Het Snelle Ding 9 Onderwijsspecialiteiten aan het woord. Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 12 DECEMBER WS» te*. Auiogcafi.e r Meerijders. Het is verwonderlijk zoo vlug als de mensch zich motoriseert en zijn verkeerstempo ver snelt. In den leertijd lijkt 25 K.M. al een heele gang. Drie weken later is dat onbegrij peiijk. 50, op een goeden weg, wordt gewoon. Dan schijnt het verschil van 60 op 70 een extra sprong voor het menschelijk aanpas singsvermogen te beteekenen, maar- heeft het dien eenmaal gemaakt, dan zijn de snelheids moeilijkheden achter den rug. Zoo ging het mij, zoo schijnt het ook anderen te zijn ge gaan. En de overige aanpassing volgt. Allang is de afkeer van overschakelen verdwenen. Dat gaat mechanisch. Het remmen in critieke omstandigheden werkt net zoo. Het zelf vertrouwen is er, met de rustige houding Dan komt de passagier aan boord, die zelf óók rijdt. Deze man is een beproeving. Hij geeft ad viezen. Hij waarschuwt voor gevaren, die ge zelf onveranderlijk al eerder gezien hebt, want de concentratie van den rijder is altijd in ten ser dan die van den passagier, en zijn onder bewustzijn is immer wakkerder. Ik herinner mij mijn eersten passagier van deze soort. Wij waren vrienden. Binnen vijf kilometer had hij gezegd: „Je rijdt te hard" „Denk aan je richtingwijzer", „Man, d'r is zoo iets als een klaxon", „Die vent achter ons wil voorbij" en „Pas op dien zijweg". Binnen tien kilometer gaf ik geen antwoord meer en was de sfeer met groeiende vijandschap geladen. Naarmate hij 'm meer kneep werd ik kwader. In de twintigste kilometer vielen er eenige harde woorden, en drie volle dagen lang bel den wij elkaar niet op. Drie dagen bleek ons beider maximum-termijn voor rancune. Daar na konden wij ons lachen niet meer houden. Maar een maand later reden wij samen in zijn wagen, en ontwikkelde zich hetzelfde ge val. Alleen waren de rollen nu omgewisseld. Ik adviseerde en waarschuwde, hij reed en werd kwaad. Het geval werd toen te duidelijk voor drie dagen wrok. Het werd er maar één. Maar zulke ervaringen leiden wel tot over peinzing. Jaren geleden stond er een foto in de kranten van een Engelschen premier, die een Franschen premier ontving en hem zelf in zijn auto rondreed. Aardig, sportief, dach ten velen. Den volgenden dag reisde de Franschrnan af en bleek er niet de minste kans op overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland te bestaan. Ik begreep toen niet waarom. Nu begrijp ik het wel. Frankrijk had „mee zitten rijden" en Engeland was des dui vels geworden. Mussolini heeft dezelfde fout vele malen be gaan, en wat heeft hij met zijn buitenland- sche politiek bereikt? Als „de kanselarijen van Europa" eens ronduit zeiden wat ze tegen hem hebben zouden er grooter grieven komen, maar het slot zou toch moeten wezen; „En die vent.kan niet rijden ook". Er zijn andere soorten passagiers. Er zijn er die zelf geen auto hebben, zelf niet kunnen rijden en dolgraag meegaan. Dit vergeten bijna alle gelukkigen, die hun dit feest zouden kun nen bereiden. De gelukkigen vinden zelf het rijden geen pretje meer, en kunnen zich niet voorstellen dat een ander dit wèl vindt. Zij zijn in staat dien ander vriendelijk groetend voor bij te gaan, zonder een oogenblik te besef fen dat zij hem geen grooter genoegen zouden kunnen doen dan te stopen en hem mee te nemen. Zij stemmen bij gelegenheid in ple ziertochtjes toe, zich met verbazing afvragend wat de passagiers eraan vinden. Intusschen be nijden de passagiers hen en blijkt het Geluk des Bezits weer een betrekkelijke zaak. Iedereen kent de onbekende passagiers, die wenkend- aan-den-weg om gratis vervoer vra gen. Als ik er een meeneem, en we