Zand-transactie. BEVERWIJK. Jongeren Vredesactie. Woensdagavond belegde in Hotel ter Burg de afdeeling Beverwijk der Jongeren Vredes Actie den eersten avond van den cursus: „Oorlogszaken". De heer H. van Wijk, die de leiding van dezen cursus op zich heeft genomene be sprak eerst kort het nut en de noodzakelijk heid van de studie voor de vredesbeweging. Spr. stelde als ideaal den mensch, die in alle opzichten het tegendeel was van den held van het Derde Rijk. Daartoe is aller eerst noodig, dat wij ons de elementaire ken nis omtrent de maatschappij eigen maken. Bovendien achtte spr. het noodzakelijk, ten einde met zijn tijd mee te kunnen gaan, en "in de toekomst te leeren denken" zich regel matig op de hoogte te houden van de inter nationale politiek. Vervolgens zette spr. de werkwijze van dezen cursus uiteen. De inleidingen zullen door de deelnemers zelf gehouden moeten worden. Een uitvoerige nabespreking is ook zeer ge- wenscht. Vervolgens was het woord aan den heer D. Winter, voor een algemeéne inleiding tot den cursus. Spr. gaf eerst een schematisch overzicht van de verschillende oorlogszaken, zooals die ook nog tersprake zullen komen. Hij ging daarbij uitvoeriger in op die kwesties die in het verdere verloop van dezen cursus niet meer behandeld zullen worden. Spr. gaf aan als hoofdoorzaak het econo mische systeem. Uit dit systeem vloeit nood zakelijk voort de wensch tot het bezitten van grondstoffen. Dit vindt zijn uitweg in den strijd om de koloniën. Naast deze hoofdoor zaak gaf spr. nog verschillende andere oor zaken aan, die van niet zoo'n fundamenteel belang zijn. Allereerst de bewapening en het leger. Het beroepsleger heeft, ten einde zijn bestaansrecht te kunnen bewijzen, tenminste oorlogsgevaar noodig. Bekend is in dit verband de aandrang op Wilhelm II in 1914, uitgeoefend door het mi litaire apparaat. Vervolgens het volksleger. Dit heeft tot gevolg, dat het volk het militairisme als een normaal iets gaat bouwen waar men niet aan kan ontkomen. Ook de bewapening en de bewapeningswedloop gaven weer kan sen op internationale conflicten. Spr. wijdde vervolgens nog eenige woor den aan de oorlogsindustrie, waarover ge durende den cursus nader zal worden gespro ken en aan de geheime diplomatie. Deze laatste is op zich zelf weliswaar geen oor logsoorzaak, maar door fouten van bepaalde personen, zijn toch zeker ook Sipanningen mogelijk. Tenslotte kwam hij tot de vraag, waarom dan een volk in den oorlog kan gaan, ter wijl toch wel algemeen bekend is, dat het uitsluitend om economische kwesties gaat. Hierop geven de psychologie en de sociologie ten deele antwoord. Psychologisch geeft militairisme een uitweg aan bepaalde ka. tertrekken in den mensch. Maar al is dit zoo, dan is er toch ook nog de moraal, die zich tegen oorlogvoeren zou moeten verzetten. Doch men tracht integendeel moraal en oor log met elkaar in overeenstemming te bren gen. Spr. toonde aan, dat de argumenten, waarmee men dit tracht te doen, niet steek houdend zijn en zelfs niet bui'tene-gwoon overtuigend klinken. In de nabespreking kwam vooral de vraag naar voren, waarom men dan toch tracht moraal en oorlog met elkaar in overeenstem ming te brengen. Hier ligt zeker voor de vredesbeweging een taak, om tegenover den oorlog een andere mogelijkheid te stellen, namelijk van collec tieve krachtsinspanning. CHR. DEM. UNIE. In de maand Februari zal alhier een pro- paganda-avond gehouden worden voor de Clir. Democratische beginselen. Als spreker zal optreden het Tweede-Kamerlid de heer H. S. van Houten. Door de verspreide leden der C. D. U., wo nende te Beverwijk, Wijk aan Duin enz, is besloten, een afdeeling te stichten en bij de volgende verkiezingen zelfstandig uit te komen. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De Beverwij ksche Damclub speelde voor de competitie tegen D.C.IJ. en verloor met 128. De uitslagen waren: D.C.IJ. Beverwijk. T. Postma—D. Kikke A. de Jong—K. Kikke D. Ott—J. S. Troost J. SmitJ. A. Oussoren A. Post—S. D. Hoogvorst P. v. d. Velde—W. Spanjaard F. DukelA. Peekei P. Smit—C. Peekei J. Vrijthof—J. Bakker J. v. d. HeydeJ. v. d. Berg De stand van de competitie is thans: 1—1 1—1 0—2 1—1 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 Helder I 5 4 0 1 8 IJmuiden n 7 5 2 1U Beverwijk 6 4 0 2 8 Haarlem II 5 3 u 2 b D.K.Z. I 6 3 1 2 7 H.D.C. II 6 3 0 3 6 1 Zaandam II 6 0 1 3 Castricum I 5 0 u 5 0 Het overzicht van de groentenveiling. NOG STEEDS FLINKE AANVOEREN. Naarmate wij steeds verder in het winter seizoen komen, worden ook geleidelijk de aanvoeren minder, hetgeen voor dezen tijd een gewoon verschijnsel is. Het driemaal per week veilen is thans weer overbodig geble ken. zoodat de Woensdag aLs veilingsdag tij delijk is uitgeschakeld. Het vorstvrije weer werkt overigens het klaar maken en vervoe ren der producten zonder groote moeilijkhe den nog een weinig in de hand, zoodat het echte winterbeeld zich eigenlijk tot dusverre nog niet vertoont. Dat juist ook hierdoor nog zulke groote aanvoeren van andijvie konden plaats hebben, laat zich begrijpen, al ko men hieronder dan ook groote partijen voor opgeslagen in koelhuizen. Was in ons vorig overzicht reeds sprake van een groote be langstelling voor bovengenoemd product, deze was de laatste dagen volstrekt niet minder en ging nog steeds in stijgende lijn, zoodat de noteeringen varieerden naar soort van 4095 ct. per kist. Boerekool bleek in de afgeloopen week al een zeer gezocht artikel en ging met den prijs steeds in gunstiger richting. De notee ringen wisselden naar kwaliteit van 4090 ct. per kist. Het verloop van den spruitenhandel was daarentegen minder gunstig en was voor dit product aan sterke schommelingen onder hevig. Sporadisch kwamen behoorlijke prij zen naar voren, voor het grootste gedeelte waren de prijzen laag. De noteeringen liepen uiteen van 714 ct. van enkele partijtjes soms iets hooger. Witlof was eveneens met de prijzen meer in verdrukking gekomen, vermoedelijk is de nog aanwezige voorraad andijvie voor dit product een groote concurrent. De prijzen stonden de afgeloopen week naar soort van 10—15 ct. per K.G. Sla heeft in aanvoer niet veel te beteeke- nen. de prijzen welke werden besteed ver schilden van 2060 ct. per kist. Bospeen komt weinig meer voor, naar kwaliteit werd dit product verhandeld van 813 ct. per bos. Waschpeen had een zeer vluggen handel en werd afgenomen voor prij zen van 751.70 per kist. De aanvoer van Prei was nog van groote beteekenis en al kwamen soms enkele partijen aan een be hoorlijken prijs, over het algemeen was eer der een inzinking dan vooruitgang te be speuren. De prijzen schommelden naar kwa liteit van 38 ct. per bos Van knollen bleek bij minderen aanvoer iets meer belangstelling aanwezig. Hiervoor kon naar soort van 28 ct. per stuk worden ge noteerd. Selderie en Peterselie iets vlugger te verhandelen, wisselden naar verhouding van 25 ct. per bos. Voor roode en gele kool loopen de notee ringen steeds sterk uiteen, nl. van 3—12 ct. per stuk. De kwaliteit van de nog aanwezige groene kool is niet best, zoodat hiervoor geen hooge prijzen in aanmerking komen. De uienhandel was de afgeloopen week weer heel wat stugger, de prijzen wisselden onge veer van 