Kamer van Koophandel. Het samengestelde-vliegtuig. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond haar eerste openbare vergadering in 1936, aanvankelijk onder leiding van het oud ste lid der Kamer, den heer C. ten Boom. Deze opende de vergadering met een welkomstrede. ..Heel veel goeds", aldus spreker, „belooft de toekomst nog niet. Voor vele inwoners van ons district, ik denk hier in de eerste plaats aan de deelnemers zoowel van het klein- ais van het grootbedrijf, is het afgeloopen jaar zeer moeilijk geweest. Minister Colijn heeft in zijn nieuwjaarsrede vrij sombere toonen doen hoo- ren. Minister Gelissen was heel wat hoopvoller gestemd. Wie van deze twee zal gelijk krijgen? Wie zal het zeggen? Zoo langzaam aan zijn wij met de voorspellingen van het nieuwe jaar wat voorzichtiger geworden. In ieder geval is het wel gemotiveerd, de hoop te koesteren dat de groote kentering ten goede spoedig zal ko men. De heer Hooij moest tot ons leedwezen, door lichaamszwakte gedwongen, het onder voorzitters- en lidmaatschap van onze Kamer neerleggen. Hij heeft als voorzitter van het Kleinbedrijf al zijn krachten en gaven gewijd aan den arbeid, daaraan verbonden. Alle leden van het Kleinbedrijf zijn hem dankbaar voor den arbeid, dien hij als zijn voorzitter heeft gepresteerd. Als nieuw lid in onze Kamer heb ik het voorrecht den heer P. J. M. van Tetering te mogen begroeten. Als er hier een „right man on the right place" is, dan is hij het. Meer dan anderen ben ik in de gelegenheid geweest, hem op het gebied der organisatie te leeren kennen en hoogachten. Wat hij tot stand bracht op het gebied der Middenstands organisaties, is werkelijk ongeëvenaard. Ik be groet hem dan ook met groote blijdschap en hoop dat hij in deze Kamer nog veel tot stand mag brengen. De heer E. H. Krelage, onze vroe gere voorzitter, heeft in het afgeloopen jaar gemeend voor alle functies, die hij in verschil lende besturen bekleedde, te moeten bedan ken. Dat is voor die vereenigingen een groot verlies. Hij is een man die niet alleen als voor zitter onzer Kamer, maar ook van zooveel an dere voor ons district belangrijke vereenigin gen een groote rol speelde. Wij hopen dat onze oud-voorzitter nog lang van zijn rust mag ge nieten en de corporaties die hij hielp groot maken, van zijn advies mag dienen". (Ap plaus) Tot algemeen voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer G. J. Droste Jr. Eén stem was in blanco uitgebracht. Applaus) De heer Ten Boom wenschte hem geluk. „Dit is nu", zei spreker, „de dertiende maal dat ik als nestor der Kamer de zittingen opende. Ik vervul daarbij eenigszins de rol, die een loods imieemt als het schip een reis aanvaardt. Als de boot in volle zee is, ver laat de loods den bodem en gaat de eigen lijke kapitein op de commandobrug. Ik ruim gaarne voor u deze plaats en wensch een voorspoedige vaart". (Applaus). De heer Droste dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en den heer Ten Boom voor zijn vriendelijke woorden. Spreker nam de leiding der. vergadering over. Hij deelde mede, dat hij op 12 December een brief van den heer Hooy heeft ontvangen, waarin deze hem verzoekt, de leden der Kamer, te willen bedanken voor de aangename wijze, waarop hij met hen mocht samenwerken in het be lang van handel en nijverheid. Deze dank .geldt in het bijzonder de leden van het Kleinbedrijf. De heer Droste uitte paarde e rende- woorden aan het adres van den heer Hooy, dien hij een ambitieus lid noemde. Spreker vond het aangenaam, te hebben vernomen, dat de afdeeling Kleinbedrijf den heer Hooy een oorkonde had overhandigd. Snreker stelde voor, den brief van den heer Hooy met een brief te beantwoorden. Aldus besloten. De Voorzitter sprak daarna een woord van welkom tot den heer Van Teteriiig. dien hij toewenschte, dat hij lang voor het heil der Kamer mocht werkzaam zijn. (Applaus). De heer Droste hield vervolgens een uit voerige Nieuwjaarsrede. waaraan wii het volgende ontleenen: „Het afgelopen iaar is voor onze Kamer van groote beteekenis