BEVERWIJK HEEMSKERK. SANTPOORT Liefde in de wildernis In Memoriam. Met ontsteltenis en met diep leedwezen hebben wij het plotseling overlijden verno men van twee inwoners van Haarlem, die tot de besten en bekwaamsten gerekend werden: Mr, J. H. Thiel en Mr. Dr. J. J. M. Noback. Plotseling neergeveld door een hevige ziekte, gingen beiden binnen enkele dagen heen. De eerste op reeds hoogen leeftijd, maar tot het laatst toe zoo krachtig, pittig en energiek dat men moeite had in zijn 72 jaren te ge- looven; de tweede in de volle activiteit van zijn drukke en veeleischende taak, waaruit hij even verpoozing was gaan zoeken in Zwitserland. Slechts 48 jaar oud stierf hij ver van hier, m een hotel te Klosters. Mr. J. H. Thiel, ln zijn jeugd onderwijzer, later fabrikant, man van buitengewone energie en karakter, ging op lateren leeftijd in de rechten studeeren, vestigde zich als advocaat te Haarlem, had daar in korten tijd een der voornaamste advocaten-kantoren, maakte in de jaren 1904:1913 als vrijzinnig- democraat deel uit van den gemeenteraad, was 2 jaar wethouder van Onderwijs, werd in 1917 districts-schoolopziener te Amsterdam en 1919 inspecteur van het Handelsonderwijs, moest in 1928 zijn functie neerleggen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, bleef niettemin op velerlei gebied actief Het citeeren van deze enkele voornaamste functies er waren er veel meer ken merkt al den veelzijdigen werker. Er waren veel bekwaamheden in mr. Thiel vereenigd: die van den kundigen onderwijs-man, van den zeer scherpzinnigen jurist, van den on- dernemenden zakenman, van een politicus die zijn overtuiging en levensopvatting steeds getrouw bleef. Wie hem gekend hebben zullen hem allen herdenken als een man van karakter en van hooge beginselen. Hij had het leven en den arbeid lief; hij bleef zich tot zijn laatste da gen toe met dezelfde kernachtige intelligen tie voor de openbare zaak interesseeren, en algemeen hechtte men tot het laatste toe hocage waarde aan zijn oordeel.... en ver trouwde hem. De gave, een zaak in haar kern te -Segrijpen en in haar hoofdpunten te formule eiv-n was en bleef hem in buitenge wonen mate eigen. Hij vond den weg tot op lossing en of die moeilijk was of niet maakte voor hem geen verschil. Hij zette door. Het was teekenend voor een man als Thiel dat hem op hoogen leeftijd nog werd ge vraagd de voogdij te aanvaarden over de minderjarige kinderen van een gestorven vriend. Op aandrang der familie aanvaardde hij ook die taak met opgewektheid en met de intense belangstelling, die hem in alles ken merkte. Op velerlei gebied was hij nog actief en hielp hij anderen. In een tijd waarin zooveel, wel eens te veel, over cumulatie van functies gepraat wordt doet het goed een man als deze te herdenken die zoo ontzag lijk veel belangeloos gedaan heeft, om an deren te helpen. Hij wist dat hij dat goed kon, en hij deed het graag. Voor velen is hij een steun en een vriend geweest, een rots waarop men altijd bouwen kon. Zijn nage dachtenis is de zeer mooie herinnering aan een sterk man, een eerlijk mensch die een groote taak in het leven heeft vervuld. Mr. Dr. J. J. M. Noback, die studeerde te Amsterdam en daarna eerst als leeraar in Haarlem bijzondere gaven toonde hij was een geboren docent en zeer boeiend redenaar vond later zijn levenstaak in het secre tariaat van de Centrale der Nederlandsche Werkgeversvereenigingen. Hij was ook secre taris van de Vereeniging van Werkgevers in het Metaalbedrijf, en hij bekleedde vele an dere functies waaronder gedurende gerui- men tijd het secretariaat van de Haarlem- sche Gezondheidscommissie. Voor hem was in hei leven een