HET NIEUWE AVONDBLAD Vos heeft een slecht begin. !1e JAARGANG No. 49 DONDERDAG 2 JANUARI '36 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week lü ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De hervatting van de walvisch- vangst door Duitschland. Omtrent de plannen tot het in het leven roepen van een walvischvangst-bedrijf schrijft Dr. Dierks van Wesermünde-G. eenige nadere bijzonderheden in de Deutsche 'Fischerei- Rmidschau. Allereerst herinnert hij er aan, dat de laat ste/walvischvaarders in de zestiger jaren van def'Weser naar Groenland uitvoeren. Een kort vojor den oorlog opgerichte walvischvangst- oriderneming werd door den oorlog verhinderd, h^ar werkzaamheden te beginnen. Na den oorlog werden herhaaldelijk plannen tot het heipatten van deze visscherij besproken. Een detf grootste ijveraars was Freiher von Mal- zalhn, president van de Duitsche Zeevisscherij- vefreeniging. Met hem en na hem maakte ka pitein Kircheisz zich de verwezenlijking van dfe Duitsche walvischvangst tot een levenstaak. Biet was de Industrie en Handelskamer te We- sfermünde, die in samenwerking met kapitein Kjircheisz en met steun van de Duitsche Zee- vSsscherij de Erste Deutsche Walfang A.G. slichtte. Deze maatschappij, die haar zetel en haar bifedrijf in Wesermünde krijgt, zal in het e.k. n.ijaar haar expeditie, bestaande uit een moe derschip van 14000 ton en vijf r oderne jagers de Antarctis uitzenden; de bouw- ^drachten zijn reeds verleend. Wesermünde, een halve eeuw geleden de eerste Duit- stoomtrawler geboren werd, een gebeur- die Wesermünde tot de grootste vis- ershaven van het vasteland van Europa ■bu maken, wordt hiermede ook de geboorte- Bplaatst van de moderne Duitsche walvisch- *vaart. Dit bedrijf is voor de vetvoorziening van Duitschland van groote beteekenis. Duitsch land kan toch uit eigen productie zijn behoefte slechts tot 50% dekken. Aan traan voert Duitschland circa 200.000 ton in, in 1933/34 zelfs ca. 224.000 ton ter waarde van rond 32 millioen mark. Onze Oosterburen nu streven er naar,om zich ook te dezen opzichte van het buitenland onafhankelijk te maken. In dit geval zou het tevens zijn eigen behoefte aan vischmeel kun nen dekken, waarvan eveneens nog 100.000 ton of 4/5 van het gebruik wordt ingevoerd. Natuurlijk zijn er nog andere voordeelen voor het land aan een eigen walvischvaart ver bonden, als door zijn besparing aan deviezen, welke zeer belangrijk is; (men berekent, dat naar de tegenwoordige markt van traan en vischmeel voor rond 65 millioen mark aan deze artikelen zou moeten worden ingevoerd), verder werk voor de schéepsbouwnijverheid en voor tal van zeelieden. De eerste expeditie vertrekt in September. Men betekent, dat minstens tien zulke expe dities noodig zouden zijn, om de. geheele be hoefte van Duitschland te dekken. HOLLENBERG NIET NAAR „HAARLEM". Dezer dagen werd in eénige bladen gemeld, dat Hollenberg, de doelverdediger van Storm vogels in verband met het feit, dat hij in Haar lem een betrekking zou hebben gekregen, het shirt van „Haarlem" zou gaan dragen. Wij kunnen dit bericht met de grootst mo gelijke beslistheid tegenspreken. Hollenberg blijft de blauw-witte kleuren trouw. BIJ HET A.S. CONCERT VAN HET MANNENKOOR. Men verzoekt ons opname van het volgende gedichtje, tér' gelegenheid van het concert van het IJmuidens Mannen- en Knapenkoor op Woensdag 8 Januari a.s: in de groote zaal van het Patronaatsgebouw. