de dtapoudets (amen! SCHEEPVAARTBERICHTEN. BEVERWIJK Gemeente-secretaris vraagt ontslag. Oud en nieuw. KENNEMER THEATER De Italiaansche Positie. Uit het verloop der gebeurtenissen, zoo wel op het politieke Europeesche als op het militaire Afoessynische front, moet men wel opmaken dat de positie van Italië steeds be narder begint te worden. Natuurlijk blijft de noodige reserve geboden ten aanzien van de oorlogsberichten. Wie zich den Europeeschen oorlog herinnert weet wat officiëele com muniqués waard zijn. Maar als men bij de jongste Abessinische overwinnings-berichten in aanwerking neemt, dat van deze zijde steeds een veel bescheidener toon is gevoerd dan van de Italiaansche, en als men aan de nu-nogal-vage Italiaansche berichten ernaast legt wordt toch wel sterk den indruk ge wekt dat het den aanvallers niet best gaat. De guerilla-methodes van hun tegenstanders werken in dit onherbergzame gebied blijk baar fnuikend, de gemaakte vorderingen schijnen nog steeds van weinig belang. Dit algemeene verschijnsel is van meer beteeke- nis dan de vraag of het een of andere nietige plaatsje al of niet door de Abessyniërs bezet is Aan het politieke front in Europa is Italië wel zeer sterk aan de verliezende hand. Na Hoare's val heeft de Fransche premier geheel bakzeil moeten halen. De Fransche rechtsche pp.,'S is totaal omgezwenkt naar de zijde van dén Volkenbond. Laval zelf heeft het Kamer debat met moeite doorstaan, zich uit alle macht moeten verdedigen tegen zijn belagers 'n benauwde meerderheid behaald op grond van zijn verzekeringen, dat hij militaire af spraken met Engeland had gemaakt. Andere landen hebben zich inmiddels ook tot steun in de Middellandsche Zee bereid verklaard. En er is meer in Italië's nadeel. Er is de slechte financieele toestand van het land, die met een enorme werkloosheid en zeer lage loonen en salarissen gepaard gaat. Er is de toepas sing der economische sancties, die het van zijn exportmarkt beroofd heeft. Dit zijn zeer ernstige dingen, als men zooiets als twaalf millioen gulden per dag besteedt aan een oorlog, die geen noemenswaard succes op levert, met den Abessynischen regentijd in het vooruitzicht. - Het inleveren van sieraden en gouden trouw ringen door de bevolking heeft in Europa *eel indruk gemaakt.. Natuurlijk is zoo'n massa-beweging Mussolini tijdelijk dienstig ter bevordering van de nationale geestdrift Maar de financiëele opbrengst ervan moet men niet te hoog taxeeren, Als er tien millioen trouwringen ingeleverd zijn, hetgeen al ge weldig veel lijkt, vertegenwoordigt dat een goudwaarde van ongeveer 40 millioen gulden, hetgeen nauwelijks toereikend kan wezen voor vier dagen kosten van oorlogvoering. Bovendien eischt de massa in ruil voor haar offers, succes. Zij vergeet niet dat zij offers gebracht heeft. En offers als deze, welker waarde niet alleen materiëel is, leg gen dengeen die ze aanvaardt extra verplich tingen op. Het welgestelde deel der bevolking heeft zich bovendien al zeer veel materiëele*' opofferingen moeten getroosten door de ge dwongen omzetting van buit.enlandsch effec tenbezit in Italiaansche staatspapieren en door de gedwongen beperking van de dividend uitkeeringen der industrie. Dit alles bijeengenomen wordt het steeds duidelijker dat Mussolini een zeer hoog spel speelt, waaron hij weinig troeven meer in handen heeft. Zijn diplomatiek beleid is, zoo als al zoo vaak tevoren, op een échec uitge- loopen. Welke kansen er voor hem