Regeeringsdrank. WEEK-ABONNEMENTEN BERICHT Liefde in de wildernis (De regeering te Washington heeftom het gebruik van buiten- landsche rum te beperken, een prijsvraag uitgeschreven voor de bereiding van een goedkoope cocktail). Dit nieuwtje kan ons weder leeren, Met ongemeene duidlijkheid, Dat Brero's woord: het kan verkeeren, Nog gangbaar is in onzen tijd. Het is geen vijf jaar nog geleden, Toen was Amerika nog droog, Toen hielden daar de overheden, Althans het drankverbod nog hoog. Nu wordt een prijsvraag uitgeschreven Door d' allerhoogste overheid, Om 't land een cocktail te gaan geven, Uit binnenlandsch product bereid. De opgaaf is, er een te maken. Die weinig kost en tegelijk Bijzonder lekker dient te smaken. Een drank, geliefd door arm en rijk. Natuurlijk zal men daarbij hopen, Dat, omderwille der accijns, De verkoop extra hard zal loopen En elk zich giet vol zoeten wijns. Tja, 't kan ook in het landsregeeren, Zonder dat iemand erom bloost, Naar d' oude Brero zei, verkeeren, Ik zeg daarbij alleen maar: Proost! dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE verlaging der producten, doch vooral door loonsverlaging, die groote koopkrachtver- mindering op de binnenlandsche markt ten gevolge had. 't Plan van den arbeid beoogt die ver zwakte koopkracht te herstellen en de braak liggende koopkracht, 't ongebruikte kapitaal weer in 't arbeidsproces te brengen. Daar voor is 't noodig groote werken als droog legging der Zuiderzee, wegen- en bruggen bouw enz. ter hand te nemen. Een tewerk stelling van 200.000 werkloozen gedurende 3 jaar zou daardoor mogelijk zijn. 't Geheele object vereischt een kapitaal van f 600 mil- lioen. Dit kapitaal vergroot in belangrijke mate de koopkracht door de verwerkte loo- nen en door de fabricatie van allerlei pro ducten die voor deze groote werkobjecten noodig zijn. De moeilijkheid om aan deze gelden te ko men acht spreker niet zoo groot, zelfs niet tegen een rentevoet van ZVz pet. In dit ver band wees spr. op 't feit dat renteverlaging een prikkel is tot meer spaarzaamheid. Ook de kapitaalsvlucht wanneer men zou over gaan tot gedwongen leening zal niet zooveel te beteekenen hebben, daar de landen waar heen men zijn gelden kan onderbrengen niet voldoende zekerheid bieden, 't Best zou zijn in deze een voorbeeld te nemen aan Duitsch- land om de kapitaalsvlucht te beteugelen. Andere middelen als premie op te werk stelling van werkloozen, vervroegde pension- neering werden genoemd. De uitvoering van de objecten zou moeten geschieden in 40- uiige werkweken, waardoor de werkenden de mogelijke loonsverlaging als offer aan de werklooze kameraden brengen. Dezen tijd met zijn lage loonen en goed koope producten is de aangewezen tijd om groote werken uit te voeren. Met de werkverruiming houdt de industrie gelijken tred; de mogelijkheid bestaat zelfs van vestiging van nieuwe industrieën. Ves tiging en productievermogen dienen echter nauwkeurig overwogen te worden om niet weer te komen tot ongebreidelde massapro ductie. Een economisch technologisch insti tuut, dat bekend is niet de productie in an dere landen zou ook hierin uitstekende voor lichtingsdiensten kunnen bewijzen en de moordende concurrentie in betere banen leiden. Ten aanzien van Indië zou men tot een geleidelijke vergrooting van contingentee- ring der Japansche textielproducten moeten overgaan, om Twente in de gelegenheid te stellen zich met haar industrie op andere productie in te richten. Hierbij dient te wor den