LICHAMELIJKE OPVOEDING. Goede Britsche athletiek-kansen voor de Olympische Spelen De beste prestaties in 1955 De training der Fran- sche amateur-wielrenners Bezigheden van internationale voetballers De zucht naar records Spelregelproblemen bij de voetbalsport De Engelschman H. M. Abrahams, die op de Olympische Spelen te Parijs in 1924 het nummer 100 meter hardloopen won en die na zijn actieven athletiek-loopbaan zich in tensief met de statistiek van allerlei bizon- derheden in dezen tak van sport bezig houdt, heeft in een Engelsch blad een beschouwing gewijd aan de kansen van de Britsche athleten te Berlijn. Aan de hand van de prestaties m het afgeloopen jaar tracht hij te bewijzen, dat er alleszins reden voor optimistische verwach tingen is, vooral, daar de jeugdige krachten op de groote „public schools" en op de uni versiteiten Oxford en Cambridge zulke goede resultaten hebben bereikt. Zelfs op de spring- werpnummers, de zwakke punten m d< Engelsche athletiek, is eenige vooruitgang te bespeuren en daar ook de belangstelling van het publiek steeds toeneemt, ziet het er voor den bond financieel ook beter uit, dan in den laatsten tijd het geval is geweest. In 1935 werden voor de eerste maal zs kampioenschappen georganiseerd, gelijk dat in Amerika gebruikelijk is, en het succes was zoodanig, dat deze instelling wel blijvend zal zijn. Bij de nationale open kampioenschappen m White City Stadion waren weliswaar de pres taties iets minder dan in 1934, maar daar staat tegenover, dat het buitenland slechts twee loopnummers won, n.l. de 220 yards door on zen landgenoot Osendarp en de 440 yards es tafette door Boedapest. De door Roberts ge maakte tijd van 49 seconden over de 440 yards was bijzonder goed; op de 880 yards (halve mijl), gewonnen door Stoddart in 1 min. 53 3/10. liepen de eerste drie aankomen den binnen de 1 min. 54 sec. Lovelock werd tot aller verbazing op de mijl door Wooderson verslagen. Abrahams was aanvankelijk van meening, dat Lovelock een tactische fout had begaan, doch toen deze eenige weken later te Glasgow opnieuw van Wooderson verloor, bleek toch wel, dat de overwinningen van laatst genoemde aan eigen capaciteiten waren te danken. Toch gelooft Abrahams, dat Love lock de sterkste is, vooral, als men rekening houdt met zijn verrichtingen te Princetown in Amerika, waar hij den wereldrecordhouder Cunningham en diens ernstigsten rivaal Bill Bonthron in den tijd van 4 min. 111/5 sec. versloeg. Ook de Schot Graham deed van zich spre ken, door de mijl (1609 Meter) in 4 min. 12 af te leggen, zoodat de kansen van Groot-Brit- tannië op de 1500'Meter te Berlijn uitstekend zijn. Bij de kampioenschappen voor schooljongens vestigde de jeugdige Scott een nieuw record op de halve mijl in 1 min. 58 sec. Tenslotte me moreert Abrahams de beste Britsche prestaties over 1935 in het volgende lijstje: 100 yards: Sweeney, Young en Rangeley in 9 9/10 sec.; 220 yards: Rangeley in 22 sec.: kwart mijl: Brown in 48 1/10 sec.; halve mijl Stoddart in 1 min. 53 3/10 sec.; 1 mijl: Graham In 4 min. 12; 3 mijl: Reeve in lo min. 26 3/5 sec.; 120 yards horden: Finlay in 14 9/10 sec.; 440 yards horden: Hunter in 55 3/10 sec; hoog springen: West met 1.90 Meter; vèrspringen: Webster met 7.35 M.; polshoogspringen: Web ster met 3.83 M.; hink-stap-sprongBoyce: met 14.11 M.; kogelstooten Howland met 14.25 M.; speerwerpen: Land met 58.23 M. en dis cuswerpen: Land met 42.93 M. De Fransche amateurs voor de Olympische wielerwedstrijden hebben dezer dagen goed nieuws ontvangen. Een Fransche chocoladefa briek heeft te kennen gegeven, de kosten van de voorbereiding dezer renners op zich te wil len nemen. Monsieur Ruinart is nu met deze voorbereiding belast en naar zijn meening zal men moeten beginnen Chaillot, Guy Lapébie (een jongeren broer van den Tour de France rijder), Ulrich, Charpentier en Coujon uit te noodigen voor een plaats in de Olympische ploeg. Charpentier eindigde