bestaan om dezen loop van zaken in zijn voordeel te doen keeren is niet duidelijk. Een wanhoops-aanval van Italië op de En- gelsche vloot kan men zich ook moeilijk meer voorstellen. Dat een dergelijke dwaasheid tot een verschrikkelijke ramp voor Europa zou kunnen leiden neemt niet weg, dat die ramp in de eerste plaats en met volle kracht Italië zou treffen. Het is bekend dat vele adviseurs van den Duce hem het gansche Abessinische avontuur hebben afgeraden. Indien hij zelf ge neigd zou wezen tot een wanhoops-aanval op Engeland schijnt het dan toch wel heel on zeker of zijn naaste medewerkers nog bereid zouden zijn hem in zulk een dolle onderne ming te blijven volgen. Dit alles overwegende moet men wel tot de slotsom komen dat Mussolini voor een verlo ren zaak staat. Toepassing van een embargo op petroleum zou in deze situatie wellicht over bodig kunnen zijn Het besluit alleen ware mis schien voldoende om Italië tot onderhandelen met Genève te dwingen. In elk geval, ook als dit besluit niet genomen wordt, moet de hui dige loop van zaken tot een Italiaansche capi tulatie in Genève leiden. Waarbij Mussolini's beste troeven zouden zijn, dat de Volkenbonds- mogendheden ongetwijfeld geen burgeroorlog HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, Rotterdam naar New-Orleans 28 van Galveston. Beemsterdijk 29 van Rotterdam te New- York, Breedijk. Philadelphia naar Rotterdam 29 te New-York. Bilderdijk, Rotterdam naar New-Orleans 29 van Boulogne. Blommersdijk, New-Orleans naar Rotter dam 28 te Londen. Delftdijk, Rotterdam naar Vancouver 28 (n.m.) van Londen. Binnèndijk. New-Orleans naar Rotterdam 30 te Antwerpen. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, Bagnoli naar Melilla 28 van Oran. Rozenburg. Vlaardingen naar Bagnoli 29 van Oran. Stad Zwolle, Sfax naar Vlaardingen 31 (8 n.m.) te Hoek van Holland verwacht. Stad Amsterdam 1 (v.m.) van Seriphos te Vlaardingen verwacht. Stad Haarlem. Rotterdam naar Pto. Fer- rajo passeerde 29 Gibraltar. Stad Zaandam, Almeria naar Rotterdam pass. 28 Gibraltar. in Italië wenschen en zelfs wel bereid zullen zijn, het financieel herstel van dit land te bevorderen. Maar dit is wel iets anders dan de stichting van een Caesarenrijk.... R. P. Na 45 dienstjaren. Belangrijke ambtelijke loopbaan. De heer J. W. A. C. van Loenen heeft eervol ontslag gevraagd en ge kregen als gemeente-secretaris van Beverwijk, na gedurende 45 jaren dit gewichtige ambt te hebben ver vuld. Het bericht, dat de heer J. W. A. C. van Loenen zal heengaan als secretaris dezer ge meente kwam niet onverwacht. Velen waren er van op de hoogte, dat hij met het plan, om zijn ontslagaanvrage in te dienen rond liep, Thans heeft aan dit voornemen gevolg gegeven. De gemeenteraad heeft gisteravond het verzoek ingewilligd en het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze met ingang van 1 Mei 1936 verleend. Zijn loopbaan. De loopbaan van den heer J. W. A. C. van Loenen is niet alleen voor de gemeente Be verwijk van belang geweest. Zijn arbeid geniet door zijn talrijke publicaties landelijke be kendheid en heeft zijn stempel zelfs gedrukt op de Nederlandsche gemeente-administratie, waaraan de heer Van Loenen zijn levens werk heeft gewijd. Reeds op jeugdigen leeftijd was hij als vo lontair werkzaam in eenige gemeenten rond om Rotterdam. In September 1885 werd hij. op 18-jarigen leeftijd aangesteld bij het Centraal Bureau voor den Burgerlijken Stand te Rotterdam. Op 15 