HET NIEUWE AVONDBLAD Overpeinzing. Teekenen van opleving zijn te bespeuren. 21e JAARGANG No. 50 VRIJDAG 3 JANUARI 1936 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week lü et*., pei maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct*, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIèN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn, zooaia zij 14 dagen ais zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Schaduwzijde van de radio telefonie. Er is, ook in ons blad, dikwijls geschreven over het nut der radio-telefonie, waarmede thans alle z.g. schelvischbooten zijn uitgerust Niet alleen treedt dit nut aan het licht, door dat thans de vangsten van de binnenkomende trawlers den dag voordat zij aan de markt komen, kunnen worden gepubliceerd, maar ook doordat dë schippers elkaar omtrent hun vangstresultaten kunnen inlichten is deze moderne uitvinding van groot belang en het spreekt vanzelf, dat tal van gesprekken den aether doorkruisen, waarin waardevolle me dedeelingen wereldkundig worden gemaakt. Van boot tot boot gaan de berichten op de gezette tijden over en weer.maar natuur-, lijk zijn zij bedoeld als inlichtingen voor de opgeroepen schippers van bepaalde reederijen Maar ook anderen luisteren deze gesprek ken af en voor zoover zij niet in code worden gevoerd, steken zij er het hunne van op. Tot deze „anderen" moeten vooral de Belgische trawlerschippers gerekend worden. Een feit is het tenminste, dat in den laatsten tijd Belgische trawlers waargenomen worden op plaatsen, waar men ze vroeger nooit zag, d.w.z. daar waar de IJmuidensche schelvisch booten veelal hun netten uitwerpen. Dit is de schaduwzijde van de radio-telefonie, want hierdoor kunnen de Belgen hun deel van de schelvisch en kabeljauw bemachtigen en de markt van Oostende veel ruimer dan vroe ger, van deze vischsoorten, de hoofdproduc ten van den Ned'erlandschen vischexport naar België, voorzien. Tot schade van den export niet alleen, maar ook van de ree derijen. RIJKSPOSTSiPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1935 in gelegd f 55789.09, terugbetaald f 60517.98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27564. NED. PROTESTANTENBOND. Namens het bestuur van de afd. IJmui den van den Nederl. Protestantenbond schrijft men ons: Ondanks de crisis, die op allerlei gebied haar invloed laat gelden en die vaak het ver enigingsleven, ook op kerkelijk terrein, in zorg en moeite brengt, moet gezegd worden, dat het bestuur van d'e afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Protestantenbond zich den mioed niet laat ontzinken, maar zich daarentegen met prijzenswaardige inspan ning beijvert om de vrijzinnige begin selen te doen ontplooien en de afdeeling tot bloei te brengen. Voor 1936 is een lijst van predikbeurten vastgesteld, waarop de namen van zeer be kende kanselredenaars voorkomen, die ach tereenvolgens bij de godsdienstoefeningen zullen voorgaan. Zoo zal Zondag 5 Januari a.s. alhier voor de afdeeling in het kerkgebouw van de Doopsge zinde Gemeente voorgaan Ds. B. J. Aris, in ons geheele land bekend, al zou het alleen maar zijn vanwege zijn bijbelvertellingen, waar talloos velen eiken Dinsdagavond naar luisteren. Dinsdagavond 7 Januari a.s. houdt de af deeling een propaganda-avond, waarbij Ds. C. C. de Kloet, predikant te Pui-merend, een rede zal houden over: „De Vrijzinnigen en het Geloof aan Wonderen". Ook dit belooft een mooie avond te worden en wie besluit den gevierden spreker te gaan hooren, zal ze ker niet onvoldaan huiswaarts keeren. Als we voorts nog melden, dat op 26 Ja nuari Ds. G. Westmijse van Rotterdam nog een predikbeurt komt vervullen, dan zijn we overtuigd, dat zeer velen reeds thans de ge noemde data zullen noteeren om te kunnen genieten van hetgeen in de eerste maand van het