moeilijke, gecompliceerde en vaak zeer ondankbare taak weggelegd waarvan hij zich met groote toe wijding en met bijzondere scherpzinnigheid en kennis van zaken kweet. De Nederlandsche industrie en haar nooden kende hij als zeer weinigen, in de verhoudingen van het arbeids vraagstuk was hij volkomen thuis, en in tal- looze onderhandelingen was deze bescheiden man het middelpunt. In Den Haag,, bij de re- geeringsdepartementen, kende men ook wel zeer goed zijn groote begaafdheid en activiteit Wie Noback goed gekend hebben weten dat hij een zeer gevoelig mensch was, die zich de nooden der tijden sterk aantrok. Hij had buitendien in zijn jeugd met een zwakke ge zondheid te kampen, die later wel verbe terde maar hem toch nog vaak in zijn moe dige activiteit bemoeilijkte. Voor zijn vele vrienden moet de herinnering aan dit alles wel zeer ontroerend zijn. Het lot had dezen f sensitieven mensch aangewezen voor een taak, waarin hij de maatschappelijke ver warring voortdurend van nabij beleven moest en telkens weei voor de oplossing van de neteligste kwesties geplaatst worden. Hij bezat niet het optimisme van een man als mr. Thiel. Maar hij was evenals Thiel een moedig werker met een onuitputtelijke ener gie, een hoog plichtsgevoel en een onaan tastbare integriteit. Zijn plotseling heengaan ls wel zeer onver wacht gekomen. Opgewekt was hij naar Zwit serland vertrokken om na een jaar van druk ken arbeid en veel zorgen van een korte ont spanning te genieten. Onmiddellijk na zijn aankomst trof hem de ziekte, die zijn leven binnen weinige men afsneed. Een stille, trou we werker stierf. In Thiel en Noback heeft Haarlem twee van zijn beste, edelste menschen verloren. R. P. De loonregeling der werk lieden. Nieuw voorstel van B. en W. Over het voorstel van B. en W. betreffende de nieuwe loonregeling voor de werklieden hebben reeds eenmaal de stemmen gestaakt (66), als gevolg van de afwezigheid van den heer Eyking. Een zelfde lot was in de jongste raadsvergadering de motie van wethouder Van Groningen beschoren, zelfs reeds ten tweede male zoodat deze motie geacht werd te zijn verworpen. Het voorstel van B. en W. werd toen in stemming gebracht, nadat het in de vorige vergadering was teruggenomen. Het was nu aangevuld met het door B. en W. overgenomen amendement van de R.K. raadsfractie inzake den kindertoeslag. Zooals gezegd, staakten wederom de stemmen. In de hedenavond te houden raadsvergadering zou dus opnieuw over dit voorstel gestemd moeten worden. De raad zal echter ook nu door ziekte van den heer Eijking niet voltallig zijn, zoodat opnieuw een staking der stemmen is te verwachten. B. en W. hebben zich dan ook beraden, wat in de gegeven omstandigheden dient te ge schieden. Voorop stellende, dat het noodzakelijk moet worden geacht om over 1936 de jaarwedden en loonen met een bedrag van rond f 9000 te verlagen hebben B. en W. bij de Commissie van Overleg voor de ambtenaren en de politie een voorstel aanhangig gemaakt, om de be staande wedden met ingang van 1 Januari 1936 te verlagen met vijf pet. Van deze ver laging zouden B. en W. echter willen uitzon deren de jaarwedden, die f 1500 of minder be dragen, mits de functie als een volledige be trekking moet worden beschouwd. Uit de adviezen van de commissie van over leg over dit voorstel blijkt, dat zij voor het politiepersoneel tegen de voorgestelde verla ging geen bezwaar heeft. De Commissie van overleg voor de ambte naren heeft gemeend zich van stemming over het voorstel te moeten onthouden. In de gegeven omstandigheden lijkt het B en W. wenschelijk om hun voorstel van 18 October terug te nemen en in de plaats daar van een