ingezien dat daarmee de Indonesische bevolking gebaat is, zij 't ook ten koste van een deel der Nederlandsche. Instelling van een industriebank ter fi nanciering van de industrleele ondernemin gen is noodzakelijk. Zij behoort Staatsinstel ling te zijn. De geschiedenis nagaande kunnen we re gelmatig bepaalde perioden als crisisjaren aanwijzen, wat we daaruit geleerd hebben dient de richtlijn te zijn om ook deze crisis te bestrijden. Vervolgens werd de rationalisatie bespro ken, waarbij nauwkeurig werd nagegaan in hoeverre en welke mate door de vermechani- seering van 't bedrijf nog werkverruiming mogelijk zou zijn en hoe de overbodige werk kracht elders te werk gesteld kan worden. Bij 't Structuurplan, de ordening van wat we bezitten, kwam de handelspolitiek in zijn geheelen omvang ter sprake. De vrijhandel, eenmaal onze trots, dient aan banden te ko men, om internationale concurrentie te voor komen, waarmede eigen industrieën tenslotte gebaat zijn. MAANDAG 23 DEC. 1935 DRIEHUIS. afscheid van den heer engels Nadat Donderdagmiddag de plaatselijke po litiewereld afasheid heeft genomen van den heer A. Engels volgde Vrijdagavond het af scheid van de Vereeniging van bewoners van de Buurtschap Driehuis. Een deputatie ver voegde zich ten huize van den heer Engels en bood namens een groot aantal inwoners een stoffelijk blijk van waardeering aan, waar voor de heer Engels zeer gevoelig was en dankte. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat het plaatselijke muziekcorps Soli Deo Gloria een serenade zou brengen, doch op verzoek van den heer Engels werd hiervan afgezien, daar hij het afscheid van den dienst niet als een feestdag zag. Door de vele harte lijke blijken van belangstelling mag de heer Engels thans echter met genoegen op dezen dag terugzien. Een genoegelijke levensavond moge hem beschoren zijn. burgerlijke stand. Clasina Maria d. v. Adr. J. Schuijt en M. C. Duineveld. Laurentius Antonius z. v. Joh. W. Sinnige en A. M. van Roon, Hendri- kus, z. v. Hendr. Beentjes en Corn. G. Over- boom. Overleden: Eng. Duin, eohtg, van M. Ikroon 81 jaar. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Belangrijk handelsverdrag met Ver. Staten. HEEMSKERK. UITVOERING „TAVENU". Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Tavenu" haar eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd „Frans knapt 't op", klucht in 3 bedrijven door Anjoe Valo en Piet Mossin- kof f, onder regie van den heer P. Fiëge. Er werd over het algemeen vrij goed ge speeld. Aan het einde mochten de spelers een dank baar applaus in ontvangst nemen. De muziek tijdens de pauze en bij het bal werd verzorgd door een band onder leiding van Rijkhoff. Tariefsverlagingen voor Ned artikelen. Onvoorwaardelijke meestbegunstiging vastgelegd. Vrijdag heeft te Washington de ondertee- kening plaats gehad van een handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika. De onderteekening geschiedde voor Nederland door den heer A. Th. Lam ping, directeur van de Handelsaccoorden, voor de Vereenigde Staten door den heer Cordell Hul, secretaris van staat. Bij dit verdrag zijn de Nederlandsch-/ me- rikaansche handelsbetrekkingen, voor wat het goederen-regiem betreft, in vollen om vang geregeld. De scheepvaartbetrekkingen blijven geregeld bij het verdrag van 26 Augus tus 1852. Voor de eerste maal wordt bij dit handels verdrag de onvoorwaardelijke meestbegunsti ging in het handelsverkeer tusschen beide landen vastgelegd. Daarnevens heeft de Ame- rikaansche