Het Snelle Ding Mechanisatie sigarenindustrie wordt beteugeld. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Voor onze ambulance wordt gezorgd. DINSDAG 7 JANUARI 1936 te* AutoQca$.t De Verstrooiden. Ook buiten het professoraat zijn er veel ver strooide mannen. Zelfs zijn er veel meer bui ten dan erin. En tot hun vergeten voorwerpen is ook de auto gaan behooren. Zoo populair, zoo algemeen is het snelle ding geworden, dat men het er gens laat staan, zooals vroeger een parapluie, of liggen, zooals tegenwoordig nog een paar handschoenen. Dat lijkt heel gek, vooral om dat er dan toch een ander vervoermiddel noo- dig is om thuis te komen. Maar zulke dingen overkomen den verstrooide in bijzondere om standigheden. Bijvoorbeeld als zijn wagen in revisie is geweest en hij er voor het eerst weer mee naar zijn kantoor in Amsterdam is ge reden. Een week lang is hij 's middags naar de tramhalte-Spuistraat geloopen. Dat is ook al weer werktuigelijk geworden en op dien mid dag doet hij het opnieuw. Hij stapt in, met het onplezierige gevoel dat hij iets vergeten heeft, schudt het van zich af, koopt een avondblad, leest bij Sloterdijk, net voorbij de laatste halte, een bericht van een auto ongeluk, en weet het ineens. De trouwe vriend staat ergens op een Amsterdamsche parkeer plaats te wachten. De eigenaar vloekt, stapt bij Halfweg over en tramt terug. Het kan ook zijn dat hij doorrijdt en de auto laat over nachten op de parkeerplaats. Dat hangt af van de vraag, hoe hard ze bij hem thuis om zooiets lachen. Eens op een morgen liep ik in snellen pas naar de garage toen een auto naast mij stopte en een vriendelijke stem vroeg: „Meerijden?" Eerst dacht ik dat ik den eigenaar van die stem kende. Maar dat was een vergissing. Het maakte overigens geen verschil, want hij kende mij. Onderweg vertelde hij, dat hij pas een aar dige ervaring had gehad. Hij had voor de zooveelste maal een bepaalde tentoonstelling bezocht. Anders reed hij daar altijd heen, maar ditmaal wandelde hij. Na een lang be zoek aan de tentoonstelling was hem dat vol ledig ontschoten. Met beslistheid begaf hij zich dus naar den vierden boom van links op de parkeerplaats, waar zijn Hudson '34 altijd wachtte. Er stond inderdaad de Hudson '34. Het contactsleuteltje zat erin. „Stom dat ik dat nou wéér vergeten heb mee te nemen", dacht hij. ..Vandaag of morgen wordt mijn wagen gestolen". Enfin, hij draaide het om en startte den motor. Net toen hij wou in schakelen keek een hoofd belangstellend door het open portierraam naar binnen en vroeg: „Waarom wou u eigenlijk wegrijden met mijn wagen?"En meteen besefte hij zijn. blunder. Het was een hem volkomen onbekend hoofd, maar gelukkig bleek het voor overtuiging vat baar en voor humor gevoelig. Het dacht er niet aan de politie te roepen. Het aanvaardde de uitlegging grif, en lachte lang. Misschien wist het zelf wat verstrooidheid was. Maar den blik van de vrouw des eigenaars voelde de onschuldige den volgenden dag nog in de zijne priemen. Vrouwen lijden niet aan ver strooidheid, behoudens natuurlijk de uitzon deringen, en die tellen niet mee. Dat zulke dingen kunnen gebeuren, bewijst toch wel hoezeer de auto, het snelle ding, tot gewoonte is geworden in het leven zijner bezitters. Met overeenkomstige vlotheid wordt het voorwerp gestolen. Vele zakkenrollers van weleer, die horloges en portefeuilles en por- temonnaies in hun grijpgrage knuisten plach ten te vatten, schijnen zich aan het moderne leven te hebben aangepast en autodieven te zijn geworden. Er zijn trouwens weinig men- schen meer te vinden