HET NIEUWE AVONDBLAD JOH. ELZER maken y Gemakkelijk CiUMBaC IMDiyWMtJt IJ(MUiDER) T(AXI) O(NDERNEMINB) 4 2 2 0 Een nuttig geschenk? Als U wat geeft, Bij DULLER laten PERMANENTEN. Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 37 ZATERDAG 14 DEC. 1935 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene DrukkerijrNiV. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot-een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van v#f of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Evenredig Kiesrecht. Het is enkele weken geleden dat de minis ter-president in de Tweede Kamer zijn plot- iselingen feilen uitval tegen het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging deed, waar bij hij verklaarde het te verfoeien. Dit lokte nogal wat protest in de Kamer uit van die genen, die het niet mogelijk achten dit stelsel weer op te geven. Het effect van dr. Colijn's uitlating was intusschen niet gering. Ook de zoo veel gelezen prof, Huizinga had in de tweede uitgave van zijn brochure „Neder- land's Geestesmerk" al een scherpen aanval op E.V. ondernomen, waarbij hij de door voering van dit als wiskundig-juist bestem pelde stelsel een groote fout noemde en er vooral de aandacht op vestigde dat men een samenstel van zoo bewegelijke factoren als de politiek niet moet binden aan een zoo onbewegelijk systeem, dat den kiezer in de practijk geen voldoende besef van zijn in vloed en van de waarde van zijn stem geeft en het ontstaan van kleine partijen bevor dert. Men heeftinderdaad, tengevolge van dit stelsel, van de Tweede Kamer een staal kaart van verschillende meeningen gemaakt, waarbij het sinds jaren onmogelijk is geble ken een vaste regeeringsmeerderheid te vor men. Thans blijkt dat dr. Colijn's meening niet alleen als een persoonlijke uitlating beschouwd moet worden, want een invloedrijk man in zijn eigen partij als mr. S. de Vries Cz., oud-minis ter van Financiën en oud-wethouder van Den Haag, heeft in die stad voor een der districten van de A.R. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" in denzelfden geest ge sproken. De rede van mr. de Vries, geheel aan dit onderwerp gewijd, was gebaseerd op de stelling: „Het algemeen en evenredig kies recht bevordert de politieke splijtzwam en ver zwakt het regeeringsgezag". Deze spreker viel dus niet alleen het evenredigheids-stelsel maar ook de algemeenheid van het kiesrecht aan. Ten aanzien van het evenredigheids-stelsel merkte hij op dat, ofschoon er in het Neder- landsche volk in hoofdzaak drie geestelijke stroomingen waarneembaar zijn, de huidige Tweede Kamer niet minder dan veertien of vijftien fracties telt. Zoodra de een of andere groep zich niet meer wel bevindt in de partij, waartoe zij geestelijk behoort, wordt een nieu we opgericht. Er bestaat geen partij meer, die niet in twee of drie groepen gesplitst is. Gaat dat zoo door, dan is het vrijwel onmogelijk een krachtige regeering te vormen, die steunt op een krachtige meerderheid van de Staten- Generaal. Mr. de Vries ontkende niet dat het districten stelsel ook zijn bezwaren heeft, omdat groote minderheden daarin vaak niet tot uiting ko men. Maar als geheel had dit toch veel aan trekkelijks en dat wel vooral omdat de kiezers zelf een woordje konden meespreken. Hij bleek van meening dat, indien er een kies recht zou kunnen worden gevonden, dat re kening zou houden met de z.i. drie of vier geestelijke stroomingen die in ons land be staan (n.l. de Chr.