Januari 1887 verwissel de hij deze functie voor die van eersten amb tenaar ter secretarie te Wormerveer. Niet lang heeft Wormerveer kunnen profiteeren van de toen reeds groote capaciteiten van den heer J. W. A. C. van Loenen op het gebied der gemeente-administratie, want op 28 October 1890 werd hij aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ambt van gemeente-se cretaris te Beverwijk in de plaats van Pie- ter Denijs, wien op 6 October van dat jaar ontslag was verleend. Den derden November van dat jaar werd hij beëedigd en op 6 December volgde zijn defir.-" "3 benoeming. Hét gemeentebestuur bestond toen mede uit Jhr. Gerard Salomon Boreel. burgemeester en de heeren C. H. Moens en K. Tegel, wethouders. De gemeente-secretaris heeft Beverwijk in de 45 jaren, dat hij haar diende, zien groeien in omvang en beteekenis. Het zielenaantal verdubbelde, het aspect van de gemeente kreeg een geheel ander karakter, industrie en middenstand zag hij uitgroeien, kortom de heer Van Loenen heeft in meer dan een op zicht een belangrijke periode meegemaakt in het stadsbestuur. Een enkel feit ter illustra tie mogen wij niet onvermeld laten. Toen de heer Van Loenen zijn ambt te Beverwijk aan vaardde was het eindcijfer der gemeente-be- grooting f 74095.in 1935 was dit bedrag gestegen tot de respectabele som van f 1.189.305.—. Hij gaat heen aan den vooravond van een periode, die voor Beverwijk ©veneens van groote beteekenis zal zijn. Wellicht zal in 1936 de samenvoeging van de gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin een feit zijn, waarmede een nieuwe phase intreedt in de geschiedenis van het tuinbouwcentrum van ïnidden-Kennemerland. De kans, dat het Noordzeekanaal een nieuwe oeververbinding zal krijgen door middel van een verkeerstun- nel, die de eerste in Nederland zal zijn, is zooals men uit de officieele berichten daar omtrent heeft kunnen lezen, zeer groot. Be verwijk heeft daarbij zeer groote belangen (Vreemdelingenverkeer, industrie!). Weldra zal de uitbreiding van de buitenhaven en daarmede een betere verbinding te water met het Noordzeekanaal tot stand zijn gekomen, waarmede zich hopelijk nieuwe en gunstige perspectieven voor Beverwijk zullen openen. De gemeentesecretaris acht thans den tijd gekomen zijn plaats voor een jongere kracht in te ruimen. Zijn ruim 50-jarige loopbaan en zijn 69-jarige leeftijd wettigen dit besluit ten volle en het tijdstip, dat hij voor dit af scheid koos is op grond van het bovenstaan de liet juiste en het is ook zeer goed gezien. De gemeente-secretaris gaat van een wel verdiende rust genieten, al gelooven wij niet, dat hij zich geheel aan het werk, dat hem zoo lief is geworden, zal onttrekken. Wij kun nen oris althans niet voorstellen, dat hij zijn welversneden pen met rust zal laten. Zijn publicaties. Van de hand van den heer J. W. A. C. van Loenen zijn zeer veel belangrijke werken ver- HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 28 van Zanzibar. Bloemfontein 30 van Hamburg te Amster dam. Nijkerk (uitr.) 27 be Marseille. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 27 te Port Harcourt. Maaskerk 30 van Hamburg te Amsterdam. Reggestroom (uitr.) 29 van Teneriffe. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk (uitr.) 28 (5.35 n.m.) 30 mijl van Niton. Grootekerk, 29 van Amsterdam te Ham burg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) pass. 28 Perim. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Tajandoen (thuisr.) 