geweest. Ik noem u de vozende belangrijke feiten: In 1935 is een onderzoek ingesteld, dat be trekking had ot> het oeververbindingsvraag- stuk van het Noordzeekanaal. Een en ander was het gevolg van door het Bureau gehou den besprekingen imet autoriteiten en ook met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam. Het resultaat is aanlei ding geweest, dat wij aan het einde van 1935 dit vraagstuk konden laten rusten, omdat bekend werd. dat twee projecten in bewer king waren. nl. één voor een brugverbinding over het Noordzeekanaal en één voor een tunnelverbinding onder het kanaal. Uit de laatst verkregen inlichtingen meenen wij te mogen afleiden, dat binnen niet al te langen tijd met de werkzaamheden voor den bouw van een tunnel zal worden begonnen. Van Ged. Staten werd in het begin van dit jaar een brief ontvangen, dat verband hield met de eventueele oprichting van een Economisch Technologisch Instituut Noord-Holland. Verzocht werd medewerking bii deze oprichting te willen verleenen. Ik volsta met de mededeeling. dat de eezamen- liike Kamers in deze provincie niet gunstir adviseerdenzij verklaarden eventueel meer te verwachten van een Centraal Instituut voor het geheele land. Niettegenstaande dit advies werd door Provinciale Staten besloten een Economisch Technologischen Dienst- te stellen". „Flora" 1935 te Heemstede. „De Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede in 1935 had de volle belangstelling onzer Kamer. Dezerzijds werd niet alleen deelgenomen in het garantie fonds. maar tevens nog een bedrag a fond perdu ter beschikking -gesteld. Het is te be treuren. dat ondanks het groote succes van deze tentoonstelling de financieele resulta ten niet zóó goed zijn geweest als werd ver wacht. Het is nl. niet gelukt een na-deelig saldo to voorkomen, zoodat het gevormde waarborgfonds gedeeltelijk moet worden aangesproken. Dit neemt niet weg, dat ik gaarne nog eens wil wijzen op de groote in ternationale beteekenis van deze expositie en op de vele belangen, die daarmede ge diend zijn". In de winterperiode 1935193S worden door onze Kamer drie cursussen gegeven n.l. in Warenkennis voor kruideniers A en B en Boekhouden. De belangstelling voor de cur sussen, is achteruit gegaan. Er moet weer de no-odige propaganda voor deze cursussen ge maakt worden. De subsidies. „De besprekingen in de laatste jaren ge houden in de September- of October-vergade- ring der Kamer over de vaststelling van de periodieke subsidies voor het volgend jaar, geven mij aanleiding u nog eens op de wenschelijkheid te wijzen om de grootst mo- elijke beperking in acht te nemen. Immers, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de jaarlijksche bijdragen en misschien ook de eerste inschrijfkosten t.z.t. worden ver laagd, waardoor de gebruikelijke kapitaal vorming zal verminderen en als gevolg daar van ook het rentebedrag zal dalen, bestemd voor subsidie-verleening". De toestand in het district. „Wat den toestand in enkele gemeenten in ons district betreft kan ik, voor zoover mij inlichtingen werden verstrekt, het vol gende memoreeren: De toestand van de gemeente Ha a r 1 e m is i 1935 ongunstiger geweest dan in 1934. Het werkloozencijfer is stijgende, terwijl de lasten op industrie en handel nog steeds niet verlicht zijn. Onze 'Kamer heeft in een uitvoerig adres gewezen op de groote be zwaren verbonden aan de nog altijd te hcoge tarieven van verschillende overheids bedrijven. Niettegenstaande ons verzoek is aan een en ander geen gevolg gegeven, met uitzondering van het gastarief voor ver warmingsdoeleinden. Tot miijn spijt moet ik verder vaststellen, dat de zakelijke belastin: op het Bedrijf voor Haarlem gehandhaafd blijft. Het is de eenige gemeente in het district der Kamer, waar deze onsympathieke belasting nog bestaat. De toestand van het Visscherij-bedrijf te IJmuiden is buitengewoon slecht. Het is bijna niet meer mogelijk voor niet-ingewijden nauwkeurig op de hoogte te blijven van de vele commissies en particuliere doctoren, die zich met deze ziekte