te Floreffe in België dezen zomer als tweede in het wereldkam pioenschap op den weg, Chaillot en Ulrich zijn als sprinter genoegzaam bekend, Lajébie, Coujon en ook Charpentier zijn goede pour- suite (achtervolging) rijders, in welk nummer de Franschen een mooie kans maken. Ruinart stelt zich voor, deze renners binnen kort naar de Cöte d'Azure te zenden en hen daar een volle maand te laten blijven, hetgeen hun ademhaling ten goede zal komen. Eerst later komt de training aan de beurt, waartoe men naar St. Cloud trekt. Van hun vorde ringen zullen geregeld bulletins worden uitge geven, zoodat ook het publiek op de hoogte blijft van hun vorderingen. Feitelijk heeft deze geheele training op kos ten van een chocolade-fabriek niets met ama teurisme te maken en het doel zal dan ook wel zijn, goede beroepsrenners te kweeken die met het behalen van een Olympischen titel, een mooie introductie bij het professionalisme hebben. Intusschen zal nog moeten blijken, of tegen de deelneming van deze Fransche „ama teurs" niet door de andere landen geprotes teerd wordt. Twee bekende internationale voetbalspelers hebben dezer dagen van zich doen spreken. Hiden, de Oostenrijksche doelverdediger, speel de sinds eenigen tijd in Frankrijk voor de Racing Club de Paris, doch kreeg oneenigheid met het bestuur, dat hem daarna geen verlof wilde geven voor een andere club uit te ko men, zoolang door die nieuwe vereeniging, hetzij in Oostenrijk of Frankrijk, geen trans- ferprijs werd betaald. Want Hiden had bij „aankoop" aardig wat geld gekost. De speler wilde daar echter niet op wachten en is naar Weenen teruggekeerd om in een circus althans zijn keeperstalenten te gelde te maken. Bij elke voorstelling wordt in de arena een volle dig doel opgericht en de toeschouwers mogen trachten van de penalty-stip af een doelpunt te maken. Lukt hun dit, dan krijgen zij een prijs. Naar men zegt is er groote belangstelling voor deze attractie en het is voor de circus directie, alsmede voor Hiden, te hopen, dat er niet veel goede schutters onder het Ween- sche publiek schuilen, anders kon het wel eens een kostbare geschiedenis worden, want we zijn het er toch allemaal wel over eens, dat een strafschop nooit gemist mag worden. De tweede international, die de aandacht trekt, is de Hongaarsche middenvoor Sarosi, die destijds beroepsspeler werd, ten einde met zijn salarfs zijn studie in de rechten te kun nen betalen. Sarosi is vorige maand aan d-c universiteit van Szeged bevorderd tot meester in de rechten, in welke functie hij op hef stadhuis van Boedapest hoopt werkzaam te zijn. Of hij de voetbalsport zal blijven beoefe nen is nog niet zeker; mocht dit het geval zijn. dan zal hij ongetwijfeld volgens een „klassie ke" stijl spelen. I Er was kortgeleden een jeugdig sportsman, die slechts één wensch had, hij wilde wereld kampioen worden en bestudeerde daartoe alle mogelijke recordlijstjes en -verbeteringen. Door een onvoorzichtigheid werd hij ernstig ziek en moest in het hospitaal worden opge nomen. Dank zij zijn krachtig gestel en de goede zorgen der doktoren was het gevaar na enkele moeilijke dagen geweken, hetgeen den behandelenden geneesheer aanleiding gaf, het volgende op te merken: „Jongmensch, we hebben erg in spanning gezeten, of je het zou halen, want vier dagen lang heb je geweldig hooge koorts gehad". „Hoeveel had ik, dokter?" „Veertig vier". „En hoe hoog staat het wereldrecord?" Een Fransch sportblad heeft haar lezers twee spelregelproblemen opgegeven, die eeni gen tijd geleden door de scheidsrechterscom- missie van de Football Association waren ge steld. Het is nuttig ze hier eens te laten volgen. Ten eerste: Een speler trapt den bal moed willig het veld uit. Heeft de scheidsrechter het recht, den speler opdracht te geven, het ieder terug te gaan halen? Ten tweede: Mag de arbiter zeggen: „Ga den bal halen, anders stuur ik je naar de kleedkamer?" Het meerendeel der inzenders beantwoordde