gelijke vermindering der loonen voor te stellen, zoo als voor het overige gemeente personeel. Het besluit ten opzichte van het politie-per- soneel moet door de Kroon worden goedge keurd, zoodat deze weddeverlaging bij afzon derlijk besluit moet worden geregeld. Wij merken nog op, dat op de begrooting voor 1935 over het tweede halfjaar reeds met een verlaging van f 9000 rekening werd ge houden. Ook in de ontwerp-begrooting voor 1936 is gerekend op een mindere uitgaaf van f 9000. GEEN MïDDAGBESTELLING. In verband met de Nieuwjaarsdrukte zal op 2, 3, 4 en 5 Januari de tweede postbestelling, de middagbestelling dus, niet worden uitge voerd. DE OPERETTE-VOORSTELLING VAN „AMICITIA". Zooals wij reeds berichtten zal de tooneel- en revuevereeniging „Amicitia" op Woensdag 8 Januari a.s. in het K.S.A.-gebouw de ope rette „Het Klokje van den Heremiet", misschien beter bekend onder den titel „Les Dragons de Villart", van A. Maillart opvoeren. Maanden lange studie is aan deze opvoering voorafge gaan en in b reeden kring zijn de verwach tingen hoog gespannen. De algemeene muzikale leiding berust bij den heer Lou Tervoort. De zang wordt door e-en met zorg samengesteld orkest begeleid. De R.K. Zangvereeniging „Ons Genoegen" werkt aan de operette mede en leverde o.m. ook eenige goede solisten. De heer Overbeek, die deze operette reeds eerder ingestudeerd heeft, belastte zich met de spelleiding. Het is vele jaren geleden, dat in het K.S.A.- gebouw een operette werd opgevoerd, zoodat de verwachting gerechtvaardigd is, dat de groote zaal van het K.S.A.-gebouw wel tot de laatste plaats bezet zal zijn. DE NIEUWE BESCHOEIÏNG VOOR DE HAVEN. In de vorige raadsvergadering kwam een voorstel van B. en W. aan de orde, om een cre- diet van f 24800 toe te staan voor het maken van een betonschoeiïng aan de Westzijde van de binnenhaven. De daaraan verbonden werk zaamheden zouden in werkverschaffing moe ten worden uitgevoerd. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, gingen in den Raad toen weer stemmen op, om de binnenhaven te doen dempen, ondanks het feit, dat de gemeente Beverwijk duizenden guldens heeft ten koste gelegd aan een verkeersbrug over den haven ingang. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangehouden, teneinde den Raad alsnog in te lichten omtrent de kosten van de houten be schoeiing, die B. en W. willen doen vervangen door een schoeimg van beton. In de hedenavond te houden raadsvergade ring zal het voorstel van B. en W. opnieuw aan de orde worden gesteld. BEROEP AANGENOMEN. Ds. H. Holtrop, Gereformeerd Predikant te Batavia, thans met verlof hier te lande ver toevend, heeft het beroep naar Beverwijk aangenomen. In den kerkdienst van Zondagochtend is deze beslissing aan de leden van de Geref. Kerk medegedeeld, Ds. F. Kramer, die van 22 Maart 1903 af predikant was van de Geref. Kerk, zal thans emeritaat aanvragen. Hij werd in 1894 candidaat na te Kampen en te Amsterdam gestudeerd te hebben. Van 24 Febr. 189522 Maart 1903 was Ds. F. Kramer predikant te Stroobos (Fr.) VOORDRACHT OVER DE MEDISCHE ZENDING. Dr. K. P. C. A. Gramberg, zendeling-arts met verlof hier te lande zal op Woensdag 8 Januari in 't Doopsgezind Kerkgebouw aan de Meerstraat een voordracht houden over zijn arbeid in dienst van de medische zending. SOCIALE ZONDAG. De volgende Sociale Zondag van de plaatse lijke afdeeling van den Ned. R. K, Volksbond is nader vastgesteld op Zondag 2 Febr. a.s. In de vergadering, welke dien dag na de Hoogmis in het K. S. A.