DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip verm. aankomst Laatste bericht Ned. Indië La Plata West Afrika Chili Ajax (Ned.) Bilbao Santa Fé Ariadne (Ned.) Gdynia Danzig W. Afrika Ned. Indië Achilles (Ned.) Alexandrië Ariadne (Ned.) Danzig Chili Boskoop Chili Boschfontein Beira Breda Chili Bacchus (Ned.) Midd. Zee Pto Barrios Chr. Huygens Ned. Indië Dolius Batavia Deucalion (Ned.) Midd. Zee Eurybates Ned. Indië Eemland Buenos Ayres Enggano Hamburg Eurymedon Hamburg Euterpe (Kon.) Bordeaux Feodosia Freiburg Gaasterkerk Grena Halle Hermes Heemskerk Helder (Ned.) Hercules Jagersfontein Laertes Langanger Luneburg Mirach Mount Athos Meerkerk Myrmidon Merope Mary Slessoir Megara Mars (Kon.) Nicos Odysseus Orion (Ned.) Orpheus Orestes (Kon.) Polyphemus Poseidon Polydorus Poelau Tello Poelau Roebiah. Palatia Patricia Pluto (Kon.) Randfontein Sirrah Salabangka Sembilan Spar Salawati Salland Sunetta Tabinta Titus Trajanus Theseus (Br.) Thracyvoulos Ullstad Ulysses Waterland (Ned.) Hamburg Zaanland Buenos Aires Mexico Ned. Indië Japan Batoum Ned. Indië Alexandrië Zuid Afrika West Afrika Bourgas Zuid Afrika Batavia Pt Arthur Ned. Indië Buenos Aires La Plata Japan Hamburg Gdynia West Afrika Baytown Alexandrië Huelva Kingston (Jam.) Midd. Zee Stettin Hamburg Batavia Alexandrië Ned. Indië Ned. Indië Ned. Indië Colon Mexico Gothenburg Z. Afrika Plata Tjilatjap Ned. Indië La Plata Ned. Indië Buenos Aires Curacao Ned. Indië Midd. Zee Alexandrië Batavia Huelva Sfax Hamburg 15 Jan. 13 Jan. 20 Jan. 6 Febr. 12 Jan. 8 Jan. 10 Jan. 26 Jan. 28 Jan. 11 Jan. 12 Jan. 27 Febr. 27 Jan. 13 Jan. 9 Febr. 19 Jan. 20 Jan. 5 Febr. 30 Jan. 12 Jan. 20 Jan. 5 Febr. 14 Jan. 23 Jan. 30 Jan. 18 Jan. 14 Jan. 19 Jan. 11 Jan. 5 Febr. 16 Febr. 18 Jan. 15 Febr. 13 Jan. 17 Jan. 1 Febr. 8 Febr. 21 Jan. 11 Jan. 13 Febr. 9 Jan. 20 Jan. 12 Jan. 11 Jan. 6 Jan. 6 Jan. 6 Jam. 6 Jan. 7 Jan. 3 Jan. 7 Jan. 4 Jan. 3 Jan. 9 Jan. 8 Jan. 7 Jan. van Oran. van Las Palmas. van Las Palmas. te Talcahuano. te Oporto, van Diamante, te Kopenhagen, vertrokken, te Accra, van Londen, vertrokken, te Kopenhagen. 4 Jan. te Liverpool. 4 Jan. van Paita. 7 Jan. te Duinkerken. 30 Dec. v. Tocopilla. 7 Jan. van Palermo. 9 Jan. van Cartagena. 8 Jan. van Colombo. 5 Jan. van Gibraltar. 7 Jan. van Finisterre. 16 Dec. te Batavia. 7 Jan. van Bahia. in lading, in lading, vertr. 10 Jan. 26 Dec. van Pto Barrios. 6 Jan. van Colombo. 7 Jan. van Pt. Said. 23 Dec. te Constantza. 3 Jan. van Port Said. 8 Jan. te Vostizza. 7 Jan. van Perim. 3 Jan. van Freetown. 6 Jan. te Stamboul. 7 Jan. van Beira. 3 Jan. van Belawan. 22 Dec. vertrokken 3 Jan. van Batavia 17 Dec. van Santa Fé. 4 Jan. van Buenos Ayres. 6 Jan. van Shanghai vertrekt 18 Jan. in lading. 1 Jan van Freetown. 5 Jan. vertrokken, in lading. in lading. 7 Jan. van Lizard. 5 Jan. te Burriana. in lading, in lading. 5 Jan. van Pt. Said. 8 Jan. te H, v. Holland. 7 Jan. van Padang. 3 Jan. van Port Said. 18 Dec. te Batavia. 4 Jan. van Trinidad, vertrekt 11 Jan. in lading. 5 Jan. van Gibraltar. 7 Jan. van Laa Palmas. 30 Dec. van Belawan. 27 Dec. van Pt. Natal. 5 Jan. van Fern. Noronha. 13 Dec. te Soerabaja. vertrekt 10 Jan. 3 Jan. vertrokken. 13 Dec. te Batavia. 6 Jan. van Lissabon. 2 Jan. van Jaffa, vertrekt 11 Jan. in lading. 31 Dec. van Algiers. 8 Jan. vertrokken. Jan. van Izmir. vertrekt 11 Jan. 3 Jan. van Las Palmas. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Papierfabriek Fransch Zweedsch Goleta Embla Bilbao Söderhamn ijzererts cellulose BEVERWIJK De nieuwe bioscoop programma's. De radio-keuken in Luxor. Het Luxor Theater vertoont in het nieuwe programma voor de komende week als hoofd nummer een ..story" die het. publiek een zeer merkwaardig kijkje geeft in de radiokeuken van een Amerikaansch Omroepbedrijf. De film „&lke avond acht uur' heeft alle eigenschap pen van een musical, maar dan in de beste kwaliteit. In muzikaal opzicht is deze film geweldig, een band met „pep", die staaltjes van prima samenspel geeft en een zingend dames-trio, dat zich niet taaie volharding op de jazz-zang heeft toegelegd. „Elke avond acht uur" is ook in het bijzonder voor radio liefhebbers interessant, omdat de film voor het eerst een kijkje geeft op de groote radio mode van Amerika, o.a. op de uitzendingen van de prestaties van amateur-artisten. Voorts worden vijf nieuwe songs gelanceerd, namelijk „Speaking confidentially", „I'm in the mood for love", „I feel a song cominen", „Take ti easy" en „Then you've never beers blue".De hoofdrollen zijn in handen van George Raft. Alice Faye, Frances Langford en Patsy Kelly. Het tweede hoofdnummer is „De stalen straal" met Dorothea Wieck en Carl Ludwig Diehl. Deze film verhaalt in felle kleuren van het verbeten gevecht van de Ingenieurs, om de weerbarstige natuurkrachten in dienst van het wereldomspannend verkeer te dwin gen Het zoeken naar den carburatorloozen motor, die de snelheid der moderne verkeers middelen tot ongekende hoogte zal moeten opvoeren, vormt het actueeie thema van deze film. Behalve door de rivaliteit tusschen de ingenieurs, die oorzaak wordt van liet film drama is er nog een ander conflict, dat ech ter tot een blijde oplossing leidt. In deze bijzondere film werd weliswaar veel gewaagd, maar ook veel gewonnen. SPANNING IN HET KENNEMER THEATER Het Kennemer Theater vertoont vanaf Vrij dag een tweetal uitstekende hoofdnummers In de film „British Agent", welke geba seerd. is op de novelle van den wereldberoem- den schrijver R. H. Bruce Lockhart, geven de beide hoofdrolvertolkers Kay Francis en Leslie Howard voorbeeldig spel te zien. Deze film is een documentaire bijdrage van wat zich tijdens den wereldoorlog achter de schermen der diplomatieke constellatie afspeelde. Het verhaal verplaatst ons naar Rusland zien den chaos van dit groote rijk tijdens de eerste dagen der revolutie. Wij maken kennis met Elena, een Russische aristocrate, die het lijden en de ontberingen der Russische boerenstand niet langer kan aanzien, waarom zij zich schaart onder de banier van Lenin. Op zekeren dag ontsnapt zij tijdens een op roer ternauwernood aan den dood, wanneer ze niet door Stephan Locke (Leslie Howard) een officieus diplomaat van de Engelsche re geering, in bescherming zou zijn genoemen. Zij worden op elkaar verliefd, toewel zij di plomatieke tegenstanders zijn. Stephen Locke en nog drie moedige en energieke jonge mannen wagen voortdurend hun leven bij hun pogingen om te voorkomen dat de Sovjet afzonderlijk vrede zal sluiten met Duitschland. De gevreesde Cheka, de Russische Geheime Politie, zit hen voortdurend op de hielen, met het gevolg, dat Locke's medewerkers de een na de ander worden gearresteerd, zoodat ten slotte Locke alleen zich van de Russische plannen op de hoogte moet stellen. Elena, in dienst van Lenin, heeft opdracht bezwarend materiaal te bemachtigen, waaruit zou blij ken, dat Locke de Sovjet bestrijdt. Hoewel Elena Locke zeer lief heeft, gehoorzaamt zij aan het bevel, doch Locke weet