IS KOKEN EEN KUNST?- MODE-TIPS en Capes. OUDEJAARSWEEK VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 Ons Wekelijksch Knippatroon. Standaardpatronen voor 25 ct. De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25 ct. per stuk te verkrijgen in vijf verschillende maten en wel: Maat 1: bovenwijdte 100 c.M.; taillewijdte 82 c.M.; heupwijdte 104 c.M. Maart 2: bovenwijdte 102 c.M.; taillewijdte 86 c.M.; heupwijdte 107 c.M. Maart 3: bovenwijdte 107 c.M.; taillewijdte 90 c.M.; heupwijdte 114 c.M. Maat 4: bovenwijdte 110 c.M.; taillewijdte 92 c.M.; heupwijdte 116 c.M. Maat 5: bovenwijdte 112 c.M.; taillewijdte 96 c.M.; heupwijdte 120 c.M. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden het patroon passend kan maken voor het eigen figuur. No. 602: mooie eenvoudige japon van don kerblauwe, zwarte of bruine wollen stof, ge garneerd met een grappige jabot van wit pi qué. Sluiting is op den rug. Benoodigd mate riaal: 3 meter stof van 130 c.M. breedte en 50 c.M. piqué. No. 603: vlotte jurk van geruite .wollen stof. Bijzonder aardig zijn de plooien in de drie kwart mouw en aan de zijkanten van de rok. De zeer origineele kraag is van piqué. Ook in het schootje vallen aan de zijkanten plooien. Benoodigd materiaal: 4 meter stof van 100 c.M. breedte en 75 c.M. piqué. Op het oogenblik viert de mode van jakjes, blouses, capes e.d. hoogtij. En dat zal geen enkele vrouw jammer vinden; want nooit was de gelegenheid om zich met betrekke lijk weinig kleedingstukken telkens verschil lend te kleeden grooter. De bovenstaande illustratie toont u een vijftal zeer aardige voorbeelden. Nr. 1: is een hooggesloten jakje van flu weel, dat zeer vlot staat op een geruite rok. De mouwen zijn aan de bovenkant iets bree der. De sluiting bestaat uit brandebourgs. Het kleine opstaande kraagje is van grijs bont. Nr. 2: sportief jasje van groen ribfluweel. Het wordt van voren dichtgenoopt met don kergroene knoopen. Het kleine liggende kraagje, de breede manchetten en de dicht geknoopte zakjes geven het geheel iets zeer sportiefs. Aardig is het om het mutsje van hetzelfde materiaal te maken. Nr. 3: jasje met lang schootje van bruin genopte wollen tweed. Het jasje wordt tot boven aan toe dicht geknoopt met langwer pige knoopen. De kraag is van bruin nutria Bij dit jasje draagt men een effen bruine rok. Nr. 4: bijzonder aardige cape, bestaande uit een gladde ronde pas van zwart fluweel waaraan persianer gezet is. Ook het opstaan de kraagje is van dit materiaal. Nr. 5 zeer apart jasje van marineblauwe wollen stof. De zijdelingsc'he sluiting bestaat uit blauwe tressen.. Ook de ceintuur is blauw. Hierbij wordt een blauw-Avit genopt shawltje gedragen. Het mutsje, dat hierbij gedragen wordt is van hetzelfde materiaal of van don kerblauw vilt. EEN GEBREIDE KRAAG EN MANCHETTEN, Het prettige van deze gebreide kraag met opengewerkten rand isdat men ze, mits van niet te fijne wol, binnen een uur kant en klaar heeft. Neemt men er koordwol voor, en niet te dunne naalden, zet dan voor een kraagje van pl.m. 7 e.M. breedte 20 steken op. Men breit vervolgens: le pen: 4 st. recht, 10 av., omslaan, 2 st. recht tezamen breien, omslaan, 2' st. recht,, te zamen breien, omslaan en de beide laatste steken afzonderlijk recht breien. Door dit omslaan en samenbreien ont staat het gaatjespatroon, telkens drie series van drie gaatjes. 2e pen: 17 steken recht breien, en om- keeren voor de 3e pen: 11 st. av., omslaan, 2 st. recht sa menbreien, omslaan, 2 st. recht samenbreien. omslaan, 2 st. recht. 