Spoedig zullen vestigingseischen worden gesteld. Vee! voorstanders van luchtbescherming. Haarlem's Kunstbezit. WOENSDAG 11 DECEMBER 193S TWEEDE KAMER Rijnvaartpremies hebben meer dan gewone aandacht der regeering. ■EL Sneevliet {R.S.Pj DEN HAAG Dinsdag. De Kamer begon met op voorstel van den voorzitter de behandeling der Onderwijsbe- grooting op morgen te bepalen, terwijl de on derwij sbezuiniging pas daarna zal volgen. Dus is er nog tijd om te lijmen! Nadat bij de voortzetting der discussies over Minister Gelissen's begrooting de heer Sneevliet (rev. soc.) het denkbeeld van den heer Engels inzake gedeeltelijke verplaatsing van fabrieks- vooral textiel-arbeiders naar 't platteland bestreden had, bepleitte Mr. Wen- delaar (lib), meer vrijheid voor het bedrijfs leven, hierbij vooral ook het oog hebbende op de belangen van den consument. Voor econo mische opleving is noodig ons los te maken van alles wat verstorend werkt, zooals b.v. de contingenteering. De voorzitter der liberale partij nam het ver volgens op voor Rot terdam, dat z.i. krachtige hulp der Regeering noodig heeft. Nog eenige op merkingen van de heeren v. d. Bilt (R. K.) en IJzerman (s.d.) en toen kwam Mi nister Gelissen aan het woord. Degenen die zich als kam pioenen voor den middenstand en de havensteden hadden ontpopt kregen te hooren, dat een en ander ln commissoriaal onderzoek is. De resultaten daarvan zal men mettertijd vernemen. De schepping van Economische Zaken is volgens den Minister destijds geen gril geweest. Het groote belang van den Economischen Voorlichtingsdienst erkende de Minister ten voile. In een sneltreinvaart las de bewindsman zijn rede voor. Zoo vlug, dat hij zeer slecht te volgen was. Na eenige algemeenheden over den econo mischen voorlichtingsdienst kwam de ordening ter sprake. De voorschriften betrekking heb bend op de verbindendverklaring van onder nemersovereenkomsten zullen binnenkort het licht zien. Richtsnoer bij de ordening is en meet zijn het algemeen belang, waarbij dat van den consument ook in 't spel is. Een wets ontwerp in zake de vestigingseischen is zoo goed als voltooid. Inzake de contingenteeringen gaf de Minister te verstaan,da,t deze in de eerste jaren voor een aantal producten nog niet gemist kunnen worden. Met het oog op de positie van de handels agenten is men nog bezig na te gaan in hoe verre het con tingen teeringsstelsel eenige wij zigingen zou kunnen ondergaan Verstonden we minister Gelissen goed, dan betoogde hij o.m. dat hem, enkele uitzonde ringen daargelaten geen gevallen van prijs- verhooging tengevolge van contingenteering bekend zijn, terwijl hij voorts te kennen gaf, dat z.i. de verstarrende werking der contin genteering wordt overschat. Het binnenlandsch aandeel in het verbruik van binnenlandsche artikelen is na de invoering der contingentee ring niet onaanzienlijk toegenomen. Van den ernst der situatie, waarin de mid denstand verkeert, is de minister ten volle doordrongen. Verschillende door dr. Vos voor gedragen wenschen zijn al of worden weldra vervuld. Aan het cadeaux-stelsel zal de minis ter echter niets doen. En nu de zeescheepvaart, de belangen der havensteden, enz. Met onderschrijving der stelling, dat de havenbelangen van Rotterdam en Amsterdam van nationale beteekenis zijn, is men er nog niet. Toegegeven moest wor den, dat Antwerpen er in het algemeen beter aan toe is, Als middel ter verbetering van den toestand is o.m. verlaging van haven- en kadegelden aanbevolen. Dit is in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid. In- tusschen heeft de Regeering in verband hier mee -toch ook al eens met