27 van Adelaide. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles Rott. n. Barcelona p. 28 Gibraltar. Ajax 28 v. Santander n. Musel. Amazone Amst. n. W.-Indië 25 te Curagao. Ariadne Amst. n. Kopenhagen p. 29 Holtenau. Baarn Amst. n. Chili 28 v. Curagao. Bacchus 29 v. Triest te Fiume. Bennekom 29 v. Amst. te Hamburg. Bodegraven 29 v. Antwerpen te Amst. Costa Rica Amst. n. Paramaribo 29 (12.13 njn.) 50 mijl Z.O. v. Land's End, Straks is het oudé jaar verdwenen En treden wij het nieuwe in, Wij zetten de wat moede beenen Weer schrap voor een hernieuwd begin. Wat zal ons zesendertig brengen? Komt er wat licht in het verschiet, Of zal het slechts de zorg verlengen, Wij hopen maar en weten niet. Wij zullen heden aandacht schenken, Aan 't oude dat is heengegaan, Het past ons, even te herdenken, Wanneer het klokje twaalf gaat slaan, 't Zijn weinig vroolijke gedachten, Die 't oude jaar ons mede geeft, Te vele zijner dagen brachten Een zorg, die nu nog in ons leeft. Als wij een woord tot afscheid spreken, Zal iedereen tennaastenbij Ver van een loftrompet te steken, Verzuchten: hè, dat is voorbij. Dan wenschen kinderen en ouders Elkaar den liefdewensch van 't bloed. Dan kloppen vrienden op de schouders Met wederzijdsch: het ga je goed. Dan hopen wij, dat zwakken lieden Het jaar, in hun zoo droef bestaan Wat meer aan kracht en vreugd mag bieden. Dan 't oude jaar hun heeft gedaan. Dan kunnen wij slechts vurig wenschen. Dat eindelijk de strijd verstomt En in de maatschappij der menschen Weer vrede, rust en welvaart komt Wanneer het klokje heeft geslagen, Gaan wij 't jaar zesendertig in: Het hoofd omhoog en niet versagen! Dat zij de leus bij 't nieuw begin Van ganscher harte beste menschen, Wil 'k elk voor zich en met elkaar, U alle heil en zegen wenschen Bij d' aanvang van het' nieuwe jaar. P. GASUS. WENSCHT AL ZIJN BEZOEKERS GELUKKIG NIEUWJAAR. (Adv. Ingez. Med.) OPERETTE 8 JANUARI W B. THEATER BEVERWIJK (Adv. Ivgez. Med.) schenen en veel gebruikt materiaal voor de studie in de gemeenteadministratie heeft van zijn hand het licht gezien. In 1903 verscheen zijn eerste werk, getiteld: „De nieuw© bepalingen betreffende den Bur gerlijken Stand, zooals die door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aangeno men met een inleiding en toelichting ontleend aan de gewisseld© stukken en de gehouden beraa dsla gingen Na deze. publicatie verschenen nog tientalr len andere uitgaven. Algemeen bekend en in elke gemeente van ons land in gebruik is zijn „Gemeentewet .en haar .toepassing", nog zeer kórtgeleden geheel opnieuw bewerkt eh. In overeenstemming gebracht met de gewijzigde gemeentewet. - -* Voorts noemen wij „De practijk van onze Gemeentewet" (1909); „Comptabel gemeente- beheer en zekerheidsstelling der ambtenaren" (1910) „De tekst der Grondwet, de Drank wet, de Provinciewet,;, de Armenwet en de Hinderwet in vraag en antwoord. Ontelbaar zijn de bijdragen en biographieën van vooraanstaande personen, die de heer van Loenen schreef voor verschillende tijd schriften. Zijn publicaties, ontsproten uit den drang, om zich bezig te houden met de opleiding van gemeente-ambtenaren, Met groote liefde en met algeheele toewijding heeft hij daar voor belangrijk werk verricht. Deze arbeid bracht hem reeds in 1905 in de commissie A voor gemeente-ambtenaren, waarin hij langer dan een kwart eeuw werkzaam is geweest. Eenige jaren had hij ook zitting in de com missie B, doch drukke