Knikkerspel. BEVERWIJK. Leeraar van de Kweekschool neemt afscheid. De heer N. v. d. Maat met pensioen. Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd heeft de heer N. v. d. Maat afscheid genomen uit zijn werkkring als leeraar aan de Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk. Van 1 April 1897 af was hij leeraar in de vakken aardrijkskunde en geschiedenis aan de kweekschool, die tot 1906 in Hoorn gevestigd was. In dat jaar werd te Beverwijk een nieuwe kweekschool gebouwd aan de Baanstraat te Beverwijk, die op 1 September 1906 in gebruik werd genomen. De heer v. d. Maat was 38 jaren als leeraar aan deze onderwijsinrichting verbonden. In een intieme bijeenkomst hebben de leeraren en de leerlingen afscheid van hem genomen. Drs. N. Vlaar, voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het Katho liek Bijzonder Onderwijs in het bisdom Haarlem, heeft den scheidenden leeraar har telijk toegesproken en daarbij zijn nauwge zette plichtsbetrachting in het licht ge steld. Hij bracht hem hulde voor zijn arbeid, dien hij gedurende een lange reeks van ja ren met zooveel opgewektheid verrichtte. De kweekelingen hebben vervolgens hun leeraar onder leiding van den heer Olivier Koop een afscheidslied toegezongen. Namens de leeraren heeft de directeur der school, de heer J. Th. Vermeulen, gesproken, waarbij hij herinnerde aan de prettige col legialiteit, die den heer v. d. Maat sierde. Namens het personeel en de leerlingen bood spr. een historisch boekwerk aan. Nadat ook de regent Melchers nog had gesproken, heeft de heer v. d. Maat voor den hem toegezwaaiden lof dank gebracht. Hij richtte tot de leerlingen de aansporing, steeds dankbaar te zijn voor de goede oplei ding. die zij aan de Bisschoppelijke Kweek school ontvingen. Nog eenigen tijd bleef men bijeen, waarna allen afscheid van den leeraar namen. De heer N. v. d. Maat heeft eveneens ont slag genomen als leeraar van de Handels avondschool ..De Hanze". In deze functie wordt hij opgevolgd door den heer Jac. Haa- f^n, thans onderwijzer te Heemskerk. STILLEVENS EN BLOEMENFOTO'S. Op uitnoodiging van de Beverwij ksche Ama- teurfotografenvereeniging zal mevr. T. Haas broekHessels te Amsterdam Dinsdagavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een causerie houden over het maken van Stille vens en bloemenfoto's. Tachtig werken van de spreekster zullen ter illustratie van het ge sproken woord aanwezig zijn. DE GASLEVERING AAN LIMMEN. Zooals wij reeds berichtten zal de gasleve ring aan Limmen door het Beverwij ksche distributiebedrijf a.s. Dinsdag 17 December beginnen. Des namiddags half drie zal de burgemees ter van Limmen in een officieele bijeenkomst in hotel „Het Centrum" het distributienet in bedrijf stellen. KENNEMER WANDELCLUB. De Kennemer Wandelclub zal a.s. Zondag deelnemen aan den wandeltocht van de H. W. S. V. „De Vierdaagsche" te Haarlem. Leider is de heer J. J. P. Dibbits. De deelnemers ver trekken te half negen van Hotel „Oud Mee- rénstein". Teneinde aan vele verzoeken te voldoen zal op Zondag 22 December nog gelegenheid wor den gegeven, om den eersten trainingsmarsch van de K.W.C. te loopen. De afstand voor dezen marsch, die ook voor niet-leden open staat, is 10 K.M. Leider is de heer G. de Jeu. In de laatste ledenvergadering van de Ken- nemer Wandelclub is wegens bedanken van den voorzitter tot tijdelijk voorzitter gekozen de heer J. J. P. Dibbets. Als tweede leider werd aangewezen de heer G. de Jeu uit Santpoort. ZONDAGS- EN NACHTDIENST APOTHEKEN. De Zondags- en Nachtdienst van de apo theken wordt in de week van 1522 Dec. waar genomen door de apotheek Donker, Bree straat 61. telef. 