21 jaar geëischt voor verduistering aan station. Indexcijfer voor den groothandel daalt. MIJNHARDT'S VRIJDXG TO JA'NUA'RT Auto in het water gestort. Twee personen verdronken Vijf andere inzittenden gered. Donderdagavond ongeveer kwart over zeven is een auto, waarin zeven personen waren gezeten, die zouden gaan deelnemen aan een schaaktour- nooi in „De Beurs" te Gorinchem in de Haven van de Keulsche Vaart bij de Vischbrug te water geraakt. Daarbij zijn twee personen, de 27-jarige H. Komijn en de 26-jarige W. Hubner, welke laatste gehuwd was en vader van een kind, om het leven gekomen. Het gezelschap had bij de firma Boganen te Sliedrecht een auto gehuurd en wilde deze bij de Vischbrug parkeeren. Het weer was buitengewoon slecht en omdat de regen het uitzicht onmogelijk maakte, stapte een der inzittenden, de heer de Ruiter uit Har- dinxveld uit om aanwijzingen te geven. De auto reed bij het manoeuvreeren in een trap. die ter plaatse in den steilen kademuur in springt, verloor een wiel en kantelde daar door in het water. De wagen verdween ge heel in de diepte. De politie, die toevallig in de nabijheid was wist twee der inzittenden een reddingsboei toe te werpen. Drie der anderen werden door omstanders uit het water geholpen. Een der drenkelingen, J. de Boon, uit Hardinxveld, was 1 .aanvankelijk bewusteloos, doch werd spoedig bij bewustzijn gebracht. De namen der seredden zijn G. Parel, J. Koppelaar, A. de Boef, allen uit Sliedrecht en J. de Boon, uit Hardinxveld. A. de Boef, die een pees van zijn linker hand heeft gescheurd, is in 't Gemeentezie kenhuis opgenomen. Ongeveer te half tien is de auto met behulp van een takelwagen weer op het droge ge bracht. De lijken der beide slachtoffers be vonden zich nog in den wagen. Het scliaaktournooi, waaraan een honderd tal personen zou deelnemen, is uitgesteld. „Jos Maria'' wordt te Amsterdam hersteld. Naar wij vernemen zal het herstel van de omvangrijke schade, welke het motor vracht schip „Jos Maria" door de stranding bij Eg- mond aan Zee heeft opgeloopen, bij de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij uitge voerd worden, aan welke maatschappij na de bestudeering van de inschrijvingen van ver scheidene reparatiebedrijven dit werk is opge dragen. Reeds is met de werkzaamheden aan het schip, dat na het vlot brengen in een der dokken van de A. D. M. was opgenomen, een aanvang gemaakt. Henri van Wermeskerken naar Zuid-Afrika. Voor zijn film „De Voortrekkers". Henri van Wermeskerken, auteur van de film „Suikerfreule", heeft zich, vergezeld van zijn echtgenoote, de actrice Sophie Spree, te Marseille ingescheept op het stoomschip „Dui- lie" met bestemming naar Kaapstad en Dur ban. teneinde in Transvaal de laatste hand te leggen aan zijn nieuwe Nederlandsche film „De Voortrekkers". Hij heeft zich tevoren te Londen de mede werking verzekerd van den Engelschen came raman E. Dobson. Er zullen aldaar reeds thans een serie opnamen genomen worden, die een onderdeel van deze film zullen vor men. van Wermeskerken zal als voorzitter van den Bond van Ned. Tooneelschrijvers tevens in verschillende plaatsen lezingen houden over het t'ooneel in Nederland en over de waarde en toekomst van de Ned. film-industrie in Nederlandsch sprekende landen, voor het hoog houden der taal. (A.N.P.) Gepoogd een agent omver te rijden? Verd. had wel een stopteeken gezien, doch den agent niet opgemerkt. Poging tot doodslag war een Haarlemsch expediteur tenlaste gelegd, omdat hij op den avond van 17 Maart van het vorig jaar recht op een agent van politie zou zijn ingereden, die hem op den Spaarndamschendijk een sig naal gaf op te stoppen. z De man had daar niet aan voldaan en de agent redde zich het leven door opzij te springen. De rechtbank te Haarlem had verd. vrijge sproken, de Officier