DE STEMMING IN ROME. De Brifsch-Fransche voorstellen thans gepubliceerd. De negus eert Roode Kruis en zending. HOE THIJS IJS HET ZEEPALEIS VEROVERDE ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 BUITENLAND Abessynië zal aanzienlijke gebieden moeten afstaan. Een corridor voor Abessynië door Eritrea. Expansie-zones voor Italië. Volgens officieele mededeeling be staat de kern van de Fransch-Britsche voorstellen voor een vriendschappe lijke bijlegging van het Italiaansch- Abessynische geschil, die gisteravond te Rome gepubliceerd zijn, uit de vol gende punten: Uitwisseling van gebieden. a. Afstand van het Oosten van Tïgire aan Italië. De grenzen van dit gebied zullen in het Zuiden langs den oever van de Ge va loopen en in het Westen bepaald worden door een lijn in de richting NoordZuid, die loopt tusschen Aksoem, dat Abessynisch bezit zal blijven en Aöoea. b. Grenswijziging tusschen Danakil en Eri trea, waarbij in het Zuiden Aoessa en het voor een Abessynischen toegang naar zee noodzake lijke Eritreesche gebied uitgezonderd wordt. c. Grenswijziging tusschen Ogaden en Ita- liaansch Somaliland, waar de grens zal uit gaan van het snijpunt der grenzen tusschen Abessynië, Kenya en Italiaansch-Somaliland, dus dicht bij Dolo, in Noord-Oostelijke rich ting loopt en de Webbe-Sjibeli nabij Iddolo snijdt, verder loopt tusschen Gorrahei en Varandab en eindigt bij het snijpunt van de Engelsche grens van Somaliland met de 45ste meridiaan. De rechten der in Britsch Somaliland leven de stammen op weideplaatsen en bronnen, die op aan Italië toegewezen gebieden liggen, zul len gewaarborgd worden. d. Abessynië krijgt een uitgang naar zee in absoluut bezit, waarvoor Italië een gebieds- strook langs de Noordgrens van Fransch So maliland met de haven Assab zal afstaan. De Engelsche en de Fransche regeering zullen er daarbij zorg voor dragen, van de Abessynische regeering de garantie te verkrijgen, dat de ver plichtingen, die haar in het verworven gebied ten aanzien van de slavernij en den wapen handel worden opgelegd, vervuld zullen worden. Expansie- en vestigingszöne. De Fransche en de Britsche regeering zul len te Addis Abeba en te Genève gaarne hun invloed doen gelden voor de aanvaarding door den Negus en door den Volkenbond van de voorstellen inzake de vorming van een voor Italië gereserveerde economische expansiezöne in het Zuiden van Abessynië. Deze zóne zal in het Oosten begrensd worden door de nieuwe grens tusschen Abessynië en Italiaansch So maliland, in het Noorden door den Ssten breedtegraad, in het Westen door de 35ste me ridiaan en in het Zuiden door de grens tus schen Abessynië en Kenya. Binnen deze zóne zal Italië exclusieve eco nomische voorrechten genieten, die geëxploi teerd zullen worden door een bevoorrechte maatschappij of een soortgelijke economische organisatie, die onder voorbehoud van de door inboorlingen of buitenlanders verkregen rech ten het eigendomsrecht op de niet-bszette ge bieden en het exploitatie-monopolie voor mij nen, bosschen enz. zal krijgen. Deze onder neming heeft de verplichting, mede te werken aan den economischen opbouw van het land en een deel van haar winsten te gebruiken in het sociale belang der inheemsche be volking. De controle van het Abessynische bestuur in dit gebied wordt uitgeoefend onder souve- reiniteit van den Keizer door de diensten, die genoemd worden in het door den Volkenbond uitgewerkte bijstandsplan. Italië heeft deze diensten, die afhankelijk worden van een door de centrale regeering benoemden gedelegeer de. een overwegend, doch niet uitsluitend, aan deel. Deze gedelegeerde, die van Italiaansche nationaliteit kan zijn, zal worden toegevoegd voor de betrokken aangelegenheden aan den hoofd-adviseur, die door den Volkenbond den Keizer terzijde wordt gesteld. Deze raadsman mag geen onderdaan zijn van een der aan Abessynië grenzende mogendheden. De diensten volgens het bijstandsplan zoo wel in de hoofdstad als in de gereserveerde zóne zullen als