HET NIEUWE AVONDBLAD De Zeehond. 21e JAARGANG No. 59 DINSDAG 14 JANUARI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 1U ets,., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesiaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 15 regels ƒ0.15. Eike regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van'den. man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. Een Kwestie van Tempo. Maandag schreef ik over de gevaren van toepassing van een embargo op petroleum te gen Italië. Er is nog meer over te zeggen. Er is naar mijn meening deze belangrijke over weging te maken, dat de verdere ontwikkeling van het stelsel van collectieve veiligheid een kwestie van tempo is. Dit tempo, aanvankelijk zoo traag dat het bij tijden een schier-hope- looze zaak scheen, is in het laatste jaar aan merkelijk versneld. De toepassing van een aantal belangrijke economische sancties op Italië is een groote stap vooruit. Zij schept een precedent, zij is bezig de openbare meening in alle Volkenbonds-landen rijp te maken voor een nieuwen rechtsvorm. Er is al bereikt dat iets schijnbaar-onmogelijks tot verwezenlij king is gebracht. Overal beseft men nu dat er toch inderdaad mogelijkheden in dit stel sel zitten, dat de historie zich maar niet domweg herhaalt, dat de internationale anar chie van vroeger tijden niet behoeft te blijven bestaan. Maar juist op een moment als het huidige is groote voorzichtigheid geboden. Steeds heeft het Volkenbondsstreven gefaald als het zijn tempo te hoog probeerde op te voeren en dingen trachtte te ondernemen, waarvoor de tijd nog niet rijp was Iedere nieuwe maat regel eischt voor zijn invoering „het psycho logische moment". Dat is vaak uiterst moei lijk te bepalen. Is men roekeloos, dan kan een onverantwoordelijke verhooging van het tem po tot geweldige tegenslagen leiden. Als menschen op internationaal gebied be slissingen. moeten nemen in naam. van him vaderland laten zij zich daarbij niet door idealisme en niet door algemeene mensch- lievendheid leiden, maar door hetgeen zij ver onderstellen dat het belang van hun land dient. Verder is de menschheid nog niet. Zij kan wel verder gaan in programs, in redevoe ringen, in een algemeen-gesteld statuut als het Volkenbondspact zelfs, maar niet in .directe daden. Daarom moet men in de daadwerkelijke toepassing van het Volkenbondspact in de tot dusver toegepaste sancties ook geen idealisme zien. maar alleen een collectieve erkenning van eigenbelang. Iedere staat die deze sancties toepast meent daarmee, zijn eigen veiligheid het best te dienen. Dat is niet verheven, maar het is al heel wat. Het is een uiting van gezond verstand. Oorlogen zijn precies het tegendeel, want daar verliest men alleen mee. Dit gezonde verstand eischt evenwel ook, dat geen te groote risico's worden genomen, want dan zou de erkenning van de juistheid der genomen maatregelen in de volksmassa's waarin dit nieuwe collectieve rechtsbegrip eerst moeizaam rijpende is worden aan gevochten. Bovendien zou de Volkenbond het uitbreken van een gewapend conflict tengevol ge van zijn maatregelen zeker niet kunnen rechtvaardigen. Hij is ingesteld om oorlog te voorkomen. Hij moet dus ook met het uiterste beleid te werk gaan om dit doel voortdurend na te stre. ven. Een vloot van de Volkenbondsstaten, aangevallen door Italië in de Middellandsche Zee, zou voor „the man in the street" zijn: „de Volkenbond voert oorlog!" En al was hij dan aangevallene, the man in the street zou in feite gelijk hebben. En dit juist aanvoelen: de Volkenbond be- heerscht zulk een situatie niet. Hij kan nog geen machtsmiddelen toepassen alleen als ordemaatregel, want hij heeft de geweldsmid delen nog niet onder de knie, Zijn politie zou, inplaats van politie, een wild-vechtende ben de kunnen worden. Ik meen dat velen in Frankrijk er op der gelijke wijze over zullen spreken. Het spreekt misschien niet erg tot de verbeel ding en het is allesbehalve sensationeel. Maar het is rationeel. R. P. VELSEN Twee plaatsgenooten bij auto ongeval ernstig gewond. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft Zondagavond op het kruispunt Nieuwe Rijks wegHilversumsche weg te Laren een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, be stuurd door den heer J. Broekens, geneesheer te Winkel (N.H. en de Gooische tram. Nader vernemen wij. dat de beide passagiers van den bestuurder waren Dr. D. J. Broekens, leeraar aan de R.H.B.S. alhier en zijn echtge- -noote. Beiden werden, evenals de bestuurder zeer ernstig gewond, vooral aan het hoofd. Zij zou den o.a. een hersenschudding gekregen heb ben, Dr. Broekens en mevrouw werden met een ambulancewagen naar het Sint Janszieken huis te Laren overgebracht, Opneming van jonge werk- loozen in het bedrijfsleven. „Plaatselijk Comité Jeugdwerkloosheid" gevormd. In verband met de bekende circulaire van Gedeputeerde Staten, waarbij mededeeling aan de gemeentebesturen werd gedaan van de plannen der reering om jonge werkloozen in het bedrijfsleven op te nemen, is door Burge meester en Wethouders van Velsen het volgen de „plaatselijk comité jeugdwerkloosheid" ge vormd Wethouder W. F. Visser, Voorzitter. Leden: A. Demmers (Hoogovens). J. Smit (Papierfabriek). P. de Jong (R.K. Volksbond), Jac. v. d. Veer (IJmuider Bestuurdersbond), A. Krijger (Chr. Besturenbond), W. van Heijst (Ned. Aannemersbond), M. W. Hellemons (Dir. Arbeidsbeurs), W. J. Fournier (technisch ambtenaar stoomwezen) en L. van Hameien (onderwijzer). Aan dit comité werd ook de verzorging op gedragen van de „Centrale Werkplaats" en de theoretische cursussen, welke in de oude school B gegeven worden. Op Vrijdag, 10 Januari j.l., vond de instal latie plaats door den Wethouder-Voorzitter. Ofschoon het comité niet al te groote ver wachtingen koestert omtrent het resultaat, zal toch met alle kracht geprobeerd worden om het door de regeering voorgestelde doel te be reiken. Daartoe zal het comité zich met een circulaire wenden tot het bedrijfsleven, met verzoek om opgave te doen van dien arbeid, welke in normale omstandigheden zou worden uitgevoerd, doch thans onverricht blijft, om dat de ondernemers de daaraan verbonden kosten in het bijzonder de loonen niet kunnen betalen. Betreffende het overige gedeelte van de aan het comité opgedragen taak zal getracht worden voor dit werk in zeer breeden kring' de belangstelling op te wekken. Elke werk gever wordt graag in de gelegenheid gesteld, zich nauwkeurig van den gang van zaken in de centrale werkplaats op de hoogte te stellen1. Deze werkplaats is geopend van 9—12 en 2—4y2 uur. Voor de schoolvoeding. Oliebollendag bracht netto ruim 150.- op. Sedert onze vorige opgave kwamen voor de Schoolvoeding de volgende giften bin nen: Prof. v. d. Bergh v. Eysinga f 10, J. Dal- huijsen f 1, Diebes f 1, Ir. B. H. Blankenberg f 5, D. Bus f 5, Kerstgave I.O.O.F. f 50, A. Ros f 1, H. Schooten f 10, A. Goldbohim f 5, W. L. Kuiper maandel f 1, W. A. Döllemann maandel. f 2.50, J. M. Heykoop maandel. f 4, mej. C. Ledeboer maandel. f 5, mevr. Helle- ma maandel. f 2. mevr. Küthe maandel f 1. Ds. L. W. Erdman 2e halfj. f 2.50, H. Groene- veld 2e halfj. f 2.50. Bonnenverkoop. 