ging echter in hooger beroep, zoodat de strafzaak Donderdag voor het Gerechtshof diende. De verdachte verklaarde, dat hij met een snelheid van ca. 40 K.M. reed. Op een gegeven oogenblik had hij een man aan den kant van den weg zien staan, die hem een teeken gaf om te stoppen. Hij had echter niet opgemerkt, dat hij met een agent te doen had. zoodat hij doorreed. Zijn vrouw, die naast hem zat, had hem vlak na het voorbijrijden gezegd, dat hij door een agent was aangemaand om te stoppenOm een bekeuring te ontgaan was hij toen met vol gas doorgereden. Tijdens het verhoor bleek, dat verd. geen rijbewijs bij zich had, dat was dan ook de reden, dat hij niet had gestopt. Verd. hield echter vol, niet te hebben gezien, dat een agent hem aanhield. De procureur-generaal achtte de poging tot zware* mishandeling bewezen, spr. requireerde vier maanden gevangenisstraf. Dergelijke mis drijven, die even ernstig als ergelijk zijn, komen helaas dikwijls voor, zeid het O.M. in zijn requisitoir. De politie-ambtenaren dienen bij het uitoefenen van hun plicht beschermd te worden. Een ernstige straf is hier op haar plaats. De verdediger pleitte vrijspraak, daar hij den opzet niet bewezenn achtte. PI. drong aan op bevestiging van het vonnis, uiterst subsi diair riep pl. de clementie van het Hof in. Ai-rest 23 Januari. (A.N.P.) Bakfiets door auto gegrepen. Berijder werd ernstig gewond. Donderdagavond is de 45-jarige J. Wiese ring uit Hilversum toen hij met zijn bakfiets op den Rijksweg tusschen Muiden en .Haar den reed, door een auto uit Laren, welke achter hem kwam aanrijden, ondersteboven gereden. Het slachtoffer werd een twintigtal meters meegesleurd en is met zeer ernstige kneuzingen en een hoofdwonde naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd De automobilist verklaarde dat hij het ach terlicht van de bakfiets niet had gezien. Houten beeld van Erasmus in Tokio. Misschien bij wijze van vredesafgezant naar ons land. Bij wijze van vredesafgezant zal Japan waar schijnlijk binnenkort een 300 jaar oud houten beeld van Desiderius Erasmus naar Neder land zenden. Het beeld werd door het eerste Nederlandsche schip, dat in 1600 Japan be zocht meegebracht en is sindsdien bewaard in een provincialen Bouddhistischen tempel. Den laatsten tijd was het beeld opgenomen in het Keizerlijk Museum te Tokio, waar het naar het A.N.P. meldt deel uitmaakte van ,.den nationalen schat". De gemeenteraad van Rotterdam, waar in Juli a.s. de vierhonderdste sterfdag van Erasmus herdacht zal worden, heeft zich tot de Japansche regeering gewend, door tus- schenkomst van de Nederlandsche legatie in Tokio, met het verzoek dit beeld van Erasmus tijdelijk te willen afstaan. Het departement van buitenlandsche zaken heeft het verzoek in gunstige overweging genomen. De eenige moeilijkheid is thans nog het verkrijgen van toestemming van de Commissie van den Nationalen Schat. WERKLOOZE NEDERLANDERS NAAR ENGELAND. DEN HAAG, 9 Januari (R.P.D.) De directeur van den rijksdienst van werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling maakt bekend dat degenen, die voornemens zijn naar Engeland te gaan om aldaar voor opleidingdoeleinden een betrekking te zoeken of te aanvaarden, goed zullen doen zich voor vertrek uit Neder land ter voorkoming van moeilijkheden op de hoogte te stellen van de bepalingen der Nederlandsch-Britsche overeenkomst nopens toelating in het Vereenigde Koninkrijk van Nederlandsche jongelieden z.g. „students employees". Inlichtingen ter zake verstrekt voornoemde rijksdienst, Bezuidenhoutscheweg 97, Den Haag, doch uitsluitend op schrifte lijk verzoek. Rotterdam in crisistijd. Burgemeester Droogleever Fortuyn ziet een lichtpuntje. ROTTERDAM. 