23 ct. per K.G. Koopliedenvereeniging „Handelsbelangen". Saneeringsovereenkomst goedgekeurd. In café „de Groentenbeurs" hield de koop- liedenvereeniging „Handelsbelangen" gisteren avond een goed bezochte ledenvergadering. Dé heer C. Kuijs, als waarnemend voorzitter, be tuigde in zijn openingswoord zijn groote tevre denheid over de goede opkomst van de leden en sprak de hoop uit dat het jaar 1936 roos kleuriger zal zijn dan 1935. Hierna las de secretaris de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Het concept saneerings-over- eenkomst kwam vervolgens aan de orde. De voorzitter las hét concept voor en behandelde met de vergadering artikel voor artikel. Spr. hoopte dat er nu meer ordening in den handel zal komen door medewerking van de veiling organisaties. De secretaris deelde mede dat er 10 aanvra gen bij de saneeringscommissie waren binnen gekomen voor het vestigen van een nieuwe zaak en 150 aanvragen voor koopmanskaarten. De eerste werden alle afgewezen en van de laatste werden tien aanvragen toegestaan. Vol gens spr. is dit wel een bewijs dat de sanee ringscommissie haar taak begrijpt. Behoudens enkele kleine wijzigingen werd de overeen komst in stemming gebracht. De uitslag kon nog niet worden bekend gemaakt, daar dit eerst in een gecombineerde bestuursvergade ring van de organisaties a.s. Donderdagmiddag behandeld wordt. Daarna kwam het voorstel van het bestuur om premievrije ondersteuning te geven aan leden, die door ongeval of ziekte verhinderd zijn om te werken in behandeling. Dit voor- steld hield in, dat de ondersteuning ingaat bij de tweede week van ziekte. Aan de onder- steunden zou dan uitbetaald worden: de eer ste zes weken f 10 per week en de laatste 4 weken f 5 per week. In totaal een bedrag van per jaar niet te boven gaande. Na enkele besprekingen werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Deze regeling treedt; in werking 1 Maart 1936. Tot afgevaardigden naar het londscongres te Amsterdam werden aangewezen de heeren Maks en Joh. Slote- maker. De heeren A. Maks en Jongejans werden herbenoemd als lid der saneeringscommissie. Bij de rondvraag werd opnieuw aan de orde gesteld het gratis weghalen van onverkochte groenten. Het bestuur zegde toe, met de be sturen van de zusterorganisaties hierover te zullen beraadslagen. De heer C. Kuijs sloot hierna deze belang rijke vergadering. (De gemeenteraad van Huizen heeft besloten, niet in te gaan op het aanbod van een firma, die een mïllioen kub. meter zand wil koopen, omdat de kosten van af graving eenige malen zoo hoog zouden zijn als de opbrengst.) Je kunt niet Huizenbouw bedrijven Op los zand, en dan nog het minst, Als je de rekening moet schrijven In los zand, zonder schijn van winst. De zand-hoop is daarmee vervlogen, Terwijl de zandhoop blijft bestaan, De zand-grond heeft het zwaarst gewogen. Dat zoo geen zandgrond weg mocht gaan. Er is een grens aan werkverschaffen, Wanneer dit leidt tot zulk een strop, Zoo groef licht Huizen eigen graf en Dan is meteen de zandkoek op. 't Karakter van den Nederlander Toont zich hier weer vol nuchtren zin, Want wie een kuil graaft voor een ander Valt immers dikwijls zelf erin. P. GASUS. „De Dragonders van Villars". Operette in het K. S. A.-gebouw. De Revue- en Tooneelvereeniging ,Amici- tia" en de gemengde zangvereeniging „Ons Genoegen" hebben gisteravond in de theater zaal van het K.S.A.