Vloot conferentie. Maandag is in Londen de Vlootconferentie begonnen. Eind 1936 loopt de verdragstemlijn van Washington ten einde, en nu moeten Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Ja pan over een nieuw controle-stelsel op den vlootbouw praten. De vooruitzichten zijn slecht. Onze Lon- densche correspondent geeft in dit blad een beknopt overzicht van de verschillende stand' punten, en iedereen kan daaruit al zonder moeite de slotsom trekken, dat de zaak er slecht voor staat. Geen wonder. Sinds men zich met zooveel „succes" van de lastige inter nationale ontwapenings-gedachte heeft weten te ontdoen is de sfeer voor conferenties als deze volmaakt ongeschikt geworden. Sinds 1923 is de verhouding tusschen de vijf groote mogendheden, die nu opnieuw aan do vloot-conferentie-tafel zitten, er ook heel wat slechter op geworden. Alleen ten aan zien van Frankrijk en Engeland kan men spreken van een verbeterde verstandhou ding. Dit zijn dan ook de twee eenige Vol- kenbondslanden ter conferentie. Italië is nog wel formeel lid van den Volkenbond, maar verkeert er in economischen strijd mee om dat het het Handvest als het bekende vod papier heeft behandeld, Amerika houdt zich afzijdig en Japan-ex-Volkenbondslid en voortdurend uit op verovering, heeft men verleden jaar niet durven aanpakken zooals men nu Italië aanpakt. Japan treedt dan ook als eischer ter confe rentie op, en vergt op hoogen toon pariteit in totale tonnage met Amerika en Engeland. Het zal in geen geval dezen eisch prijsgeven, en hoe men op zulk een basis ooit tot overeen stemming moet komen is onbegrijpelijk. Dat Engeland duikbooten wil afschaffen doet hier naast weinig ter zake, en het verwachte Amerikaansc-he voorstel voor een algemeene vloot-besnoeiïng met één derde schijnt kans loos. Misschien wordt dat ook wel alleen ge daan „pour la galerie", dus als vertooning voor het publiek. De heele conferentie maakt nogal sterk den indruk, uitsluitend „pour la galerie" te wor den gehouden. In geen van de vijf landen is er een openbare meening van voldoende kracht te constateeren, die vlootontwapening wenseht. In Japan en Italië zal veeleer het tegendeel het geval zijn. Het ziet er dus prachtig uit voor de wapenindustrie, en zij zal naar deze conferentie wel niet eens haar betaalde onruststokers hebben gezonden. Dat schijnt overbodig. Jammer voor den heer Shearer en zijn geestverwanten. Zooeven heb ik de openbare meening in het geding gebracht. En met. reden, want iedere 'regeering oefent haar macht uit krachtens de openbare meening, die haar daarin steunt. Ieder régime rust in de alles overheersehenden mate op de openbare mee ning. Dat wil niet zeggen dat deze alles begrijpt en goedkeurt wat de regeering doet, maar wel dat zij het gewensoht acht, dit bewind in stand te houden. Als dus de vlootconferentie in een volkomen mislukking eindigt, waarop alle kans bestaat, zal dat in den grond der zaak niet de schuld der regeeringen zijn maar wel die van de vijf volken, die het niet bommen kan of er ook ter zee een geweldige bewapeningswedloop zal ontstaan. Het zal hen pas kunnen bommen als de bommen op hun eigen vrouwen en kinderen vallen (zie Dessie maar dat waren maar negervrouwen en ne gerkinderen, zal men in Europa zeggen) en dan zal het te laat zijn. Misschien zal de praatvertooning van deze conferentie een deel der wereld wakker schud den. Men weet het nooit: dat zou kunnen ge beuren. Laat ons den moed niet opgeven. Mis schien zal in Amerika en Europa het besef er door groeien, dat men moet uitscheiden met elkaar onderling den voet dwars te zetten en met name Europa door verdeeldheid