die veel geld op zak dragen. „De giro, meneer, is de dood geweest van ons mooie beroep", moet eens een auto dief tot een president van de rechtbank ge zegd hebben, die er zich over verwonderde dat hij zijn oude métier niet meer uitoefende. Het speet hem wel, want hij was nogal trotsch geweest op zijn oude vingervaardigheid. En die was nu niet dat meer, want gebrek aan oefening had zijn vingers wat stijf gemaakt. Gelukkig lieten genoeg autorijders hun sleu teltjes in hun wagens zitten, anderen deden ze niet op slot, en met een kromme haarspeld volbracht hij vaak wonderen Nu mijn karretje ruim 50.000 K.M. geloopen heeft geloof ik niet dat het voor autodieven nog veel attractie bezit, al loopt het nog als een kievit en faalt het nimmer. Maar daar is groep 2, die zich op onze verstrooidheid wreekt. Het is de groep der liefhebbers van een. gratis tochtje, later vervolgbaar wegens diefstal van benzine. En dan is er nog een derde categorie, samengesteld uit die wonder lijke humoristen, die het leuk vinden een auto twee straten verder of desnoods aan het andere eind van de stad neer te zetten. Dit Is een der modernste vormen van de aloude vaderlandsche baldadigheid. Zij zal natuurlijk niet op dit punt blijven staan. Er zijn al vlieg tuigen gestolen ofschoon niet in Nederland (maar dat komt ook wel) en het kan niet lang meer duren of de rest volgt. Een paar dronken jongens zullen met een toestel van Schiphol uit een toertje gaan maken, tegen den Wes tertoren aanvliegen en hun nek breken. Een paar anderen zullen er met een vliegtuig van door gaan, alleen om het twee kilometer verderop in een bietenveld neer te zetten. Het toekomstige Gemengde Nieuws van dezen aard is met zekerheid te voorspellen .En de vliegtuigbezitters zullen standjes van den politierechter krijgen omdat zij hun toestellen niet afgesloten hadden. Zoo zal het gestolen vliegtuig op de gestolen auto volgen, evenals die volgde op de gesto len fiets. En verstrooidheid zal er toe blijven meewerken. Nu heb ik nog niet verteld van mijn eigen verstrooidheden. Maar dit verhaal bevat al zooveel bekentenissen, dat ik die maar achter wege laat. LOU BANDY IS ZOO FRISCH .ALS EEN HOEN. Naar aanleiding van geruchten, dat Lou Bandy een ongeval zou zijn overkomen, ver zoekt de Nationale Revue ons mede te deelen, dat de acteur zoowel Zondag als Maandag monter en frisch is opgetreden, en dat de tournee door het zuiden des lands, welke niet onderbroken is geweest, lieden zal iworden voortgezet. Auto rijdt door spoorboomen. Zeven personen gewond. Trein sleurde den wagen eenige meters mede. Maandagavond te ongeveer half acht bot ste een auto uit de richting Marssen tegen de neergelaten boomen van den bewaakten overweg bij de halte Leeuwarden aan den Harlingerstraatweg. Door de kracht van de botsing werden de boomen weggerammeid en kwam de wagen midden op de spoorbaan tot stilstand, juist op het oogenblik. dat een trein van de richting Stins naderde. De machinist remde nog op korten afstand uit alle macht, doch dit kon niet verhinderen, dat de auto eenige meters werd medegesleurd. In de auto zaten zeven personen, n.l. de bestuurder H. Miedema, D. Glas en echtgenoote, Mevr. van der Bij en drie kinderen van 11, 7 en 2 jaar allen uit Dokkum. De beide dames werden ernstig gewond, het 7-jarig meisje brak het linkeronderbeen, terwijl vier andere inzit tenden allen lichte kwetsuren opliepen. Na door verschillende doctoren verbonden te zijn, zijn de slachtoffers naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden overgebracht. De auto werd totaal