HET NIEUWE AVONDBLAD Opruiming. OPRUIMING BEHANGSELPAPIER Een der Zweden overleden L I e J AAi-vOMINVj HO. 3Z MAANDAG 6 JANUARI '36 UMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 6.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Concert „De Eendracht". De programma's van de harmoniekapel De Eendracht der Kon. Papierfabrieken zijn al tijd van superieur gehalte. En het getuigt wel van de groote begaafdheid van den dirigent, Gerard H. Boedijn, dat de kwaliteit van de uitvoering die der compositie in sterke mate tracht te evenaren. Op de Feestmarsch van Richard Strauss hebben vele orkesten reeds menig uurtje ge studeerd en dan was de uitvoering nog maar van dien aard, dat het succes slechts zeer matig kon zijn. Dat de kapel dit voorbeeld niet volgde, bewijst hoe er aan de afwerking ge schaafd en gevijld was. Het arrangement is nog van de hand van een van de vroegere di recteuren, wijlen Sam. Vlessing, en dus van prima gehalte, 't Was een lust den inzet- van dit Opus 1 van Strauss te hooren uitvoeren, zoo fijn en puntig als b.v. de staccati er uit kwamen. Het symphonisehe gedicht van Borodin Steppenskizze aus Mittelasien, eenzelfde werk van Glazounow (Stenka Razine) en fragmenten uit de Pathétique van Tschaikowsky waren evenzooveel machtige werken, welke het pro gramma voor de pauze zoo extra belangwek kend maakten. Het eerst genoemde geeft de muzikale schil dering van een groep bannelingen op weg naar Siberië weer. Traag en moeizaam trekken de géketenden in de eindelooze steppen aan den geest van den componist voorbij. De inzet, de bekende monotone e, staat oor spronkelijk voor flageolet-viool en dat kon de esklarinet ons niet doen vergeten. Elk onder deel der kapel krijgt zijn aandeel in dit schil derachtige werk en de directeur weet deze kleuren te mengen zooals het betaamt, waar door het geheel een loffelijke uitvoering ge noot. Wenschen bleven er nochtans; vooral de fluit is (op vele concerten) storend te laag. In het kader van het oorspronkelijke werk, voor ragfijne symphonie geschreven, zijn en blijven bewerkingen voor harmonie toch ex perimenten, waarbij veel gewaagd wordt. Te veel, en het daarom niet altijd doen! Er was er ook een, dat slaagde. En wel Glazounow's droefgeestige en zwaar dramatische composi tie, geïnspireerd op een oude Russische sage en waar tevens het bekende Wolgalied in ver werkt is, beschrijft op muzikaal fascineerende wijze de visioenen der Perzische Prinses, die als gevangene en minnares van den roover- hoofdman Stenka Razine in zijn boot over de Wolga meegevoerd wordt. Visioenen welke ten slotte verwezenlijkt worden: de ondergang van de rooverbende en de offering der Prinses worden een feit. Respect hebben we voor de energie der le den om zulk een zeker niet gemakkelijk opus in te studeeren; van het goede hebben we ge noten, van het minder goede bleef ons bij dat dikwijls de noten er wel waren, maar dat de spanning in minder massale gedeelten ver slapte door het niet altijd even sensitief rea- geeren der leden op de suggestieve directie. Maar nu bewezen is, dat het werk een succes was zal dit een volgend concert wel beter worden. Want het zou jammer zijn, dit niet nog eens op een volgend concert uit te voe ren. Dit doet aan de technische'wijze van uit voering niets af. Overweldigend, van klank, geraffineerd van techniek, een prachtige prestatie voor dilettanten was dit Stenka Ra zine. Zoo enthousiast was het auditorium voor al fiet schoons, dat De Eendracht met zijn prachtig koper, zijn subliem hout hun bood, dat Boedijn zijn blazers in het applaus moest doen deelen. Het Andante uit de Pathétique, zoo rijk aan schakeering (en wij denken dan aan alle re gisters afzonderlijk en niet in het minst aan de muzikaal vertolkte klarinet-solo van den heer K. Hollander) was van een ontroerende schoonheid. Zeldzaam fraai werd het aange voeld; men moet zulk musiceeren hooren, in beschrijving schiet men wezenlijk te kort. Men mag, al dan niet gerechtvaardigd, met een zekere scepsis staan ten opzichte der be werking