1935. 16 December f 23.65, 18 Dec. f 56.80, 27 Dec. f 43.45, 31 Dec. 10.50, 31 Dec. f 28.77. 1936. 7 Januari f 83,90, 9 Jan. f 1124.40, 10 Jan. f 17.80, 11 Jan. f 12.30. Bloempjesverkoop V.S.V. f 22.10, Oliebollen f 214.55, Onkosten f 63.40. Netto opbrengst bloembollendag f 151.15. Het kassaldo per 11 Januari 1936 bedroeg f 1776.34. Het Comité zegt voor alle giften hartelijk dank. Het gironummer is nog steeds 266874. J. PLU, voorzitter. IJMUIDEN. Visscherij nieuws in een notedop. De Duitsche haringvangst in 1935. De Duit- sche haringvisscherij heeft in 1935 een record opbrengst opgeleverd, zoowel wat de trawl- als de drijfnetharing betreft. De aanvoer der Duit sche stoomtrawiers bedroeg 239.8 millioen pond tegen 206 millioen pond in 1934. Van deze vangst werden 246.000 vaten pekelharing ge produceerd tegen 325.000 vaten in 1934. De drijfnetvisscherij leverde 690.528 kantjes op tegen 676.522 kantjes in 1934. In 1932, het rijke haringjaar bedroeg de op brengst der trawlharingvisscherij 220 millioen pond en van de drijfnetvisscherij 380.000 kantjes. Vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 30 December tot 4 Januari kwamen in Altona en Hamburg binnen 9 trawlers van de Noordzee met 328.300 p. makreel, schel- visch, wijting en koolvisch en van de Ba- renöszzee 7 trawlers met 1.303.900 p. kabel jauw, schelvisch en roodbaars. Verder kwamen in Altona vijf stoomschepen binnen met 2.096.800 p. haring uit het buitenland. In Cuxhaven kwamen in dezelfde week bin nen 13 trawlers met 496.700 p. visch van de Noordzee. 6 trawlers met 946.000 p. visch van IJsland, 12 trawlers met 2.206.800 p. van de Ba rendszzee, 1 trawler met 279.000 p. van de Lo- foden. De vraag was zoo gering, dat 450.000 p. visch voor de Winterhulp beschikbaar kon worden gesteld, terwijl 400.000 pond door de I vischmeelfabrieken opgenomen werden. Na nieuwjaar werd de toestand weer beter. In Wesermünde-Bremerhaven kwamen bin nen 54 trawlers met 8.198.900 pond visch, waar van 17 met 3.181.100 pond van de Barendszzee, 11 met 2.331.000 pond van de Noorsche kust, De „Zeehond", een schip van bescheiden allure. Heeft een dezer dagen aan Engeland's kust, Een reeks van benauwde en eindlooze uren, Van 't woedend geweld van de stormen gelust. Het ging om het leven der kleine bemanning, Daar midden in 't machtig en kokend geweld, Zij zwoegden met krachten, vergroot door de spanning, Zooals door de krant reeds getrouw is verteld. Zij hebben geworsteld, zij hebben gestreden In 't wilde geslinger, gebeuk en gestamp, Zij hebben van duizenden angsten geleden, Maar 't Nederlandsch zeemanshart gaf er geen kamp, Zij haalden de haven, het schip bleef behouden, Zij wonnen den strijd met de woedende zee, Verlamd door vermoeidheid, verstijfd van de koude, Maar allen gered en hun scheepje daarmee. Wanneer je dat leest, nou, dan kan het je treffen: Wat blijf ik toch vrij van dit soort van gevaar, 'k Ben blij om hun redding, maar kan ik beseffen, Hoe 't leven dier menschen daar hing aan een haar? Ik lees in de krant alweer andere dingen, Dit nieuws is door nieuwer alweer achterhaald, Dat 't uit de belangstelling weet te verdringen, De leefduur van nieuws wordt bij uren bepaald. De „Zeehond"-bemanning zal spoedig weel varen, Met hoop op meer kalmte een volgenden keer, Maar vast zal zij lang de herinnring bewaren, Aan 't machtig duel met dit Zeehondenweer, P. GASUS. De Burgemeester van Velsen en - Mevrouw KWINT-WIERSUM hebben bij dezen de eer hartelijk dank te zeggen voor de vele goede wen- schen bij de wisseling des jaars ontvangen. (Adv. Ingez. Med.) Onze vischexport naar Frankrijk. 