Acfe van oprichting Nozema gepasseerd. Rede van Minister De Wilde. Zaterdagmorgen had in een der zalen van het Departement van Binnenlandsche Zaken ten overstaan van notaris mr. B. Grootenboer het verlijden plaats van de acte van oprich ting der N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij Nozema. Namens den staat dei- Nederlanden compareerde mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl als vertegenwoordigers van de algemeene om roeporganisaties optraden: voor de A.V.R.O. de heeren G. de Clercq en F. P. A. van Gheel Gildemeester, voor den K.R.O. de heer P. A. M. Speet, voor de N.C.R.V. de heer mr. A. van der Deure en voor de V.A.R.A. de heer J. W. Lebon. Naast den voltalligen Raad van beheer dei- Nozem a en den directeur van het bedrijf waren hierbij mede aanwezig de heeren ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., mr. dr. P. J. Witteman en Abr. Mey, leden van de Zendercommissie en dr. A. A. M. Enserinck, adjunct-secretaris dezer commissie. Na het passeeren van de acte van oprichting heeft de minister een rede uitgesproken. Het euvel van gratis-ritjes. Weer een ongeluk veroorzaakt Twee jongens aangehouden; de derde gevlucht, doch later ook gearresteerd. Op den Amsteldijk bij de Amstelkade te Am sterdam heeft Zondagavond te kwart over ze ven een hevige botsing plaats gehad tusschen twee personenauto's, die daarbij ernstig wer den beschadigd. De chauffeur van den aan gereden wagen liep een hoofdwonde en ontvel lingen op, die door een in de buurt wonenden dokter werden verbonden. De inzittenden van den anderen wagen drie jongelieden waren er na de botsing in een oogwenk uitgesprongen en trachtten zich uit de voeten te maken. Slechts één van het drietal is dit gelukt; de beide anderen werden door een agent van de verkeerspolitie aange houden en toen bleek al spoedig, dat de wa gen die de botsing veroorzaakt had, door het drietal onbeheerd in de Linnaeusstraat aange troffen en gestolen was. De twee aangehoude nen jongens van 17 jaar zijn naar het bureau Linnaeusstraat, waar de eigenaar van den wagen reeds aangifte had gedaan, over gebracht. Zij weigerden bij hun verhoor aan vankelijk den naam van hun medeplichtige te noemen, doch later noemden zij hem. Ook deze is gearresteerd. Gift van de Koningin. Naar wij vernemen heeft de Koningin een belangrijk bedrag geschonken voor de armen ten bate van1* wie'thans een Kerstinzameling wordt gehouden (A.N.P.) Super Drone zweeftoestel in ons land. Groote belangstelling uit luchtvaartkringen. Zaterdagmiddag om half één is op het vliegveld Waalhaven aangekomen een Super Drone-toestel bestuurd door den heer Robert Kromfgld. Dit toestel is aangekocht door den heer Mudde uit Den Haag. Het is een zweefvlieg tuig met hulpmotor van 25 P.K., in Engeland gebouw door de British Aircraft Company, waarvan de heer Kronfeld directeur is. Het toestel was gisteren uit Londen vertrokken met bestemming Waalhaven, maar wegens benzinegebrek had nabij Zierikzee een nood landing plaats. De heer Mudde heeft dit toestel aange kocht met de bedoeling om dergelijke kleine toestellen in ons land te gaan vervaardi gen. Het toestel is later naar Schiphol gevlogen. Het heeft in luchtvaartkringen groote be langstelling gewekt. Mr. Duys mag vergadering niet bijwonen. Onder protest de zaal verlaten Zaterdag en Zondag vergaderde te Alkmaar het gewest Noordholland-Noord van de S. D. A. P. Onder de aanwezigen bevond zich ook mr. Duys, hetgeen aanleiding werd tot een uitvoe rige discussie. Tenslotte werd met 163 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomen, die als volgt luidt: „Het gewest Noordholland-Noord spreekt als zijn meening uit, dat, volgens de interpreta tie der statuten, aan een geroyeerd lid, hangende zijn beroep tegen dit royement, geen toegang tot de vergadering kan worden ver leend". De heer Duys verliet vervolgens onder pro test de bijeenkomst. Melkauto in het water gereden Chauffeur gered, doch later