werkzaamheden noop ten hem daarvoor te bedanken. Tenslotte willen wij zeker niet onvermeld laten zijn liefde voor de 'historie, die in 1930 uiting vond in het geschenk, dat hem werd aangeboden bij zijn 40-jarig jubileum als se cretaris der gemeente Beverwijk. Overeenkomstig zijn verlangen werd toen een fonds gevormd voor de stichting van de Kennemer Oudheidkamer, een stichting, die eerst dan aan de verwachtingen van den heer Van Loenen zal beantwoorden, wanneer zij is uitgegroeid tot een Kennemerlandsch mu seum, ondergebracht in een der zalen van het kasteel „Assumburg" DE NIEUWE GEREFORMEERDE PREDIKANT. Ds. H. Holtrop, die het op hem door de Geref. Kerk uitgebrachte beroep heeft aangenomen, zal naar alle waarschijnlijkheid eerst in de maand Februari worden bevestigd Omtrent den nieuwen predikant, die Ds. F. Kramer zal opvolgen, kunnen wij nog mede- deelen, dat hij een Fries van geboorte is. Na volbrachte studie heeft Ds. Holtrop uit negen op hem uitgebrachte beroepen, dat van de Geref. Kerk te IJmuiden-Oost aangenomen. Ruim 31/2 jaar heeft de predikant hier gear- Calypso Rott. n. Vigo p. 29 Dungeness. Fauna 29 v. Hamburg te Amst. Ganymedes 29 v. Gibraltar n. Algiers. Hercules 29 v. Izmir n. Stamboul. Hermes 30 v. Bourgos te Candia. Iris 28 v. Buenaventura te Balboa. Mars 29 v. Rott. te Valencia. Nereus 30 v. Kopenhagen te Amst. Orestes Varna n. Amst. p. 30 Gibraltar. Orion 28 v. Livorno te Genua. Pluto 28 v. Uddevalla n. Amst. Rhea Venetië n. Amst. p. 30 Ouessant. Stuyvesant Amst. n. Paramaribo p. 28 Dun geness. Titus 28 v. Alicante n. Malaga. Ulysses 30 v. Bourgas te Amsterdam. Vesta 29 v. Amst. te Hamburg. Vulcanus 28 v. Alexandrië te Izmir. Venezuela 27 v. Barbados n. Port Limon. Aurora Amst. n. Melilla p. 29 Dungeness. Oberon 29 van Rotterdam te Cadix. Triton, Beyrouth n. Amst. 20 te Lissabon. Juno, Barcelona n. Amst. 30 (12 midd.) 80 mijl Z.W. van Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitreis) 27 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitreis) p. 29 Kaap del Armi. Kota Agoeng (uitreis) 29 v. Port Said. Kota Nopan 29 v. Aalborg n. Rotterdam. Kota Radja (uitreis) p. 29 Pt. de Galle. Kota Tjandi .(thuisreis) 30 v< Sabang. beid. In deze periode werden vier beroepen op hem uitgebracht, o.a. voor Den Haag. In 1929 nam hij een beroep aan naar Ba tavia. In December van dat jaar nam Ds. Holtrop afscheid van de Geref. Kerk te IJmui- den-Oost, waar hij zich talrijke vrienden had verworven. Na zich op den arbeid in Insulinde te hebben voorbereid vertrok hij in Juli 1930 naar Indië. In de maand Juli van dit jaar keerde hij met verlof naar het vaderland terug. Tijdens dit verlof werd hij naar Beverwijk beroepen. Hij gaf daaraan gehoor, zoodat de Geref. Kerk te Batavia zijn predikant niet terug zal zien. Ds. H. Holtrop is ongehuwd. Plaatsgenooten redden zich het leven. Vrachtauto rijdt in het kanaal. Maandagmorgen zijn twee plaatsgenooten bij een autoongeval op gelukkige wijze aan den dood ontsnapte. De heeren Gebrs. v. d. Berg kwamen met een groote vrachtauto van de firma Duijn alhier uit België. Bij het Raamsdonkveer slipte de auto en gleed over de berm van den weg te water. De zware wa gen verdween geheel in het diepe kanaal. De inzittenden slaagden er in het portier van de cabine te openen en op den wagen te klaute ren. Zij werden door omstanders op den wal geholpen. Zij bekwamen geen letsel. In den loop van. den dag is de zware wagen met behulp van een