krijgen een ongeval, dan kan ik daarvoor in rechten door hem of zijn nabestaanden aangesproken wor den. Maar het leven is vol gevaren, dus waar om dit er niet bij genomen? En als het hard regent, en koud is, en een eenzaam man aan een eindeloozen weg maakt een smeekend ge baarmag ik dan weigeren? Drie rillende voetbaljoggies, zonder overjassen, in een hagel bui op tien kilometer loopens van de stad had ik ze moeten laten staan? Hebben ze mij niet beloond bovendien, door hun verhalen over den wedstrijd en over hun school, die zoo fijn was? Moest ik er niet langzaam langs rijden om die school te bewonderen? En werken jullie er hard, of maken jullie meer pret? Lange stilte. Nou, zei de grootste toen, een beetje be denkelijk; We hebbe wel veel gijn. Het Leven biedt ook mogelijke passagiers, die niet wenken. Zij loopen door in regen en wind. Ik weet van een eerzaam dokter die in de goed heid zijns harten, tijdens een plensbui, naast een juffrouw stopte en haar vriendelijk vroeg: Wilt u soms meerijden naar de stad? Dassaujewelwille hè? Laat dezulken dus doorwandelen. Voor 20.000 speelgoed in de vlammen. Groote brand te Amsterdam. Brandmeester door den rook bedwelmd. Een brand, welke zich met groote hardnek kigheid heeft verzet tegen de met kracht aan gewende pogingen hem te bedwingen en eerst na ruim een uur werken van de brandweer kon worden gebluscht, is in den afgeloopen nacht te ruim twee uur uitgebroken in den kelder van perceel 56 in de P. C. Hooftstraat, te Amsterdam waar de speelgoedzaak ,De Stad Neurenberg" van den heer L. Stas is ge vestigd. De brand werd ontdekt door een voorbij ganger, wiens aandacht getrokken werd door rookwolken, welke uit het raam van den kel der te voorschijn kwamen. Juist aan de over zijde bevindt zich een brandmelder en deze werd onmiddellijk door den man in werking gesteld, met het gevolg, dat weldra de eerste brandweervoertuigen van de nabij zijnde hoofdwacht aan de Honthorststraat ter plaat se waren. Toen de bevelvoerder het eerste onderzoek instelde, sloegen zeer zware rookwolken uit den kelder en den gelijkvloers gelegen winkel. Hij liet dan ook, in de overtuiging, dat het vuur reeds sterk om zich heen gegrepen had, het alarm middel-brand geven, met 't gevolg, dat binnen een kwartier versterking van het materiaal was aangerukt. De bewoners van het bovenhuis, de familie Grouwen, bestaande uit man, vrouw en negen kinderen, waren reeds gewekt door den rook, die ook in hun woning doorgedrongen was: een a-gent en een brigadier van politie heb ben den man en de vrouw ter zijde gestaan bij het naar buiten brengen van de kleine kin deren. De geheele familie vond bij buren on derdak. Bij de pogingen om tot den brand door te dringen moesten de brandwachts rookmas- kers voordoen. Brandmeester De Jong, die dit masker een oogenblik had afgezet, raakte be dwelmd en werd naar buiten gebracht. Na in het Tesselschadeziekenhuis behandeld zijn, kon hij zich huiswaarts begeven. Onder leiding van de hoofdbrandmeesters Doets en ir. Van Thiel werd het vuur aange tast met drie stralen door het kelderraam, terwijl er twee door een belendend perceel langs de achterzijde in den kelder werden ge leid. Het blusschingswerk werd ernstig be moeilijkt door de zware rookontwikkeling. Eerst nadat een massa water over de vlam men was verspreid, konden de spuitgasten tot het inwendige van den kelder doordrin gen en het vuur bij den haard aantasten. Het rookafzuigingstoestel, dat reeds in bedrijf was gesteld, behoefde geen dienst te doen. De kelder waarin voor een bedrag van i.OOO gulden aan speelgoed was ge-borgen, grootendeels uitgebrand. Het goed is vrijwel geheel door het vuur, dat niet naar den win kel is