Tweede Kamer over versterking der weermacht. MAANDAG 6 JANUARI 193/ Het blijft nog rammelen in Oss Diefstal en wraakneming. De marechaussee te Oss is overgegaan tot arrestatie van zekeren van B. aldaar die ver dacht wordt van diefstal van een portemon- naie met geld. Hij werd gearresteerd en naar de marechausseekazerne overgebracht waar hij aan een streng verhoor werd onderworpen. Hij blijft evenwel ontkennen. Een huiszoeking werd in zijn woning verricht waarbij de poli tie een aantal loopers en sleutels vond. De arrestant kon van de aanwezigheid van deze voorwerpen in zijn woning geen bevredigende verklaring geven. Weer een geval van wraakneming. Onbekend gebleven personen hebben de ruiten ingeworpen van de woning van zekeren W. aan den Berghemschenweg te Oss. Ver moedelijk heeft men hier weer te doen met een wraakneming van personen uit de Ossche misdadigerswereld. W. wordt er n.l. door zijn buurtgenooten van verdacht contact met de politie te onderhouden en een aantal personen aan de justitie te hebben verraden. Ir. L. J. M. Feber zal de Kamer verlaten. Den wethouderszetel te 's-Gravenhage blijft hij echter bezetten. Het Tweede-Kamerlid ir. L. J. M. Feber zal, naar het Hdbld. verneemt, na afloop van de behandeling van de Indische begrooting als zoodanig zijn ontslag nemen. Zulks na over leg met het bestuur der r.k. Staatspartij, dat het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet vereenigbaar acht met het wethouderschap in een groote gemeente. De heer Feber blijft dus wethouder voor de bedrijven en openbare werken te 's Gravenhage. Als opvolger op de lijst komt voor prof. mr. C. P. M. Romme. Wanneer deze zijn benoe ming niet aanneemt, is opvolger de heer H. E. Brule. EEN GRAPPENMAKER HEEFT SUCCES. Een bewoner van den Dal weg te Hilversum heeft bij de politie aangifte gedaan dat een onbekende op zijn naam een advertentie in een plaatselijk blad had geplaatst, waarin.oude kerstboomen te koop werden gevraagd. Het gevolg was dat hij overstroomd werd met aan biedingen. Karrevrachten kerstboomen waren al spoedig op zijn terrein gedeponeerd door volwassenen en kinderen, die het niet de moeite waard achtten het „gevraagde" artikel terug te nemen, toen zij door den bewoner op de hoogte waren gesteld. De politie stelt thans naar den onbekenden grappenmaker een onderzoek in. Ook derde firmant van zwendelbank gearresteerd. Ook de derde firmant van G. A. ten Hope en Co. is door de Centrale Recherche te Amsterdam gearresteerd. Met de firmanten C. K. en J. L. K. oom en neef bevinden zich thans de leiders van deze „bank" waar over tal van klachten bij politie en justitie zijn binnengekomen, in arrest. Het onderzoek naar de gepleegde verduis teringen o.a. van partijen effecten en naar de malversaties zal geruimen tijd ver een. Schapendieven aangehouden. De schapen waren te Wijk aan Zee en Duin gestolen. Op de veemarkt te Leeuwarden werden door de politie vier schapen in beslag geno men, die door een veekoopman uit Gronin gen goedkoop waren gekocht. Bij onderzoek ibleek, dat deze schapen te Wijk aan Zee en Duin waren gestolen, waarna zij door de daders in een personenauto naar de vee markt te Leeuwarden waren vervoerd. Nadat de schapen daar waren verkocht, zijn de personen, die de dieren ontvreemd hadden, onmiddellijk weer uit Leeuwarden vertrokken. Ver zijn zij evenwel niet geko men, aangezien zij in de nabijheid van Fra- neker reeds door de Rijkspolitie uit Harlïn- gen werden aangehouden. Het bleken te zijn P. G. en H. M. K. beiden uit Wormerveer af komstig. Buiten gebruik stellen van automobielen. Teruggaaf van Personeele Belasting. Demonteeren is niet meer noodig. De K.N.A.C. schrijft ons: Met bijzondere waardeering zullen de automobilisten kennis nemen