bezig houden. Intussohen is er in 1935 voor de Visscherij in algemeenen zin buitengewoon weinig ge beurd. Men verwacht echter van den nieuwen Minister van Landbouw en Visscherij, dat hij zich het lot van dit bedrijf zal aantrek ken. Mocht dit niet gebeuren, dan vreezen wij, dat dit buitengewoon belangrijke bedrijf te IJmuiden nog meer in verval zal raken dan thans reeds het geval is. De positie van de Bloembollenstreek is in menig opzicht ongunstig geweest. De groote lasten, die de kweekers nog altijd te dragen hebben, zijn daarvan de oorzaak. Ten aan zien van de saneeringsmaatregelen bestaat geen eensgezinde meening. Het is zeer zeker te hopen, dat de algemeene economische toestand in de wereld zich spoedig zal her stellen en dat de grenzen zoo spoedig mogelijk weer zullen opengaan ten behoeve van dit bedrijf. De toestand van de tuinbouwbedrijven te Aalsmeer is bedroevend. De gesloten grenzen zijn oorzaak, dat de export tot een minimum beperkt is. De cijfers der veilingen toonen aan, dat do omzetten nog voortdurend ach teruit loopen. Voor menigen kweeker en han delaar is 'het bijna niet meer mogelijk 'het hoofd boven water te houden. De afgeloopen zomerperiode heeft voor Zanclvoort weinig goeds gebracht. Het zoo noodzakelijke vreemdelingenbezoek was on voldoende. Het valt dan ook niet te verwon deren, dat vooral in het Hotel-, Café en Restaurantbedrijf ernstig geklaagd wordt. Over den toestand in de verschillende be drijven kan, met uitzondering van enkele, worden gezegd, dat de berichten over het algemeen niet gunstig luiden en dat vele zaken met weinig optimisme de naaste toe komst te ge moet-zie n. Algemeen wordt ge klaagd over de steeds toenemende lasten, door de overheid opgelegd, terwijl de noodige bezuiniging dikwijls achterwege blijft. De toestand, waarin de geld- en effectenhandel verkeeren, is in een uitvoerig rapport ge schetst. Ik volsta met te vermelden, dat ook daar de moeilijkheden groot zijn en dat de discontowisselingen van d2 Nederlandsche Bank n.l.è 15 keer in 7V2 maand tijds tot een ondragelijken tijdelijken rentelast voor het bedrijfsleven voerden". De interne dienst der Kamer. „Over den internen dienst der Kamer kan ik u melden, dat: het aantal nieuw ingeschre-; ven handelszaken in 1935 bedroeg 511 (455), het aantal opgeheven handelszaken 273 (249), totaal verstrekte inlichtingen 20860 (18029)." ,Ik roep bij voortduring uw medewerking in en uw steun voor het werk. dat door het Bureau vooral, door het secretariaat en zijn staf wordt verricht, -want naar ik meen, zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken wel tot meer werkzaamheid worden geroepen om te voldoen aan de inschakeling van de Kamer bij de uitvoering van tal van wettelijke maat regelen, waartoe de Regeermg zich meer en meer geroepen gevoelt. De moeilijkheden zijn groot en velerlei en het maakt op het oogen- blik wel den indruk, dat in ons land nu eers' de volle kracht van de slechte conjunctuur wordt gevoeld, welke later bij ons is ingetre den dan elders. Zekere teekenen van herstel vallen echter waar te nemen, al gaat het schoorvoetend en zonder zekerheid, dat dit blijvend zal zijn en in opgaande lijn. Er zijn wel eenige lichtpunten aan te wijzen. Het weerstandsvermogen is grooter dan verwacht werd en geeft ruggesteun aan den komenden nieuwen tijd. Ook zal blijken, dat wij tenslotte dankbaar mogen zijn. dat de regeering Colijn zich vastgebeten heeft op de handhaving van den gouden standaard en ons land be hoed heeft voor devaluatie. We moeten terug- kèeren tot de economische begrippen van vrij heid van handel. Misschien zal de huidige verwarring op handelsgebied met al zijn be perkingen en belemmeringen vroeger dan wij verwachten er juist toe leiden dat wij van deze wanbegrippen afkomen en de vrijheids geest weer vaardig wordt over de landen. Want zooals het nu gaat, kan het eenvoudig niet duren. Dat wordt meer en meer beseft en daarmede komen wij op den goeden weg. Zal 1936 ons de kentering brengen? Laat ons di' hopen. Ik vraag uw instemming