HET NIEUWE AVONDBLAD Vreeswijk's Taxi Onderneming T_E/5F°°i' 4708 KERSTMIS Een lichtpunt. Handelsovereenkomst te Berlijn geteekend. 21e JAARGANG No. 45 DINSDAG 24 DECEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 c!, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14- dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Kerstconcert „Looft den Heer". In onze seizoenoverzichten hebben we vroe ger meermalen gewezen op de lacune, welke er bestond in den kersttijd, die voor de vele Christelijke koren in deze gemeente veelal ongemerkt passeerde. Terwijl het juist deze weken zijn, waarin een koor zich zoo ver dienstelijk maken kan. Na Excelsior is thans ook Looft den Heer er toe overgegaan de wij ding van het Kerstfeest meer luister bij te zetten, door zich op een kerkconcert te doen hooren. Dat er behoefte aan zulke avonden bestaat en wij zeker niet ten onrechte gepleit hebben bewijst de groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat op deze wijze tot vaste bezoekers gewonnen wordt. Want „Looft den Heer" heeft ons zijn ca paciteiten Maandagavond weer in alle opzich ten uitgebeeld. Daar prijkten (in gunstigen zin) o.a. een 2-tal koralen van meester Bach (O Jesulein süss en Jesus unser Trost), Nie- land's gezang 96 en 3 juweeltjes van den Hol lander Julius Röntgen op het programma. Wil men van Bach's koralen ten volle ge nieten, dan moet men ze hooren met een kin derlijke onbevangenheid. Want het geheele gamma van het ontvankelijk gemoed wordt door hem bestreken. Welk een machtigen indruk maakten de gave, edele stemmen van Looft den Heer in het slotaccoord van het Halleluja-koor (Uu- ser Trost), hoe vredig en devoot, hoe ragfijn van klank het O Jesulein süss. Welk een fraai tenorenkoor Stephen Jansen heeft staan viel te hooren in Brandts Buijs' Lukas II814, wanneer zij het thema: Zij hielden nachtwacht overnemen. En wanneer de oplossing' van het accoord in het Eere zij God tot stand komt is elk onderdeel van het zoo ruim bezette ensemble paraat het beste te geven van wat men kan presteei'en. Lof voor de ferm-gezongen fuga van het mannenkoor. De typisch-Nederlandsche stijlkenmerken van een der grondleggers der nieuwere Neder- landsche muziek had Stephen Jansen in Röntgen's composities op artistieke wijze doorgrond. En ook al waren het ditmaal een voudige kerstliedjes, zonder eenigerlei pre tentie, toch doet het prettig aan, dat bij den overvloed van uitheemsche, veelal Duitsche, kerstgezangen die in deze dagen over ons uit gestrooid worden de liederen van eigen bo dem niet vergeten werden. En ze mogen ge hoord worden; neem b.v. het: Herders hij is geboren! dat vlekkeloos vertolkt werd. Met deze uitvoering heeft Looft den Heer ni:et alleen charitatief een goede daad gedaan. Het was waard bijgewoond te worden al was het alleen al om wat men ons te genieten gaf in Zenoni's Bone Jesu en Nieland's Ge zang 96, dat de dirigent voiop vrij liet in het belichten van het ensemble in alle facetten, welke het koor rijk is. De trouwe medewerkers aan de kerkconcer- ten, welke in de Ned. Herv. Kerk gegeven worden, de heeren J. Falk Sr. (orgel), J. A. Falk (cello) en J. E. Falk (begeleiding) gaven ook nu weer acte de presence. In De orgelfantasieën over Hollandsche en vreemde Kerstliederen kunnen, hoe schoon de koningin der instrumenten in dit gebouw ook klinken moge, gevoegelijk eenige coupures aangebracht worden, want ze zijn maatloos (dat kunnen ze niet helpen) en ook wel wat