9 Januari. Bij den aanvang van de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Rotterdam, heeft de burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuyn, een rede uitgesproken, waarin hij allereerst een beknopt overzicht gaf over het afgeloopen jaar en een beeld van den toe stand. waarin Rotterdam zich bij den aan vang van 1936 bevindt. Het jaar 1935 was een jaar van veel zor gen en groote inspanning. In Nederland mochten wij nog geen tee kenen van herstel waarnemen. Toch mag men aannemen, dat, als de opleving op in ternationaal gebied van blijvenden aard is. Rotterdam als internationaal scheepvaart centrum die opleving op den duur wel zal volgen, al moge de weg opwaarts nog lang en moeilijk zijn. Het aantal werkloozen aan wie uitkeerin- gen werden verstrekt, bedroeg aan het einde van 1935 ruim 4600 meer dan in 1934. Het bij de Arbeidsbeurs ingeschreven aantal werk zoekenden boven de 18 jaar bedroeg 31 De cember 1935 53.417 tegen 49.275 op 31 De cember 1934. Van 1 Januari tot 14 December 1935 werd door Maatschappelijk Hulpbetoon uitgekeerd in totaal pl.m. 25y2 millioen gulden tegen ruim 23 millioen over hetzelfde tijdvak in 1934. Voor een bedrag van in totaal f 1.302.000 zijn in 1935 verschillende werken in werk verschaffing uitgevoerd. Kon in vorige overzichten worden mede gedeeld. dat in de groote havencentra tus schen Elbe en het Kanaal Hamburg, Bre men, Emden. Amsterdam, Rotterdam, Ant werpen en Gent met hun resp. bijhavens in 1933 1500 zeeschepen meer binnen kwamen dan in het depressiejaar 1932 en in 1934 nog 2500 meer dan in 1933. In 1935 ls deze voor uitgang tot staan gekomen. In het geheel genomen kwam in de conti nentale Noordzeehavens geen schip méér binnen dan in 1934. De positie der Nederlandsche havens. Wanneer men hierbij bedenkt, dat des ondanks de Antwerpsche haven haar positie met 820 schepen en 1 14 millioen ton wist te verbeteren in vergelijking met 1934, dank zij een verkeerstoeneming, welke in hoofdzaak na de devaluatie van den Belga in ingetreden, en dat Emden een nieuwe winst van 200 sche pen en 300.000 ton kon boeken, zoodat de Ant werpsche cijfers tot 90 procent en die van Emden zelfs, tot 170% van die van 1929 zijn gestegen, dat Hamburg, Bremen en Gent zich op het peil van 1934 konden handhaven, dan is daarmede het beeld van onze Nederlandsche zeehavens zoowel aan den Nieuwen Waterweg als aan het Noordzeekanaal in 1935 duidelijk ge teekend; te Rotterdam zonder Vondelingen plaat kwamen 250, te Vondelingenplaat een 100-tal en te Amsterdam 320 zeeschepen min der binnen dan in 1934. Niettegenstaande de groote ertsaanvoeren in het eerste kwartaal, ae gunstiger tonnagecijfers over November en December, bereikte de in de Rotterdamsche havens aangekomen scheepsruimte niet eens het peil van 1934. Het is de vaart op Azië, die te Rotterdam het sterkst is getroffen en te Antwerpen de gunstigste cijfers aanwees. De minder bevredigende cijfers van het scheepvaartverkeer in de continentale Noord zeehavens zijn het gevolg van verminderden invoer voor het N.W. Europeesche achterland. Na de stijging, die vooral de aanvoeren van grondstoffen in de voorafgaande jaren ver toonden, Ls er thans een achteruitgang inge treden. De totale goederenaanvoer ter zee was er in 1935 Vz millioen ton kleiner dan in 1934. Wat gebeurde met f37.000? Steekpenningen en provisies. Donderdagmiddag zette de Haarlemsche rechtbank de behandeling voort van de zaak tegen den 56-jarigen commies der Nederland sche Spoorwegen, die in zijn betrekking als chef van het plaatskaartenbureau aan het Haarlemsche station groote bedragen heeft verduisterd. Een accountant der belastingen heeft een onderzoek ingesteld naar het verduisterde be drag. Het totaal was 137.364. In effecten zou ruim 100.000 zijn gestoken. De verdachte meent dat dit niet kan. Het verduisterde bedrag moet gelijk zijn aan het in effecten verloren