UIT HET BUITENLAND THIJS IJS IN DE KNEL VERSTOPPING MAANDAG 13 JANUARI 193* Delegatie zal de vlootconfe- rentie nog niet verlaten. De minister van buitenlandsche zaken en de minister van marine hebben in een ge meenschappelijke conferentie besloten dat Japan de vlootconferentie te Londen, zoo mo gelijk, niet terstond zal verlaten en het Ja- pansche standpunt tot het einde toe zal blij ven verdedigen, aldus Reuter. Volgens de Asahi Sjiihboen heeft de minis ter van buitenlandsche zaken aangedrongen op voortzetting der pogingen te Londen het Japansche standpunt te verdedigen. Van de zijde der marine-autoriteiten werd echter met klem geëischt, dat aan de onderhandelingen een einde zou worden gemaakt, daar de hui dige situatie onmogelijk wordt in verband met de verklaringen van Nagano over de on verzoenbaarheid van het Britsche standpunt -net dat van Japan. Conferentie morgen weer bijeen Uit Londen meldt Reuter: De volgende bij eenkomst van de vlootconferentie zal niet, zooals bepaald was, op heden. Maandag doch op Dinsdagochtend worden gehouden. Wat het gerucht betreft dat Duitschland en Rusland zullen worden uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen wordt uit offi cieuze bron vernomen, dat de Britsche regee ring tot nog toe die mogelijkheid niet in stu die heeft genomen. Men acht het echter niet onmogelijk, dat, indien na het vertrek der Ja pansche delegatie de vier Westersche mogend heden tot een overeenstemming geraken, an dere zeemogendheden met name Duitschland en Rusland naar Londen zullen worden uitge noodigd, Japansche kabinet keurt instructies goed. Zondag is het Japansche kabinet opnieuw te Tokio bijeengekomen, waarin goedkeuring na ampele discussie werd gehecht aan de instructies, zooals die in haar origineelen vorm waren ontworpen voor de Japansche vlootdelegatie in Londen door de ministeries, van buitenlandsche zaken en van marine. Na de kabinetszitting' heeft de eerste minister, Okada, de keizerlijke goedkeuring voor het plan gevraagd en gekregen. Vervolgens heeft Hirota, naar verluidt, de instructies geseind aan de Japansche delegatie in overeenstem ming met de beslissing van het kabinet. Deze omvatten, naar verluidt, de volgende punten: 1. De Japansche regeering betreurt het, dat andere mogendheden tot- dusver nog niet het billijke en eerlijke karakter van het Ja pansche plan tot vaststelling van een ge meenschappelijke maximumgrens voor alle maritieme bewapening hebben erkend; 2. Japan zal daarom zijn plan nauwkeuri ger uitwerken, in het bijzonder wat betreft het aanvalswapen; 3. Indien de andere mogendheden echter ook in de toekomst zouden weigeren Japan's voorstellen in overweging te nemen, dan zou Japan genoodzaakt zijn, zich van de vloot conferentie terug te trekken. In dit geval zou Japan zich misschien bereid verklaren een waarnemer ter conferentie achter te laten, indien deze dan althans nog wordt voortge zet. De vlootconferentie te Londen. Japansche delegatie zal de conferentie nog niet verlaten. Haar instructies. De conferentie morgen weer bijeen. lijn gevoerde Duitsch-Zwitsersche besprekin gen over de hervatting van het reisverkeer naar Zwitserland hebben Zaterdag tot een overeenstemming geleid. De Duitsche bureaux waar Zwitsersche reisbetalingsmiddelen wer den uitgereikt, hebben aanwijzing ontvangen reisvergunningen voor Zwitserland te ver strekken. Japan. DiuiitscMancL Reisverkeer met Zwitserland weer normaal. Officieel wordt, naar het D. N. B. meldt, medegedeeld: De in de laatste dagen te Ber- Pruisische kerken verwerpen de kerkcommissies. Proclamatie der Evangelische predikanten. In alle Evangelische Pruisische kerken hebben de predikanten een proclamatie tot de geloovigen gericht, waarin naar Reuter •meldt