te ontvluch ten en verbergt zich. Wanneer Lenin door een sluipmoordenaar wordt neergeschoten en ernstig gewond, ver denkt men Locke ervan, dat hij hierin de hand heeft. Ei' wordt een belooning uitgeloofd voor dengene, die hem arresteert. Elena wordt eveneens belast de schuilplaats van Locke te ontdekken en komt te weten, dat Locke zich in een gebouw schuil houdt, dat geheel met munitie gevuld is. Met een bezwaard hart verraadt ze deze verblijfplaats, zoodat de Sovjet besluit, Locke gevangen te nemen. Voordat het zoover is, begeeft Elena zich naar deze plaats en voegt zich bij haar min naar. Zij is vastbesloten te sterven met den man, die door haar werd verraden. Intusschen wordt het gebouw, waarin beiden zich bevin den door de Sovjet beschoten en in eikaars armen wachten zij den dood af. Plotseling echter houdt het schieten op en bereikt hen de mare, dat Lenin in leven zal blijven. De Sovjet is onder controle van het gouverne ment. De terreur is geëindigd. Thans kunnen Elena en Locke Rusland verlaten en zij vertrekken naar Engeland. Een film van buitengewone spanning en een goed opgezette intrige. De dolle filmklucht ..De groote Schoon maak" zal de noodzakelijke ontspanning te weeg brengen. In deze dwaze geschiedenis spelen Anny Ondra en Wolf Albach-Retty de hoofdrollen. UITVOERING VOOR HET ARBEIDERS- TOONEELFONDS. Het gezelschap „De Jonge Spelers" olv. Ben Groeneveld gaf gisteravond voor een geheel bezette zaal in het Kennemer Theater een opvoering van het bekende blijspel „Don Ranudo de Colibrados" of „Armoede en Hoo- vaardij" in vijf bedrijven van Ludwig Hollen- berg, naar de bewerking van B. Meuleman. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Van Groningen, opende de heer Striker den avond met een propagandistisch woord. Spr. deelde hierbij mede, dat een actie gevoerd zal worden tot werving van nieuwe leden, waar voor enkele geldprijzen beschikbaar zijn ge steld. Hierbij was het woord aan Ben Groeneveld, die ter verduidelijking enkele bijzonderheden omtrent het werk en den schrijver mee deelde, Ludwig Holberg was een Deen en leefde van 16841754. Hij was een der groot ste kosmopoliten van zijn tijd en heeft heel Europa doorgereisd. Zoo kwam hij in aan raking met Molière en het Italiaansche too- neel „De comedia del arta". In zijn werken geeft hij in navolging van Molière op carica- turistische wijze de fouten en karaktereigen schappen der personen weer. In bovenge noemd stuk wordt de hoogmoed van den adel in de 18e eeuw gehekeld. Don Ranudo en Donna Olympia zullen ondanks het verval en de armoede waarin zij verkeeren, liever van honger sterven dan zich met het plebs ver eenzelvigen. Zelfs Gonzalo de las Minas (Arie Das) een rijk Spaansch Edelman, die de doch ter Maria (Marie Hamel) ten huwelijk vraagt, wordt minachtend behandeld. Door een list van de kamenier Léonora (Nelly Ernst) en Pedro een bediende (Rich. Flink) wordt ten slotte toch het gelukkige einde bereikt. Ver makelijk zijn de verwikkelingen, welke door de armoede in het kasteel ontstaan. Gnder voorwendsel van adellijke goedheid weten Don Ranudo en Donna Olympia een boer langs den weg een deel van zijn brood af handig te maken. Met dé vaak nuchtere be weringen van den boer wordt het opkomende gezonde beginsel geschetst: „Wie recht op be staan heeft, moet arbeiden". De opvoering is in alle oozichten uitstekend geslaagd. Het spel was zonder uitzondering zeer goed. Vooral Nelly Ernst en Richard Flink waren in hun samenspel