vernield. Drieste roofoverval levert niet veel op. Slechts gering bedrag aan geld Alleenwonend echtpaar door vier mannen zwaar mishandeld. Een buitengewoon drieste roofoverval heeft in den vroegen Maandagochtend plaats gehad in de hoeve van het echtpaar H. Mies, welke hoeve gelegen is aan de Tolbergschestraat on der Roosendaal. Toen de vrouw zich naar buiten wilde be geven om de koffiekan schoon te maken, zag zij plotseling vier mannen voor zich staan. Deze deden het voorkomen, of zij een onderzoek naar smokkelwaar wilden instel len, doch toen de vrouw, wie dit verdacht voorkwam de deur wilde sluiten, drongen zij haar terug en wierpen haar op den grond. Op haar hulpgeroep sprong de boer uit bed en wilde zijn jachtgeweer grijpen. Hij werd hierin echter verhinderd door drie van de vier mannen, die binnendrongen en met hem een worsteling begonnen. De vrouw weid door den vierden man bij de keel ge grepen en met een revolver bedreigd. Spoedig verloor de boer het bewustzijn onder de stom pen en slagen, die hem werden toegediend, waarna hij door de onverlaten op zijn bed werd geworpen met de dekens over zich heen Uit een kast werd het geldkistje gehaald, waarna de roovers ijlings de vlucht namen. Alles speelde zich in ongeveer tien minuten af. Toen de oude lieden zich eenigszins her steld hadden van den schrik, waarschuw den zij de buren, dde daarop de politie .van een en ander in kennis stelden De buit is niet groot, want behalve een klein bedrag aan geld, bevatte het kistje een spaarbankboekje van de Boerenleenbank en een stuk van een kerkelijke leening, welke echter voor de roovers waardeloos zijn. Ambtenaar had gelden verduisterd. Twee jaar geëischt. De buitengewone Kamer der Amsterdam sche rechtbank behandelde Maandag de strafzaak tegen den 34-jarigen adjunct-kas sier M. U„ werkzaam bij Maatschappelijken steun aldaar. In Juli van het vorige jaar is hij gearres teerd, verdacht van malversaties, doch veer tien dagen later weer in vrijheid gesteld. In den loop van de jaren 1934 en 1935 heeft hij zich een bedrag van ca. f 1000 toegeëigend door steunbedragen, die door steuntrekkers werden teruggestort niet te verantwoorden, doch ten eigen bate aan te wenden. De officier van justitie vond de feiten zeer ernstig. Verdachte genoot een vertrouwens positie en genoot een behoorlijk salaris. Hij had het geld niet voor zijn huishouding noo- dig, doch maakte het met een andere vrouw op. Het O. M. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Zuiderzeevereeniging bestaat 50 jaar. Bijzondere vergadering te Amsterdam. Zaterdag bestond de Zuiderzeevereeniging vijftig jaar. Verschillende onderzoekingen, betrekking hebbende op de vele vraagstukken van tech- nischen en sociaal-economischen aard, zijn op initiatief der nu jubileerende vereeniging ondernomen. Zij heeft o.a. de publicatie der uitkomsten van de studies meerendeels ge financierd. kortom zeer groot werk verricht. Reden te over düs om het halve-eeuwfeest te herdenken. Een bijzondere samenkomst werd dan ook Zaterdagmiddag gehouden in de Aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, in tegen woordigheid van den minister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, en tal- looze andere autoriteiten. In de druk bezochte bijeenkomst werd een uitvoerige herdenkingsrede uitgesproken door den voorzitter der Vereeniging, prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijks kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Vele strijders zijn ons ontvallen, verklaarde prof. ter Veen, doch twee staan er nog te midden onzer