deze beide vragen bevestigend, hetgeen fou tief is, want bovengenoemde commissie ont kent het recht tot het nemen van de aange duide strafmaatregelen door den referee in beide gevallen. De kwestie is, dat het regle ment niet in een dergelijk geval voorziet. Wel kan de speler gestraft worden voor „onbehoor lijk gedrag" en, na een waarschuwing, om die reden naar de kleedkamer verwezen worden, doch de arbiter kan hem niet dwingen, den uit het veld getrapten bal te gaan halen. Wij willen hier een derde probleem aan toe voegen, waarvan de oplossing veel moeilijker is, al lijkt ze nog zoo eenvoudig. De bekende scheidsrechter en stadgenoot Ch. Boeree noemde dit geval een der moeilijkste uit de practijk, omdat het reglement er niet in voorziet. Partij A krijgt een strafschop te nemen, die door den doelverdediger van elftal B wel wordt gestopt, doch niet weggewerkt. Een der andere spelers van team A is echter te vroeg toegeloopen en trapt den bal in het net. Het aldus gescoorde doelpunt is natuurlijk ongel dig, daarover zijn we het allemaal eens, maar wat moet de referee nu doen? Het reglement schrijft immers voor, dat bij te vroeg inloopen bij het nemen van een strafschop deze vrije trap moet worden overgenomen. Klaarblijke lijk heeft men daarbij het oog op de spelers der verdedigende partij, die op die wijze wil len trachten, aan de gerechte straf te ontko men. Doch hier geldt het een speler der aan vallende of wel de zoo juist benadeelde ploeg. Moet de strafschop nu ook worden herhaald? Dat zou unfair zijn tegenover het verdedigend elftal, wiens keeper er zoowaar in slaagde, de penalty te stoppen. Er is, zooals gezegd, in het reglement voor deze kwestie geen oplossing te vinden en het eenige, wat de arbiter kan doen is, wanneer hij daarvoor althans genoeg tegenwoordigheid van geest bezit, den te vroeg inloopenden aanval ler te straffen wegens „vermeend" wild aan vallen van den doelverdediger of „vermeend" wild inloopen, hetgeen de verdedigende partij een onder deze omstandigheden verdiende vrije schop oplevert. De Engelschman prefereert buitenlandsche films. Het gemiddeld aantal voorstellingen grooter. 957 millioen menschen bezochten vorig jaar de Engelsche bioscopen, waarvoor zij een be drag van bijna 41 milllioen pond sterling be taalden. De stad Londen heeft ruim 400 cinema's en voor iedere 14 van de bijna 12 millioen inwo ners van de stad is een plaats beschikbaar. Wie niet de rijen menschen gezien heeft, die vrijwel iederen avond wachten tot een plaats in het theater vrij komt en wie 's avonds na de laatste voorstelling de verkeersopstoppingen heeft bijgewoond, die ontstaan door de drommen menschen die plotseling uit de cine- ma"s naar buiten stroomen en elkaar ver dringen om een vervoermiddel te pakken te krijgen, zal deze getallen bijna niet willen ge- looven. Bijna 1500 nieuwe films werden vorig jaar geregistreerd en van de 667 lange films waren 190 in Engeland vervaardigd. Het gemiddeld aantal voorstellingen dat een Britsche film be leefde bedroeg 7429, terwijl buitenlandsche films een gemiddeld aantal van 6900 voorstel lingen te beurt viel. Mgr. J. P. Huibers neemt bezit het Bisdom. van Plechtigheden in de Kathedraal St. Bavo. HAARLEM Maandag. Vanmorgen heeft de nieuwe Bis schop van Haarlem het Bisdom aan vaard ingevolge de benoeming van Paus Pius XI. Welk een verschil met de plechtigheden, die eenige maanden geleden in de kathedrale Kerk St. Bavo aan de Leidschevaart werden gehouden, bestond er met die van heden. Bij het plechtige afscheid van wijlen Mg: Aengenent was de kathedraal geheel gevuld met geloovigen die den Bisschop de laatste eer wilden bewijzen. Ook nu waren zeer velen gekomen, dit keer om den nieuwen Bisschop in Haarlem te ont vangen. Doch in tegenstelling met de diensten die toen werden gehouden en die getuigenis afleg den van rouw om het verscheiden van een geliefden Bisschop, kon men nu een gewijde vreugde