subliem. Uit het langdurige applaus, dat na ieder bedrijf volgde, bleek dat de bezoekers zeer van het ge- bodene genoten hebben. MARKTBERICHT VAN 8 JAN. 1936. Andijvie per kist f 0.580.78. Koolrapen per zak f 1,101.40. Wortelen per K.G. f 0.03 Vz. Bieten per K.G. f 0.04. Schorseneeren per K.G. f O.Q6V2. Aardappelen, klei per K.G. f 0.030.04 1/2. Idem. zand, per K.G. f 0.051-2. Spruitjes per K.G. f 0.060.15. Boerenkool per bak f 0.570.80. Roode kool per 100 f 5—14 Savoye kool per 100 f 38. Bloemkool per 100 f 710. Uien per K.G. f 0.03. Prei per bos f 0.070.11. Pieterselie per bos f 0.07. Selderie per bos f 0.05. Appelen per K.G. f 0.140.24. Peren per K.G. f 0.150.30. Brusselsch lof per K.G. f 0.130.16. DE SANEERINGSOVEREENKOMST AANVAARD. Evenals de koopliedenvereeniging „Handels belangen" hebben gisteravond de plaatselijke afdeelingen van den Christel, bond en van den R.K. Bond van kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit de saneeringsover- komst in haar ledenvergaderingen behandeld. Hoewel de uitslag van de stemming eerst in een hedenmiddag te houden gecombineerde bestuurvergadering zal worden vastgesteld, kan worden aangenomen, dat het ontwerp door de drie organisaties van kleinhande laren is aanvaard. Intusschen heeft de sa- neeringscommissie met haar werk reeds een aanvang gemaakt, want zooals in de vergade ringen werd medegedeeld, werden reeds 10 aanvragen voor de vestiging van nieuwe groentenzaken afgewezen. IJMUIDEN. Visscherijnieuws in een notedop. Hariiigloggers gaati weer trawlen. Vele log gers, die de haringvisscherij hebben uitge oefend, worden thans weer voor de trawl- visscherij klaargemaakt. De kustbooten zullen hiervan wel spoedig de nadeelige gevolgen ondervinden. Laatste reis. De Gorredijk kwam van de haringvisscherij terug met 9 kantjes. Het schip heeft hiermede de teelt beëindigd. Weer naar zee. De Corrie en de Ita zijn gis teren weer naar zee vertrokken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Mary.-IJM. 189, vangst: 30 manden schelvisch, 50 m. braadschel- visch, 70 m. gul en kabeljauw, 100 m. koolviscn 180 m. wijting, 20 m. radio, totaal 450 man den. AGENDA AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat: „British Agent" en „De groote Schoonmaak", 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Elke avond acht uur" en „De Stalen Straal", 8 uur. ZATERDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat: „British Agent" en „De groote Schoonmaak". 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Elke avond acht uur" en „De Stalen Straal", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 9 JANUARI Gem. Concertgebouw: Concert Haarlem's Kinder- en Meisjeskoor, 8 uur. Cinema Palace: Joe E. Brown in „Op de planken". Op het tooneel; Traveniers, Come dy Equilibristic. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Revuefilm „Casino de Paris". Op het tooneel: 6 Lorch's, Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Liefdesrhapsodie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „David Copper- field". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 10 JANUARI Bioscopen nieuw programma. De vechtpartij aan den Stationsweg. Daders worden Vrijdag naar Haarlem overgebracht. Over de vechtpartij van j.l. Zondag; in het café van den heer R. aan den Stationsweg vernemen wij, dat de vier aangehoudenen Vrijdag naar Haarlem zullen worden over gebracht om ter beschikking te worden ge steld van den Officier van Justitie. De door hen gepleegde feiten blijken zeer ernstig te zijn geweest. Op dit misdrijf is een maxi mum gevangenisstraf van negen jaar ge steld. De aangehoudenen worden ervan be schuldigd openlijk en met vereende krachten geweld te hebben gepleegd tegen personen en goederen, waarbij opzettelijk goederen vernield zijn, waarbij nog komt dat het door hen gepleegd geweld, zwaar lichamelijk letsel bij den agent van politie L. en den caféhou der K. tengevolge heeft gehad. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat met stukken van tafelpooten. waarvan een dwarssplinter in den vorm van een houweel had, is geslagen. Dat met een mes zou zijn gestoken is niet gebleken. MARKTPRIJZEN VAN DONDERDAG 9 JAN. Tarbot per K.G. f 1,10f 0,90 Griet per 50 K.G. f 30—f 20 Tongen per K.G. f 0,96—f 0,56 Groote schol per 50 K.G. f 17f 14 Middelschol per 50 K.G. f 20f 15.50 Zetschol per 50 K.G. f 21.50—f 18 Kleine schol per 50 K.G. f 24,50f 13 Schar per 50 K.G. f 18—f 8 Rog per 20 stuks f 23 Vleet per stuk f 1,30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 34f 33 Middelschelvisch per 50 K.G. f 36,50f 36 KL middelschelvisch p. 50 K.G. f 34,50f 32 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 28f 21 Kabeljauw per 125 K.G. f72—f27,50 Groote gullen per 50 K.G. f 15f 12,50 Kleine gullen per 50 K.G. f 15f 7,50 Wijting per 50 K.G. f 10f 3,50 Leng per stuk f 2,60f 1,60 Trawlers: Amstelstroom IJ.M. 91 ,60 manden f 1500. Dolfijn IJM. 103, 65 manden f 1300. Protinus IJM. 85. 160 manden f 2040. Neptunus IJM. 87, 60 manden f 1360. Kotter: E. 530 f 1090. Loggers: KW. 62 f 1040. KW. 86 f 1000, KW. 136 f 960. KW. 69 f 920, KW. 107 f 1220. SANTPOORT. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Door de politie alhier werden de daders aangehouden van het ontvreemden van een auto in Bloemendaal op 1 Ja-nuari j.l., welke auto in de gemeente Velsen onbeheerd werd aangetroffen. De daders zijn ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Bloemendaal. meldt: Hoogste barometerstand 766.7 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 735.4 m.M. te Thorshavn. en voorspelt Matigen tijdelijk wellicht toenemenden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijn lijk enkele regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. Barometer Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 46 F. Laagste heden nacht 45 F. Hoogste heden 46 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENH UIS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 VOETBAL. Bonds B-elftalLincoln City (42) Zeer matige wedstrijd. Op het Sparta-terrein te Rotterdam heeft Woensdagmiddag het Nederlandsch B-elftal een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Engel sche derde klasse profclub Lincoln City. Het is een zeer matige wedstrijd geworden, die vaak het aankijken nauwelijks waard was. Vooral in de eerste helft was het een uiterst slappe vertoonmg, die in velerlei opzicht be neden het gemiddelde eerste klasse peil bleef. Na de rust, toen de Nederlandsche ploeg wat vinniger ging spelen, werd het tempo wat op gevoerd en vielen er af en toe aardige momen ten waar te nemen. Na den aftrap zijn de gasten het eerst in den aanval en al spoedig komt het Nederland sche doel in gevaar. Er zijn ongeveer vijf mi nuten gespeeld, als Littledyke, de Engelsche rechtsbuiten, bij een feilen aanval inschiet buiten bereik van Verwijderen. Het doelpunt wordt echter wegens buitenspel geannuleerd. Korten tijd later schiet Papenhove uit een harde pass