belanghebbenden leeken gepraat. Wat een ander middel betreft dat van invoering van de Rijnvaartpremies, heeft een meer dan gewone aandacht der re geering. De plannen tot reorganisatie van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd zullen vermoe delijk spoedig gereed zijn en dan hoopt de minister iets voor de gedupeerde pensioenge rechtigden gedaan te krijgen. Nog wat- over de evenredige vrachtverdeeling en toen duurde het niet lang meer of de begrooting van Han del, Scheepvaart en Nijverheid ging onder den hamer 'door. Inimddels was de gereserveerde tribune propvol geraakt met anti-luehtbe- schermings-dames. Bij wijze van stil protest, wilden zij, na een adres aan minister de Wilde te hebben aangeboden, de beraadslagingen over het in haar oogen zoo verfoeilijke wets voorstel bijwonen, Maar President Ruys de Beerenbrouck was oorzaak van haar eerste teleurstelling in 's lands vergaderzaal, want op een vroeg uur verdaagde hij, nu de begroo ting van minister Gilissen was aangenomen, de vergadering heel den avond. A vondve rga de ring. LUCHTBESCHERMING. Weer is de gereserveerde tribune zwaar bela den met onversaagde tegenstandsters van de luchtbescherming. En weer beleven zij een teleurstelling, nu echter van ernstiger aard. Want ze moesten het aanhooren. hoe de ge- heele Kamer, hoe alle fracties, tot de com munisten toe, voor het wetsontwerp waren, met uitzondering slechts van den revolution- nair-socialist Sneeyliet en den Christen-de mocraat v. Houten. Het ter tafel liggende voorstel komt in hoofdzaak hierop neer dat het aan de ge meentebesturen de wettelijke verplichting oplegt maatregelen te treffen ter bescher ming tegen eventueele luchtaanvallen. Alle gemeenten hebben zekere voorbereidende or ganisatorische regelingen te treffen en deze voor eigen rekening te nemen. Maar de bij zondere maatregèlen (zooals materieele uit- H. w. TllanuB <Chr.H.) werking, en vooral het aanleggen van schuil plaatsen). welke genomen moeten worden in de gemeenten, die in belangrijke mate of in zeer belangrijke mate aan gevaar blootge steld zijn, door den aard van haar ligging of (en) door het feit, dat zij bijzondere „aan trekkelijkheid" voor den vijand hebben, om dat zij belangrijke voorraadplaatsen, gebou wen enz. herbergen, worden de gemeenten in drie gevarenklassen ingedeeld, waarvan alleen de gemeenten van de derde klasse zich tot de meest eenvoudige organisatorische maatregelen hoeven te bepalen zal het rijk bekostigen. Verder bevat het ontwerp nog bepalingen omtrent de instelling van hulpdiensten; een regeling betreffende het in gebruiknemen van bepaalde eigendommen (kerktorens als uitkijkposten); de mogelijkheid van het op vorderen van verbruiksartikelen voor be scherming en ontsmetting; een regeling voor het houden van oefeningen. Dat het voorstel weinig bestrijding zou ontmoeten, lag voor de hand. Het ware immers zoo gaf de s.d.-spreker Ds. v. d. Heide te ver staan, nooit te verdedi gen, ook al gelooft men niet aan de mogelijk heid van afweer van luchtaanvallen, te wei geren om te trachten het aantal slachtoffers zoo gering mogelijk te maken en eventueelen slachtoffers hulp te bieden. De heer Tilanus (c.h.) begreep niet, hoe men op grond van zijn christen-plichten bezwaar kon hebben tegen de ontworpen re geling en achtte de protesteerende vrouwen adressen zeer onlogisch. Ook de heer Kooiman (v.d.) kon niet in zien, hoe men tegen dit streven om de be volking tegen een gevaar te beschermen, ge wetensbezwaren kon koesteren. Achtereen volgens verklaarden voorts Mr. Wendelaar (lib. de heer Amelink en de communist Wijnkoop eveneens met het ontwerp accoord te kunnen gaan. Laatstgenoemde achtte het onjuist aan de bevolking de middelen te onthouden om haar tegen de gevaren van het imperia lisme en het militairisme te beschermen Daarentegen zag de heer Sneevliet in het wetsvoorstel slechts militair gedoe. Soortgelijk standpunt nam de heer Van Houten (chr.