2037. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK. Vereenigde Veilingen Kennenierland en Vrije Veiling. Beverwijk. 13 December 1935, Frijsnoteering. Waschpeen per kist 80—150 cent. Spinazie per kist 5060 cent. Sla per kist 2040 cent Boerekool per kist 2040 cent. Andijvie per kist 2055 cent. Wortelen per bos 710 cent. Peterselie per bos 45 cent. Selderie per bos 36 cent. Prei per bos 413 cent. Bloemkool le per stuk 10—12 cent. Bloemkool 2e per stuk 3—5 cent. Tomaten per K.G. 1022 cent. Aardappelen f 2.70—f 2.80. Uien per K.G. 2—3 cent. Witlof per K.G. 14—18 cent. Nero per K.G. 514 cent. Spruiten per K.G. 1016 cent Knollen per stuk 27 cent. Roode kool per stuk 512 cent. Gele kool per stuk 3—6 cent Groene kool per stuk 4—6 cent. Fusie der plaatselijke tennis clubs. Reeds vele jaren heeft men getracht tot fusie te komen van de plaatselijke tennis clubs, maar alle goed bedoelde pogingen hiertoe leden schipbreuk. Ook dit jaar trok ken weer eenige optimisten aan het werk en smaakten het genoegen hun pogingen met succes bekroond te zien. De toonaangevende tennisclubs „Velserbeek", T.O.P. en „Animo" waren in beginsel tot samenvoeging bereid. De vereeniging van deze clubs vormde de basis, waarop de nieuwe club tot stand kwam. Er werd uit de drie betrokken ver- eenigingen een commissie gevormd van ne gen personen, die als haar eerste daad een wekelijkschen, gezelligen clubavond instelde. Deze clubavond wordt regelmatig des Vrij dags gehouden in het Kennemer Hotel. Ook ontwierp zij een regiement en gaf de nieuwe club den naam van B. L. T. C. „Beverwijk". Thans zijn de voorbereidingen zoover gevor derd, dat de „Commissie van Negen" haar voorbereidend werk als voltooid beschouwt, zoodat niets de officieele oprichting van de nieuwe club meer in den weg staat. Deze oprichting zal geschieden in een algemeene bijeenkomst, welke op Vrijdag 20 Dec. in het Kennemer Hotel wordt gehouden. In deze vergadering zal het reglement wor den vastgesteld en daarna zal tot bestuurs verkiezing worden overgegaan. Teneinde onmiddellijk de onderlinge vriendschapsbanden te verzekeren zal op Zaterdag 21 Dec. eveneens in het Kennemer Hotel ter gelegenheid van de oprichting der nieuwe club een feestavond worden gegeven, die voor een ieder toegankelijk is. „The Ri- do's" zullen op dezen avond de dansmuziek verzorgen. Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat. introducties voor dezen feestavond te Beverwijk verkrijgbaar zijn bij de heeren Th. Winter. Dr. Schuitstraat 38 en P. Langendijk, Vondellaan 16 en te IJmuiden bij de heeren C. Erdman, Kanaalstraat 248; N. P. Zwager, Willemsplein C 10 en N. Maarleveld, Wilhel- minakade 62. SCHAAKCLUB „WEENINK". De Schaakclub ,W,eenink" heeft voor de competitie van de tweede klasse van den N.H. S.B. een wedstrijd gespeeld tegen Bloemen- daal I. De uitslagen waren: N. BabiliwskiJ. Zoontjes 01 H. W. van DordtPh. Bakker 01 J. VrekenV. Pr. v. d. Kolk (afgebr.) A. HinlopenK. Slings VzV2 P. A. v. d. Bronk—G. Ettema 1—0 H. HogenbirkG. van Lent 10 J. VermeerP. Hart V2V2 J. H. v. BoekhovenH. v. Lent 01 R. VerberneC. Henneman VzVz C. BolsenbroekJ. Visser 10 De eindstand was 41/0—41/2 De afgebroken partij zal waarschijnlijk ge wonnen zijn door Bloemendaal. T.Y.B.B.