o.m. gezegd wordt: „De staat heeft kerkcommissie ingesteld, belast met de leiding van de kerk. De Broederraad van de Oud-Pruisische Unie acht deze instelling funest. Bijgevolg erkent de Broederraad de door den staat ingestelde kerkregeering, ver tegenwoordigd door de commissies, niet. De ■Raad gaat voort in de kerk als voorheen zijn hiërarchieke functies uit te oefenen. Hij herinnert de predikanten aan de verplichting die zij voor God. voor de gemeenschap der geloovigen op zich hebben genomen en geeft •hun de opdracht de hiërarchieke functies ii> •haar uitgestrektheid uit te oefenen". OFFICIEELE ROUW IN BELGIë OPGEHEVEN. Uit Brussel, 11 Jan. Koning Leopold heeft, evenals dit na het overlijden van Koning Al- bert is geschied, besloten, den duur van den officieelen rouw, die na den dood van Konin gin Astrid was voorgeschreven te bekorten. De rouw zal vandaag worden opgeheven. Aan het hof zal hij evenwel nog gehand haafd blijven. (Reuter.) Aardverschuiving bedreigt een Fransch stadje. Enorme aardmassa in beweging. De Italianen op het punt Makalle te ontruimen? Hoe tanks in de val worden gelokt. Uit Parijs, 12 Januari: In de onmiddel lijke nabijheid van de stad Gap in Zuid- Frankrijk is een grondmassa van ruim een millioen kubieke meter in beweging gekomen Met een snelheid van twee tot drie meter per idag beweegt de massa zich in de richting •van Gap. Een kanaal is reeds volkomen be dolven. Door deze grondverschuiving heeft zich een kunstmatig meer gevormd, welks watermassa's de stad dreigen te over- stroomen. Ten zuiden van Grenoble is een geheele heuvel in beweging gekomen. Een rivier is uit zijn bedding gedrongen. De verkeersver binding met een naburig dorp is volkomen afgesneden (A.N.P.) (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIé, Zondagavond. De Abessynische troepen omsingelen Ma kallé vrijwel aan alle kanten en het grootste deel der Italiaansche troepen heeft thans de stad verlaten, waarvan de verovering nog slechts negen weken geleden met zoo veel op hef door ae Italianen werd aangekondigd. Onder den drang der Abessynische troepen, die thans Makallé en haar verbindingslijnen bedreigen, zijn de Italianen meer dan 30 mijl teruggetrokken tot aan Masoboe. Daar zullen zij in het nauw worden gedreven door de legers van Ras Seyoem en Ras Kassa, die van de Westzijde zullen komen opzetten en het leger van generaal Kassa, den minister van Oorlog, dat zich aan de Oostzijde bevindt. De Italianen hebben een klein garnizoen te Makallé achtergelaten, meer uit sentimenteele overwegingen clan uit een strategisch oogpunt. De Abessyniërs houden vol. dat zij de stad ieder oogenblik*binnen kunnen rukken. Ma kallé lijkt op het oogenblik veel op een spinne- web. Beide legers willen de spin zijn en trach ten het andere in de positie van de vlieg te brengen. Vermoedelijk zullen de Abessynische troepen daarna Haussien omsingelen, dat veel moei lijker zal zijn te bezetten, omdat het midden in een open vlakte ligt, die geen gelegenheid voor guerilla-methoden biedt en omdat het versterkt is door loopgraven en artillerie. De thans door de Abessyniërs veroverde po sitie snijdt de directe verbindingen tusschen Aksoem, Adoea en Makallé af. De Italiaansche versterkingen moeten nu een grooter omweg maken om de plaats van bestemming te be- De Italianen werden in het zuiden bij Kerelle in hun opmarsch gehinderd en verloren daarbij zes tanks, een radio-zendinstallatie en hon derden inheemsche soldaten. De Abessyniërs hebben thans 21 tanks, tien vliegtuigen en meer dan 60 machinegeweren veroverd. De Italianen trachten de radiover bindingen der Abessyniërs van beide fronten te vernielen. Vandaag zijn hier drie Mohammedaansche priesters aangekomen, die vele dagen lang hebben gereisd