-Protestanten, de R.K., de Vrijzinnigen en de S.D.A.P.) een weldaad aan Nederland zou worden bewezen. Uit een rede als deze, volgend op de publi caties van prof. Huizinga, op den uitval van dr. Colijn en op een zeer scherp gesteld hoofdartikel waarin onlangs de Telegraaf het evenredig kiesrecht te lijf ging valt wel af te leiden dat een campagne voor wijziging van het bestaande kiesrecht op til is. Een feit dat als belangrijk dient gesignaleerd te worden. Overigens kan men als neutraal toe schouwer wel voorzien dat dit een gecompli ceerde aangelegenheid zal blijken te zijn. Juist de vele „imponderabilia" en de wisse lende factoren die de politiek beheerschen maken het onmogelijk in de practijk een kiesstelsel te vinden, dat als stelsel alge meene waardeering geniet. Stelsels zonder gebreken bestaan zeer zeker niet, en zijn ver moedelijk ook niet denkbaar. Het is maar de vraag welke voor- en na doelen men het zwaarst laat wegen. Waarbij tegen E. V., door de bestrijders daarvan, wordt aangevoerd als overheerschend nadeel dat het de „working majority" (de effectieve regee ringsmeerderheid) die de basis van het par lementaire stelsel is, uitschakelt en dus leidt tot gebrekkige onvoldoende toepassing van dit stelsel. R. P. NED. CHR .VROUWENBOND. De afdeel-ingen IJmuiden en IJmuiden-Oost van den Ned. Chr. Vrouwenband houden 18 December a.s. in het gebouw voor Christe lijke belangen haar j aarlij ksche Kerstwij- dingssamenkomst. Een liturgie is samenge steld, waarin verschillende soli voorkomen. Een der dames-bestuursleden zal een kerst verhaal voorlezen. De avond staat onder leiding van mevr, Swaan. IJMUIDEN. Het Zeemanshuis van het Apostolaat ter zee. Wordt door Minister Deckers geopend. Zooals wij eenige weken geleden reeds heb ben medegedeeld, heeft het Apostolaat ter Zee de beschikking gekregen over het voor malige douanegebouw aan het Sluisplein, om dat in te richten als zeemanshuis voor de schepelingen, die onze haven bezoeken. Deze zullen daar gezellig bijeen kunnen zijn en er zich op aangename wijze kunnen bezighouden. Naar wij thans vernemen, zal de inrichting Donderdag 19 December worden geopend door minister Deckers. Hij arriveert te half twaalf in IJmuiden, waarna spoedig de openings plechtigheid zal geschieden. Na afloop zal in Velserbeek een maaltijd gehouden worden, waar verschillende autoriteiten, o.a. burge meester Kwint, zullen aanzitten. TROMPSTRAAT 22 Een vertrouwd adres voor Uw HEREN MODES. .onenrrerende prijzen. ZIET ETALAGE (A dv. Ingez. Med.) GEVAAR, DAT IN HET DONKER DREIGT. In verband met de publicatie van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. ter bevor dering van een veilig verkeer schrijft de heer Joan H. A. Kruimel te Bloemendaal ons het volgende „Jammer dat bij 2. (Controleert af en toe, of beide lantaarns branden! Als er één ge doofd is, denkt een tegenligger,-dat uw auto een motorfiets is!) ook niet gewezen wordt op het verticaal plaatsen van reflector. Zeker 50 pet. der reflectoren is schuin geplaatst, waardoor het effect nihil wordt. Veel te wei nig wordt hierop gelet!" Men houde rekening met deze opmerking uit de practijk. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Een afzonderlijk telefoonnet- Santpoort. PASSAGIERS ZIJN VERZEKERD. (Adv. Jngez. Med.) Van midden 1936 af. Het Hoofd van het Telefoondistrict de heer J. Boer, heeft aan de aangeslotenen aan het locale telefoonnet Haarlem medegedeeld, dat het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voornemens is geleidelijk de noodige maatregelen te treffen, teneinde het telefonisch verkeer, gelijk nu reeds voor Haarlem geschiedt, in het geheelé land zoo veel mogelijk automatisch af te wikkelen. Deze automatiseering zal zich niet alleen uit strekken tot de locale netten, doch ook door werken in het interlocale verkeer, in verband waarmede te zijner tijd alle aangeslotenen in de gelegenheid zullen worden gesteld dag en nacht op snelle wijze in telefonische ge meenschap met elkaar te treden. Deze algeheele reorganisatie op telefoonge- bied moet hier en daar gepaard gaan met een rationeele groepeering van de locale aanslui tingen. De in dit opzicht voor het tegenwoor dige telefoonnet Haarlem noodige verande ringen bestaan in de vestiging van een afzon derlijk telefoonnet Santpoort en overbrenging naar dat net van alle aangesloten perceelen, welke binnen het gebied van dit nieuwe net zijn gelegen, en thans aan het telefoonnet Haarlem verbonden