van Punt rakelings langs het doel. Vente krijgt een goede kans tot scoren, doch zijn schot faalt. Even later schiet Towler te gen de lat. Er is ongeveer een half uur gespeeld; de strijd draagt een tamelijk mat karakter. Plot seling echter maakt de Engelsche midvoor, Campbell, gebruik van een fout van Pienter en scoort (0—1). In de tweede helft blijkt, dat Punt spil is gaan spelen en dat Kools is uitgevallen. Hij is vervangen door De la Mar uit Haarlem. Na een kwartier gelukt het den Nederlan ders gelijk te maken. Vente neemt het leder mee en schiet tegen den keeper aan, waarna v. d. Horst toesnelt en scoort (1—1). Er volgt dan een corner op het Engelsche doel, waarbij Papenhove geen moeite heeft, het leder in te koppen (2—1). Deze stand blijft echter niet lang gehandhaafd. Al spoedig scoort Hill den gelijkmaker. Er is dan nog ongeveer een kwartier te spe len. In deze resteerende vijftien minuten komt het Nederlandsche team geducht opzetten. Vente gaat er alleen met het leder vair door. Hij wordt aangevallen door den uitloopenden doelman. Desondanks gelukt het hem, langs den keeper heen den bal kalm in het doel te rollen (32). Enkele oogenblikken later benut v. d. Horst een pass van Vrauwdeunt scoort voor de vierde maal (4—2). Hiermede komt het einde. DONDERDAG 9 JAN. 1936 Rechtbank behandelt verduistering op Haarlem's station. f137.000 voor speculaties gebruikt. Zaak geschorst tot vanmiddag. De Haarlemsche rechtbank behandelde he denmorgen de verduistering van ruim f 130.000, die verleden jaar op het Haarlem sche station is epleegd. Een 56-jarige commies, chef van het plaats kaartenbureau, heeft kans gezien in den loop van eenige jaren meer dan een ton te ver duisteren, waarmee hij speculeerde. De president van de reohtbank was Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. rechters waren Mrs. E. H. F. W. van Schaeck Ma- thon en H. J. Ferwerda. Het openbaar mi nisterie werd waargenomen door Mr, A. R. Andringa. De verdachte werd verdedigd door Mr. Silvain Groen. Verdachte, "die reeds geruimen tijd bij de Spoorwegen in dienst was, speculeerde. Daardoor is hij er toe gekomen, gelden, die hij door zijn functie onder zich had, te ver duisteren. Hij beheerde o.a. de kas, waarin de gel den van den verkoop van plaatskaarten ge stort werden en nam daaruit eerst kleine en daarna steeds grootere bedragen weg. Teneinde ontdekking te voorkomen, bracht hij veranderingen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de controle der boeken, welke geregeld om de veertien dagen geschiedde, de fraude nimmer aan het licht kwam. Ook bij de kwartaalscontrole welke vanwege de direc tie der 'Spoorwegen gehouden werd. vond men geen onregelmatigheden, doordat de verdachte vervalschte schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter argwaan, toen de boekhouding van het station werd afgesloten. Over de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschil ontdekt van ongeveer f 100.000. Bij zeer scherpe controle ontdekte men toen. dat van een bedrag van f 120.000 dat door de hoofdboekhouding naar Haarlem was overgemaakt, slechts f 20.000 verant woord was. Een verder onderzoek wees uit, dat ook andere posten op onjuiste wijze waren geboekt. Door de directie naar Haarlem gezonden controle-ambtenaren onderwierpen den commies aan een verhoor, waarbij hij be kende zich ongeveer drie jaar lang aan mal versaties schuldig gemaakt te hebben. Daarna is de politie in de zaak gemengd, die op 18 Juni 1935 den man in