kraan op den weg gezet. SERVICE BIJ HET GASBEDRIJF. Nu het debiet van het gasbedrijf wederom vergroot is, doordat thans ook de gemeente Limmen van gas wordt voorzien, heeft de ser- vice-afdeeling zich daarbij spoedig aangepast. Het bedrijf heeft zich thans twee motor- transportfietsen aangeschaft, waarmede het daarvoor aangewezen personeel zich sneller door het uitgestrekte rayon zal kunnen ver plaatsen. Een dezer voertuigen is bestemd met den fitter ook de materialen te vervoe ren, de tweede dient voor het transport van gereedschappen e.d. voor het verrichten van raparaties, waarbij toch in de meeste gevallen spoedbetrachting noodzakelijk is. Bloemenkweekersvereeniging „Flora". De dagelijksche bloemenveilingen. Maandagmiddag werd op uitnoodiging van de Bloemenkweekersvereeniging „Flora" in het veilingsgebouw „Centrum" een vergade ring gehouden van inbrengers van de bloe menveiling. In deze bijeenkomst heeft de heer A v. d. Wel een uiteenzetting gegeven van de beteekenis van de dagelijksche bloemenvei lingen, die men zich voorstelt in te voeren. Spr, wees op het groote belang van deze zaak .zoowel voor de groote als voor de kleine koop lieden. In de praktijk is namelijk gebleken, dat vele kooplieden ook op de tusschendagen bloemen wilden plaatsen, wat dan natuurlijk niet mogelijk was. Het was niet aangenaam de kooplieden dan naar andere plaatsen te zien vertrekken. Voor het dagelijksch veilen is echter ook de medewerking van de kwee kers noodig. De voorzitter van „Flora" de heer B. Hil- bers hield een krachtig pleidooi voor de ver wezenlijking van het plan voor de invoering van dagelijksche bloemenveilingen, die ook voor de bloemenkweekers Van groot belang moeten worden geacht. De gewone veilingen zullen worden ontlast, waardoor de producten gemakkelijker te plaatsen 'zullen zijn. Ook kunnen de veilingen veel-vroeger geëindigd zijn. De vergadering betuigde haarinstemming met het plan. Nadat verscheidene vragen be antwoord waren constateerde de voorzitter, dat thans het invoeren van de dagelijksche bloemenveilingen geen enkele hinderpaal meer in den weg staat. MARKTBERICHT. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Beverwijk," 30 Dec. 1935. Waschpeen per kist f 0.75f 1.70. Sla per kist 3580 cent. Boerekool per kist 3070 cent. Andijvie per kist 3085 cent. Wortelen per bos 913 cent. Peterselie per bos 34 cent. Selderie per bos 3—4 cent. Préi per bos 3IV2 cent. Bloemkool le soort per stuk 10—15 cent. Bloemkool 2e soort per stuk 46 cent. Tomaten per K.G. 1240 cent. Aardappelen f 2.60f 2.90. Uien per K.G. 3ZVz cent. Witlof per K.G. 16—24 cent. Nero per K.G. 314 cent. Wortelen per K.G. 23 cent. Spruiten per K.G. 15—27 cent. Knollen per stuk 2SVz cènt. Gele kool per stuk 36 cent. Groene kool per stuk 25 cent. VEREENIGING JONG HERVORMDEN. Liturgisch Jaarverslag. In de kerkekamer der Ned. Hervormde ge meente hield de vereeniging van Jong Her vormden gisteravond een goed bezochte leden vergadering. Wegens afwezigheid van den voorz. Ds. Krijger opende de secretaris de heer K. Zwitser de bijeenkomst met gebed. Na een verslag van den heer Zwitser over de algemeene vergade ring hield mej. A. Hagendoorn een voordracht over „Jantjes Kerstfeest in het gesticht", uit de bundel „Gekrookt riet" van C. Noordman, Sitoebondo (uitreis) 29 (12.58 n.m.J- 50 mijl ZW. v. Niton. Soekaboemi (uitreis) 29 v. Tjilatjap. Kertosono 29 v. Batavia n. Rott. Tapanoeli Rott. n. Jacksonville p. 28 Azoren. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone 29 v. Rott. te Hamburg. Alwaki (thuisreis) 28 v. Santos. Aldabi (uitreis) 29 (1,1 n.m.) 35 mijl O. v. Niton STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) p. 28 Perim. Tawali (thuisreis) p. 28 Gibraltar. Enggano (thuisreis) 30 (4 n.m.) van Londen. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Clytoneus 29 van Liverpool n. Macassar. Myrmidon 29 v. Batavia en Amst. te Hamburg. Noodlottige aanvaring. De Spaansche trawlers Narvaez II en Virgen de la Cinta I zijn bij Sint Vincent in aanvaring geweest, waarbij het eerstgenoemde schip direct zonk. De opvarenden werden door het andere schip gered en aan land gebracht. Rouwdienst voor Deensche visschers. Op Nieuwjaarsdag zal in de Zionskerk te Esbjerg een speciale rouwdienst worden ge houden voor de in dit jaar verongelukte Deensche zeevisschers, waarbij toepasselijk, DINSDAG 31 DEC. 1935 schetsen van de stichting „Valkenheide". De heer J. Maurice declameerde „De stille gast", waarna een liturgische jaarsluiting gehouden werd. De aanwezigen zongen gezang 273:1, hetgeen gevolgd werd door bijbellezing uit Openbaringen 21 vers 1—8. Hierna hield de heer Zwitser een rede, toepasselijk op de liturgie. Er zullen, aldus spreker bij de jaar wisseling weer talrijke menschen zijn, die blij zijn dat het oude jaar vol zorgen, voorbij is, in de hoop, dat misschien het nieuwe uit komst brengt. Deze mensch klemt zich met beide handen vast aan de plannen, die hij in 't volgend jaar zal gaan uitvoeren. De gedachte van Gods eeuwig durende liefde, troost en hulp zal ons versterken, aldus besloot spr., om zonder twijfel het nieuw© jaar in te gaan. Na het zingen van Psalm 141:2 sloot de heer J. Maurice de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Tenslotte zongen de aanwezigen nog Gezang 160:1: „Uren, dagen maanden, jaren". Het Schaaktournooi te Hastings (Van onzen Londenschen correspondent). Hastings, de vermaarde vacantieplaats aan de zuidkust van Engeland, is na den oorlog een belangrijk centrum van internationale schaakwedstrijden geworden. Het is te dan ken aan het initiatief van de schaakclub van Hastings St. Leonards (laatstgenoemde plaats is de tweelingzuster van Hastings) en aan de medewerking van het gemeentebe stuur. Het zestiende jaarlijksche schaakcon gres is er weer begonnen en zal tot deze week Zaterdag duren. De partijen worden gespeeld in het muziekpaviljoen op den boulevard en er is als steeds groote belangstelling. Meer landen zijn ditmaal vertegenwoordigd en meer schakers doen aan het tournooi mee, dan ooit tevoren. Er zijn 130 spelers; zij ver tegenwoordigen 16 landen. De hoedanigheid der deelnemers is wat minder dan gewoonlijk. Onze kampioen, thans wereldkampioen, heeft pas een zeer in spannenden wedstrijd achter den rug en heeft dit opgegeven als reden, waarom hij de uitnoodiging om mee te doen, niet heeft kunnen aannemen. De autoriteiten in Hastings hebben deze verontschuldiging ten volle gebillijkt en heb ben de gelegenheid aangegrepen, aan Dr. Euwe een telegram van gelukwensch te zen den voor het winnen van het wereldkam pioenschap. Teleurstelling wekte het niet verschijnen van den kampioen van Estland, P. Keres, die ook geen verklaring had gestuurd van zijn afwezigheid. Zijn plaats in het hoofdtour- nooi werd ingenomen door G. Koltanowski, die voor België uitkomt. Koltanofski's plaats in de tweede af deeling van het tournooi voor eerste reserves