-dem.) in, die in 't bijzonder nog gekant was tegen het feit, dat de geheele bevolking door deze wet in het „militair ap paraat". kan worden ingeschakeld en. die,,in elk geval rekening .gehouden, wens.clïte te zien met de gewetensbezwaarden. Minister de Wilde, in een rustig speechje de beteekenis van het ontwerp in het juiste daglicht stellende, gaf 0.111. te kennen, niet te beseffen hoe iemand ooit een gewetensbe zwaar kan hebben tegen het aanwenden van pogingen om de burgers tegen een hun van buitenaf zonder hun schuld eventueel dreigend gevaar. I11 elk geval achtte hij het taak van de overheb! hier het hare te doen voor deze bescherming, al ontveinsde hij zich geenszins, dat er in het geheel niet te bereiken zal zijn dat men den burgers absolute veiligheid tegen luchtaanvallen zal verschaffen. Dat het ontwerp een militairistischen geest zou ade men bestreed Mr. de Wilde en hij ontkende dat het eigenlijk ten doel zou hebben den weerzin tegen den luchtoorlog te verzwakken. Het tegendeel was het geval. Toen mevr. Mr. BakkerNort (v.d.) het ook nog eens over mogelijke gewetenbezwaren had gehad, verklaarde Minister de Wilde, dat als straks bij de ten uitvoerlegging der wet in vredestijd zou blijken, dat er werkelijk achtbare gewetensbezwaren bestaan, een voor ziening van eerbiediging daarvan nog getrof fen zou moeten worden. E. v. R. EERSTE KAMER. Commies-griffier Eerste Kamer benoemd. Mr. J. v. Andel. Weken achtereen hebben de harten van wel twintig of meer jongelui met Mr.'s en in vele gevallen ook adels-titel wat sneller ge klopt, en zijn er door even zoovele jongelie den keurige pandjesjassen gedragen, toen zij naar het ambt van commies-griffier der Eer ste Kamer kwamen dingen. Maar vanavond kan er slechts één de ge lukkige, de uitverkorene wezen. Onmiddellijk behaalde bij eerste stemming Mr. J. v. Andel de volstrekte meerderheid. Een bekwaam ambtenaar van de afdeeling onderwijs bij de gemeente 's-Gravenhage, is hij voorts van .politieke kleur anti-revolutionnair. Vermoe delijk kreeg hij behalve de stemmen zijner eigen geestverwanten, terstond ook die van de katholieken, welke een tweetal maanden geleden aller stemmen op een geestverwant van hen voor 't griffierschap zagen uitbren gen. Vrachtschip gestrand voor Hoek van Holland. Na eenige uren vlotgeslecpt. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is een klein Nederlandsch motorvrachtschip, dat den Nieuwen Waterweg wilde binnenvallen, tengevolge van den Noord-Ooster storm en de hooge zee uit den koers geraakt en bezui den de Zuiderpier op de banken geslagen. Hierbij geraakte het roer defect, zoodat de ka- nitein het raadzaam achtte voor anker te gaan en noodseinen te geven. Zoowel de sleepboot „Blankenberg" van L. Smit Co. als de reddingboot „Presi dent Wiersma" van de Zuidhollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, voeren daarop uit. Zij troffen het vrachtschip op den lagen wal. De ankers hadden het in het slechte weer gelukkig gehouden. De kapitein van het vast zittende schip verzocht den schipper van de reddingboot in de nabijheid te blijven voor eventueele hulpverleening, want, gezien de ervaring met andere strandingen op deze olaa-ts, was het de groote vraag of de sleep boot het schip zou kunnen los trekken. De „Blankenberg" slaagde