HET NIEUWE AVONDBLAD 1935 IN VOGELVLUCHT. TELEFOON 4 7 0 8 21e JAARGANG No. 49 DINSDAG 31 DECEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regeLs 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden.; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Wederom een moeilijk jaar voor de Laat U in 1936 inlichten door de IJMUIDER COURANT. Het uitgebreidste nieuws voor den laagsten prijs. EEN DUBBELTJE per week. Alle abonnés zijn verzekerd danig defect, dat hij niet meer te gebruiken was. Een schadepostje voor de .gemeente van ongeveer een halve ton want er zit niets anders op dan een nieuwen zinker - in het kanaal te leggen. Vrijdag 20 December vierde de heer J, E. - Sluiters zijn 25-jarig jubileum als raadslid. En hiermee sluiten wij ons overzicht. De heer D. de Ridder jubileert. Op Nieuwjaarsdag 25 jaar Comimssaris vj>n Politie. gemeente en voor vele ingezetenen. Weer staat een jaar gereed, om ons te ver laten. Als onze lezers dit blad in huis krij gen, resten nog slechts weinige uren van het jaar 1935 en straks zullen wij onze familie leden en onze vrienden weer „veel heil en zegen" toewenschen, evenals we dat bij de vorige jaarswisselingen hebben gedaan. „Veel heil en zegen". Voor sommigen is deze wensch. in vervul ling gegaan, misschien voor velen, vooral wanneer we niet in de eerste plaats denken aan stoffelijke, materieel© dingen. Zeker zul len velen dankbare herinneringen aan het oude jaar blijven behouden door gebeurtenis sen, die tot vreugde hebben gestemd. Maar wanneer we met ons „gelukkig nieuw jaar" voorspoed in werk en zaken op het oog hadden, dan zullen zeker vele wenschen on verhoord zijn gebleven. Want ook 1935 was een moeilijk jaar, een jaar van onvermin derde werkloosheid, een moeilijk jaar voor welhaast alle bedrijven in onze gemeente. En dan denken we in de eerste plaats aan het visscherijbedrijf, dht nog' steeds meer dan welk bedrijf ook strijdt tegen de gevol gen van de wereldcrisis welke strijd, hoe dapper ook gestreden, welhaast niet meer vol te houden is. Dan denken we aan het hoog- ovenbedrijf en de papierfabriek, voor welke bedrijven de export-moeilijkheden ook dit jaar van grooten omvang waren, dan den ken we aan de bouwnijverheid, aan den land- en tuinbouw, aan onzen middenstand, die op de moeilijkheden waarmede bovenge noemde bedrijven te kampen hebben rea geert als een barometer op de atmosferische depressies. Ook voor de gemeente was het een moeilijk jaar. Ook ditmaal kon de begrooting slechts sluitende gemaakt worden met opoffering van tal van belangrijke zaken en met inacht neming van de grootst mogelijke zuinigheid. Een lichtpuntje verscheen aan den donkeren hemel toen in de maand Augustus in den ge meenteraad mededeeling kon worden ge daan van de mogelijkheid tot uitvoering, met steun van de regeering, van het rioleerings- plan, een werk dat ongeveer een millioen zal kosten. Alhoewel er nog eenige haken en oogen waren, werd het desbetreffende voor stel van B. en W., nadat het in twee voor gaande vergaderingen was aangehouden, in de vergadering' van Dinsdag 5 November met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Tot een begin van uitvoering is het echter nog niet gekomen; waren er haken en oogen bij de behandeling in den raad, ook de uitvoe ring schijnt op moeilijkheden te stuiten. We zullen maar hopen, dat de gemeente er in 1936 eenige vruchten van mag plukken in den vorm van een verminderde werkloosheid. De eerste dagen van het jaar waren dagen van spanning. Nog steeds wachtten organi saties en werknemers in het visscherijbedrijf op de voorstellen der reeders inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden. En toen deze voor waarden bekend werden, werden ze tot twee maal toe met groote