De Amerikaansche begrooting. THIJS IJS IN DE KNEL Sancties,haar doelmatigheid en haar gevolgen. Voor Zelfscheerders DINSDAG7 JANUARI 1936 B VII EPtLAP/D Tweehonderd millioen dollar meer voor leger en vloot. Zware tegenslag voor Roosevelt de landbouw-wetgeving onwettig verklaard. In zijn boodschap aan het Con gres deelt naar Reuter meldt Roose velt mede, dat het tekort in het be lastingjaar, dat 30 Juni 1936 eindigt, 3.234 millioen dollar zal bedragen. Dit is 1300 millioen dollar minder, dan werd verwacht bij het indienen van de begrooting. 1 Deze verbetering is een gevolg van een vermindering van de uitgaven en vermeer dering van de inkomsten der belastingen tengevolge van het economisch herstel van de Vereenigde Staten in het afgeloopen jaar. Voor het jaaT. dat 30 Juni 1937 eindigt, voorspelt de president een deficit van 1098 millioen, door een nieuwe vermindering van uitgaven en vermeerdering van inkomsten. De inkomsten worden geschat op 5654 mil lioen dollar, de uitgaven op 6752 millioen. Hierbij zijn evenwelniet inbegrepen de nieuwe credieten tot hulp aan de werkloozen, welke vermoedelijk 500 millioen dollar zullen be dragen. In 1936 zal de openbare schuld vermoede lijk het record-cijfer van 31.000 millioen be halen. Naar schatting zal ongeveer 200 millioen meer worden uit.«re*rokken voor leger en vloot, teneinde de vloot de sterkte te geven, welke bij de ver dragen is toegestaan en te voorzien in de vervanging en verbetering van uitrusting van het leger en de ver meerdering van het personeel. Teneinde deze uitgaven te dekken rekent de regeering op het verder ontvangen van de zoogenaamde „processing tax" waarvan de rechtbank thans de wettigheid onderzoekt. Mocht de rechtbank deze belasting ongrond wettig verklaren, dan moet de regeering eenige honderden millioenen zoeken, hetzij door belastingen, hetzij door leeningen. Roosevelt heeft eveneens een orediet ge waagd van 567.872.460 dollars voor de Marine voor het jaar 1937, hetgeen met de credieten, die tegen de verwachting in, in 1936 niet zijn opgebruikt, hetgeen een totaal uitmaakt van 621.900.000 dollar, dat voor 1937 beschikbaar zal zijn, vergeleken met 603.500.000 dollar in 1T36. De verhooging voor 1937 is voorname lijk bestemd voor den bouw van schepen en vliegtuigen, alsmede voor vermeerdering van het aantal officieren en manschappen, al dus wordt in de verklaring van het Witte Huis gezegd. De begrootingen vormen het „minimum, dat noodig wordt geacht, om de doeltreffendheid van de marine te handha ven". Naar schatting zullen 243.000.000 dollar in het begrootingsjaar 1937 beschikbaar zijn. voor de werkzaamheden aan 94 schepen, die op hét oogenblik in aanbouw zijn en voor het op stapel zetten van 12 torpedo jagers en 6 onderzeeërs in het begin van het dienst jaar. In 1937 zullen 27.660.000 worden be steed voor den aankoop van 377 watervlieg tuigen. Het actieve vloot-personeel zal wor den gebracht op 100.000 man en het reserve- vlootpersoneel zal eveneens worden ver meerderd. De leger-begroot.ïng toont dat. de 'regee ring 31 millioen dollar vraagt voor den aan bouw in 1937 van 507 militaire vliegtuigen die in hoofdzaak ter vervanging moeten die nen en het totaal van 1342 vliegtuigen, dat thans in dienst is, niet zullen verhoogen De nieuwe bouwplannen blijven nog bene den het bedrag, dat door den minister'van Oorlog in zijn rapport is aanbevolen. De taktiek van Roosevelt om in de be grooting niet de bedragen op te nemen, die noodig zullen zijn voor de bestrijding van de werkloosheid, waardoor de begrooting on volledig blijft, is iets geheel nieuws en blijk baar ingegeven door den wensch om te-wach ten tot een overzicht is verkregen van de bedragen, die in het afgeloopen jaar -voor de werkloosheidsbestrijding noodig zijn ge weest druk op gelegd wordt, dat zelfs vrijwillige overeenkomsten tusschen de farmers der ver schillende staten over de regeling van den aanplant inbreuk zouden maken op de grond wet. Men ziet dan ook in deze beslissing het ineenstorten van het geheele door Roosevelt opgerichte gebouw van nationale „Planwirt- schaft" en vreest, dat ook zijn sociale hervor mingen, die vastgelegd zijn in de arbeidswet en de wet op de sociale verzekeringen door het Hooggerechtshof te Washington verworpen zullen worden. Het ligt voor de hand dat men met groote spanning in politieke kringen de tweede, dit maal zuiver binnenlandsch politieke redevoe ring verwacht, die president Roosevelt Woens dagavond op het traditioneele banket der de mocratische partij ter eere van Jackson zal houden. In deze begrooting is geen rekening gehouden met de onwettigverklarmg van de A.A.A. (Agricultural Adjust ment Act, landbouwwetgeving) door. het Federale Hooggerechtshof te Washington. Door dit feit kan de be- grooting nog aanzienlijk van karakter veranderen. Algemeen wordt deze laatste beslissing van het grootste belang geacht. Men verwacht, dat in de komende politieke campagne ter gelegen heid van de presidentsverkiezingen, zeer veel te doen zal zijn over de kloof tusschen in- dustrieele en agrarische belangen die tijdens den thans beslisten strijd om de Agricultural Adjustment Act zoo duidelijk als nooit tevoren aan den dag is getreden. Uit regeeringskringen verluidt, dat Roosevelt voornemens is zonder verwijl bij het congres voorsteilen in te dienen ter vervanging van de A.A.A. waar dit noodzakelijk en mogelijk zal zijn. Welke wetsvoorstellen onder oogen gezien worden is nog onzeker. Het Hooggerechtshof was van meening, dat controle over de oogstproductie, zelfs door vrij willige overeenkomst en betaling van belas tingen de beperkingen te buiten gaat, waaraan de federale regeering is onderworpen. Het is thans wel duidelijk, dat zonder een wijziging van de grondwet het onmogelijk zal zijn een nieuwe A.A.A. te ontwerpen, zelfs wanneer het geheel een vrijwillige regeling zou zijn, het toch in strijd zou moeten worden geacht met de grondwet omdat gebruik gemaakt wordt van federale gelden „om instemming te koopen" gelijk verschillende vooraanstaande figuren dit uitdrukken. Het A.N.P. meldt nader uit Washington: De verwerping van de A.A.A. heeft in poli tieke kringen alhier groot opzien gebaard. De partijleiders hebben onmiddellijk een aanvang gemaakt met de bestudeering van de gevolgen dezer gerechtelijke beslissing voor de begroo ting en de a.s. verkiezingscampagne. Met dit vonnis, aldus is de indruk, heeft Roosevelt het tweede ernstige echec in zijn binnenlandsche politiek geleden. Het eerste was de veroordee ling van het wetgevende werk tot regeling van de industrieeele productie. De veroordeeling van de A.A.A. wordt nog ernstiger door de om standigheid, dat iedere uitweg thans ook nog is afgesneden doordat in het vonnis er de na Engeland. Eden voorzitter der vloot- conferentie. In de zitting van Maandag van de vloot- conferentie is de minister van buitenlandsche zaken, Eden, als opvolger van Sir Samuel Höare gekozen tot voorzitter van de vlootcon- f éren tie. Naar verluidt hebben de Fransche en Ita liaansche delegaties thans haar standpunt inzake het Britsche cvoorstel ter kennis ge- mzake het Britsche voorstel ter kennis ge- den voor een reeks van jaren te voren hun bouwprogramma's bekend zouden maken. De Fransche en Italiaansche delegaties zul len in de zitting van vandaag een voorstel in dienen inhoudende, dat de bouwprogramma's telkens slechts voor één jaar te voren bekend zullen worden gemaakt ,in plaats van voor zes