van symphonisehe werken voor har monie-orkest. Zeer zeker zijn er composities, welke zich er niet toe leenen (Elegische melo- diën van Grieg en de hierboven genoemde Steppenskizze b.v.). Maar veel van deze bezwaren moeten weg vallen, als men werken als het 50 jaar oude Stenka Razine of het Pathétique-Andante be luistert. Boedijn maakt het zichzelf, zijn leden en zijn publiek niet gemakkelijk. Want ook na de pauze werd er „gewerkt": Mendelssohns Me- lusine-ouverture, de Suite voor Harmonie van Ph. S. Vlessing en een knappe compositie van hemzelf, een concertmarsch Gammatique. Hoogtepunten waren in de suite de Médita- tion met haar hobo-solo, het Rondo-finale, artistiek van voordracht, verzorgd van dyna miek en de geestige marsch van Boedijn, ge baseerd op verschillende toonladder-thema's. Een ieder, die het trio voor tutti-orkest met zijn snijdende trombone-fanfares hoorde, zal moeten beamen, dat dit een grandioze vondst is. En zoo was dit weer een concert, dat Boe- dij ns reputatie als kunstenaar bevestigde. De zaal was weer beschamend slecht bezet. Wat is het toch, dat het publiek, dat van goe de muziek houdt, van deze superieure concer ten weg houdt? Misschien de zware programma's? 't Is mo gelijk, dat velen de muzikale opvoeding te snel gaat en zij liever een lichter programma na de pauze zouden wenschen. Wanneer echter belangstellenden uit IJmui- den-West en Oost, Beverwijk en zelfs Hoorn aanwezig zijn, dan is het verbazingwekkend, dat „de man naast de deur" thuis blijft. Hier is iets, dat niet, maar dan ook absoluut ïiiet in orde is!! W. De toestand aan de papier fabriek. Drie ploegen in de cellulosefabriek. Naar wij vernemen heeft de directie dei- papierfabriek aan het personeel, werkzaam in de cellulosefabriek, waar thans in twee ploegen wordt gewerkt, medegedeeld, dat met ingang van heden tot nader order weer met drie ploe gen zal worden gewerkt. Een klein lichtpuntje aan den donkeren hemel. NAAR DE ZAAN. Zaterdagmiddag a.s. brengt het tweede elf tal van V.G.S. een bezoek aan de Zaan en komt uit voor de Z.M.C. tegen Z.C.F.C. Vertrek te half twee. FABRIEKSCOMPETITIE V.G.S. I—BLAUW WIT (5—1). Voor de Z.M.C. vond Zaterdagmiddag j.l. de ontmoeting plaats tusschen V.G.S. IBlauw Wit I (Wormerveer). Al dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich een gelijk opgaande strijd, waarin blijkt dat de papiermakers niet van plan zijn, iets toe te geven. Eenige prachtige kansen gaan door het ont breken van een goeden schutter voor Blauw Wit verloren. Voor de rust doelpunt Antonisse tweemaal en Vet eenmaal. Na de thee is het spel een kwartier in han den der gastheeren doch keeper Grapendaal zendt, bijgestaan door een keurig backstel alles retour. Toch weet Wakker het doel te vinden en brengt den stand op 3—T. Velsen doelpunt dan nog tweemaal. Einde 51. V. G. S. II—V. J. B. 2—3 (Vriendschappelijk) Het tweede elftal van V. G. S. speelde Zater dagmiddag j.l. een vriendschappellj'ken wed strijd, welke door V. J. B. met 32 werd ge wonnen. IJMUIDEN. ZANG- EN OPERETTEAVOND „DE KLEINE STEM". Het kinderkoor „De kleine stem", directeur de heer J. Post geeft Zondag 12 Januari a.s. een zang- en operetteavond in gebouw „De Daad". Het programma vermeldt zangnummers van de verschillende koren en opvoering van „Goudhaantje en Troubadour", kinderoperetie in drie tafereelen van Geertruida van Vlade- racken. De pianobegeleiding wordt verzorgd door J. Tames. VERLOTING R.K. VOLKSBOND. Dezer dagen vond de verloting plaats van den R.K. Volksbond. De lijst met de gelukkige winnaars ligt op ons bureau Kennemerlaan 42 ter inzage. De prijzen kunnen worden afgehaald bij J. Stet, Willemsbeekweg 5, IJmuiden-Oost. DE STRAAT IS GEEN RACEBAAN. Zaterdagavond was er op den Wijkerstraat- weg een jeugdig wielrijder, die meende dat hij het aan de eer, een landgenoot te zijn van Pijnenburg en Wals verschuldigd was, een auto die cnet een flinke snelheid over den weg reed, bij te houden. Hij reed vlak achter den auto aan en boekte dus een fraai succes. Maar bij de Corverslaan