Een fraaie 61 overwinning op de Franschen. DE WEDSTRIJD. Een aer Necterianasche aoeipunieu meb unu iiOftSienue jjiaxiscxien. y, 1, n. r.;_ Llense, Mattier en Diagne. ue nansche doeiman Llense heeft heel wat moeten doorlaten, maar ook veel gestopt. Hier heeft hij succes. In het midden de toesnellende Wels. VAN HEEL DROK hoede; als hij zich er weer eens doorheen werkt, moet Halle zich op den bal werpen om te beletten, dat de kleine Franschman scoort. De corner, hierdoor ontstaan, levert geen re sultaat op. Ook een corner op het Fransche doel kan worden^ weggewerkt. 04 en 14. De Hollanders doen hét wat rustiger aan; het vierde doelpunt komt dan ook vrij onver wacht; het ontstaat uit een van de vele ge vaarlijke open aanvallen. Weber plaatst ver naar voren bij een afgeslagen aanval en Ver- riest die mist, kan Eakhuys niet houden. Met een kogel hoog in den hoek, is het vierde doelpunt van Nederland ontstaan (04). Er moet nog een half uur gespeeld worden! Doch de Franschen, aangemoedigd door hun eigen publiek, kunnen zulk een zware neder-, laag niet verkroppen en komen terug. Zij wil len de eer redden en werkelijk gelukt het den snellen Courtois, na 20 minuten de eer van Frankrijk te redden. Doch dank zij een fout van Caldenhove, want deze geeft na een duel met Monsallier naar binnen af, schuin naar zijn eigen doel, waar Courtois het ieder te pakken krijgt; met een zuiver schot is Halle gepasseerd. (1—4). De Franschen zijn nu weer wat sterker; Halle moet meermalen optreden. Een schot van Drok bij een plotselingen aanval valt nog te noteeren en al mag er van het Fransche team wat meer initiatief uitgaan in deze perio de, de aanvallen van Nederland, hoewel min der talrijk, blijven uiterst gevaarlijk. Een naar voren gespeelde bal van Smit belandt bij Bakhuys, Llense moet uitloopen, doch Frank rijk heeft geluk als Bakhuys tegen den kee per aanschiet. De laatste doelpunten. De laatste tien minuten worden dan nog catastrophaal voor Frankrijk. Van Heel mag een vrijen trap nemen op het midden van het veld; de bal belandt bij Bak huys, deze tikt hét leder handig over enkele i-e x.edci^n^sche overwinnaars voor den aanvang van den strijd. Men herkent staande v. 1.11. r.: Boeljon, Lotsy, Paauwe, Weber, Halle, Anderiesen (voor Halle), Caldenhove, Van Heel. Voorste rij: Wels, Drok, Bakhuws, Smit en v. Nellen. tegenstanders heen naar Drok, die zich plot seling vrij heeft opgesteld-. Llense ziet zich ge dwongen uit te loopen en rustig deponeert Drok den bal langs den Franschen keeper in het doel (15)! Nog geen twee minuten later kogelt Van Nellen onhoudbaar na een gemeenschappelij- ken aanval in (16)! Het Nederlandsche publiek is niet meer te houden van geestdrift; de Franschen zijn stil. In den strijd is Drok gewond, maar weldra kan hij weer meespelen. Bij de invallende duisternis klinkt dan voor het laatst het fluitje. Nederland heeft met 61 gewonnen. VOETBAL. Het beroemde record gehandhaafd. - Een prachtige jubileumwedstrijd van aanvoerder Van Heel. VAN NELLEN WELS Van Heel gehuldigd. De Fransche Voetbalbond bood den spelers en hun leiders van beide elftallen na afloop van den wedstrijd in het Palais d'Orsay een diner aan. Begrijpelijk was de stemming in het Holiandsche kamp zeer opgewekt. De heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van den K.N.V.B., heeft aan tafel namens den Bond het woor.d gevoerd en daarbij zich speciaal tot Puck van Heel gewend. In een treffende toe spraak dankte hij Van Heel voor alles, wat hij in de afgeloopen jaren ais speler van het Ne derlandsche elftal gepresteerd heeft. Spr. bood den gouden jubilaris, namens den Bond, een bureau ministre aan. De heer Jules Rimet, president van den Franschen Voetbal Bond en de heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de Keuze Commissie, voerden nog het woord, waarbij de laatste zich in het bijzonder tot de Nederlandsche spelers wendde en hen dankte voor hun prestatie van dezen middag. De heer Zandvliet, voorzitter van de ver- eeniging Feyenoord, die mede aanzat, bood Van Heel bij deze gelegenheid hét eerelidmaat schap van Feynoord aan. Nederland heeft met 61 de Franschen ge slagen! Het trotsche record, negen achtereenvol gende wedstrijden op het terrein van de te genpartij gewonnen is alweer met één wedstrijd verbeterd. We hebben nu 10 achter eenvolgende overwinningen op het terrein onzer tegenstanders veroverdIs er een land, dat op zóó'n record kan wijzen? Daarbij heeft onze ploeg op afdoende wijze revanche genomen voor de 54 nederlaag op eigen terrein tegen het Fransche elftal, een nederlaag, die destijds onder eenigszins ab normale omstandigheden werd geleden. De 61 overwinning bewijst nu toch weer vol doende, dat we op het oogenblik een flink stuk boven het Fransche' voetbal staan Hierbij moeten we ook bedenken, dat Frank rijk uitsluitend door beroepsvoetballers werd vertegenwoordigd en dat ons elftal uit zuivere amateurs bestaat, die behalve hun beroep ook nog aan voetbal doen. Ons elftal heeft goed gespeeld, af en toe zelfs zeer goed, doch het heeft niet den on- weerstaanbaren vorm van Dublin getoond. Had onze voorhoede zóó gespeeld als in dien gedenkwaardigen wedstrijd tegen de Ieren, dan zpuden het dubbele cijfers zijn gewor den. Het is ten slotte maar goed ook. dat het zoover niet gekomen is. De zware nederlaag is voor de Franschen al onaangenaam ge noeg; ze zal den Franschen echter niet den moed ontnemen. Trouwens het moet gezegd worden, dat de Franschen in dezen wedstrijd geen oogenblik zich gewonnen hebbengegeven. Ze bleven tot het allerlaatste oogenblik met geestdrift an energie werken. Maar hun technische ca paciteiten schoten in alle opzichten te kort om onze overwinning in gevaar te brengen, daarover zullen alle toeschouwers, zelfs de meest chauvinistische Franschen, het wel eens zijn. Het is weer onze goede techniek, die den doorslag heeft gegeven, waarbij ditmaal nog kwam, dat Bakhuys meer gelegenheid kreeg om te schieten dan te Dublin. Hij heeft daar van een dankbaar gebruik gemaakt! Niet minder dan drie doelpunten nam hij voor zijn rekening; alle drie werden ze gemaakt met geweldige schoten, zooals slechts een Bak huys die kan lossen Zelfs de Franschen juichten hem hartelijk toe. De vijftigste wedstrijd van Van Heel is niet alleen voor de ploeg, doch ook voor den jubi laris zelf, een succes geweest. Van Heel heeft n.l. een van zijn beste wedstrijden gespeeld. Hij was de goochelaar met den bal en de man met den geweldigen kijk op alle situaties. In de moeilijkste omstandigheden wist hij zich vaak met het grootste gemak te handhaven zoodat hij en onze „schutterkoning" Bakhuys de sterren van het veld waren. Ook de Fran sche collega's rondom ons hadden voor Van Heel de grootste bewondering. Het blijkt, dat onze aanvoerder, na 50 maal de oranjeklem-en met eere te hebben verdedigd, nog in zijn al- lerbesten vorm is en hij nog steeds geen concurrentie als linkshalf in ons land heeft. Maar laat ik U, alvorens het spel verdler onder de loupe te nemen, iets vertellen van de omstandigheden, waaronder d'e wedstrijd werd gespeeld. Zaterdagavond begon het te regenen, Zon dagmorgen regende het nog! Men had ge hoopt, dat het tegen den middag wat zou opklaren, doch het bleef regenen en eerst te gen het einde van den wedstrijd klaarde het wat op. Blijkbaar hebben tal van houders van kaarten voor de onoverdekte plaatsen, in ver band met het slechte weer, van hun kaarten geen gebruik gemaakt. Op