13 met 1.650.500 pond van IJsland, 4 met 724.300 pond van het Bereneiland, 6 met 225.400 pond van de Noordzee en 3 met 86.600 p. van de Oostzee. Een mooi heilbotje. De Bergen IJM. 16 bracht gisteren een heilbot aan van 99 K.G. Dit fcotje bracht in den afslag f 60 op. De Dordrecht in het dok. De stoomtrawler Dordrecht, die zooals gemeld, door een IJmui- densche combinatie in de vaart zal worden gebracht, is in het dok geplaatst. Wolhandkrab in Deensche wateren. In de kleine Belt is dezer dagen de eerste wolhandkrab aangetroffen. Men vreest dat deze wel spoedig door meer van die schade brengende dieren zal worden gevolgd Belgische visscherij. Voor rekening van de reederij „H. I Remy" te Ostende is dezer dagen van de werf der S. A. Beliard Crighton Co. aldaar de trawler „Jacques Morgand" (235 Bruto Ton) te water gelaten. Groote diepgang. Het Noorsche tank-motorschip „Langanger", dat met een lading benzine van Port-Arthur is aangekomen, passeerde hier naar Amsterdam met een diepgang van 9,2 Meter. Noodlottige aanvaring. De Duitsche stoomtrawlers „Ostmark" en „General von Twardowsky" uit Wesermunde, zijn West van Andenes (Noorwegen) met el kander in aanvaring geweest, waarbij laatst genoemd vaartuig direct zonk en 2 leden dei- bemanning verdronken. De overige leden wer den door de „Ostmark" gered, welk schip slechts lichte schade beliep. Benadeelde exporteurs geven zich niet gewonnen. Het was voor die exporteurs, die na tegen de bestaande regeling te hebben geprotes teerd., in den loop van het vorig jaar een aandeel van het tongencontingent hadden gekregen een groote teleurstelling, toen zij moesten vernemen, dat zij na 1 Januari weer waren uitgeschakeld. Bes te grooter was deze teleurstelling, omdat zij zich veel moeite hadden gegeven, de door de Visscherij Cen trale verlangde gegevens omtrent hun export gedurende de jaren 1925 tot 1935, die als basis voor hun aandeel zouden dienen, bij elkaar te krijgen. Vooral voor de kleinere exporteurs die er geen boekhouding" in optima forma op na houden, leverde dit groote bezwaren op en menig exporteur heeft het samenstel len van de verlangde gegevens heel wat hoofdbrekens gekost. Men troostte zich ech ter met de gedachte, de komende moeilijke jaren eenige winst te kunnen halen uit den tongenexport naar Duitschland. welke winst voor allen, gezien de slechten toestand in den handel zeer welkom was. Na een half jaartje te hebben geprofiteerd is het thans dus weer afgeloopen. De betrokken exporteurs zijn naar wij ver namen, geenszins van plan, deze zaak op haar beloop te laten. Sommige hebben reeds hun opwachting gemaakt bij den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij en bij den heer Janssens, die thans, nu de heer de Hoo, secretaris van de Visscherij Centrale met ziekteverlof afwezii is, in de Visscherij Centrale weer de man" is, en met klem hun belangen bepleit. Of het helpen zal? In elk geval zal het niet moeilijk zijn, aan te toonen, dat er veel onbillijks schuilt in de nieuwe koers en waar de reclamanten hierdoor ernstig schade hebben geleden, zul len ze ongetwijfeld met klem voor hun be langen opkomen. KRIJGT IJMUIDEN EEN HARDDRAVERIJ - VEREENIGIN G ?- Naar wij vernemen worden door eenige in gezetenen pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een harddraverij vereenigïng. Een voorloopige commissie heeft zich gevormd, die a-.s. Vrijdagavond in café Het Centrum, Kalverstraat hoek Frans Naere- houtstraat een vergadering heeft belegd voor belangstellenden. SONNEVANCK-AVOND. Ten behoeve van het suppletiefonds (ver pleging van onvermogende t.b.c.