regeering voor 52 Nederlandsche en Nederlandsch-Indische uitvoerartikelen de invoerrechten verlaagd en voor 24 andere de invoerrechten of den vrijdom van invoerrecht geconsolideerd. Voor 26 artikelen heeft Ne derland een verlaging van 50 pCt. van het Amerikaansche invoerrecht verkregen, hetgeen het maximum is, waartoe President Roosevelt bij de volmachtwet gemachtigd werd. Daartegenover worden in Nederland voor een 35-tal Amerikaansche uitvoerartikelen de invoerrechten respectievelijk de vrijdom van invoerrecht geconsolideerd, terwijl in Neder landsch Indië voor 17 Amerikaansche artike len het huidige tarief van invoerrechten wordt vastgelegd. Daarnaast zijn eenige monopolie heffingen in Nederland verlaagd of geconso lideerd, terwijl een regeling weïd getroffen betreffende de mogelijkheid van aankoop hier te lande van Amerikaansche tarwe en tarwe bloem, Amerika consolideerde voorts de pro cessing tax op palmolie. Tenslotte regelt het verdrag uitvoerig het contingenteeringsregime. De bepalingen van dit verdrag, dat voor drie jaren is gesloten en zoowel voor Nederland als voor overzeesche gewesten geldt,, zullen op 1 Januari 1936 voorloopig worden toegepast, in afwachting van de definitieve inwerking tre ding. Deze is afhankelijk aan Nederlandsche zijde van de goedkeuring door de Staten-Ge- neraal en van de bekrachtiging door de Ko ningin en aan Amerikaansche zijde van de goedkeuring door den president der Veree nigde Staten. Tsaar van Iran laat een jacht in Nederland bouwen. De nieuwe regeering van het autonome Noord-China heeft haar voorloopig hoofdkwartier geves tigd in een Confucius tempel te Toengtsjau. Ontwerp van Haarlemsch constructeur. AMSTERDAM, 21 December (A.N.P.) De sedert ruim een jaar in Iran werkende Ned. Maatschappij voor havenwerken te Amster dam heeft onlangs van den tsaar van Iran de opdracht gekregen om in Nederland een zeevaardig dubbelschroefs motorjacht te doen ontwerpen en bouwen. Het betreffende jacht is ontworpen door den constructeur H. W. de Voogt te Haarlem. De N.V. Boele's scheepswerven te Bolnes is dezer dagen aan gevangen met den bouw. De luxe-betimme ring en de meubileering zullen door en vol gens ontwerp der firma H. P. Mutters en Zoon in Den Haag worden uitgevoerd Door de medewerking van de Russische Sovjet-re geering zai het mogelijk zijn dit jacht geheel in Nederland af te bouwen en via Leningrad door het Maria-kanaalsysteem en de Wolga dwars door Rusland in de Kaspische zee te brengen. Ernstige gebeurtenissen in Mandsjoekwo verwacht. OKIO, 21 December (Reuter). Van de zijde van het Kwantsoeng-leger wordt mede gedeeld, dat Mandsjoekwo zijn grenswachten in de richting van Buiten-Mongolië heeft ver sterkt. In 1936 verwacht men ernstige ge beurtenissen. Het Kwantoen-leger heeft be sloten, veiligheidsmaatregelen te nemen, teneinde aan de illegale activiteit een einde te maken BEVERWIJK algemeene militaire pensioenbond. De afdeeling Beverwijk van den Algemee- nen Militairen Pensioenbond heeft in het veilingsgebouw „Centrum" een vergadering gehouden, teneinde de nieuwe leden bekend te maken met het doel en streven van den A.M.P. De voorzitter van de afdeeling, de heer J. Hoekstra, gaf allereerst een overzicht van de resultaten, die de Bond reeds heeft weten te bereiken, o.a. de verbetering van de grati ficaties voor de oude weduwen van militai ren; de gelijkstelling van de pensioenen van West-Indische en Oost-Indische gepensioe- neerde militairen. Vervolgens vestigde