lang. Hoe de heer Falke zijn orgel echter be- heerscht is een publiek geheim. Meer nog dan in de klassiek geworden Sonate van Willem Defesch vermocht de cel list ons te boeien in simpeler werk als Schu mann's Abendlied en een Andante van Nölck; in de andante-motieven was de solist trou wens steeds het sterkst, omdat de streek en de voordracht er meer tot haar recht kwam. Een minder mooi aansprekende D-snaar verfraaide de staccati in de sonate zeker niet; ook technisch bleven er nog wenschen. De gelijk van voordracht was de Sarabande; ook de toon werd hierin vakkundig getrokken en het geheel goed gevoeld voorgedragen De heer J. E. Falk zorgde voor een passende begeleiding, die geen moment overheerschte tevens genoten we van het muzikaal-gere- gistreerde accompagnement. De baten van dit concert kwamen de diaco nie der Ned. Herv. Gem. ten goede en namens den kerkeraad heeft ds. L. W. Erdmann allen dank gebracht voor hun medewerking en den avond op de gebruikelijke wijze geopend. W. Visscherijnieuws in een notedop. Terug uit het Engelsche Kanaal. De Gorre dijk IJM 490 is met 130 kisten versche haring teruggekeerd uit het Engelsche Kanaal. Laatste reis van 't seizoen. De Martenshoek is binnengekomen met 23 last pekelharing'. De logger heef^'.iermede de haringvisscherij be ëindigd. Weer naar zee. De Adelante IJM 19, die we gens survey eenige dagen uit de vaart is ge weest, zou heden weer naar zee vertrekken. Vischomzet in Ostende. De vischvangst in Ostende gedurende de week van 13 tot en met 19 December bedroeg 2.042.780 fr. Het vïschverbruik in Berlijn. Het Statistisch Bureau van de stad Berlijn meldt, dat in 1934 in de hoofdstad van het Duitsche Rijk 30 mil- lioen K.G. visch werd verbruikt en 296.1 mil- Hoen K.G. vieesch. Per hoofd der bevolking- bedroeg het vischverbruik dus 7.1 K.G., het vleeschverbruik 70.7 K.G. Duitsche haringstatistiek. De aanvoer van pekelharing in de Duitsche havens Lot- 8 De cember j.l. bedroeg 658562/* kantje tegen £17836 K. in hetzelfde tijdvak van 1934. De contracten in het visscherijbedrijf. De brief van de Reedersvereeniging. Zooals wij reeds hebben gemeld heeft het bestuur der Reedersvereeniging aan de be trokken organisaties doen weten, dat voor 1 Maart 1936 geen wijzigingen in de arbeids voorwaarden gebracht zuilen worden. De bedoelde brief luidt als volgt: „De voornaamste reden, waarom de opzeg ging der contracten heeft plaats gehad, is ge legen in het feit, dat de toestanden in het al gemeen en die van ons bedrijf in het bijzonder zoo onzeker en ongunstig zijn, dat onze ver- eeniging zich de vraag heeft gesteld of het nog mogelijk is zich voor het jaar 1936 te binden aan een contract. In de laatst gehouden alge meene vergadering is uit de leden een com missie benoemd om met ons bestuur te over leggen wat onder de bestaande omstandig heden wenschelijk en mogelijk is en als eerste resultaat dezer bespreking kunnen wij U me- dedeelen, dat dezerzijds is besloten vooralsnog geen wijziging in de bestaande voorwaarden te brengen, zoo voor opvarenden als voor vischlossers, maar deze ongewijzigd te hand haven tot 1 Maart 1936, met dien verstande, dat ook van de zijde der arbeiders de daarbij gestelde bepalingen en regelen zullen worden nagekomen, waarvan wij gaarne van u beves tiging tegemoet zien." V AC ANTIBBONNEN R.K. BOUWARBEIDERSBOND. Het bestuur van de afdeeling IJimuiden van den R.K. Bouwvakanbeidersbond verzoekt ons te melden, dat gelegenheid bestaat de