zijn. De vestiging van het telefoonnet Santpoort zal vermoedelijk omstreeks midden 1936 haar beslag krijgen. Voor de aangeslotenen, te Santpoort zal de verandering gepaard gaan met een verlaging van het telefoonabonnement met f 18 per jaar, zoodat het minimum-abonnementsbe- drag dan f 2.50 per maand zal bedragen. Voorts zal, tengevolge van de vaststelling van een afzonderlijk minimum-tariefsgebied voor het net Santpoort, voor de perceelen aldaar, waarvoor thans afstandsgeld verschuldigd is, dit worden verlaagd of geheel komen te ver vallen. Verder zal voor een telefoongesprek in het interlocale verkeer der aangeslotenen tusschen de netten Haarlem en Santpoort, verschuldigd zijn 6 cent per 3 minuten of een gedeelte aarvan. Zoo spoedig mogelijk zullen zij, wier aan- sluiting als gevolg van de hiervoren genoemde veranderingen naar het nieuwe net Santpoort moet worden overgebracht, daarvan mede- deeling ontvangen, onder opgaaf tevens van het nieuwe nummer, dat aan hun aansluiting zal worden toegekend. Slechte tijd voor de Killers". false Tal van zeemonsters op de Engelsche kust. We zullen ons niet nog eens bezig houden met de vraag, tot welke familie de alhier ge vangen zeemonsters behooren. Deze staat thans vrijwel vast en uit wat er over ge schreven is blijkt duidelijk, dat de beide al hier gevangen pseudorca's de laatste jaren zeer zelden in de Noordzee zijn waargeno men. Daarom is het buitengewoon interessant te vernemen, dat het eigenaardige feit zich voor-doet, dat deze zee-zoogdieren want vermoedelijk zijn het dezelfde geweest den laatsten tijd een druk bezoek hebben gebracht aan de Engelsche kust. The Fishing News wijdt een artikel aan dit verschijnsel, waarin een opsomming wordt gegeven van de plaatsen, waar men deze zeemonsters heeft waargenomen of ge vangen. Elf stuks, aldus genoemd blad, strandden onlangs op de kust van Lincolnshire. Vis schers slaagden e rin één naar zee terug te sleepen. De anderen stierven. De kadavers werden naar een traankokerij vervoerd. De vorige maand kwamen zeven walvis- schen te Findhorn nabij Elgin den rivier mond op. Drie geraakten op het strand en stieiwen. Vervolgens sprongen 30 reusachtige getande walvisschen, z.g. „false killers" zich zelf dood op de rotsen langs de kust van Zuid Afrika, 50 mijl van Kaapstad. Een visscher- man, die hiervan getuige was, zei, dat het een ontzagwekkend gezicht was toen de groote school tijdens vloed een wissen sprong naar het strand maakte, waar ze door scherpe rotspunten gedood werden. De licha men vloeiden naar zee terug of strandden hoog op de kust. Een gr-oote school „pilot"-walvisschen, be staande uit 43 monsters strandden onlangs op de Engelsche kust tusschen Carnoustie en Bud don Ness. Zij lagen over een afstand van twee mijlen op het strand verspreid, het geen een merkwaardig schouwspel bood. Bij tweeën en 'drieën lagen ze bij elkaar. Twin tig monsters lagen op een rij. Hun gebrul En er 6 maanden plezier van heefl 't Kost U slechts 100 centen (Adv. Ingez. Med.) kon op een grooten afstand gehoord worden, terwijl ze nu en dan met hun staart hevig tegen het zand sloegen. Het schijnt, dat de walvisschen bij hoog tij op het strand kwamen. Men veronder stelt, dat zij te dicht naar de kust kwamen bij het achtervolgen van een school haring en toen bij eb zijn vastgeloopen. De lengte van de visschen varieerde van 7 tot 22 voet. Drie flinke kerels waren noodig om de klein ste op te tillen. De zwaarste moeten wel twee ton gewogen hebben. De visschen waren ge heel zwart, hadden een enormen staart en een kop in den vorm van een geweerkogel. Hun bek was versierd met twee rijen vree- selijke tanden. Kustbewoners leidden als gids de bezoekers naar de plaats waar de dieren lagen en verdienden zoodoende een aardig centje. Twee deskundigen uit Dundee prof. A. D. Peacock, University College en Dr. H. C. Williamson, voorheen van het station Aber deen van den Schotschen Visscherijraad, ga ven als