werd ingenomen door Frau- lein Sonia Graf. De veelbelovende speler Arthur Eva werd ...oor ziekte verhinderd mee te doen in de eerste afdeeling van het tour nooi voor eerste reserves; zijn plaats werd daar ingenomen door F. van Seters, België. Salo Flohr, die bij vier achtereenvolgende gelegenheden hier den eersten ©rijs heeft behaald of hem met anderen heeft verdeeld, doet weer mee aan het hoofdtournooi. Hooge verwachtingen worden gekoesterd van Reu- ben Fine. een Amerikaan die in zijn vader land de laatste jaren, sterk naar voren is gekomen. De hooge verwachtingen zijn nog hooger-geworden omdat hij in de eerste ronde niemand minder dan Salo Flohr over won. Dr. Tartakower en Koltanofski zijn oude bekenden. De overige zes deelnemers in het hoofdtournooi zijn: W. Winter (kam pioen van Engeland), Sir George Thomas (oud-kamnioen van Engeland), R. P Michell, H. Golombek, C. Alexander en T. H. Tylor (allen Britten). Het aantal liefhebbers voor het tournooi van eerste reserves was zeer groot; deze klasse moest in twee afdeelingen worden verdeeld. In afdeeling 1 zijn de déelnemers; Bruno Ulrich (Duitschland)Klein (Oosten rijk), Enevoldsen (Denemarken), Landau (Holland), F. van Seters (België), A. Gibaud (kampioen van Frankrijk) en de Engelschen. B. H. Wood, C. H. Stacey. E. G. Sergeant en F. Parr. In afdeeling 2 zijn de deelnemers: Fraulein Graf (Duitschland), L. Pi*ms (Hol land), J Mieses (Duitschland). A. Koblenz (Letland), Dr, Rey Ardid (kampioen van Spanje) en de Britten A. Lenton, F. G. T. Colons, W. Morry, Rupert Cross, E. M. Jackson. Met uitzondering van de prachtige ver richting van Reuben Fine was de eerste ronde tamelijk onbelangrijk. Drie van de partijen eindigden in remises van kleurloos karakter. Tylor en Winter speelden een zui vere koninginne-pion-opening en waren na 30 zetten nog zóó hopeloos gelijk in positie, dat zij elkaar remise gaven. Alexander en Michell ruimden het bord en waren spoedig aan een eindspel van kasteelen en pionnen dat tot verdeeling van het punt moest lei den; de partij werd remise na 27 zetten. Ook Tartakower en Koltanofski ruilden snel stukken en in dit geval kwam een onvèr- mijdelijk remise' na 31 zetten. Voor Golom bek en Thomas goldt hetzelfde. Alleen de partij Fine—Flohr was een schitterend staal van gedurfd schaken. Het kritieke oogenblik kwam omstreeks den 20sten zet. toen Flohr in een ingewikkelde positie een combinatie beproefde die bij voortzetting van het spel verkeerd bleek te zijn en zwakheid bracht tegenover een meesterlijken tegenaanval door Fine. waaronder Flohr's stelling be zweek. orgelspel en solozang ten gehoore zal worden gebracht. De Deensche zender zal dezen dienst per radio uitzenden van 5 uur tot 6.20 namiddags. Groote diepgang. Het met stukgoederen naar Ned. Indië ver trokken Nederlandsche motorschip Tarakan passeerde het Noordzeekanaal met een diep gang van 8,7 meter. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Théséé is hier van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. AANGEKOMEN. 29 December: Vliestroom s.s. Huil Fauna s.s. Hamburg Vida m.s. Plymouth Nereus s.s. Kopenhagen Rijnstroom ss. Leith Bloemfontein m.s. Hamburg 30 December: Rhein s.s. Hamburg Apollinaris m.s. Londen Confid m.s. Fowey Thesée s.s. Caen Maaskerk s.s. Hamburg Robert s.s. Uuras Ulysses s.s. Alexandrië. VERTROKKEN. 29 December: Cordillera m.s. Hamburg Ransdorp m.s. Hoboken

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2