om den keizer te vertellen, dat zijn „ster rijzende is en het oogenblik thans gunstig is om de Italianen tot aan de zee terug- te dringen." De keizer dankte hun voor him advies. Vier Italiaansche gevangenen, die in een slag bij En da Selassie zijn ge vangen genomen, vertelden mij hoe een Italiaansche troepenmacht van 1600 man en 19 tanks in een nauwe vallei in de val .werd gelokt en ver slagen werden, waarbij zij 800 man en alle tanks verloren. (Volgens het A.N.P. zou deze slag op 14 December plaats gehad hebben). De gevangenen waren vier magere, onder voede jongens, die in 1911/'12 zijn geboren, die er grotesk uitzagen in te groote overgeschoten Amerikaansche uniformen. Zij rookten siga retten terwijl zij vertelden. Dit is de geschiedenis van korporaal Guer- remi Remo van het tar.kcorps var. het regi ment van den hertog van Abrizi: „We kregen tezamen met andere tanks het bevel om tegen den vijand op te rukken. Een aantal vrachtwagens met nieuwe voedsel- en ammunitie-voorraden was aangevallen. Wij. trokken ongeveer-zestig K.M. Zuidwaarts in de richting van Enda Selassie en kwamen daar in een nauwe vallei met steile wanden. Het tank corps vond na een bocht in den weg den-grond plotseling met groote blokken steen bezaaid. Wij waren in de val gelokt. De tank, die voorop reed. legde het af, de anderen hoopten zich achter het eerste slacht offer op, zoodat zij er niet voorbij konden en evenmin terug konden keeren. 1600 man Ita liaansche troepen, bestaande uit blanken en Askaris volgden ons op den voet. Een geweldig vuur van beide zijden van de bergen werd op ons geopend. Daarop ontstond een chaos. Een der tanks raakte in brand. De infanterie werd eenvoudig neergemaaid. Onze tank gleed opzij van een helling af, wij konden noch bewegen, noch vuren. Minstens de helft van de infanterie werd gedood, de anderen namen de vlucht en de Abessyniërs vuurden links en rechts. De soldaat Egisto en ik openden de deur van onze tank en hielden onze handen op, toen wij zagen, dat onze tank door Abessyniërs werd omgeven. We werden gevangen geno men." Ik vroeg hen hoe het met het moreel der Italiaansche troepen gesteld was. Zij lachten en zeiden: „Dat kunnen wij niet zeggen, want wij zul len den een of anderen dag weer naar Italië terug moeten". Ik vroeg hen wat zij van de fascisten als sol daten dachten. Zij lachten nog luider, maar zeiden niets. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) Hevige strijd ten westen van Makalle. Het A. N. P. verneemt uit Addis Abeba: De berichten van het noordelijke front melden, dat de gevechten om Makalle voortgaan. Bij zonder fel schijnt de strijd op 20 K.M. ten westen van Makalle te zijn. De Abessynische opmarsch wordt thans gericht op Abaro, dat ongeveer 25 K.M. ten noorden van Makalle ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaar lijk voor de Italianen genoemd. Tengevolge van den bijna veertien dagen durenden regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaanschen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abessyniërs blijven dezen toe stand uitbuiten. Abessynische troepen aan de Sjebelli verslagen. Volgens den correspondent van het D. N. B. te Asmara is op den derden Januari de aan Italiaansche zijde strijdende sultan van Sji- wali met 1000 man en een aantal machine wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel dat een milde en prompte uitwerking heeft I DB1 I CM ln doosjes vanaf 20 ct KL m I Lb Ci Bw Bij alle apoth. en drog. (Adv. Ingez. Med.) geweren, na een marsch van 200 K.M. in het dal van den bovenloop der Sjebelli aangeko men, waar hij, naar gemeld wordt, bij Gabba een aanval deed op Abessynische strijdkrach ten. die hij op de vlucht dreef. - De Abessi- niërs zouden 474 dooden en