meerderheid door de leden van beide organisaties verworpen. Na een aantal rumoerige vergaderingen van de leden der organisaties aanvaardde eerst de Christelijke Bond en daarna ook de IJmui der Federatie de voorstellen der Reeders- vereeniging. In de raadsvergadering van Maandag 21 Januari sprak de voorzitter, wethouder Dun nebier eenige woorden van gelukwensch tot den gemeente-secretaris den heer M. K. Hofstede in verband met diens 25-jarig dienstjubileum. In dezelfde vergadering drukte de heer Dunnebier zijn spijt uit over de ongesteldheid van den burgemeester. Hij hoopte, dat deze spoedig weer geheel hex-steld mocht zijn. Helaas, het zou anders loopen. Want slechts enkele dagen later nl. Maandag' 28 Januari kwam de treurige tijding, dat bur gemeester Rambonnet was overleden. Voor de gemeente beteekende het heen gaan van haar nog zoo kort geleden benoem den burgemeester een groot verlies. Mr. Rambonnet was een harde werker en een groot deel van zijn werkkracht besteedde hij aan het visscherijbedrijf. Bij zijn laatsten tocht door zijn gemeente van het Antonius Ziekenhuis uit hebben duizenden ingezete nen hem een laatsten groet gebracht en ook bij de teraardebestelling in Elburg waren velen uit onze gemeente aanwezig'. Bij een opsomming als deze van de be langrijkste feiten van het afgeloopen jaar volgen blijde en- droeve gebeurtenissen in schrille contrasten elkaar op. De eerste maand van het jaar bracht ons de succesvolle opvoeringen van wijlen Sam Vlessing's operette Rose Marie, begin Fe bruari kwam uit België de belangrijke tij ding. dat de Belgische regeering had be paald, dat de beperkende maatregelen in verband met de contingen teering van den invoer van visch gedurende een tweetal we ken buiten werking waren gesteld. Jammer voor onze Belgische exporteurs was het, dat door onvoldoenden aanvoer slechts weinig hiervan geprofiteerd kon worden. Den 14en Februari was het 10 jaar gele den, dat de Damclub TTmuiden werd opge richt. De viering van dit jubileum vond later op grootsche wijze plaats, o.a. met een inter nationalen wedstrijd, waaraan o.a. deelna men de werldkampioen Raychenbach en de kampioen van België Demesmaeker. Februari was ook de maand van de in werking treding van het Crisis-Zeevisch- besluit I, waarbij de uitvaar-certificaten wer den ingesteld. Zondag 18 Februari was een noodlottige dag. Den dag daarvoor was een hevige storm opgestoken. Niet lettende op het groote ge vaar dat hen bedreigde, waren eenige jeug dige personen een eind de pier opgewandeld. Twee jonge menschen, te Haarlem' woonach tig, kostte dit het leven. Zondag 24 Februari kreeg IJmuiden zijn tweeden meester-dammer, A. Ligthart, 21 jaar, wist op fraaie wijze beslag op den titel te leggen. Den llen Maart overleed op 55-Jarigen leeftijd na een langdurige en ernstige ziekte de heer E. Brader, directeur van Openbare Werken. In hem verloor de gemeente een zeer verdienstelijk hoofdambtenaar, .die zijn moeilijke taak met een buitengewone am bitie had vervuld. Zijn teraardebestelling vond onder groote belangstelling plaats op Vrijdag 15 Maart. Op dezen dag vertrok de stoomtrawler Gerberdina Johanna IJM 38 naar de Lofod- den, teneinde aldaar zijn geluk te beproeven. Jammer, dat deze en ook de tweede reis mislukte. Wel werd een groote hoeveelheid visch gevangen, doch daar de periode van schaarschte voorbij was, waren de besom mingen teleurstellend. Den 12en April bestond het ziekenfonds „Velseroord" 26 jaar. Prachtig werk is door deze instelling in deze twintig jaar verricht. Zij telde op haar jubileumsdag 6000 leden. Donderdag 11 April bracht ons het, geluk kig tijdelijk, einde van de schoolvoeding. Gedurende het afgeloopen winterseizoen zijn honderden hongerige kindermagen gevuld. Maandag 