4e pen: 18 steken recht breien, en omkee- ren voor de 5e pen: 12 st récht, omslaan, 2 st. recht samenbreien, omslaan, 2 st. recht samen breien, omslaan, 2 st. recht. 6e pen: 7 st. recht, 12 av., 4 recht, (nu breit men dus de heele pen weer uit) 7e pen: heele pen (dus 23 st.) recht. 8e pen: 3 st. afkanten, verder pen recht uitbreien. Nu is één geplisseerd deelte van de kraag beëindigdherhaal deze acht pennen steeds tot de vereischte lengte verkregen is. Brei op de zelfde wijze de manchetten wanneer deze echter smaller moeten zijn, neem dan voor het middengedeelte minder steken, b.v. le pen: 4 steken recht, 6 av. (of 4 av.) en daarna de 6 steken voor het gaatjespatroon. Wil men de kraag veel breeder maken, dan kan b.v. dikkere wol gebruikt worden, of het gaatjespatroon worden verdubbeld. De vier steken recht aan de hals-zijde blijven. H. v. d. S. GEBAKKEN KAAS. Voor degenen die van éen pittige smaak houden, is dit een heerlijke, hoewel vrij machtige versnapering. Snijd dikke, rechte plakken kaas, haal ze door een geklopt ei, daarna door paneermeel en bak ze in heet frituurvet door en door •warm en bruin. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag. Omelet met champignons. Doperwten (uit blik) Pommes frites. Griesmeelpudding met abrikozensaus. Maandag. Varkenscarbonaden. Spruitjes met kastanjes. Aardappelen. Bessenvla met rozijnen. Dinsdag (Oudejaarsavond) Groentesoep. Havermoutkoekj es (en voor 's avonds oliebollen.) Warme wijn. Gebakken kaas. Woensdag. Heldere bouillon in koppen. Kalfsoesters. Brusselsch lof in een schoteltje. Aardappelen. Citroenvla. Donderdag. Boerenkool met worst. Bitterkoekjesvla. V r ij d a g. Gekookte tarbot. Bonte sla. Aardappelen. Griesmeelpap. Zaterdag. Erwtensoep met worst en kluif. Vruchten. VOOR ONS HUIS MODERNE KAPSTOKKEN. Vroeger werd de kapstok beschouwd als een meubel dat eerst op de derde plaats kwam en dat in het algemeen niet zeer de aan dacht trok van de bewoners. Dit verwondert ons dan ook niet, wanneer we denken aan die simpele modellen van bamboe en de min of meer gelukkige producten van gedraaid hout. In de laatste jaren breidt de moderne bin nenhuiskunst ook haar gebied uit tot het kleinste hoekje van ons home en wil ook het luttelste plekje nog niet onbenut laten, te meer daar de moderne woning geen over vloedige ruimte bezit. Dus ook de kapstok kan hieraan niet ontkomen en moest eenige veranderingen ondergaan. Twee modellen van een eenvoudige ele gance trekken onze aandacht, en wij leggen ze gaarne onze lezeressen voor, overtuigd als we zijn, dat de keurige lijn van deze meubel stukken hen zeker zal bevallen; vooral wan neer zij een moderne flat of iets dergelijks bewonen. De beide modellen zijn betrekkelijk ge makkelijk te maken, bij voorkeur van een exotische houtsoort; deze verheugen zich op het oogenbilk in de gunst van de mode, Maar natuurlijk, wanneer men om de een of an dere reden ander hout prefereert, bèhoeft het meubel daarom nog niet minder interessant te worden. Om de uitvoering nog te vereen voudigen, maken wij er u opmerkzaam op, dat de spiegels niet- ingelijst zijn, maar slechts langs de randen geslepen, waardoor het geheel bovendien nog hypermodern wordt. De eene spiegel is rond, de andere langwerpig, dit in overeenstemming met den vorm van den parapluiestandaardhierin plaatst men een kapstok. Het benedenste ge- Deze laatste week van het jaar heeft altijd m eigen