-gebouw de operette ..De dragonders van Villars" voor het voetlicht gebracht.Ongetwijfeld moet men respect heb ben voor den moed om een dergelijke com positie in te studeeren en tot uitvoering te brengen, immers tot nu toe bewoog „Amicitia" zich meer op het terrein van de revue en „Ons Genoegen" beoefende den koorzang. Beide vereenigingen associeerden zich voor de op voering van een operette. De verwachtingen omtrent de verrichtingen van deze enthou siaste dilettanten waren hoog gespannen want het is al zeer lang geleden, dat in Be verwijk een operette werd opgevoerd. De mooie muziek van Maillart, die in 1856 „Les Dragons de Villars" als opera-comique componeerde, geniet nog steeds een groote vermaardheid en wordt ook gaarne gehoord. De handeling speelt omstreeks 1704 in een klein Fransch dorpje ten tijde, dat de oorlog in de Cevennes. een van de Noordelijke Fran- sche middelgebergten tèn einde loopt. Van daar, dat de dragonders een groot aandeel hebben in het tooneelgebeuren. Het was een heel waagstuk om deze komische operette te doen spelen, voornamelijk omdat bij deze dilettanten zich onmiddellijk het gemis aan tooneel-routine doet gelden. Dit was dan ook wel het grootste bezwaar, dat deze opvoering aankleefde en waarop de regie blijkbaar niet voldoende invloed heeft kunnen uitoefenen. Wel werd er uitstekend gezongen, (hulde aan de solisten) maar het spel bleef daar jammer genoeg, behoudens een enkele uitzondering, beneden. Alle solo-partijen waren goed bezet. Mej. A. Schrama zong verrassend goed. Rose Frequet en zij waren de gunstige uitzonderin gen wat het spel betreft. De heeren G. en A. Schaaper hadden in vocaal opzicht als Thi- baut en Sylvain de grootste verdiensten. De heer A. Schaaper oogstte veel succes met zijn mooie en goed gezongen groote aria. Ook het duet in de tweede acte werd prachtig ge zongen. De heer G. Langendijk vervulde de rol van Belamy, deed vocaal vele goede dingen, maar hij was jammer genoeg niet bijster rolvast. Georgette was een behoorlijke rol van mej. J. de Nijs, die zich met groote vrijmoedigheid op het tooneel bewoog. Vele malen hadden de voornaamste solis ten een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Door de koren werd heel goed gezongen, waardoor de drie finales even zooveel hoogte punten werden. Het publiek heeft van den mooien zang volop genoten. Het orkest had een groot aan deel in het succes. Het vatte zijn taak als be geleider zeer serieus op en ondersteunde krachtig de koren. De dirigent, de heer Lou Tervoort leidde het geheel met vaste hand en bleef ook in moei lijke gedeelten de situatie geheel meester. Zijn taak was zwaar, .maar zij zal hem ook voldoening hebben geschonken en zeker niet het minst daar, waar hij er in slaagde het geheel in het juiste spoor te houden. Hij mocht zich gelukkig prijzen, dat hij een volg zaam orkest onder zijn directie had. De jonge dirigent heeft met de voorberei ding en de opvoering van de operette een presetatie geleverd, die er zijn mag. Tenslotte vermelden wij nog. dat de costumeering zeer geslaagd mocht worden genoemd. Ook de voor deze voorstelling ont worpen décors deden het uitstekend. Aan het slot bracht het publiek den uitvoe renden een ware ovatie. De voorzitter van „Amicitia", de heer A. C. Timmer, die ook een kort- openingswoord had gesproken, dankte aan het slot van den avond alle mede werkenden. in het bijzonder den dirigent, den heer Lou Tervoort en den spelleider den heer Overbeek, die eveneens een groot aandeel in het welslagen van de opvoering had. Onder daverende bijvalsbetuigingen ontvingen de dames Schrama enVoordenhaak een bloemen hulde.. Het was zoowel voor „Amicitia" als voor „Ons Gnroegen" een succesvolle avond. Wan neer in de tweede helft van de maand Fe bruari een reprise van de operette wordt ge geven, mag stellig een