een van hun voornaamste plichten beschouwen het garandeeren van de veiligheid der italiaansche onderdanen en van de vrije ontwikkeling hunner ondernemin gen, De Britsche en de Fransche regeering willen zich gaarne ertoe leenen, dat deze or ganisatie welker details door den Volkenbond moeten worden uitgewerkt, ten volle de be langen van Italië in dit gebied beschermt. Begeleidende publicatie van Eden en Laval. Ook te Genève is gisteravond de tekst van de Fransch-Britsche voorstellen gepubliceerd en den leden van den Volkenbond overhan digd. Er is naar het A.N.P. bericht een be geleidend schrijven aan toegevoegd, onder teekend door Laval en Eden, waarin o.a. ge zegd wordt: „Sedert het mislukken van de pogingen van den Volkenbond tot het vinden van een vreedzame oplossing van het Italiaansch- Abessynlsc'he conflict, is herhaaldelijk zoowel in den Raad als in de Assemblee de wensch uitgesproken, dat aan het conflict zoo spoe dig mogelijk door een goede regeling een einde zou komen. De Britsche en de Fran sche regeering hebben gemeenschappelijk, rekening houdende met het werk van de commissie van Vijf, naar de grondslagen voor een dergelijke regeling gezocht en haar vertegenwoordigers te Rome en te Addis Abeba op 10 December opdracht gegeven, de Italiaansche en de Abessynische regeering bepaalde suggesties voor te leggen". Aan het slot van den brief wordt toege zegd. dat de antwoorden der betrokken re- geeringen, zoodra zij binnen zijn, ter ken nis van den Volkenbond gebracht zullen worden. Afwijzend antwoord van Abessynië verwacht. In Abessynische regeeringskringen zijn de Fransch-Britsche voorstellen met zeer ge mengde gevoelens ontvangen. Men is van meening, dat de Fransche politiek ten na- deele van Abessynië van de juiste Volken- bondslijn afwijkt. Vrijdagmiddag is in het hoofdkwartier te Dessie over de voorstellen beraadslaagd en men neemt aan, dat de Negus spoedig een beslissing zal nemen. Men twijfelt er echter niet aan, of deze zal afwijzend zijn. De Negus wenscht bijeen roeping van de Assemblée. Keizer Haile Selassie heeft, zonder evenwel formeel te antwoorden op de Fransch-Britsche voorstellen, ver zocht de Assemblée van den Volken bond bijeen te roepen om den nieu wen toestand te kunnen onderzoe ken. Het Volkenbondssecretariaat heeft daarop contact gezocht met de Italiaansche regee ring, die op het standpunt staat, dat een dergelijk voorstel van Abessynië niet rechts geldig is. De juristen der verschillende mo gendheden te Genève zijn van meening, dat aangezien op het oogenblik de Volkenbonds raad zich met de zaak zal bezig houden en bijeen geroepen is, pas na de Raadszitting van eventueele bijeenroeping van de Assem blee sprake kan zijn. Dit schijnt ook de meening te zijn van den voorzitter van de Assemblée, de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken Benesj. Naar ver luidt zou men van Engelsche zijde tegen de bijeenroeping van de plenaire Volkenbonds vergadering geen bezwaar hebben. Tsjecho^Slowakije. Woensdag a.s. presidents verkiezing? Volgens een officieele mededeeling zal mi- nister-presidentt I-Iodza vanmiddag een radio rede houden. Masarijk zal in den middag ook den minis ter-president der kamer, Malypetr, en den president van den senaat, Soukoep, op het slot Lana ontvangen. Over het resultaat dezer audiëntie zal een communiqué worden uitge geven. Woensdag a.s. zal naar het A.N.P. verneemt in de Burcht te Praag de verkiezing van den nieuwen president plaats hebben Felle brand in nieuw gebouw te Washington. Vijftig brandweerlieden loopen rook vergiftiging op. Uit Washington, 13 Dec.: In het gebouw der Posterijen te Washington dat onlangs voor een bedrag van 10 millioen dollar is gebouwd, is Vrijdagmorgen brand uitgebroken, tengevolge waarvan talrijke za len en vertrekken, o.a. de werkkamer van den postmaster-generaal Farley een prooi dei- vlammen werden. Vele regeeringsdocumenben gingen verloren. Tijdens het blusschingswerk, dat 7 uur duurde, liepen bijna 50 