tal van gewonden op het slagveld hebben achtergelaten De ka-ijgers van den sultan werden bij hun aanval gesteund door Italiaansche bommen werpers. Gemeld wordt, dat de Abessyniërs bij ver schillende botsingen meer dan 200 dooden hebben achtergelaten, terwijl, de .verliezen der Italianen zoudên bestaan uit vijf dooden en eenige gewonden. Zal het Vaticaan bemiddelen? Uit Parijs: Wederom is eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessinië, op 'grond van ge ruchten, volgens welke het Vaticaan heimelijk het initiatief zou hebben genomen, zich daarbij bedienende van de tusschenkomst van België, om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome van het invloed rijke dagblad „Le Temps" schrijft aan zijn blad, dat België, op inspiratie van het Vati caan 20 Januari wellicht aan den Volkenbond zal voorstellen een commissie van onderzoek naar Abessynië te zenden. Italiaansche bommenwerper in Eritrea verongelukt. Op het vliegterrein bij Massaoea is Zater dagavond blijkens een A. N. -P.-bericht uit Rome een Italiaansche bommenwerper met drie man aan boord bij een gewone oefen- vlucht door onbekende oorzaak verongelukt. De bemanning, kon niet meer bijtijds ge bruik maken van de parachutes. Alle drie zijn om het leven gekomen. Hauptmann's gratieverzoek afgewezen. Door het Hof van Genade. Het Hof van Genade van den staat New-Jersey is Zaterdag in geheime zitting bijeengekomen om te beraad slagen over Hauptmann's verzoek om gratie. Het Hof heeft Hauptmann's verzoek afgewezen. Hauptmann hoorde met kalmte den uit spraak van het .Hof van Genade aan. Hij verklaarde steeds de waarheid te heb ben gezegd, hij heeft thans niets meer te zeggen. De beraadslagingen over de uitspraak duurden ruim zes uur. De attorneys van den staat en de veroordeelde werden gehoord. De uitspraak kwam tot stand met zeven voor en één tegen, nJ. de stem van gouver neur Kcffmann. die sich des middags reeds in die richting had uitgelaten. Nieuwe behandeling van het proces nog mogelijk? Naar het A.N.P. verneemt blijven Haupt mann nog twee wegen open: uitstel van executie door gouverneur Hoffmann met ten hoogste 3 maal 30 dagen of hervatting van het proces op grond van niéuw bewijsmateriaal, in te dienen dooi den verdediger. Wordt dr. Condon nog verhoord? Hoffman, de gouverneur van den staat New-Jersey zou, volgens een Reuter-bericht,, van plan zijn Wilentz, den procureur-generaal, opdracht te geven dr. Condon te arresteeren en hem een verhoor af te nemen. Condon (be kend als de geheimzinnige onderhandelaar „Jafsie"), die'naar Zuid-Amerika is vertrok- ken.is opgetreden in de zaak-Lindbergh als bemiddelaar voor het losgeld. Men neemt aan, dat gouverneur Hoffmann wel een middel zal vinden om Hauptmann's executie tegen te houden, totdat men Cordon een verhoor zal hebben afgenomen. Gouverneur Hoffmann heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat Hauptmann nooit de eenige schuldige heeft kunnen zijn bij de ontvoering van baby Lind bergh. Ik geloof niet, aldus Hoffmann, dat het recht met de executie van Hauptmann ge diend zal zijn. HET TOONEEL. Amsterdamsche Tooneelvereenigirig. De B 21 vliegt om de wereld. ,De B 21 vliegt om de Wereld", heeft in Amsterdam niet gedaan wat men er van verwacht had. althans dit stuk met zijn voor Nederlanders toch zoo suggestieven titel ging op de Kerstdagen nog wel voor matig bezette zalen. Nu ik dit „spel van de lucht" Zaterdagavond in onzen Stadsschouwburg heb gezien, vraag ik mij af, wat toch wel de oorzaak hiervan kan zijn. Want dit stuk heeft voortreffelijke kwaliteiten. Er is span ning in, het boeit van het begin tot het eind. heeft een levendigen, vlotten en zeer natuur lijken dialoog en 't speelt in de vliegers- wereld, een miiieu waarvoor