overleden. De bestuurder van een vrachtauto, welke geladen was met bussen melk, bemerkte te laat, dat de brug over de Hennepsloot te Ze venhuizen was opgehaald. Hij remde uit alle macht doch door de gladheid van den weg schoot de wagen het kanaal in. De heer Abbekerk uit Zevenhuizen, die toe vallig passeerde, sprong gekleed te water en slaagde er spoedig in, den bestuurder, den heer van Vliet uit Zevenhuizen, op het droge te brengen. Dr. de Jong, die de eerste geneeskundige hulp verleende, achtte overbrenging naar een ziekenhuis niet noodzakelijk en liet het slachtoffer naar zijn woning vervoeren. Benige uren later is Van Vliet echter aan de gevolgen overleden. Klachten bij den minister over Haarlem. Ontevredenheid over het toezicht der politie op de auto's. De bond van Nederl. Expediteurs- en Trans- portondernemers-vereenigingen te Amsterdam heeft, den Minister van Justitie, een adres ge zonden naar aanleiding van de remproeven te Haarlem. Het bestuur van onzen bond neemt beleefd de vrijheid zich tot U te wenden met het vol gende „Reeds geruimen tijd worden de automobie len en in 't bijzonder de vrachtauto's te Haar lem aan een zeer onredelijke en onbillijke be handeling bloot gesteld, bijv. overmatige con trole op de remmen, bemoeiingen met de stu wing der lading en anderszins. Een bij onzen bond aangesloten vereeniging schreef hierover het volgende aan den commissaris van politie te Haarlem, onder meer; „Niet alleen uit de boezem onzer vereeni ging. doch uit zeer breeden kring bereiken ons regelmatig zeer ernstige klachten en grieven over de zeer willekéurige behandeliing, die in het bijzonder de vrachtautorijders te Haarlem ondervinden door de politie-agenten, die de remmen der wagens controleeren. Het gebeurt n.l. meermalen dat de remproeven enkele uren duren en voor een zeer geringe afwijking een proces-verbaal wordt opgemaakt, boete betaald moet worden en de reparatie op staan de voet moet geschieden in een garage, die de politie aanwijst, van welke garage de vak kundigheid door onze leden in twijfel wordt getrokken. Het is bovendien geschied dat een lid in Uwe gemeente reed met een tractor met aanhangwagen ,die voorzien was van een „Bosch-Wanderer "-rem, een van de beste in zijn soort, waarmede de trailer zeer goed rem de. Evenwel omdat de handrem niet op de trailer werkte, werd een proces-verbaal opge maakt, enz. Deze voorbeelden zijn met tal van andere te vermeerderen, doch het zou to ver voeren deze alle te noemen. Feit is dat de vrachtautohouders, die zeer hooge belastingen betalen en daardoor mede helpen de staathuishouding op peil te hou den, in uw gemeente zeer onrechtvaardig be handeld worden. Immers vrachtautodien sten hebben altijd haast. Indien er met de goede ren geen haast is, behoeven ze niet per auto en kunnen ze per schip of per spoor verzon den worden. Nu worden de auto's in uw ge meente aangehouden en uren lang blijven ze bezet. Dit is van groot nadeel voor d'en vraoht- autodienst, die daardoor op extra-kosten wordt gejaagd, hetgeen zeker niet de bedoeling van den wetgever kan zijn geweest. Doch evenmin kan het de bedoeliing van den wetgever zijn geweest dat politie-agenten optreden als acquisiteur, propagandist o.i.d. voor een bepaalde garage. Ons zijn gevallen bekend dat een zeer geringe reparatie moest geschieden, die de chauffeur zeer gemakkelijk zelf kon verrichten, hetgeen echter niet werd toegestaan. Men moest en zou naar de garage, die de politie aanwees. Dit is een toestand, die als het ware een zekere terreur teekent ten opzichte van de autorijders, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind gemaakt moet worden. Wij willen niet zeggen dat bedoelde autorijders gebreken aan hun wagen hebben, integendeel, juist niet, doch het geplaag van de politie begint te ver velen." Ten slotte verzocht de vereeniging om een conferentie. Hierop kwam het volgend ant woord, gedateerd 9 December: „In verband met uw brief van 20 November 