om zeep te brengen, als men niet gemeenschappelijk ten prooi wil vallen aan de expansie- en heerschzucht der Aziaten. Men weet het nooit: het zou kunnen ge beuren. Dê Engelschen hebben een procedure voor gesteld, die klaarblijkelijk ten doel heeft de conferentie op de lange baan te schuiven. Het is mogelijk dat dit goede gevolgen heeft. Een beëindiging van het Italiaansch-Abessinische conflict, zou een heel wat betere sfeer schep pen, al schijnt er meer noodig om iets werke lijk goeds te bereiken. Op dit moment kan men bezwaarlijk iets anders verwachten dan een schitterende over winning van de internationale wapenindustrie. R. P. BEVERWIJK Nieuwe voorschriften voor voetgangers. Voor hen zijn de trottoirs. In ons blad van gisteren konden wij nog berichten, dat met ingang van heden nieuwe voorschriften gelden, die in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer zijn genomen en die er voorts op zijn gericht de voetgangers eigenlijk tegen zichzelf te be schermen. Niemand, die het verkeer gade slaat, zal deze voorschriften overbodig ach ten. Het is onbegrijpelijk, dat op 'n drukken verkeersweg als de Breestraat niet meer on gelukken gebeuren, wanneer men ziet hoe vooral in de avonduren de rijweg ondanks het intensieve auto- en rijwielver keer door flaneerende jongelui misbruikt wordt. Dat is in onze hoofdstraat wel allerminst noodig. want op de breede trottoirs en wan neer het verkeer dat toelaat ook op den pa rallelweg is voor de wandelaars ruimte te over beschikbaar. Ook voor den Velserweg, de Schans en de Gasthuissteeg is dat loopen of samenscholen op de rijwegen zeer hinder lijk voor het verkeer. Om de voetgangers te noodzaken van de trottoirs en de voetpaden ook gebruik te ma ken hebben B, en W. thans besloten de reeds vermelde verbodsbepalingen uit te vaardi gen. Vooral in de midden-Breestraat is het loopen of staan op het asphalt of op de klin kerpaden naast den rijweg zeer hinderlijk, want daardoor worden ook de fietsers ge noodzaakt op het asphalt te rijden met de daaraan voor hun verbonden gevaren. De politie is voornemens direct streng te gen de overtreders van deze voorschriften op te treden, omdat er nu eenige orde in den verkeerschaos, die vooral op de Zaterdag avonden haar hoogtepunt bereikt, kan wor den geschapen. Het parkeeren. Het parkeeren met motorrijtuigen, rij- of voertuigen en fietsen op meer dan twee wie len, is in de Breestraat thans alleen geoor loofd op de parallelwegen gelegen tusschen de Gasthuissteeg en de R.-K. kerk aan de Oostzijde en aan de Westzijde voor het ge deelte tusschen de Zeestraat het perceel Breestraat 106. Stilstaande motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten op alle wegen binnen de bebouwde kom der gemeente van des avonds 11 uur af tot een half uur voor zonsopgang voorzien zijn van de voorgeschreven verlich ting, te weten aan de voorzijde van tenmin ste twee lantaarns, die voorwaarts een hel der wit licht uitstralen en aan de achterzijde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Buiten de bebouwde kom moeten stilstaan de motorrijtuigen van de voorgeschreven verlichting voorzien zijn van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opgang. Vergadering der padvinders. In het exeursielokaal van de Beverwij ksche Conservenfabriek werd gisteravond een ver gadering gehouden van de ouders van Ver kenners der Beverwij ksche Padvinders en van belangstellenden in hun werk. Na een ope ningswoord van hopman A. Hartong Jr. was het woord aan den District-commissaris, den heer J. P. A. Luijnenburg uit Haarlem, die mededeelde, dat de Beverwij ksche groep te groot is, zoodat