doorgeslagen, en door het bluschwater vernield. De heer Stas, die niet in zijn zaak woont, heeft aan de politie medegedeeld, dat hij daar tot ongeveer half een werkzaam is ge wees' waarna hij naar huis is gegaan. Hij opperde het vermoeden, dat een voorbijganger per ongeluk een brandende sigaret of sigaar door een stukzijnde ruit aan den straatkant naar binnen geworpen heeft, waardoor de brand kon zijn ontstaan. De aangebrachte schade wordt door verzekering gedekt. TWEEDE KAMEk Toekomst der bezuinigingskwestie nog niet duidelijk. Spelling houdt de aandacht vast. Geen N. S. B.-ers in het bestuur der A. V. R. O. Aftredende bestuursleden herkozen. Verschillende bladen maken melding van het feit dat reeds thans een voorloopig over zicht verkregen is van den uitslag der ge westelijke verkiezingen voor het Avro-bestuur in een aantal provincies. Dit voorloopig overzicht wijst uit, dat de aftredende bestuursleden herkozen zijn, terwijl de van N.S.B.-zijde gestelde candidaten verre in de minderheid zijn gebleven. DRIE MAANDEN VOORWAARDELIJK VOOR EEN HAARLEMSCH CHAUFFEUR. Den Haag, 11 December (A.N.P.) Het Haag- sche hof heeft het vonnis van de Rotterdam- sche rechtbank, waarbij een chauffeur uit Haarlem, wegens overtreding art. 307 Wetb. van Strafrecht (dood door schuld) is veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met intrekking van het rijbewijs voor dij tijd van zes maanden even eens voorwaardelijk, bevestigd. RUWE HU/D Sc Lira ie Lippen Gesprongen Handen (Aclv. Ingez. Med.) Weer een steekpartij in de hoofdstad. Jongen had de politie van te voren opgebeld Woensdagavond te zes uur kreeg in perceel Egelantiersgracht 88 den 44-jarige man woor den met zijn 16-jarigen stiefzoon. De twist liep zóó hoog, dat de man plotseling een aard appelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepe steekwond in de linkerzijde een vrij buik toebracht, met het gevolg, dat het slacht offer plotseling ineenzakte. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse; de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze vervoerde den jongen naar het Bin nengasthuis. De stiefvader werd aangehouden en in het bureau Marnïxstraat in arrest gesteld. De verhouding tusschen het tweetal was reeds geruimen tijd slecht. De jongen had reeds eerder op den middag de politie medegedeeld, dat zijn stiefvader het op zijn leven voorzien had; een paar agenten hadden zich in dit verband in de buurt van het huis geposteerd, doch kwamen te laat om de steekpartij te voorkomen. Het gebeurde verwekte onder de omwonenden groote opschudding. FRANSCHE GEZANT BEHARTIGT DE DE BELANGEN DER NEDERLANDERS IN ETHIOPIë. DE HAAG, 11 December (R.P.D.) Naar wij vernemen heeft de Fransche regeering op ver zoek van de Nederlandsche regeering haar ge zant te Addis Abeba, den heer P. Bodard, op gedragen de belangen van de Nederlandsche onderdanen in Ethiopië te behartigen. Zoo danige bescherming werd thans noodig ge acht in verband met de aanwezigheid daar te lande van de leden van de Roode Kruisambu- lance. Ned. Scheepsbouw Mij. heeft nog voldoende werk. De Shell en de Marine als opdrachtgeefsters. Naar wij vernemen zal op 31 December de eerste van de drie tankschepen, welke bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. in aanbouw zijn voor de Koninklijke Shell Groep, te water worden gelaten. Op de vrijkomende helling zal de kiel gelegd worden voor het flottielje vaartuig, tot den bouw waarvan opdracht is gegeven door de Koninklijke Marine. Het schip, dat thans op de laatste werkzaam heden na voor den stapelloop gereed is; meet 12000 ton. Het andere is een zusterschip, ter wijl de derde tankboot 4000 ton meten zal. DEN HAAG Woensdag. Met 81 tegen 