1935, heb ik de eer U mede te deelen dat door den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land in den loop van dit jaar. ten aanzien van het door U bedoelde onderwerp reeds een uit voerige correspondentie is, gevoerd, o.a. met den burgemeester dezer gemeente en den Of ficier van Justitie. Er zijn geen redenen om in de alhier toegepaste soepele regeling wijziging te brengen". „w.g. De commissaris van Politie, E. H. Tenckinck". Dit bericht heeft bij de autohouders een storm van verontwaardiging opgewekt. De in het schrijven aan den commissaris genoemde feiten zijn met tal van andere te vermeerde ren, hetgeen niet noodig is, daar de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland een zeer uit voerig adres heeft verzonden aan den burge meester en den officier van justitie te Haar lem, waarin verscheidene feiten zijn opge somd en welke correspondentie in de pers is vermeld. Waar echter na dien diatum. de on billijke behandeling zeer toeneemt en de klach ten ook van zeer recenten datum, legio zijn en er blijkbaar in Haarlem geen recht t,e ver krijgen is, wenden wij ons tot U, Excellentie, als hoogste instantie op dit gebied. Wij weten dat U, met de wet in de hand aan de feite lijke controle op de remmen niets kunt ver anderen, al is het een publiek geheim dat Uw ambtgenoot van Waterstaat over de kwestie van de handrem een eenigszins andere mee ning is toegedaan dan de wet die voorstaat en in Haarlem straf wordt uitgevoerd. Wij zouden U dus alleen kunnen verzoeken Uw onderge schikten opdracht te geven de wet met de noo- dige soepelheid uit te voeren. Doch de .hoofd-oorzaak dat wij ons tot U wenden, Excellentie, is dat wij U beleefd moe ten verzoeken een onderzoek in te stellen naar den goeden trouw van de betrokken politie ambtenaren. De dolste geruchten over de re latie van deze ambtenaren tot de betrokken garages doen de ronde, doch wij stellen met nadruk vast dat wij daarvan geen enkele zwart op wit schrijven, doch alleen op de geruchten wijzen, welke ook wel het Departe ment bereikt zullen hebben. Er is zeer zeker voor Uw Excellentie aan leiding om in te grijpen, opdat d'e betrokke nen vrij zijn hun reparaties te verrichten in de garage, die zij zelf verkiezen en waarvan zij zeker zijn dat hun vakkundige hulp gebo den wordt. Uit meergenoemd adres van den B. .B N. is wel gebleken dat het tegendeel het geval is bij de garage, die de overheid aan wijst. Zeer gaarne zijn wij bereid Uw Excellentie mondeling een en ander toe te lichten, waar toe een uitnoodiging aan het adres van ons secretariaat ons aangenaam zal zijn. De heer Tenckinck had naar aanleiding van dit adres niets op te merken. Alle auto's be- hooren in orde te zijn. De veiligheid van het publiek gaat voor alles. En de verkregen re sultaten bewijzen dat de politie op den goeden weg is. Moeilijkheden in den Bioscoop bond opgelost. Er is een bespreking gehouden tusschen het bestuur van de bedrijfsafdeeling Filmverhuur ders van den Nederlandschen Bioscoopbond en de Metro Goldwyn Mayer Filmmaatschap pij en de N.V. Paramount Films als uitvloei sel van welke bespreking deze twee maat schappijen hun opzegging van het lidmaat schap van den Nederlandschen Bioscoopbond hebben ingetrokken. MAANDAG 23 DEC. 1935 Nieuw verdrag met Ver. Staten 1 Febr. in werking. Niet 1 Januari a.s. In het officieele communiqué, be treffende het handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Noord Amerika wordt vermeld, dat de bepalingen van dit verdrag op 1 Januari a.s. voor- loopig zouden worden toegepast in afwachting van de definitieve in wer king treding van dit verdrag. Blijkens een nader telegrafisch be richt van den directeur van de Han- delsaccoorden is echter op het oogen- blik van de onderteekening overeen gekomen de voorloopige inwerking treding op 1 Februari 1936 te doen in gaan. Mgr. Huibers te Hoorn gehuldigd. Groote bijeenkomst in Hotel Park. Geschenken en een bisschopsstaf aangeboden. Zondag