sfeer, die culmineert in den Oude jaarsavond. Het geheele tempo van het leven verflauwt min of meer, het is of wij deze laat ste dagen een levens-ritardando uitvoeren, dat ons naar het eind van het jaar schoorvoetend voert. Dit verlangzaamde tempo heeft natuurlijk ook wel een reëele oorzaak: de laatste week ligt eenmaal tusschen Kerstmis en het Nieuwe Jaar in-, en juist zooals de feestdagen dit jaar vallen, met iederen keer een paar dagen wer ken een paar dagen rusten, wordt het tempo vanzelf wat trager. Maar wanneer dit niet het geval was, zou deze laatste week toch ook een teruggehouden karakter dragen, want het einde van het jaar is immers dichtbij, en dan houden we den pas even in, om straks met nieuwen moed aan het volgende jaar te beginnen. Een moeilijk jaar is het geweest, maar we nemen er toch met eenigen weemoed afscheid van, dat 1935 was een vertrouwd begrip, en van 1936 weten we nog zoo heelemaal niets. En erg rooskleurig ziet het er voorloopig nog niet uit. niet uit. Getobd is er in 1935 veel, maar in 1934 ook, en ook al in 1933, toen de crisis pas was uitgebroken hoorde men aan het einde van 1930 de verzuchting slaken: wat een ellendig jaar is dit geweest, nee dan 1929, toen hadden we het nog leel wat beter. Maar zoo redeneeren wij niet meer aan het einde van 1935, het vorige jaar was immers ook al moeilijk, en het daarvorige niet minder. Daarom zijn wij geneigd om 1936 met een wantrouwenden blik te zien komen, er is immers niets goed van te verwachten. Tóch moet de betere tijd eens aanbreken, en waarom zouden wij ons niet opmaken om het nieuwe jaar met nieuwen moed te begroetenl Zoolang er nog moed is, valt er ook nog het een en ander te verzetten, en zoolang w ij nog moed hebben, zal onze medemensch die dien moed verloren heeft, zich vasthouden aan ons optimisme. Maar dat hebben wij pas noodig bij het be gin van het nieuwe jaar, dezer dagen blazen wij eens even uit, kijken om naar wat achter ons ligt, en laten het leven zoo'n beetje langs ons heen verglijden. En het is wel goed om dat te doen, om ons eens even te bezinnen, hoe ons leven er op het oogenblik uitziet, hoe wij het er hebben afgebracht in het laatste jaar, en hoé wij onszelf weieens mogen herzien om eenig recht op geluk te kunnen behouden in den omgang met onze medemenschen. Zoo is die laatste week van het jaar een stille tijd, zelfs de natuur schijnt stil te staan: de kortste dag is achter den rug, maar van lichtere dagen is immers nog niets merkbaar, dat komt pas na den eersten Januari. En dan nemen wij ook het tempo van het leven weer opnieuw op. E. E. J.—P. Men begrijpen dus goed, dat men deze pa tronen in een der bovenstaande maten tegen den prijs van 25 ct. per stuk kan verkrijgen bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk het nummer van het verlangde pa troon en de gewenschte maat (dus maat 1, maat 2, maat 3, maat 4, maat 5) op te geven en naam en adres zoo volledig en nauwkeu rig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de toezending. We maken er de dames op attent, dat zij van de hier afgebeelde japonnen ook nog pa tronen naar maat kunnen verkrijgen. De prijs blijft dan echter 56 ets per stuk. deelte dient als emaille bakje om het water dat van de parapluies afdruipt op te vangen Deze zijn in den handel verkrijgbaar. Overi gens, bij gebrek hieraan kan men het ver vangen door een geëmailleerd bakje, dat men bij fotografie gebruikt. Enkele recepten. De ernstige- en toegewijde liefde