die rangen waren dan ook nog eenige openingen, doch voor de rest was het geheele stadion flink bezet. Hoeveel Nederlanders er waren is moeilijk te schatten. Een feit was het echter dat men na afloop van den wedstrijd zich rondom in de buurt van het Stadion als in Nederland waande; alleen af en toe werden eens 'n paar woorden Fransch gehoord. Hollandsch domi neerde volkomen. In lange rijen stonden autobussen uit alle oorden van ons land gereed om de duizenden weer naar het vaderland te brengen. Het terrein zelf had onder den regen slechts weinig geleden. Het was natuurlijk wat zwaar, doch uitstekend bespeelbaar, heel wat beter dan het terrein te Dublin. Wat onze voorhoede betreft, kunnen we dadelijk vast stellen, dat de Franschen blijk baar wisten, dat Smit eigenlijk de gevaarlijk ste man in den aanval was. Ze hebben hem van het begin tot het einde een speciale be waking gegeven. Eerst was het Gabrillargues, die niet van hem week en toen deze speler na een half uur uitviel en door Bonide werd vervangen, was het deze, die Smit als een schaduw volgde. Maar Smit zwierf weer dat het een lieve lust was; daardoi zóó ver van zijn plaats, dat de andere voor hoedespelers net daardoor veel gemakkelijker hadden. Smit heeft ditmaal stellig meer ver dedigend werk geleverd dan gewoonlijk; daarvan was mogelijk het feit. dat hij dit maal geen enkel doelpunt maakte, het ge volg. Maar hij heeft toch herhaaldelijk schit terende staaltjes voetbal laten zien, zoodat hij. als steeds, opnieuw een groot aandeel in het succes van de ploeg heeft gehad. Verriest had blijkbaar tot opdracht Bak huys te bewaken; hij is daarin echter niet steeds geslaagd, omdat onze middenvoor zoo'n_ prachtig meesterschap over den bal heeft', dat hij ondanks strenge bewaking, toch telkens weet vrij te komen. Overdreven hinder heeft Bakhuys van Verriest dan ook niet gehad. Onze middenvoor was weer uiterst handig in het scheppen van kansen voor anderen, bovendien was hij bijzonder op schot, zoodat zijn beteekenis voor den aanval eigenlijk nog grooter was, dan door zijn doelpunten tot uitdrukking komt. Drok was met zijn schieten ditmaal niet gelukkig, doch hij maakte veel goed, door de fraaie wijze, waarop hij bij het 5e doel punt den bal op geraffineerde wijze, over den uitloopenden doelverdediger heen in het net wipte. Onze vleugelspelers hebben hun gewone spel gegeven. Beiden hebben een mooi doel punt gemaakt. Van Nellen muntte weer uit in het nemen van hoekschoppen. Indien het noodzakelijk geweest was. zou men van beiden af en toe nog wel eens wat extra snelheid hebben gezien. Het geheel een mooie linie, die door goede techniek en rustig samenspel voor de Fran sche achterhoede te sterk was. Onze middenl'inie speelde, zooals men dat in den laatsten tijd van dit drietal is ge wend. Anderiesen heeft voorgoed gebroken met zijn inzinking in het laatste half uur. Hij bleef ook niet meer achter dan strikt noodzakelijk was; hij bleef vooral in kop duels steeds de baas. Zijn aangeven was in de meeste gevallen rustig en zuiver. Bas Paauwe kreeg eerst tegen het einde af en toe wat last met zijn snelle tegenstanders, die hij echter voor het grootste gedeelte van den tijd wel de baas was. Van Heel was. zooaLs we reeds zeiden, in topvorm. Het was een bijzonder genot hem in actie te zien. Caldenhove was wel de beste achterspeler en daarom was het jammer, dat hij, door den bal niet onmiddellijk weg te werken, doch er mee te blijven drijven, indirect de oorzaak was van het eenige tegenpunt, Dat punt had er eigenlijk niet behoeven te zijn. Overigens toonde hij weer een fijn en intelligent spel. Weber schoot tegenover de levendige Fran sche aanvallers af en toe wat in beweeglijk heid te kort, wat hij