2 (de revol. soc. Sneevliet en de chr. dem. v. Houten) nam de Kamer het wetsontwerp i.z. de luchtbescherming aan, nadat de heer Wijnkoop (commun.) in een korte verklaring nogmaals uiteengezet had, waarom zijn fractie dit meende te moeten doen. Tijdens de stemming bleek de heer Duy- maer v. Twist zoo verstrooid te zijn, dat hij eerst, onder daverend gelach van de Kamer het „tegen" liet hooren. dat hij echter terstond in een „voor" veranderde. Terwijl de R.K. specialist Suring' zich ver hief om als eerste over de Onderwijsbegrooting te spreken en wel over een z.i. onjuiste wijze van optreden bij het uitvaardigen van Ko ninklijke besluiten tot schorsing of vernieti ging van gemeente-besluiten i.z. stichting van bijzondere scholen (de heeren Tilanus en Mr. v. Dijke, a r. bleken het standpunt te deelen), zagen we Minister de Wilde met zijn partij genoot, den heer Schou ten, leider der a. r. fractie, verdwijnen. Vermoedelijk ten einde vederom een poging te ondernemen om een gevaarlijke botsing bij de behandeling van het voorstel tot bezuini ging op de onderwijs uitgaven te vermijden. In het wetsontwerp tot verlaging van open bare uitgaven op on derwijs komen volgens den heer Suring ook wel bepanngen voor, die ons duur uit zuilen komen, zoo b.v. de pensioneering van 60- jarigen. Voorts acht hij het t.a.v. dat ontwerp nog gewenscht er op te wijzen, dat de vrijheid van het onderwijs zal worden ontzien. Bezuiniging is bijna nergens moeilijker dan op het onderwijs, verkondigde de heer K. ter Laan (s.d.) Allerlei bedenkelijke dingen kun nen daaruit voortvloeien te groote klassen; jeugd-salarissen voor jonge onderwijskrach ten ten nadeele van het onderwijs zelf. Helaas meent de Re geering zeer scherp op onderwijs te moeten bezuinigen en heef men ook niet wille; treden in het s.d. voor stel een leerjaar mee. te eischen, zoodat nr zeer vele jongerer rondloopen, die na di- lagere school te heb ben afgeloopen nie"' weten, wat zij in dezen 'tijd van werkloosheid kunnen beginnen. De algemeene verkorting van den leertijd op ambachtsscholen (van 3- op 2-jarige cursussen wil men dien tijd bren gen) acht de heer ter Laan verwerpelijk. On begrijpelijk vindt hij dat Regeering en ge meenten zich steeds meer terugtrekken van het voorbereidend onderwijs. Zeer ernstig bezwaar heeft de heer ter Laan tegen het bezuinigingsbeleid van dezen Minis ter. die al te weinig aandacht besteedt aan de noodzakelijkheid, dat er in elk geval goed lager onderwijs moet z-ijn. Tenslotte maakte spr. een spellingsopmer king: hij vindt het goed, dat er niet weer een nieuwe commissie komt, maar wenscht, dat de Regeering tenslotte doorzet en zelf ook tot toepassing der spelling-Marchant zal overgaan. Vergeleken bij de begrooting voor 1935 is de begrooting thans nog eens 2J/2 millioen hooger en het eindcijfer van over de 150 millioen was misschien nog aan den lagen kant. Aldus de heer Tilanus (c.-h.), die het de vraag vond of in dezen tijd eenige in de vette jaren op de begrooting gekomen pos- Dronken chauffeur rijdt fietser dood. Schandalig ongeluk bij Eindhoven. Bij het schakelstation van de P.N.E.M. op den Boschdijk te Eindhoven is de 65-jarige W. de Jong uit Eindhoven, die daar fietste, door een hem achterop rijdende personen auto gegrepen op den motorkap terecht ge komen en vervolgens over den weg geslingerd De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Een ijlings ontboden geneesheer oordeelde overbrenging naar het Binnengasthuis te Eindhoven noodzakelijk, waar de man van ochtend zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. De bestuurder van de auto, die zeer snel moet hebben gereden bleek bovendien dron ken te zijn. Hij is in arrest