de leiding zal moeten worden uitgebreid. Vervolgens wees spr. er op, dat de padvinderij niet tot ontplooiing kan komen zonder de medewerking van de ouders, om dat de opvoeding, uitgaande van de padvin derij, aansluit bij die van school en huis. Het contact met de ouders is bovendien noodig, omdat zij behooren te weten, wat er met hun jongens gebeurt, wanneer zij met de troep uittrekken. Daarom is een groepscomité noodig, dat moet meehelpen leiding te geven, al houdt het zich dan ook buiten de technische aange legenheden. Nadat daarover eenige besprekingen waren gevoerd verklaarden de dames Docter, Van Leyden en de heer R. van Lunzen zich bereid in dit groepscomité zitting te nemen. De eventueele vervanging van den hopman was niet zoo gemakkelijk tot oplossing te brengen en toch bleek dit noodig te zijn, om dat er kans op is, dat de heer Hartong Bever wijk zal verlaten. Een groep van dertig jon gens kan niet aan zichzelf worden overgelaten. De vergadering kon nog niet tot resultaat komen, maar toch werd een aanwijzing ge daan, waarmede men hoopt te slagen. In verband met den groei van de groep is ook het clubhuis in de Koningstraat te klein geworden. Een grooter lokaal is dan ook een dringende noodzakelijkheid, maar de kas laat geen uitgaven toe, om een grooter club huis te betrekken. Teneinde de inkomsten te verhoogen werd dan ook besloten aan de ouders een vrijwillige extra bijdrage te ver zoeken. Verder zal men trachten een aantal donateurs aan te werven. Een grootere „behuizing" is ook al noodza kelijk om te komen tot stichting van een welpen-orde voor jongens van 8 tot 12 jaar. Voor deze welpenhorde bestaat zeer groote belangstelling, zelfs zijn daarvoor reeds leid sters gevonden. Tenslotte werd het comité door de vergade ring gemachtigd een ruimer lokaal te huren. Verscheidene aanwezigen zegden hun mede werking toe, voor de uitbreiding en de ver nieuwing van het troepenmateriaal. De heer Hartong sloot vervolgens de ge animeerde vergadering met een woord van dank voor de in de padvinderij getoonde be langstelling. UITSLAG PUZZLEWEDSTRIJD. De puzzlewedstrijd, die de Winkelierscom binatie „Plan West" in den St, Nicolaastijd heeft georganiseerd, is een groot succes ge worden. Duizenden oplossingen waren inge leverd. zoodat aan het vaststellen van den uitslag heel wat werk verbonden was. Door onvoorziene omstandigheden kon echter de toewijzing van de beschikbaar ge stelde cadeaux nog eerder geschieden, dan aanvankelijk de bedoeling was. De aange kondigde toewijzing van cadeaux in de Baan- garage is vervallen. In totaal werden 81 cadeaux toegewezen. De voornaamste vielen ten deel aan: 1 H. Rumping, Beverwijk, ameublement; 2 G. Stengs, Noorddorp, fiets; 3 J, Adrichem, Wijk aan Duin, dressoir; 4 R. Hommes, Wijk aan Duin, divan; 5 L. Kneppers, Beverwijk, eetservies; 6 N. Kabel. Wijk aan Duin, foto toestel; 7 W. Vendel, Wijk aan Duin, pendule, 8 F. Arendhals, Beverwijk, barometer; 9 J. G, Kiebert, Wijk aan Duin, keukenstel; 10. J. Smalhout, IJmuiden-Oost, gewatteerde de ken. DE GASKWESTIE BIJ GED. STATEN. Hedenmidag is in een openbare vergade ring van Gedeputeerde Staten in het Provin ciegebouw te Haarlem het geschil tusschen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk be handeld. Zooals onze levers weten werd het geschil veroorzaakt doordat Heemskerk een aandeel in de winst opeischte van de gasle vering aan die gemeente door het Bever wij ksche gasbedrijf. In ons blad van morgen zullen wij een ver slag van deze zitting geven. VOORDRACHT OVER ABESSYNIë. Vanwege het departement Beverwijk en omstreken van de "Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Donderdag' 19 December in het Kennemer-Theater de onlangs uitge stelde voordracht worden gehouden van den heer G. A. Brouwer over het actueele onder werp „Een karavaanreis door Abessynië". LEZING VRIJZINNIG HERVORMDEN. Donderdagavond zal in het kerkgebouw aan de Noorderparklaan wederom een win- terlezing worden gehouden, georganiseerd door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den. Spreker is Prof. Dr. J. Lindeboom van Groningen over het onderwerp: „Vrijzinnig Hervormd als Hervormd Vrijzinnig". HEEMSKERK. KENNEMER ZWEMCLUB. De jaarlijksche feestavond van de Kenne- mer Zwemclub is vastgesteld op Zaterdag 25 Januari. Het feest zal worden gehouden in de tooneelzaal van Gebrs. Dam, alhier. Aan den heer Henk Rensink, humorist-conferen cier te Amsterdam is de leiding van dezen opgedragen. MOTORWIELRIJDER GEVALLEN. De motorrijder L. reed per motor langs den Rijksstraatweg te Heemskerk ter hoogte van de woning van Dr. Meyer, toen plotseling een hond voor zijn motor kwam, waardoor L. viel en een hoofdwonde opliep. Na door Dr. Meyer te zijn verbonden, kon L. zijn weg vervolgen. SINT NICOLAAS-RECLAME DER WINKELIERS. Dinsdagmiddag drie uur werd een begin ge maakt met. het draaien van de vliegbommen sport voor hen, die in het bezit zijn van, bon nen. Voor elke 8 deelnemers was een prijs van een gulden aan winkelwaar verbonden. Ruim 125 personen waren de gelukkigen. Den ge- heelen middag en avond heerschte in het ge bouw een gezellige drukte. CHR. MEISJES VEREENIGING „HET MOSTERDZAADJE". Onder groote belangstelling heeft bovenge noemde vereeniging en de Chr, Knapenveree niging „Samuel" gezamenlijk het jaarfeest gevierd in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw te Heemskerk. De leider der knapenvereeniging, de heer T. Wentink Dzn., heette allen hartelijk wel kom. Vervolgens sprak hij over het werk der knapenvereeniging. Met een opwekking aan de ouders om hun medewerking te blijven ver- leenen eindigde hij zijn toespraak. De meisjesvereeniging vertoonde een ta bleau ,,'k ben reizend naar die stad", Na ge zamenlijk gezang volgde de klucht in één be drijf „Een gezellige betrekking", welk stuk de lachspieren danig in beweging bracht. Er werd uitstekend gespeeld. Na de pauze volgde een voordracht van den heer W. Wentink „De list van Gigenzak". Vervolgens kwam de knapenvereeniging met 't tooeneelstukje in twee bedrijven „De gefopte' duivenmelker", waarin de jongensrollen aar dig werd vertolkt. Na de vertooning van het tableau „Hoort gij die stemme" door de meis jes werden de leden allen bedankt voor hun medewerking. WOENSDAG 11 DEC, 1935 WIJK AAN ZEE EN DUIN Restauratie van gemeentetoren en kerkgebouw. Waarom niet in gunstigen tijd geschied? Bij de behandeling in de betrokken afdeeling van Prov. Staten van het voorstel van Ged. Staten, een bijdrage te geven in de kosten van restauratie van den gemeentetoren te Wijk aan Zee en van het Kerkgebouw aldaar, had. geen der commissieleden bezwaar tegen de aan vaarding' van dit voorstel. Wel betreurden de leden zonder uitzonde ring, dat de gemeente Wijk aan Zee en Duin in den tijd, toen de financieele toestand dier gemeente het veroorloofde, niet zelf voor het herstel van den toren heeft zorggedragen. De leden meenden, dat het geen juiste op vatting is, om in gunstige jaren dit herstel na te laten en in slechte jaren daarvoor anderen te laten betalen. Het aanwezige lid van Ged. Staten was het met deze opvatting eens. WIJK AAN ZEE'S A CAPELLA KOOR. Door toetreding van verscheidene nieuwe leden is het Wijk aan Zee'sch a Capella koor in de laatste weken belangrijk