brandweerlieden rook vergiftiging op. Twintig hunner moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. (A.N.P.) Portret van burgemeester Six te Londen geveild. Opbrengst slechts 2600 pond. Het A. N. P. meldt uit Londen, 13 Decem ber: Vandaag is bij Christie de ets van Rem brandt „portret van burgemeester Jan Six" in veiling gekomen. Deze ets, welke op Japansch papier is vervaardigd, bevond zich in de na latenschap van wijlen Mr. Ernest Innes, wiens bezittingen dezer dagen geveild worden. De ets heeft slechts 2600 opgebracht. Kooper was de kunsthandelaar Dolnaghi te Londen. De laatste maal, dat de ets in veiling was in 1928 bij de firma Mensing Zn. (Frede rick Muller Co.) was de opbrengst f 90.000, hetgeen met de veilingkosten neerkwam op een bedrag van ongeveer f 100.000. Volgens den huldigen sterling-,koers had de ets dus 14.000 hebben moeten opbrengen. HOOGER LOON VOOR DE ENGELSCHE MIJNWERKERS? LONDEN, 13 Dec. (A.N.P.) De Engelsche mijneigenaren hebben de vertegenwoordigers van mijnwerkersorganisaties uitgenoodigd voor een bespreking over de loonkwestie op a.s. Dinsdag. Woensdag zullen de mijnwerkers in congres bijeenkomen. Bij deze gelegenheid zul len definitieve besluiten worden genomen. Het verluidt dat de mijneigenaren hopen de mijn werkers in alle districten loonsverhoogingen in het uitzicht te kunnen stellen. In sommige districten zouden de verhoogingen betrekkelijk hoog zijn, in andere tamelijk onbeteekend. De mijneigenaren weigeren een voor het geheele land geldende loonovereenkomst te sluiten. Zij willen ook in de toekomst in ieder afzonderlijk district aparte overeenkomsten kunnen treffen. DOODELIJKE TESTGEVALLEN IN CHERIBON. CHERIBON, 13 December. (Aneta). Ge durende de eerste week van de maand De cember zijn in het ondërdistrict Madja negen gevallen van pest voorgevallen. Alle gevallen hadden een doodelijken afloop. Matoeschka ter dood ver oordeeld. BOEDAPEST, 13 December (Reuter) De pleger der spoorwegaanslagen Matoeschka is door het Hooge Ge rechtshof veroordeeld tot den strop. Neus- of borst- verkouden Een weinig Dampo in beide neusgaten n geeft terstond ver plichting en maakt I de luchtwegen vrij. os 30, Pot 50 ct. Ctfg 111.1 am ..I.* i O l-u (Adv. Ingez. Med.j Eenvoudig feest in een romantische omgeving. (Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Vrijdag De Keizer gaf gisteravond een feest ter eere van het Roode Kruis-personeel en de te Des sie verblijf houdende zendelingen, voorzoo ver zij zooals men er hier bitter aan toe voegt het Italiaansche luchtbombarde ment van de vorige week hebben overleefd. Het feest werd gevierd in een omgeving van bergtoppen, die romantisch stemden. Overdag is het tijdelijk paleis van den keizer niet meer dan een aantal vervallen gebouwen met verweerde daken, maar het maanlicht doet ook in Abessynië wonderen en maakt het paleis tot een middeleeuwsch kasteel. Donkere gestalten wezen ons den weg bij het licht van een aantal fakkels, terwijl wij het steile bergpad naar het paleis opklommen. Hier en daar passeerden wij plaatsen, waai de muur van het paleis was afgebroken. Schildwachten, die in het halfduister een on- wezenlijken indruk maakten, salueerden zwij gend, toen wij voorbij gingen. In het paleis zelf werd de illusie der Mid deleeuwen wel wat op den achtergrond ge drongen. De muren waren behangen met Ja- pansche platen; er stonden overal moderne meubelen waarmede de petroleumlampen, die voor de verlichting moesten zorg dragen, wel een eigenaardig contrast vormden. De keizer, die in uniform was, en de gasten, wier kleeding varieerde van khaki sportjek- kers tot pull-overs, gebruikten tezamen een eenvoudig Europeesch maal. Eenvoudig, omdat dat past bij de omstandigheden, waarin het land verkeert. Intusschen zijn de Abessyniërs er nog in het geheel niet van overtuigd, dat de Italianen niet opzettelijk hospitalen en ziekenhuizen bombardeeren. Thans doet het gerucht de ronde, dat een Italiaansch vliegtuig een zie kenhuis te Danakil heeft gebombardeerd. Men vertelt er, bij, dat al het dienstdoende perso neel en ook de patiënten om het leven zij a gekomen. Dit gerucht is overigens niet be vestigd. Gisteren zijn drie Italiaansche vliegtuigen bij het verrichten van een verkenningsvlucht doorgedrongen tot ten zuiden van Dessie. Het eskader heeft evenwel geen bommen ge worpen. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Aanvallen op Italiaansche patrouilles. Volgens een Abessynisch legerbericht heb- de Abessyniërs aan het noordelijke front verscheidene Italiaansche patrouilles aange vallen. Aan het zuidelijke .front zouden Ita liaansche Somalisoldaten met hun wapens naar Ras Desta zijn overgeloopen. Het internationale Roode Kruis stelt een onderzoek in inzake de Abessynische beschul diging, volgens welke de Italianen hospi talen hebben gebombardeerd. (A.N.P.) Wat Milnhardt maakt Is goed (Adv. Ingez. Med.) En hoe het thans nog tot bezuinigen wordt gedwongen. (Speciale correspondentie). ROME, 1-0 December. Wij schrijven vandaag den tienden Decem ber, den dxieëntwintigsten dag van het economisch beleg, zooals de couranten met een zekere fierheid memoreeren. „Al de Italianen schrijft La Tribuna herhalen de woorden van Mussolini: Wanneer wij aan den 365sten dag van het beleg gekomen zul- lenn zijn, zullen wij denzelfden wil, denzelf den moed, dezelfde vastberadenheid hebben van den eersten dag"; en alles wordt inder daad in het werk gesteld, om het enthousias me van de bevolking warm te houden. Bij de opening van het parlement, Zaterdag en bij de opening van den Senaat gisteren, waren niet alleen in Rome, maar in geheel Italië op talrijke pleinen loudspeakers aangebracht, zoodat ook dat deel van de bevolking, dat thuis geen radio bezat, de redevoeringen van Mussolini, van Caano, van Federzoni (den pre sident van den Senaat) en van den senator Thaon di Revel kon hooren, redevoeringen die uit den aard der zaak erop gericht waren den geestdrift op te wekken voor de onder neming in Oost-Afrika, en die gelegenheid gaven niet alleen den kamerleden en Se natoren, maar ook vooral het publiek, dat in de zaal. en daarbuiten in geheel Italië met gespannen aandacht luisterde, voor de zoo- veelste maal te spreken van de rechtvaar digheid der zaak, van de eer en de rechten van Italië, van de „huichelachtige" Volken- bondspolitiek, van het volk, dat slechts één wil heeft, dien van den Duce, van het groote uur, dat voor Italië heeft geslagen, van hun „onverzettelijken wil"(ge moet den Duce dat „Incrollabile Volonta" hooren zeggen, hij hamert het, elke syllabe scandeerend in het bewustzijn van zijn hoorders) om aan het economisch beleg weerstand te bieden Dit enthousiasme om het vaderland te dienen, wordt dan door een oordeelkundig geleide propaganda van de pers en door de voorlichting van verschillende comités waar onder het „Comité van de moeders en we duwen van in den wereldoorlog gevallenen, een eereplaats inneemt, in practische banen geleid. Een belangrijk punt op het program is de geboden zuinigheid. De Italiaansche regeering stelt zich hierbij blijkbaar op het Montessori- standpunt, dat men op te voeden discipelen zooveel mogelijk uit eigen initiatief moet laten doen. Geen bonnensysteem. Niets is gerantsoeneerd, maar aan elke huisvrouw wordt gepredikt: beperk uw uitgaven tot het uiterste. Dit is ongetwijfeld een gebod, waar aan alleen de beter gesitueerde huisvrouw met succes gevolg kan geven, want de uit gaven van een werkmansgezin zijn hier uit den aard der zaa'k reeds zoo tot het uiterste beperkt, dat er niet veel te bezuinigen valt. Als men nagaat, dat een volslagen werkman hier niet meer verdient dan een 20 lire per dag (ongeveer f 2.40, volgens de officieel vast gestelde koers), terwijl de prijzen der levens middelen, de huishuur, enz. hier eerder hooger dan lager zijn dan bij ons, dan is het duidelijk dat in deze gezinnen altijd pijnlijk „gerekend" moet worden. Ook de kleine middenstand is er niet veel beter aan