gesteld. Zijn auto is in beslag genomen. ten nog wel gehandhaafd hadden moeten worden. Dit sloeg, naar het schijnt, vooral op eenige. overigens niet met name aangegeven subsidies. Wat nu het bezuinigingsontwerp no. 89 (bezuiniging op de onderwijsuitgaven) be treft, tot de goede onderdeelen van 't voor stelt rekent spr. de schoolgeldheffing voor het L.O., een zekere ox-dening in de onder wijzersopleiding en de voorloopige pensio neering van 60-jarigen. Terwijl pl.m. 900 on- dei*wijzers op straat zullen worden gezet wat spr. tegen de borst stuit, al zal hij zich tegen dit voorstel niet verzetten wil men een aantal jongeren dank zij vervroegde pensioneering van de 60-jarigen aan het werk stellen. Hier doet zich toch wel eeix vreemd contrast voor. Is er nu niet een be tere evenredige verdeeling te bereiken t.o.v. de aanwending van het jaarlijks aan on derwijzerssalarissen besteede bedrag van 90 millioen gulden, zóó dat er niet te veel on derwijskrachten werkloos moeten worden of blijven? Ook deze spreker eindigde met het spel lingsprobleem. Hij vond dat minister Slotemaker, die ge heel-onthouder is, nu eensklaren wijn moest schenken. Wat het heele beleid van het kabinet-Colijn II t.o.v. de spelling betreft, gaf spr. te ver staan, niet te begrijpen, waarom thans fluks economische bezwaren als argument voor doorzetting van de spelling-1934 moesten dienen,terwijl men destijds juist over de eco nomische bezwaren tegen invoering der spel ling-Marchant was heengeloopen. Opheffing van den dwang om de spelling 1934 te gebrui ken en opschorting van de betreffende be sluiten wenschte de heer Tilanus. Mr. Coops (lib.) had na de schoone aan kondiging in de troon rede meer verwacht van dezen minister. Er zijn verschillende on derwij s-aangelegen- heden die om voorzie ning vragen. De instel ling van een nieuw commissoriaal onder zoek i.z. de spelling juicht spr. toe, doch in afwachting van het resultaat zou ook hij opschorting der beslui ten van 1934 wenschen. Verder sloot zich bij 's heeren Tilanus' spellingsopmerkingen de a.r. Zijlstra aan, die zich voorts o.m. ingeno men betuigde met 's ministers standpunt om niet tot verlenging van den leerplichtigen leeftijd over te gaan. Dat de regeering zich houdt buiten bemoeiing met het voorbereidend onderwijs vindt deze afgevaardigde best. Deze afgevaardigde moest blijkbaar van moderne" paedagogische opvattingen en stel sels niets hebben. Hij vindt de oude, huidige school met haar vele „zittenblijvers" nog lang niet kwaad. Hierna kwam Dr. Moller (R.K.) betoogen, dat op het gebied van de onderwijs-leer nog wel eenig, zij 't slechts 'n klein, terrein voor de overheid gelegen is en dat gemeenten, zoo lang ze zich nog wel met voorbereidend onder wijs bezig- houden, dit in gelijke mate en op gelijke wijze voor bijzonder èn openbaar on derwijs behooren te doen. En nu de spelling. Eerst zegt de minister in zijn M. v. A. niet te willen wijzigen in de besluiten van 1934 om even later het tegen overgestelde voor te staan, o.m. in verband met de moeilijkheden, waarop van Belgische zijde gewezen is. In de Nederlandsche taal is het onderscheid tusschen geslachten niet vervallen, maar als de minister, met wat hij hierover in de M. v. A. opmerkt, bedoelt dat nagegaan moet worden of de -n al dan niet gehandhaafd dient te worden, is Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 12 December: Een heer te Amsterdam, die twee kaar ten genomen had voor een voorstelling in den schouwburg, maar verhinderd was daarvan gebruik te maken, gaf ze aan zijn kruier met de woorden: „Ga jij vanavond met je vrouw maar eens naai de komedie". „Best, meneer." 