uitverkocht huis wor den verwacht. Een gezellig bal onder leiding van den heer Leo Peelen en met medewerking van de ver sterkte Roemer's Band was het slot van dezën genotvollen avond. OPENBARE VERKOOPING. In het veilinggebouw „Centrum" werden Woensdagmiddag ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage in het openbaar verkocht de woonhuizen Cornelis Matersweg nos. 48, 50, 52, 54 en 56, te zamen groot 8 A. 49 c.A. De perceelen waren eigendom van den heer J. de Haan. Kooper in massa de heer P. P. Pruys te Santpooort voor 12.100. ZENDINGSAVOND IN DE DOOPS GEZINDE KERK. In de Doopsgezinde Kerk werd gisteravond een zendingsavond gehouden. Spreker was Dr. Gramberg over het onderwerp „De Doops gezinde medische Zending". Na een openings woord van Ds. Van Calcar vertelde Dr. Gramberg over het zendingswerk. Spreker schetste de treurige toestanden, die onder de heidensche stammen heerschten. Het volk ge looft bij de: door slechte verzorging, veelvuldig voorkomende ziekten, nog altijd aan de in werking van booze geesten. Het allereerst gaan zij daarom naar den dakoe, het priester opperhoofd van het dorp en pas wanneer het vaak te laat is, komen zij op de zendingspos- ten. Na de pauze, waaronder orgelspel, ver volgde Dr. Gramberg zijn rede met het onder werp „Melaatschheid". Door lichtbeelden werd duidelijk gemaakt, in welk een ongelukkigen toestand een melaatsche leeft, vooral wan neer hij uit de samenleving verstooten wordt. De meeste gevallen zijn, aldus Dr. Gramberg, niet zoo ernstig als gedacht wordt. Vooral wanneer tijdig ingegrepen wordt, kan de ziekte zoover bedwongen worden, dat zij niet meer mogen trouwen, komen er echter kinde ren, dan moeten dezen weggehaald en uit besteed worden. De interessante lezing van Dr. Gramberg werd met onverdeelde aandacht door de aan wezigen gevolgd, en Ds. Van Calcar was zeer zeker de tolk van alle belangstellenden toen hij Ds. Gramberg voor zijn leerzame causerie dankte. DONDERDAG 9 JAN. 1936 HEEMSKERK BOUWVERGUNNING. Aan de N.V. Aannemers Maatschappij ..Noordholland", alhier, is vergunning ver leend tot het bouwen van een blok van 3 woonhuizen aan den Hoogdorperweg. COLLECTE. Aan het Centraal Bureau der Vereeniging voor Reclasseering-instellingen, te Amster dam, is toestemming verleend tot het houden eener collecte ten bate van door het Departe ment van Justitie erkende reclasseeringsinstel- linigen, in Mei a.s. LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE HEEMSKERK. Bevolking op 31 December 1934 2361 man nen, 2274 vrouwen, 4635 beiden. Vermeerdering door: Geboorten 57 m., 61 vr., 118 beiden. Vestiging 102 m„ 123 v. 225 beiden. Geheele vermeerdering 159 m., 184 vr., 343 beiden. Vermindering door: Sterfte 11 m., 14 vr., 25 beiden. Vertrek 125 m., 178 vr., 303 beiden. Geheele vermindering 136 m., 192 vr., 328 beiden. Verschil tusschen de geheele vermeerdering en vermindering -f 23 m„ 8 vr., beiden -f 15. Bevolking op 31 December 1935: 2384 m., 2266 vr., 4650 beiden. Aantal huwelijken 32. SANTPOORT Terwijl in Europa de regen bij stroomen neervalt, heerscht in Amerika strenge koude. De Niagara-waterval is in een ijspantser geperst. DE JAN GIJZENVAART. Reeds veel is er over het deel der Jan Gij- zenvaart, dat op Velsen's grondgebied ligt,.ge zegd en geschreven en dan altijd in ongunsti- gen zin. En daar was inderdaad reden voor, want de bijnaam, „de stinkerd", die wel eens aan deze vaart gegevgen werd, was wel op haar plaats. Eenge jaren terug is het stuk, dat aan de westzijde van den Bloemendaalschestraatweg voor een aantal woningen langs liep, gedempt, doch thans is het