nieuwe jaar door de Afd. IJmuiden ge boden wordt. Ofschoon ieder vrijen toegang heeft en alle plaatsen eveneens vrij zijn, zal het toch wen- schelijk zijn, gezien het overvolle kerkgebouw bij vorige gelegenheden, dat degenen, die 5, 7 of 26 Januari onder het gehoor der genoemde predikanten wenschen te zijn, zich tijdig ter kerke begeven, om niet met een staanplaats genoegen te moeten nemen. INVOERVAN ENGELSCHE STEURHARING De Nederlandsche Bond van Vischrookers heeft aan den Minister van Landbouw en Vis- scherij een telegram gezonden, waarin wordt verzocht om opheffing van de invoerbeperking en om verruiming van het invoercontingent van Engelsche steurharing wegens het tekort hier te lande. PERSONALIA De heer J. v. d. Burg, die benoemd is tot secretaris van den Amsterdamschen Chr. Be sturenbond, heeft met ingang van heden deze functie aanvaard. Het Christelijk vereni gingsleven in onze gemeente verliest in den heer v. d. Burg een stoeren werker, die tal van functies bekleedde. Zoo was hij voorzitter van den Chr. Besturenbond, leider van de stu dieclub, medewerker in de actie voor „Jong Holland snakt naar werk", lid van den ge meenteraad voor de Anti-Rev. partij en voorts maakte hij enkele jaren deel uit van de com missie van beheer der Geref. Kerk (West) en werkte hij voor de Geref. drankbestrijding. DEBATVERGADERING De datum van de debatvergadering tusschen den heer van Popta, hoofd der Groen van Prinstererschool en den heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer, over de beginselen der Chr. Dem. Unie is thans vastgesteld op Vrijdag 24 Januari a.s. Deze vergadering wordt gehou den in de groóte zaal van het Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Oliebollendag voor school- voeding was een succes. Achtduizend stuks aan den man gebracht. Naar wij vernemen is de door het Comité Schoolvoeding georganiseerde oliebollendag een groot succes geworden. Ongeveer 22i> pond meel hebben de ijverige dames tot 8000 olie bollen gemetamorphoseerd en al deze 8000 ,met en zonder" hebben hun weg naar de maag van tal van ingezetenen gevonden. In dien men er meer had kunnen bakken had den er zeker nog eenige duizenden exempla ren meer verkocht kunnen worden, maar de riemen, waarmede de dames moesten roeien, lieten een grootere snelheid niet toe. We zullen maar hopen, dat de kas van het comité er wel bij mag varen. Zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld heeft dezer dagen de binnenkomende Russische houtboot Michael Tomsky in het buitentoelei- dingkanaal een der groote houten meerstoe- len aangevaren en totaal vernield. Van des kundige zijde vernamen wij, dat met het her stellen van de schade zeker een bedrag van 18000.gemoeid gaat. De zuinigheid van den Russischen kapitein heeft hier de wijsheid bedrogen. Want on danks dat het hem bekend was, dat zijn schip slecht naar het roer luisterde, achtte hij het niet noodzakelijk, een sleepboot te nemen, daarmede het risico van het maken van „brokken" terwille van een besparing van een bedrag van nog geen honderd gulden op zich nemende. Met welke gebeurtenis tevens is be wezen, dat een sleepbootdienst in onze haven niet gemist kan worden. I. O. G. T. Dezer dagen hield de loge „In Veilige Haven" der I. O. G. T. haar jaarlijksche kerstzitting, waarvoor veel. belangstelling bestond. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Medewerking verleenden mevrouw Kerkhof, declamatrice en een dameskoor onder leiding van den heer Kof man. Het was een in alle opzichten goed geslaag de avond. SCHEPENVERKOOP. Volgens opgave van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en Zonen te Rotterdam zijn geduren de 1935 de navolgende Nederlandsche zeesche pen verkocht: Kubo (motorschip), D.W. 240, gebouwd 1932, verkocht naar Engeland; Barendrecht (tan ker), D.W. 5100, geb. 1915, verk. n. Engeland voor sloop; Bagno, D.W. 6220, geb. 1919. verk. n. Rusland; Gaasterland, D.W. 6534, geb. 1912, verk. n. Argentinië; Tiba, D.W. 4650, geb. 1929, verk. n. Rusland; Maastroom, D.W. 1238, geb. 1900, verk. n. België, Madioen. D.W. 9800, geb. 1913', verk. n. Italië voor sloop; Apollinaris II (motorschip), D.W. 175, geb. 1927, verk. n. Frankrijk; Arendskerk, D.W. 11737. geb. 1914. verk. n. Italië voor sloop; Noord, D.W. 4285. 