EEN KWAJONGEN ALS HUWELIJKSMAKELAAR. Het eerste gelui. afhankelijk gesteld van het al of niet tot uit- voering komen van het herstel van den to ren. Naar de meening van Ged. Staten ont leent het kerkgebouw, dat op zichzelf geringe monumentale waarde heeft, zijn beteeke- nis aan den toren, terwijl het op zijn beurt de beteekenis van den toren verhoogt. Toren en kerkgebouw tezamen vormen het aantrekkelijke geheel, dat voor het dorpsbeeld van Wijk aan Zee zoo typeerend is. De provincie zal. zooals wij reeds be richtten, op de hierboven genoemde gron den in de kosten van de restauratie van den toren bijdragen tot een bedrag van 15 pet. der totale kosten met een maximum van f 2250 en van f 1200 voor het herstel van het kerkgebouw. De kerkelijke gemeente zal dan 30 pet. van de herstelkosten van de kerk ten bedrage van f 2400 nog voor haar rekening moeten nemen. BELEEDIGINGSZAAK TEN EINDE. Zaterdagmorgen sprak het Amsterdamsche Gerechtshof C. B. alhier, tegen wien 25 boete, subs 15 dagen hechtenis geëischt was, vrij van rechtsvervolging. ST. NICOLAASFEEST R.K. VOLKSBOND. In restaurant „Sonnevanck" is Zondagmid dag het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van den R.K. Volksbond ge vierd. Van verwachting klopten ruim twee hon derd kinderharten toen omstreeks half vijf de Sint met zijn knecht arriveerden. Dat die verwachting gerechtvaardigd was, bleek, toen de goede Sint, geholpen door 't personeel der school en dames-leden van de vereeniging be halve versnaperingen en presentjes ook nog vele nuttige geschenken uitdeelde. Anderzijds werd den Sint een aardige verrassing bereid door de aardige voordracht van een paar ge dichten over de goedheid van den Sint en het als schoeisel bijna vergeten klompje, dat ech ter in deze dagen in hoog aanzien is. Al had dit bezoek een paar dagen na den officieelen datum plaats; de stemming had er allerminst onder te lijden. Glunderend en voldaan gingen de kinderen huiswaarts. MAANDAG 9 DEC. 1935 HEEMSKERK. R.K. VOETBALVEREENIGING A.D.O. Voetbaluitslagen van Zondag 8 December December; Always Fordward 2A.D.O. 2 terrein afgekeurd. A.D.O. 3—V.V.E. 2 5—1 H.S.V. a—A.D.O. a 1—3 VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Woensdagavond 11 December vergadert bo vengenoemde afdeeling in Café Flora. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor het diploma coupeuse mej. J. Kluft, alhier. ROTSBLOKKEN OP DE RAILS. Tusschen Biasca en Osogna werden de rails van den St. Gotthard-spoorweg over 200 meter door rotsblokken vernield. Partijbestuur der S. D. A. P. royeert Mr. J. E. W. Duys. Het Partijbestuur der S.D.A.P. nam in zijn vergadering van 7 December kennis van den brief d.d. 29 November 1935 van Mr. J. E. W. Duys aan de sociaal-democratische Tweede kamerfractie, houdende mededeeling, dat mr. Duys van dien datum af geen deel meer wenschte uit te maken van die fractie en zich ook niet meer als zoodanig zal beschouwen. Het partijbestuur constateert, dat volgens art. 91 van het huishoudelijk reglement der S.D.A.P. de leden der partij, gekozen tot lid der Staten-Generaal, de sociaal-democratische kamerfractie vormen. Een lid der Tweede Ka mer, lid der S.D.A.P., kan zich dus niet, zon der het reglement der partij te schenden, ont trekken aan het lidmaatschap der Tweede kamerfractie, als hij niet tegelijkertijd voor het lidmaatschap der partij bedankt. Doet hij dit laatste, dan dient hij terstond ook als lid der Tweede Kamer af te treden. Het partijbestuur nam ook kennis van de uitvoerige publicatie, die mr. Duys aan de Ne- derlandsche dagbladen van 29 November heeft doen verstrekken. Die publicatie getuigt van de behoefte om de partij, haar organen en eenige van haar leden in het openbaar te be- leedigen. Zij geeft blijk van zulk een diep- vijandige gezindheid