heeft een grootsche parochiale hul diging plaats gehad van den nieuwen bis schop van Haarlem Mgr. Huibers, tot dusver re deken en pastoor te Hoorn. De zalen van het Hotel Park waren met ruim tweeduizend personen gevuld, waaron der de geestelijkheid van het gewest, pries tervrienden en familie, van Mgr. Huibers, als mede het gemeentebestuur van Hoorn. Bij het binnenkomen werd Mgr. Huibers met een stormachtige ovatie begroet. Daarna zeng het kerkkoor het machtige Ecce Sacer- des Magnus van Evert Koning. Nadat de Har monie Apollo" de feestmarsch van Al ford had uitgevoerd, huldigde als eerste spreker de Wel-Eerw. Heer C. Pouw, oudste kapelaan van de Parochie -Mgr. Huibers namens de gees telijkheid. Daarop volgde een rede van den voorzitter van de Vereeniging „Katholiek Hoorn", den heer A. J. van der Knaap, die als geschenk van de Parochie den bisschopsstaf aanbood. Namens het Kerkbestuur .sprak notaris S. J. J. Luyckx. die een tegel aanbood met de afbeelding van de Hoornsche Parochiekerk. De burgemeester van Hoorn, Mr. H. C. Leemhorst, verheugde zich over de benoeming van dezen Hoomschen burger en uitte de beste wenschen voor Mgr.'s verderen levens loop. De Gemengde Zangvereeniging „Viribus Unitis" zong het GloTia, van Hummel. De nieuwe bisschop dankte voor de on dervonden" hulde en deelde mede, dat zijn wa penspreuk zou zijn. „Sub Tuum Praesidium" Onder Uwe Bescherming). Het wapen van Mgr. Huibers wordt gevormd door het wapen van het bisdom, een zilveren veld met een groot rood kruis en in het hart van het kruis de beeltenis van Maria, Altijd Durende Bij stand. Het eerste is symbool van de reinheid, het tweede van het lijden. Verder is het wapen versierd met links boven een adelaar, sym bool van den apostel en evangelist Johannes en rechts boven met een hertekop, met een kruis in het gewei, ontleend aan de geslachts naam van Mgr. Huibers. Een gezamenlijk gezongen Credo besloot deze indrukwekkende huldebetuiging - van de Hoornsche parochianen. MR. P. A. SCHWARTZ OPVOLGER VAN DR. RUTGERS. Door de benoeming van den heer dr. A. L. Rutgers tot lid van den Raad van State, zal een vacature in de Tweede Kamer ontstaan. In deze vacature is opvolger de heer mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 23 DECEMBER Bioscoop de Pont: „Folies Bergère" en „Ze vende wereldmacht". 8 uur. DINSDAG 24 DECEMBER Bioscoop de Pont: „Folies Bergère" en „Lieve domme Mama", 8 uur. AGENDA VAN BEVERWIJK. MAANDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, Zeestraat" „Chanta ge" en „Liefde aan de Donau". 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Verraad" en ,.De Man van Mevrouw." 8 uur. DINSDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, Zeestraat: „Chanta ge" en „Liefde aan de Donau". 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Verraad" en „De Man van Mevrouw." 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg. WilsonspleifnOpvoering van Vondel's „Lucifer", door den Vrijz. Chr. Stud. Bond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Weihnachts- Oratorium door Haarlem's Gemengd Koor. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De Rozenkrans". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „De laatste Voorpost" 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het mysterie van de Mondschein Sonate". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Kleine Kolonel" met Shirley Temple. Op het tooneel: 4 Kaeths. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 24 DECEMBER Remonstrantenhuis, Wilhelminast-raat 22: Kerst-séance Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia". 8.15 uur. Kennemer Lyceum: „Spel van Christi Ge boorte" en „Herdersspel" door Ned, afd.