met de waar deering, die wij aan deze Regeering schul dig zijn. Als er iets is, dat wij hartelijk moe ten toejuichen, dan is het wel de onomwonden en ruiterlijke verklaring in December 1935 van minister Colijn, dat"hij en zijn ministers, in het besef, dat het onverantwoordelijk is om nu het land bloot te stellen aan een regee- ringswisseling, ondanks principieel verschil van meening, met de rechterzijde, er niet aan denken af te treden." (Applaus). Verkiezingen. De heer A. H. baron Van Hardenbroek werd tot voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf herkozen. Hij aanvaardde de benoeming. In de plaats van den heer Th. G. C. Hooy, die om gezondheidsredenen bedankt heeft, werd de heer H. J. L. Klein Schiphorst' tot voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf ge kozen. De heer Klein Schiphorst aanvaardde de benoeming. Tot plaatsvervangend voorzitter van het Grootbedrijf werd gekozen de heer Burgers- dijk en van het Kleinbedrijf de heer Ten Boom. De heer Burgersdijk wenschte den heer Van Hardenbroek geluk met zijn herbenoe ming. De heer Van Hardenbroek dankte daarvoor. De heer Ten Boom feliciteerde den heer Klein Schiphorst en hoopte dat hij veel ple zier van zijn nieuwe functie mocht bele ven. .De heer Ten Boom sprak waardeeren- de woorden tot den secretaris Jhr. Dr. J. C Mollerus; den adjunct-secretaris, Mr. J. A. Verheus, en aan het adres van den afgetre den adjunct-secretaris, Mr. Deenik. De heer Van Tetering dankte voor de vriendelijke ontvangst. De heer Klein Schiphorst dankte ook voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij wil niet alleen in het belang van het Kleinbedrijf, maar van de geheele Kamer werkzaam zijn. De heer Van Hardenbroek sprak even eens woorden van dank. Bij de ingezonden mededeelingen werd herinnerd aan de jubilea van de heeren E H. Brokmeier en ir. F. C. Dufour; aan het af scheid van den heer E. H. Krelage van Bloembollencultuur en aan het overlijden van de heeren J. Kramer en Mr. Dr. J. Noback. Tramverbinding naar Haarlem-N. Goedgekeurd wordt de verzonden brief aan B. en W. van Haarlem betreffende de tram verbinding naar Haarlem-Noord. Aan B. ei W. wordt verzocht, medewerking te ver leenen. Besloten werd, geen subsidie te verleenen aan het Nat. Propaganda-comité voor Neder- landsch Fabrikaat te 's Gravenhage. Keuringsdienst van waren Vastgesteld werd het adres aan de regee ring om te pleiten voor het behoud van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem, waar van de voornaamste bijzonderheden reeds in ons blad gepubliceerd werden. De heer S w e n s bracht een kort verslag uit van de werkzaamheden door de Commis sie inzake de Wet op de uitverkoopen en op ruimingen. Er waren 31 aanvragen binnenge komen; hiervan werden 27 ingewilligd; drie werden afgewezen en één aanvraag werd in getrokken. Vooral van de zijde der politie werd veel medewerking ondervonden. De Voorzitter bracht hem daarvoor onder applaus dank. Rondvraag. De heer Lasschuit bracht de toonzaal van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf ter sprake. Nu de gemeenteraad het voorstel tot- opheffing er van gaat behandelen, acht hij het wenschelijk, dat ook de Kamer zich als nog over deze urgente zaak uitspreekt. Z." heeft de gemeente deze toonzaal meer ge bruikt om aan het publiek te verkoopen, dan om propaganda voor het gebruik van appa raten te maken, tot groote schade van de ne ringdoenden. Spreker acht het wenschelijk, dat ook de toonzaal van het Gasbedrijf ver dwijnt. De heer Van Tetering was het hiermee geheel eens. De Voorzitter antwoordde, dat het Bu reau zich reeds met deze aangelegenheid had beziggehouden, maar het achtte het moeilijk, hierover een meening uit te spreken. Wanneer de raad besluit, deze toonzalen op heffen, dan heeft de heer Lasschuit zijn doel bereikt. Als de Kamer het echter wensch te, dan zal het Bureau in dezen geest een brief tot den raad richten. Aldus besloten. Jeugdige werkloozen. De voorzitter deed mededeelingen over een bespreking op het stadhuis op verzoek