van een be sluit van den minister van financiën van 2 Januari jl., waardoor het mogelijk is bui ten gebruik gestelde automobielen met een of meer looden of zegels te verzegelen. In Augustus 1933 is een bepaling door den minister van financiën uitgevaardigd, welke thans ook nog geldt en waarbij de mogelijk heid van teruggaaf van belasting voor de niet gebruikte auto werd opengesteld, indien de auto gedeeltelijk werd gedemonteerd en daardoor voor een vol belastingjaar buiten gebruik werd gesteld. In het belastingbiljet, dat vóór 20 Januari moet zijn ingevuld, moet schriftelijk mededeeling worden gedaan van het feit, dat de auto niet in gebruik zal zijn gedurende het geheele belastingjaar. Tevens moet de plaats worden opgegeven waar de auto staat en het feit. dat de auto gedemon teerd is. Voorts neemt men de verplichting op zich de auto niet naar een andere berg ruimte over te brengen zonder voorkennis en toestemming van den betreffenden inspec teur der directe belastingen. Men wordt dan nog wel aangeslagen voor het bedrag, dat bij ingebruik houden zou moeten worden be taald. maar na een bevredigende controle en een daartoe ingediend verzoek wordt aan het einde'van het belastingjaar het betaalde ge restitueerd. Volgens de thans bekend gemaakte beslis sing. welke een aanvulling is van bovenge noemde bepaling behoeft men in het vervolg de auto niet meer de demonteeren, maar kan met verzegeling worden volstaan. Filialen gevestigd: IJMUIDEN, Frans Naereboutstraat 61 BEVERWIJK, Schans 10 (Adv. Ingez. Med.) Bus met werklieden door trein gegrepen. Ongeluk, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Nabij het vliegveld Waalhaven is Zater dagmorgen een autobus, waarin een aantal werklieden zat, gegrepen door een goederen trein. Het ongeluk is nog betrekkelijk goed afgeloopen drie inzittenden hebben zooda nige verwondingen opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Hun verwondingen zijn niet levensgevaar lijk. De trein reed met de zeer kalme vaart van slechts 8 K.M. pea* uur. De chauffeur zag voor hem een paard en wagen nog den overweg passé eren en meende dit ook nog te kunnen doen. De Hnkerachterzijde van de bus werd dooi den locomotief gegrepen; het voertuig werd over een afstand van 40 meter meegetrok ken. Daarbij werd de bus zwaar beschadigd, doch niet geheel vernield, hetgeen te dan ken is aan het feit, dat de trein zoo lang zaam reed. De verwondingen bestaan uit enkel- en beenbreuken. Felle brand in smalle winkelstraat. Moeilijk blusschingswerk van Enschedé's brandweer. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een felle brand ontstaan in de kapperszaak van den heer E. Wesiynijer in de Haverstraat te Enschede, in het centrum van de stad. De brand werd door voorbijgangers ontdekt. De bewoners waren op reis. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen met groote kracht naar buiten. De brandweer stond in deze smalle winkelstraat voor een moeilijke taak, daar de belendende perceelen groot gevaar liepen. De brand woedde spoedig in het geheele ongeveer twintig meter hooge pand. De groote nieuwe mechanische ladder van de Enschedesche brandweer bewees bij het blusschingswerk goe de diensten. Het vuur werd zoowol aan de voor- als aan de achterzijde bestreden en blesf tot het pand van den heer Wesemijer beperkt. Dit pand is echter nagenoeg geheel uitgebrand. Een belen dend perceel kreeg ernstige waterschade. Ook werd veel schade aangericht in het aan den anderen kant gelegen pand van den kunst handelaar A. Hefti, waarvan men op de bo venste verdieping de zoldering moest open breken. daar het vuur naar dit pand dreigde over te slaan. Alles is verzekerd. Vergadering der Handels- reizigersvereenigng. Een halve eeuw geleden Meer