^An- troposofische Ver. 4 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, Toegang yxij. Het snelverkeer en de alcohol. Lezingen van mr. dr. J. Wijnveld en de heer C. J. Toebes voor het Centraal Comité. Zaterdagmiddag was door het Centraal Co mité van Drankbestrijdende Vereenigingen te Haarlem een bijeenkomst georganiseerd in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Onder de aanwezigen waren vele bekende personen uit Haarlem en omgeving aanwezig. Vertegenwoordigd waren de gemeenten Haar lemmermeer, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort, terwijl de burgemeester van de laatste gemeente zich persoonlijk had laten vertegenwoordigen. We merkten van de po litie op hoofdinspecteurs G. A. Drayer en M. Woud, de inspecteur Berendse uit Haarlem, inspecteur Kemper uit Heemstede, inspecteur Jelsma van Haarlemmermeer, den waarne mend-commissaris van Zandvoort Bollee, ter wijl er verscheidene andere leden van het politiepersoneel waren. Voorts waren vertegenwoordigd de politie van Bennebroek en Bloemendaa! het bestuur van Veilig Verkeer de directie van de afdee- ling Wegen en Verkeer van den A.N.W.B.. het personeel van de N.Z H.T.M., de gemeente reinigingsdienst, openbare werken, de Neder landsche Bond van luxe-auto's en taxi onder nemingen en de directie van de Ford-fabrie ken. Aanwezig waren ook de hoofdingenieurs van den Prov. Waterstaat jhr. ir. C. J. A. Rei gersman en verscheidene autoriteiten van de rechterlijke macht uit Haarlem, alsmede een aantal advocaten. De voorzitter, de heer J. Heintzberger, sprak enkele woorden van welkom, waarna het woord was aan mr. dr. J. Wijnveld, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad te Den Haag, die zou spreken over ,De aansprakelijkheid van den autobestuurder". Deze beschreef het gevaar, dat bestaat wanneer de bestuurder van een auto niet in den toestand is, die hem in staat stelt een auto te besturen. Het snelver keer op den openbaren weg heeft zich snel ont wikkeld en het aantal ongelukken is even snel toegenomen. In 1934 werden in de Ver. Staten door auto-ongelukken ongeveer 34.000 perso nen gedood, in Frankrijk ongeveer 5.000, in Nederland 828. Het aantal gewonden liep in de honderdduizenden in de Ver. Staten; in Ne derland werden in 1933 12.000 menschen ge wond. Dit kan aan onvoldoend ontwikkelden we genbouw, aan last van voetgangers en fietsen en aan den motor worden geweten. Doch de grootste factor is hierbij wel de bestuurder zelf. In hoofdzaak zijn de ongelukken toe te schrijven aan onkunde, brutaal rijden of een storing in de lichamelijke gesteldheid van den bestuurder. Bij deze laatste factor speelt het gebruik van alcohol een groote rol. Vervolgens besprak mr. Wijnveld de maat regelen van de overheid om de geschiktheid van den bestuurder te waarborgen, de proeven om het rijbewijs te kunnen verkrijgen, het doktersattest, de bevoegdheid bij K.B. aan de politie toegekend om rijproeven nogmaals te laten afleggen etc. Spr. achtte deze maatrege len niet afdoende. In dit verband schetste hij de veel ingrijpender maatregelen, die in Spanje zijn genomen, waardoor het dengenen, bij wie zich symptomen van alcoholisme of morfinis- me voordoen onmogelijk wordt gemaakt een rijbewijs te krijgen. In Nederland vallen de schakeeringen tus schen nuchterheid en duidelijk waarneembare dronkenschap niet onder det wet en juist deze schakeeringen veroorzaken zooveel ongelukken. Want elke hoeveelheid alcohol heeft invloed op de handelingen van den mensch. Wie nu een 'handeling verricht, waardoor voor. hemzelf en anderen gevaar kan ontstaan, mag geen dingen gebruiken, die hem voor. die handeling ongeschikt maken. De nieuwe Ver keerswet heeft vergeleken bij de oude Motor en Rijwielwet op dit punt geen belangrijke wij zigingen gebracht. Het.is bovendien gebleken, dat het moeilijk was te bewijzen, dat alcohol gebruik de oorzaak van een ongeluk was. Doch door proeven is gebleken, dat zelfs de kleinste hoeveelheid van invloed op het rijden kan zijn. Om het alcoholgebruik bij het snel verkeer te bestrijden, waren er naar sprekers meening, twee methoden: opvoeding en wet telijke bepalingen. Opvoedende maatregelen werken slechts zeer langzaam al zijn ze moge