jaar, gelijk voorloopig voorgesteld in het Engelsche voorstel. Badoglio meldt een slachting aan het Somalifront. Abessynisch kamp vernietigd. ROME. 6 Jan. (A.N.P.) Maarschalk Badoglio telegrafeert: „In schermutselingen tusschen patrouilles in Tembien en aan de samen vloeiing van Gabat en Gheva zijn vijandelijke troepen teruggedreven. Aan onze zijde zijn twee zwarthemden en twee askari's gesneu veld. Een officier en een man van de zwart hemden en 2 askari's werden gewond. Aan het Somalifront hebben onze af dee lingen Dubats in de afgeloopen dagen Amino aan de Ganale Doria in het Malca Coto-gebied bezet. In verband met nieuwe Abessynische concentraties nabij Areri aan den rechter oever van de Ganale Doria, hebben onze Du- bats, gesteund door pantserauto's, Areri op 1 en 2 Januari aangevallen. Na een verbitterd gevecht maakten zij zich meester van het Abessynische kamp en vernielden dit. De vijand vluchtte met achterlating van een 150 tal dooden en gewonden. Aan onze zijde vielen 1 zwarthemd, 3 Dubats en 1 Askari, terwijl 15 Dubats werden gewond. De luchtvaart was aan het geheele front zeer actief nationale politiek noodzakelijk. Roekeloosheid met den dood bekocht. Jonge vrouw door leeuw verscheurd. Nog 20 Abessyniërs slacht offer van het bombardement bij Dolo. Zweedsche ambulance kan geen hulp meer verleenen. ADDIS ABEBA. 6 Januari (Reuter). Twin tig der Abessyniërs, die bij het bombarde ment van de Zweedsche ambulance werden gewond, zijn thans aan hun verwondingen bezweken, waardoor het totaal aantal dooden tot 50 is gestegen. Een goede vei-pleging door de getroffen ambulance is thans niet mogelijk en alleen onder de beschutting van struikgewas kan men den gewonden nog eenige hulp verleenen Daar alle instrumen ten zoek geraakt of vernield zijn, bedient men zich van gewone messen. Degenen, die het bombardement hebben overleefd, willen niet naar het Roode Kruiskamp terugkee- rë'ri, voordat Genève de verzekering heeft gegeven, dat de Italianen bereid zijn het 'Roode "Kruis te eerbiedigen, aldus verklaart men in Zweedsche kringen. Amerikaan opvolger van generaal Virgin. ADDIS ABEBA, 6 Januari (A. N. P.) De keizer van Abessynië heeft, naar verdaag is medegedeeld, een 28-jarigen Amerikaan tot zijn adviseur voor politieke kwesties benoemd. De Amerikaan wordt vanavond in de Abessy nische hoofdstad verwacht. Zijn naam is nog niet bekend. - De nieuwe functionaris zal „technisch advi seur' In buitenlandsche aangelegenheden" worden als oovolger van den Zweedschen generaal Virgin, die om gezondheidsredenen als zoodanig is afgetreden. 4000 Alpenjagers naar het front. NAPELS. 6 Januari. (A.N.P.) 4000 Alpen jagers zullen hedenavond uit Napels naar Oost-Afrika vertrekken. De prins van Piemont en de ondersecretaris van oorlog Baistrocchi hebben aan boord van de „Comte Grande" de revue over de troepen gepasseerd. Twee divisies met 27.000 man ver trokken. Twee nieuwe Italiaansche divisies, in het geheel 27.000 man sterk, zijn in Italiaansch Sömaliland aangekomen. Een derde divisie zal binnenkort worden uitgezonden. Patricia MacKeever is het slachtoffer ge worden van haar overmoed, meldt het A.N.P. uit Belfast. Zij was nl. een leeuwenkooi bin nengegaan en daar met een bal gaan spelen. Een der leeuwen werd daardoor geïrriteerd Hij wierp zich op de jonge vrouw en ver scheurde haar voor de oogen der ontzette toe schouwers. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. (Adv. lngez. Med.) De activiteit der Italiaansche vliegers. Hoe de Abessyniërs de vliegtuigen neerhalen De aanvallen op Roode Kruis- afdeelingen. (Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny) DESSIé, Maandagavond. Ondanks de aanwezigheid van zware wolken en mist zetten de Italianen hun luchtbombar dementen in de streek ten noorden van Makal lé voort. Deze bombardementen, evenals hun verdere activiteit in de lucht, wijzen er vermoedelijk op. dat de Italianen óf trachten hun terug tocht uit Makallé te dekken óf een wanhopige poging doen om te verhinderen, dat de Abes syniërs de stad isoleeren. De Abessynische troepen leeren inmiddels hoe men Italiaansche vliegmachines neer kan schieten. Zij wachten met vuren totdat de ma chines laag gaan vliegen om mitrailleurvuur te openen. Onmiddellijk daarop vuren gedeel ten der Abessynische troepen uit afweerge schut van geringen afstand op de in actie zijn de vliegtuigen. Op die manier hebben zij juist weer twee machines neergeschoten. Het bombardement op de Egyptische Roode Kruis expeditie bij Dagaboer (aan het zuide lijke front) medegerekend, hebben de Italianen thans zes Roode Kruishospitalen gebombar deerd. Te voren werden drie Zweedsche Roode Kruis-expedities, een Amerikaansche en een Abessynische gebombardeerd, vier hiervan ge durende de laatste maand. Hieruit blijkt met welk een hardnekkigheid de Italianen het Roode Kruis aanvallen. Hoe wel zij er gewoonlijk niet in slagen de Abes syniërs uit de lucht veel schade toe te bren gen, missen zij het Roode Kruis zelden. Alleen de Engelsche Roode Kruis-expeditie is tot nu toe voor bombardementen gespaard gebleven. (Copyright News .Chronicle-A.N.P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING De zeemeerman kan nu gelukkig geen kwaad meer stichten. Hij is heelemaal in de macht van den reus Rolleboon en die zal hem zijn booze streken wel afleeren, voordat hij hem weer loslaat. Thijs IJs heeft zich inmiddels op weg naar huis begeven. Hij is best in zijn schik, want zijn avontuur is prachtig verl'oopen en hij heeft zich bovendien in Rolleboon een machtig vriend verworven. Hier zie je Thijs vroolijk gestemd langs een boschpad loopen, want hij hoopt weer gauw thuis te zijn en vriend Sim te ontmoeten om de geschiedenis van den zeemeerman in kleuren en geuren te kunnen vertellen. Maar.... zoo gauw zal dat heusch niet gebeuren! Vredespolitiek volge op de dwangmaatregelen. erugkeer naar een gezonde Inter - Door M." J. Bonn, hoogleeraar aan de London School of Economies De toepassing van sancties op Italië moge I ingrijpende veranderingen in den economi- schen toestand van de wereld teweegbrengen, als een methode om den oorlog te voorkomen heeft zij gefaald, niet omdat er niet voldoende pressiemiddelen beschikbaar waren, maar om dat Italië besloot tot het negeeren van het risico, dat de dreigende collectieve actie van den Volkenbond met zich meebracht. Italië had daar zijn goede redenen voor en het heeft die ook bij zijn aanklacht tegen z'n Engelsche vrienden, die blijkbaar niet duidelijk genoeg in hun dreigementen geweest zijn, en tegen zijn Fransche vrienden, die het land hoop gaven op gematigde sancties. Doelmatige preventieve sancties zouden eens en vooral de suprematie van de macht der economische pressie over militaire bewapening hebben aangetoond. Beperkte sancties kunnen aan alleen een soortgelijk resultaat hebben, als haar toepassing zonder aarzeling geschiedt en niet verloopt in een langen economischen doodsstrijd. Het is mogelijk, dat vijftig staten door een vrijwillige benadeeling van hun we reldhandel een anders zegevierend leger een „halt" toeroepen en aldus de nutteloosheid van een oorlog aantoonen; doch als hun op treden slechts tot gevolg heeft, dat de op- marsch alleen maar bemoeilijkt wordt, terwijl de overwinnaar in het bezit blijft van zijn buit, dan heeft dit systeem als waarborg voor den vrede gefaald. Italië's economische structuur is zwakker dan die van iedere andere groote mogendheid. Het is meer