'i. 1918, verk. n. Rusland; Giekerk. D.W. 10107, geb. 1914, verk. n. Engeland voor sloop; Dijkwater, D.W. 6639, geb. 1920. verk. n. Rus land; Leeghwater, D.W. 6639, geb. 1922. verk. n. Rusland; Galgewater, D.W. 6680, geb. 1921, verk. n. Rusland; Minnewater. D.W. 6680, geb. 1921, verk. n. Rusland; Molenwater, D.W. 6363, geb. 1920, verk. n. Rusland; Oudewater, D.W. 6363, geb. 1920, verk. n. Rusland; Zwarte water, D.W. 6106, geb. 1921, verk. n. Rusland; Brielle, D.W. 9850, geb. 1921. verk. n. Rusland; H.A.M. 408 (sleepboot). 260 P.K., geb. 1927, verk. n. Rusland; H.A.M. 409 (sleepboot) 260 P.K., geb. 1927, verk. n. Rusland; Bodewes (sleepboot) 450 P.K., geb. 1935, verk. n. Rus land; Bodewes (sleepboot), 550 P.K geb. 1935, verk. n. Rusland; Almelo. D.W. 11470, geb. 1918, verk. n. Rusland; Batoe, D.W. 9440, geb. 1918, verk. n. Rusland; Maasland, D.W. 6840, geb. 1901. verk. n. Italië voor sloop; Singka- wang, D.W. 610, geb. 1912. verk. n. Japan voor sloop; Patria, D.W. 9750, geb. 1919. verk. n. Rusland; Prins der Nederlanden, D.W. 7150, geb. 1914, verk. n. Italië voor sloop; Klipfon tein, D.W. 8701. geb. 1922 verk. n. Italië; Oceaan (motorschip), D.W. 600, geb. 1931, verk. n. Portugal; Larenberg, D.W. 5375. geb. 1915, verk. n. Engeland; Gelria, D.W. 9700, geb. 1913, verk. n. Italië; Calandplein, D.W. 8520, geb. 1913, verk. n. Griekenland; De Haan, D.W. 2040, geb. 1908, verk. n. Eng.-Indië: Sin- garadja, D.W. 1000, geb. 1913 verk. n. Eng. ïndië; Pollux (motorschip) D.W. 315, geb. 1931 verk. n. Frankrijk. J. B. Aug. Kessler, tankschip 3615 D.W., 1902 gebouwd, naar China voor sloop verkocht. De navolgende buitenlandsche zeeschepen werden naar Nederland verkocht: Ville de Marseille, D.W. 4788, gebouwd 1911 aangekocht uit Frankrijk voor sloop; Charter- hurst, D.W. 9000, geb. 1930. aangek, uit Enge land; Ville de Cassis, D.W. 1540, geb. 1905, aan gek. uit Frankrijk voor sloop; Patuca, D.W. 5800, geb. 1913, aangek, uit Engeland voor sloop; San Manuel, D.W. 8250, geb. 1922, aan gek. uit Engeland voor sloop; Walmer, D.W. 450, geb. 1894, aangek, uit Engeland voor sloop; Comte de Flandre, D.W. 6100, geb. 1907, aangek, uit Engeland voor sloop; Comtesse de Flandre, D.W. 9628, geb. 1907, aangek, uit En geland voor sloop; Roi Leopold, D.W. 5180 geb. 1906, aangek, uit Engeland voor sloop; Tanker, D.W. 14500, nieuwbouw Denemarken. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé Zitting penningmeester Aan leveranciers, die nog in het bezit zijn van B-steun-bons wordt dringend verzocht, deze te komen verrekenen op het zittingsuur van den penningmeester, Maandag 6 Januari a.s., des avonds vanaf half 8, ten Raadhuize. Voor verrekening per post of per giro kan niet worden gezorgd. Toen 't nieuwe jaar nog nauwlijks was begonnen En ik mij aan gepeins kon overgeven, Toen heb ik, soezend, mij als volgt bezonnen, Over den gang van 't dagelijksche leven. D' een zal in 't jaar, dat nu is aangevangen, Lichamelijk hevige pijnen lijden, De ander zal, in onvervuld verlangen, Tegen de pijn van geesteswonden strijden. De eene zal vergeefs naar arbeid zoeken En zich met recht over zijn lot beklagen, De ander zal op 't saldo zijner boeken, Ondanks zijn zwoegen, surseance vragen. De eene zal op een vooruitgang wijzen In optimisme, dat hem op zaJ beuren. Voor d' ander zullen nieuwe