echter in de meeste ge vallen door zijn doortastendheid weer goed maakte. Het. beste hebben we eigeniijk voor het slot bewaard: Halle was voortreffelijk! Hij heeft op wonderbaarlijke wijze, een goed door Ver riest genomen strafschop gestopt. Hij stopte den bal op ongeveer drie kwart meter af stand van den paal, wat wel bewijst, dat Ver riest auiver schoot. Maar Halle heeft nog meer uiterst lastige problemen opgelost, waar bij af en toe zijn onverschrokken ingrijpen een zeker lijkend doelpunt voorkwam. Met Göbel en Van der Meulen vormt hij het drie tal groote doelverdedigers uit onze voetbal historie. Niet ten onrechte noemt men hem den Leeuw van Deventer! En wat hebben de Franschen tegenover deze uitstekende ploeg gedaan? Eerlijk gezegd was het spel van den Franschen aanval teleur stellend. Courtois, de middenvoor, is feitelijk de eenige speler van internationale klasse. De anderen beschikken over snelheid en geest drift, doch hun techniek is zoo matig, dat het eene doelpunt als een meer dan ruime be looning voor hun werken kan worden be schouwd. Dan noemen we in het midden Verriest, den spil, die zich belast zag met de taak om Bak huys te bewaken. Dat Bakhuys toch drie doel punten maakte en dat desondanks Verriest goed werk heeft geleverd, bewijst weer de extra klasse van onzen' middenvoor. Mattier en Diagne waren een paar behoorlijke achter spelers, die echter aan onze backs niet kun nen tippen. De doelverdediger was niet klem- vast. Hij maakte op dat punt een paar ge vaarlijke fouten, die echter niet werden af gestraft. Veel heeft hij aan de tegenpunten overigens niet kunnen doen; maar een groo- ten indruk maakte hij stellig niet. Scheidsrechter was de Engelschman Rudd, die ditmaal assistentie had van twee neutrale grensrechters, een Belg en een Luxemburger. Als hij geen Engelschman was, zou ik zeggen, dat hij een echte home-referee was. Nu zullen we de vele fouten, die hij maakte, maar toe schrijven aan het toeval, waarvan zelfs de beste fluitist af en toe wel eens het slacht offer wordt. Toen hij voor een hands van Weber een strafschop gaf, wachtte hij met fluiten blijkbaar omdat de Franschen den bal kregen totdat de bal achter geplaatst was. Toen had hij feitelijk geen strafschop meer mogen geven! Onmiddellijk daarna zag hij een over- duidelijken strafschop voor onze ploeg, waar over alle Fransche collega's om ons heen het volkomen eens waren, over het hoofd. En- gelsch was zijn leiding niet! GROOTHOFF. Te kwart over twee komen de Oranje-man nen het veld op. Zij worden stormachtig ont vangen. Het Wilhelmus klinkt over het ter rein; door alle aanwezige Nederlanders mee gezongen. Dan komen de Franschen. De Mar seillaise weerklinkt. Scheidsrechter Rudd (Engeland) roept de aanvoerders Van Heel en Delfour tot zich. De Franschman wint den toss; Bakhuys trapt te twee uur Fransche tijd af. Er staat geen wind, de lucht is grauw en het regent fijntjes. De opstelling der elftallen is Frankrijk: Llense, Diagne, Mattier, Gabrillargues. Verriest, Delfour, Monsallier, Cheuva, Courtois, Veinante, Nuic. Nederland: Van Nellen. Smit, Bakhuys, Drok, Wels, Van Heel, Anderiesen, B. Paauwe, Caldenhove, Weber, Halle, In de eerste minuten is het even een we- derzijdsch verkennen. Nederland leidt. Nadat de eerste Fransche aanval is afge slagen, wordt het leder naar de andere helft gebracht, Drok krijgt den bal, een zeer lange pass naar het midden volg.. Bakhuys heeft de situatie begrepen; hij heeft zich in vrije po sitie opgesteld en met een schuiver van vijftien HALLE BAKHUYS meter afstand in den rechter benedenhoek is Llense gepasseerd. Wel stopt de Fransche kee per het leder, maar de gladheid van den bal speelt hem parten, waardoor het leder over de lijn