van de Franschman voor zijn maag, mag ons op den duur een beetje overdreven en vervelend schijnen. Maar tegelijkertijd is er zooveel be- korends in de wijze waarop de Fransche kellner zorgvuldig uw sla aanmaakt: juist zooveel olie, en zooveel azijn, een tikje mos terd, een blaadje peterselie, juist zooals ik het voor mezelf graag maak!" En er is zooveel enthousiasme in de wijze, waarop een Franschman bij voorbeeld een groentemolen demonstreert: een uitje, een beetje prei, wat selderij, een worteltje, dat alles te samen ge mengd en gemalen met vaardig gebaar en groote welsprekendheid dat het je plotse ling aan het denken zet of het werkelijk niet de moeite waard is, koken wat meer als een kunst te betrachten. Een kunst om met een voudige' middelen de grootste variatie te be reiken. Om m plaats van groote eentonige massa's, een verscheidenheid van kleine beet jes te bereiden, die er niet zoo geestdoodend uitzien, maar integendeel opwekkend aan doen. Daar is allereerst de gezellige inleidende kleinigheid: hors d'oeuvre genoemd, waaraan ge precies zooveel of zoo weinig werk kunt besteden, als ge zelf wilt. Om bij het weinige werk te blijven, hierbij een paar eenvoudige voorbeelden: Fijngesneden Fransche selderij, versch of uit blik, gedrenkt in mayonaise, op gediend met dungesneden salami een frisch krullend slablad, gevuld met enkele asperge punten uit blik, sneedjes tomaten en mayo naise, gerold in een plakje ham en dan natuurlijk de oneindige verscheidenheid van „aangekleede" toast: toast met sardines, of sardellen, met roereieren en peterselie (voor de vegetariërs) met gegrilleerde tomaten, met fijngesneden gebraden champignons (middel groots champignons, ontdaan yan de steel, met den bollen kant op toast geplaatst, en met boter en fijngehakte peterselie gevuld, zachtjes gestoofd in de oven, maken een eenvoudig, maar geurig koffietafelgerecht). Omelette is een plezierige afwisseling op de systematische vleeschgerechten en in aller lei variaties makkelijk te bereiden. Het eiwit en eidooier hoéft niet te grondig gemengd te worden, De koekepan moet beboterd zijn, maar overtollige boter moet worden afgegoten en de ommelet moet vlug gebakken worden met heen en weer bewegen van de pan, over het vuur, zoodat terwijl de buitenkanten licht bruin gebakken zijn, de omelette binnenin zacht en vochtig is. De geklutste eieren kun nen vermengd worden met fijngehakte pe terselie, met gemengde gemalen groente, met blokjes parmeraansche kaas, of gevuld met schijfjes tomaten, of kleine zachtgestoofde of gebakken champions. Liefhebbers van kaas vinden een prettige afwisseling door blokjes cheddar-kaas in een koekepan met boter te smelten, er eieren in te breken en het geheel met wat zout en peper te roeren tot het een zachte, maar stevige massa is, die voortref felijk met groenten als spinazie, bloemkool, enz. kan worden gegeten. Van bloemkool ge sproken (en alweer voor liefhebbers van kaas) kruidige kaas, geraspt in een witte saus van boter en bloem, naast de bloemkool geser veerd, is een makkelijk succes. Als een afwisseling op de vele koolsoorten die nu eenmaal op het wratermenu voorko men, wordt maar al te veel prei vergeten; een gezonde, pikante groente, die eenvoudig in stukken gesneden in wat water met zout vlug aan de kook gebracht en dan ongeveer een half uur zacht gaar gestoofd wordt. Het zelfde geldt voor uien, die in hun geheel, on geveer lVz uur moeten stoven, o1 gebraden OM ZELF TE MAKEN. Een