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. Door de voetbalvereenigjngen IJmuider Boys en D.W.S. wordt een bekercompetitie'ge- organise'erd, die midden Januari een aanvang zal nemen. Reeds staat de deelneming van de volgende clubs vast: Tubantia, Enschedé, R(acing) C(lub) V(eiserend), Boschduivels, D.W.S. (twee elftallen) en IJmuider Boys. Clubs, die alsnog wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven aan het adres: President Krugerstraat 13. BOSCHDUIVELS—IJMUIDER BOYS AFGELAST. Wegens den slechten toestand waarin het terrein verkeerde, moest de wedstrijd Bosch- duivelsIJmuider Boys worden uitgesteldtot Zaterdag a.s. KOMT LUISTEREN! Hier in 't hartje van ons stadje, Dat ons allen samenbindt, Waar we zorgen waar we werken, Waar je lief hebt en bemint, Daar komt men nu even wijzen (Als gij soms den weg niet vindt) Wijzen, op wat gij zoo liefhebt Op uw jongens, op uw kind. Of is er iets grootscher denkbaar Iets. dat meer uw ziel beroert, Dan, dat zoo een knaap een kind nog Zingend u „ten hemel voert"? Is er nog iets schooners denkbaar, - (Waar 't gemoed soms vol van schiet) Kind'ren, in hun overgave Tot den zang en tot hun lied? Komt dan straks eens even luisteren, Naar wat gij zoo „innig" vindt, Luist'ren naar die frissche stemmen. Naar het teerste van een kind. Paedagogen, onderwijzers. Ouders, geeft uw dog en oor. En komt luist'ren naar de knapen Van 't IJmuiden's Mannenkoor 1 lOaHRiS. De Jos. Maria vlot gebracht. Op Nieuwjaarsdag in IJmuiden binnen gesleept. Den 2en December strandde tengevolge van motordefect bij Egmofid niet ver van de Kerk plein de motorschoener Jos. Maria. Aan Van der Tak's Berging Maatschappij werd eenige dagen na de stranding opgedra gen het schip vlot te brengen. Het voortuig zat niet ongunstig en men vermoedde, dat het scheepje spoedig weer vlotgebracht zou kun nen worden. Maar toch zouden hiermee nog vier weken heengaan want eerst op Nieuwjaarsdag kon de Jos. Maria met behulp van een sleepboot aan haar element teruggegeven worden. Dinsdagmiddag heeft de bergingsmaatschap pij, dank zij een gunstigen wind en een gun stig tij, het vaartuig met behulp van talies en ankers naar diep water kunrten brengen. Steeds met een scheepslengte tegelijk bracht men het schip verder naar zee.en omstreeks lialf negen Dinsdagavond had men het zoo ver, dat het ging drijven. De motor werkte echter niet en bovendien functionneerde het roer niet, zoodat sleepboothulp noodig was om de Jos. Maria naar de haven te sleepen. Hier voor werd een sleepboot van L. Smit en Co. te Rotterdam ontboden en in den Oudejaarsnacht kwam de Blankenberg bij de Jos. Maria aan. Daar het gunstig weer was en er geen gevaar bestond, dat de schoener voor de tweede maal zou stranden, heeft men het daglicht afge wacht om vast te maken. Nadat het mate riaal uit het water was opgehaald vertrok de Blankenberg met den schoener op sleeptouw naar IJmuiden, waar men Woensdagmorgen 10 uur arriveerde. De Jos. Maria werd voorloopig in het bipnen- toeleidingskanaal van de Zuidersluis vastge legd, in afwachting van een nadere beslissing van assuradeuren.' NOG EENIGE KALENDERS. De laatste dagen van het jaar werden ons nog eenige kalenders toegezonden. De Neder- landsche Telegraaf Mij. Radio-Holland zond ons een fraaie maandkalender voor 2 jaar. Het stevige schild vertoont een suggestieve voor stelling van het bedrijf der maatschappijeen aardbol met een aantal radiostations,geflan keerd door een vliegmachine en een vracht boot, opvangende de radiotelegrammen van een station, aan de andere zijde van den we reldbol. Sin jewel's Boek- en Kantoorboekhandel, zond een practische kantoor-maandkalender en een zakagenda. De schoenmakerij „De Eco noom" sloot de