wij in ons land toch waarlijk wel interesse hebben. Daarbij wordt het over de geheele linie superieur vertolkten toch bleef het publiek weg. Is dit vroeg ik mij af niet voor een deel te wijten aan de kritiek. O, de Amster damsche critici hebben er niet slecht over geschreven, maar geestdriftig is toch heel anders. Het is wel opmerkelijk, dat onze kritiek althans een groot deel er van altijd een stuk veel _meer onder de loupe neemt, als het van "een Hollander is, dan wanneer het van een nog onbekend auteur is. Men is er dan als de kippen bij, om de fouten en de zwakke plekken op te speuren en bloot te leggen. Was er nu niet eens reden, om wat meer enthousiast te schrijven, nu een jong auteur in zijn eersteling zoo overtuigend de bewij zen gaf „le don du theatre" in hooge mate te bezitten? Want dat is in ons land toch een zeldzaamheid. O, zeker, het stuk heeft ook gebreken, het is zelfs als geheel meer ge dramatiseerde reportage, dan een afgesloten drama, maar niet velen zijn in staat vier bedrijven - 't overbodige 2de zonder ik uit - zoo spannend en pakkend tooneel te schrij ven als deze auteur het in De B 21 vliegt om de wereld, deed. En daarbij een aparte en interessante wereld zoo overtuigend en bewogen voor ons te doen leven. Voor een debuut is het opmerkelijk knap en er was hier nu eens alle reden om dezen auteur met warme bewoordingen hartelijk welkom te heeten in de rij van de toch zeer schaarscbe Hollandsche tooneelschrijvers De intrige van het stuk is vrij eenvoudig. Het behandelt enkel de rondvlucht om de aarde in vijf dagen door een vliegmachine, welke vlucht voornamelijk als reclame door een luchtvaartmaatschappij wordt georgani seerd. Het is een Deensche Maatschappij en de schrijver noemt haar de D.L.C. Maar wij, Hollanders, denken bij het zien van dit stuk onmiddellijk aan de K.L.M., aan de emotion- neerende kerstvluchten van onze eigen vlieg tuigen naar en van Indië, aan den opwinden den tocht naar Melbourne en onze Uiver. Het stuk is dus in hooge mate actueel. 'Het eerste bedrijf geeft de commissarissen- vergadering, waarin na een hartstochtelijk en warm pleidooi van den directeur van de D.L.C. tot de rondvlucht besloten wordt, de derde acte brengt ons ln een vliegerswachtkamer op het vliegveld, waar Peter Olsen, na zijn aankomst van een verkeersvlucht verneemt, dat hij is aangewezen als eerste piloot van de B 21, het 4de bedrijf geeft het afscheid van Olsen en zijn vrouw voor de rondvlucht en in de laatste acte die weer in de directeurskamer van het gebouw der D.L.C. speelt beleven wij de op perste spanning van den laatsten dag van dezen tocht met als slot het verpletterend be richt van het vergaan in een hevig onweer boven den Atlantischen Oceaan van het door Olsen bestuurde vliegtuig. Dit is eigenlijk alles, maar hoe spannend en levendig geeft de schrijver ons deze rondvlucht met haar sterke reacties op de verschillende er bij betrokken personen, zóó, dat wij, toeschouwers, het als het ware meemaken en wij tegen het slot mede den adem inhouden, wanneer het S.O.S. sein doorkomt en wij gaan voorvoelen, wat het einde van deze rondvlucht .zal zijn. Reportage?Goed, maar dan toch verba zend knappe en sterk-emotiomieerende, dra matische reportage, zonder één valsch effect of een sentimenteelen toon. Men heeft kritiek geleverd op het vrouwtje van Olsen, dat den directeur tracht te bewegen haar man niet voor deze rondvlucht aan te wijzen. Ongetwij feld is dit voor de vrouw van een vlieger even een zwak moment, maar is het ook weer niet menschelijk. vooral, waar zij een baby ver ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Daar komt de oude heks warempel al aanzetten. De schrik slaat Thijs om het hart. Welk wreed lot zal hem te wachten