echter voortreffelijk in zijn zware taak en om half negen sleepte hij het schip veilig binnen de Pieren van den Waterwag. Het onfortuinlijke schip is de „Eban" thuisbehoorend te Groningen, metend bruto 288 ton, waarmeé kapitein Hylkema met een lading rubber op weg was van Stettin naar Rotterdam. Be'halve de reddingboot; en de „Blanken berg" is ook de sleepboot „Afrika" van L. Smit Co. ter assistentie uitgevaren naar de „Eban" waarvan behalve het roer ook de mo tor onklaar was geraakt. De bemanning die ongedeerd is gebleven heeft eenige benauwde uren doorgebracht. Waarom „De Beul" niet meer wordt opgevoerd. Brief van de directie der Amsterdamsche Tooneelvereeniging aan burgemeester De Vlugt. De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amsterdamsche Tooneel vereeniging, hebben aan den burgemeester van Amsterdam den volgenden brief doen toe komen; Edelachtbare Heer, De directie der N. V. Amsterdamsche Too neelvereeniging stelt er prijs op te verklaren, dat zij ondanks de zeer duidelijke en na drukkelijke verzekering dat er Uwerzijds uit hoofde van beweerde godslasteringen geen verbodsbepalingen ten aanzien van openbare opvoeringen van „De Beul" van P. Lagevkvist te verwachten zijn toch de oorspronkelijke geprojecteerde openbare voorstellingen van dit stuk niet spelen zal, en wel om de volgen de motieven: 1. De directie acht zulks de eenig juiste geste tegenover U als hoogste magistraat van Am sterdam, gezien de onredelijke aantijgingen die IJ in deze aangelegenheid hebt moeten ondervinden. 2. De directie wil en kan op geenerlei wijze mede verantwoordelijk zijn voor gebeurlijk heden, zoowel in als buiten den Stadsschouw burg, die met tooneelspeelkunst niets te ma ken hebben. 3. De directie begeert geen entree-gelden te ontvangen, die gestort zullen worden uit an deren hoofde dan om een verzorgde en artis tiek verantwoorde voorstelling bij te wonen. 4. Wij, de directie der N. V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging, meenen dat de betuiging eener humanitaire waarheid mede de taak des tooneels is. Het tooneelstuk „De Beul" doet zulks in Christelijk pacifistischen vorm. Het stuk richt zich in de eerste plaats tegen de geweldpsychose, die de humane waarde van onze cultuur hoe langer hoe meer bedreigt. Dat in het stuk de antithese: Christelijke be ginselen contra geweld gesteld wordt, is voor ieder weldenkend mensch een bewijs, dat er geen godslasteringen in voor kunnen komen. De opvoering van een godslasterend stuk is nooit van ons te verwachten. Over de bedoeling van het stuk heen wordt thans een politieke strijd gestreden met een inzet, die niets meer met die bedoeling te maken heeft. Deels door misvatting ter goe der trouw, deels door onwetendheid, maar het meest door leugens is aldus de publieke mee ning tegenover dit stuk vergiftigd en zijn wij belasterd op een wijze, waarvoor wij geen bij voeglijke naamwoorden kennen. Deze vergiftiging en deze laster heeft zulke vormen aangenomen, dat de betuiging der bovenbedoelde humanitaire waarheid, die der vredesgedachte. niet meer gezien wordt. Al leen reeds uit hoofde van die omstandigheid is verdere openbare opvoering van het stuk doelloos. Wij teekenen met verschuldigden eerbied. W.g. A. VAN DALSUM A. DEFRESNE Albert van Dalsum voor de Radio. Zondagavond 15 December om 18.10 uur zal voor de V.P.R.O. Albert van Dalsum spre ken over „Wat is de bedoeling van de Beul", Deze rede zal worden voorafgegaan, door een korte inleiding namens het V.P.R.O.