va- cantiebonnen voor de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag te verzilveren op Vrij dagavond van 79 uur in het Patronaatsge bouw Willemsbeekweg. Na dien datum worden geen bonnen meer aangenomen. Kerk en Vrede. Gisteravond heeft in de Doopsgezinde Kerk een openbare vergadering plaats gehad van de vereeniging „Kerk en Vrede". Voor deze vergadering trad als spreker op Ds. N. Padt uit Zut.fen die tot onderwerp had: „In dienst van God en vaderland". Na een kort inleidend woord van Ds. F. Milatz bracht het O.K. Zang koor, directeur de heer Tol, een paar liederen ten gehoor e waarna het woord was aan Ds. Padt. Spreker gaf allereerst een uiteenzetting van het begin „dienen". Op dft terrein kunnen de aanhangers van „Kerk en Vrede" en de tegen standers elkander ontmoeten. Beide willen die nen. Nu komt hierbij de vraag naar voren: wie wilt gij dienen. De een wil het vaderland dienen, de anderen willen God dienen. De aan hangers van „Kerk en Vrede" willen den Eeuwige dienen binnen het kader van de menschheid. Hierbij stelt spreker de vraag: Kan er tusschen het kader der menschheid, tengevolge van de ontwikkeling, een gaping ontstaan, tusschen de menschheid en den Eeuwige? Vandaar dat er uit deze weer een andere vraag ontstaat: de menschheid vraagt mij te dienen, maar ik moet dienen den Eeuwige in mijn gezin en in reinen zin de ge meenschap. „Kerk en Vrede" poneert deze vaste stelling, dat ieder die het vaderland wil dienen met oorlog, in strijd is met de wil van den Eeuwige. „Kerk en Vrede" wil het vaderland dienen om dat zij gevoelt een mystieke gebondenheid aan het vaderland maar zij kan dit niet anders dienen dan in overeenstemming met den wil van God. Hierover kunnei\ verschillen bestaan. Met voorbeeelden van macht en geweld, ver duidelijkte Ds. Padt het onderscheid van deze verschillen. Vervolgens bracht hij naar voren, dat wan neer men den staat als de absolute naar voren brengt en dezen wil dienen in dienst van militairisme en oorlog „Kerk en Vrede" hierin niet kan meegaan, omdat de aanhangers van „Kerk en Vrede" zich aan geen moord willen schuldig maken. „Kerk en Vrede" wil in alles het vaderland dienen, maar niet als een num mer op het oorlogsveld, omdat de oorlog met al zijn verschrikkingen niet is naar den wil van God. Naar aanleiding hiervan trok spre ker deze conclusie, dat wanneer de groote menigte zich uitspreekt voor bruut geweld en rriacht dan de kleine groep, die hieraan niei kan meedoen en door gehoorzaamheid aan het grootste gebod ondergaat, dan werkt toch deze kleine groep den geest in deze ten ondergang gedoemde wereld, waaruit later het.ware licht en leven te voorschijn zal treden. Met hun on dergang zullen zij dan volkomen God en va derland hebben gediend. Na de pauze was er gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen. Er werd o.a. de vraag gesteld hoe Ds. Padt dacht over den 80-jarigen oorlog en wat men moet doen als b.v. communisten zich wilden opwerpen, waardoor de mogelijkheid zou kunnen worden geschapen dat men God niet meer naar Zijn geweten zou mogen dienen. Ds. Padt wilde zich niet verdiepen inzake den 16e-eeuwschen toestand waarin Willem van Oranje opstond en wat de Communisten e.d. betrof zeide Ds. Padt dat men ook den duivel door Beëlzebul kan uitwerpen, m.a.w. dat men met het misdadige van oorlog' geen andere misdaad moet tegen gaan. Liever - zoo vervolgde spreker ten onder gaan dan door onrecht of het beestachtige van een oor