jegens de partij, dat ver dere samenwerking van hem met de partij en van de partij met hem, volkomen onmogelijk is geworden. Het partijbestuur nam voorts kennis van den brief d.d. 3 December van de sociaal-de mocratische Tweede-kamerfractie aan mr. Duys en vereenigde zich met inhoud en strek king. Een en ander leidt het partijbestuur tot de conclusie, dat mr. Duys door zijn gedrag als lid der partij en als lid der Tweede kamer de partij heeft benadeeld en voortgaat te bena- deelen. Nu mr. Duys zelf niet het lidmaatschap der partij heeft opgezegd, en ook niet voornemens schijnt te zijn dat te doen, ziet het partijbe stuur zich verplicht, met toepassing van ar tikel 12 van de statuten van de S. D. A. P., dat van een besluit tot royement door het par tijbestuur beroep op den partijraad mogelijk maakt, mr. J. E. W. Duys als lid der partij te royeeren. Het spreekt vanzelf, dat mr. Duys het lid maatschap der Tweede kamer, dat hij als can- didaat der partij heeft verworven, onverwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog be hoort te doen. Auto-ongeluk op Wieringen eischte vier dooden. Hongaar zag de juiste toebracht. Zaterdag deelden wij reeds mede dat op den betonweg op Wieringen onder Stroe, een ernstig auto-ongeluk was geschied. Sindsdien vernamen wij o.m. het'volgende: Kort voor half tien zag een Hongaar, San- dor genaamd, die zich nabij den betonweg, welke op Wieringen buiten de bebouwde kom men naar den Afsluitdijk loopt, bevond, twee auto's uit tegenovergestelde richting met zeer groote snelheid elkaar naderen. Hij schatte de vaart op 80 K.M. Met déze vaart raakte een uit Zeist afkomstige auto, welke op weg was naar Franeker, met het rechter voorwiel een der langs den weg staande gewapend-beton- nen mistpaaltjes, dat afknapte. Hierdoor kwam de wagen met dit wiel terecht in den door de regens der laatste dagen zacht gewor den berm. De bestuurder die de auto weer op den weg wilde brengen, stuurde hierop scherp naar links, maar door het te groote effect draaide de auto om de as én botste eerst met den achterkant, daarna met de voorzijde te gen de van den Afsluitdijk komende auto. Deze onderhield een z.g. wilden autobusdienst van Sloten ln Friesland naai- Hillegom. De gevolgen van de botsing waren verschrik kelijk. De Friesche auto werd in het langs den weg loopende water geduwd, waar zij op een kant bleef liggen. Toen Sandor, die het onge luk had zien gebeuren, naderbij kwam, zag hij een vrouw door een raampje een kind omhoog houden. Hij pakte dit aan en trok daarna de vrouw op het droge. Het waren Aaltje Roo- vers, echtgenoote van H. van Wijngaarden en haar dochtertje. De vrouw, die gehuwd is met den ondernemer van den „wilden dienst", kende haar medereizigers niet. Nadat toegeschoten menschen verder de behulpzame hand hadden geboden en meen den alle slachtoffers op het droge te hebben gebracht en de takelwagen de zwaar geha vende auto op den kant zette, werd daarin het lijk van den chauffeur aangetroffen. Dr. de Groot uit Hippolytuslioef was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Hij legde den gewonden een voorloopig ver band aan en deed hen overbrengen naar na bijgelegen huizen. Hiervandaan zijn vier per sonen later naar het, Marinehospitaal in Den Helder vervoerd. Van de zeven personen, welke in de uit Slo ten komende auto zaten, werden gedood de 35-jarige gehuwde chauffeur Taeke Zeilstra uit Sneek, de 65-jarige Jacoba Tietema, echt genoote van T. de Jong uit Bolsward en de heer Höhle uit Sneek. Naar het Marinehospitaal in Den Helder werd overgebracht het echtpaar Scliukken uit Bolsward, van wie dë vrouw het zwaarst ge wond is. De vrouw van den ondernemer is met haar dochtertje naar Slóten terugge keerd. Van de vier personen, die in de Zeister auto zaten werd gedood de 