-bestuur, door Ds. B. J Aris, Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 11 December: Uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Corver Hooft verdedigde het verbod van vélocipède-rijden in ge meenten, maar wenschte gelijkheid van bevoegdheid voor gemeentebesturen. De Minister Heemskerk beloofde bin nen zijn ressort een onderzoek te doen naar het afkoopen van vervolging met fooien en wenscht, als voorstander van gemeentelijke zelfstandigheid, de rege ling van collecten en vélocipède-rijden aan de gemeenten over te laten. AANRANDERS TE MALANG GEARRESTEERD MALANG, 10 Dec. (Aneta). De politie te Malang arresteerde gisteravond na berooving van een Europeesche dame een drietal vluch tende Inlanders. Men vermoedt dat hiermede de schuldigen van talrijke aanrandingen en beroovingen, in den laatsten tijd te Malang gepleegd, zijn gearresteerd. FIETSER DOOR AUTO GEDOOD Toen Dinsdagavond omstreeks 5 uur de 47- jarige J. Roeters, wonende te Dorkwerd, per fiets terugkeerde van de werkverschaffing te Hoogkerk, werd hij bij 't oversteken van den Friesch^n Straatweg aangereden door een auto, welke uit de richting Groningen kwam en bestuurd werd door iemand uit Buitenpost. De heer Roeters werd in een sloot geslingerd en was op slag dood. Het ongeval is gebeurd ter hoogte van café Van der Zwaag, waar 't uitzicht zeer slecht is. Jozef Israels in Teyler. Een recente gebeurtenis is een gereede aanleiding deze week iets over Israëls' groot mterieurschilderij in Teyler's collectie te zeg gen. Dit kapitale doek van meer dan een meter breedte, vertegenwoordigt den beroemd sten Hollandschen schilder uit de tweede helft der vorige eeuw op imposante wijze. Het is een doek uit zijn rijpsten tijd, als hij vol komen meester van zichzelf en van zijn eigen uitdrukkingswijze geworden is. Uit een zoo compleet en doorwerkt doek kan men den invloed verklaren, door Israëls jaren lang op tijdgenooten en omgeving uit geoefend. Is dit invloed getaand, de charme van zijn kunst verbleekt, de aantrekkingskracht ervan op het publiek verdwenen? De gebeurtenis waarop ik zooeven doelde kan op die vragen een vagelijk inlichtend antwoord geven. Daar was de vorige week een interessante schilderijenveiling bij Kley- kamp in Den Haag. Een gesloten collectie van nog geen vijftig nummers, eigendom van een Wassenaarschen kunstliefhebber en alle uit werken der groote Haagenaars, Marissen, Bos boom, Israels enz. bestaande, werd het publiek aangeboden. De verzamelaar had deze doeken meerendeels verworven in den hausse-tijd, soms tegen prijzen die thans aan droomen doen denken. In geen tijden was een derge lijke verzameling aan de markt geweest. Geen wonder dat er voor het verloop dier veiling nieuwsgierige belangstelling bestond. De Ko ningin had op een der kijkdagen een bezoek aan de verzameling gebracht en ook dat had eij deel der Haagsche kunstvrienden gemobi liseerd. Wat zou in dezen tijd, nu de vermogende lieden zich opzettelijk of noodgedwongen van de kunst hebben afgewend of daarin nog slechts als object de bienfaisance belang stel len, gaan gebeuren? Nu wij het resultaat kennen, kan men daar mee als symptoom, als vingerwijzing, als basis voor een inzicht zijn voordeel doen. En dan is het wel merkwaardig dat het nog al mee valt en vooraldat Jozef Israels nog altijd een macht op de oogen der kijkers uitoefent. Daar was van hem een doek van prachtige qualiteit-, een visscherskind zittend op het strand, een groote mand achter op den rug gebonden. Een bekend sujet van Israels, hij heeft er ook een mooie ets van gemaakt, en in een gaaf specimen, nog iets grooter aan ons schilderij in Teyler. Dit doek nu bereikte den topprijs van den dag: vier duizend één honderd gulden. Wat valt uit dit