bespeuren. Tientallen geestelijken uit de omgeving woonden de plechtigheden bij. Ongeveer te kwart over tien waren in de Kathedrale Kerk St. Bavo de kanunikken en eere-kanunikken van het Kathedraal Kapittel in koorgewaad, alsmede vele geestelijken wan Haarlem en omgeving in toga en superpli aan wezig, waar zij in kanunikken-banken en in het priesterkoor hadden plaats genomen. Even voor half elf begaf het kapittel, gevolgd door de geestelijkheid zich naar het portaal dei- Kathedraal, waar de Bisschop verscheen, be geleid door den Kapittel-Vicaris, Mgr. H. J. M. Taskin. De stoet begaf zich daarna naar het H. Sacramentsaltaar, waar in stilte een korte aanbidding werd gehouden. Nadat de nieuwe Bisschop voor het Bis schoppelijk altaar de geloofsbelijdenis had af gelegd en den eed van trouw aan den H. Stoel had gezworen, werd de Apostolische Brief van de bisschopsbenoeming aan het Kapittel' ge toond en een schrijven van Z.H. den Paus aan de geloovigen voorgelezen en aldus de bis schopsbenoeming bekend gemaakt. De Bisschop begaf zich vervolgens naar den troon en werd gekleed in mozetta, als teeken van zijn juris dicti. Nadat de kanunikken en de geestelijkheid met hoofd- en kniebuigingen hun eerbied hadden betuigd, hield de Kapittel- Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin, een toespraak tot den Bisschop. Mgr. Taskin zei o.m. dat hij God wilde smeeken den nieuwen Bisschop wijsheid, kracht en rechtvaardigheid te geven, opdat hij dit ambt naar Zijn wensch zou kunnen vervullen. Mgr. Huibers zei dat hoe meer hij zich be wust werd van de verhevenheid van het ambt, des te meer voelde hij zich onwaardig Hij ontveinsde zich echter niet de groote eer en de plechtige eerbewijzen die hem te beurt waren gevallen. Er zullen zware zorgen op dit ambt rusten, doch Mgr. Huibers hoopt met God's hulp zijn taak te vervullen. Nimmer heeft hij gedacht eens tot dezen post beroepen te zullen worden en hij dank te God voor het priesterschap en voor dit- De nieuwe Bisschop was vol vertrouwen in de toekomst. Hij dankte tenslotte het kapittel en in het bijzonder Mgr. Taskin, die voor den tweeden keer, ondanks zijn hoogen ouderdom het be stuur over dit Bisdom heeft willen waar nemen. „Gehoorzamend aan de Heilige stem van den Pa-uS neem ik bezit van het Bisdom Haarlem", eindigde Mgr. Huibers. De H. Mis, die het slot van de plechtighe den vormde, werd opgedragen door den de ken van Rotterdam, den hoogeerw. l;eer J. H. van Heeswijk, tevens kanunnik van het Bisdom Haarlem, met assistentie van den diaken, kapelaan Heing, den waarnemenden pastoor van de kathedrale kerk St. Bavo aan de Leidschevaart en den sub-diaken, kape laan Hendriks, een neef van wijlen Mgr. J. Aengenent. Te ongeveer kwart voor twaalf verliet Mgr. Huibers de kathedrale kerk St. Bavo waarbij hij aan den uitgang de aanwezigen zegende. Ten slotte vertoefde Mgr. Huibers eenige oogenblikken op de stoep van de pastorie aan de Leidschevaart. De consecratie, die op deze in—bezitne ming nog moet volgen, zal geschieden op 13 Februari. Groote uitgaven voor Engeland's militaire maat regelen. Meer dan een millioen pond per week? LONDEN, 13 Januari. (A.N.P.) Naar de Daily Express bericht, zal het parlement, wanneer het 4 Februari weer bijeenkomt, zich bezig houden met de kosten, welke En geland moet maken in de toepassing van de sancties en de militaire maatregelen in de Middellandsche Zee. Het blad gelooft, dat de kosten van de militaire maatregelen een millioen pond sterling per week bedragen, terwijl ook de verliezen ten gevolge van de toepassing van de sancties op verscheidene millioenen zijn te schatten. Men moet er op rekenen, dat deze uitgaven het verwachte overschot op de begrooting aanzienlijk zullen verminderen. De plechtigheid in de Kathedrale Kerk te Haarlem ter gelegenheid van de inbezitneming van het bisdom door Mgr. J. P. Huibers. DINSDAG 14 JAN. 1936 Eischen van vooropleiding voor deelnemers aan het examen