het ten oosten van dien weg gelegen stuk dat de ergernis opwekt. Wie uit de richting van den jeugdherberg Jan Gijzen komt, ziet al dadelijk hoe vervuild het water er daar uitziet. Hier loopt de vaart echter tus schen weilanden en tuinen door, zoodat in ieder geval aanwonenden er geen last van hebben. Anders is het echter gesteld met het deel tusschen de Bloemendaalsche straatweg en de spoorlijn. Wel werd dit stuk meer ma len uitgebaggerd, maar mede door het feit, dat men deze vaart ook wel als vuilnisbelt ge bruikte bleek dit geen afdoende verbetering. Thans heeft het bestuur van „Santpoorts Bloei" zich tot het gemeentebestuur gewend, om het' deel tusschen den Bloemendaalsche straatweg en de spoorlijn te willen dempen. DRIEHUIS, VER. VAN BEWONERS IN DE BUURTSCHAP DRIEHUIS. Deze vereeniging houdt op 25 Januari a.s, haar jaarlij kschen feestavond in „De Wey- raan" te Santpoort. De bekende Amsterdamsche Tooneel- en Cabaret vereeniging, die ook voor de vereeni- - ging „Santpoorts Bloei" meer dan eens met succes optrad, zal dan opvoeren het blijspel „Carneval". Het bestuur heeft voor slechthoorenden aparte plaatsen gereserveerd. GEEN HOOGOVENSLAKKEN MEER. Teneinde den perrons van de halte Driehuis- Westerveld de noodige stevigheid te geven bestrating ontbreekt daar werd onlangs ge bruik gemaakt van hoogovenslakken, wat van vele reizigers niet de bewondering wegdroeg. Op verzoek van het bestuur der Ver. van Bewoners der Buurtschap Driehuis zal in den vervolge wederom grint gebruikt worden. MANNENZANG. Naar we vernemen, worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een mannen-kwartet. Nu onze plaats zich zoo heeft uitgebreid, komt het ons voor, dat daarvoor wel animo zal bestaan. VOOR DEN KANTONRECHTER Een autobus zonder goede remmen. De politie had op 26 October een autobus aangehouden, die een dienst tusschen Den Helder en Rotterdam onderhield en waarvan de beide remmen slecht werkten. Bij een vaart van 27 K.M. stopte de auto op de voet- rem pas na 27 meter en op de handrem na 28 meter. De ambtenaar vond dat in deze zaak, in verband met het groote aantal passagiers dat een autobus vervoert, een zwaardere straf ge- eischt moest worden. Hij eischte daarom 40 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde de onder neming tot 20 of 10 dagen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. holland—Amerika lijn. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 7 te San Francisco. Spaamdam 7 van Rotterdam te New York. Burgerdijk, New Orleans naar Rotterdam 7 v. Havana. Edam 8 van Antwerpen te Rotterdam. Veendam, Rotterdam n. New York 6 (8.57 n.m. 140 mijl W.Z.W. van Valentia. Lochmonar, Vancouver naar Rotterdam 7 te Glasgow. Lochkatrine, Rotterdam naar Vancouver 7 van Bermuda HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, Vlaardingen naar Narvik 7 (9.26 v.m.) 300 mijl N.O. van Wiek. holland—afrika lijn. Bloemfontein (uitreis) 7 4 n.m. van Dover Boschfontein (thuisreis) 8 te Antwerpen. holland—west-afrika lijn. Aludra (thuisreis) 6 van Las Palmas. kon. hollandsche lloyd Zaanland 10 4 vrni. van Buenos Aires te Umuiden verwacht, JAVA—NEW YOiRK LIJN. Rhexenor, Batavia n. New Yórk 4 van St. Vine. Kota Baroe, Batavia n. New York 6 te Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Fauna, Amsterdam n. Gibraltar 7 12.55 v.m. 130 mijl Z.W. van Land's End. Ajax 7 van Leixoes te Oporto. Ariadne 7 van Danzig te Kopenhagen. Calypso 7 van Lissabon naar Cadix. Deucalion, Valencia n. Rotterdam p. 7 Finisterre. Hermes 7 van Piraeus naar Vostizza. Merope 7 van Aarhuus naar Gdynia. Odysseus, Kingston (Ja.) n. Amsterdam p. 7 Lizard. Pluto 7 van Kopenhagen naar Gothenburg. Poseidoen 8 van Haifate Hoek van Hol land. Alkmaar 6 van Valparaiso te Talcahuano. Amor 6 van Kingston (Ja) naar West- Indië. Bodegraven Amsterdam n. Chili 8 (11 v.m.» 10 mijl Z.W. van St. Michaels. Orpheus 8 van Amsterdam te Stettin. Mars 8 van Alexandrië n. Salonika. Irene 8 van Amsterdam n. West-Indië Theseus 8 van Amsterdam n. Kopenhagen. Triton 8 van Amsterdam n. Hamburg. Montferland (uitr.) 8 te Santos. Eemland (thuisr.) 