lijk gebleken. Spr. wees er nogmaals op, dat de tegen woordig bestaande wetten niet voldoende kracht hebben. Daarom was naar zijn meening noodig, dat er verscherpte maatregelen zou den komen. Een algeheel verbod van het ge bruiken van alcohol eenigen tijd vóór en tij dens het besturen van een auto. Spr. voegde hier nog aan toe, dat op dit verbod moest volgen een besluit tot het instellen van* een bloedonderzoek bij elk ongeluk. Vervolgens sprak de heer C. J, Toebes. leider van het bureau der Vereeniging tot Alcohol- bestrijding bij Snelverkeer. Hij begon met een overzicht te geven van de ontwikkeling van het snelverkeer. Eerst in de vorige eeuw kwam er een belangrijke wijziging in het verkeer door de uitvinding van de stoommachine en de invoering van de spoor wegen. Enkele tientallen jaren geleden kwam er weer een verandering. Toen kwam de ben zinemotor en daarmee de auto. Spr. noemde eenige voorbeelden van het snelverkeer, maar wees ook op het groote aantal ongelukken. Hiertegen moeten alle krachten worden inge spannen. Er worden wegen verbeterd, lichten aangebracht, de auto's worden verbeterd, enz. Maar tenslotte komt het allemaal aan op het verantwoordelijkheidsgevoel van den be stuurder. Het gevaarlijkste voor het verkeer zijn de menschen, die niet dronken zijn, doch die onbewust toch onder den invloed zijn van de alcohol. Dit was vroeger niet zoo erg, maar bij het tegenwoordige verkeer wordt alles van de capaciteiten van den bestuurder geëischt. ■Vermindering van opmerkzaamheid en reactie snelheid kunnen thans funest zijn. Vervolgens sprak de heer Toebes over het oprichten van de V.A.S., thans zeven jaar ge leden, en over den propaganda-arbeid ervan. Men komt gelukkig tot de overtuiging, dat „alcohol op den weg" verkeerd is. Daarmee is nog niet gezegd, zeide spr., dat men den raad van de V.A.S. opvolgt. Spr. besloot: „Als u ooit een ongeluk zou maken, hoop ik, dat u dan kunt zeggen: ik heb geen alcohol gebruikt." Na deze rede bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige aan wezigen gebruik werd gemaakt. Chauffeur tot drie maanden veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de den 27-jarigen chauffeur N. J. B., wonende te Leiden, wegens veroorzaken van dood door schuld, tot drie maanden hechtenis. Op 19 November van het vorige jaar reed verd. met zijn vrachtwagen in den Haarlemmer meer. Bij plotseling uitwijken overreed hij een wielrijder, die kort na het ongeluk over leed. De rechtbank te Haarlem had den man eveneens tot drie maanden hechtenis ver oordeeld, doch tevens de intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar gelast. Het Hof paste deze maatregel echter niet toe, daarbij overwegende, dat verd. daardoor zijn broodwinning zou yerliezen, Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 23 December: Te Tiel is dit jaar opgericht een fa briek ter bereiding van vruchtengeleien. Deze industrie was hier te lande nog geheel onbekend. Eenige ingezetenen van Tiel hebben de noodige gelden om proeven te nemen bijeengebracht, welke uitstekend geslaagd zijn. Deze geleien (Jams) worden in het buitenland voor al van kersen gemaakt, welke, zooals bekend is, uit ons land bij enorme hoe veelheden uitgevoerd worden, om voor verreweg het grootste gedeelte in conserven omgezet te worden. Deze conserven worden vervolgens weer in ons land ingevoerd. Uit de in Tiel dezen zomer genomen proeven blijkt, dat de aldaar vervaar digde geleien beter zijn dan die uit Engeland en de concurrentie goed door staan kunnen. Houdt men in het oog, dat in Enge land honderden werklieden met die industrie hun brood verdienen, dan kan het slechts toegejuicht worden, dat eenige ondernemende mannen dien tak van nijverheid, welke vooral in de Betuwe zooveel levensvatbaarheid bezit, trachten inheemsch te maken. „Japan wil de wereld veroveren.'' Heftige rede in den Amerikaanschen Senaat. Senator dringt op gezamenlijke vloot- manoeuvres van Amerika en Engeland