hij de aandacht op den strijd voor verbetering der pensioenen van de gepensloeneerde oud-mi litairen van vóór 1 Januari 1920, op den steun, die reeds sinds 1926 aan de laagst ge- pensioeneerden wordt verleend, welke steun, hoewel hij dankbaar aanvaard wordt, toch als een oneervolle tegemoetkoming wordt be schouwd, op het streven naar de gelijkstel ling van pensioenen met de burgerambtena ren, wier pensioenen altijd nog dertig pet. hooger zijn dan van de overeenkomstige mi litaire rangen. De heer Hoekstra deelde omtrent de actie van den bond nog vele bijzonderheden mede, zooals de benoeming van de commissie- Palm, die tot opdracht heeft aan de regee ring een herberekening van de pensioenen te overleggen, welke actie als het jongste succes kon worden aangemerkt. Bij de rondvraag werden nog interessante ervaringen medegedeeld over de propaganda- actie. waarbij de propagandisten ook de min der prettige ervaringen niet gespaard ble ven. Het resultaat van deze vergadering, welke zich kenmerkte door een echten kameraad- schappelijken geest, was de winst, van eenige nieuwe leden, die zich mede zullen inspan nen de afdeeling tot grooter bloei te bren gen. mooi succes voor den heer gaarthuis. De bekende wandelaar, de heer G. Gaart- huis heeft Zondag weer een mooi succes we ten te behalen, door te Haarlem 2'0 K.M. snelwandelen af te leggen in 1 uur 41 minu ten 50 sec. Hij verbeterde daarmede het re cord van den Nederlandschen titelhouder C. A. Gubbels te Rotterdam. Jammer genoeg zal deze recordverbetering niet officieel erkend kunnen worden, maar niettemin blijft het voor den heer Gaarthuis toch een zeer mooie prestatie. De eerste 10 K.M. legde de snelwandelaar af in 49 minuten. Hij lien dezen afstand de zen zomer nog in 52 min. 58 seconden, zoodat zijn snelheid toch nog aanzienlijk verbe terd is. De heer Gaarthuis heeft geloopen in te genwoordigheid van bestuursleden van de Haarlemsche Athletiekvereeniging „De Kam pioen":. korfbalclub „watervliet". De Korfbalclub „Watervliet" zal op Zater dag 11 Januari een feestavond houden voor leden en introducés. roomsche sport belangen. De R.S.B. zal in samenwerking met e R.K. Sportvereeniging D. E. M. op 21 Januari in het K.S.A.-gebouw een zaaluitvoering geven, gevolgid ooor een gezellig samenzijn. Aan deze uitvoering' zullen medewerken ver- leenen de St. Jozef-Harmonie, de R.K. Gym nastiekvereniging S.S.S. en de tooneelclub van de St. Jozefgezellen-vereeniging, die een vroolijke één-acter-zal opvoeren. I verlaging verpleeggelden. Met ingang van 1 Januari zullen d« ta rieven van het Roode Kruisziekenhuis voor de ziekenfondsen verlaagd worden. Voor volwassen patiënten zal het verpleeggeld worden teruggebracht van f 3.4'5 tot f 3.20 en voor kinderen van f 2.70 tot f 2.45 per dag. bloemenkweekers vereenigin g „flora". De Bloemenkiweekersvereeniging Flora" zal op Maandag 30 December in het veilings gebouw „Centrum" een ledenvergadering houden. In deze bijeenkomst zullen belang rijke* besprekingen worden gevoerd over de in het nieuwe jaar aanvangende dagelijksche bloemenveilingen. kerstwijdin g s av ond. Uitgaande van de plaatselijke afdeelingen van de Ned. Chr. Geheelonthouders Bond en van de N.C.J.O.V. „De Schakel" zal heden, Maandagavond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een Kerstwijdingsavond worden gehouden. Spreker is de heer H. H. Kraan, die het onderwerp .Kerstwijding" zal behandelen, na een inleidend woord van den heer H. Bakker, voorzitter van de