gegane. Of het eene of het andere moet dus z.i. fout zijn. Volgens verdachte heeft hij geen geld voor huishoudelijke doeleinden gebruikt. Hij ont kent bij een andere bank of instelling dan de Twentsche Bank tè Amsterdam geld gedepo neerd te hebben. Op zijn huishoudelijke uitgaven heeft de ver dachte geen controle uitgeoefend. De presi dent meende derhalve dat verd. deze uitgaven moeilijk kon schatten. Spoedig beloopen zij meer, dan men wel zou veronderstellen. Ook heeft de verdachte niet aan anderen geld in bewaring gegeven. Volgens den president is uit de correspon dentie met een boven verdachte geplaatst ambtenaar, die toezicht moest houden op de financiën van dezen verdachte, op te maken dat deze ambtenaar van den verdachte steek penningen heeft aangenomen. De verdachte ontkent ten stelligste aan iemand steekpenningen gegeven te hebben. Verdachte heeft eens duizend gulden „te veel" in de kas gehad. De financieele contro leur heeft dit gemerkt en in Utrecht een goed woordje voor verdachte gedaan. Dit heeft geholpen en de controleur schreef den verdachte dat hij voor deze voorspraak wel een deel van het douceurtje van duizend gulden zou willen ontvangen. Het bedrag zou goed te pas komen, omdat de dochter van den controleur aan tuberculose leed. De officier memoreerde in zijn requisitoir het zeer hooge bedrag dat de verdachte heeft verduisterd. De omstandigheden waaronder het feit is gepleegd zijn zeer ernstig. De straf moet dus hoog zijn, waarbij in aanmerking genomen moet worden dat de controle niet scherp genoeg was. Er schijnt bovendien een eigenaardige verhouding te zijn geweest tusschen verdachte en den hooger geplaatsten controleur. De eisch was VA jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Silvain Groen, de verdediger, zei dat de grootte va nhet bedrag geen reden mag zijn de straf extra zwaar te laten zijn. De controle was slecht en eigenaardig is in ieder geval het feit dater geld in de kas zou zijn overgebleven. Voorts is het vreemd dat de bediende van de Twentsche Bank zoo goed- geloovig is geweest. Later heeft deze man zelfs, zij het onbewust, de speculatie in de hand gewerkt. Het is volgens den verdediger onmogelijk dat de verdachte 't verschil tusschen f 137.000 en f 100.000 voor het gezin zou hebben ge bruikt. De accountant heeft dit gat niet kunnen vinden. De verdediger meende dat het mogelijk was, dat door het feit dat de bankbediende geen kwitanties afgaf, dit ver schil is ontstaan. Deze bediende heeft, zooals hij zelf toegaf, een keer zelfs f 9Q0 getou cheerd van de rekening van den verdachte, hetgeen uiteraard ook niet was geoorloofd. Nu wordt onderhandeld dat de bediende van de Twentsche Bank de genoten provisies terug zou storten in de kas van de spoor wegen. De verdediger is ervan overtuigd' dat verdachte geen geld heeft achtergehouden omdat Mr. Groen nu alle financieele zaken heeft behandeld, waarbij de spoorwegen is aangeboden zoo veel mogelijk terug te be talen. De verdachte heeft zijn noodlot ontmoet door een prijs in de loterij. Daarmee is hij gaan speculeeren, om bedragen die hij ver loren heeft toen hij voor iemand borg stond, te herwinnen. Toen het sommetje was ver speeld, kwam hij tot andere daden, die nu deze terechtzitting ten gevolge hebben ge had. Mr. Silvain Groen vroeg de rechtbank een zoo licht mogelijke straf (ook gezien de lichte straf die eenigen tijd geleden in een derge lijk feit door de Haarlemsche rechtbank is opgelegd), opdat verdachte, na ontslag uit de gevangenis nog iets aan zijn leven zou heb ben. Verdachte zei nog dat f 8000 eigen geld verspeculeerd is, geld dat bij uit twee lote rijen heeft gekregen. Dringend vroeg hij de rechtbank rekening te willen houden met de ernstige gevolgen die deze zaak toch nog voor hem zouden hebben. De uitspraak