versterkt. Ten gerieve van velen dezer leden is besloten de repetitie-avonden te verzetten van Vrijdag op Woensdagavond. De versterking van koor houdt goede beloften in voor 't komen de seizoen, waarin men in hoogere afdeelin- gen van concoursen hoopt uit te komen. Besloten werd in 't begin van 1936 nog maals een concert-feestavond te geven voor leden en donateurs. PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Wijk aan Zee is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej. A. Koomen te Assendelft. OLYMPISCHE SPELEN. PHILIP NOEL BAKER RAADT ENGELSCHE DEELNEMING AF. Philip Noel Baker, leider van de En.geLsche Olympische Athletiekploegen in 1920 te Ant werpen en in 1924 te Parijs en Engelsch ge delegeerde van den Britsehen Olympischen Raad in 1928 te Amsterdam, heeft dezer da gen een scherp protest doen hooren tegen de deelneming van Engeland aan de komen de Olympische Spelen, In de Manchester Guardian van 7 December jl. wijst hij op de groote beteekenis der Olympische beginselen en op de pogingen van het I.O.C., deze begin selen te handhaven. Deze pogingen aldus Baker zullen echter onherroepelijk mis lukken. indien zij niet gebaseerd zijn op het grondbeginsel der gelijkheid van alle deel nemers, onverschillig tot welke natie, welk ras of religieuse gemeenschap zij mogen be hooren. Zoowel in het, reglement als in de praktijk is dit beginsel de basis der Olympi sche beweging' en de geestelijke grondslag van alles, wat deze beweging - de moeite waard maakt, Het totalitaire régime heeft dit beginsel binnen zijn eigen grenzen ern stig gecompromitteerd; men heeft politiek in de meest slechte beteekenis van het woord gebracht in de organisatie' 'der sport; men heeft alles wat in zijn macht was gedaan, om de beteekenis der sport te vervalschen in het brein der bevolking. In het nat.-soc. Duitschland heeft dit proces tot afschuwe lijke excessen geleid, en het is opgevoerd tot een punt, dat den buitenlandschen waarne mer in opstand doet komen, en dat in Duitschland zelf het voorwerp vormt van be spotting van al diegenen; die weten, wat sportiviteit eischt. Het is absoluut zeker, aldus Baker dat, indien het I.O.C. heden zou moeten beslissen, waar de komende O.S. zouden worden gehouden, het geen enkel oogenblik aan Berlijn zou denken. Het zou in aanmerking nemen, dat, indien het voor Berlijn besliste, het vitale beginsel zou wor den gecompromitteerd, waarop de geheele toekomst der Olympische beweging rust. Het is een ernstige zaak. in dit stadium der voor bereiding de Spelen af te gelasten; het is echter veel ernstiger, indien men door deel neming flagrante schending sanctionneert van het beginsel, waarop een vriendschappe lijke mededinging in de internationale sport slechts kan gedijen. FrankrijkNederland te Parijs. Een Eransch oordeel over de match Iersche VrijstaatNederland. Uit Parijs: De Fransche Voetbalbond heeft een specialen afgevaardigde gezonden naar Dublin om de match Iersche Vrijstaat,Neder land bij te wonen. Een verslaggever van het Fransche sport blad „rAuto" heeft den official, den heer Bar reau, bij zijn terugkomst te Parijs naar zijn. meening omtrent het spel van het Neder- landsch elftal gevraagd. Hij vei-klaaTde, dat de tegenstanders van het Fransche elftal op 12 Januari a.s. te Parijs buitengewoon sterk zijn. De Nederlandsche ploeg heeft de geheele match in een buitengewoon vlug tempo ge speeld. Intusschen heeft dit snelle tempo het Hollandsche team niet belemmerd een tactisch spel te ontwikkelen, gepaard gaande aan een solide techniek van alle spelers. Het sterkste deel van de ploeg was volgens den heer Bar- reau de