licha melijke oefening M.O. In December is een Koninklijk Besluit ver schenen, dat op 1 Januari 1936 in werking is getreden. Het bepaalt, dat candidaten voor een of andere middelbare bevoegdheid in het bezit moeten zijn van een einddiploma gymnasium of H.B.S. met vijfjarigen cursus of van met name genoemde scholen, die voor het verwer ven van een einddiploma eischen stellen van gelijk gehalte. Ook onderwijzers met hoofd akte of twee bijakten mogen meedingen naar een middelbare bevoegdheid en ten slotte kun nen de candidaten een examen afleggen, waarvan de eischen, in het K.B. vermeld, zoo danig geformuleerd zijn, dat zij, die geen vol ledig middelbaar onderwijs hebben genoten, zonder een even groote mate van algemeene ontwikkeling weinig of geen kans zullen heb ben, er aan te voldoen. Deze in diploma's of in het gunstig resultaat van een speciaal examen uitgedrukte voorop leiding wordt dus ook voortaan geëlscht van de candidaten voor de middelbare akte licha melijke oefening, de z.g. akte P., vermeld in de middelbaar-onderwijswet. Zij, die kunnen aantoonen, op 1 Januari 1936 reeds aan een geregelde opleiding deel te nemen, kunnen gedurende eenige jaren ontheffing verkrijgen van de eischen van voor opleiding. Hiermede wordt dus voorkomen, dat zij, die bij het in werking treden van het be doelde K.B. hun studie in een bepaalde rich ting ter verwerving van een middelbaar di ploma reeds waren begonnen, door de nieuwe bepalingen zouden worden gedupeerd. Zij kun nen rustig verder studeeren, want een ruime termijn geeft hun nog de gelegenheid, hun studie te voltooien zonder de nieuwe bepalin gen omtrent de vooropleiding op zich te zien toegepast. Zoo zijn wij dan in een toestand gekomen, dat de toeloop van gegadigden voor een mid delbaar diploma binnen enkele jaren sterk zal worden beperkt. In onze verdere beschouwingen zullen wij nu alleen het examen voor lichamelijke oefe ning M.O. betrekken. Hoe was de toestand tot heden? Het rijk heeft de opleiding voor middelbaar lichaams oefeningen steeds aan het particulier initia tief overgelaten en alleen een rijksexamen in gesteld, waarbij de kennis en bedrevenheid der candidaten wordt onderzocht. Tot 1919 was het gewoonte, dat zij, die gymnastiek- onderwijzer wilden worden, zich wendden tot een kundig vakman, die zelf in het bezit was van de akte P., en hem werd verzocht de oplei ding te verzorgen. Hij bracht den aspiranten dan de vereischte kennis in alle examenvak ken bij, of eigenlijk richtte hij zijn leerlingen af op een examencommissie, die hij van haver tot gort kende, en waarvan hij vaak zelf deel uitmaakte. Dit laatste was vaak juist de aan leiding, dat een aspirant zich voor opleiding tot hem wendde. Hij kende de eigenaardig heden en hobbies van ieder der commissieleden en dit, gepaard met zijn eigen gewoonlijk uit stekende vakkennis, bracht mee, dat zijn suc ces in opleiden, afgemeten naar het aantal geslaagden onder zijn leerlingen, dikwijls zeer groot was. Het examenprogramma was toen tamelijk eenvoudig en weinig uitgebreid, In 1919 werd dat allemaal anders; er werden nieuwe exameneischen opgesteld, zoodat ge halte en uitgebreidheid er van het voor één opleider ten eenenmale onmogelijk maakten, de voorbereiding te verzorgen voor het examen M.O. Van dien tijd af hebben zich dan ook in verschillende plaatsen van oris land coihbina- ties gevormd van gymnastiek- en sporttechnici, medici en paedagogen. die in samenwerking de leerlingen, die zich voor dat doel bij hen aan meldden, in opleiding namen. Hoewel de wet geen eischen aan de vooropleiding stelde, be grepen de opleiders, dat zij met te onontwik keld en te heterogeen leerlingenmateriaal geen resultaten zouden kunnen bereiken. Zoo werd het langzamerhand gewoonte, geen leerlingen tot de opleidingen toe te laten, die niet min stens een einddiploma M.U.L.O.