40-jarige gehuwde agent van politie W. Wiersma uit Zeist, ter wijl zijn 16-jarige zoon licht gewond werd. Naar het Marinehospitaal moesten worden vervoerd de chauffeur-eigenaar van de auto H. C. van Gerven uit Zeist en de 20-jarige O. Bruinsma uit Franeker. De toestand van de gewonden, die vooral aan het hoofd zijn getroffen, is van dien aard, dat hun nog geen verhoor is kunnen worden af genomen. Fietster doodgereden onder Wassenaar. Bij het oversteken van den Rijksstraatweg. Zaterdagavond laat is op den Rijksstraat weg te Wassenaar een juffrouw, in betrek king bij een familie aldaar, toen 'zij per fiets den weg wilde oversteken gegrepen door een auto van een heer' uit Oegstgeest. Zij werd tegen den grond geslingerd en zoodanig ge wond, dat zij op slag dood was. De auto is door de politie in beslag genomen en het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De schuld kwestie wordt nader onderzocht. De Kosarew te water gelaten. Dochter van Amsterdam's burgemeester verricht de plechtigheid. Van de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is Zaterdag het motor-houttransportschip „Ko sarew" te water gelaten. Het m.s. „Kosarew" is het derde van een serie van drie gelijke schepen van 3635 ton laadvermogen, welke ten behoeve van de Russische Handelsvloot werden besteld. De plechtigheid van den doop werd ver richt door mevr. A, E. Hymansde Vlugt, dochter van burgemeester De Vlugt. Bekend mag worden verondersteld, dat Amsterdam's burgemeester zich destijds persoonlijk veel moeite heeft willen geven om deze voor de Amsterdamsche industrie zoo belangrijke op dracht te veroveren. Ook de medewerking van het bekende Centraal Bureau voor den Han del met Rusland, is voor de N.S.M. een groote steun geweest bij de onderhandelingen. Alle drie schepen zullen in den loop van het voorjaar van 1936 gereedkomen en aan de bestellers opgeleverd worden. Zij zullen gedurende het houtseizoen tus schen de Noord-Siberische havens en Am sterdam komen te varen. BEVERWIJK De stand der werkloosheid. Het totale aantal van 1208 werkloozen, dat j.l. Zaterdag bij den gemeentelijken dienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, was verdeeld over onderstaande vakgroepen Beverwijk; bakkers 4, bankwerkers 10, be hangers 3, betonvlechters 4, betonwerkers 5, blikslagers 6, carrosseriemakers 1, chauffeurs 26, drukkers 6, electriciens 4, expediteurs 1, grondwerkers 72, handlangers 3, kappers 1, kantoorbedienden 6, kleermakers 3, kopergie ters 1, landarbeiders 48, lasschers 2, loodgie ters 2, letterzetters 1, losse arbeiders 239, ma chinisten 4, machinedrijvers 3, machinale houtbewerkers 4, marmerbewerkers 2, marmer polijsters 1, metaalbewerkers 4, metselaars 9, monteurs 5, opperlieden 17, plaatwerkers 2, reizigers 2, schilders 15, schippers 4, schoen makers 2, sigarenmakers 13, sorteerders 4, slagers 2, smeden 4, soldeerders 2, spoorleg- gers 1, steenhouwers 1, stoffeerders 1, stokers 8, stucadoors 3, teekenaars 2, timmerlieden 34, voegers 1, voerlieden 5, voorslaanders 2, win kelbedienden 5, dienstboden 10, werksters 4, boekbinders 1, glassnijders 1, koks 1, zeil makers 1, totaal 628. (Vorige week 141.) Wijk aan Duin: bakkers 1, bankwerkers 13, behangers 1, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikslagers 8, carrosseriemakers 1, chauf feurs 11, electriciens 4, expediteurs 1, grond werkers 57, handlangers 4, kappers 2, kan toorbedienden 13, kellners 1, landarbeiders 49, loodgieters 1, lijnwerkers 1, losse arbeiders 117, machinisten 4, machinedrijvers 1, metaal bewerkers 7, metselaars 8, meubelmakers 1, monteurs 4, opperlieden 22, reizigers 4, schil ders 11, schippers 7, schoenmakers 3, sigaren makers 3, slagers 2, stokers 5, straatmakers 1, stucadoors 8. timmerlieden 26, uitvoerders 2, voegers 3, voerlieden 1, winkelbedienden 4, dienstboden 4, boekbinders 1, zeilmakers 1, stuurlieden 1, tegelzetters 1, totaal 424 (422). Heemskerk: betonvlechters 1, betonwerkers 5, chauffeurs 5, electriciens 1, grondwerkers 15, kantoorbedienden 1, landarbeiders 66, losse arbeiders 44, metaalbewerkers 1, opperlieden 6, schilders 1, timmerlieden 7, uitvoerders 1, dienstboden 1, werksters 1, totaal 156 (138). R.