gelederen: mr. C. J. Pekelha ring, oud-secretaris en mr. G. Vissering, eere lid. Tot beiden richtte prof. ter Veen in het bijzonder het woord en onder luid applaus deelde hij mede, dat mr. Pekelharing tot eerelid der Vereeniging benoemd was en mr. Vissering tot eere-voorzitter. Spr. bood den beiden pioniers een fraaien gedenkpenning in zilver aan, ter vastlegging der onderscheidingen. Minister van Lidth de Jeude deelde mede. dat mr. Pekelharing door de Koningin be noemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Wetsontwerp daartoe ingediend. Gebruik van machines geregeld. Ontheffing blijft echter mogelijk. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het nemen van tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie. In hoofdzaak komen deze maat regelen hierop neer, dat tot 1 Janu ari 1939 verboden wordt om machi nes tot het vervaardigen van sigaren in gebruik te hebben, welke op 15 Mei 1935 nog niet in het bedrijf aan wezig waren, maar dat de minister, die de zaken der nijverheid 'behar tigt, de bevoegdheid heeft ontheffing van dit verbod te verleenen. In de eerste plaats is hierbij ge dacht aan de bosjemacines, op- dekmachines en compleetmiachines. Behoudens buitengewone omstandig heden is het niet de bedoeling een voudige en algemeen gebruikte ma chines, zooals bijv. de stripmachines, in de regeling te betrekken. Het wetsontwerp beoogt, de groote, eco nomisch en sociaal ongewenschte schokken ten gevolge van te snelle mechanlseering op te vangen, hetgeen mogelijk zal zijn door het al of niet verleenen van vergunningen .voor uitbreiding van de mechanisatie. De voorgestelde regeling biedt het voordeel dat de reigeering de gelegenheid heeft zich te beraden op verdere maatregelen ten behoeve van dezen bedrijfstak, zonder dait zij daarbij voor verrassingen kan worden geplaatst. In dien daarbij de medewerking van de fabri kanten noodig is, zal die gemakkelijker wor den verleend wanneer vaststaat, dat geen nieuwe schokken de verhoudingen in deze industrie kunnen verstoren. Den fabrikanten, die nog niet tot mecha nisatie zijn overgegaan, geeft het voorstel de zekerheid, dat 't bestaande productie- en afzetprogramma gehandhaafd kan blijven, .voor de anderen wordt de dreiging van een .plotseling vergroot aanbod van goedkoope sigaren, dat hen wellicht tegen hun zin tot het in gebruik nemen van kostbare machines zou nopen, voorloopig weggoomen. Voor de arbeiders beteekent het ontwerp dat hun geen onverwacht massa-ontslag ten gevolge van de invoering op groote schaal van nieuwe machines boven het hoofd hangt De vervanging van in gebruik zijnde machi nes en onderdeelen daarvan zal in elk geval met alle soepelheid worden mogelijk gemaakt. De sigarenindustrie kan er voorts op rekenen, dat wanneer herleving van den sigarenexport mogelijk mocht zijn, doch afhankelijk van de toepassing van machines, de regeering in rui me mate vergunning zal verleenen tot plaat sing van nieuwe machines, welke bestemd zijn voor de fabricage voor exportdoeleinden. In de memorie van toelichting op het ont werp bestrijdt de regeering voorts de andere regelingen, die wel waren geopperd. Algemeen verbod van ingebruik zijnde machines acht zij terugzetten van de wijzers van de klok en een groote onbillijkheid tegenover de fabrikanten die de productiemethode verbeterd, en de noodzakelijke prijsverlaging in de hand ge werkt hebben. De toeneming van de werkloosheid onder de sigarenmakers ten gevolge van de machines, tuss'chen 1929 en najaar 1935, bedraagt onge veer 3520 man. Daartegenover zijn ongevee: 2320 jongere