log te leven. Nadat het O. K. Zangkoor nog een lied had doen hooren sprak de heer Van Vliet, hulpprediker te Velsen een slotwoord, waarin deze zeide dat Kerk en Vrede" de menschen opriep om den band dien de Kerk wel meer t dan eens met een oorlog verbonden heeft, te helpen verbreken en werkelijk de getuigenis van Christus uit te dragen dat Christus geen oorlog wil. Nadat het zangkoor zich nog een maal had doen hooren werd deze goed ge slaagde vergadering gesloten. BRENGT U MET DE KERSTDAGEN OVERAL TEGEN ZEER BILLIJK TARIEF. ZEEWEG 175 PASSAGIERS VERZEKERD (Adv. Ingez. Med.) (In den raad van Naaldwijk is het denkbeeld verworgen om op de lasten der verlichting te bezuini gen, door bij volle maan de kunst verlichting uit te laten.) De eerste zorg van de gemeenten Is op bezuiniging gericht, In dezen tijd den last verlichten Op liehtgebied valt ook niet licht. Een raadslid der gemeente Naaldwijk Is nu een lichtje opgegaan, Hij zegt: wanneer je wilt verlichten, Waarom ga je niet naar de maan. Maar hij vergat te overwegen, Het kan niet altijd maandag zijn, Als rozengeur, is maneschijn en, Helaas te vaak alleen maar schijn. De volle maan is wel lichtvaardig. Daar is geen stervling voor beducht, En als 't dan helder weer mocht wezen, Is er geen wolkje aan de lucht. Maar als er dikke wolken drijven Gaat maanverlichting naar de maan; Zoo is dit lumineuze lichtpunt Helaas ook weder van de baan. De kunstverlichting moet wel blijven, En Naaldwijk ziet, niet licht van zin, Zonder verlichting der verlichting De toekomst verder donker in. P. GASUS. In verband met de feest dagen zal 't eerstvolgend nummer van dit blad Vrijdag a.s. verschijnen IJMUIDER BOYS VERLIEST WEDEROM. Reeds nadat er 1 minuut van den wedstrijd IJmuider Boys—Neerlandia gespeeld was, had de thuisclub door Gjaltema de leiding geno men. De rechtsbinnen der Boys, Jacobs, bleek een prima „zwerver", nu eens redde hij in de achterhoede, dan weer bracht hij het doel der tegenpartij in gevaar. Ook v. Schadewijk viel op door zijn goed opstellen, waaraan o.a het tweede doelpunt te danken was; toen Jacobs den bal keurig naar zijn vrijstaanden middenvoor doorgaf, vergrootte deze met een omhaal den voorsprong (20). Er waren dan vijf minuten gespeeld, zoodat voor IJmuider Boys het beste te verwachten was. Bij de Neerlandia-aanvallen bleek echter spoedig, dat de achterhoede der gastheeren lang niet safe was. Van Zondéren profiteerde hiervan, door tweemaal tegen te scoren, zoo dat met een 22 stand de rust kwam. In de tweede helft zakte de thuisclub ge heel in elkaar, er werd zonder geestdrift ge speeld. Alleen v. Schadewijk, v. Burgel en de rechterwing vormden hierop een uitzonde ring en het was tenslotte slechts aan haar te danken, dat de tegenpartij niet meer dan driesmaal wist te doelpunten. Nadat Booy nog eenmaal tegengescoord had, kwam het einde met 53 voor Neerlandia. HET KERSTNUMMER VAN „DE REDDINGBOOT". Het Kerstnummer van „De Reddingboot", het orgaan van de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij verscheen in een stemmigen omslag in donkerblauw met een fraai geteekende voorstelling van een redding bij de kust. Het fond vormt ten deele een met sterren bezaaide hemel. Een eenvoudig, doch goed getroffen beeld. De inhoud is bijzonder rijk aan verslagen van reddingen, doordat voor de N. Z. H. R. M. drukke herfstmaanden achter den rug liggen. Vooral de stormachtige dagen van 25 en 26 September hebben den redders heel wat te