hun meening te kennen, dat het „pilot"-walvisschen waren van het genus „globicephalus". De „pilot-whale" die op de Westkust van Schotland bekend is als de Ca' ing-walvisch en door de Farör-Eilanders. Grindval, een getand zoogdier, genoemd wordt. Deze dieren kunnen 20 voet lang wor den en ze zijn bijna heelemaal zwart. In het midden en aan den onderkant hebben ze echter een lichtere tint. Een dag later werd bericht ontvangen van de stranding van vijf walvisschen nabij Boarhills, East Fife van twee exemplaren op BeThaven Sands bij Dunbar. De bij Boarhills gestrande dieren waren 12 tot 14V2 voet lang. Ook van deze visschen veronderstelt men, dat ze bij de achtervolging van een school haring op het strand waren vastgeloopen. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN. De Vereeniging van Jong Hervormden in IJmuiden (West) heeft het voornemen, op 19 en 20 December in het gehouw voor Christe lijke belangen voor leden der Ned. Herv. Kerk en belangstellenden Kerstsamenkomsten te houden. Verscheidene dames en heeren zul len medewerken aan de opvoering van een Kerstspel met zang spreekkoren en muziek. RADIO-COMITé. Het comité maakt bekend, dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Januari 1936 moet geschieden op Donderdag 1-9 December voor de centrale Kennemerland en Velsen-Noord. Uitreiking- vindt plaats voor de Kennemer Centrale op Vrijdag 27 December van 8—9 uur en voor Velsen-Noord op Vrijdag 27 December van 6.30—7.30 uur. Voor de Centrale Huisman en v, d. Broek: inschrijving op Vrijdag 24 December en uit reiking op Vrijdag 27 December van 78 uur. Het comité wijst er op dat inschrijving bij exploitanten aan huis niet meer wordt geac cepteerd. Dus niemand vergete zich op te geven op bovengenoemde plaatsen en tij den. Men schrijft ons: Zooals uit de aankondiging reeds bleek, zal het Nut a.s. Dinsdag in de Bethlehemkerk zijn winterprogramma openen, en wel met Dr, Paul Julien als spreker, een zeer bekend na tuuronderzoeker. Deze spreker is alhier nog weinig bekend. Hij heeft verscheidene tochten in Centraal- Afrika gemaakt. Op een dezer tochten heeft hij een expeditie gemaakt naar de Congo- Nijlwaterscheiding voor een serologisch.- antheopologisch onderzoek der Bamboeti- pygmeeën (dwergras) en omwonende neger stammen. Van deze expeditie zal hij een en ander vertellen; het gesprokene zal verduidelijkt worden met een serie zeer belangwekkende lan taarnplaatjes en daarna volgt nog de door Dr. Paul Julien opgenomen smalfilm, betreffende dezen tocht, welke een zeldzaam beeld geeft van het groote acquatoriale oerwoud en vooral aan zijn bewoners, de negers en pygmeeën. Het waren' deze schuwe, uiterst primitieve dwergen, die het voornaamste studieobject van de expeditie vormden. Dr. Julien had zich ten doel gesteld, van ten minste duizend dezer dwergen, bloedmonsters te nemen en deze te analyseeren. Niettegenstaande de ontzaglijke moeilijkheden, die hij op zijn marsch naar het zuiden had te overwinnen, slaagde de onder zoeker er in, de zichzelf gestelde taak uit te voeren, en zelfs te overtreffen. Hij keerde na een uiterst moeizamen tocht in de beschaafde wereld terug. Aan deze korte inhoudsopgave van de lezing hebben we niets toe te voegen. Wij gelooven, dat het Nutsbestuur er goed aan deed dezen spreker met zulk een interes sant onderwerp, uit te noodigen. Wensch Uw cliëntèle, vrienden en bekenden een door een annonce in de I1MUIDER COURANT. Het is de eenvoudigste en goedkoopste manier en U HEBT DE ZEKERHEID, DAT UW WENSCH DOOR DUIZENDEN WORDT VERNOMEN De prijs van zoo'n Nieuwjaarsadvertentie bedraagt slechts één kwartje (1—3 regels), iedere regel extra één dubbeltje. Hieronder treft U een formulier aan. U hebt niets anders te doen, dan het in te vullen en onder bijvoeging van de kosten te bezorgen bij een der onderstaande adressen (ook kunt U het den bezorger van dit blad medegeven). Wij doen de restWij zorgen, dat Uw wensch on^er de oogen komt van duizenden Uw gelukwensch wordt, gaarne zoo spoedig mogelijk, in gewacht aan het Kantoor van de IJMUIDER COURANT, Kennemerlaan 42, te IJmuiden of aan een der volgende adressen: A. POSTHUMUS, Schoolstraat 11 rood, IJmuiden; A. X VISSER, Eerste Torricellidwarsstraat 2, IJmuiden; F. J. ROOTLIEB, Groeneweg 37, IJmuiden-Oost; J. J. WESSELIUS Jr., Zeeweg 55 rood, IJmuiden-Oost; J. WESSELIUS, Melklaan 62, Velsen-Noord; C. SLINGER, Kerkweg 26, Santpoort. Naam Adres verzoekt plaatsing van een NIEUWJAARS-ADVERTENTIE. De kosten ad gaan hierbij. (Duidelijk invullen s. v. p.) Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Met Dr. Paul Julien naar den Congo. CCXXXVII. Het opvallende verschijnsel van deze week was, dat van de tien trawlers, die Maandag aan den afslag waren, een half dozijn tot het genus, kustboot behoorde. Eigenlijke Noord booten waren er slechts twee; deze hadden dientengevolge schitterende besommingen. Het waren de Dirkje RO 53 en de Utrecht IJM 73, die resp 4270 en 4740 besomden. Natuurlijk waren kabeljauw en schelvisch dien dag zeer duur en dit was ook de volgende da gen het geval, zoodat de resultaten voor de groote booten deze week niet slecht waren, althans tot en met Woensdag. Donderdag was het heel wat minder. De kustbooten hadden over het algemeen weinig visch, doch ook deze mogen, dank zij de hooge prijzen, over de resultaten tevreden zijn. Er kwamen deze week binnen 43 trawlers, 33 loggers, 10 kotters en een 50-tal haring schepen. De Denen hebben er voor gezorgd, dat er wat schol en schar aan de markt was, want wat de kustbooten van deze soorten aanvoerde, was heel mager. We gaan nu zeer waarschijnlijk een paar slechte weken tegemoet, want elk jaar zijn de donkere dagen voor Kerstmis ook donkere dagen voor den vischhandel en dus ook voor de visscherij en er is geen reden om te ver wachten, dat het dit jaar anders zal zijn. Zoo spoedt het jaar zich weer ten einde en zullen we straks, het oog gericht op 1936, een terugblik mogen werpen in wat achter ons ligt. Reden tot verheugenis zal er niet veel zijn, want ook 1935 was een moeilijk jaar. Maar laat ik niet op de dingen vooruit loopen. Het is nu dan zoover gekomen, dat de on derkant in de vischhallen alleen betreden mag worden door vischhandelaars, hun knechts en door reeders of hun vertegenwoordigers. Zoo komt men in dezen merkwaardigen tijd steeds weer voor wat nieuws te staan. Er is een categorie van bij het bedrijf betrokke nen, die door dezen maatregel nog al ge dupeerd worden en dat zijn de kleinhandelaars die zoo een beetje rondom den afslag zwierven om te trachten, van dezen of genen markt koopman een partijtje visch te koopen. Dit is nu niet meer mogelijk; ze zullen nu langs de pakhuizen moeten gaan, om wat handel te bemachtigen.. Het is hier als bij zoovele andere gevallen: de goede moet het voor den kwade ontgelden. Het wordt voor den kleinen man nu inderdaad moeilijk, maar ik geloof, dat voor de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf tenslotte geen andere weg overbleef. Veel te gemakke lijk was het voor den kwade, inbreuk te ma ken op het eigendomsrecht, al was het toe zicht nog zoo scherp. Voor den goeden blijft er niets anders over dan: aanpassen en dat zullen ze zoetjesaan wel geleerd hebben. Ik heb al eens eerder over de moeilijke po sitie van dezen kleinhandel (venters) gesoro- ken, een onderdeel van het distributiebedrijf, waarvan het belang niet mag worden onder schat, omdat ongetwijfeld het grootste deel van de in ons land verbruikte visch via de venterskar den disch van den consument be reikt. Het is daarom dan ook zoo noodzake lijk, dat deze categorie haar inkoop-systeem op een gezonder basis plaatst, waardoor zij ook meer aandacht aan de kwaliteit van de door haar gekochte visch kan wiiden, bijv. door gezamenlijken inkoop, in welk geval de thans ingevoerde afsluiting van den onder kant haar-niet kan deren. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1