-K. HAVEN- EN TRANSPORTARBEIDERS. Woensdagavond houdt de plaatselijke af deeling van den R.-K. Bond van Haven- en Transportarbeiders een ledenvergadering in het gebouw der K.S.A. De agenda vermeldt o.m. de bespreking van een Kerstgave en de verkiezing van een tweeden secretaris. ST. NICOLAASFEEST VAN DEN R.-K.VOLKS BOND. Zaterdagmiddag werd in het K.S.A.-gebouw het St. Nicolaasfeest gehouden voor de kin deren van de leden der plaatselijke afdee ling van den Ned. R.-K. Volksbond. St. Nicolaas en zijn knecht, die toch nog afscheidsbezoeken moesten afleggen, vereer den het feest met hun tegenwoordigheid. Na door den voorzitter van de afdeeling, den heer A. v. d. Plas, verwelkomd te zijn heeft Sinterklaas de kinderen eenige malen toe gesproken en vele wijze lessen uitgedeeld. Daarna werden voor de kinderen eenige films vertoond. Een kostelijke teekenfilm werkte geducht op de lachspieren. Vervolgens eischte de mooie sprookjesfilm „De gedekte tafel" de aandacht volledig op. Toen kwamen de tractaties. die natuurlijk met gejuich werden ontvangen. Alle kinderen ontyingen bovendien een mooi cadeau. Het bestuur van den Volksbond beeft dén kinderen een zeer f eestelij ken middag be zorgd, die de jeugd'op hoogen prijs heeft ge steld. De geestelijke adviseur van den R.-K. Volksbond, kapelaan S. Ligthart, heeft het St. Nicolaasfeest eenigen tijd bijgewoond. CHR. GEMENGD ZANGKOOR „DE LOFSTEM". De Christelijke Gemengde Zangvereeniging „De Lofstem" zal op Donderdag 19 December in het Vereenigingsgebouw in de Verlengde Groenelaan een Kerstconcert geven. De Hoog oven Kunstkring en het kinderkoor de „Duin- roosjes" zullen aan dit concert medewerken. O.m. zal worden uitgevoerd de Psalm 146 van Bahler voor koor, sopraan, alt en piano. MEISJES VEREENIGING VIERT KERSTFEEST. De Meisjesveereniging ..Ora et Labora" viert Vrijdag 20 December het Kerstfeest in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat. De avond staat onder leiding van Ds. C. M. Krijger. KERSTFEESTVIERINGEN. De Kerstfeestvierinig voor de leerlingen van de Ned. Herv. Zondagsschool is voor de klein tjes vastgesteld op Woensdagmiddag 25 De cember in het Ned. Herv. Vereenigingsge bouw aan de Oosterwijkstraat. De afdeeling van de groote leerlingen viert het Kerstfeest op den Tweeden Kerstdag in het kerkge bouw. TENTOONSTELLING VAN HANDWERKEN. Op Woensdag 18 December zal in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk- straat een tentoonstelling worden gehouden van kleedingstukken en andere naaldwerken, die vervaardigd zijn door leden van de Ned. Hervormde Vrouwenvereeniging. Deze klee dingstukken zullen met Kerstmis aan de ar men der Ned. Herv. Gemeente worden uitge reikt. FEUILLETON Naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. 25) Eindelijk werd na een uur vergeefsch zoe ken zelfs de Imp moedeloos en stelde hij voor, dat we zeeroovers zouden worden. Onze onderzoekingstochtjes hadden ons langs verschillende paden geleid en thans zaten we onder den „bloasted oak". Een tijd lang zeiden we niets. „Het is heel mooi de tyrannen te laten beven, niet, Oom Dick?" vroeg de Imp ein delijk. „Zeker", knikte ik. „Maar ik had toch eerst liever Tantie Lis- beth en Dorothy en Louise goeden dag wil len zoenen „Wat bedoel je, Imp?" „Dat weet je toch wel. Oom Dick! „Van Öeze stonde af aan zal mijn dak liet wijde Teraardebestelling mevrouw A. E. Garms. Overweldigende belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag op de begraafplaats „Duinrust" het stoffelijk overschot van mevr. A. E. Garmsvan Paddenburgh, de leidster van de Evangeliesatie „Emmanuël", ter aarde besteld Voor de begrafenis werd in het Evangelie- satielokaal een herdenkingsdienst gehouden, die door honderden geestverwanten werd bij gewoond. In de omgeving van het sterfhuis was de belangstelling eveneens zeer groot. Te ruim half twee vertrok de stoet van de Zeestraat. De lijkwagen werd gevolgd door honderden broeders en zusters van de Evan geliesatie, die van heinde en verre naar Bverwijk waren gekomen om mevr, Garms de laatste eer te bewijzen. Op de begraafplaats „Duinrust" hadden zich reeds te voren hon derden belangstellenden rond de groeve ge schaard. Onder hen waren ook burgemeester Scholten en zijn echtgenoote. Evane.liesatie- broeders droegen de eencoudige, maar keurig uitgevoerde kist, waarop de geopende bijbel was neer gelegd, naar het graf. Als eerste spreker trad Ds. Boersma uit Silvolde naar voren, die, na eerst Psalm 90 (onberijmd) te hebben gelezen, het leven van mevr. Garms schetste als een opgaan tot God. Altijd was haar blik op den Hemel gericht en haar grootste troost was, dat zij zich zoo geheel het eigendom voelde van God. Voor den Zaligmaker leefde zij. De sleutel van haar heele leven, aldus besloot spr„ is te vinden in den brief aan de Philipenzen. De heer E. de Boer die gedurende en tijd perk van ruim 40 jaren haar medewerker was, verhaalde de treffende staaltjes van volkomen wegcijfering van zichzelf uit het rijke leven van mevr. Garms. Hoewel zij het toch zelf ook zoo noodi'g had, zei spr., gaf zij datgene, wat zij kreeg, ook weg. Wij zullen haar mis sen, aldus de heer De Boer, maar toch kun nen wij er niet om treuren, want zij is bij God. De heer H. van Doorn uit Alkmaar zei o.m., dat haar leven getuigenis was. In den lande zijn er honderden en duizenden, die haar dankbaar zijn. Zij is heengegaan naar het land van den vrede en, zoo besloot spr., wij danken God voor dit rijke leven. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Kuiper uit Den Haag, Meyer uit Heiloo, een neef van de overledene en tenslotte door Ds. P. J. Israël uit Finsterwolde. die er aan her innerde, hoe zij was gekomen als een schaap onder de wolven. In tegenstelling met het bekende spreekwoord waren in dit geval de wolven schapen geworden. Ook deze spreker releveerde het leven van getuigenis, dat mevr. Garms volgde en dat ontelbaren tot lichtend voorbeeld is geweest. Na gemeenschtppelijken zang sloot de heer E. de Boer de eenvoudige plechtigheid met gebed. VOOR DE VACANTIE. De Christelijke Vereeniging „Vacantiebezig- heden, heeft bij den gemeenteraad 'n verzoek ingediend om subsidie voor het jaar 1936. GELUKKIGE WINNAARS. De Middenstands Centrale, die met zooveel succes het ballerospel „invoerde", had ook de jeugd in de gelegenheid gesteld mooie prijzen te winnen, welke waren beschikbaar gesteld voor de oplossing van een raadsel en van een dicté-opgave. Uit de honderden op lossingen kwamen tenslotte onderstaande jongens en meisjes in aanmerking voor de prijzen: Raadselwedstrijd: 1. A. Bulsink, Wijk aan Duin; M. Harms, Beverwijk; W. Faile, Wijk aan Duin; M. Dekker, Wijk aan Duin en mej. Schrama, Beverwijk. Dicté: M. v. d. Linde, Wijk aan Duin en P. Rozemeyer, Velsen-Noord. uitspansel des hemels zijn". Ik ga reuzen en allerlei schurken bevechten. En als ik ooit in Perzië kom en de wonderlamp vind, dan kan ik wenschen, dat alles weer goed wordt, en dan zouden we allemaal weer gelukkig zijn. en jij Tantie Listoeth en Dorothy en ik, en dan konden we in een paleis met sla ven wonen. Dat zou prachtig zijn!" „Ja, dat is een uitstekend idee, Imp, maar over het geheel wel wat riskant, omdat het