N.C.G.O.V. Leden van „De Schakel zullen „De Gebo- dene" opvoeren. Het programma wordt verder door zang op geluisterd. De voorzitter van „De Schakel", de heer J, Pieffers zal het slotwoord spreken. kerstfeestviering. Het Kerstfeest wordt door de Gereformeerde Zondagsschool gevierd op' den Tweeden Kerst dag des middags te half vier in het kerkge bouw aan het c. H. Moensplein. De toegang tot deze kerstviering is vrij. FEUILLETON Uit het Engeisch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) 8) Toen keek hij onverschillig naar de twee grafsteenen. Ze stonden in het volle maan licht onregelmatige stukken steen, welke on getwijfeld ergen-s in de buurt uit de rotsen gehouwen waren. Er waren eenige woorden op de voorzijde van eiken steen gebeiteld, maar de steenen waren niet zwart gemaakt, zooals men in de meeste beschaafde landen doet en het opschrift was moeilijk te ontcij feren in het witte licht. Hij hurkte neer voor een van de steenen en boog zich voorover om te kunnen lezen. Terwijl hij dat deed, uitte hij plotseling een kreet en bleef onbeweeglijk in dezelfde houding zitten: op zijn knieën, zijn hoofd voorover gebogen, de oogen star gevestigd op den steen voor hem. Toen fluisterde hij ongeloovig en verschrikt den naam, welke ruw in den steen was uitge houwen „SIR ROGER MANNERING", Het postkantoor op de feest dagen. De directeur van het post- en telegraafkan toor deelt ons mede, dat het kantoor op de a.s. feestdagen op de navolgende uren zal zijn opengesteld: Eerste Kerstdag: 8—9 uur en 1—2 uur. Af halen van 99.30 uur v.m. Tweede Kerstdag: 8—9 uur en 1—2 uur. Op den Tweeden Kerstdag worden uitgevoerd een briefpost en een pakketpostbestelling. De be stelling van postpakketten blijft echter be perkt tot die, waarvan expresse-bestelling is verzocht. Op den Nieuwjaarsdag is het kantoor ge opend van 89 uur en van 12 uur. Voor de uitbetalingen van de ouderdoms- en invaliditeitsrente zal de volgende regeling gelden Uitbetalingsdag 25 December; betaalbaar 24 December. Uitbetalingsdag 26 December: betaalbaar Vrijdag 27 December. Uitbetalingsdag l Januari, betaalbaar Dins dag 31 December bekerwedstrijd kennemeres— zeeburgia. De wedstrijd KennemersZeeburgia voor den K.N.V.B.-beker is nader vastgesteld op den Eersten Kerstdag in het Gemeentelijk Sportpark. De Kennemers verschijnen vol ledig, namelijk met: Doel: J. van Urk. Achter: Duiveman, Dinkla. Midden. Gordijn, Nabennan. Vóór: Bakker, Horeman, Groot, Steenman, Veenstra. WIJK AAN ZEE EN DUIN Het Plan van den Arbeid. Uiteenzettingen door de heeren Van Dok en Ds. Nederhorst. Zaterdagavond werd in 't Natuurvrienden tehuis „Paaschduin" voor 't Instituut voor Arbeidsontwikkeling de inleiding gehouden over de Landbouwparagraaf van t „'Plan van den arbeid" door den heer W. van Dok. Na een inleidend woord van den waarne- menden voorzitter, den heer B. Strieker, be gon spr. zijn rede met er op te wijzen in welke bijzondere positie de landbouw ver keert ten opzichte van de industrie. Bij den landbouw zijn de bedrijven op 't individueele bezit ingesteld en bij de in dustrie voor 't overgroote deel op aandeelen kapitaal, gemeenschaosbezit. Als directe oorzaak van de landbouwcrisis noemde spreker de ineenstorting van den wereldgraanhandel. Toen daardoor geen vaste basis voor graanproducten meer be stond, trachtte elk aan de prijsschommelin- gen te ontkomen door zijn voorraden, die hij in tijden van gezonde basis had, van de hand te doen en zijn aankoopen te beper ken tot het