moest de auto plot seling stoppen. Het natuurlijke gevolg was, dat de jongen met kracht tegen de achterzijde van den auto botste. Hij smakte tegen de straat- steenen en bezeerde zich ernstig aan knieën en handen. En bovendien bleef er van zijn rijwiel niet veel over. Voorwiel, voorvork en lantaarn hielden na de botsing van hun oor- spronkelijken vorm weinig over. EEN JUBILEUMJAAR AAN DE PAPIER FABRIEK. In het jaar 1936 zal een zevental arbeiders aan de papierfabriek jubileeren. Van dit zevental herdenken zes hun 40-jarig dienst verband. De zevende n.l. de heer E. Bieren broodspot, papiermaker, hoopt zijn gouden jubileum te vieren. DAMMEN. A.s. Dinsdagavond speelt D.C.IJ. II haar laatsten wedstrijd voor de competitie van den N.D.B. en wel tegen het eerste tiental van Be verwijk. Er wordt een spannende wedstrijd verwacht. HET CONCERT VAN IJMUIDEN'S MANNEN KOOR. De uitvoering van IJmuiden's Mannenkoor, die Woensdag 8 Januari a.s. in de groote zaal van het Patronaatsgebouw gegeven zal wor den wordt verzorgd door het groote koor, het meisjes- en het jongenskoor, mevr. Dora Arisz—Schrama (sopraan), Kees Wolff (bari ton) en de dames Zus Pronk en Bep de Waal (piano) Het mannenkoor brengt liederen van Hoo- gerwerff (O, Heiligen, Jam Sol), Boedijn (Ge boorte) en Brandts Buijs (Stem aan het Strand). De meisjes voeren uit Humperdinck's Wiege lied en Herfstliedje van Olman. Gezamenlijk met het jongensensemble wordt 1 gezongen de Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken, terwijl deze knapen zich afzonderlijk zullen doen hooren in (hoe kan 't ook anders!) Heeft U een sigarenbandje, en werkjes van Kallenbach, Abt en C. van Rennes In etalages en de kranten Ziet men het nu aan alle kanten, Ter kennisgeving aan de klanten: Er mag en wordt nu opgeruimd; Kom nu de beste koopjes haien. U hoeft maar weinig te betalen, Het is gevaarlijk om te dralen En 't is fataal, als u 't verzuimt. In groote letters en in kleuren, Met wagenwijde open deuren, Wordt er gewezen op 't gebeuren; Kom binnen, er is overvloed; Kom binnen, met uw beurzen open, Nooit kunt u met meer voordeel koopen, En straks is het weer afgeloopen, Voor langen tijd, zij 't niet voor goed. Het zal misschien niet noodig wezen, Dat men ook mijn advies kan lezen, Maar ik zeg het toch nog maar bij dezen: Koopt, lezeressen van de krant; Het voordeel zal u prettig smaken, U zelf dus opgeruimder maken, En 't geeft per slot van (drukke) zaken, Een opgeruimden middenstand. P. GASUS. le SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL II. M. BAKKER, GEN. CRONJéSTRAAT 135. TEL. 11657. (Adv. Ingez. Med.) de week tevoren. Naar zee vertrokken 49 stoomschepen, 16 motorschepen en 1 sleep boot, tezamen 66 schepen tegen 54 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 129 schepen of 4 schepen meer dan in de voorlaatste week. Passagiers ingescheept. Het Duitsche motorschip Cordillera kwam hier van Hamburg in de Buitenhaven om pas sagiers in te schepen en zette daarna de reis naar West Indië voort via Antwerpen. IJzerverscheping. Het Deensche stoomschip Lilian, dat bij de Hoogovens erts gelost heeft, vertrok naar Amsterdam om te bunkeren en kwam vervol gens weer in de Hoogoven-haven terug om ijzer in te laden. Voor hetzelfde doel kwam het Noorsche stoomschip Ek van Amsterdam. In huur gegeven. Het stoomschip Bennekom van de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Mij te Amster dam is in huur gegeven aan de Holland- Afrika Lijn en kwam hier van Hamburg in de Buitenhaven om passagiers en post in te ne men, waarna het de reis naar Beira voort zette. CONCERT EXCELSIOR. In ,,'t Wapen van Velsen" geeft de Arb. Man doline Club Excelsior, dir. Johan B. Kok, op Zaterdag 18 Januari a.s. een concert. Solis tische medewerking verleent de cellist Philip S. Vlessing. Afscheid Mr. 5. A. Vening Meinesz. Namens de ambtenaren een cadeau aangeboden. Het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal. Dalende lijn zet zich voort. Gedurende het afgéloopen jaar passeerden de Noordzeesluizen te IJmuiden