is op 23 Januari. Negenjarig meisje ontvoerd. Dader echter zeer spoedig aangehouden. Donderdagavond omstreeks half zeven waren er eenige kinderen aan het spelen bij de woningen van de gemeentelijke woning- bouwvereeniging aan de Nieuiwborgstraat, toen daar de 26-jarige Van G., wonende te Hout-Blerik verscheen en aan het 9-jarig dochtertje van den spoorbeambte P. vroeg of zij mee wilde rijden op de fiets. Het kind dat er verder niet over nadacht, stemde erin toe, waarop een oudere jongen liet vol gen: „als zij meegaat, dan ga ik ook mee". Hierop antwoordde Van G.: „Ik heb jou niet noodig". Vervolgens fietste hij met het meisje weg in de richting van de Wieder, waar zich bosschen bevinden. De jongen waarschuwde echter den vader van het meisje, waarop deze eveneens per rijwiel, den dader achterna reed. Ook werd de gemeentepolitie van de ontvoering in kennis gesteld, die na een half uur het meisje terugvond. Het kind was geheel ongedeerd, doch door het gebeurde nogal overstuur. Thans was het zaak den ontvoerder op te sporen. Dank zij de activiteit van de Blerik- sche politie kon men onmiddellijk hierna den dader aanhouden. De dader bekende zich aan overtreding van art. 247 van het wetboek van strafrecht te hebben schuldig gemaakt. Hij is in verzekerde bewaring gesteld (A.N.P.) „Roerdomp" verliest een postzak. Nabij Croydon gevonden en doorgezonden. Kort na den start van de „Roerdomp", een der K.L.M.-vliegtuigen van het type F. 22, dat Donderdagmorgen in den gewonen dienst van Londen naar Amsterdam te 8.20 van Croydon vertrok, ontving de piloot Both de radiogra fische mededeeling, dat een postzak uit zijn machine was gevallen. De postzak was te rechtgekomen op een in de nabijheid van Croydon gelegen golfterrein en was onbescha digd. Both keerde onmiddellijk naar Croydon te rug en inspecteerde zijn machine. Het bleek, dat het slot van een der deuren van de ba gageruimte defect was geraakt, waardoor de deur- in de start was opengesprongen en de postzak uit het toestel was gevallen. De vertegenwoordiger der K.L.M. op Croydon overtuigde zich er van, dat de postzak, on beschadigd en verzegeld naar Croydon werd teruggebracht, waarop werd besloten, dat de „Roerdomp" de aankomst niet zou afwachten, doch onmiddellijk de onderbroken reis zou hervatten. De postzak zou per volgende ge legenheid worden verzonden. Geruchten rond den Aartsbisschop. Officier van Justitie heeft een onderzoek ingesteld. In verband met allerlei geruchten, die om trent den persoon van den Aartsbisschop heb ben geloopen, heeft de officier van juistie van de arrondissementsrechtbank te Utrecht Mr. A. N. Fabius, het tot zijn ambtsplicht ge rekend, zich er persoonlijk van te overtuigen of de Aartsbisschop tegen zijn wil, zooals het gerucht luidde, in het Antonius-ziekenhuis te Utrecht zoü worden verpleegd. Mr. Fabius heeft met Mgr Jansen gespro ken, ook heel vertrouwelijk onder vier oogen. Hij verklaarde, dat Mgr. Jansen zeer helder van geest en volkomen bij zijn ver stand bleek te zijn en den officier meedeelde dat hij geheel uit vrijen wil in het ziekenhuis verblijf houdt. De Aartsbisschop bleek kennis te dragen van de rondgestrooide praatjes, welke hij belachelijk noemde. Mr. Fabius had het niet op zijn weg vinden liggen, aan het onderhoud met den Aartsbisschop publiciteit te geven, maar ru hem van meerdere zijden er naar gevraagd was, had hij, aldus schrijft de Maasbode, aan welk blad wij dit bericht ontleenen, geen bezwaar daarvan mededee ling te doen, in de hoop dat nu een eind zou komen aan al de praatjes (er werd o.m. ge zegd, dat de aartsbisschop Protestant zou zijn geworden en uit het ziekenhuis zou zijn gevlucht. waarvan in het geheel niets waar is. Verdere electrificatie bij de Spoorwegen? Plannen zijn in studie. De spoorwegen zijn reeds