—D.E.M. D.E.M. speelt Zondag voor de eerste klasse competitie van den I.V.C.B. een wedstrijd tegen T.Y.B.B. De Beverwijkers verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Nieuwenhuizen. Achter: D. Schram en Pels. Midden: Janssen, J. Schram, J. de Vries. Vóór: G. Langendijk, Steeman, Van 't Hoff, Winkelhuizen, Weterings. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: G. Terstall en gezin, schoenmaker, van Am sterdam, Breestraat 20. M. Terstall, zonder beroep, van Ermelo, Breestraat 20. E. M. de Jager, 1.1. verpleegster, van Blari- cum, Beecksanghlaan 1. C. Aarnouts, bakker, van Velsen, Dr. Schuyt- straat 26. H. Glim en gezin, fabrieksarbeider, v. Wijk aan Zee en Duin, Groote Houtweg 5. H. Tjeertjes, dienstbode, van Velsen, Von dellaan 23. L. J. Lubbers, dienstbode, van Assendelft, Vondellaan 7. J. Vlottes en gezin, broodbezorger, van Wijk aan Zee en Duin, Adrichemstraat 59. H. Wolf, dienstbode, van den Helder, Bree straat 16. Vertrokken: G. W. van Roon, arbeider, naar Haarlem- merliede, Inlaagpolder 2. M. B. Weith, buffetjuffrouw, naar Velsen, Visseringstraat 13. P. Pirovano en gezin, arbeider, naar Wijk aan Duin, Verl. Munnikenweg 71 w. S. Kooijman en gezin, expediteur, naar Haar lem, Gen. de la Reijstraat 27. A. L. de Lobel, arbeider, naar Utrecht, P, Nieuwlandstraat 31. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. de Boer en F. A. Relik. Getrouwd: R. Pletting en J. A. Otterloo. A. Bontes en H. Mulder. W. Neuteboom en W. Lipka. M. Muijs en A. C. Kouwenberg. Geboren: z. van A. SteevensMulder, z. van J. BrasserTeeling. d. van M. G. Vessies Poel. Overleden: Levenl. kind van L. de Vries en 1 A. Zandbergen. A. A. L. Marchandise, oud 43 jaar. weduwnaar van S. Fénérigère, gew. heb bende te Tilleur. A. Berlee, oud 75 jaar, geh, met F. Korsman Zegt Mussolini (It.): men moest mij dankbaar wezen. Dat ik den Abessijn eens goed de les wil lezen. En dat ik hem meteen eens grondig wil beschaven, Die wilden houden notabene nu nog slaven. Ik wil van hen een volk van louter vrijen maken En 't is verbazingwekkend, dat men dat durft laken. Nu laaft zich d' Abessijn aan mijn beschavingsbronnen, Italië's cultuur, zijn kunst en zijn kanonnen. Hoe kan dit Rassenras zich schooner zegen wenschen, Ondank is 's werelds loon voor waarlijk brave menschen. Voor mij gaat het per slot, men voele dit toch wel, Niet om de knikkers maar uitsluitend om het spel. Antwoordt de Negus (Ab.)ik kan 't maar niet zoo zien, Maar ik ben niet beschaafd, vandaar dan ook misschien. Ik zou nu maar het liefst in vrede verder leven, En aan den Abessijn mijn soort beschaving geven. Als mij de Volkenbond daarbij wil assisteeren. Dan zou ik dankbaar zijn en ik zou graag wat leeren. Ik wil den vreemdeling hier gaarne binnenlaten, Maar als concessionarissen, niet als soldaten Er wordt nu met kanon en mitrailleur geschoten, Is dat de juiste taal voor Volken- bondgenooten? Wij houden ons gedekt, het zijn geen slechte mikkers, 't Gaat bij mij niet om 't spel, maar enkel om de nikkers. P. GASUS. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer A. Rommel te Castri- cum een stenen beitel en van den heer P. Vellekoop een typisch 1-francstuk, dragende de beeltenis van Keizer Napoleon III, waar doorheen geslagen is het woord Sedan. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De werkloosheid blijft van week tot week in omvang toenemen. In de afgeloopen week moest helaas weer een aanzienlijke stijging van het aantal werkloozen worden geconsta teerd. Was het aantal werkloozen aan het einde der vorige week 1208, heden-, Zater dagmorgen stonden bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling in totaal 1273 werkzoeken den ingeschreven. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 657 (vorige week 628). Wijk aan Duin 458 (4241 en Heemskerk 153 (156). VOOR HET CRISISCOMITé. Het Crisiscomité ontving deze week een gift van f 2.50 en van de firma Wicherink een partij levensmiddelen. Het CrisisComité hoopt de volgende week vele extra Kerstgaven te kunnen vermelden. Het gironummer van het Crisis-Comité is 203740. De heer J. C. Houtzager heeft zich bereid verklaard goederen voor het crisis-comité aan het Veilingsgebouw „Centrum", Koning straat 40 in ontvangst te nemen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Maria, d. v. Joh. A. Kos en Corn. A. Putker; Clasina Agatha, d. v. H. J. Heesterbeek en Tr. Bontes. BOUWVERGUNNINGEN. Aan F. Huneker te Haarlem is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen vaji 2 blokken woonhuizen aan den Rijksstraat weg, alhier. CHRISTELIJKE MANNENVEREENIGING. Donderdag 19 dezer houdt de Chr. Man nen vereeniging een bijeenkomst in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. De heer F. van Tuinen zal dien avopd spreken over „De wonderbouw van het heelal" VERGADERING COMMUNISTEN. De afdeeling IJmuiden van de Communis tische Partij Holland, belegt Dinsdag 17 De cember a.s. een openbare vergadering in „Thalia". Als sprekers zullen optreden de heeren K. Beuzemaker en P. de Groot. ZATERDAG 14 DEC. 1935 WIJK AAN ZEE EN DUIN HEEMSKERK. VOETBAL. Wegens het veertig men gebed in de R.K. kerk is de voetbalwedstrijd A.D.O.—Vitesse afgelast. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 17 December 1935, des avonds te half acht. De agenda luidt: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het benoemen van een gemeente-geneesheer, tevens be last met de geneeskundige armenverzor ging en met het verrichten der kostelooze vaccinatiën, voor Wijk A. 3. Voorstel van B. en W. tot het weigeren dei- door de Naamlooze Vennootschap „Epicor" gevraagde vergunning tot het aanleggen van wegen 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van twee suppletoire begrootingen voor den gewonen dienst 1935 en van eene sup pletoire begrooting voor den kapitaaldienst 1935. 5. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de gemeente-begropting en van de be grooting van het Burgelijk Armbestuur, beide voor het dienstjaar 1936. 6. Behandeling bezwaarschriften straatbelas ting 1935. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika, dochter van G. Lem en H. Gertenbach. Margaretha Maria, dochter van J. H. L. de Sonneville en G. H. M. D. Bakker Gerardus Johannes, zoon van B. J. Stottelaar en T. de Pagter. Overleden: H. H. Sieljes, 14 j. (wonende te Ambt-Hardenberg INSCHRIJVING DIENSTPLICHT. In Januari 1936 moeten voor den dienstplicht worden ingeschreven de personen, die geboren zijn in 1917 Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meente-secretarie op Maandag 6 en Dinsdag 7 Januari 1936. ONVERMENGDE MARGARINE. Voor de distributie van onvermengde mar garine zijn voor een tijdvak van vier weken belast de navolgende winkeliers: voor Wijk aan Duin. W. van Oosten, Rijks straatweg No. 37. voor Wijk aan Zee, J. Durge, Verlengde Voor straat 54. KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 18 December a.s, zal gelegen heid bestaan voor kostelooze