feit af te leiden? In de eerste plaats dat er gelukkig nog een aantal menschen zijn die zich het bezit van iets zeldzaam moois betwisten en er een som voor kunnen uitleggen. Vergelijkt men die som met de waarde die aan zulk een schil derij twee tientallen jaren geleden werd toe gekend, dan komt men er niet. Voor het zelfde doek is indertijd 24 mille betaald! Doch vier mille is vandaag den dag voor een Hollandsch modem schilderij een flink bedrag en het is wel interessant dat het een Jozef Israels is, waarmee gedemonstreerd wordt dat de belangstelling nog niet gan- sehelijk is verongelukt. Waarin zit het geheim van de aantrek kingskracht van Israels' beste werken? Neuhnys schilderde vaak technisch mooier en beiden hebben zich vaak en uit den treure herhaald. De oude Israels schiep echter uit een rijk innerlijk gemoedsleven dat uit Joodsche schranderheid en Joodsch senti ment was saamgesteld en door die mélange, van eeuwenoude cultuur in een, voor den tijd passend kleed gestoken, gemakkelijk vat kreeg op een groot publiek en dat wel buiten alle schilderqualiteiten om. Over een Israels, raakt men aan het praten, schrijven, preeken zelfs; hij weet te ontroeren door dat ondefi nieerbare dat het geniet is en altijd ondefi nieerbaar blijven zal. Hij kreeg dat eerst toen hij het métier in zijn macht had en het Leven hem ging w i i -''V ï';- jf: M v- - - interesseeren. Na Zandvoort, waar hij in 1855 even dertig jaar oud, was gaan werken, en er het leven der eenvoudige, sobere visschers- gezinnen medeleefde. Daarvóór, in zijn doe ken vol historische romantiek vindt ge niets dan de voorbereiding voor het latere. Ge vindt er den knappen volijverigen leerlinj van Kruseman in, en de resultaten van naar stige Parijsche studie, doch nog niet den Israels die met zijn volle genegenheid zich in het leven van de kleinen der aarde ver diepen zal. Dat vindt men in het Teylerschilderij. Het vrouwtje dat daar in haar kommetje met heete koffie zit te blazen is met ziel lichaam aan die bezigheid verbonden. Alle actie in Israels' figuren is steeds buitenge woon expressief. Hij is door alles heen figuur schilder en ziet zijn modellen nimmer als stillevens. Hij schept sfeer in een vertrek, verdoezelt détails, laat veel te raden over, maar de sfeer is er. Epigonen hebben getracht dat na te doen, maar bereikten vaak slechts groezelige onwaarschijnlijkheden. Men heeft dat origineele in hem over de geheele wereld gewaardeerd. Meer dan de Marissen die hun bewonderaars in hoofdzaak in de Angelsak sische landen vonden, was Jozef Israels ook in Frankrijk gewaardeerd wat blijkt o.a uit de reproducties die in Parijs naar zijn werk werden uitgegeven en hij vond in Duitschland door Max Liebermann gepropa geerd, 'n even sympathiek onthaal als ten on zent. Toen hij op een mooien Augustus-morgen van 1911, bijna gentig jaar oud, op het Joodsche kerk hof aan den ouden Scheveningschen weg te rusten werd ge legd was het een kunstenaai' van inter nationale beteekenis die verdween. Nu, een kwart eeuw, zou hij het wederom kunnen zijn die als eerste de verslapte te- langstelling voor de kunst van zijn tijd doet herleven. De Haagsche Mu seumdirectie organi seert tegen Kerstmis een groote leen-ten- toonstelling van de kunst zijner dagen, Een nieuw symptoom voor een naderende .'evisie. 