-B, H.B.S. met driejarigen cursus of nog liever overgang van de derde naar de vierde klasse van een H.B.S. met vijfjarigen cursus hadden. Wie nu mijn vorige artikel heeft gelezen, zal moeten toegeven, dat een examen met zulke eischen toch nog niet gemakkelijk binnen het bereik valt van jongelui, die vóór hun spe- ciaalstudie geen volledige vijfjarige H.B.S. hebben dcorloopen. Dat aldus de situatie van de overgroote meerderheid der candidaten tot nu toe is geweest, verklaart mede hét kleine percentage der geslaagden. Het wa3 alleen voor de candidaten met een zeer helder ver stand, groot doorzettingsvermogen en lichame lijk voldoende aanleg mogelijk, het examen tot een goed einde te brengen, wanneer zij geen volledige H.B.S.-opleiding hadden geno ten, en die had vrijwel niemand hunner. En nu zal het dus over eenige jaren niet meer mogelijk zijn aan het examen voor mid deibaar lichaamsoefeningen deel te nemen zender het bezit van een einddiploma van een H.B.S. met vijfjarigen cursus of een ander in het desbetreffend K.B. genoemd diploma. Dat de meesten, die geen vooropleiding hadden ge noten van het gehalte, ais voortaan gèëischt zal worden, voor het examen werden afgewe zen, rechtvaardigt de nieuwe eisch voldoende, Het is bovendien niet meer dan normaal, dat men van hen, die een leeraarsfunctie bij het middelbaar onderwijs ambieeren, verlangt, dat zij zelf volledig middelbaar onderwijs heb ben genoten of althans onderwijs, dat op een zelfde niveau staat. Wanneer nu de termijn voor de overgangs bepalingen (ontheffing van de eischen om trent vooropleiding) zal zijn verstreken, zal onvermijdelijk het aantal candidaten voor M.O. lichaamsoefeningen sterk verminderen. In 1934 bedroeg het ongeveer 300, in 1935 was het er al flink overheen. Waar bleven de ge slaagden? De laatste paar jaren zijn niet allen in functie gesteld kunnen worden. Tot enkele jaren geleden was dit echter wel het geval, omdat ook de vakonderwijzers in gymnastiek bij het lager onderwijs betrokken werden uit de houders van de middelbare akte. Wij heb ben immers geconstateerd, dat aan het examen voor de lagere akte (alleen toeganke lijk voor onderwijzers) practisch vrijwel door niemand wordt deelgenomen. De toestand was dan ook zoo, dat de leer krachten met diploma M.O. lichamelijke oefe ning voor éen zeer klein gedeelte bij het mid deibaar en voor het overgroote deel bij het lager onderwijs te vinden waren. De nieuwe eischen omtrent vooropleiding zullen nu ten gevolge hebben, dat misschien nog juist voorzien kan worden in de behoefte aan leerkrachten voor het middelbaar onder wijs, en men zal zeggen, dat dit ook voldoende is. Maar wie moeten dan in de toekomst het gymnastiekonderwijs in de lagere school ge ven? Het spreekt vanzelf, dat voor dit school type niet de „geleerden" noodig zijn, die vol doen aan de eischen, zooals ik die in mijn vorige opstel heb beschreven. Er bestaat een algemeene neiging om den gymnastiekonder- wijzer in de lagere school af te schaffen en het onderricht in lichaamsoefeningen daar te doen geven door door de klasseonderwijzers. Maar wanneer men tot bezinning zal zijn gekomen en de feiten bewezen zullen hebben, dat het allereerste begin van systematische lichame lijke opvoeding, dat wij in ruim honderd jaren moeizaam hebben verkregen, reddeloos ver loren is, zoodat wij opnieuw de zaak ter hand zullen moeten nemen, dan zal de vraag naar gymnastiekonderwijzers voor de lagere school opnieuw ontstaan. Het zal dan gewenscht zijn, de eischen voor de akte lager onderwijs in de gymnastiek te herzien. Zij kunnen natuurlijk van veel eenvoudiger aard zijn dan die voor het middelbaar diploma; doch wat het voor naamste is het examen zal toegankelijk ge steld moeten worden evenzeer voor niet-onder- wijzers als voor onderwijzers. De verwachting is dus. dat het gymnastiek onderwijs op de lagere school nog steeds slech ter zal worden, totdat de toestanden vanzelf verbetering zullen afdwingen en dan zal van alles moeten gebeuren, om het verloren terrein te herwinnen. De toekomst zal leeren, hoever de achter uitgang nog moet voortgaan, voordat de han den aan den ploeg geslagen worden. H. L. WARNIER. Abessyniërs krachtig in het offensief. De regen is een machtig bondgenoot. Weer 200.000 man gemobiliseerd? LONDEN. 