staan? Nu is de heks al bij de kooi aangekomen. „Ha, ha, beste jongen," zegt de booze vrouw valsch, „ben jij nu die Thijs IJs? Nu, bekijk je zelf nog maar eens goed, want je beren huidje zul je nog maar een oogenblikje aan mogen hebben. Zoodra ik op mijn fluit speel, verander je in een varkentje. Ben je nu niet blij? Dat brengt weer eens wat verandering. En als je eenmaal goed en wel in je nieuwe velletje zit, brengt mijn man je naar de markt. Dan verdienen we nog een aardig sommetje met je. En wie weet op wat voor een keurig gedekte tafel je nog eens terecht komt. Ha, ha, ha...,." En de heks laat zoo'n schellen lach hooren, dat zelfs de boomen in de buurt er van staan te trillen. wacht en dus in een toestand verkeert, die haar nerveuser maakt dan in normale omstan digheden? Niet alle vrouwen van vliegers zijn heldinnen, zij zullen toch zeker ook wel hun zwakke oogenblikken hebben. Een dramatische fout is het dus zeker niet. Minder verantwoord leek het mij, dat Andersen, de algemeene se cretaris, dit verzoek zoo sterk ondersteunde. Wat toch van het vrouwtje verklaarbaar was, was het niet bij den man van het vak. Men zou de opmerking kunnen maken dat Niels Hansen, die zijn ontslag neemt als hoofd van de D. L. C. en gebroken in el kaar zinkt, na het verongelukken van de B 21 toch niet van het hout is. waaruit men di recteuren van luchtvaartmaatschappijen maakt. Zeker is het, dat hij op dat moment niet meer de sterke man is van het begin. Dat er nog altijd machten zijn, sterker dan het menschelijk vernuft en de machine ..God heeft het niet gewild!" zegt Sonja Ol sen dat bewijst de geschiedenis van de luchtvaart eiken dag en ook Hansen, zoo goed als de commissarissen weten dit toch. Daarom lijkt mij het slot de verontwaardiging van de commissarissen en van den secretaris van 't Departement van Luchtvaart en Hansen's entslag niet het beste deel van het stuk. Maar hoe veel voortreffelijks staat daar te genover. Hoe uitstekend tooneel en sterk van dialoog is de vergadering der commissarissen in I. we)k een levendige en rake schildering geeft de schrijver van het milieu- der vlie gers, welk een zuiver en menschelijk tooneel- tje was de scène tusschen Olsen en zijn vrouw, wanneer hij haar spreekt over het mooie van zijn beroep, hoe gevoelig ook zonder één moment van overgevoeligheid het afscheid tusschen deze twee jonge men- schen met dat knappe theater-effect onmid dellijk daarna van het radio-verslag en het hoorbaar vertrek van de B. 21. welk een stij gende en beklemmende spanning bij het S.O.S. bericht in het slotbedrijf! En met welk een zekerheid heeft de schrijver al die ver schillende types zoowel van de commissa rissen als de vliegers en die kostelijke „Stom pje" vlug en raak geteekend. Ook daarin zaeen wij den geboren tooneelschrijver. Voor de acteurs moet dit wel een bijzonder prettig stuk om te spelen zijn. Het is dan ook onder de regie van Defresne een superieure vertooning geworden, een opvoering, die de Amsterdamsche Tooneelvereeniging alle eer aandoet. Neen, het is niet waar, dat ons too neel achteruit gaat. Wie een z~o prachtige voorstelling als van „De B 21' vliegt om de Wereld" heeft bijgewoond, zal moeten getui gen, dat er nog acteurs in Nederland zijn. ik behoef niet in détails af te dalen, want heel de opvoering stond op hoog peil en allen ston den allen volkomen voor hun taak. Ik heb in kritieken gelezen, dat Van Dalsum als Niels Hansen aan het slot te veel gaf. Misschien was dat bij de première te Amsterdam het ge val, maar gisteren was daar geen sprake meer van. Van Dalsuhi speelde de rol van den direc teur absoluut beheerscht, krachtig, dominee- rend, forsch in het begin, bewogen, nerveus, geslagen aan het slot. En naast dezen