15 April publiceerden wij de be noeming met ingang van 1 Mei van Mr. M, M. Kwint tot burgemeester van Velsen. Zijn installatie vond Donderdag 2 Mei onder groote belangstelling plaats. Woensdag 17 April von den de verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats. Vier plaatsgenooten n.l. mevr. M. H. MiedemaZondervan en de heeren wijlen Mr. C. H. Guépin, K. van Slooten en F. P. Vermeulen behoorden tot de gekoze nen. Zondag 26 Mei was een noodlottige dag, die velen ook thans nog versch in het geheugen zal liggen. Dien dag vond n.l. het ontzettende verkeersongeval op <jen IHagelingerweg plaats Een 10-jarig knaapje werd op slag gedood, de bestuurder van den motor, die het onge luk veroorzaakte, overleed later 'en twee slachtoffers, die ernstig gekwetst werden moesten eenige maanden lang in het zieken huis worden verpleegd. Dinsdag l'l Juni behaalde P. Leyte den titel van damkampioen van' IJmuiden. Een droevig' ongeval vond plaats op Don derdag' 20 Juni. Een Duitscher Hubert Al- bitz was in een eigengemaakt duikerpak gaan duiken bij een gezonken botter. Dooi de ondeugdelijke uitrusting kwam de jonge man jammerlijk om het leven. In de raadsvergadering" van Maandag 24 Juni benoemde de gemeenteraad Ir. J. A. Verhoef tot directeur van Openbare Werken als opvolger van wijlen den heer E. Brader. Een gebeurtenis van groot belang vond in Juni nog plaats. Woensdag den 26en van deze maand vonden de verkiezingen voor den ge meenteraad plaats. Zij brachten winst voor de S.D.A.P., de Anti-Revolutionnairen en de Neutralen Zaterdag 6 Juli was een glorieuze dag voor de IJmuider Reddingsbrigade. Dien dag opende burgemeester Kiwint het strandge- bouw. Dinsdagavond 23 Juli voerden wij een radio telefonisch proefgesprek met de Gloria. Den dag daarop herdacht de heer F. P. Vermeulen zijn 35-jarig raadslidmaatschap, natuurlijk onder groote belangstelling. Donderdag 25 Juli kwam de Resolute (ex- Brabantia) in onze haven. Het stoomschip genoot een enorme belangstelling. Woensdag' 7 Augustus scheepte de commis saris der Koningin Jhr. Mr. Dl*. A. Röell zich in IJmuiden in aan boord van de Marnix van Sint Aldegonde. Burgemeester Kwint en de heer J. Seyffert, havenmeester, deden hem uitgeleide. Woensdag 14 Augustus en Donderdag 15 Augustus lag de Orduna met eenige honder den jeugdige Schotsche toeristen aan den toeristensteiger. De boot had een enonme be langstelling en de jongens vermaakten zich zelf en de belangstellenden aan den wal kos telijk met het zingen van Schotsche liedjes en met den bag-pipe. Vele inbaken werden in het algeloopen jaar gepleegd. Even voordat het jaar begon was de groote „kraak" bij Van Vliet en Co. waar f 1400 werd weggehaald en op den morgen van Zondag' 18 Augustus kwamen de beamb ten van het station IJmuiden tot de ont dekking, dat 's nachts de brandkast f 1600 lichter was gemaakt. Ons blad van 23 September bevatte het eerste artikel over de gemeentebegrooting voor 1936. Zooals men weet, werd de be- grooting zoo goed als ongewijzigd door den j raad goedgekeurd. Hetzelfde blad bracht het I minder prettige nieuws aver de verzouting van ons leidingwater en het plan om in ver band hiermede een nieuwe prise d'eau aan te leggen. Tot een beslissing dienaangaande is het in het verslagjaar nog niet gekomen. Zaterdag 30 October: de sensatie van het jaar. Bij Egmond strandt eerst de Kerkplein en kort daarop de sleepboot Drente. Gelukkig werden alle opvarenden van beide schepen door de dappere Egmonders gered. Kapitein van der Graaff, dien men vergeten had, bracht eenige moeilijke uren door in de kajuit, waar hij opgesloten was doordat de kajuitdeur door een tank was gebarikadeerd. Eenige dagen later n.l. in den nacht van 26 op 27 October strandde bij Katwijk