1 J. H. DE BOIS esp jjj| jjlp -3iStoi-fc- - A Zandzuiger lek geslagen te Scheveningen. Gezonken in de buitenhaven. Voor den ingang van de buitenhaven te Scheveningen is een zandzuiger gezonken, die toebehoorde aan een Haarlemsche firma De zuiger is juist gezonken in de vaargeul van de ondiepe buitenhaven. De scheepvaart is stopgezet. De opvarenden, zes man, konden met een vlet en de reddingboot aan wal ge bracht worden. Bij het ophalen van een zuigbuis is de draad gebroken. Door het aanbrengen van een reservedraad trachtte men de zaak te herstellen, terwijl de pijp dieper zonk. Men was daarop gedwongen te trachten weg te komen. De zee was roerig geworden en telkens sloeg het schip tegen de buis aan. Daarop sloeg de zandzuiger lek en het ach terste gedeelte zonk. De voorsteven en de pijp bleven boven water. Doordat de zandzuiger dwars in den vaar geul ligt, is er geen sprake van. dat er sche pen kunnen uit- of invaren. Werkloozen krijgen een extra Kerstuitkeering. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een Kerstgave 'mag worden toeeekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 15 tot 22 December aan uitkee- ring ontvangen. Arbeidsvergunning voor Duitsche dienstboden. Wordt in 1936 ingevoerd. 's GRAVENHAGE, 10 December. Het voor nemen bestaat het vergunningsstelsel ingevol ge de wet tot regeling van het verrichten van arbeid .door vreemdelingen, in den loop van bet aanstaande jaar ook in te voeren voor huispersoneel, aldus deelt de regeering mede in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over het be treffende wetsontwerp. Moeilijkheden voortspruitende uit het „heffen van retributies van vergunningen", gelet op de geringe geneigdheid en naar ver luidt mindere geschükheid van Nederlandsche meisjes voor het beroep „dienstbode", behoe ven niet te worden gevreesd, zoo wordt ver der verklaard. Nederlandsche dienstboden worden opgeleid. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken, de opleiding van de Ne derlandsche dienstboden krachtig te stimu- leeren en te bevorderen, dat deze opleiding allerwegen in het land ter hand genomen zal worden. Het bedrag der heffing voor een vergun ning zal gezien de geringheid van het aan vankelijk gedachte bedrag, niet van invloed zijn op het in dienst hebben van vreemde dienstboden. Shell heeft werk voor Neder landsche werven. Er worden eenige tankschepen gebouwd. Tusschen verschillende groote werven in Nederland zijn onderhandelingen gaande met de Koninklijke Shell-groep over den bouw van eenige tankschepen van uiteenloopende ton nage. Wat Amsterdam betreft behoort de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij tot de gegadigden; een opdracht aan deze werf is nog niet verleend. De verwachting is echter gewettigd, dat deze weldra tegemoet kan wor den gezien. Aan de werf Van der Giessen en Zoon te Krimpen aan den IJsel is een schip gegund, groot 9000 ton. Ook met Wilton-Feijenoord te Schiedam en de Droogdokmaatschappij te Rotterdam wor den onderhandelingen gevoerd. Steekpartij in dronkenschap. Amsterdammer met een mes in den buik gestoken. Op de eerste etage van de O.Z. Voorburgwal 25 is het heftig toegegaan tusschen de bewo ners, een man en een vrouw, en eenige bezoe kers. Allen verkeerden onder den invloed van sterken drank. Hierdoor ontstond een ruzie, welke niet lang daarna in een hevige vecht partij overging, waarbij ook een deel van het meubilair het ontgelden moest. Plotseling greep een der bezoekers een mes en bracht daarmede den bewoner een diepe steekwonde in den buik toe. Hevig bloedend zakte de man ineen. Hij werd naar het Bin nengasthuis vervoerd en kon nog niet door de politie van het bureau Warmoesstraat, welke twee van de bezoekers aangehouden en in ar rest gesteld heeft, worden gehoord. Als dit verhoor kan plaats hebben, hoopt de politie dat de dader van de steekpartij aangewezen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2