organisatie der handelsreizigers noodig. Uit Haarlem's Dagblad HAARLEM Maandag. In café „Het Bolwerk" werd Zaterdagavond een vergadering gehouden door de afdeeling Haarlem der „Nederlandsche Handelsreizi- gersvereeniging". welke vergadering werd ge presseerd door den heer J. H. J. Stommel, die zijn beste wenschen voor het komende jaar uitsprak. De spreker van dezen avond was dè heer G. van Eek Er is in den laatsten tijd weinig belang stelling voor het werk van de vakvereeni- ging der handelsreizigers. Wij zijn verplicht dat gebrek aan belangstelling te bestrijden. Men tracht de belangrijkheid van het werk der vakorganisaties te kleineeren. Daarom wilde spr. over het vele werk van de vak- vereenigingen en van de „Nederlandsche" in 't bijzonder spreken.Te dien einde begon hij met een beschrijving van de slechte arbeids toestanden in de vorige eeuw. Veel is daarin veranderd door he£ ontstaan der vakvereeni- gingen. Men. vooral de ongeorganiseerden, merkt echter tegenwoordig vaak op: „De vak- vereeniging kan in dezen tijd toch niets doen." Wat moeten wij dan antwoorden, vroeg spr. Inderdaad is de vakbeweging in een defen sieve positie teruggedrongen, het gaat erom het bereikte te behouden. Maar laten we niet. gering achten wat de vakbeweging, ook die der handelsreizigers, in die stelling bereikt- Als wij in den crisistijd de „Nederlandsche" niet hadden, dan waren de arbeidsvoorwaar den zeker niet zooals ze thans zijn. zeide spr. In verschillende bedrijven wordt bij verslechtering van de voorwaarden overleg gepleegd met de arbeiders, omdat zij groote vereenigingen achter zich hebben, echter niet met kantoorbedienden of handelsreizigers. Maatregelen van regeeringswege betref fende de voorwaarden voor de handelsreizi gers hangen af van het aantal georganiseer den. Spr. besprak naar aanleiding hiervan over de mate van organisatie onder de Nederlan ders en speciaal onder de handelsreizigers, Driekwart van hen zijn nog ongeorganiseerd De afdeelingen der organisatie ondervinden weinig medewerking, wat voornamelijk te wijten is aan het gebrek aan propagandisti sche toewijding van de georganiseer den. Nadat de heer Van Eek aangedrongen had op het maken van propaganda, sprak hij over de „Nederlandsche". De vakvereeniging is in haar oudsten vorm neutraal en is later door politieke partijen als middel voor hun doel gebruikt. Een neutrale vereeniging nu is de „Neder landsche". Spr. behandelde de verschillende voordeelen van deze vakvereeniging, die dank zij de groote opofferingen van hen die vóór het tegenwoordige geslacht werkten is ont staan en besloot met erop aan te dringen met idealisme het werk van deze voorgangers voort te zetten. De voorzitter dankte den heer Van Eek voor zijn rede. Hst voorbereidend onderwijs. Een kleine verhooging der salarissen? HAARLEM Maandag. Mevrouw Ma arsc ha 11—Kom in en 3 andere scc.-dem.-raadsleden stellen aan den raad van Haarlem voor den post jaarwedden der onderwijzeressen bij het openbaar voorbe reidend enderwijs met een bedrag van f 3600 te vermeerderen ten einde de salaris sen van elk der genoemde onderwijzeressen met f 150 te verhoogen. De subsidie voor het bijzonder voorbe reidend onderwijs moet dan eveneens met f 3600 verhoogdu- worden, opdat cok de s rissen van het onderwijzend personeel, werk zaam aan de bijzondere scholen, eenigszins verbeterd kunnen worden. Verschillende leden wenschen een bizonder e leening. Fondsvorming onjuist? Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een defensiefonds zagen verscheiden leden den internationalen toestand niet zoo donker in als de regeering en wezen op lichtpunten als het Engelsch-Duitsche vlootaccoord en den invloed van den Volkenbond, in welks vredes werk zij meer vertrouwen hadden dan blijk baar de regeering heeft. Nederland moet niet meedoen aan den bewapeningswedloop, ons land kan toch niet de bewapening zoo hoog opvoeren, dat het in staat zal zijn een aanval van een grootere mogendheid te keeren. Nederland kan volstaan met een weermacht, in staat de binnenlandsche orde te handhaven en de Volkenbondsplichten to vervullen. Som mige dezer leden speurden in het voorgestelde een toegeven aan fascistisch drijven. Vele andere leden sloten zich hiertegenover bij de overwegingen der regeering aan, en we zen in het bijzonder ook op de verhoudingen rond den Pacific. Men moge betreuren dat de te groote zuinigheid, welke sinds 1913 ten op zichte van de weermacht werd betracht, thans tot bijzondere uitgaven dwingt- doch het ver dient toejuiching, dat de regeering er in deze omstandigheden met voortvarendheid naar streeft, de gevechtswaarde van de weermacht tot de vereischte hoogte op te voeren. Van toe geven aan fascistisch drijven is hierbij geen sprake. In het bijzonder werd er op gewezen, dat ons land in het Zuiden en in het Oosten van natuurlijke grenzen verstoken is, zoodat de vrees niet ongegrond is, dat eenig land in de zwakheid van onze verdedigingsmiddelen een aanleiding zou vinden om met behulp van ge motoriseerde eenheden een strategischen over val op onze militaire en economische verdedi gingscentra te doen of om zich naar een an der land een doortocht te forcc-eren. Het standpunt, dat Nederland toch niet in staat is zich te verdedigen, is trouwens ook verlaten door hen, die eens nationale ontwa pening voorstonden. Is men eenmaal zoover gekomen, dan behoort men er thans ook loe mede te werken, dat wij in staat zijn een aan val te keeren en dit te eerder waar wij on danks den Volkenbond in het begin geheel op eigen kracht zullen zijn aangewezen. Fondsvorming niet juist Verscheiden leden achtten fondsvorming een onjuist middel ter bereiking van het ge stelde doel. Leeningsgeld mag slechts gebruikt worden ten behoeve van productieve werken, die ten minste zoolang dienst doen als de loop tijd van de leening duurt. Een ander bezwaar tegen fondsvorming is, dat hierdoor beslist wordt over een uitgave van 53,4 millioen, in vier jaren te verwerken. Kan niet van jaar tot jaar over de uitvoering van het- plan beslist jyorden? Deze leden achtten in dezen een aan tasting van het budgetrecht der volksverte genwoordiging aanwezig. Voor verscheidene andere leden is de wen- schelijkheid van fondsvorming meer een boek houdkundige kwestie, welke thans zonder veel practische beteekenis is, aangezien het uitge sloten moet worden geacht, dat dé weermacht ten laste van den gewonen dienst in vier ja ren tijds voldoende zou kunnen worden ver sterkt. Wil men de zaak thans aanpakken, dan is er geen keus. Verscheiden leden achtten het niet uitge sloten, dat over vier jaren, wanneer het ge heele bedrag van het fonds zal zijn verwerkt, nieuwe uitgaven voor de materieele uitrus ting zouden noodig zijn, maar dan blijft nog gedurende 16 jaren de druk van .rente en af lossing der leening bestaan, in verband hier mede werd van eenige zijden verkorting van den looptijd der leening bepleit. Welk bedrag, werd voorts gevraagd, zal in de eerste 20 jaren moeten worden uitgegeven voor onderhoud en vernieuwing van het nieu- wematerieel? Uitbreiding van het aantal oor logsschepen zal daarbij gepaard moeten gaan met uitbreiding van het marinepersoneel. 