-gebouw wordt gehou den, zal als spreker Rector Bots optreden. AFSCHEID VAN DE HANDELSAVOND SCHOOL. De heer N. v. d. Maat, die wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijs heeft verlaten, heeft ook af scheid genomen van het bestuur en collega's van de Handelsavondschool waaraan de heer v. d. Maat leeraar was. De heer N. J. Out, voorzitter van „De Hanze heeft den vertrekkenden leeraar dank ge bracht voor de wijze, waarop hij gedurende 18 jaren zijn taak als leeraar aan de Handels avondschool vervuld heeft. Spr. releveerde dat de heer N. v. d. Maat van de oprichting af aan de school werkzaam is geweest en daar door een belangrijk aandeel heeft gehad in de vorming van de jonge middenstanders. De heer A. van Gessel. directeur van de school, huldigde namens zijn collega's den heer v. d. Maat en schetste hem als een uitste kend leeraar, die tot een voorbeeld van nauw gezette plichtsbetrachting kon worden ge- stele.. Kapelaan S. Ligthart, geestelijk adviseur van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" prees den scheidenden leeraar om het belangrijke sociale werk, dat hij aan de school heeft verricht. De heer N. J. Out bood tenslotte namens het bestuur en het personeel van de school een boekwerk aan. De heer N. v. d. Maat heeft tenslotte een afscheidswoord gesproken, waarin hij dank bracht aan het bestuur en in het bijzonder aan den voorzitter voor de in zoo ruime mate betoonde belangstelling en verleende mede werking en aan de leeraren voor hun collegia liteit. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. hebben aan de kappers voor he den, Maandag 30 Dec. ontheffing verleend van de verordening op de winkelsluiting. TERAARDEBESTELLING J. J. YAN OOSTBREE. Zaterdagmorgen is op de begraafplaats .Dulnrust" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer J. J. van Oostbree, die j .1. Dinsdag bij een verkeersongeval in de Bree straat om het leven kwam. Voor deze droevige plechtigheid werd groote belangstelling aan den dag gelegd, vooral van de zijde zijner werklooze mede-arbeiders. Aan de groeve werd niet gesproken. Toen onder doodsche stilte de kist gedaald was, heeft de heer G. Bakker namens de familie een kort woord van dank gesproken. MAANDAG 30 DEC. 1935 KINDERKERSTFEEST „VOLKS ONDERWIJS". Door de afdeeling van Volksonderwijs was Zondagavond 29 December in de zaal van Café „Flora" een groot kinderkerstfeest geor ganiseerd. De verschillende stukjes werden opgevoerd door de kinderen onder leiding van den heer Geert Dils, hierbij gesteund, speciaal voor den zang, door mej. Scholts. onderwijzeres te Beverwijk. Toen de heer J. v. d. Born met een toepas selijk woord de bijeenkomst opende, was de groote zaal tot in de uiterste hoeken gevuld met ouders en kinderen. Hierna kwam voor het voetlicht „Een blijde gebeurtenis", kerst spel met zang en tableaux in 2 bedrijven. Na de pauze werd een tweetal oud-Holland- sche liedjes door de kinderen gezongen: „Er kwam 'n boer van 't Noorderstrand" en „In de dorpsherberg". Hierna werd door een groep kinderen die met groote gouden letters waren getooid, welke tezamen het woord „Volkson derwijs" te lezen gaven de aandacht gevestigd op het goede van deze instelling. Voor de kinderen volgde nog een aardige verrassing; ieder kreeg een cadeautje. Bij de sluiting bracht de heer v. d. Born een woord van dank aan den heer Dils, waarna allen, zoowel ouders als kinderen, voldaan huiswaarts keerden KERSTFEEST IN HET NED. HERV. VEREENIGINGSGEBOUW. De Chr. Jongemannen vereeniging „Excel sior" hield haar kerstfeest in het gebouw. We gens ongesteldheid van Ds. IJzerman, die echter toch aanwezig was, was de leiding de zen avond in handen van de heer T. Wentink Dzn. Deze hield naar aanleiding van de kerst liturgie van het Ned. Jongelingsverbond, een inleiding, waarop een uitvoerige gedachten- wisseling volgde. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met verschillende spelen. TOONEELVEREENIGING GEZELLEN- VEREENIGING. De tooneelvereeniging van de Gezellenver- eeniging gaf Zondagavond een uitvoering in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier. Opgevoerd werd „Onder de Sovjetvlag", dra matisch spel uit het hedendaagsche Rusland door Piet Mossinkoff. Het stuk speelt op een dorp in Rusland De drie bedrijven werden keurig uitgevoerd. Een woord van lof komt vooral toe aan de heeren Kos, de jong. Glorie en Kloes. Deze hadden zware rollen te vervullen en kweten zich zeer goed van die taak. De spelers moch ten een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Pastoor Paulussen bracht een woord van dank aan de uitvoerenden voor hun keuri< spel. De gezellen kunnen op een geslaagden avond terugzien. A.D.O.—D.S.S.H. (0—4) Voor deze wedstrijd probeerde A.D.O. een nieuwe opstelling en, hoewel de debutanten goed voldeden, kon de ploeg als geheel niet bekoren. Van den aftrap af ontwikkelt zich een aardig spel; eenige goed opgezette aan- allen van A.D.O.die lang niet van gevaar waren ontbloot, doen het beste verwachten. Door het gladde veld ontstaan nog al eens glij partij tjes; uit een hiervan ontstaat voor het A.D.O.-doel een gevaarlijk moment. Hoewel de keeper uitloopt kan hij niet verhinderen, dat Bosdijk scoort (0—1). Even later, bijn een A.D.O.-aanval, wordt juist overgeschoten. Als bij een Haarlemschen aanval Kos in het nauw wordt gedreven, bewerkt hij den bal met de handen. De penalty wordt door Bosdijk benut (0—2). A.D.O. spant thans alle krachten in om voor de rust nog een tegenpunt te maken, maar Goossens houdt zijn doel schoon. Na de rust werpen beide partijen zich fana tiek in den strijd; de doelen komen om beurten in gevaar, maar de verdedigingen blijven voor- loopig de baas. Als A.D.O. te ver is opgedrongen, belandt de bal bij den snellen Bosdijk, die de geheele A.D.O.-verdediging en den keeper passeert (0—). D.S.S. is hierna sterker; de A.D.O.- defensie krijgt het hard te verantwoorden; Zandstra scoort het vierde doelpunt. Hoewel de A.D.O.-aanval nog eenige wan hopige pogingen doet om de eer te redden, gelukt het niet. V.V.A. 2—A.D.O. 2 8—2 W.S.V. 2A.D.O. 3 2—2 TUINDERSVERGADERING. Onder voorzitterschap van den heer Jac. P. Nijssen hield de R.K. Coöp. Tuinbouwaankoop- vereeniging „Ons Belang" haar jaarvergade ring in café „Rozenstein". In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn waardeering uit over het feit, dat de extra-contributie, welke op een vorige leden vergadering was vastgesteld, en die dienstig zou zijn voor schulddelging, zulk een flink be drag, n.l. ongeveer 450, had opgebracht. Aangezien er echter ook leden waren, die deze extra-contributie niet betaalden, stelde het bestuur voor te besluiten door het heffen van een omslag het déficit aan te zuiveren, doch hun, die de extra-contributie wel betaal den of andere stortingen deden tot dekking van het tekort vrijstelling te verleenen. Dit voorstel werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen een machtiging aan den Raad van Beheer om die leden uit het lidmaatschap te ontzetten, die weigeren of nalatig blijven bij te dragen tot dekking van het déficit, wat in strijd is met art. 7, lid 4 der statuten, zoodat royeering moet volgen. Als lid van den Raad van Beheer werd de heer Jac. P. Nijssen herkozen. Tevens werd hij tot voorzitter herbenoemd. Tot lid van den Raad van Commissarissen zag de heer J. J. Oudendijk zich weer aangewezen. Een gift van f 25.000. Voor een 4den predikant bij de Gerefor meerde Kerk