toe. De kleine bank- beambte. de klerk bij de posterijen, de tram conducteur, de politieagent hebben niet meer, dan een 500 a 700 lire per maand te ver teren. De hoogere ambtenaren, met een academischen graad, hebben salarissen, va- rieerende tusschen 1000 lire en 2000 lire per maand. Maar om dit kapitale bedrag van 2000 lire oftewel 240 Hollandsche guldens te verdienen, moet men al een heele „hooge Piet" zijn. De bezoldiging van een Universi teitsprofessor bedraagt als regel niet meer. Uit een en ander kan men afleiden, dat Italië een arm land is. Het is geen toeval, dat de doorsnee Engelschman vder maaltijden per dag gebruikt, tegen de Italiaan twee. 's Mor gens gebruikt de Italiaan als regel slechts een kopje koffie, met of zonder melk, om zich te „sdigiunare" (ontnuchteren); daarop teert hij dan tot half één, op welk uur de warme hoofdmaaltijd wordt gebruikt, die voor reeds zeer opgevoerde eischen bestaat uit „minestra" (bijv. maccaroni, polenta, risotto of boonen, alles meestal toebereid met toma tensaus) vleesch of visch en één groente als tweede gang en fruit, dat hier veel goed- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Zonder dat Thijs er erg in had, was hij met de walvisch een heel eind het water ingeloopen. En nu zal je blijken, dat het dier heele- maal niet zoo onschuldig is, als hij er uitzag. Want voordat Thijs op het gevaar bedacht is, heeft de visch zijn muil wijd opengesperd. Dan een vlugge draai met den kop en een oogenblik later is de heele Thijs verdwenen. Zoo maar opgeslokt door het ondankbare en valsche dier! Met een vaartje schiet Thijs het keelgat van de walvisch binnen en het wordt hem angstig te moede. Zoo'n griezelig avontuur heeft hij in zijn heele leven nog niet meegemaakt. Zal hij ooit nog eens uit deze donkere gevangenis verlost worden....? Hoe arrn Italië is. kooper is, dan bij ons, als nagerecht. Des avonds eet men als regel wat overgebleven, is van den middagdisch. De maaltijd van den werkman en kiemen ambtenaar bestaat uit slechts één gang, een voedzame minestra en hoogstens wat sla, of een stukje kaas toe. Bij beide warme maaltijden wordt brood ge geten, dat wordt gebroken, niet gesneden. Een goed glas wijn aan tafel laat echter ook de werkman zich niet ontnemen. Voor 1.80 L. per Liter vindt men reeds behoorlijken wijn. Ook kleine kmderen krijgen daar vaak reeds van te drinken, „Fa forte, signora" zegt de Italiaansche moeder geruststellend ('t maakt sterk) als een of andere bemoeizieke bui tenlandsche dame haar van de verderfelijk heid van den wijn op de ontwikkeling der kinderhersenen tracht te overtuigen. Gaan wij nu eens na, in hoeverre het eco nomisch beleg, dat Italië te verduren heeft deze levenswijze beïnvloedt. Vroeger werd de arbeidsdag door een lange rustpauze (vaak van twaalf uur tot half vier) onderbroken. Daarentegen werd lang doorgewerkt (tot zeven, in vele bedrijven zelfs tot acht uur toe). Het gezin kwam des avonds pas om half negen uur aan tafel. Na het eten was de dag voor de menschen, die !s morgens weer vroeg op hun post moesten wezen vrijwel afge- loopen. Hierin is thans verandering gekomen door den doorloopenden arbeidsdag. De kost winner heeft slechts een half uur tijd om te eten. Hij doet dat op kantoor of werk plaats. Enkele groote ondernemingen hebben thans reeds ingevoerd, dat hun personeel voor weinig geld in de schaftlokalen een warme schotel kan krijgen; de minder gelukkigen nemen brood mee. De vrouw en de kinderen thuis weten zich te „arrangeeren",' d. w. z. eten zoo mogelijk nog soberder dan tevoren. De arbeidsdag eindigt daarentegen reeds om half vijf of vijf uur, en men heeft een kostbaren tijd voor zichzelf. Vandaar, dat bioscopen en cafés goede zaken maken. De huisvrouw krijgt op alle mogelijke wijze voorlichting, niet alleen, dat zij zuinig, maar ook hoe zij op rationeele manier zuinig moet zijn, in verband met de bestaande voor raden. Zoo wordt er bijv. op gewezen, dat er dank zij het winnen van de „battaglia