een logger en Maandag 2 December kreeg Egmond zijn derde schip op het strand n.l. de motorschoe ner Jos. Maria. Woensdag 30 October bezocht Mr. Henri Baels, gouverneur van West Vlaanderen de Visscherijschool, in gezelschap van een aan tal Belgische visscherij-autoriteiten. Dinsdag 22 October deed burgemeester Kwint de gewichtigste stap zijns levens, door dien dag in het huwelijk te treden met mej. H. A. Wiersum. De plechtigheid geschiedde des avonds kwart voor zes in alle stilte in de burgemeesterskamer. Begin November sloot het diaconiehuis der Ned. Hervormde gemeente na een zegen rijken arbeid van 166 jaar zijn poorten. De verpleegden werden opgenomen .in een par ticuliere inrichting, gesticht door den „va der". In het afgeloopen jaar werden tal van con certen en uitvoeringen door de vele vereeni- gingen, die onze gemeente telt, gegeven. Ge slaagde en minder geslaagde. Ons overzicht zou te uitvoerig worden, van deze gebeurte nissen melding te maken. Maar de succes volle opvoeringen van Het Vroolijke Weeuwtje door de jonge IJmuider Operette Vereeniging mogen we niet onvermeld laten. De première ging op Donderdag 21 November voor een stampvolle zaal in Thalia. Daarna volgde nor twee opvoeringen, die eveneens honderden be zoekers trokken. In December overleden twee vooraanstaan de figuren in het visscherijbedrijf. Op 4 De cember stierf in den ouderdom van 70 jaar de heer Maarten de Vries, oud-directeur van de Mij. tot Beheer van Stoomtrauwlers en andere Visschersvaartuigen en op Vrijdag 27 December overleed, 72 jaar oud Mr. J. H. Thiel, president-commissaris van de Alge meene Visscherij Mij. en van De Vem. Zaterdag 14 December raakte de nog slechts ruim een jaar geleden gelegde gaszinker zoo- Oliebollen voor de school voeding. De baksters bakken er lustig op los. Het wordt in het algemeen als een axioma beschouwd, dat hoe meer de een krijgt, des te minder er voor den ander overblijft. Maar in IJmuiden is dat niet zoo. U haalt de schouders op? En toch is het waar: hoe meer oliebollen u eet, des te meer kinderen kunnen gevoed v/orden door Bchoolvoeding". Maar dan moet j u de oliebollen koopen van het comité waar- van twaalftal dames gistermorgen met het bakken begonnen is. We hebben eens een kijkje genomen, in de I Schoolvoeding"-oliebollenbakkerij. Het was er een bedrijvigheir van belang. In een zestal pannen sisten de bollende bollen in de ko kende olie; een blanke klodder beslag gaat in de pan en een oogenblik later komt de schuimspaan, en een hoopje zachtbruin ge tinte oliebollen is voor de verzending gereed Eerst nog wat afkoelen en uitlekken en dan worden ze -netjes in een zakje van vlekvrij papier gepakt. Zakjes van drie en zakjes van vier, naar mate de oliebollen al of niet voorzien zijn van krenten. Auto's, door eenige ingezetenen welwillend beschikbaar gesteld, verzenden de smakelijke, knapperige oudejaarsavond-lek kernij naar alle hoeken van de gemeente en jonge meisjes ijrengen, ze aan den man. Er is veel aftrek en de baksters kunnen de verkoopsters haast niet bijhouden. Mooi-zoo, want hoe meer oliebollen er gegeten worden, des te meer porties zullen door het comité- school voeding kunnen worden verstrekt. Niet alleen de dames, die het bakken op zich heb ben genomen, ook het bestuur van „School voeding" is druk in de weer. De heeren Bos man. voorzitter en Plu, penningmeester, ge assisteerd door den heer J. Groen en enkele anderen belasten zich met het inpakken en het verzenden. En zoo gaat het den heelen dag door. Dui zenden oliebollen hebben de bakkerij in de B. L. O.