-patiënten) zal a.s. Donderdagavond in de Gereformeerde Kerk (West) een Sonnevanck-avond gehouden worden. Medewerking verleenen mej. Nel Strij- bos, sopraan en de heeren Dirk Strijbos, viool en Koster, declamatie. talrijke bedevaarten werd, nadat het Chris tendom zich ook hier definitief had weten te vestigen. Ook Hollanders hebben in die dagen pelgrimstochten naar de gewijde plaats on dernomen. Met een geprojecteerde kaart als toelichting zette spreker uiteen, welke route de reizigers door Frankrijk en Spanje namen om het doel te bereiken. Zelf heeft hij den tocht in 1926 te voet afgelegd en van deze reis, die hem als kunstenaar natuurlijk een groot aantal impressies heeft opgeleverd, gaf hij een levendig en suggestief relaas. Hij ver telde van zijn ontmoetingen met de Spaan- sche bevolking in verlaten plaatsjes, waar de cultuur nog in vele opzichten Middeleeuwsch gebleven is, van de steden en van de wonder- schoorie Spaansche natuur. Het ligt voor de hand, dat hij vooral de aandacht vroeg voor herinneringen aan de literatuur. Zoo gaf de heer de Poncheville een beschrijving van Roncevaux, waar Karei de Groote's trouwe schildknaap Roland viel, welk feit Alfred de Vigny inspireerde tot zijn beroemd gedicht „Le Cor". In gevoelvolle voordracht declameerde spreker deze prachtige Fransche dichtregelen. Ook Bourgos vormde een dankbaar thema, om dat deze stad immers ten nauwste verbonden is met de figuren uit Corneille's Cid. Aan de hand van een serie lichtbeelden kre gen de aanwezigen een indruk van hetgeen de Noord-Spaansche steden aan historische schoonheid bezitten, waarbij spreker de over eenkomsten van de kerkelijke architectuur met die van Frankrijk aantoonde. Leon, Bourgas en andere steden verschenen met haar impo sante kunstschatten op het doek en tenslotte ook de bedevaartplaats zelve, Sint Jago de Compostella, die met haar machtige kathe dralen om het graf van den Heiligen Jacobus op den bezoeker den indruk maakt van een „fort der Christenheid". Da heer de Poncheville vertelde van dit alles met een enthousiasme en een beeldingskracht, die den dichter in hem verrieden. Het was dan ook allerminst een droge reisbeschrijving, welke den toehoorders opgediend werd, maar een doorleeefd, subjectief verslag met al de opgedane emoties er in vervat. Iets, waar de heer Sauveur in zijn dankwoord tot den spre ker terecht de aandacht op vestigde. Alliance Fran?aise. Een pelgrimstocht naar Sint Jago de Compostella. Voor de af deeling Haarlem van de Alliance Francaise heeft de heer André Ma.bille de Poncheville gisteravond een voordracht ge houden over de pelgrimstochten naar Sint Jago de Compostella, zooals die in de Middel eeuwen werden ondernomen en zooals hij er zelf een in 1926 te voet afgelegd heeft. De voorzitter der afdeeling. de heer J. H Sauveur, leidde den spreker in. dien hij ka rakteriseerde niet alleen als „docteur en droit" en „diplömé de Louvre", maar vooral als dich ter. Hij is de auteur van twee belangrijke wer ken „Voyage de Rome" en „Pélerinage de St. Jacques". Bovendien heeft de heer de Pon cheville. die een volgeling is van Maurice Bar- rès. zich verdienstelijk gemaakt ten opzichte van de toenadering tusschen Frankrijk en de Vlamingen en Frankrijk en Duitschland. De heer de Poncheville gaf bij het begin van zijn voordracht de legende weer, die om den dood van den Heiligen Jacobus is ontstaan en vertelde, hoe het graf van dezen apostel te Sint Jago de Compostella (in het noord-westen van Spanje) in de Middeleeuwen het doei van Een nieuw Duitsch verkeersvliegtuig, uit de Heinkel-fabrieken, kan een snelheid van meer dan 400 kilometer per uur bereiken. Vogels in de Kennemer- landsche duinen. Lezing van Jan P. Strijbos. Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft de bekende natuurvriend en vogelken ner Jan P. Strijbos gisteravond in de turn zaal van het Concertgebouw een lezing ge houden over het onderwerp „Vogelleven in Kennemerland". De voorzitter, rnr. Jul. Hoog heette den aanwezigen welkom en leidde den spreker in. Alvorens iets te vertellen van het leven der vogels in Kennemerland, sprak de heer Strijibos over den aard van deze streek en wel speciaal over de duinen en hun ontstaan. Het duinzand van Nederland is afkomstig uit twee streken, uit het Noorden en het Zuiden. De grenslijn ligt. ongeveer ter hoogte van Bergen. Het Noordelijk duinzand is kalk- arm, het Zuidelijk kalkrijk, hetgeen verschil len in de flora ten gevolge heeft. Bij het ontstaan van duinen die zich voor het mee rend eel om hindernissen vormen, speelt 't -bekende biestarwegras een groote rol. Later verschijnt dan de helmplant, die in nog grootere mate het zand vasthoudt en die bovendien humus vormt. Een andere plant die van belang is voor de instand houding van de duinen, is de zandzegge. Langzamerhand ontstaat dan het duinwoud van duindoorn, els, berk en naaldhout. In de omgeving van Haarlem kan men al die fasen te zien krijgen. Kennemerland is dan ook een bij uitstek gunstig woongebied v-oor allerhande vogels. Wanneer bijvoorbeeld door het graven der konijnen, een wonde plek in de duinen ont staat, vormt zich daar gemakkelijk een z.g. „windketel", die wanneer hij diep genoeg uitgehold wordt, gemakkelijk een duinmeer kan vormen. Op die manier zijn de meeste meertjes in Kennemerland ontstaan. Het bekende Brouwerskolk]e bij Haarlem vormt hierop echter een uitzondering, daar dit ge graven is ten behoeve van de watervoorzie ning der Haariemsche bierbrouwerijen. Die duinmeertjes en hun omgeving vor men een ideale woonplaats voor t-ailooze vogelsoorten. Met behulp van interessante lantaarn plaatjes vertelde de heer Strijbos vele wetens waardigheden van strand- en duinvogels en hun leven. Te beginnen met de meeuw, waar van Strijibos meesterlijk het geluid bleek te kunnen nabootsen, passeerden achtereen volgens plevier en scholekster, zeekoet en Jan van Gent, papegaai, duinker en sterntje de revue. Na de vogels van het zeestrand kwamen de gevederde vrienden van het middenduin en de binnenduinvoet aan de beurt. Het is wel een bont gezelschap, dat daar leefft in de Kennemerlandsche duin streek. Het is alleen te betreuren, dat de vele bordjes met het beruchte artikel 461 een zoo groote hindernis vormen voor het be zoeken van de duingebieden rondom Haar lem. Dit is echter te wijten aan de Nederlanders zelf, die nu eenmaal helaas, zich niet altijd behoorlijk weten te gedragen in de natuur. Vooral over de reigers vertelde de heer Strijbos vee', belangwekkends. Nadat de heer Strijbos zijn voordracht be ëindigd hac dankte mr. Hoog den =T" "v"r voor zijn boeiende lezing. Het doel, da,. Ge heer Strijbos met zijn verhaal beoogde, na melijk bij zijn hoorders liefde te wekken voor de natuur en in het bijzonder voor het leven der vogels is ongetwijffeld op den avond bereikt, aldus mr. Hoog,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1