van Ged. Staten voor het beramen van maatregelen tot bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. De bedoeling is, daarvoor een comité benoemen (waaruit een klein werkcomité gevormd moet worden), dat deze brandende kwestie ernstig in studie zal nemen. Gehoopt wordt, dat jeugdige werkloozen in particuliere bedrijven werk zullen krijgen. Vóór 1 Februari zal een tweede vergadering worden gehouden. Op voorstel van den voorzitter werd Jhr. Dr. J. C. Mollerus als afgevaardigde naar deze vergadering benoemd. De Kamer ging daarna in geheime zitting. Een stout plan van Short-Mayo. De aanval op den luchtweg over den At- lantischen Oceaan wordt ernstig; de plan nen door Amerika-Engeland in eersten aan leg voorbereid, krijgen vasteren vorm en het is niet voor genoegen alleen, dat Mr. Ricken- backer van de Vereenigde Staten overstak naar de Europeesche luchtvaartstaten voor besprekingen. Voor de oplossing van het pro bleem: de constructie van een apparaat met een betalenden last en voldoende actieradius, om den sprong over den haringvijver in één ruk te doen, bestaan verschillende plannen en te midden van die projecten sluimerde een oude gedachte van den Engelschen majoor Mayo, dat uit zijn toestand van rust werd ge wekt, toen het door Imperial Airways werd gekocht, teneinde het bij de groote Britsche vliegbooten-fabriek Short te laten uitvoeren. Een Brit staat te boek als een nuchtere mensch, die met beide beenen solide op den bodem der werkelijkheid staat en daarom is het merkwaardig, dat in een Engelsch brein dit grotesk aandoende plan is ontstaan. Ma jor Mayo wil namelijk een vliegboot bouwen, die een tweede in het luchtruim moet bren gen om haar van zijn dek te laten starten. Waarom is het probleem zoo ingewikkeld? Het antwoord ligt opgesloten in aërodyna mische wetten en wel in die, welke geldt voor de verhouding van het gewicht tot het dra gend oppervlak, een verhouding welke wordt uitgedrukt in kg m2 en als kenmerkende waarde voor elk vliegtuig wordt bepaald. Die waarde bepaalt den start, de landingssnelheid bij dat gewicht en zij is aan grenzen gebon den. Bij een belasting van 150 a 200 KG. zijn we wel aan de grens In een dergelijk geval heeft het vliegtuig slechts één snelheid, (en het is een hooge), waarbij de voor het vlie gen benoodigde draagkracht wordt opgewekt. Onder die omstandigheden kan het vliegtuig niet meer op zichzelf starten Dergelijke pro blemen komen aan den dag bij vliegtuigen voor transoceaan-verkeer, d.w.z. voor een overtocht van 5 a 6000 K.M. met betalenden last. Wanneer men dus zoo aan de grens van de belastingswaarde werkt, moeten er mid delen worden uitgedacht, om het vliegtuig bij voorbeeld een initiaal snelheid mede te ge ven en daarvoor ha a Major Mayo reeds ja ren geleden een oplossing, die we hier nader zullen bespreken. Volledigheidshalve moeten wij even wijzen op andere oplossingen. Duitschland heeft het geven van initiaal-snelheid opgelost, door het vliegtuig weg te schieten, het katapult vliegtuig. Ook kan men het vliegtuig laten sleepen, een probleem, dat- de Russen in stu die hebben genomen. Geheel afwijkend in be ginsel, is de gedachte om een vliegtuig te bouwen met een veranderlijk vleugelopper vlak, waardoor men de belasting kan rege len; dus voor den start groot oppervlak, in de vlucht klein met oog op de dan te bereiken grootere snelheid. De hooge landingssnelheid, behoorende bij de hooge belastingsfactor behoeft geen belet sel te zijn, immers normaal landt men het vliegtuig met een veel lager gewicht, im mers de benzine is verbruikt, óf men vindt middelen om bij een geforceerde landing de benzine te laten wegloopen en kan zoo het gewicht verminderen. Het idee van Major Mayo is simpel maar de uitvoering! Hij heeft dit zooveel ingewikkelder systeem uit gedacht voor de veiligheid. Het met katapult- wegschieten van een schip is veel eenvoudiger evenwel het vliegtuig heeft dan nog geen hoogte en zal na een defect aan de motoren direct moeten landen, wellicht met zijn volle gewicht. Major Mayo