formatie Van NellenSmitBakhuys. Trouwens tegen een Iersch elftal vijf doelpun ten te maken, wil toch wel wat zeggen. Achter de voorwaartsen hebben de halfspelers uitste kend werk verricht, zoowel in verdedigenden zin als wat het steunende werk betreft, doch zij muntten meer uit door activiteit, dan door groote technische kwaliteiten. Anderiesen schijnt minder goed te zijn ,dan vorige jaren. Wat de verdediging betreft, zij bestaat uit een goeden doelman Halle en vooral uit twee solide backs, die niet aarzelen op te treden. De beste man van het elftal was volgens den heer Barreau, Smit, dien hij prees om zijn bezielend spel. Tenslotte deelde de heer Barreau op een desbetreffende vraag mede, dat de Nederland sche ploeg met een dubbele tactiek heeft ge speeld. Wanneer het team werd aangevallen, ging men in de W-formatie spelen, maar zoodra was een Hollander in het bezit van den bal, of men formeerde de drie linies: vijf voor waartsen, drie halfs en twee achterspelers. Het is thans onze taak, aldus concludeerde de heer Barreau, spelers te vinden, die. in staat zijn dit Nederlandsche elftal te weerstaan. Dat zal niet eenvoudig blijken te zijn. Ik geloof, dat wij onze spelers moeten zoeken onder hen, die beschikken over kracht, gewicht en een phy- sieke conditie, daar deze factoren een belang rijke rol zullen spelen in den wedstrijd Frank rijkNederland. SCHAKEN. De match Euwe-Aljechin. De laatste twee partijen. Het Euwe-Aljechin Comité deelt ons mede, dat de 29ste partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken zal worden ge speeld op Donderdag 12 en eventueel Vrijdag 13 December a.s. in de Militiezaal te Amster dam. Het begint Donderdag te half zeven. De 30ste partij zal worden gespeeld op Zon dag 15 en eventueel Maandag 16 December a.s., eveneens' in de Militiezaal te Amsterdam. Zon dagavond half zeven begint het Wegens de enorme belangstelling is voor deze beide partijen reeds thans de kaartver koop opengesteld bij dén secretaris-penning meester van het Euwe-Aljechin Comité, Sar- phatlstraat 35, Amsterdam. EEN NIEUWE HANGAR BIJ RIO DE JANEIRO. In de luchthaven van Rio de Janeiro, Santa Cruz, wordt een nieuwe overkapping voor luchtschepen gebouwd. De Duitsche Zeppelin zal tijdens het verblijf te Rio hier worden ondergebracht. CRICKET. DE AUSTRALIëRS IN ZUID-AFRIKA. Johannesburg: Het Australische test-team won met 10 wickets van Transvaal dat een sterk elftal in het veld bracht. Transvaal scoorde 201 en 247 tegen Australië 411—9 en 40 zonder wicket verlies. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Vancouver n. Rott. 9 te Southpt. Bilderdijk, New-York n. Rotterdam 9 (1 v.m 1200 mijl W. t. Z. van Land's End. Edam, Rotterdam n. New-York 8 (4.55 n.m 500 mijl W.Z.W. van Valentia. Maasdam, N.-Orleans n. Rott. 9 te Londen. Volendam 9 van Rotterdam te New-York. Breedijk 9 Dec. van Rotterdam te New-York. HALCYON LIJN. Stad Haarlem 9 v. Melilla naar Rotterdam. Vredenburg 8 Dec. van Wabana naar Flensburg 11 v. Narvik te Vlaardingen verw. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 10 van Beira naar Rotterdam. Heemskerk (uitreis) 10 Dee. van Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 8 December van Dakar HOLLAND—OOST-AZIë LLJN. Grootekerk (thuisreis) 9 Dec. van Jaffa. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) pass. 9 Dec. Dungeness. Hoogkerk 10 van Calcutta naar Rotterdam, KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Ariadne 9 Dec. van Amsterdam te Aarhuus. Ceres, Constantza n. Amst. p. 10 (6.30 v.m.) Lydd. Juno 9 December van Lissabon naar Malaga. Nereus 10 Dec. van Stettin te Amsterdam. Orestes 9 Dec. van Bourgas naar Constantza. Poseidon 9 Dec. van Alexandrië naar Jaffa. Rhea 9 December van Barin naar Catiana. Theseus 9 Dec. van Kopenhagen naar Stettin Amazone, Amst. n. W.