rij met een .handige week kalender, eveneens zeer practisch en duidelijk, die een goed plaatsje in ons bureau heeft ge kregen. G. V. A. V.Stormvogels. DOOR STORMVOGELS GEWONNEN GEGEVEN. Déze bekerwedstrijd was op Nieuwjaarsdag vastgesteld. Hij heeft echter niet plaats ge had, daar Stormvogels hem in verband met het vroegtijdige vertrek uit IJmuiden voor de Oudejaarsavond viering gewonnen heeft ge geven. RADIOPEELINGEN. Door de vier Nederlandsche radio-peil- stations Vlissingen, Maassluis, IJmuiden en Willemsoord, werden in het afgeloopen jaar 1516 radiopeilingen aan schepen op zee ver strekt. In 1934 bedroeg dit aantal 1052. ERTSAANVOER HOOGOVENS. Het bij de Hoogovens aangevoerde kwan tum ijzererts beliep in 1934 een totaal van 504.000 tons. In het afgeloopen jaar is dit teruggeloopen tot 437.977 tons. •TOÖNEELUITV OEREN G. De tooneelvereeniging „De Dilettant" zal 11 Januari as. haar tweede avond geven in dit seizoen. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven Graaf-Loodgieter van Lok- sen Braun. Medewerking verleent het Mannenkoor „De Kennemer Zangers", dir. P. Gun Jr. Na afloop is er bal met muziek van „The Racket-makers". De uitvoering vindt plaats in het „Wapen van Velsen". MOOIE OPBRENGST. Het concert door het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" gegeven ten bate van de diaconie der Ned. Herv. Kerk (West), bracht na aftrek van enkele noodzakelijke onkos ten ruim f 75 op. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. den HeijerZwart d., Duin straat 6 rood. IJmuiden; W. HeijesDeen d., Torricellistraat 21 IJmuiden; M. J. Engelhart- Willems. d., Achterstationsweg 59 IJmuiden; M. DiederiksKoster z., Lippersheystraat 17, IJmuiden; M. OldenburgDekker z., Van Wassenaerstraat 58 IJmuiden; G. Teeling— van der Kooi, z., Doodweg 33, Velsen; A. A. Kolb—Ippel, d., Meidoornstraat 21 IJmuiden; E. F. H. C. Booesman—van Delft z., Stations weg 7, Velsen; M. J. P. LeyenaarHellmann z., Engelmundusweg 62, IJmuiden; L. van der PlasPomorin z., Bik en Arnoldkade 20 rood, IJmuiden; C. A. E. Weitner—Homburg z., Kerkerinklaan 71, Santpoort; E. van Pel— Stam z., Enschedéstraat 15 IJmuiden. Overleden: G. Berkelder 75 j., wed. van L. A. Bekker; C. Bakker, 57 jechtgenoote van D. Peper; P. van Delft, 59 j., echtgen. van B. M. van der Valk; A. W. M. Jonker, 78 j., Fed. K. Knegjes, Om den wereld-damtitel. In tijdnood een zwakke zet. Raichenbach benut zijn kans. Opnieuw is er een strijd tusschen Neder land en Frankrijk ontbrand, een strijd op het bord, maar nu niet op dat der vier en zes tig, doch op dat der honderd velden. Nadat het dr. Max Euwe gelukt is, den wereldtitel schaken aan Fransche handen te ontrukken, rust thans op onzen kampioen Vos de min stens zoo moeilijke taak, den genialen Franschman Maurice Raichenbach van den damtitel te berooven. In het Victoria Hotel is nieuwjaarsmiddag de aammatch om het wereldkampioenschap begonnen. Titelwedstrijden verheugen zich in ons land den laatsten tijd in een groote belangstelling en zoo waren ook Nieuwjaars dag honderden getuige van de opening dezer nieuwe worsteling. Het was daarbij een bij zondere aantrekkelijkheid, dat de wereldkam pioen van de' andere zijde van het dambord, dr. Max Euwe, den eersten zet speelde, daarbij de verwantschap tot uiting brengende, die tusschen dammers en schakers bestaat. Het was reeds ver over vieren, toen een be gin werd gemaakt met de ceremoniën, die aan een dergelijke gebeurtenis onafscheidelijk zijn verbonden. Toen beklom de heer A. 