doen gegeven. Een apart hoofdstuk is hieraan ge wijd. Het werkje bevat tal van goede foto's be- ;innende met de nieuwste portretten van de Koningin en van Prinses Juliana, verder van tal van schippers, o.a. van schipper Kramer van de Neeltje Jacoba, van de Drente in de branding en van de Drente en de Kerxplein op het strand van Egmond. Bijzonder fraai is de foto van Cees Verburgh „Na den Storm" een tegenlicht-opname van het achterschip van de Kerkplein. Wij citeeren uit het boekje het volgende Dit „Kerstnummer" van „de Reddingboot" is tevens de 40ste „Reddingboot", die wij in zee sturen om degenen die ons werk steunen iets te vertellen over hetgeen de reddirgbooten hebben gepresteerd. Het is natuurlijk geen Kerstnummer met gezellige verhaaltjes en kleurige plaatjes; het bevat slechts een sober relaas van den strijd van den mensch tegen de elementen. Doch juist in deze donkere Kerstdagen is het goed eenige oogenbiikken te denken aan het werk dat niet vraagt naar nationaliteit, ras of politiek, doch slechts kent het ééne doel: de levens van in nood verkee- rende schipbreukelingen te redden. En daar om hopen wij dat er velen zullen zijn die de opsomming van de 44 diensten, tot dusver in 1935 door onze reddingstations verricht, met aandacht zullen lezen, omdat het juist in de zen tijd zoo goed is om te beseffen welke groote krachten in ons volk schuilen. Indien men onze menschen op de kust heeft gezien als zij worden bezield door de goddelijke red- dingsvonk of de worsteling van een motor reddingboot met de grondzeeën op de buiten- banken, die zulke hooge eischen stelt aan zee manschap en moreel van schipper en beman ning, heeft meegemaakt, dan kan men warm van dankbaarheid worden voor de daden van grooten moed op onze kust verricht. In het jaar 1935 met zijn vele stormen is de onmisbaarheid van een paraat reddingwezen opnieuw op duidelijke wijze gebleken; tot dus ver werd 44 maal een beroep op een redding- station gedaan en konden 104 schipbreukelin gen (w.o. 12 Duitschers, 5 Polen en 4 Zweden) gered worden, hetgeen zeer veel is. In de 111 jaar dat de N.Z.H.R.M. bestaat werd dit aan tal slechts 10 maal overtrof! (n.l. in 1834,1860, 1863, 1873, 1874, 1881, 1889, 1896, 1917 en 1928). Het aantal geredde schipbreukelingen sedert de oprichting is thans gestegen tot 5774. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een poging tot inbraak gedaan in Nagel's Manu- facturenmagazijn aan den Koningsweg. Bij een poging, om een deur te forceeren, brak een ruit, wat voor de(n) dader(s) reden was, om de vlucht te nemen. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: IJm. 204 f 120, Sch. 132 f 680 R.O. 9 f 93-0, KW. 169 f 570, KW. 60 f 670. KW. 178 f 320. KW, 177 f 320, KW. 108 f 320. KW. 112 f 320, KW. 754 f 920, KW. 89 f 590. KW. 175 f 280, KW. 162 f 330, KW. 124 f 680. KW. 46 f 300, KW. 153 f 540, KW. 132 f 720 KW. 48 f 650, KW. 62 f 480, KW. 24 f 870, KW. 35 f 510, KW. 155 f 580, KW. 39 f 1450 KW. 70 f 820, KW. 134 f 620. Trawlers: Petten IJm. 49 250 m. f 1600 Olympia IJm. 111 250 m. f 1188 (verbetering). DE WERKLOOSHEID. Zaterdag j.l. waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 631 bouwvakarbeiders, 315 metaalbewerkers, 51 kantoorbedienden, 36 huisbedienden 38 hout bewerkers, 52 landarbeiders, 356 visschers, haven en transportarbeiders, 712 losse- en fabrieksarbeiders. 