hoofdpersoon, wat al prach tige types! Welk een kleur kreeg de vergade ring bij dat sterke spel der commissarissen Max Croiset, Hein Harms, Paul Huf hij voor al zeer levendig en La Chapelle de laat ste van een ontroerende menschelijkheid van Carpentier Alting zeer mooi vooral in zijn stille spel als de zeer humane secre taris en van Van Warmelo als Dr. Findersen! En hoe voortreffelijk werden ook de vliegers uitgebeeld, Louis van Gasteren als „opa", de oude vlieger van ervaring een wel bijzon der mooi en warm gespeelde rol Paul Storm als baby, heerlijk jong en vlegelachtig, Ben Groenier en niet te vergeten Stompie, den oud mechanicien, 'n zeldzaam geestig gespeeld typetje van Sternheim. En dan waren er Frits van Dijk en Willy Haak als het jonge paar Olsen, hij mannelijk, ernstig, overtuigd van zijn roeping, zij van een innerlijke gespan nenheid, gevoelig, nerveus en alleen aan het slot maar dat wilde de schrijver zoo mis schien van een wat al te groote bijna bo- venmenschelijke beheersching. Stuk en opvoering hadden hier te Haarlem een zeer groot en volkomen verdiend suc ces. Ten slotte een advies: dit stuk als school voorstelling, het zou de jeugd op slag verove ren voor het tooneel! J. B. SCHUIL RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 14 JANUARI 1936. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzendmg 5.30—6.00 VPRO. 8.— Gram.pl. 10.— Morgenwijding, grampl. 10.30 Viool en piano. 11.— Kookpraatje. 11.30 Gram.pl. 11.45 Orgel en zang. 12.30 De Octophonikers. 1.30 Gram.pl. 2.Omroep orkest en soliste. 3.— Kniples 4.Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinder halfuur. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.Omroep orkest. 7.Voor de kinderen. 7.05 Piano recital. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten. 8.10 Kovacs Lajos' orkest. 9.05 Radiotóoneel 9.25 Russisch koor uit Parijs en Gram.pl. 10.15 Gram.pl. 10.25 Bridgeles. 11.— Berich ten. 11.10 De Avro-Decibels. HILVERSUM 301 M. KRO -uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-orkest 2.Vrouwenuur. 3.Modecorsus. 4.Gram. platen. 4.15 KRO-orkest. 5.— Koorconcert en Gram.pl. 6.— De KRO-Melodisten. 6.40 Lezin gen. 7.35 Gram.pl. 8.Berichten. 8.10 Ver volg orkestconcert. 9.45 Gram.pl. 10.Marek Weber's orkest 10.30 Berichten, grm.pl. 10.45 Vervolg van 10.00. 11.1512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.Gram.pl. 12.50 Lei- cester Opera-orkest. 1.50 Gram.pl. 2.35 BBC- Schotsche Orkest m.m.v. soliste. 3.35 Oude Engelsche dansen. 4.20 Couserie. 4.40 Het Harpsichord-Trio en soliste. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Zang. 7.15 Fransche des. 7.50 Causerie. 8.20 Zang. 8.35 Radiotooneel. 9.50 Berichten. 10.20 Dialoog. 10.40 BBC- Theater-orkest m.m.v. soliste. 11.35 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Parijseh Sym- phonie-orkest. 2.50 en 4.20 Gram.pl. 5.50 Or kestconcert. 9.05 Zang. 11.0512.35 Dans muziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Uit Leipzig: Om roeporkest, Emdé-orkest, koor en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Concert. 5.20 Uit Mün- chen: Omroeporkest en militair orkest. 7.30 Omroeporkest, koor en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 en 5.20 Gram. platen. 6.35 Salonorkest 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 6.50 Gram.pl. 700.5 Vioolrecital platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Salonorkest. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gram.pl. 70.5 Vioolrecital 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Cram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.3011.20 Verzoekprogramma m.m.v. vijf orkesten en solisten. (Om 9.20 en 10.05 Be richten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2