brengt het vliegtuig naar een voor eventueele noodlanding veilige hoogte; men heeft dus meer tijd voor de ge dwongen landing. Hoe heeft men zich de oplossing gedacht? Een eerste vraag, die zich voordoet is, welke van de beide toestellen is boven, de di-ager of de last? Is de last onder den drager dan moet het hoogbelaste vliegtuig voldoende sterk zijn geconstrueerd voor den start. Het laagbelaste apparaat kannormaal na den start het draagvermogen verkrijgen. Het voordeel is, dat, na voldoende hoogte te hebben bereikt, de last gemakkelijk vrijkomt. Het zal wel zakken doch door de werking van de zwaar tekracht wordt de vliegsnelheid nog weer op gevoerd. Óok weet men zeker dat de vlieg tuigen elkaar niet zullen hinderen. Een vol doende sterke constructie is evenwel prac- tisch niet te maken, zoodat de last boven den drager moet komen. Hierdoor kan het gedragen watervliegtuig uiterst licht worden gebouwd; practisch landt het steeds onbelast. En deze lichte con structie geeft over de geheele lijn voordeelen Ondanks den inderdaad hoogen belastings factor, verkrijgt men een vermindering van gewicht van de constructie, een gering ben zineverbruik, daar ook het vermogen der mo toren kleiner kan zijn, een en ander ten gun ste van actieradius en nuttige last. Volgens een berekening zou voor een vliegtuig met. een kruissnelheid van 320 K.M. h. toegepast volgens het systeem Mayo de actieradius wor den verdubbeld. De inrichting van het samenstel „Short- Mayo" blijkt uit bijgaande schets en komt dus neer op een viermotorige vliegboot als drager en een viermotorig drijvervliegtuig als last. De gegevens waar het om gaat zijn; drager: 9500 K.G. leeggewicht met één uur benzine; vleugelbelasting 46 K.G. per M2.; last: 9500 K.G. totaalgewicht vleugelbelas ting 146 K.G. per M2.; de betalende lading kan gaan tot 60 pet. van het totaalgewicht waardoor dit komt op 15.203 K.G. Het samenstel heeft een belasting van K.G. per M2„ waardoor een goede start verzekerd. Wat gebeurt er nu bij het lanceeren van het bovenste apparaat? In de normale vlucht zal het zooveel zwaarder belaste bovenste vlieg tuig na het loslaten op den drager vallen; drager zal door het plotseling sterk vermin derde gewicht „steigeren"; de debacle is ver zekerd. Men moet dus omzichtig te werk gaan. Thoretisch moet men zorgen dat bovenste machine een te veel, de drager, een te kort aan draagkracht heeft voor wat be treft de eigen gewichten. Door dit verschil .kan het loskomen als 't ware van zelf plaats 'hebben. Het verschil wordt practisch ver kregen door de vleugels van de belde toestel len een anderen invalshoek te geven, met welke waarde de draagkracht verband houdt. Op het oogenblik van loslaten moet dus vlieger van de bovenste machine den invals hoek vergrooten en die van den drager moet hem verminderen. Het gewenschte resultaat zou bijvoorbeeld kunnen worden verkregen, door den vlieger van de dragende boot leiding te geven; die van de bovenste is fei telijk een passagier, die alleen heeft te zorgen dat de roeren in een neutrale positie blijven Wanneer de leider op zijn instrumenten d-c juiste hoogte en snelheid afleest en tevens de juiste draagkracht van het bovenste toestel heeft geconstateerd, vermindert hij den In valshoek van de eigen vleugels, haakt los de bovenste machine wordt automatisch ge lanceerd. De wijze waarop de uitvinder tot een resultaat hoopt te komen is zijn geheim. Een puzzle is, welke de invloed zal zijn van den ondersten vleugel op den zooveel kleine ren van het bovenste apparaat. De kleine zal een overvloed van draagkracht hebben, die bij het loskomen plotseling afneemt, waar door het vliegtuig zal zakken. Wij zien dus dat er nog vele problemen zijr t-e bekijken en op te lossen vóór hei' plan Short Mayo werkelijkheid is gewórden. VAN DEN ABEELEN. 'OENSDAG 8 JAN. 1936 Aandeelen der wapenindustrie stijgen. Nu mislukking der vlootconferentie wordt voorzien. TOKIO. 