7 van Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak, 8 van Batavia naar Rotterdam. Kota Tjandi (thuisreis) pass. 7 Perim. Tapanoeli, 7 v. Rotterdam te Jacksonville. Kota Nopan (uitreis) 7 (n.m.) v. Antwerpen, p. 8 (v.m.) Vlissingen. Indrapoera, 8 v. Rotterdam n. Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 7 van Hamburg n. Rotterdam. Alchiba (thuisreis) 6 van Montevideo. SILVER-JAVA—PACIFIC LIJN. Silverash, Vancouver n. Bombay 6. v. Co lombo. Silverpalm, 5 van Tacoma te Houston. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Eggano, 7 van Rotterdam te Hamburg. Johan de Wit (uitreis) 7 van Algiers. Chr. Huygens (thuisreis) 8 van Colombo. Poelau Laut (uitreis) 4 te Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agamemnon, Japan n. Rotterdam 7 van Singapore. Menesfcheus, Japan n. Rotterdam p. 8 Beachy Head. Sarpedon, Japan n. Rotterdam 7 v. Kobe. Polydorus, Batavia n. Amsterdam 7 v. Pe- nang. Glenfinlas, Daren n. Rotterdam 6 v. Ma nilla. Teucer, Rotterdam n. Japan p. 6 Gibraltar. Aeneas, Japan n. Rotterdam p. 7 Perim. AANGEKOMEN. 8 Januari: Goleta s.s. Bilbao Alchymist s.s. Londen Torborg s.s. Curasao Embla s.s. Söderhamn Ens. M. Precbac s.s. Rotterdam Alstern s.s. Skoghall VERTROKKEN. 7 Januari: Eurymedon m.s. Hamburg Curonia s.s. Rotterdam Flandria s.s. Rotterdam Orestes s.s. Hamburg Vliestroom s.s. Hull Leeuwarden s.s. Londen Rijnstroom s.s. Leith 8 Januari: Poseidon (Du) s.s. Stockholm Skrunda s.s. Sunderland Russisch stoomschip vergaan. Het van Leningrad met graan naar Rot terdam bestemde Russisch stoomschip Do- netz is vrij zeker in de Oostzee met man en muis verongelukt. Wrakstukken van een schip en reddingboeien zijn aan de Zweed- sche kust aangespoeld. Onder deze bevonden zich ook boeien met den naam Lauritz- Helsingfors, onder welken naam het Rus sisch stoomschip vroeger gevaren heeft voor het in Finland werd aangekocht. Wereldvloot. Volgens een opgave van Bureau Veritas zijn in de maand November van de wereldvloot afgevoerd 67 stoomschepen met 92.689 bruto register ton; 4 motorschepen met 5.661 bruto ton en 4 zeilschepen met 1.150 bruto ton. Tot deze behoorden geen schepen onder Neder- landsche vlag. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip „Goleta" is al hier aangekomen van Bilbao met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf. Invoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Embla" kwam van Söderhamn aan met een lading cellulose voor de Papierfabriek te Velsen, waarna het schip, voor verdere lossing van de stukgoed- lading, naar Amsterdam zal gaan. Geen ontploffing, doch zwaar weer. Volgens een nader bericht uit Liverpool, heeft aan boord van het Britsche stoomschip „Ulysses" geen ontploffing, zooals eerst ge meld werd, plaats gevonden. Het heeft echter een enorm stuk water over gekregen, ten ge volge waarvan drie leden der bemanning wer den gedood en vier gewond. Om de gewonden en de lijken af te leveren, heeft het schip koers gezet naar de Mumbles-reede, waar tevens de bemanning weer gecompleteerd zal wórden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2