-Indië p. 9 Dungeness. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kola Radja (uitreis) pass. 10 Dec. Finisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (uitreis) 9 December te Montevideo. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Aeneas, Japan naar Rotterdam 9 van Kobe. Glenamoy, Dairen n. Rotterdam 8 te Singap. Gleniffer, Dairen n. Rotterdam 9 van Cebu. City of Wellington, Japan n. Rotterdam '8 December van Hongkong. Achilles, Japan n. Rotterdam 9 te Londen. Ontvangsten Suezkanaal. In de maand November bedroegen de ont vangsten van het Suezkanaal 79.79 millioen francs tegen 70,72 millioen francs in dezelfde maand van het vorig jaar. Van 1 Januari af bedroegen de ontvangsten in dit jaar 800,39 millioen francs tegen 785,85 millioen francs in dezelfde elf maanden van het voorafgaand jaar. Voor de aandeelhouders belooft de oorlog in Abessinië dus nog een voordeeltje op te leve ren omdat de hoogere opbrengst in hoofd zaak wel te danken is aan met drukker ver keer van Italiaansche transportschepen en he laas niet aan een opleving in de algemeene scheepvaart. 9 December; AANGEKOMEN. Skoger m.s. Brevik Norna s.s. Oslebshausen 10 December: Flandria s.s. Gothenburg Nereus s.s. Stettin Jotun s.s. Danzig VERTROKKEN. 9 December: Monica m.s. Londen Biri s.s. Antwerpen Marvel s.s. Oslo Esoaut m.s. Parijs Calypso s.s. Hamburg Meliskerk s.s. Hamburg 10 December: Ask s.s. Liibeck Mundra s.s. Bombay Tankfahrt II m.s. Antwerpen .Beijerland s.s. Blyth Gryfevale s.s. Port Talbot IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip „Norna" is van Oslebshausen bij het Hoogovenbedrijf aange komen om een partij ijzer in te nemen, waar mede het schip naar een Zweedsche haven zal vertrekken. IJsinvoer. Het Noorsche motorschip „Skoger" arri veerde alhier van Brevik met een lading na tuurijs. Ministerraad in Frankrijk. Laval over de buitenlandsche politiek. PARIJS, 10 December (A.N.P.) De minis terraad, die vanochtend is bijeengekomen zou een uiteenzetting aanhooren van Laval over de situatie in de buitenlandsche politiek en over de onderhandelingen, welke gaande zijn. Vervolgens zal de minister van finan ciën de procedure bespreken, waardoor het onderzoek der begrooting. dat vandaag in de kamer zal beginnen, kan woi-den bespoedigd, waardoor vóór 31 December over de begroo ting zal kunnen svorden gestemd, Bloedwraaktochten Nieuw Guinea. op DIGGEL, 1 December (Aneta). De be volking van de Moejoe-streek is verontrust door de veelvuldige gevallen van bloedwraak. De bevolking heeft de kampongs verlaten en is in de bosschen gevlucht. Verschillende moorden uit bloedwraak hebben plaats gehad. Papoea's, die op bloedwraaktocht waren be dreigden de missie-pater te Djomkonde, pastoor Hoeboer. De mantri-politie te Minati is vervangen. Tevens blijven militairen pa trouilleeren en personen arresteeren. Zes papoea's zijn naar Taneh Mara (Digoel) op gezonden, daar zij worden verdacht van roof en van het vermoorden van een Papoeakind. De verdachten bekenden en wezen de plek aan, vlak bij de kust van Taneh Mara, waar de moord heeft plaats gehad en waar inder daad het geraamte van een kind werd ge vonden. MARCEL BUDARD OP VF"F vn GESTELD. PARIJS, 10 December (A.N.P.) De leider der francisten Marcel Budard die dezer dagen te Straatsburg was gearresteerd wegens het beleggen van een vergadering is voorloopig op vrije voeten gesteld.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5