'van Breek,, voorzitter van den Nederlandschen Dambond, het spreekgestoelte om het woord tot de aanwezigen te richten. Hij heette in de eerste plaats wethouder Boekman, die het gemeentebestuur vertegen woordigde, welkom en zeide, dat diens aanwe zigheid een cachet befërkent. dat noodig is om het damspel uit het „hoekje" te halen, waarin het tot dusverre heeft gezeten. De voorzitter dankte dr. Max Euwe, die zich bereid had verklaard, den eersten zet te spelen. De heer Van Broek sprak vriendelijke woorden van bewondering tot den schaak kampioen en bood hem een fraai uitgevoerde wedstrijdklok aan. Ook het Euwe-Aljechin Comité werd door den voorzitter met hartelijke woorden be groet. ,Deze dammatch", aldus zeide hij, „deelt in de groote belangstelling, die door de ontmoeting der schaakgrootmeesters is ge wekt." Sprekende tot den titelhouder Raichen bach, zeide de heer Van Broek, dat hij er van overtuigd is, dat de. match alle aandacht zoo wel van damlievend Frankrijk als van dam mend Nederland zal hebben. Hij sprak den wensch uit, dat de wedstrijd op zoo hoog mo gelijk. peil zon staan. Vervolgens wenschte hij den uitdager. Vos, succes. De jonge Franschman nam daarna het woord om den Nederlandschen Dambond te danken voor de hartelijke ontvangst, die hem bereid is. Hij sprak den sportieven wensch uit, dat de beste moge winnen. Het was daarna wethouder Boekman, die zich in het licht der felle lampen plaatste. „Het gemeentebestuur van Amsterdam is verheugd", zeide hij, „omdat deze wedstrijd in zijn stad wordt geopend en voor een belang rijk deel gespeeld". De wethouder herinnerde er aan, dat de hoofdstad reeds meer gewich tige evenementen op damgebied heeft ge kend. In 1899 was het Weiss, die in een match te Amsterdam den wereldtitel behield. In 1928 maakte de Nederlander Springer zich meester van den hoogsten titel in de Militiezaal. Ne derland leeft nog in die bepaalde sfeer, die geschapen is door de match, waarin zijn grootste schaker op de eerste plaats kwam. Wethouder Boekman hoopte, dat de wed strijd tusschen Vos en Raichenbach evenzeer in het middelpunt der belangstelling zou ko men te staan. Tenslotte heette hij Maurice Raichenbach welkom in de hoofdstad. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door mr. Levenbach, namens het Euwe-Alje chin Comité en door den heer H. Wijbinga- voorzitter van den Frieschen Dambond. De match geopend. Teen was het oogenblik gekomen, waarop wethouder Boekman de match geopend ver klaarde. En daarna genoot dr. Euwe de sen satie, den eersten zet te doen op het belang rijkste dambord ter wereld. De filmopera teurs richtten hun fel licht op hem en hij moest den zet tweemaal overdoen, hetgeen hem de opmerking uitlokte, dat het al remise was wegens herhaling van zetten! Vervolgens informeerde onze beminnelijke schaak kampioen zeer nauwgezet naar de wijze, waar op men een damschijf behoort aan te vatten. Hij speelde op aanraden van Raichenbach. die wit had, 33—28. waarmede de groote slag was begonnen. In de zaal werd de partij natuurlijk met de grootste belangstelling gevolgd. Men ver wachtte na het klassieke begin een min of meer buitensporige voortzetting van Rai chenbach, d:? de variant koos, die hij het vorige jaar ook tegen Keiler toepaste. Met spanning sloeg men de ontwikkeling van het spel gade. Spanning moeten ongetwijfeld ook de beide meesters hebben ondervonden, maar zij lieten daarvan niets merken. Vos, de on- bewogene, zat als altijd onverstoorbaar ach ter het bord. terwijl ook de jonge Fransch man een rustigen indruk maakte. Er wordt gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. De heer Ph. de Schaap teekent de volgende analyses bij deze .eerste partij aam M. Raichenbach (wit)J, H. Vos (zwart). 