heel goed mogelijk is, dat je de lamp nooit vindt. En bovendien zal je hier moeten blij ven, omdat ik zelf wegga". „Laten we dan samen weg gaan,Oom Dick „Neen dat gaat niet, Imp. Wie zal er dan voor Tantie Lisbeth, Dorothy en Louise zor gen?" „Ja, daar heb ik heelemaal niet aan ge dacht", zeide hij spijtig. „En zij hebben heel wat zorg noodig", voegde ik er aan toe. „Ja, daar ben ik ook bang voor", zeide hij. „Maar Peter is er nog" opperde hij, terwijl zijn gezicht weer ophelderde. „Peter kan ongetwijfeld heel goed voor paarden zorgen, maar dat is niet hetzelfde. Geef me je beproefd zwaard". Hij stond op, trok het uit zijn gordel en gaf het mij met een zwaai. „Je weet wel, Imp, dat het vroeger, wan neer ridders ten strijde trokken, gewoonte was, dat zij, als zij een plechtige belofte af legden, het gevest van hun zwaard kusten, De waarschuwing is nu gekomen, Hebt gij er allen op gelet Er zijn nu maatreeglen genomen, De bakens naar 't getij verzet? Het kwik daald' in den thermometer Reeds veelbeteekenend omlaag, Al wordt het naar verwachting beter, Zooals de Bilt voorspelt vandaag. Ik heb het uit de beste bronnen: Dit is nog maar het eerst begin, En, is 't nu aarzelend begonnen, Straks zet het licht wat vaster in. Al loopen wij met winterjassen, Al doet de handschoen opgeld nou, Al dragen wij weer wollen dassen, Wat doen wij verder in de kou? De.kachels gloeien in de huizen, Maar hebt gij u al ingesteld Op afgetapte leidingbuizen? Het kost u anders later geld.. Hebt gij soms vele paardekrachten, Of hebt g' er een van vleesch en bloed, Hun radiators en hun vachten Moeten toch ook voor vorst behoed. Laat gij de vogels profiteeren Van de restanten van uw disch? Zij moeten anders veel ontberen. Wanneer de vorst weer heerscher is. En het voornaamste voor het laatste, Zit gij er zelf nog warmpjes in, Dan wou ik dat g' u eens verplaatste In nooden van een arm gezin. Al kan het nu weer over drijven, Dat gaat zoo meer in het begin, Maar het zal hier wel niet bij blijven, Dus stel u op den winter in. P. GASUS. WIJK AAN ZEE De restauratie van den toren. In verband met de financieele bijdrage van de provincie ten behoeve van de restauratie van den toren en van het werkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente in de bad plaats, hebben Ged. Staten in hun voorstellen daaromtrent het volgende medegedeeld: In 1933 vestigden de kerkvoogden er de aandacht op, dat de toren zoo bouwvallig was. dat door het uitvallen van steenen en ijzerwerk gevaar dreigde voor de kerkbezoe kers. B. en W., die daaromtrent door Ged. Staten werden gehoord, berichtten, dat de restauratie van den toren inderdaad zeer noo dig was en dat zij. in verband met den nood lijdenden toestand, waarin de gemeente inmiddels was komen te verkeeren, een nieuw verzoek om subsidie uit 's Rijks kas tot den minister hadden gericht, waarop echter nog geen bericht was ontvangen. Nadat B. en W. hun aanvrage om Rijkssubsidie nog enkele malen had-den herhaald en intusschen van gemeentewege voorloopige herstellingen aan den toren waren verricht, deelde de minister in den loop van dit jaar aan Ged. Staten mede, dat voor het herstel van den toren, waarvan de kosten op f 15060 geraamd zijn, een rijkssubsidie in uitzicht kon worden ge steld. Deze mededeeling ging vergezeld van het verzoek-te mogen vernemen, of Ged. Staten in de gewijzigde omstandigheden aanleiding vonden hun aanvankelijk ten opzichte van de financieering der restauratie ingenomen 1 standpunt te herzien. Ook voor de restaura tie van het kerkgebouw, geraamd op f 8000, kan op een rijksbijdrage worden gerekend. De zorgelijke financieele toestand der ge meente Wijk aan Zee en Duin gaf Ged. Sta ten inderdaad aanleiding het vroeger ingeno men standpunt te verlaten. Zij hebben dan ook