uit zee: 3136 motor- en stoomschepen met een inhoud van 20.873.533 kub. meter en naar zee: 3129 motor en stoomschepen met een inhoud van 21.246.159 kub. meter. Bij vergelijking der cijfers over het verkeer door de sluizen in de laatste 9 jaren zien we. dat in 1935, hoewel minder schepen werden geschut dan in 1927 (6265 tegen 7031), de bruto-inhoud der vaartuigen in 1935 maar 4.149.438 kub. meter verschilt en dat de gemid delde tonnage gestegen is van 6581 ton per schip in '27 op 6723 ton per schip in '35. Tegen over 1927 toonde 1928 een sprong van 789 schepen met 8.3 millioen kub. meter, doch 1928 werd weer door 1929 overtroffen met 146 sche pen en 0.85 millioen kub. meter. Het jaar 1929 was met zijn 7966 vaartuigen en 55.494 millioen kub. meter trouwens een topjaar, want nadien verminderde zoowel het aantal schepen als de inhoud daarvan. Het afgeloopen jaar gaf een daling te zien in het aantal kub. meters en ook in het aan tal schepen. Ter vergelijking geven we hieronder de cijfers over de laatste negen jaren: Jaar; Aantal schepen: Bruto M3 1927 7031 46.269.130 1928 7820 54.638.815 1929 7966 55.494.014 1930 7963 55.252.913 1931 7503 53.120.396 1932 6637 46.006.263 1933 6831 45.867.515 1934 6820 46.515.199 1935 6265 42.119.692 Een lid van het personeel van de Zweedsche ambulance die Maandag j .1. door Italiaansche vliegtuigen werd ge bombardeerd, Lundstrom genaamd, is naar Reuter meldt aan de -bekomen kwetsuren overleden. Lundstrom werd tot nu toe niet opgegeven als gewond. Puzzles der wet op de uitverkoopen. „November-aanbieding" geoorloofd geacht. Waar het scheepvaartverkeer in het alge meen een vrij nauwkeurige graadmeter wordt geacht voor den economischen toestand, is er van een verbetering van den toestand nog weinig te merken. Om te dokken. Het Nederlandsche stoomschip Boekelo pas seerde in ballast van Vlaardingen naar Am sterdam om daar te dokken. De Amsterdamsche Kantonrechter mr. dr. G. L. de Vries Feyens, heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de firmanten van een groot kleedingmagazijn; hij ontsloeg de verdachten van rechtsvervolging. Het betrof de eerste overtredingszaak te Am sterdam van de wet betreffende het uitver koopen en opruimen in het winkelbedrijf. Den verdachten was tenlastegelegd, een ver koop op zoodanige wijze te hebben aangekon digd, dat daardoor redelijkerwijze de indruk werd gewekt, van een tijdelijke voordeelige aabieding in verband met bijzondere omstan digheden, welke zich ten aanzien van een win kelnering kimnen voordoen, aangezien op de winkelruiten van hun perceelen biljetten wa ren aangebracht met het opschrift: „Novem- beraanbieding". De ambtenaar van het O.M. meende, dat art. 2 lid 2 van de wet op de Uit erkoopen was overtreden. Tegen elk der firmanten requi- reerde spr. f 25 boete. De Kantonrechter overwoog, dat het bewezen geachte feit, niet strafbaar is omdat de een voudige woorden „Novemberaanbieding", waar bij op geen enkele wijze de aandacht wordt gevestigd op bijzondere prijzen niet is een aankondiging waardoor redelijkerwijze de in druk wordt gewekt van een tijdelijk voordee lige aanbieding in verband met bijzondere om standigheden welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. Hij ontsloeg derhalve de verdachten van rechtsvervolging. Het O.M. is in hooger beroep gegaan. HAARLEM Zaterdag. Hedenmorgen nam de afgetreden griffier der Provinciale Staten van Noord-Holland in het gouvernementsgebouw afscheid van de ambtenaren ter Provinciale Griffie. Ongeveer het geheele ambtenarencorps was daarbij tegenwoordig. Namens de ambtenaren werd het woord ge voerd door den tegenwoordigen griffier mr. M. A. Stufkens, die de prettige leiding van den afgetreden griffier prees en de aange name sfeer die hij steeds op de Griffie wist te scheppen. Namens het heele corps bood spr. den heer Vening Meinesz een Perzisch tapijt aan. Mi-. Vening Meinesz hield een uitvoerige rede, waarin hij dank zegde voor het gespro kene en het cadeau en voor de aangename samenwerking die hij steeds met de ambte