1886. In verband met een en ander vroe gen sommige leden of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leening zou kunnen worden aangegaan tegen verlaagde rente, gelijk men in Enge land met een beroep op de nationale gevoelens der burgerij een leening ten behoeve der weermacht tegen zeer lage rente heeft kunnen sluiten. Eenige leden bepleitten financiering van den materieelen aanmaak uit het Werkfonds. Tot hun leedwezen hadden vele leden in de memorie van toelichting een uiteenzetting ge mist van de gevolgen, welke de voorgestelde verbeteringen op materieel gebied zouden heb ben ten aanzien van het personeelvraagstuk. De weermacht behoort een harmonisch geheel te zijn; een aantal mannen van te weinig ma terieel voorzien, gelijk thans het geval is, is even verkeerd als een hoeveelheid materieel met te weinig mannen om het te bedienen, zoo als het zal worden wanneer dit wetsontwerp zonder meer wet wordt. Vooropstellende, dat de organisatie van het leger geheel los staat van het werkloosheids probleem, meenden eenige leden, dat bij uit breiding van het contingent menigeen aan den demoraliseerenden invloed van de werk loosheid zou worden onttrokken, waarbij te genover de hoogere kosten voor het contingent verlaging van steunuitgaven zal komen te staan. Bij mobilisatie zullen voor het leger en de reserve 15 tot 16 lichtingen moeten worden opgeroepen. Voor het leger in eerste linie is ten minste 350.000 man noodig. Een groot aantal daarvan zal echter den eersten oefe ningstij d en de herhalingsoefeningen te lang achter zich hebben om nog voldoende ge oefend te zijn. Daarom is uitbreiding van het contingent en verhooging van het aantal Her halingsoefeningen, doch in ieder geval een van beide verbeteringen, noodzakelijk. De vraag werd gesteld, welke troepen zullen worden bestemd voor de bezetting van de te bouwen kazematten ter verdediging van de groote rivierovergangen. Sommige leden, het initiatief der regeering waardeerend, betwijfelden of het aangevraag de bedrag wel voldoende zal zijn om in de ge heele materieele behoefte te voorzien. Volgens eenige leden is de opzet van het De fensiefonds reeds daarom onzuiver, omdat van de 53,4 millioen 22,4 millioen voor de zeemacht zal worden gebruikt, o.m. voor den bouw van twee onderzeebooten, een flottieljeleider en een artillerie-instructieschip, welke niet noo dig zijn voor de kustverdediging. Ten slotte zouden eenige leden gaarne vernemen, welke de voornemens van de regeering zijn ten aanzien van de kustverdediging: wordt, deze beperkt tot hetgeen de Commissie-Weiter heeft voorgesteld of denkt de regeering verder te gaan? 6 Januari 1886 zal rijk zijn aan jubilés. Het be gon met de 25-jarige regeering van den konmg van Pruisen, die onlangs gevierd werd. Dan volgde de honderdste sterf dag van den Duitschen filosoof Moses Mendelssohn en 19 Januari is de 150ste geboortedag van den uitvinder van de stoommachine, James Watt. Verder is het 26 Januari 100 jaar, dat een der be kendste paladijns van Frederik den Groote uit den 7-jarigen oorlog, de be roemde ruiter-generaal Von Ziethen. gestorven is. Voorts werden in 1786 ge boren: Wilhelm Grïmm, de beroemde broeder van Jacob Grimm (24 Febr.ï; Francois Arago, de Fransche schei-, na tuur- en sterrekundige (26 Febr.)John Franklin, de Noordnoolvaarder, die van zijn laatsten tocht in 1845 niet terug keerde '16 April): Ludwig Börne. de Duitsche satiricus en schrijver (18 Mei); Karl Maria von Weber (18 Dec.) enz. Nog is het 17 Aug. 100 iaar geleden, dat Frederik de Groote, de kluizenaar van Sans Souci, de oogen sloot. Het gas te Haarlem. Muntgas-installatie kosteloos. De heer D. J. A. Westerveld en 4 andere soc. dem.