del grano" meel genoeg is voor allen, maar dat dat nog niet zeggen wil, dat men met het meel smijten mag, bijv. alle dagen Maccaroni eten. (De maccaroni wordt gemaakt van meel en water of meel en eieren). Ook met de polenta (maïsmeel) moet men zuinig om gaan, daar de binnenlandsche productie de behoefte nog niet geheel dekt. Daarentegen wordt propaganda gemaakt voor een ruimer gebruik van rijst, daar Italië reeds thans meer rijst verbouwt, dan er voor het binnenlandsch verbruik noodig is. Intusschen gaat de inzameling van goud en zilver door. De bevolking geeft veel en graag. Om niet eens te spreken van wat langs onofficieelen weg is geschonken zijn bij den secretaris van den „fascio" van Milaan reeds 800 KG. goud binnengekomen, in Genua 427 K.G., in Florence 150 K.G., in Venetië 150 KG. Dit zijn slechts enkele cijfers, De groote dag zal echter zijn op 18 December waarop wel ongeveer alle Italianen die nog een. gouden trouwring bezitten, dezen zullen weg schenken, om er een eenvoudig metalen rin getje voor in de plaats te krijgen. Iedereen die thans nog goud te schenken heeft, be waart het voor deze plechtige gelegenheid. Een Brit overNederlandsch-Indië. Onze handel met Australië. Maandagmiddag .heeft Charles M. Morrell die een „Fellow" is van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap van Groot Brittan- nië en Secretaris van de Britsche Kamer van Koophandel voor Nederlandsch Indië, in Aus tralia House, Strand, een lezing gehouden over onze Oost. De Nederlandsche gezant presi deerde. Er was een talrijk belangstellend pu bliek, leden van de Anglo Batavian Society die den middag hadden geregeld, Australiërs en Britten. De heer Morrell gaf zijn hoorders een denk beeld van de uitgestrektheid van onze Oost- Indische Koloniën en het inwonertal, sprak van de voortreffelijke transportverbindingen door het water en door de lucht en ging in groote trekken de bestuursvormen van het ge bied na. Hij wees er verder op, dat het Brit sche en Nederlandsche Rijk wellicht van alle rijken in de wereld het best, hadden beseft, dat de naties onderling van elkaar economisch afhankelijk zijn. Nederland, dat een bevolking heeft, welke kleiner is dan die van Grooter Londen, bezit aldus de spreker een van de grootste rijken in de wereld en laat over eenkomstig de politiek van de open deur bui- tenlandsch kapitaal in Oost Indië toe op de zelfde voorwaarden als nationaal kapitaal. En Groot Brittannië was een van de eerste lan den om de waarde van Nederlandsch l'ndië voor handel en onderneming en kapitaalsbe legging te beseffen. In den loop van zijn lezing behandelde de spreker verder de middelen, welke worden aangewend om handel tusschen Nederlandsch Indië en Australië te doen groeien. Hij herinnerde er aan, dat het stoom schip Nieuw Holland van de K.P.M. in 1933 Nederlandsch Indië bezocht als drijvende ten toonstelling van Australische waren. Hij ging zelf met het schip terug naar Australië en predikte daarna in tien Australische centra de raadzaamheid van ruimèn onderlingen han del tusschen de gebieden. Inmiddels zijn aan beide kanten handelscommissarissen benoemd, een Australische in Batavia en een Neder- landsch-Indische in Sydney. Mr. Morrell liét vervolgens een fraaie licht- foto zien' van Sir Charles Kingsford Smith, die waarschijnlijk de grootste afgezant voor bevordering van hartelijke verstandhouding tusschen Nederlandsch Indië en Australië is geweest en wiens dood de gansche wereld thans betreurt. „Smithy" landde bijna altijd op Nederlandsch-indischen grond in den loop van zijn opzienbarende vluchten en hij had er vele vrienden. De spreker toonde daarna een reeks prach tige lichtbeelden van het bedrijfs- en maat schappelijk leven van Nederlandsch Indië. De handelsattaché van de Nederlandsche Legatie, de heer 's Jacob, dankte den spreker voor zijn belangwekkende voordracht welke met groote aandacht door de aanwezigen was gevolgd. A. K. VAN R.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7