aangewezen op buitenlandschen invoer en buitenlandsche markten dan welk land ook. Al wijkt Italië niet voor economi schen druk, toch moet men onder de huidige omstandigheden niet te geringschattend den ken over economische pressie als alternatief voor militaire actie. Een gedeeltelijk succes, dat gemakkelijk verwezenlijkt kan worden, zou de Italiaansche regeering in groote moeilijk heden brengen: de bevolking zou er sterk on der te lijden hebben. Zij zal de ellende van een geleidelijke verstikking aan den lijve ondervin den, al zal het niet tot een economische wor ging komen. Een handelsembargo, dat door de meeste landen wordt toegepast, kan niet bestreden worden door middel van economische tegen- sancties. welke de getroffene te zijner verdedi ging denkt te nemen: Het heeft geen doel goe deren te onthouden aan sanctielanden, die be sloten hebben deze in geen geval te acceptee ren. En het heeft geen nut diegenen onder de 'leveranciers te brandmerken, die weigeren ar tikelen te leveren. Italië's represaillemaatrege len mogen sommigen zwakkeren sanctieleden schrik inboezemen, zij zullen den druk slechts weinig verzachten. Zij zullen niet bij machte zijn een surrogaat te produceeren voor de goe deren. welke Italië niet verkocht mogen wor den, noch voor de contanten, die het land onthouden blijven. De tijd is te kort om langs synthetischen weg en op groote schaal surro gaten samen te stellen, ofschoon pogingen voor uitvindingen op dit gebied natuurlijk sterk aangemoedigd zullen worden. Al kunnen deze pogingen later vruchten dragen en Italië's afhankelijkheid van buitenlandschen invoer in de toekomst verminderen, zij zullen te laat komen om het resultaat van den sanctie-oorlog te beïnvloeden. Italië en andere ambitieuse landen zullen hebben te erkennen, dat het risico van het aangewezen zijn op buitenlandschen invoer en buitenlandsche markten belangrijk is toegenomen door de toe passing van sancties. Hun behoefte aan kolo niën zal zich nog sterker doen gevoelen, want al mogen koloniën in een oorlog, waarin de verbindingen met het moederland verbroken zijn, als bron voor versterkingen geen beteeke- nis hebben, zij kunnen het land in ieder geval beschermen tegen de sancties, want de kolo niën zelf zullen die natuurlijk niet toepassen. Zullen ook deze landen inzien, dat de weg naar territoriale expansie door middel van oorlog voor hen gesloten is? Of zullen zij bij het zoeken naar een verminderde afhankelijk heid doorgaan met hun geforceerd optreden? Deelgenootschap in de exploitatie van de ruwe grondstoffen der wereld door een in ternationale overeenkomst en de waarborgen van het ongestoord gebruik daarvan verlie zen hun waarde, want ongetwijfeld zullen deze waarborgen niet functionneeren in oor logstijd of onder een regime van sancties. En in vredestijd is er niet veel gevaar, dat roofzuchtige monopolisten een enkel land zullen exploiteeren. Weinig internationale monopolies zijn succesvol gebleken: zij dra gen den laatsten alle een meer defensief dan agressief karakter, daar de meesten van 's werelds ruwe stoffen ter markt in ieder geval weinig opbrengen. Landen, die afhankelijk zijn van buiten landschen invoer en buitenlandsche markten hebben altijd het gevaar geloopen. dat een oorlog hun handelsverkeer met vreemde na ties zou verstoren, zoowel wat de toekom stige tegenstanders als de neutrale staten betreft. Wanneer zij sterker, beter voorbereid en gunstiger gelegen waren dan hun vijan den, zouden ze in staat zijn aan dergelijke gevaren het hoofd te bieden. Zoolang zij de zeewegen kunnen open houden en bet over schrijden van grenzen naar machtige bu ren mogelijk is. is het gevaar van een volko men economische verlamming niet zeer groot. Een