inenting en her- inenting en wel: voor WIJK AAN DUIN, ten huize van Th. J. J. Duterloo, arts te Beverwijk, en voor WIJK AAN ZEE, ten huize van W. Ne telenbos, arts, Julianaweg te Wijk aan Zee, beiden om des namiddags 2 uur. Oss, nog steeds Oss Weer een berucht misdadige)- voor de rechtbank. Maandag zal de Arrondissements-Recht- bank te 's Hertogenbosch de berechting van de misdaden der Ossche bende en-haar aan hang voortzetten met het opnieuw in be handeling nemen van de strafzaak tegen den 58-jarigen Osschen landbouwer- bijgenaamd Driek van Renieren en èeh 47-jarigen Os schen arbeider, welke zaak op 18 November wegens onvolledigheid van het' onderzoek naar de zitting van 16 December was verwe zen. Zij betreft de geruchtmakende brandstich ting, welke op 10 Augustus 1926 te Oss is ge pleegd in de woning bewoond door de families Bevers en Van Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood in de vlammen vonden. Wegens het plègen van' dit misdrijf zijn twee arbeiders tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. De twee anderen zullen zich nu opnieuw te verantwoorden hebben, ervan beschuldigd, dat zij de brandstichting opzet telijk hebben uitgelokt door kort tevoren voor het plegen van dit misdrijf geld te beloven. In de zitting van Dinsdag zal zich te ver antwoorden hebben een 46-jarige Ossche arbeider, een berucht heerschap, vader van twee niet minder beruchte zoons. Met betrekking tot zijn strafzaak zal weer op het tapijt komen de in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 te Oyen gepleegde roofover val in de woning van de bejaarde gebroeders Verhoeven, welke een buit van f 70 heeft op geleverd en waarbij de bewoners zoo ernstig mishandeld werden, dat Antoon Verhoeven is overleden en Petrus Verhoeven verschei dene bloedende wonden opliep, Den verdachte nu is tenlaste'gelegd, dat hij korten tijd tevoren te Oss door misbruik van gezag als vader van een hunner door, voor wat dezen betreft, hem daartoe aan te zetten, en verder wat allen betreft, door het verschaf fen van gelegenheid, middelen en inlichtin gen, dit misdrijf opzettelijk heeft uitgelokt. Deze uitlokking heeft volgens de dagvaar ding hierin bestaan, dat hij hun en een of meer hunner vrienden heeft medegedeeld, dat in vermelde woning een oude man veel geld in huis had, hetgeen gemakkelijk te stelen was; verder heeft hij de deel-genooten bij el kaar geroepen, zijn huis beschikbaar gesteld als plaats van samenkomst der daders om hun plannen te maken en om van daaruit hun plan te volvoeren en de uitvoering van het plan met hen besproken, daarbij o.m. zeggen de dat zij te voet door den polder moesten gaan, zonder rijwiel, omdat bij ontdekking een rijwiel hen zou kunnen verraden en door hun althans een hunner een revolver mede te geven. Behalve de daders van deh roofoverval zul len als getuigen worden gehoord de Ossche politieagent Hermanus Th. Feldkamp, de Ossche arbeider P. A. van Buul en de Ossche landbouwers J. M. Hendriks en L. L. van der Putten. Rusland moet droogdokken voor handelsvloot hebben. Naar wij vernemen wordt in verband met het feit dat Sovjet Rusland thans een groote handelsvloot bezit en daardoor de beschik king moet hebben over voldoende gelegen heid tot dokken, van Russische zijde de mo gelijkheid nagegaan om in Nederland eenige droogdokken te koopen. Een Russisch inge nieur heeft reeds enkele dokken, waarvan de verkoop in verband met het gebrek aan em plooi gewettigd