angsten rijzen, Waarover hij, als pessimist, zal treuren. De een wordt tot een vaag geluk geboren, De ander zal, aan 't eind der dagen, sterven, De eene ziet zijn oud fortuin verloren, De ander zal een nieuw fortuintje erven. De een zal in de loterij van 't leven Een hoofdprijs winnen, d' ander enkel nieten, Aan d' eene zal het jaar slechts nadeel geven, Voor d' ander zal wat voordeel overschieten. Zoo zal elk voor zichzelf op eigen wegen Ook weer dit jaar zijn lotsbeschikking vinden, Maar, zij 't dan niet door voorspoed slechts en zegen, Er zal ook veel ons allen samenbinden, Wij zullen allen onze zorgen krijgen En allen onze pijnen moeten dragen, Er zijn gevaren, die ons allen dreigen, In alle landen, leeftijden en lagen. En het besef, dat ons wat rust kan geven, Nu wij weer samen een nieuw jaar beginnen, Is, dat wij toch tenslotte samen leven, En, samenstrijdend, samen moeten winnen. P. GASUS. Dit plan wordt ten uitvoer gebracht, als Michael en Letty, die elkaar hebben lief ge kregen, op een bank aan de haven zitten. Ze slaan Michael bewusteloos en ontvoeren Letty. Michael wordt door de politie gevonden en ge zamenlijk trachten zij Letty te bevrijden. De geschiedenis neemt dan voor Olaf en Lui een dramatische wending, maar Michael en Letty brengen het tot een happy end. Feestavond der Velser H. B. S. Vereeniging. Tooneel, muziek en bal. VELSEN HARTEDIEF TERUGGEKEERD. Hartedief, die eenige weken geleden in de Bioscoop de Pont geweldig furore maakte, is teruggekeerd. Van hedenavond tot en met Woensdagavond zal zij haar kinderlijke lief talligheden weer volop tentoonstellen en on getwijfeld zullen zij, die verzuimd hebben de film bij de vorige vertooning te zien. alsnog van de gelegenheid, die hun de reprise biedt, profiteeren. Als tweede hoofdfilm komt Tiger Bay met Anna May Wong op het witte doek. Van deze uiterst spannende film is de inhoud als volgt: Michael Brooks, een jong Engelschman, die eerst kort in Tiger Bay woont, neemt in de Gymkhana Club een weddenschap aan om zelf in Tiger Bay, de plaats waar het schuim der aarde is saamgestroomd, romantiek te vinden. Wij vinden Michael terug als hij Cheng's dancing en eethuis binnentreedt, waar Lui, de dochter van een ex-mandarijn eigenares is. Lui heeft de zorg op zich genomen van een Engelsch meisje Letty genaamd, omdat haar vader tijdens een revolutie werd gedood. Lui heeft Letty verboden in de dancing te komen, daar het publiek, dat er komt geen geschikt gezelschap voor haar is. Ondanks het verbod komt zij op zekeren avond toch in de dancing, om Lui in haar nieuwste danscreatie te zien. Olaf, een ruwe Zweed, leider van een ban dietenbende, ziet Letty en maakt haar op on beschaamde wijze het hof. Lui, die juist aan haar dans bezig is, breekt deze af om Letty uit de zaal te brengen. Olaf verhindert haar dit op ruwe wijze. Michael van deze scène ge tuige helpt haar. Olaf keert zich nu tegen Michael, een hevige vechtpartij ontstaat, waar bij Olaf Michael een messteek in den arm toe brengt. Michael blijft versuft door pijn liggen en Olaf vlucht, doch in de haast om weg te komen, vergeet hij zijn mes. Michael is niet in staat naar zijn club te gaan en vindt onder komen en verpleging in Lui's huis. Na eenigen tijd gaat Olaf naar Lui om zijn diensten aan te bieden als chef in het eethuis. Lui gaat hier niet op in. Olaf dreigt nu het haar moeilijk te maken. Hij hitst het perso neel op om in staking te gaan, en Alfde eenige kellner, die haar trouw is gebleven wordt door Olaf's bende vermoord. Dit alles is nog niet genoeg. Hij neemt het besluit Letty te ont voeren, om zoo in het bezit van Lui's geld te komen. in den winkel was geschied, omdat de kooper buiten was gebleven. Ook heeft het meisje iets uit den donkeren winkel gepakt en in de leege automaat gelegd. De