blokkade wordt dan alleen een ernstige zaak, wanneer het -geblokkeerde land zooals bijvoorbeeld de Centrale Mo gendheden in den wereldoorlog zich te genover een verbond bevindt, dat zoowel de zee als de continentale verbindingen onder controle heeft. Italië's aanval op Abessynië heeft een fun- damenteele verandering gebracht in de hou ding der neutrale landen. Italië wordt inge sloten door neutrale staten, niet door een Abessynische blokkade. En een collectief em bargo. dat door neutrale staten afgekondigd en krachtig doorgezet wordt, kan niet op de zelfde wijze worden getrotseerd als een blok kade. Bovendien is de steun, dien de inter nationale handel in oorlogstijd tot nog toe van de neutrale handelsbelangen ontving, verdwenen. De machtigste steunverleeners waren de Vereenigde Staten. Oorlog was in hun oogen een abnormale, onwettige stand van zaken, een beleediging tegenover de wereld in het algemeen. Om die reden wenschten zij zich uitsluitend bezig te hou den met de belangen der neutralen. De neu tralen moesten met hun handel kunnen doorgaan net zooals in vredestijd; men moest hen er zelfs niet van weerhouden extra profijt van den oorlog te trekken. De zeewegen dienden te worden opengehouden ten behoeve van den neutralen handel. De zee moest vrij zijn. Amerika's deelneming aan den wereldoorlog vond hoofdzakelijk haar oorzaak in deze opvatting. En zelfs r.a den oorlog heeft zijn regeering hardnekkig gepoogd de principes van de open zee door de 'groote maritieme mogendheden erkend te krijgen. In dit opzicht hebben de Vereenigde Staten gefaald. Sindsdien is Amerika„isola tionist" geworden en heeft het zijn politiek volkomen gewijzigd. Het gaat niet langer uit van de rechten der neutralen, maar van de plichten. Deze moeten aan oorlogvoerende naties -die diensten en goederen onthouden, die ln elk geval als oorlogscontrabande be schouwd kunnen worden. En waar de mo derne oorlog een oorlog van stoffen is neemt de lijst van deze goederen dagelijks in lengte toe. Den burgers is bevolen zich in eiken oorlog te onthouden van iedere activiteit, die hun regeering in moeilijkheden zou kunnen bren gen. De grootste neutrale mogendheid ver leent niet langer uit haar eigen onuitputte lijke bronnen die stoffen, die de oorlogvoe rende landen missen, zij vaardigt zelf-ver- loochenende bepalingen uit, die een soort em bargo leggen op haar eigen export teneide zich te houden buiten alle, verwarring stich tenden, commercieele relaties, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Het resultaat van deze politiek van den Volkenbond en die van de Vereenigde Staten onafhankelijk gevoerd moet het inter nationale verkeer van een land. dat in oorlog is, sterk bemoeilijken. En de moraal, die de ontevreden landen uit dezen toestand heb ben te trekken, is deze zij moeten öf de nut teloosheid van het oorlogvoeren erkennen öf inzien, dat het noodzakelijk is de benoodigde stoffen uit het eigen land te halen. Een land, dat in de positie van Italië verkeert, zal groote moeite hebben om een volledige voorziening in eigen behoeften te bereiken. Het kan zijn gebied slechts door middel van oorlog uitbrei den want de kansen op een bevredigende en belangrijke gebiedsruil langs vreedzamen weg zijn niet zeer groot en de vruchten van zoo'n oorlog kunnen verloren gaan door de toepassing van neutrale economische pressie. De positie van een dergelijk land zou hopeloos zijn, als het de eenige ontevreden staat in de wereld was. Maar er zijn op het oogenblik nog andere ontevredenen en er zullen er in den loop der jaren en met den groei der bevolkin gen nog meer komen. Die landen zouden kun nen samenwerken. Op die manier kan een wankel stelsel van zelfvoorziening in het leven