de waarschuwing ontvan gen. dat zij. indien zij hun vei*zet tegen de deci'eten van minister Kerrl voortzetten, ge- straf kunnen worden wegens hoogverraad. Naar de correspondent van Reuter ver neemt. hebbeir zij geantwoord: „Ook Jezus is beschuldigd van hoogverraad en op grond van die beschuldiging ter dood gebracht. Wij zijn er zeker van, dat. wij Zijn voetstampen drukken, als wij weigeren minister Kerrl te gehoorzamen". De leiders der belijdende kei'k verwachten nu elk oogenblik massa-arrestaties. Ds. Nie- möller werd gisteren verboden den kansel te betreden VRIJDAG DEC. 1935 en voorspelt: Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 745.6 m.M. te Sar na. meldt: Matigen aanvankelijk tijdelijk krachtigen later weer afnemenden Zuidelijken tot Wes telijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Iets zachter. Barometer Hedenmorgen 9 uur 755 m.M, j Neiging: Vooruit. j Thermometer Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden 42 F. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zaterdag v.m 0..01 uur; n.m. 12.38 uur. Zondag v.m. 0.59 uur; n.m. 1.23 uur. Kamp om de Matterhorn door Carl Haensel. In de Libellenserie is verschenen „Kamp om de Matterhorn", een roman van Carl Haensel, die den strijd van den Engelschen alpinist Whymper en de zijnen om den top van de Matterhorn beschrijft. Het boek is uit het Duitsch door Joh. Hepp vertaald en bij Bosch en Keuning te Baarn uitgegeven. Tusschen tijd en eeuwigheid door Henriette Roland Holst-v. d. Schalk. In Rotterdam is bij D. L. en J. Brusse N.V. de derde druk uitgekomen van „Tusschen tijd en eeuwigheid", vei-zen door Henriëtte Roland Holstvan der Schalk. Tunnelbouw door G. J. J. Both, Van de hand van G. J. J. Both is een inte ressant werkje verschenen bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. De titel ervan is „Tun nelbouw". Het geeft een beschrijving van bui- tenlandsche tunnels en zet de voor- en nadee- ien van tunnelbouw tegenover bruggenbouw uiteen, vooral met het oog op de tunnelbouw ontwerpen voor Amsterdam en Rotterdam. Anton E. Zischka: Oorlog om Ethiopië. N. V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Anton E. Zischka is een ervaren jouranlist, die o.m. redacteur geweest is van de Neue Freie Presse te Weenen, voor Fransche bladen gereisd heeft in China en Zuid-Amerika en de auteur is van de boeken „Wereldverdwa- zing" en. „Japan wereldveroveraar." In zijn thans verschenen „Oorlog om Ethio pië" geeft hij een uitstekend gedocumen- teei*d overzicht van den geschiedenis en de ontwikkeling van het Zwarte KeizeiTijk, van de oudste tijden af tot aan de huidige dagen van het conflict toe. Zischka acht de Abes- synisehe kwestie daai'om van zooveel belang, omdat de politieke, economische en militaire annexatieplannen van Frankrijk, Engeland en Italië standaardvoorbeelden zijn der nieuwste imperialistische techniek. Veel aandacht be steedt de schrijver verder o.m. aan de be teekenis van de Abessynische katoenplan tages in den economischen strijd tusschen Engeland en Japan. Ook wijdt hij een uitvoe rige beschouwing aan de rol van den pas overleden vroegeren negus Lidj Jassoe in de binnenlandsche en buitenlandsche politiek van Ethiopië en aan de ontwikkeling der Ita- liaansche macht in Afrika. Het boek dat er zeer goed vei-zorgd uitziet, is met vele foto's en een zevental kaartjes verlucht. De vertaling is van Jean E. Marre. Het licht der wereld. De roode bloem. De nummers 19 en 20 van de Uilenreeks zijn verschenen. De titels van deze twee boekjes zijn „Het licht der wereld" en „De ï'oode bloem". Het eerste werkje is een verzameling Kerst liederen, bijeengebracht door Corrie Jacobs en Tony de Ridder. Het aantrekkelijke ervan is, dat het geheel is geteekend door Clara van Mesdag, en dat op bijzonder gevoelige en ar tistieke wijze. Zeer goed heeft de illustratrice die ook de gedichten en liederen teekende, den primitieven geest bewaard. „De roode bloem" en „Een nacht" zijn de novellen, die het andere deeltje van deze reeks uitmaken. Zij zijn geschi-even door W. M. Garsjin en door A. G. Schot in samenwerking •met prof. dr. B. B. Becker uit het Russisch vertaald. De Uilenreeks wordt uitgegeven door Bigot en Van Rossum te Amsterdam. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 6 DECEMBER. Bioscoop de Pont: „Wolga in Vlammen" en „Stimme der Liebe", 8 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER. Bioscoop de Pont: „Wolga in Vlammen" en „Stimme der Liebe", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. VRIJDAG 6 DECEMBER. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij, Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Jonk- vrouwe de la Seiglière" door de Tooneelgroep „Het Masker", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des a'. onds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S, 104 uur. J

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6