geruimen tijd bezig met het uitwerken van plannen tot verdere electrificatie. Hiervoor zouden o.m. in aanmer king komen de lijnen AmsterdamUtrecht Arnhem, Den Haag(Rotterdam)Utrecht, AmsterdamAmersfoort en UtrechtEindho ven. Van groot belang zijn hierbij natuurlijk de stroomprijzen. Daarom is reeds bij verschil lende bedrijven opgave van de stroomprijzen gewaagd. Beslissingen zijn nog niet genomen, daar de plannen nog in een stadium van on derzoek verkeeren. De reis van ministers Deckers en Gelissen. Ontvangst te Warschau. Reuter meldt uit Warschau, dat de Neder landsche ministers Deckers en Gelissen daar vandaag verwacht worden. Gedurende hun verblijf, dat zooals bekend, moet dienen om de methoden te bestudeeren, welke in Polen ter bestrijding' van de crisis worden toege past, zullen de ministers ontvangen worden deer den President der Poolse he Republiek zullen een bezoek aan Krakau brengen, aan en door den minister-president. De ministers een aantal industrieele instellingen in Op- per-ilezië en aan landbouwinstellingen in Posen. Euwe over de toekomst van het wereldkampioenschap. Nog verschillende onderhandelingen gaande. Voor de Rotterdamsche Volksuniversiteit heeft dr. Euwe Donderdagavond een lezing gehouden, waarin hij enkele mededeelingen heeft gedaan over de toekomst van het we reldkampioenschap. Dr. Euwe zeide o.m.: De berichten over den wedstrijd op den Semmering in de couranten waren gedeeltelijk onjuist. Toen ik zelfs nog geen uitnoodiging tot het daar spelen van een revanchematch had ontvangen, is er bericht dat ik de uitnoo diging had aangenomen en ik had geantwoord dat het mij genoegen zou doen te spelen in Oostenrijk! Inmiddels heb ik echter toch een uitnoodi ging ter zake ontvangen. De voorgestelde da tum schikte mij echter niet en als er iets van het plan komt dan zou ik er kunnen spelen in October 1937. Wat een match met Capablanca betreft: .Capablanca Ls er op blijven aandringen dat Euwe hem zou beloven met hem te zullen spe len als Aljechin ter zake niet aan de gestelde eisc.hen zou voldoen. Euwe heeft deze belofte niet gedaain, doch wil als de revanchewedstrijd met Aljechin niet tot stand komt de regeling in handen geven van den Wereldschaakbond. Ook de verliezer zou dan een deel van den. geldprijs krijgen. Een commissie van drie, boven de partijen staande, zou dan met de regelingen worden belast. De door den We reldschaakbond officieel gestelde candidaat zou de helft van het voor den wedstrijd be- noodigde bedrag zelf bijeen moeten brengen, de andere helft zou de Wereldschaakbond dan geven. Capablanca heeft voorts kenbaar gemaakt verschillende wijzigingen in de regelin?' te wenschen o.a. betreffende het aantal partijen 1 (beperking tot zestien) en verandering van den speelduur. In 1935 van 63.0 tot 61.5. Het Centraal Bureau voor de sta tistiek heeft een statistiek gepubli ceerd van het algemeene indexcijfer der Nederlandsche groothandelprij- zen. Blijkens deze mededeeling be droeg dit indexcijfer over December 1935 (1926-1930 100) 62.5 tegen 62.7 in November; een vermindering dus met 0.3 pet. Over het geheele jaar 1935 beliep het algemeene indexcijfer 61.5 tegen 63.0 over 1934, een verlaging dus van 2.4 pet. Over 1931 was het indexcijfer 76.3, over 1932 64.6 en over 1933 62.9. Het indexcijfer van de groothandels- prijzen der voedingsmiddelen bedroeg over 1935 65.4, tegen 66.9 over 1934; dat der grondstoffen (inclusief hulp stoffen) 43.0 (vorig jaar 42.8) en dat der afgewerkte producten 66.6 (vorige jaar 68.4). Vestigingseischen voor den middenstand. Vakkundigheid en financieele draagkracht? Omtrent het komende wetsontwerp tot het stellen van vestigings-eiscnen voor midden- standsbedrijven, c!at thans om advies aan den Raad van State is verzonden, verneemt het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren, dat het in het voornemen van de regeering ligt, de vestigings-eischen te beperken tot vakkun digheid en financieele draagkracht; tenzij da Raad van State anders adviseert en de regee ring dit advies mocht volgen, zal de behoefte dus niet tot de eischen worden gerekend. laxeer- Y" A tabletten werken zachf en zekerSm DOOS 60 CT Wik .