worden geroepen. Italië's ondervinding is tot nogtoe geweest, dat een bedreiging met sanc ties niet te ernstig behoeft te worden opgeno men en een oorlog niet behoeft te verhinde ren, en dat aarzelend toegepaste sancties wel iswaar onaangename dingen zijn, doch ruim schoots tijd overlaten om een oorlog te winnen. Een combinatie van ontevreden Europee - sche naties zou er toe kunnen besluiten een soort van herleefd „Mitteleuropa" te stich ten, een federatie van aangrenzende conti nentale staten, die in oorlog en vrede op eenigszins behoorlijke wijze in eigen behoef ten wenschen te voorzien. Het zal moeilijk zijn in korten tijd een dergelijke federatie te vestigen. Maar in onze snel veranderende wereld komen nu eenmaal dikwijls vage ver bintenissen vrij spoedig tot stand. Tegelijker tijd is iedere stap, die door verschillende on tevreden staten in de richting van grooter zelfstandigheid wordt ondernomen, bestemd om den internationalen handel en de inter nationale handelsrelaties op steeds grooter schaal terug te dringen. Daar zij zich niet met behulp van vreedzame middelen kunnen uit breiden en uit eerbied voor mogelijke sancties een oorlog niet aandurven, moeten zulke lan den óf in hun ouden toestand blijven of traoh ten een positie te verwerven, waar zij om sancties kunnen lachen. Dit is niet te bereiken door in vredestijd een positie afhankelijk van internationale handelsbetrekkingen te blijven innemen. Stugge autarkie is het eenige wapen, dat hun overblijft; en waar zij die niet binnen de eigen grenzen tot stand kunnen brengen, zullen zij gedreven worden naar een stelsel van agressief economisch bondgenootschap. Een politiek van autarkie zal, zelfs op een groote Centraal Europeesche schaal zware offers ten opzichte van den levensstandaard met zich meebrengen. Maar de algemeene on tevredenheid, die in zoo'n land onder het volk ontstaat zal de geschikte atmosfeer scheppen, waarin zulke offers kunnen wor den gevraagd. Blijft hun noodzakelijkheid voortduren dan zal de ontevredenheid zich uitbreiden en ten lange leste zal het lijdende volk meenen, dat de kortste weg een oor log is. Deze gevaren kunnen niet uit den weg worden geruimd door de sancties te verzach ten of minder doeltreffend te maken, doch uitsluitend door ze zoo snel mogelijk een on weerstaanbaar karakter te geven. Als het ge wicht van de door de neutrale wereld opge legde sancties zoo vernietigend is. dat geen enkele tegenactie succes heeft, is de geschikt heid van het systeem bewezen. Maar deze dwangmaatregelen alleen zijn niet voldoende. Op het regime der sancties moet vrede volgen. Aan het land, dat onder de sancties geleden heeft, moeten dusdanige eco nomische kansen "en voordeelen geboden worden, dat het in staat gesteld wordt te vertoeven in het economische, collectieve ge zin der naties. Koloniale, territoriale uitbrei ding ten koste van Abessynië is af te keu ren. Dit komt neer op het stellen van een premie op verdragschending. Evenmin ligt een groote in ter koloniale herziening van zoo'n omvang, dat ze den economischen druk in Italië zou opheffen, in het rijk der mogelijk heden, Maar een terugkeer tot een gezonde en gematigde commercieele en economische politiek zou de bijna universeele economische spanning ten zeerste verminderen. Stabilisa tie der muntwaarden zou de eerste stap in goede richting kunnen zijn. Handels- en emi gratie verdragen kunnen er op volgen. Een louter collectieve vredespolitiek is voor Genève een vrij hopelooze onderneming als zij in het economische veld gepaard gaat met een anarchistische, anti-collectieve muntpolitiek in de groote financieele centra van de wereld. (Nadruk verboden),

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3