direct noodige. De credietwaar- digheid van talloos velen was daarmee ver loren gegaan. Anderzijds had dit tengevolge dat er een verschuiving plaats 'vond in de cultuurvor men. Noodgedwongen paste men zich aan op andere cultures en deze werden intensief ter hand genomen. Afzetgebied voor de produc ten was er tot voor enkele jaren o.a. in Duitschland, waar men zich juist op de in dustrie geworpen had, doch toen ook daar in de teruggang zich openbaarde begon men met intensiveering van land- en tuinbouw en onze producten werden voor een belang rijk quantum overbodig en de begeerde slechts tegen fabelachtig lage prijzen afge nomen. Voorts gaat men in zuidelijke landen zich ook meer en meer op land- en tuinbouw toe leggen, waar men de producten kweekt zon der dure warenhuizen. Dat onze bedrijven daardoor in een impasse gekomen zijn be hoeft geen betoog. Steun was noodzakelijk, doch deze werkt niet op de juiste wijze. Teelt beperking en inkrimping, saneering geven niet de verwachte resultaten, nu daarbij de vaste lastenverlaging nog niet ter hand is genomen. Dringend noodzakelijk is, deze te rug te brengen tot zoodanig niveau dat een redelijk bestaan mogelijk wordt. Ook het gemis van een officieelen voorlichtingsdienst voor land- en tuinbouw werkt remmend. Aan 't Economisch Technologisch instituut dient een afdeeling Landbouw te zijn die de aan wijzing behoort te geven welke producten, gekweekt kunnen worden voor export. De vernietiging van groote massa's bruikbare producten kan daardoor voorkomen worden. Op het oogenblik kent men de grootte der nationale voorraden niet. De algemeene lijnen van het plan. Zondag sprak Dr. G. N. Nederhorst uit Amsterdam over „De algemeene lijnen van 't plan van den arbeid". Daarbij moeten beschouwd worden: 't Cri sisplan, 't Conjunctuurplan en 't Structuur or ordeningsplan. 't Crisisplan is zoo zegt spreker, voortge komen uit de directe groote werkloosheid, 't geeft het middelen aan om zoo al niet tot opheffing, dan toch zeker tot belangrijke be perking der massale werkloosheid te komen. De concurrentie op de wereldmarkt zijn we 't hoofd gaan bieden, door bedrijfskosten- Dat kan niet.dat is onmogelijk! Er lag een uitdrukking van diepe ontzetting op zijn gezicht. Hij kon zijn oogen nauwe lijks gelooven en begon met zijn vingers de letters op de steenen na te trekken, alsof hij vreesde, dat het heldere maanlicht hem par ten had gespeeld Maar het was werkelijk heid. De naam d,ien hij gelezen had, was wer kelijk in den steen gegrift en hij wankelde overeind en keek verbitterd om zich heen. Toen fluisterde hij heesch: Maar hoe kwam hij hier? De maan beschenen wereld gaf hem geen antwoord op zijn vraag en hij stond daar, zwaar ademhalend, zijn gezicht was doods bleek en vertrokken. Dood! mompelde hij, terwijl hij diep ademhaalde. In alle geval is hij dood. Hij keek weer naar het grafteeken en zijn oog viel op een tweeden steen er naast. Hij liet zich ook voor dezen steen op de knieën val- ln en las hardop den naam, die er in gehou wen was: „LADY MADELINE MANNERING". Weer kon hij zijn oogen nauwelijks geloo ven. En knielend in het gras voor de twee steenen, trachtte hij zichzelf gerust te stellen en te verzetten tegen datgeen wat het graf schrift op den tweeden steen hem geopen baard had. Roger wetrouwd! Wat een onzin! Hij is gesneuveld in Karana, dat staat vast en hoe zou hijMaar voordat hij de vraag beëindigd had wist hij al wat het ant woord er op zou zijn. Hij had het lijk van zijn