voorgesteld, nadat uit een nauwkeurig onderzoek urgentie van de restauratie was gebleken, een subsidie uit de provinciale kas te verleenen. De medewerking tot het ver krijgen van een provinciaal subsidie voor de restauratie van het kerkgebouw werd echter om daarmede te bewijzen, dat zij hun gelofte wilden houden. Nu vraag ik je terug te gaan naar je Tantie Lisbeth, voor haar te zorgen, haar te beschermen en te behoeden tegen alle kwaad en nooit te vergeten, dat je haar loyale en trouwe ridder bent. Kus nu je zwaard ten teeken dat je dat wilt!" En ik gaf hem het wapen terug. „Ja", antwoordde hij met schitterende oogen. „Ik zal het doen, op mijn woord van eer!" En hij kuste het zwaard. „Goed!" riep ik uit. „Dank je, Imp!" „Maar ga je heusch weg?" vroeg hij met een bedroefd gezicht. „Ja". „Moet je weg?" „Ja' „Wil je me beloven later terug te komen gauw?" „Dat beloof ik je". „Op je woord van eer?" „Op mijn woord van eer", herhaalde ik en op mijn beurt kuste ik het gevest van het zwaard, dat hij mij voorhield. „Ga je vanavond, Oom Dick?" „Morgenochtend heel vroeg, zoodat we nu maar afscheid moesten nemen. Imp". „Oh!" zeide hij, terwijl hij naar de rivier staarde. In mijn knoopsgat hing een ver welkend rozeknopje, dat Lisbeth mij twee dagen tevoren gegeven had. In een plotse linge ingeving haalde ik het er uit. „Imp", zeide ik, „als je thuis komt, moet je dat aan je Tantie Lisbeth geven en zeg gen hum neen, niets zeggen, geef het haar alleen maar!" „Ja, Oom Dick", zeide hij, terwijl hij met afgewend gelaat het knopje van me aan nam. „En nu vaarwel, Imp". „Vaarwel!" antwoordde hij, nog steeds zonder mij aan te kijken. „Wil je me geen hand geven?" Hij stak me zijn vuil handje toe en toen ik dat drukte, zag ik een groote traan langs zijn wang biggelen. „Kom je weer gauw heel gauw terug Oom Dick?" „Ja, ik kom weer terug. Imp". En zoo namen de Imp en ik afscheid on der den „bloasted oak" en mijn hart- was heel zwaar, toen ik mij omkeerde en hem verliet. Na eenige oogenblikken bleef ik staan en keek om. Hij stond daar nog steeds zooals ik hem verlaten had, maar zijn gezicht was in zijn armen verborgen en hij leunde snik kend tegen den knoestigen stam van den grooten boom. Den geheelen weg naar het logement en den geheelen verderen avond liet de ge dachte aan dat kleine manneke mij geen oogenblik met rust. Nadat ik mijn diner on aangeraakt had laten wegnemen, nam ik dan ook pen en inkt en schreef hem een brief, waarbij ik mijn pennemes insloot, waarnaar ik hem. niettegenstaande het lem- net bij een zekere gedenkwaardige gelegen- i heid gebroken was, dikwijls met „het oog der begeerte" had zien kijken. Nadat ik het ge daan had, nam ik het besluit ook een brief je aan Lisbeth te schrijven een paar korte woorden om haar iets te openbaren van de gedachten, die ik ten opzichte van haar had, vóór ik voor goed uit haar leven verdween. Meer dan een uur lang zat ik op den stoel aan mijn pijp, die nog altijd niet trekken wilde, te kauwen en mijn hersens te marte len, maar de „paar korte woorden" weiger den hardnekkig te komen. Droef liet de kerkklok haar negen slagen hooren en nog lag het papier onbeschreven voor mij. Ik meende dicht bij mij een tik ken te hooren, dat nu eens ophield en dan weer begon en welks steeds weer terugko men mijn overspannen zenuwen prikkelde, zoodat ik mijn pen weggooide en opstond. Het geluid scheen van den kant van het raam te komen. Ik ging er heen, wierp het plotseling open en staarde dan in een rond gezicht, waarin twee heel ronde oogen en een punt van een neus gezet waren, „Allo, Mr. Oom Dick!" Dit was reeds voldoende om mij de zeker heid te geven, dat ik met Ben, den zoon van den tuinman, te doen had. „Wat is er, edele Benjamin?" riep ik uit. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5