7 Jan. (A.N.P.) In vlootkrin- gen verklaart men ook geen vertrouwen te hebben in de Fransch-Italiaansche voorstel len ter vlootconferentie. De persberichten, die een mislukking der conferentie voorspellen, hebben tot gevolg gehad, dat de aandeelen der wapen-industrie, der machine-industrie en der scheepswerven zijn opgeloopen met één punt tot vijf pun ten. Consecratie van den nieuwen bisschop. Op uitnoodigiing van Mgr. H. J. M. Taskin, kapittel-vicaris, is voor de bisschopsconse cratie van Mgr. J. P. Huibers, een regelings- comimiissie ingesteld. Deze commissie staat onder auspiciën van het Comité voor Katho lieke Actie te Haarlem. In het bestuur hebben zitting de heeren J. P. van Zon, voorzitter, H. W. M. van Os en W. J. Speller en P. J. M. van Tetering. Ook zullen vier sub-commissies worden, ingesteld De verduistering bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen zal Donderdag 9 Januari s. voor de Haarlemsche Rechtbank worden behandeld de zaak van den commies bij de Ned. Spoorwegen alhier, wien ten laste wordt gelegd verduistering, in dienstbetrekking ge pleegd, van een bedrag van pl.m. 130.000. Als verdediger zal optreden mr. Silvain Groen, alhier. Sleepboot omgeslagen en gezonken. Stoker omgekomen. TERNEUZEN, 7 Januari (A.N.P.) Bij het binnensleepen, van het Duitsche stoomschip Frielingshaus door de Belgische sleepbooten President John P. Best en Walvisch in de haven van Terneuzen werd laatstgenoemde sleepboot omver getrokken met het gevolg, dat zij vol water liep en onmiddellijk zonk. De gehuwde stoker J. D. uit Hansweert, wonende te Antwerpen verdronk hierbij. De overige drie opvarenden konden worden gered. De Wal visch ligt dwars in de haven, doch vormt geen belemmering voor de scheepvaart Zal 1 Februari het petroleum- embargo ingaan? Engelsche vrees voor koloniale moeilijkheden. PARIJS, 7 Jan. (A.N.P.) De Oeuvre houdt zich bezig met de vraag, waarom de Britsche jenerale staf onder alle omstandigheden zoo snel mogelijk een einde wenscht te maken aan den strijd in Abessynië. Terwijl het aanvan kelijk scheen alsof Engeland zou wachten tot de Italiaansche actie in Abessynië zou dood- loopen, blijkt thans, aldus het blad, dat de Britsche generale staf van een andere meening Hij wenscht. dat de oorlog onmiddellijk wordt beëindigd, want indien Italië beslissend zou worden verslagen, zou deze overwinning van een gekleurd ras op blanken onaangename gevolgen voor de koloniale mogendheden kun nen hebben. Engeland vreest dan nieuwe on rust in Egypte, Palestina en Indië. Met het oog op het Europeesche evenwicht zou Enge land verder niet wenschen, dat de militaire beteekenis van Italië al te zeer zou achteruit gaan. Daarom dringt de generale staf erop aan, dat de sanctiemaatregelen worden uitge breid tot een petroleumembargo. Te Londen, Parijs en Genève is men van meening, dat de op 20 Januari bijeenkomende Volkenbonds raad zal besluiten tot afkondiging van het embargo op petroleum met ingang van 1 Fe bruari. Frauduleuze invoer van Japan- sche textielgoederen. Groote partijen in beslag genomen. AMSTERDAM, 7 Januarn. Sinds gerui- men tijd ingekomen klachten, dat groote par tijen Japansche textielgoederen op de markt werden gebracht, welke in geen geval konden vallen onder de toegestane contingenten invoer van deze artikelen, hebben geleid tot de ontdekking van een frauduleuzen invoer op groote schaal van deze handelswaar. De schuldige, een in de Prins Hendriklaan wonende Handelaar in ongeregeld goed, is er op een wijze, die nog deel van het onderzoek uitmaakt door den dienst der in- en uitvoer rechten en accijnzen, den crisis-opsporings dienst en de politie, in geslaagd voor verschei dene duizenden kilogrammen Japansche tex tielgoederen in te voeren, zonder betaling van consent en invoenrechten. Groote partijen van deze goederen zijn gisteravond in een op slagplaats aan den Singel in beslag genomen en gedeeltelijk naar het Oost-Indisch Huis overgebracht. De opslagplaats met hetgeen daarin is achtergebleven, is verzekerd. De handèlaar is waarschijnlijk naar het buiten land gevlucht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7