halfbroer niet gezien, niemand in het Brit- sche leger had het gezien en geen van de mannen, diebij RogeT waren geweest, was ooit teruggekeerd. Hij en zijn kleine inland- sche troep soldaten waren verslagen, zoo ver onderstelde men tenminste bij de grens van de Duitsche kolonie en men had den naam van Sir Roger Mannering op de lijst van de ver misten gezet en aangenomen, dat hij gesneu veld was? Als hij door een of ander wonder ontsnapt en later getrouwd was? Zijn gedach ten weigerden verder te gaan en hij trachtte bewijzen voor de onmogelijkheid van die ver onderstelling te vinden. Met wie zou hij in vredesnaam getrouwd kunnen zijn in deze wildernis? MadelineMadelineWat? De steen gaf hem geen antwoord en een nieuwe mogelijkheid doemde voor hem op. Als er een kind was! Hij wankelde. Zijn oogen staarden voor zich uit, zonder iets te zien, zijn gezicht was ver trokken in nameloozen angst. Toen viel hem een nieuwe gedachte in. Als Honor dien steen ziet. Die gedachte scheen hem buiten zichzelf van vrees te maken. Hij rukte woest aan den eersten steen en trachtte hem van zijn plaats los te rukken. Hij was niet ingegraven in den grond, maar er door zijn zwaarte een heel eind in weggezonken en de wortels van de planten, welke er omheen groeiden, maak ten het werk nog moeilijker. Mannering worstelde tot het zweet in groote druppels op zijn voorhoofd parelde. Toen voelde hij den steen even bewegen en slaagde er eindelijk in hem iets op te lichten. Hij duwde nog harder en zette zijn voet schrap in den grond. Toen kantelde de steen, schoot tusschen zijn handen uit en rolde langs de helling naar beneden. Ademloos stond hij hem na te kijken en draaide zich toen angstig om naar het fort. Maar alles was stil en hij zuchtte diep van verlichting. Toen wendde hij zich naar den tweeden steen, die na een poos zwoegen den eersten achterna rolde. Een oogenblik stond hij stil, uitgeput door de groote krachtsinspanning, met zijn oogen gericht op het fort. Geen enkele ongewone wanklank verbrak de stilte van den nacht, niets bewoog zich binnen de groote omheining en gerustgesteld sloop hij de helling af, tot waar de twee steenen tegen den lagen muur lagen. Een lange slingerplant, bedekt met een groote klokvormige witte bloem, had er haar ranken ver over den grond verspreid en voorzichtig legde hij de verschillende uit- loopers over de steenen, zoodat die er bijna geheel onder verborgen waren. Na één, mis schien twee dagen zouden ze geheel overwoe kerd zijn en na korten tijd zou zelfs nie mand, die er naar zocht, ze moeilijk kunnen vinden. Op dat punt gerustgesteld, draaide hij zich om enschrok hevig, want een klein eindje verder op de helling, op vijf of zes meter afstand, was de gestalte van een man, die hem gadesloeg en in het maanlicht her kende hij het glimlachende gezicht van Jules Legrand. Zijn hart scheen even stil te staan, zijn armen en beenen trilden, zijn tanden klap perden. Monsieur u begaat een heilschennis «an uw broeder's graf. sprak Legrand. Hoe.hoe weet u dat. Ik weet het al drie jaar lang, zei de an der rustig. Mannering keek naar de plek, waar de stee nen verborgen lagen tusschen de struiken en de ranken van de slingerplant en vroeg heesch Zij, die Madeline.was ze werkelijk zijn vrouw? Zeker, monsieur! Het was een wp1"!-" huwelijk, echt en onontbindbaar. Maar hoe kon u Monsieur, dat is heel eenvoudig. Ik was er bij, toen uw broer trouwde. '(Wordt vervolgd.))

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5