[«FfflTOrffll (Adv. Ingez. Med Regeering bezig met de Reisbelasting. De regeering heeft thans een proeve van een wetsontwerp tot heffing eener belasting op buitenlandsche plezierreizen gereed ge kregen. Dit is nu aan belanghebbende orga nisaties voorgelegd teneinde deze in de, ge legenheid te stellen zich daarover uit te spreken. Medische zending in Indië. Lezing van Dr. K. P. C. Gramberg. HAARLEM Vrijdag. Dr. K. P. C. Gramberg, die jarenlang werk zaam is geweest bij de Doopsgezinde zending op Java en die directeur is geweest van het ziekenhuis te Kelet, heeft gisteravond in de Doopsgezinde kerk een en ander van zijn werk bij de medische zending verteld. Ds. J. M. Leendertz sprak een inleidend woord. Nadat de aanwezigen gezang 18 van de Doopsgezinde gemeente hadden gezongen, ving dr. Gramberg zijn lezing aan. Het is noodig dat men medeleeft met de medische zending, aldus spr. Er heerscht na melijk, ook al door de verlaging der subsidies, geldelijke nood bij het zendingswerk. Dit zendingswerk kan niet gemisht worden, want de nood in de tropische landen is groot en ondanks de vele moeilijkheden, die ook hier heerschen, mag men dit niet uit het oog verliezen. Vele ziekten moeten in Indië bestreden wor den. Daar is in de eerste plaats de malaria, waardoor velen aangetast worden. Evenals de mijn wormziekte en de beruchte huidziekte, de framboesia kan de malaria met succes be streden worden. Ook tegen de groote kinder sterfte onder de inlanders kan door het op richten van poliklinieken veel gedaan worden. De bevolking vraagt uit zichzelf niet om hulp. De eenigen, die uit eigen beweging ko men zijn de bedelaars. Vóór alles moet de arte, die in Indië werkt, de mentaliteit van den inlander leeren kennen. Bij den Javaan spelen demonische machten van de natuur een alles overheerschende rol. De menschen, die volkomen op de hoogte zijn van deze machten, zijn de doekoens, de medicijnmees- sters. Door het groote geloof van den Javaan aan de kennis van den doekoen, wordt het werk van de medici ten zeerste bemoeilijkt. Het gaat er dus niet alleen om, het vertrou wen van de inlanders te winnen, maar men moet hen ertoe brengen een geheel andere houding tegenover het leven aan te nemen dan zij gewoon zijn. En dat is bij de groote mate van aaneensluiting, bij het gemis aan individualiteit onder de Javanen, zeer moei lijk. Het is niet voldoende, dat men medicij nen verschaft e.d., maar men moet ook de angst voor de demonen uitroeien. Dit kan ge beuren door hen te leeren, dat er een hoogere macht bestaat. Ver vorens liet dr. Gramberg twee interes sante films vertoon en, één van den medischen arbeid in het ziekenhuis te Kelet en één meer speciaal van de behandeling van melaatsche. Sprekende over de melaatschheid zeide dr. Gramberg, dat het eigenaardig is, dat speciaal de lepraliiders zoo geschuwd worden door gezonde menschen, terwijl lijders aan andere zeer besmettelijke ziekten vewoon be handeld worden. De melaatschbe'd is echter in het geheel niet zoo besmettelijk. Wanneer men er snel genoeg bij is, kan de ziekte zeer zeker genezen worden. De angst voor uitstooting echter houdt den leproos zoo lang mneelijk terug van den gang naar den dokter. D^t moet veranderen, zc,de spr.. daar het een foutieve opvatting is. Alleen bij zeer nauwen omgang is besmetting mogelijk, zoo besloot dr. Gramberg zijn-interessante lezing,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2