is, geïnspecteerd. Wegens de prijzen, welke oedongen worden, is tot dus verre echter nog geen contract afgesloten. Dochter redde haar moeder op het nippertje. Verlamde vrouw in brand geraakt. De winter is in Hongarije met een sneeuwstorm met ongewone heftigheid ingezet. In Boedapest was de sneeuwval zóó hevig, dat meer dan vijfduizend werkloozen gerequireerd moesten worden om de straten van de sneeuwmassa's te bevrijden. De gedeeltelijk verlamde echtgenoote van den schipper C. Bloemberg, gedomicileerd te Alkmaar, is nauwelijks aan den verbrandings- dood ontkomen. Zij bevond zich alleen in de.- roef van het schip, dat tijdelijk aan den kanaalwal in De Krim was gemeerd. In deze roef bevond zich een brandend petroleumtoestel, dat voor ge wone huishoudelijke doeleinden was aange stoken. Vermoedelijk door bewegingen der vrouw, die tengevolge van een rugaandoening niet kan loopen, is dit petroleumtoestel om gevallen, waardoor het huisraad vlam vatte. Door haar pogingen tot zelfbehoud schijnt de vrouw van den stoel te zijn gevallen op de reeds brandende vloermat, zoodat ook haar kleeren vlam vatten. Tengevolge van den verstikkenden walm en rook viel ze in zwijm. In dezen toestand vond haar dochtertje haar. Dit riep onmiddellijk hulp. Nadat de vrouw in het ruim was gebracht, slaagde dr. Jager er vrij spoedig in de levensgeesten weer op te wekken. Later bleek, dat de brandwonden niet van levensgevaarlijken aard waren. De toe stand van dn vrouw ri redelijk wel. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Vancouver n. Rotterdam 12 te portland (O.) Blommersdijk 12 v. N.-Orleans n. Rotterdam. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 12 v. Cristobal. Nogoya, Barry n. Vancouver 9 van Cristobal. Breedijk, Rott. n. Philadelphia 12 v. N.-York. Statendam, Rott. n. N.-York p. 12 Lizard. Nariva 12 December van Seattle te Liverpool. HALCYON LIJN. Maasburg 13 Dec. van Narvik te Vlaardingen. Stad Zaltbommel 12 v. Bagnoli te Melilla, voor Rotterdam/Vlaardingen. Rozenburg 13 Dec. van Huelva te Sluiskil. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisreis) 12 te Port Natal. Heemskerk (uitreis) 13 van Dar-es-Salaam. Bloemfontein (thuisr.) 13 te Antw., vertr. 14. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) pass. 13 Dec. Perim. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen 13 van Rotterdam te Brisbane. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Hoogkerk 13 van Calcutta naar Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Agamemnon, Valencia n. Amsterdam 12 (4 n.m.) 200 mijl Z.W. van Ouessant. Ajax 13 December van Gdynia te Amsterdam. Alkmaar, Amsterdam n. Chili 11 te Cristobal. Costa Rica 12 van Amsterdam te Hamburg. Deucalion 12 Dec. van Ceuta naar Genua. Juno 12 December van Malaga naar Melilla. Merope, Amst. n. Kopenhagen p. 13 Holtenau. Odysseus 12 van Cristobal naar Pto. Barrios. Pluto 13 Dec. van Gothenburg te Aarliuus. Triton 12 Dec. van Lefkandi naar Cavalla. Ulysses 12 Dec. van Piraeus naar Mutzuna. Vulcanus 12 December van Faro naar Tanger. Astrea 13 van New-York n. Port-au-Prince. Euterpe 13 van Bordeaux naar Amsterdam. Boskoop 11 van Valparaiso naar Talcahuano. Flora 10 van Kingston (Ja.) naar New-York. Baarn, Amsterdam naar Chili p. 12 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitreis) 12 December te Santos. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 4 van Rabaul n. B. Papan, Singapore. Agnita 15 te Rotterdam verwacht, n. Brugge, Amsterdam, Curacao; 20 te A'dam verw. Mirza 15 te Curacao verw., naar New-York, Golf van Mexico. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisreis) 12 Dec, van Suez. Kota Nopan (thuisreis) p. 12 Finisterre, 15 (v.-m.) te Londen verwacht. Kedoe 13 Dec. van Rotterdam te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 13 van Buenos-Ayres te Rotterdam. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 13 van Southampton. STOOM V A ART-MI J OCEAAN. Antilochus, Macassar n. Rott. 13 v. Pt. Said. City of Bristol 13 van Dairen te Rotterdam. Ajax, Japan n. Rotterdam vertr. 18 v. Londen. City of Windsor, Hankow n. Rott. p. 13 Gibr. Menestheus, Japan n. Rott. 13 te Penang. Aeneas, Japan n. Rotterdam 13 te Shanghai. Glenamoy, Dairen n. Rotterdam 12 te Penang. Glenogle 11 Dec. te Dairen, voor Rotterdam. Benrinnes, Kohsichang naar Rotterdam en Londen 11 (3.26 n.m.) 280 mijl. Z. v. Land's End. Noorsch Reederijbedrijf en Volkswelvaart. In een vergadering van de Nieuwe Osloer Reedersvereeniging heeft een vertegenwoor diger van de regeeringspartij een beschou wing gehouden nopens de maatregelen der regeering ten opzichte van de scheepvaart en den scheepsbouw. Genoemde heer verklaarde, dat de regee ring besloten is de werkloosheid volgens een vast plan te bestrijden. De scheepvaart moet zich evenwel vertrouwd maken met de ge dachte, dat zij slechts een klein onderdeel in de volkshuishouding beteekent wiant slechts een tiende deel van het Noorsche volksinkomen is van de scheepvaart af komstig. Een invoerverbod voor buitenlandsche tonnage zal wettelijk worden geregeld als de reederijen niet uit zichzelf den invoer van deze tonnage stopzetten. De door de reederijen gewenschte verlichting der belas tingheffing kan pas worden doorgevoerd als de scheepvaart den binnenlandschen scheepsbouw steunt. Ten overvloede zijn plan nen in voorbereiding tot verlaging van den rentevoet, waarbij ook de scheepvaart ge baat is. Wat den scheepsbouw betreft werd mede gedeeld, dat de oprichting van groote wer ven wordt overwogen, die naast de bestaan de werven een jaarproductie van 100.000 ton zullen kunnen afleveren. De financiën daar voor zouden verschaft kunnen worden uit de werkloozen fondsen. In scheepvaartkringen heeft deze uiteen zetting van een lid der regeeringspartij groot opzien verwekt omdat voor de eerste maai de be teekenis van de £Toorsche scheepvaart als van secundaire beteekenis voor de Noor sche volks wel vaairt wordt genoemd. Groote diepgangen. Het Belgische motortankschip Laurent Meeus passeerde van Tuapse en het Noor sche motortankschip Pan Norway van Aruba naar Amsterdam door het Noord- zeekanaal met een diepgang van resp; 8,4 en 8,8 meter» AANGEKOMEN. 12 December: Gevalia s.s. Londen Gateshead s.s. New Castle Oberon s.s. Hamburg Alt s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil Phrontis m.s. Ned. Indië Gondul s.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Amstelland s.s. Buenos Aires Laurent Meeus m.s. Tuapse 13 December: Pan Norway m.s. Aruba Smidovich s.s. Leningrad Borthwick s.s. Leith Coen m.s. Mistley Ajax s.s. Danzig Zuid-Beijerland m.s. Ipswich VERTROKKEN. 12 December: Sudani s.s. Port Sudan Lingestroom s.s. Bristol Orion 6.s. Mldd. Zee 13 December: Texelstroom s.s. Liverpool Fagebro s.s. Otterbacken Valverda m.s. Port Said Udondo s.s. Gent Wandia s.s. Malmö Venezuela s.s. West Indië Pr>botchy s.s. Leningrad

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5