aan. WASHINGTON, 21 December (Reuter). De voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken senator Pittman hield voor zijn terugkeer naar Washington te Nevada een opzienbarende rede, waarin hij verklaarde dat Japan de wereld wil ver overen. Senator Pittman, die behoort tot de leidende persoonlijkheden van de democra tische partij, verklaarde o.a. dat de V. S. on herroepelijk zouden worden verwikkeld in een verdedigingsoorlog in den Stillen Oceaan, indien de huidige Japansche regeering aan het bewind blijft. Hij beweerde, dat de ver overing van China de eerste stap beteekende waarop een Japansche aanval zal volgen op de Philippijnen, Hawai en aan de West kust van de V. S. Hij ging zelfs zoover, te spreken van het gevaar van een bezetting van de Westkust van Mexico en Zuid- Ame rika door Japan. Hij verklaarde, dat Amerika zou moeten vechten om zijn bestaan tegen Japan. Wij kunnen óf steeds verder terug wijken voor het oprukken van Japan óf het besluit nemen Japan toe te roepen: „tot hier toe en niet verder". Senator Pittman wees erop dat de Volkenbond tekort is geschoten en dat Japan erop rekent, dat Engeland in Europa gebonden-isr alsmede op de pacifis tische stemming van Amerika. Hij besloot met de woorden: Japan heeft slechts voor één ding vrees: Voor het samengaan van de Engelsche vloot en de Amerikaansche vloot. Wanneer deze beide vloten tegelijkertijd in de nabijheid van Japan manoeuvres wou den uitvoeren, zou Japan in zijn schulp krui pen zonder dat een schot behoefde gelost te wordeh. In gezaghebbende kringen neemt men de woorden van senator Pittman niet ernstig op. Men beweert van te voren niet op de hoogte te zijn geweest van deze rede. Aan het ministerie van buiteniandsche zaken betreurt men de scherpe toon van deze rede zeer. Spoorboomen te laat gesloten. Vrachtauto door locomotief gegrepen. Toen een met hout geladen vrachtauto van de N. V. Van Calcar en Penon te Groningen voor den spoorwegovergang te Hoogkerk aan kwam, werd de verst verwijderde sluitboom plotseling gesloten, terwijl reeds op ongeveer 15 Meter afstand een rangeerende trein na derde. De bestuurder van den auto kon ten gevolge van het gladde wegdek zijn wagen niet meer tot stilstand brengen en had de te genwoordigheid van geest, de truck tot over de rails te rijden, waarbij de aanhangwagens dwars voor den trein kwam te staan. De aan- handwagen werd gegrepen en vernield, even als een groot gedeelte van de lading hout. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het te laat sluiten van de spoorboomen. DE FILM „DOOD WATER" IN WEENEN ONDERSCHEIDEN. De film „Dood Water" van Gerard Rut ten, welke nu reeds weken voor uitverkochte zalen in Weenen vertoond wordt, is door de Oostenrijksche regeerimg onderscheiden met het predikaat „artistiek en cultureel bij zonder waardevol". Gevaar van gladde wegen. Men zij voorzichtig. De K. N. A. C. meldt ons: Vooral in de laatste weken ls het herhaal delijk voorgekomen, dat de merkv/aardige temperatuurschommelingen van grooten in vloed bleken op de gevaarlijke ijsvorming op de wegdekken, meer in het bijzonder op de buitenwegen. Die ijsvorming heeft, veelal op zoo verraderlijke wijze plaats, dat de niets vermoedende weggebruikers er pas, zeer tot hun schade en gevaar, opmerkzaam op wor den gemaakt, als zij om de een of andere reden plotseling remmen of bruuske stuur- bewegingen moeten maken. Wij achten het dan ook in het belang van alle weggebruikers, dus ook van niet-automo- bilisten, op dit ernstige gevaar de aandacht te vestigen en hun te verzoeken gezamenlijk te waken tegen iedere verkeersfout, hoe ge ring deze ook moge zijn, omdat wat in normale omstandigheden meestal zonder moeilijkhe den kan worden opgelost, thans de grootste gevaren kan medebrengen. Deze waarschuwing klemt temeer nu de naderende feestdagen ongetwijfeld het ver keer op de wegen in niet geringe mate zullen doen b enemen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2