en halfwas arbeiders te werk ge steld. Het aantal in de sigarenindustrie werk zame personen is dus met 1200 afgenomen. De groote groep geoefende sigarenmakers echter, die door deze verschuiving naar jongere en halfwas arbeiders zonder werk kwamen, is zich in steeds grooter mate gaan toeleggen op het vervaardigen van goedkoope sigaren in huisarbeid, vaak onder voor zich en hun gezin schadelijke omstandigheden. Maandag heeft de Haagsche politie een inval gedaan in de kantoren van het Centraal Ad ministratiekantoor voor Hypotheken en de On derlinge Levensverzekeringsbank „Arona". De politie heeft 42.000 premie-obligaties van de bank „Felicitas" te Antwerpen in beslag ge nomen. Tegen den directeur van „Arona", H. B.. is proces-verbaal opgemaakt. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM - TELEF 16 7 2 1 tranaf t - met garantie. PÜn- vanar j JU. 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegreorganisatie te Amsterdam vordert. Nieuwe basculebrug op haar plaats gebracht. Tusschen één uur en half vier heeft Maan- dagrn dag het transport plaats gehad van de eerste der drie bascule-spoorbruggen, die in de verhoogde spoorbaan tusschen het Cen traal Station en de Rietlanden te Amster dam de overbrugging over den toegang tot het Oosterdok zullen vormen. Het transport vertrok te één uur van de terreinen der Ne- derlandsche Dok Maatschappij, aan de over zijde van het IJ, waar de brug is gecon strueerd. Het gevaarte dat 35 meter lang, 9 meter breed en 3 meter hoog is en met de onderdee len 615 ton weegt, was gemonteerd op een ijzer constructie, die rustte op een groote ele- vatorbak Het bovengedeelte toch moest 9 meter boven den waterspiegel uitsteken om aan den eenen kant over de opengedraaide oude spoorbrug en aan den anderen kant over het bruggehoofd daarvan te kunnen worden heengemanoeuvreerd door twee sleepbooten der firma Goedkoop, waarvan er één vóór en één achter was vastgemaakt. De doorvaartruimte van de oude brug was amper voldoende om het transport door te laten. Wel was alles vooruit berekend, doch dit nam niet weg, dat tusschen de ijzercon structie, waarop de nieuwe brug voorloopig rust en den pijler van de oude brug ter eener. alsmede het bruggehoofd ter anderer zijde, slechts eenige decimeters speling overbleef.. Het technisch kunnen van de deskundigen, alsook de ervaring, welke men met karweien van dergelijken aard heeft opgedaan, was echter een waarborg, dat dit transport zijn beslag zou krijgen, zonder dat er „brokken" zouden worden gemaakt! Het doortrekken naar de plaats van be stemming voltrok zich in den .tijd van twintig minuten: af en toe moest het transport iets naar links of naar rechts zwenken om niet tegen den pijler of het bruggehoofd te schu ren. Het ging met de grootste voorzichtigheid en te vijf minuten over half vier lag de nieuwe brug voor haar eigen bruggehoofden, om bin nenkort daarop neergelaten te worden. Het treinverkeer, dat slechts tien minuten vertraging ondervonden had, is daarna over de weer dichtgedraaide oude spoorbrug her vat NIEUWE ADVOCAAT-GENERAAL BIJ HET HAAGSCHE HOF GEÏNSTALLEERD DEN HAAG, 6 Jan. (A.N.P.) In tegenwoor digheid van leden der Haagsche balie en van het parket heeft hedenochtend voor den aan vang der zitting van de Eerste kamer van het Haagsche gerechtshof de installatie plaats ge had van den nieuw benoemden advocaat-gene raal bij dat hof, mr. A. Rombach, tot dusver officier van justitie bij de rechtbank te Gro ningen. Nadat de procureur-generaal mr. A. Brants een kort welkomstwoord had gespro ken en de acte van beëediging door den grif fier was voorgelezen, heeft de president van het hof, mr. E. Jellinghaus, mr. Rombach ge luk gewenscht. Beroep op Franschen Gezant te Addis Abeba gedaan. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruisambulanee, in Abessynië heeft de minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff, aanleiding gevonden, zich. met het oog op de aanwezigheid van de Neder - landsche Roode Kruis-ambulance daar te lande, telegrafisch in verbin ding te stellen met den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bo- dard, wien, naar men weet, de behar tiging van de belangen van de Ne- derlandsche onderdanen in Abessynië is toevertrouwd. De minister heeft in de gegeven omstandigheden de bijzondere aan dacht gevraagd van den heer Bodard, den gewezen Franschen consul-ge neraal te Batavia, met wien Z.Exc. sinds vele jaren in persoonlijke relatie staat, voor de belangen der Neder- landsche Roode Kruis-ambulance. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord bin nengekomen: „De Nederlandsche missie heeft Ad dis Abeba, waar zij in veiligheid ver keert, nog niet verlaten. De heer Bo dard laat alle noodige voorzorgsmaat regelen nemen, welke strekken kun nen om te voorkomen, dat de missie onnoodig zal worden blootgesteld, wanneer zij het terrein der militaire operaties zal hebben bereikt." KINDJE GESTIKT. In een onbewaakt oogenblik heeft het 1 jarig dochtertje van het hoofd der school te Rijssen getracht zich tusschen de spijlen van haar ledikantje door te werken. Het li chaampje kon erdoor, maar het hoofdje bleef steken met het gevolg, dat de kleine na eenige oogenblikken is gestikt. Toen de moeder even later bij haar kindje kwam, trof zij dit levenloos aan. DR. JOSEPHUS JITTA BLIJFT VOORZITTER VAN DEN GEZONDHEIDSRAAD. Bij K. B. van 21 December 1935 is op zijn verzoek met ingang van l Januari 1936 eervol ontslag verleend aan dr. N. M. Josephus Jitta, als voorzitter van den Gezondheidsraad. Dr. Josephus Jitta heeft zich echter bereid ver klaard het ambt van voorzitter van den Ge zondheidsraad, dat ingevolge de wet tot ver laging van de openbare uitgaven en het K.B, van 16 December 1935 met ingang van 1 Jan. 1936 niet meer bezoldigd zal worden, met in gang van dien datum zonder bezoldiging te blijven waarnemen. HET CONFLICT MET DF, JURISTEN VAN HET LANDBOUW-CRISISBUREAU DEN HAAG, 6 Jan. (A.N.P Naar aan leiding van het conflict, dat zich einde Sep tember van het vorige jaar voordeed tusschen vier juridische ambtenaren van het regee- ringsbureau en een ambtenaar van het land bouwcrisisbureau, heeft de minister van landbouw en visscherij een beslissing geno men. De minister is tot de conclusie gekomen dat een reden van het beëindigen van het dienstverband voor de juridische ambtenaren van het regeeringsbureau niet aanwezig is, Ten aanzien van den ambtenaar van het land bouwcrisisbureau heeft de minister uitvoering gegeven aan het voornemen, dat hij reeds voor het uitbreken van het conflict had, om dezen ambtenaar op een andere plaats in den cri sisdienst werkzaam te doen zijn. Inval in verzekeringskantoor. 