-raadsleden stellen aan den raad voor: 1. in te trekken zijn besluit van 21 De cember 1934 waarbij de muntgasinstal- latiehuur werd bepaald op 2.40 per jaar; 2. te bepalen, dat van 1 Januari 1936 af de muntgasinstallaties gratis ten dien ste der gasverbruïkers zullen worden gesteld. In de toelichting wordt o.a. l Bij de verhooging van den gasprijs in Sep tember 1931 werd tevens besloten, voor de muntgasinstallaties, die tot dien datum gratis in gebruik werden gegeven, een huur te be rekenen van 3.60 per jaar. De sterke afneming van het gasverbruik bracht den raad er toe, in December 1934 deze huur te verminderen tot 2.40 per jaar. Ook deze verlaagde huur is evenwel nog te hoog gebleken voor vele kleine verbruikers, met het gevolg, dat zeer velen tot het verbruik van petroleum overgingen, hetgeen een verdere daling van het debiet van de gasfabriek ten gevolge had. In de laatst gehouden Raadsvergadering is weliswaar getracht door wijziging van het vastrechttarief aan kleine verbruikers eenigs zins tegemoet te komen, maar daarvan kun nen alleen die afnemers profiteeren, die meer dan 30 M3., per maand verbruiken. De zeer velen, die niet aan dat verbruik toekomen, hebben bij het gewijzigde tarief geen voordeel. De voorstellers, die van oordeel zijn, dat verdere maatregelen moeten worden genomen, om het gasverbruik te stimuleeren niet al leen in het belang van de gasfabriek, maar ook met het oog op de zindelijkheid en het brand gevaar stellen daarom voor, terug te kee ren tot den toestand van voor September 1931 en de muntgasinstallaties wederom gratis in gebruik te geven aan de afnemers van gas. Zij zouden er de voorkeur aan geven een voorstel tot verdere verlaging van den gas prijs in te dienen, maar met het oog op de verstrekkende gevolgen van zulk een voorstel voor de gemeentefinantiën zien zij daarvan af en beperken zich tot bovenstaand voorstel, dat in elk geval zeer vele kleine verbruikers ontheft van een vaste uitgaaf van 2.40 per jaar, hetgeen ongetwijfeld een goede invloed zal hebben op het gasverbruik. Incidenten in Bengkalis. Voedselgebrek de oorzaak. Naar de Deli Courant verneemt hebben zich moeilijkheden onder de bevolking te Bengkalis voorgedaan. Deze moeilijkheden waren het gevolg van het feit dat de bevolking wegens de hooge uitvoerrechten voor bevolkingsrubber niet in staat was voedsel te koopen. Hierna werd de voedselnood acuut, daar door zware regens de rubbervelden niet konden worden getapt. Inlanders drongen Chineesche toko's binnen, waar men de rijst bemachtigde. Het bestuur greep in en arresteerde de plunde raars. Hoewel de economische toestand van de bevolking van Bengkalis precair blijft, heeft het bestuur de situatie geheel in han den en zijn dergelijke incidenten niet meer te verwachten. De Gemeentelijke Werkverschaffing. Het P. A. S. vraagt wijzigingen. HAARLEM Maandag. Het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat alhier heeft zich tot B. en W. van Haarlem ge wend met een adres, waarin namens de le- werkgestelden bij de Gemeentelijke Werk verschaffing gevraagd wordt: a. Het loon voor die arbeiders te stellen op 42 ct. per uur; daarboven 10% voor dat werk hetwelk door hen moet worden gedaan in. z.g.n. „aangenomen werk". b. Bij het verdiende loon f 1 per week als kolenbijslag te verstrekken. c. Den tijd voor heen en terug loopen bij het begin en einde der werkdagen te stellen op 1 y2 uur en dezen tijd niet in mindering ie brengen op het loon. d. Geen terugbetaling te eischen van die arbeiders, aan wie bij het begin der werk zaamheden kleedingstukken en (of) gereed schappen zijn verstrekt door Maatsch. Hulp betoon of gemeentelijke Steun voor Crisis- werkloozen is verleend. e. De Ziekteregeling te doen zijn in over eenstemming met de Rijksziektewet. In hiun toelichting zeggen adressanten o.m. dat door inwilliging van boven genoemde verzoeken e enigszins zal worden voldaan aan de uitgesproken bedoeling van den minister, en den wcnsch van verschillende Vakcen trales: behoeding voor algeheele degeneratie van werklooze arbeiders.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5