te Haarlem. Door een dame en een heer die onbekend wenschen te blijven is aan de Gereformeer de Kerk te Haarlem een gift toegezegd van f 25000 voor een 4en predikant. De Kerkeraad heeft besloten om in het Degin van 1936 met het beroepingswerk voor den 4den predikant te beginnen. TH. G. W. FREDERIKS OVERLEDEN. Zondagochtend is in den ouderdom van 58 jaar in Den Haag overleden de heer Th. G. W. Frederiks, directeur van het bekende hotel Paulez aan het Korte Voorhout aldaar. Slooping van IJmuider visschersschepen. Tot een bedrag van 200 a 300.000? Het tweede bombardement van Dessie richtte veel meer schade aan dan het eerste. Door brandbommen werd een groot aantal huizen vernield, In aansluiting op de mededeelingen om trent de voorgenomen slooping van oude schepen te IJmuiden met toekenning van een sloopingspremie schrijft het Volk. dat naar deskundige schatting 70 a 100 schepen voor slooping in aanmerking zouden komen. Een kleine commissie, bestaande uit de heeren Janssens, inspecteur van de Vissche- rijen, Oud, directeur van het visschershaven- bedrijf en Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing, heeft dit begin van saneering voorbereid. Eerst is nagegaan, of de slooping in werkverschaffing zou kun nen geschieden. Dit bleek echter op ver schillende bezwaren te stuiten. Bij de thans ontworpen regeling zou de premie worden toegekend uit de gelden van het Werkfonds. In totaal zou hiermede een bedrag van f 200.000 a f 300-000 gemoeid zijn. Een moeilijkheid, waarvoor nog een oplos sing moet worden gevonden, is. dat de gelden a fonds perdu zouden moeten worden ver strekt en het Werkfonds in het algemeen slechts voorschotten geeft. FEUILLETON 12) Uit liet Engeisch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) VI- De zon stond al boven het bosch in de ver te, toen Honor Donthorne uit- haar slaapkamer kwam en naar de vervallen waranda liep. Het bedauwde land lag te glinsteren in den zon neschijn. De wind zong door de boomen en hun toppen bewogen zacht op en neer. De ochtendkoelte, de frissche, pas ontwaakte we reld, het zachte windje, dat langs haar wan gen streek dat alles te zamen was wonderlijk opwekkend en de schaduwen, die haar den vo- rigeu avond omringd hadden, weken al spoe dig van haar. Een korte poos stond ze te kijken naar de zon. die langzaam hooger steeg aan den blau wen hemel. Toen kwam om den hoek van het gebouw Jules Legrand naar haar toe, siank en lenig. Bonjour, mademoiselle Honor. Bonjour, monsieur, zei ze koel. Dit is een eigenaardige ochtend, die leven en kracht brengt, zei hij. Een goed begin voor den tocht van vandaag." Gaan we al weg? vroeg zij onbewust van de verandering in zijn plannen. O, u niet, mademoiselle. Ik laat u hier voor een dag of drie achter met uw verloofde, terwijl ik mijn zaken afdoe in een dorp in het bosch. Met meisje was ten hoogste verbaasd en verborg dat niet, En gaan we niet met u mee? Helaas niet. En ik ben degene, die daar bij de verliezende partij is. Ik ga met drie of vier dragers, zoodat ik'het dorp, dat niet op den weg naar M'Buba ligt, gauw kan berei ken. En het dient nergens toe om u en sir George die lastige reis door het bosch te la ten maken. Maar ik moet bekennen, dat ik tamelijk jaloerscb ben, als ik bedenk wat ik hii hem achterlaat. Een hoogroode kleur vloog over Honor's gezicht, maar ze besloot de opmerking te ne- geeren en gaf geen antwoord. Legrand keek naar het verstoorde gezicht en glimlachte. U moet me mijn openhartigheid maar vergeven Een man, die altijd tusschen de zwarten leeft, ontbeert veel en u, mademoi selle Honor, u bent een feest voor de oogen. De zwarte vrouwen zijn apen, maar