zijn woning arresteerde. Ook bij zijn verhoor op het bu reau van politie legde hij een volledige be kentenis af. Het voor-onderzoek door de juistitie heeft veel tijd gevergd, omdat de geheele boekhouding van het station Haar lem nagegaan moest worden. Deze boekhou ding is zeer omvangrijk en de verdachte be schikte over zeer groote bedragen omdat hij ook belast was met het verstrekken der loo-r nen en pensioenen van het spoorwegperso neel in het rayon Haarlem had hij onder zijn beheer. De dagvaarding legde den verdachte ten laste ruim f 137.000 te hebben verduisterd in zijn dienstbetrekking, althans verschei dene bedragen, in totaal ongeveer beloo- pende f 137.000. Van de drie getuigen was een niet ver schenen, hetgeen op een vergissing bleek te berusten. Deze getuige werd alsnog telefo nisch gedagvaard. Daar deze getuige echter uitstedig was, kon hij niet direct verschij nen. Als getuige verscheen een bediende van de Twentsche Bank te Amsterdam, die met den verdachte op het cricketveld in kennis was gekomen. De verdachte heeft op naam van dezen getuige sinds Augustus 1932 te Amsterdam gespeculeerd. Door de goede verstandhou ding ging dit zeer gemakkelijk. Zoowel telefonisch als schriftelijk gaf ver dachte zijn orders. Ook werd wel van het station uit getelefoneerd. Het eerste jaar qgeschiedde alles tegen contante betaling. In totaal heeft deze getuige van den ver dachte luim f 100.000 ontvangen voor den aankoop van verschillende fondsen. De president vroeg of deze getuige geen argwaan had dat een man als deze verdach te, die een bescheiden inkomen ha<d, met zulke groote bedragen aankwam. „Ik ben niet op de idee gekomen. Ik ver trouwde hem volkomen, als hij wat zei nam ik dat direct aan en om de goede verstand houding te bewaren heeft getuige nooit ge vraagd waarvoor alle transacties waren, en hoe de man aan het geld kwam. Getuige vernam van den verdachte dat het leeuwen aandeel in de transacties voor rekening van verdachte's zwager zou zijn. Getuige heeft verdachte wel eens van een aankoop teruggehouden, doch verdachte handelde over 't algemeen op eigen initia tief. De officier vond het eigenaardig dat de bank dezen bediende zoo vertrouwde en dat hem nooit werd gevraagd wie en wat de speculant was en deed. De président zei- dat de getuige nu wel eens wat minder vertrouwen mocht stellen In de menschen, die zoo maar met duizenden guldens aankomen. „Zelfs al zou de directeur der Spoorwegen met honderdduizend gulden komen, mocht u er wel eens naar vragen", meende de pre sident. Om de derde getuige nog te hooren werd de zaak tot 4 uur geschorst. De aangehouden „makelaars". Waarschuwing van de politie. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt ons mede te deelen, dat hij iedereen ontraadt om op zakengebied in relatie te tre den met George Monshouwer, geboren te Am sterdam 20 December 1874, zich noemende makelaar, door wien aan het adres Kenaupark 15 te Haarlem, met zijn compagnon Adriaan Andries Johan Mulder, geboren te Noordbroek, 16 Februari 1908, een kantoor wordt gehouden, dat bemiddeling verleent bij het zoeken en plaatsen van hypotheken en credieten. Tot zoover deze waarschuwing van de politie. Nader vernemen wij intusschen, dat de Haarlemsche Rechtbank Woensdag bevolen heeft, de voorloopige hechtenis van deze twee mannen met een maand te verlengen, als re sultaat van het verhoor, dat de rechtercom missaris hun Woensdag heeft afgenomen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6