naren had gehad. Richtingaanwijzers voor trams gevraagd. De A.N.W.B. schrijft ons: Bij de tegenwoordige Motor- en Rijwielwet geving zijn automobilisten, wielrijders enz. ver plicht, bij het veranderen van richting daar van tijdig blijk te geven, door -middel van een richtingaanwijzer, door het uitsteken van de hand, of iets dergelijks. Bij de toeneming van het verkeer blijkt steeds meer, dat het tevoren aangeven van een richtingsverandering niet alleen in vele gevallen b.v. bij links afslaan inderdaad een nuttige veiligheidsmaatregel is, maar dat het voorschrift in zijn geheel een vlotte af werking van het verkeer bevordert. Des te meer valt het daardoor op welk een gemis het is, dat de trambestuurders niet on der dezen regel vallen. Het Bestuur van den A. N. W. B. heeft zich daarom tot den Minister van Waterstaat ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat ook in ons land het aangeven van rich tingsverandering door bestuurders van tram wagens bij de wet wordt voorgeschreven. DIEFSTAL MET BRANDSTICHTING IN EEN PARLEVINK. In den nacht van 3 op 4 Januari is diefstal met braak gevolgd door brandstichting ge pleegd in een parlevink op de Maas in de ge meente Belfeld. Een bedrag van ongeveer 700.— aan koloniale waren is ontvreemd. Na de inbraak is de boot, die een waarde van on geveer f 2700.— vertegenwoordigde, in brand gestoken en totaal uitgebrand. De brand is ge sticht met behulp van benzine waarvan men de ledige bussen gevonden heeft. Een roei bootje, dat in de nabijheid lag, wordt vermist. De rijksveldwacht van Belfeld heeft de zaak in onderzoek. Ook Finland heeft een Roode Kruis-expeditie naar Abessyniè gezonden. Zij neemt 2 auto's, zes tenten en 50 bedden met zich mee. De leiding zal in handen komen van den 70-jarigen prof. dr. Faltin. ESPERANTO. ESPERANTO ALS CULTUREEL HULP MIDDEL De heer W. van Heugten deelt in „Heroldo de Esperanto" het volgende mede: Eenige weken geleden eindigde met groot succes een vrij belangrijk werk door middel van Esperanto, dat dit werk deed slagen en daardoor de aandacht- trok in eultureele kringen in Tsjechoslowakije en Nederland. „Reeds gedurende een jaar bestaat er een zeer vruchtbare journalistieke samenwerking tusschen de redacties van de bladen Prehled te Praag en „De Morgen", een belangrijk dag blad in Helmond, door middel van Esperanto. Prof. Bor. Benetka, redacteur van de „Prehled' werd de buitenlandsche medewerker van „De Morgen" en ik zelf, als redacteur van „De Morgen", buitenlandsch medewerker van de „Prehled". Wij wisselden mededeelingen en vooral ook in het Esperanto bewerkte artike len voor onze couranten. Aldus werd de inter nationale hulptaal „Esperanto" ons eultureele hulpmiddel, waardoor wij elkander konden begrijpen. Officiëele Tsjechische instanties stelden deze internationale journalistieke medewerking zoozeer op prijs, dat zij mij in de gelegenheid stelden, twee weken lang de prachtige Tsjechoslowaaksche republiek te bereizen, hetgeen ik kon doen met een vlieg tuig van de K. L. M. Een jaar van vruchtbaren arbeid wordt thans bekroond door een vrij belangrijke eul tureele daad en wel door het te Praag doen verschijnen van een speciaal nummer over Nederland door het dagblad „Prehled". Dit speciale nummer is enkel en uitsluitend door middel van Esperanto tot stand gekomen en geredigeerd door mijzelf, hoewel ik noch de Tsjechische noch de Slowaaksche taal mach tig ben. Daar men voornemens was een groot aantal exemplaren van dit speciale nummer te zen den aan de redacties van de Nederlandsche bladen, aan ministers, letterkundigen, weten schappelijke personen en andere autoriteiten voegde men aan het nummer een verklaring toe van den inhoud in het Nederlandsch en in het Esperanto, waarin de bedoeling van het speciale nummer wordt uiteengezet. De belangrijkheid hiervan wordt nog ver hoogd door het feit dat ter gelegenheid van deze uitgifte een radio-uitzending op 17 De cember plaats had van lezingen in Esperanto en van muziek".

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1