kantonrechter had den verdachte een principieele straf opgelegd van 1 of 1 dag hechtenis en de officier vroeg bevestiging. Uitspraak op 16 Januari. Een groot aantal jongelui van de H. B. S. heeft gisteravond het vacantie-huiswerk in den steek gelaten om het nuttige door het aangename te vervangen, zulks onder het oog van directeur en eenige leeraren. Gelijk hadden ze. en de paar honderd an deren, die thuis waren gebleven, hadden be ter hun voorbeeld kunnen volgen in plaats van thuis te zitten blokken. De vacantie im mers is om uit te rusten en om te genieten en blokken kunnen ze straks weer genoeg. Het heette een feestavond en dus moest er plezier gemaakt worden. En laat dat maar aan de jongelui over, dat kunnen ze uitste kend. En daarom geloof ik nooit, dat ze zelf het stuk uitgezocht hebben, dat door eenige plukkers en pluksters van den boom der ken nis werd opgevoerd. „Bonzo en de Eeuw van het Kind" heette het en de schrijver is C. Veth. Een satirisch blijspel in 3 bedrijven heette het. Ik voor mij geloof, dat de jongelui zich meer geamuseerd zouden hebben met een echt blij spel, maar als je H.B.S.'er bent, dan ben je in de keuze van je stukken wel wat beperkt, omdat je natuurlijk iets bijzonders moet ge ven. En dat was het dan ook. Het was een satire op de moderne paedago- gie, door den heer Mulder (Kees Oudshoorn) zoo terecht paedagoocbelarij genoemd en die rake klappen kreeg (de paedagogie bedoel ik), de paedagogie die leert dat de jongelui de baas in school zijn, althans in de school „de Eeuw van het Kind" en waar als systeem geldt dat de kinderen voor hun kwajongensstreken niet gestraft moeten worden. Het was zeker vanwege dit systeem, dat eenige jongelui in de zaal vrij luidruchtig waren. „We worden im mers toch niet gestraft", zullen ze gedacht hebben. Het spel ging niet heelemaal van een leien dakje, maar toch getuigde de opvoering van het stuk, dat met ernst gestudeerd was, wat, het stuk zelve in aanmerking genomen, een extra pluim verdient. Wil Smit was een echte concierge en Bep Krabbendam een pittige dochter van Mr. Gustaaf Mulder. Natuurlijk oogstten de Bonzo-aanbidders en alle anderen die voor het voetlicht traden, een warm applaus. Trouwens aan applaus heeft het niet gemankeerd. The Rhythm Stor- mers oogstten hun deel en ook de voorzitter, die met een kort woord den avond opende. Veel applaus was er ook bij de uitdeeling van de prijzen van de bridge-drive (we leven im mers in de eeuw van het kind). Er was bal na tot 3 uur volgens het pro gramma maar ik weet heusch niet of het inderdaad zoo laat geworden is. S. B, ARROND. RECHTBANK Weer onrechtmatig steuntrekken Een steuntrekker uit Zaandijk had inkom sten verzwegen. Hij zei „voor een pondje bo ter" van 4 tot 13 Juni gewerkt te hebben doch in werkelijkheid had hij loon ontvangen en zoo de steuninstelling voor 14.70 opgelicht. Het reclasseeringsrapport was ongunstig, maar het bleek dat er fouten waren gemaakt. Doch wel was waar dat de verdachte reeds eens was gewaarschuwd voor een gelijk feit en dat toen geen strafvervolging was inge steld. De eisch was zes weken gevangenisstraf. Verdachte zei uit armoede te hebben gehan deld, omdat bovendien zijn vrouw ziek was. Waar werd gewisseld? Een bakker uit Beverwijk stond terecht om dat een meisje na sluitingstijd in of voor zijn winkel voor twee heeren een gulden had ge wisseld, omdat het kwartje dat een der hee ren had voor de automaat, niet deugde. De vraag werd opgeworpen of het wisselen wel SANTPOORT. R. c. BREDERODE De nieuwjaarstocht naar Hoorn kon we gens het afkeuren van het Hollandia-terrein niet doorgaan. A.s. Woensdagavond 8 uur worden alle leden weer bij de indoorbraining verwacht. Het programma voor a.s. Zondag luidt; Droste 1Brederode 1, 10 uur. Brederode 2Spaarnestad 2, 2 uur. Brederode 3Schoten 5, 11.30 uur. Minister Gelissen over de vooruitzichten. Zooals bekend zijn de Haarlemmermeertreinen met 1 Januari opgeheven. Het vertrek van den laatsten trein uit Haarlem naar Haarlemmermeer ging niet onopgemerkt voorbij. De locomotief was versierd met dennegroen en de opzichter, die den trein liet vertrekken, bood den machinist bloemen aan. Andere structuur der handels balans niet noodig. De Haagsche redacteur van „De Standaard" heeft aan ir. Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart de vraag voorgelegd hoe hij den toestand ziet bij het begin van het nieuwe jaar. Tijdens dit onderhoud zeide de bewindsman o.m.: Vraagt u mijMoeten wij aansturen op een andere structuur van onze han delsbalans, zoodat deze van passief, actief wordt, dan zeg ik als mijn mee ning: Neen, dit behoeft niet! Als wij een kleine opleving krijgen, en sommige teekenen wijzen in die richting, dan is het passief, dat nu op de betalingsbalans drukt, spoedig in gehaald". „Zijn er nog meer middelen om de in dustrie te steunen?" „Wij zouden gelijk Engeland, Zwitserland en België, nog meer kunnen doen aan een positieve kapitaalbeleggingspolitiek om langs dezen weg opdrachten voor onze industrie te verzekeren. Daarvoor hebben de genoemde landen bedrijfsbanken, die met de industrie samenwerken". „Wordt bij ons in deze richting gewerkt?" „Ik kan alleen zeggen, dat de regeering haar aandacht op de zaak heeft en eenige besprekingen door mij zijn gevoerd". Dingen die hoop geven. „u sprak zoonet van eenige opleving?" „Er zijn eenige dingen, die hoopvol stem men. In 1932 zien we in de wereld een toe nemende vraag naar grondstoffen en stijging van de productie, met uitzondering van den landbouw, gepaard gaande met een vermeer dering van den wereldhandel. Daardoor ont staat eenige opleving in de scheepvaart met tevens een aantrekking van de vrachtprijzen. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Ne derland hiervan ook definitief zijn deel krijgt Maar al te veel wordt vergeten de woorden van dr. Colijn: Wij zijn later dan de meeste andere landen in de crisis geraakt, we komen er ook later weer uit. Overigens dient men er wel op te letten, dat de Vereenigde Staten met hun 10 mil- lioen werkloozen op de 120 millioen bewoners een nog aanmerkelijke hooger werklooshieds- percentage hebben dan wij met 400.000 op de 8 millioen. En dat ondanks de ingrijpende maatregelen daar. Bovendien moet er op ge let worden, dat uit de stijging van de werk loosheid niet mag worden afgeleid een dalende productie. Tevens mag niet worden vergeten, dat jaarlijks 47.000 arbeidzoekenden het leger arbeidskrachten versterken. Naar mijn meening heeft de Nederl. in dustrie in 1935 meer verdiend dan in 1934. In sommige takken van de nijver heid is een onmiskenbaar gunstige tendenz; het handelsverdrag met Amerika gesloten, biedt hoop op ver ruiming van afzet. De beginselen van dat handelsverdrag, be- oogend meer wederzijdschen handel, vormen in elk geval een tegenstelling met de in de laatste jaren heerschende neiging om het handelsverkeer te beperken. En dat is een ge lukkig verschijnsel. Onzo schepen zijn weer in de vaart en het vrachten-indexcijfer stijgt. In de landen die gedevalueerd hebben, is er een noodzakelijke aanpassing van het levenspeil naar boven, bij ons een daling, zoo kan er weer een breeder draagvlak ont staan. In de chemie spreekt men van auto- catalyse, wat het beste weer te geven is met zelfversnelling. In de crisis vertoont zich hetzelfde beeld, zoowel in den neer- als opgang. Als we weer op gang komen, wordt het tempo steeds snel ler. Zoo mogen we het nieuwe jaar ingaan met eenig grooter vertrouwen, nopend, dat de opleving een blijvend beteren toestand vooe ons volk zal brengen'.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1