u bent als de blanke lelies van het Noorden, die Zij maakte een korte beweging om hem te doen zwijgen. Monsieur Legrand, zoudt u zoo goed willen zijn niet te vergeten, dat ik uw gast ben. Hij boog zwijgend het hoofd als ter veront schuldiging, maar de gloed in zijn oogen ver dween niet. Mademoiselle, hoe zou ik kunnen verge ten? Uw licht zal hier maar korten tijd schij nen en dan helaas verdwijnt u voor altijd. Een scherp antwoord hoe eerder hoe be ter brandde haar op de lippen, maar plot seling ving haar oor het geluid van onzekere, schuifelende voetstappen op. Toen ze zich omdraaide, zag ze Mannering door de open deur de waranda opwankelen. Zijn oogen schitterden koortsachtig, een roode blos brandde op zijn wangen en zijn handen t&st- ten onzeker voor zich uit. Een oogenblik dacht ze, dat hij dronken was. Maar onmiddelUk begreep ze wat het was en ze liep haastig «vo hem toe. George, George, je bent ziek! Een aanval van malaria, denk ik. Je moet naar bed gaan, riep ze. Je hebt. Natuurlijk, mengde Legrand zich in het gesprek. Het is de koorts. U moet kinine ne men, een flinke dosis en dan naar bed gaan. Dat is de eenige manier. Hij nam Mannering zacht bij den arm en bracht hem terug naar zijn kamer, terwijl het meisje, in wier oogen een angstige blik was gekomen, hen volgde. Legrand hielp hem in bed nam de kinine en liet ze hem inne men. U moet rustig blijven liggen, mon ami, en niet praten. Dat dient nergens toe. De koorts moet haar loop hebben en als haar krachten opgebrand zijn, zullen de uwe ook heel wat verminderd zijn.. Maak u maar niet bezorgd, monsieur, en u ook niet, mademoiselle. Met gemengde gevoelens zag Honor hem een uur later vertrekken. Het gaf haar een ge voel van diepe verlichting, dat hij voor een poosje wegging, maar tegelijkertijd maakte het haar verantwoordelijk voor sir George, wiens onsamenhangend gepraat haar zelfs op de waranda in de ooren klonk. Ze had kinine en de Swahilli-hoofdman kon haar helpen, een man, die, zooals Legrand haar verzekerd had, in zijn leven al heel wat koortsgevallen bij de hand had gehad. Maar Mannering's zinloos gepraat vervulde haar met onrust. Ze had nog nooit tevoren iemand hooren ijlen en de stroom van onsamenhangende woorden, nu eens zacht en eentonig als het vredig ge murmel van een stille beek, dan weer druk en luid als een spattende bergbeek, maakte haar bang en zenuwachtig. Nadat ze Legrand had zien verdwijnen achter de stuiken, ging ze naast George zitten en nam zijn bran dende handen in de hare, terwijl ze zwijgend naar zijn opgezet gezicht staarde. Hij' was zich in het geheel niet bewust van haar aanwezigheid. Zijn brandende oogen staarden naar de zoldering. Hij praatte bijna onophoudelijk, nu eens ijlde hij over wat hem in den oorlog overkomen was, dan weer was hij in Engeland aan het jagen; eens zelfs riep hij zijn broers naam en later een ande ren, een meisjesnaam: Madeline. De dag ging langzaam voorbij. Van tijd tot tijd viel Mannering in een onrustigen slaap, een paar keer was hij helder wakker geweest en had haar herkend, en dan scheen hij zeer ongerust over wat hij zich in zijn ijlen had laten ontsnappen. Ik heb zeker weer geijld, Honor? had hij haar eenmaal gevraagd. Niet geijld, zei ze sussend, alleen maar zacht en onsamenhangend gepraat. Een hoop onzin zeker? vroeg hij kwasi on verschillig, maar ze merkte, dat er iets van angstige verwachting was in zijn stem. Niets om je ongerust over te maken, antwoordde ze glimlachend. En je moest maar liever niet praten. Als je je rustig houdt, val ïp misschien weer in slaap. (Wordt vervolgd.)^

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5