's Avonds genoot het paar kostelijk, gezeten als het was in de loge.... maar nog meer genoot de vrijgevige heer, toen hij 's Za terdags van den kruier de volgende rekening ontving Voor UEd. met mijn vrouw 4 uur in de komedie gezeten, ad 0.25 per uur per nersoonƒ2. Chauffeur gestraft wegens ongeluk op de Amst. Vaart. Had het slachtoffer voor het achterlicht gestaan? Wegens het roekeloos rijden met een auto op den Haarlemmerweg bij het Kruithuis is een chauffeur uit Amsterdam veroordeeld tot 30 gulden boete en zes weken hechtenis voor waardelijk. Op 9 Mei is hij tegen een stilstaande auto gebotst, waardoor de echtgenoote van een arts, die naast dezen stilstaanden wagen stond, werd gedood. Onvoldoende verlichting van de rijdende auto zou de oorzaak geweest zijn. De veroordeelde chauffeur heeft tijdens de terechtzitting verklaard, dat het ongeluk is veroorzaakt doordat de vrouw voor het roode achterlicht was gaan staan. De K. L. M. over den Oceaan? Geen overeenkomst met de Pan-American Airways. Volgens een in het buitenland gepubliceerd telegram zou tusschen de directies van de K.L.M. en de Pan-American Airways een over eenkomst zijn tot stand gekomen, betreffende den luchtdienst over den Noord-Atlantischen Oceaan. Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen is dit bericht absoluut onjuist en is een der gelijke overeenkomst niet gesloten. Zijlstra (A.B Th. M. Ketelaar (V.D.) Eerst lossen, dan dokken. „Diana" wordt pas over tien dagen onderzocht. De Maandag nabij Egmond aan Zee ge strande Finsche houtboot „Diana", welke, na op eigen kracht vlot te zijn gekomen, naar Amsterdam is gevaren en thans in de Hout haven ligt, zal eerst na ongeveer tien dagen in het dok kunnen worden opgenomen, aan gezien het lossen van de groote houtlading veel tijd in beslag neemt. Omtrent de schade staat dan ook nog niets vast. EMISSIE NOORD-HOLLAND OVERTEEKEND De 4y2 pet. emissie der provincie Noord- land, groot f5 millioen, tegen een koers van 99 pet., is vele malen overteekend. De toewijzing is nog niet bekend, daar vele inschrijvingen sterk gemajoreerd waren. Het voornemen bestaat de inschrijvingen te schiften, ten einde den bona-fide inschrij vers zooveel mogelijk te kunnen toewijzen. hij waarlijk niet meer bezig met iets wat minister Slote maker de Bruine noemt „kern en ziel der Nederlandsche taal". Deze bewinds man begeeft zich op zeer glad ijs, wanneer hij de kwestie van den derden naamval als „kern en ziel" be schouwt.. Deze taal kundige afgevaar digde betrapte ove rigens niet alleen zijn mede-lid Mr. Coops, maar ook den nister op het gebruiken van uitdrukkingen en woorden, die heelemaal niet Nederlandsch maarHoog-Duitse h zijn. Er zijn dus nog belangrijkere kwesties dan de spelling het gebruik-der regels van 1934 neemt meer toe dan 't verzet daartegen, beweert dr. Moller met name o.a. het goed uitspreken van onze taal. De V.D. onderwijs-specialist, de heer Ke telaar vond het juist een gesch-ikten tijd om de kweekscholenwet tot stand te brengen, die hij gaarne zou wenschen. Vandaar zijn droef heid over de in dezen weigerachtige houding van den minister, die echter wel de wet op het voorbereidend hooger en algefneen mid delbaar onderwijs èn een wijziging der H. O.- wet op zijn ministerieel credit hoopt te schrij ven. Nog afgezien van de vraag of deze be windsman zijn tijd wel zal uitdienen zin speling op een mogelijke crisis in verband met het voorstel i.z. concentratie van bijzondere scholen meende de heer Ketelaar, dat Excellentie Slotemaker de Bruïne dezen stof niet voor 1937 zou kunnen verwerken. Met den huidigen stand der spellingskwes tie ging de heer Ketelaar accoord evenals de communist Wijnkoop, die betoogde, dat hier geen „Weg zurück" bestaat en die verder be toogde, dat deze bewindsman den door zijn voorganger ondernomen afbraak van het onderwijs voortzet. Ir. Feber (R.K.) be streed zijn fractiegenoot en viel den minister bij i.z. de beteeken is van de buigings-n, ter wijl hij er verder vooral op aandrong een zoo deskundig en objectief mogelijke com missie voorhet spellingsvraagstuk in te stellen. Waarop de heer Wielenga (A.R.) het evenwicht weer een beetje kwam herstellen, door het voor het nieuwe stelsel op te nemen. E. v. R. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 vannl i ^5 - met Sarantie> Pijn- vanar j JJ. 1oos trekken inbegr. BESLIST FIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van. 9—12 en 1—4 uur, Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Tegen oorlog en oorlogs voorbereiding. Adres aan de regeering van den Inter nationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. AMSTERDAM, 11 December. De Neder landsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, heeft zich in een adres tot de regeering gewend. Zij richt daarin dringend het verzoek de noodige stappen bij den Volkenbond te doen om de fa bricage, den in-, uit- en doorvoer van che mische preparaten, welke voor oorlogsdoel einden kunnen dienen, op dezelfde wijze te beperken en te controleeren als bepaald is met betrekking tot opium en verdere ver- doovende middelen in de desbetreffende In ternationale Conventie, zelfs al zullen daaraan groote moeilijkheden verbonden zijn. In verband met het wetsontwerp tot Be scherming der bevolking tegen luchtaanval len, waarin o.a. gesproken wordt van „beper king van de gevaren, voor de bevolking voort vloeiende uit luchtaanvallen", verzoekt het adres de regeering alles te vermijden wat den indnik zou kunnen maken dat de Regeering een, ook maar eenigszins afdoende bescher ming tegen luchtaanvallen mogelijk acht en er ook van haar kant den nadruk op te leggen, dat aller arbeid tegen oorlog noodzakelijk is en blijft, als zijnde de eenige werkelijke be scherming. Verder, aldus het schrijven, moet krachtig worden opgetreden tegen liet prapageeren van gasmaskers door belanghebbenden, die daar toe gebruik mochten maken van de nieuwe wet en waardoor er zelfs zijn, die naast de maskers ook de gassen produceeren tegen welke de maskers bescherming moeten bieden. In verband met de toepassing van art. 12—16 van het wetsontwerp, dient een artikel te worden ingevoegd, waarin rekening gehouden wordt met ernstige gewetensbezwaren. De Internationale Vrouwenbond dringt er voorts op grond van de moreele èn werkelijke macht der finanoieele en economische sanc ties, waartoe te Genève met zoo overgroote meerderheid besloten is, bij de regeering op aan, de bevolking duidelijk te maken: Dat loyale toepassing er van, de militaire sancties volkomen overbodig zal maken, waar tegen niet alleen de Internationale Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid, maar ook een groot deel der Nederlandsche bevolking ernstige bezwaren heeft. Bij de toepassing hangt heel veel af van de houding der bevolking, zonder wier krachtige medewerking de Regeering niet de macht zou hebben ze in alle volledigheid door te voeren. Het aadres verzoekt de regeering voorts te bevolking te wijzen op het feit, dat na de vorming van „het vreedzame eenheidsfront" te Genève de Nederlandsche Regeering al daar, krachtiger dan ooit te voren, zal opko men voor afschaffing van oorlog en oorlogs voorbereiding, op grond van de moreele macht der niet-militaire sancties en met erkenning van de waarheid dat nooit eenig geschil tot oplossing gebracht, noch eenig „nationaal prestige" verhoogd of „nationale eer" kan worden door oorlog.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2