13 Jan. 'A.N.P.) De Daily Tele graph meldt uit Addis Abeba, dat de Abessy niërs krachtige pogingen in het werk stellen om de Italianen uit het land te verdrijven, waarbij zij worden geholpen door den hevigen regenval. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat Ras Seyoem Makalle na een aanval zou hebben heroverd. Ras Desta zou de ver zekering hebben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van Ras Desta zou de negus de mobilisatie hebben gelast van 200.00o man, welke bestemd zouden zijn voor de Zuidelijke provincies. Heden is in de kerken een proclamatie voorgelezen, waar in werd gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een Italiaanschen luchtaanval op Addis Abeba tusschen 22 en 24 Januari. Tusschen 3 en 9 Januari zijn meer dan 9000 man Italiaan- sche troepen het Suez-kanaal gepasseerd met bestemming Oost-Afrika. De Nederlandsche ambulance naar Dessié. Telegram van den Franschen gezant. DEN HAAG, 13 Jan. (R.P.D.) Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, is onder dagteekening van 8 dezer het volgende nadere telegrafische bericht ont vangen: De Ned. Roode Kruisambulance zal in het begin der volgende week naar Dessie en het front vertrekken. Ik bevorder de noodige maatregelen om haar veiligheid te verzekeren. Minsters Deckers en Gelissen te Kralcau. Kranslegging op het graf van Pilsoedski. WARSCHAU, 13 Jan. (Reuter) Vergezeld van diverse autoriteiten o.a. den Nederland- schen gezant en den Poolschen gezant in Den Haag, hebben de beide Nederlandsche minis ters Deckers en Gelissen den Zondag te Kra- kau doorgebracht. Zondagochtend legden zij een krans op het graf van maarschalk Pil soedski, 's Avonds vertrok het gezelschap naar Kattowitz. Kan Hauptmann nog gered worden? Advocaat zegt belangrijke inlichtingen te kunnen geven. NEW YORK. 13 Jan. (A.N.P.) Gouverneur Hoffmann heeft te kennen gegeven dat hij slechts tot uitstel van de executie van Haupt mann zal besluiten, indien vóór Zaterdag a.s. nieuwe feiten van groot gewicht aan het licht zullen komen. Naar Reuter uit Trenton verneemt hebben zich wederom twee advocaten uit Washington gevoegd bij de verdedigers van Hauptman en men is voornemens een nieuw beroep te doen op het Opperste Gerechtshof, dat reeds 9 De cember j.l. weigerde een beroep te aanvaarden. De advocaat Finnegan verlangt een onder houd met gouverneur Hoffmann en is per vliegtuig uit Chicago vertrokken. Naar verluidt is hij in het bezit van inlich tingen, volgens welke een drietal personen te Chicago 22.0C0 dollar bezitten van den losprijs door Lindbergh betaald. Fransche leening in Amster dam of Londen? Onderhandelingen nog in beginstadium. LONDEN. 3 Januari. (Reuter). De ..Finan cial News" verklaart van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de Fransche schat kist onderhandelingen heeft geonend voor een leening in Amsterdam of Londen. Deze onderhandelingen bevinden zich evenwel nog in een beginstadium. Wekelijksche goedkoone aan biedingen ook ongeoorloofd? Volgens Hilversum's kantonrechter wel. Voor den Kantonrechter te Hilversum Mr. J. van der Ley diende een uitverkoop pro cedure betreffende de wekelijksche goed- koope aanbiedingen der levensmiddelenbe- drijven. Mr. van der Ley gaf een zeer uitvoerig vonnis. De wet is onduidelijk en de aange brachte verhelderingen hebben zeker niet verhelderend gewerkt. De advertenties geven den indruk van een tijdelijke goedkoope aan bieding, waarbij uit niets blijkt, dat dit niet met bijzondere omstandigheden van de betrokken zaken verband houdt. De Kantonrechter veroordeelde de gedaagd den tot een principieele boete van f 10.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7