1. 33—28 Raichenbach kiest dus de klassieke ope ning als speel vorm voor de eerste partij, het geen geheel in overeenstemming is met de theorieën, die hij uit de school van Weiss heeft meegekregen. Vos' antwoord, 18—22 lijkt ens de beste tegenzet in dit openings systeem. Wit wordt erdoor gedwongen zich op een bepaalde wijze te „verklaren", hetgeen wil zeggen dat hij het eerst feitelijk het te spelen genre zal moeten vaststellen, hetgeen na zoo een eersten zet reeds niet te preferee- ren is. Het spelen met wit beteekent in het damspel dan ook, in tegenstelling tot he* schaakspel, geen voordeel, eerder nog een, zij het zeer miniem nadeel. 2. 31—27 ëatuurlijk mag 3933 niet wegens het „Haarlemmer zetje" 1822 en 1923. 2 .22x33 De beste, om wit's randstuk op 36 niet op te lossen. 3. 39x28 19—23 Ook 17—21 kwam in aanmerking, doch het schijnt de bedoeling van Vos te zijn wit van het centrum te houden, een systeem, dat in de-^ partij pas zijn houdbaarheid kan aantoo- nen.4. 28x19 14x23 5. 44—39 10—14 6. 39—33 5—10 7. 37—31 - Raichenbach speelt regelmatig en toch echt a la Raichenbach. De positie van wit vertoont overeenkomst met de standen, welke de Poolsche opening (31-27) oplevert. 7. 14—19 Vos bezet thans veld 19, en geeft hiermede blijk geen pogingen meer te willen doen om wit van het centrum te houden. Deze rea geert niet onmiddellijk met het bezetten hier van, doch volgen moet dit op den duur nood zakelijkerwijze. 8. 41—37 10—14 9. 34—30 12—18 10. 30—25 7—12 Een kalm en afwachtend spel van beiden. 11. 50—44 20—24 12. 44—39 17—22 Het is Vos, die nu Raichenbach steeds de bezetting van het centrum .blijft ontwijken, zich op veld 22 nestelt om eenigen druk te gaan uitoefenen op wit's centrum. In andere gevallen kan de bezetting tegelijkertijd van de ruiten 22 en 24 zeer gevaarlijk zijn doch de witte positie is hier van dien aard, dat deze niet combinatief werkzaam kan zijn. Wit ruilt dan ook met 13. 31—26 22x31 14. 36 x 27 hetgeen trouwens geheel in de lijn ligt van zijn spel. En nu, na de bezetting van veld 26 door dezen ruil, is het innemen van het cen trum zonder zin. 14. 11—17 15. 46—41 1—7 16. 27—21 16x27 17. 32x21 - Deze ruil sluit geheel aan bij het spel, dat Raichenbach vorig jaar tegen Keiler toonde. Een korte vleugelaanval, die toen unaniem werd afgekeurd, doch door het succes, dat Raichenbach ermede boekte aan een geheel nieuwe studie werd onderworpen. Vos reageert er als volgt op: 17. 14—20 18. 25 x 14 9 x 20 19. 21—16 4—9 20. 37—32 7—11 21. 16x7 12x1 22 41—37 - 17—22 De Nederlandsche kampioen blijft volharden in zijn tactiek om veld 22 te bezetten. 23 47—41 Dreigt nu 3228 te spelen, doch zwart heeft hiermede natuurlijk rekening gehouden. Het is zijn doel om wit de randschijf op 26 te la ten behouden en geheel consequent antwoordt Vos dan ook met*. 23. 22—27 24. 32 X 21 23—28 25. 33 x 22 18 x 16 Zoolang wit nu echter niet het centrum be zet, valt op schijf 16 geen voordeel te beha len. De posities zijn volmaakt gelijk. Beide spelers hebben hun zetten in een voor een eerste partij snel tempo verricht. 26. 41—36 812 Zwart moet zijn stukken nog eenigszins verdeelen en doet dit zoo, dat zij het com bineeren op schijf 26 mogelijk maken. 27 37—32 1—7 28. 42—37 19—23 Mogelijk baart de positie der stukken op 15, 20 en 25 zwart eenige zorgen orr. een goede ontwikkeling tot stand te brengen. Het bezetten van veld 23 kan thans niet tot doel hebben wit te beletten op 28 te gaan; zwart heeft namelijk reeds een stuk op ruit 24. 