-school verlaten. Moeten wij onze medeburgers nog aanspo ren, één of meer zakjes te koopen? Dit is ze ker niet noodig. Want iedereen is overtuigd van het nuttige werk van het comité en daarom koopt iedereen. En lekker zijn ze! IIET CREMATORIUM IN 1935. In het crematorium vonden in 1935 757 ver- asschingen plaats tegen 668 in 1934. (V)reeswijk's (T)axi (O)nderneming Zeeweg 175 staat oudejaarsnacht, als altijd voor U gereed. Billijke tarieven. Vlug en veilig. Passagiers verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) jue. heer D. de Ridder. Op den eersten dag van het nieuwe jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. de Ridder in dienst trad als commissaris van politie, in welke functie hij was benoemd hij Koninklijk Besluit van 17 November 1910. Voor zijn benoeming tot commissaris was de heer de Ridder gedurende bijna 8 jaar werkzaam als inspecteur van politie. Tijdens zijn langdurige loopbaan heeft de heer de Ridder moeilijke tijden meegemaakt. Want in de snel opkomende visschersplaats, gelegen aan het begin van een belangrijk vaarwater en als zoodanig bezocht door sche pen en schepelingen van alle landen der aarde, was er voor de politie veel werk aan den winkel. Des te moeilijker was het werk van den heer de Ridder, omdat het politie corps in den regel van onvoldoende sterkte was om zijn taak naar behooren te vervullen. Vooral in de oorlogsjaren werd veel gevergd van het beleid van den commissaris. Maar ook vele andere gebeurtenissen van belang, die een druk bezoek veroorzaakten, maakten zijn taak tot een moeilijke. De heer De Ridder mocht vooral uit het buitenland vele bewijzen van erkentelijkheid voor zijn werk ontvangen in den vorm van hooge onderscheidingen. Zoo is hij ridder van"de Kroonorde van Pruisen, officier in de orde van de Zwarte Ster van Frankrijk en werd hem het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis verleend. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naar wij vernemen is het de wensch van den jubilaris, dat het jubileum niet gevierd wordt. Om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland Dukel en Ligthart hebben ingeschreven. De inschrijving van het jaarlijksch tournooi om het damkampioenschap van Nederland is gesloten. Het bestuur van den Nederlandschén Dambond had bepaald, dat spelers die den titel van Meester voerden in verband met het jubileumjaar 1936 moesten inschrijven, Dit hield verband met de rechten, aan dezen titel verbonden. De bepaling heeft echter het ge- wenschte succes niet opgeleverd, want van de 18 in Nederland wonende Meesters schreven slechts 8 in n.m.: R. C. Keiler, B. Dukel, J. H. Vos, C. J. Lochtenberg, J. Ligthart, A. de Graag, W. Rustenburg, P. J. v, Dartelen. Verder zijn nog toegelaten: F. Raman, J. Bom, J. Kalden en R. C. Stahlberg. In verbanü met de match VosRaijchen- bach zal het tournooi eerst in Februari aan vangen. De werkloosheid. Laatste week sluit met een record-aantal werkloozcn. J.l, Zaterdag waren bij de Gem, Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 631 bouwvakarbeiders, 339 metaalbewerkers, 53 kantoorbedienden, 34 huisbedienden, 41 hout bewerkers. 55 landarbeiders, 355 visschers, haven- en transportarbeiders, 712 losse en fabrieksarbeiders, 318 in overige beroepen; verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 31 bouwvakarbeiders, 45 metaalbewerkers. 12 kantoorbedienden, 40 huisbedienden. 1 land arbeider. 76 losse en fabrieksarbeiders en 9 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2753, het hoogste aantal dat in 1935 werd bereikt. BEMANNING VAN DE CONDOR ONTEVREDEN. Naar wij vernemen heerscht er onder de be manning van den stoomtrawler Condor IJM. 72 ontevredenheid wegens het feit, dat hun schip op Nieuwjaarsdag moet varen niettegen staande de trawler Zondagnacht binnenkwam. De ontevredenheid is zoo groot, dat er kans is op moeilijkheden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1