aardig kussen. rond varkensvleesch in de oven een aantrek kelijk gerecht vormen. Vlug gaargekookte spruitjes, samen met van te voren gekookte en gepelde kastanjes in een koekepan met veel boter licht gebakken, veranderen het ty pische kookkarakter van deze groente vol komen, en maken het een uiterst delicieus eh voedzaam gerecht. Kastanjes, gepeld en ge stoofd, doen verder goed werk in plaats van aardappelen in zuurkool gemengd, die met wat karweizaad is gaargekookt. En als ge toch de moeite hebt genomen om kastanjes te kruisen, gaar te koken en te pel len, doet ge goed wat extra te koken om er een smakelijk nagerecht van te maken. Daartoe worden koude gekookte kastanjes door een zeef fijngewreven, vermengd met wat suiker en wat melk tot het een zachte stevige massa vormt. Opgediend in den vorm van een pudding, wordt er slagroom bij gepresenteerd. Wat nagerechten betreft, is het misschien goed aan een aantal eenvoudige appelrecep ten te herinneren, nu het de tijd van goede stoofappelen is. Hebt ge geurige, niet te harde stoofappelen, schil en boor ze dan een voudig, bestrooi ze met suiker en wat kaneel, leg een klontje boter op den top en laat het geheel in een zachtverwarmde oven ongeveer twee uur stoven, af en toe de appelen bespren kelend met het afkokende vocht. Of, om de Engelsche methode te volgen, schil de appe len, snijdt ze in partjes, vul er een vuurvaste aarden- of emaille schaal mee, voeg voldoende suiker, wat kruidnagels (vier of vijf op onge veer 6 appelen) en een half kopje water toe, bedek de schaal met een laag feuilleté-deeg en laat het geheel ongeveer twee uur in een matig-warme oven gaar en bruin worden. Beide gerechten kunnen met slagroom wor den gegeven. Tenslotte nog een koud appel- gerecht, ook geschikt voor feestavondjes; schil en snijdt zes stoofappelen in partjes, kook ze vlug met een half kopje water zacht in enkele minuten, maak ze van het vuur tot moes en vermeng met witte of bruine suiker (tot het zoet genoeg is), met gemalen aman delen, en melk of room. tot het een soepele crème wordt. Serveer in vruchtenglazen, even tueel met een geconfijt kersje gegarneerd. W. S, We kunnen van naturelkleurig linnen een alleraardigst kussen maken, als we er het bloemmotief op appliqueeren, dat op de il lustratie te zien is. Daarvoor hebben we verschillende lapjes in diverse kleuren noodig. We teekenen eerst de deejen, waar de bloem uit bestaat, op pa pier, leggen ze dan op de stof en knippen ze uit. Dan hechten we ze op het linnen en ap-' pliqueeren met zwarte zijde. De steeltjes wor den natuurlijk groen. Dit werkje is buitengewoon gauw gedaan en men heeft er veel voldoening van; want. in vroolijke kleuren gekozen, kan het een leuke garneering vormen voor eenvoudige kussens van linnen, jute. enz. OLIEBOLLEN: Voor oliebollen is noodig: 2 ons tarwebloem. 2 d.L. lauwe melk 20 gr. gist. 100 gr. krent, summaidrozijnen en sucade. Wat citroenrasp. Iets zout. Reuzel of olie om in te bakken. Maak van bloem en melk een stevig en glad beslag, meng er krenten, rozijnen, su cade en citroenrasp door en de met wat lauwe melk aangemengde gist. Laat dit be slag dicht gedekt op een lauw-warme plaats een uur rijzen, en bak daarna kleine balletjes deeg, die men tusschen twee lepels in het warme vet laat vallen., mooi bruin en gaar. Laat de bollen op een granw papier uitlek ken en dien ze zoo heet mogelijk op, be strooid met poedersuiker.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7