in doel rolt. Nederland heeft na zes minuten de leiding (01). Nederland behoudt na dit hoopvolle begin het initiatief; snelle open aanvallen volgen elkaar op. Vooral vgn links dreigt gevaar. Bij een moeilijke situatie voor het Fransche doel weet Wels keurig in den linker bovenhoek te plaatsen. Maar Llense stopt het leder. De periode van Nederlandsch overwicht houdt aan; wij noteeren een schot van Ande riesen, laag en verraderlijk in den hoek, dat Llense groote moeilijkheden bezorgt. Een cor ner, door Van Nellen genomen, wordt te ver het veld in geplaatst. Langzamerhand geraken de Franschen inge speeld; ook hier gaat het nu in vlot tempo, met kort spel en aanval. Halle kan enkele malen toonen, waartoe hij in zijn modderig doel in staat is. Twee Fransche invallers. Er zijn ruim twintig minuten gespeeld. Er verdwijnen plotseling kort achter elkaar twee Fransche spelers. Eerst is het Nuic, die kramp krijgt, en door Aston van de club Red Star, den bekenden internationaal, vervangen wordt. Direct daarop valt Gabrillargues uit. Voor hem komt Banide in de plaats. Inmiddels heeft Nederland nog een kans gekregen om de score te verhoogen, maar Drok schiet hoog over. De voorsprong vergroot. Weer zitten de Franschen voor het Holiand sche doel, doch hun spel is te kort; telkens wisten Weber en Caldenhove tijdig in te grijpen. En zooals het meermalen geschiedt, er komt een doelpunt aan dien kant, waar men het op dat moment niet verwacht. Bij een Hoilandschen aanval combineeren Bakhuys en Van Nellen uitstekend, de eerste stelt den Delftenaar in staat, een mooien voorzet te geven. Een Fransche back glijdt uit en Wels krijgt den bal op korten afstand van doel in vrije positie. Hij ziet een gaatje en met een zuiver geplaatst schot weet hij Llense te pas- seeren. Tevergeefs heeft Llense nog getracht den bal uit den linkerhoek te grabbelen. Nog tien minuten van de eerste helft zijn er te spelen en Nederland leidt met 20. Nauwelijks is de vreugde van de Hollanders wat getemperd, of Frankrijk heeft bijna re den tot juichen. Weer zijn de Fransche voor hoedespelers er van door gegaan, doch in het strafschopgebied wordt de aanval afgeslagen. Weber raakt, uitglijdend bij het wegwerken, den bal met de hand aan. Er wordt even door gespeeld, doch de heer Rudd weigert een j strafschop te geven. Eerst op appèl van de Franschen gaat hij er toe over. Coutois plaatst zich achter het leder; Halle ziet kans het le- i der uitvallend uit zijn doel te houden! Dit voor Frankrijk zoo teleurstellend mo ment geschiedt acht minuten voor rust. De Oranje-aanval zet door; Smit werkt zich door de verdediging heen, maar op het mo ment, dat hij zal schieten, wordt hij unfair aangevallen, doch de heer Rudd heeft nu geen overtreding kunnen constateeren. In de resteerende minuten is Frankrijk sterker, vooral Courtois weert zich geducht; eenmaal ziet hij kans na een soloren een fraai schot te lossen, dat Halle keurig stopt. Met een corner op het Holiandsche doel, die door Halle kan worden weggewerkt komt de rust. De tweede helft. Te kwart over drie wordt het spel hervat. Even gaat het op het middenveld heen en weer en dan krijgt Van Nellen een kans. Zijn schot is iets te scherp en gaat langs het doel uit. 0—3 De Nederlanders komen terug; Bakhuys komt in duel met Mattier. Onze landgenoot krijgt den bal vrij en met een hard, onhoud baar schot, hoog in den hoek, is Llense voor de derde maal gepasseerd (03). Vijf minuten van de tweede helft zijn dan achter den rug. Een prachtige poging van Courtois, die den bal in buitenspelpositie krijgt, om een tegen- punt te maken, mislukt. De Fransche mid- l voor is verreweg de gevaarlijkste in de voor- i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7