42.000 premie-obligaties in beslag genomen. Bedrijfsraad voor den tuinbouw wenschelijk? Commissie van onderzoek ingesteld. De commissie van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet 'kern commissie landbouw-» een aantal personen toegevoegd, ten behoeve var. het uitbrengen door deze commissie van advies omtrent de wenschelijkheïd van het instellen van een bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland en in Noord-Holland en om trent daarmede verband houdende onder werpen. in art. 8 der bedrijfsradenwet be doeld. Voor Zuid-Holland zijn door den mi nister aangewezen: B. Havelaar. te Berkel en Rodenrijs; J. D. de Kok, .te Loosduinen; W. J v. Kampen, te Voorburg: H. v. d. Wie len. te Haarlem; P. Stokman, te Leiden; J. Salman, te Haarlem. Voor Noord-Holland zijn de volgende personen aangewezen G, Timmerman. t-e Broek op Langendijk: J. La- keman. te Lutjebroek: A. Schermer, te Hoog- karspel; H. v. d. Wiel. te Haarlem: M. Rup- pert, te Haarlem, en B. N Loerakker, te Haarlem Een totale maaneclips. Ook in ons land te zien. Het bestuur van de Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring schrijft ons: Ook ditmaal wordt het nieuwe jaar reeds spoedig met een verduistering ingezet. Mor gen, Woensdagmiddag en -avond, zal er n.l. een totale maansverduistering plaats vinden, waarvan de verschillende phasen in Amster- damschen Wintertijd zijn: Intrede in de half schaduw 15 u. 36,3 m., intrede in de kern- schaduw 16 u. 47,4 m., begin totaliteit 18 u. 17,2 m., midden der eclips 18 u. 29 m„ einde totaliteit 18 u. 40,7 m„ uittrede uit de kern- schaduw 20 u. 10,5 m., uittrede uit de half schaduw 21 u. 21,7 m. Grootte der eclips: 1.022 (middellijn der maan is 1 gesteld). Aangezien de maan te Haarlem om 15 u. 58 m. opkomt, zal het groot ste deel dezer eclips hier zichtbaar zijn, ten zij natuurlijk de bewolking niet deze verduis tering weer „verduistert". NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. In Nederland verdronken 25 jaar geleden gemiddeld per jaar 939 menschen en kinde ren. Door de uitbreiding der zwemkunst, door het bevorderen van het zwemmend redden, door de Reddingsbrigades en het plaatsen van modern reddingsmateriaal, trad een groote daling in. In de jaren 1920 tot 1934, bedroeg het aantal verdronkenen gemiddeld 675 per jaar. In 1935 bedroeg het 521, dat der geredden 625. 1935 VerdronkenGered. Jan. 2 0 17 4 0 0 10 2 Febr. 5 1' 15 7 9 2 8 8 Maart 62 12 2 5072 April 72 15 2 7151 Mei 19 7 17 3 8 5 19 6 Juni 19 10 33 1 18 9 44 31 Juli 31 13 47' 3 17 5 17 8 Aug. 16 7 37 4 16 9 19 10 Sept. 13 8 24 2 8 8 16 3 Oct. 10 4 17 6 10 2 9 3 Nov. 1 0 12 4 4 0 7 2 Dec. 3 0 10 5 6 0 12 1 132 54 256 43 108 41 173 77 Overzicht van het aantal te water geraakte auto's, bussen en vrachtwagens. 1934 Gered of wisten zich Dood el ij ke Wagens te redden: afloop: 85 200 43 1935 Jan. 9 13 2 Febr. 11 25 1 Maart 2 5 2 April 10 30 11 Mei 7 12 0 Juni 7 10 2 Juli 4 9 1 Aug. 7 17 0 Sept. 8 44 2 Oct. 9 19 3 Nov. 10 18 5 Dec. 24 24 7 108 226 36 UIT DE PERS. Het bombardement der Zweedsche ambulance. De Maasbode schrijft: Het bombardement van de Zweedsche am bulance heeft een rilling gejaagd door geheel de beschaafde wereld. Toch weten wij waarlijk niet, wat het erg ste :s: het bombardement zelf of de houding door de Italiaansche pers aangenomen. Deze verdedigt de daad als maatregel van represaille en roept om het meest meedoo- genlooze optreden. 't Is op het verbijsterende af. Wij hopen één ding: dat op de meest af doende en duidelijke wijze zal blijken, dat ge heel de beschaafde wereld het bombardeeren van ambulances bij wijze van represaille fel en verbeten afwijst. In naam van de beschaving, in naam van de humaniteit of liever: in naam van het meest elementaire begrip van christelijke liefde. De houding van de Italiaansche" pers slaat -ie vrienden van Italië met ontzetting en drukt aan zijn vijanden 't scherpste wapen in han den, dat zij slechts wenschen kunnen. Bezinning is dringend, noodig.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5