29. 39—33 9—14 30. 37—31 14—19 31. 31—27 7—11 Raichenbach behandelt dit spelgenr.e keu rig. Vos heeft hier met eenige moeilijkheden te kampen, daar de Franschman erop uit is tempi te winnen en hierin kans van slagen heeft. Zijn nu volgende zet is zeer sterk, en wordt op het juiste moment gespeeld; 32. 48—421 2—8 33. £2—37 r- In de zaal vroeg men zich af of wit veld 42 al of niet zou verlaten. Lang dacht de ti telhouder over den tekstzet niet, want hij leek zijn tactiek reeds geheel voor de komen de zetten te hebben vastgesteld. Vos heeft tot nu toe 1 uur en 23 minuten bedenktijd gebruikt. Raichenbach 58 minuten. 33. 12—18 34. 37—31 Natuurlijk. Het is nu interessant, hoe bel den züllen voortzetten. 34. 8—12 35. 49—44 12—17 36. 44—39 3—9 De kroonschijf! Er is nu een heel moeilijke positie ontstaan, waarin wit voor een las tige keuze staat. Vos heeft de laatste serie zetten sterk gespeeld en tracht de randschijf op 26 zoo goed mogelijk te exploiteeren. Rai chenbach is hier wel gedwongen te kiezen tusschen 4034 en 2721, en deze keuze is moeilijk. Het speeltempo is thans merkbaar langzamer, en beide spelers maken gebruik van hun surplus aan tijd. 37. 40—34 Na rijp beraad. 37. 24—29! 38. 33 x 2*4 20 x 40 39. 45x34 Inderdaad lijkt ons ook slaan naar 34 ster ker. daar wit zich hierdoor grootere combi natiemogelijkheden schept. Wit heeft een klein voordeeltje, doordat zwart rekening moet houden met een vex*dwijnen van schijf 23, met daarna 27-21, Zwart doet dan ook een afwachtenden zet: 39. 15—20 waarna wit kleur moet kiezen. 40. 39—33 Mede in overweging kwamen 34—30 en 39x30 Wit dreigt nu 34—29 en 2721, zooals wij bij den 39sten zet aangaven. 40. 9—14 De juiste zet om de dreiging te verhinderen. Wit wil blijkbaar den ruil met 2721 niet nemen, om zwart's tempivrijheid te beknotten. De 41ste zet ligt geheel in den lijn van deze tactiek. 41. 43—39 ZWART P Wï\ u Hf mf:\ m ÉSI üt a m Pf ^t§ m kzm Wy 'M 3 H§ 11 it m WIT De stand is nu: 41. 20—25? Een grove positieblunder. Aangewezen was hier 20—24, ook al zou wit dan tempi-voor- deel hebben behouden. Nu volgt zeer sterk: 42. 27—21! 16x27 43. 32x12 18x7 44. 33—29!! 23—28 Op 1318 volgen 2924 en 35x24 45. 38—33 Schijfverlies is nu onvermijdelijk. 45. 7—12 46. 33 x 22 14—20 Probeert met een omsingelingstactiek nog iets te bereiken, doch het stuknadeel is niet te compenseeren. 47. 39—33 12—17 Vos was hier in tijdnood, doch zijn stand is slecht. 48. 33—28 19—24 49. 29—23 13—19 50. 23 x 14 20 x 9 51. 31—27 11—16 52. 22 x 11 6x 17 53. 36—31 9—14 Er is weinig hoop meer! 54 27—22 14—19 55 22x 11 16x7 56. 31—27 7—12 57. 27—21 27—22 komt ons sterker voor, doch de tekst zet geeft een even gemakkelijke winst. 57. 12—18 58. 21—16 18—23 59. 28—22 24—29 60. 16—11 29x40 61. 35 x 44 23—29 62. 11—7 29—33 63. 7—2 en zwart gaf op De slotstand was: Nabeschoun Raichenbach heeft deze partij uitstekend behandeld en op de juiste wijze geprofiteerd van een foutieven zet van Vos. De oorzaak van zwart's verlies moet gezocht worden in den fatalen 4*sten zet, die geheel onverwacht kwam. Vos s*ond overigens vóór de bewuste fout niet. in het nadeel. Weliswaar had Rai chenbach iets gemakkelijker spel, doch daar mede is dan ook alles gezegd en deze eerste nederlaag van onzen kampioen moet, zoo fraai de titelhouder ook oogenblikkelijk van de fout. heeft geprofiteerd, als een tamriijk onverwachte worden beschouwd. De 2e partij wordt Vrijdag 3 Januari in Ho tel ,De Zwaan" te Lisse gespeeld. Aanvang 6 uur.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1