321 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 31 bouwvakarbeiders, 47 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden. 35 huisbedienden, 1 land arbeider, 76 losse- en fabrieksarbeiders, 10 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2623. DS. O. S. CAZEMIER BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. O. S. Cazemier te Dalfsen heeft voor het beroep naar het Ned. Ileiv. Gem. alhier bedankt. Neem NU de IJMUIDER COURANT. Dan weet U zeker, dat U het nieu we jaar begint met iets, dat U in alle opzichten meer voldoening geeft. Abonnement slechts één dubbeltje, dus véél goedkooper De plechtige ceremonie in het Vaticaan, waar de paus den twintig nieuw benoemden kardinalen den kardinaalsmantel omhing. Grooter contingenten voor eieren en zuivel. Prijzen echter lager. In het Rijksministeric van Buiten- landsche Zaken te Berlijn is Maandag- een verdrag onderteekend tot regeling van het Duitsch-Nederlandsche goe derenverkeer in 1936. Voor den afzet van landbouwproduc ten uit Nederland, in het bijzonder van boter, eieren en kaas, is een rege ling getroffen, die een vermeerder den afzet van genoemde producten in vergelijking met het vorige jaar mogelijk maakt. De overeenkomsten inzake de bij den invoer in Neder land geeontingenteerde goederen ma ken het Duitscliland mogelijk, zijn waren in ongeveer gelijke hoeveelheid in Nederland af te zetten (A.N.P.) Deze regeling zou volgens de Tel. voorna melijk betrekking hebben op den prijs der producten. Dit zou dus beteekenen, dat de contingenten welke aan Nederland voor deze producten worden toegewezen, verruimd zijn, doch Nederland daarentegen met lagere prijzen genoegen moet nemen. Prof. dr. F. J. A. Huart. t Maandagavond is te Amsterdam op 39- jarigen leeftijd, na geruinien tijd ziek te zijn geweest, overleden Professor Dr. F. J. A. Huart hoogleeraar in het staats- en administratief recht aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam. In 1930 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Gemeente Universiteit van Amster- dag in het Nederlandsch staats- en admini stratief recht. Van de hand van prof. Huart zijn vele wetenschappelijke publicaties verschenen. Chinees geeft valsche rijks daalders uit. Een Chinees, die lyEaandagmiddag een doosje cigaretten kocht bij een sigarenhande laar in den Jordaan te Amsterdam, betaalde dit doosje met een rijksdaalder. De winkeleir zag dat dit geldstuk niet echt was en wees den kooper van het doosje aan een agent aan. Deze nam den Oosterling mee naar het bureau in de Marnixstraat. Bij fouilleerirtg bleek, dat de man nog 15 rijksdaalders bij zich had, die alle valsch waren, benevens een aantal Duitsche bankbiljetten. Ook vona men bij hem een sigarenzakje van een ande ren winkelier in den Jordaan. Ook daar bleek de Chinees iets gekocht te hebben en dit eveneens betaald te hebben met een rijks daalder die valsch was. De Chinees, die het geld heeft uitgegeven, gaf voor, niets te verstaan van hetgeen tot hem werd gezegd. Hij doet als alle Ooster lingen, geheimzinnig. Men kon dan ook niet van hem te weten komen. waar hij de valsche rijksdaalders vandaan heeft. Men tast nog in het duister, of hij ze zelf heeft gemaakt, dan wel of hij ze van een ander*, heeft ge kregen om ze uit te geven. Van het Duitsche geld, dat bij hem is ge vonden, weet de Nederlandsche Centrale inzake Falsificaties, bij wie het onderzoek verder berust, nog niet of dit wellicht ook valsch is. De man is opgesloten in het hoofdbureau van politie.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1