HET NIEUWE AVONDBLAD Verdwijnend oud-IJmuiden. 21e JAARGANG No. 61 DONDERDAG 16 JAN. 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ eike regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT'. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 üageii als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. De Vaderlandsche Nuchterheid Gaarne zou ik een woordje te berde willen brengen ten vooraeele van de vaderlandsche nuchterheid. Het Nederlandsch voetbal-elftal •heeft te Parijs met 61 van het Fransohe gewonnen, en dat is natuurlijk heel mooi en doet ons allemaal plezier. Maar was het noodzakelijk dat dit elftal Dinsdag, bij zijn terugkeer in ons land. aan het station Roo sendaal door een wethouder van Roo sendaal werd toegesproken en gehuldigd? Dit geschiedde temidden van de bekende „duizendkoppige menigte". In Rotterdam stond de volgende duizendkoppige menigte, meer speciaal bestemd voor Van Heel, die zijn vijftigsten wedstrijd in het Nederlandsch Elftal had gespeeld, in Den Haag de derde, bestemd voor Bakhuys omdat hij drie goals had gemaakt, en een Amsterdamsch blad, de Telegraaf, merkt tenslotte op verwijtenden toon op: „Zoo bleven alleen Anderiesen, Cal- denhoven, Ferwerda en Slot over en voor hen was het iet of wat spijtig, dat hun aankomst in de hoofdstad let of wat onopgemerkt voor bij ging. Op het perron waren slechts enkele familieleden van de spelers ter begroeting aanwezig". Nu, ik voel niet het minste medelijden met Anderiesen, Caldenhoven, Ferwerda en Slot omdat zij alleen door familieleden werden ontvangen, en er geen menschenmassa plus een huldigende wethouder van de hoofdstad op het Amsterdamsche perron stond. Het wil mij voorkomen dat wethouders ander en on eindig belangrijker werk te verrichten heb ben. Graag zie ik voetbal spelen, maar het moet voor diegenen die het doen en ook voor hen,die er naar kijken een ontspanning zijn, en meer niet. Voetbal is tenslotte maar een spel, en niets meer. Van al die malle op- schroeverij en dat eeuwige huldigen hoorde het bevrijd te worden. Ook als het Neder landsch Elftal voetbalt is en blijft het maar een spel. De nationale eer heeft er niets ■mee te maken, die eischt heel andere en oneindig moeilijker te behalen prestaties om gebaat te wezen, zooals ik eenigen tijd ge leden al eens heb gepoogd uiteen te zetten. Ook wordt de nationale eer niet in het minst geschaad door een nederlaag op een voet balveld. Zulke beweringen zijn opgeschroef de kletspraat. De eer van Frankrijk is ook volstrekt niet geschonden omdat het Fran- sche elftal met 16 verloren heeft. Wat die jongens betreft, die zoo goed voet ballen: het is heel aardig voor hen, en zij mogen er blij mee wezen dat hun een der gelijke sportieve aanleg ten deel is gevallen. In tijden als deze beleven zij daar heel wat plezier van. Dat moest genoeg zijn. Man voor man zullen zij in hun leven voor heel wat zwaarder opgaven gesteld worden dan het winnen van voetbalwedstrijden. Daar zullen geen loeiende menigten en geen huldigende wethouders bij zijn, maar zij zullen heel wat meer moed en doorzettingsvermogen ver- eischen. Daarom is het ook onzin Halle „een held" te noemen omdat hij een penalty stop te, zooals ook al meer dan éen blad heeft ge daan. Daar wordt geen heldenmoed voor ver- eischt, alleen aanleg, zich uitend in vlugheid en behendigheid plus een dosis geluk. Karei Lotsy heeft Dinsdag, sprekend bij Van Heel's huldiging, gezegd dat „men zou zorgen eenvoudige jongens te blijven en voor alles weer aan het werk te gaan, want dat moest toch boven de sport worden gesteld". Niemand zal aan Lotsy's enthousiasme voor voetbal twijfelen. Dat ook hij het noodig vindt zulk een waax-sohuwend woord te spre ken, gegrond op Hollandsche nuchteiheid en gezond verstand, bewijst wel dat het noodig is. Laten wij, om een koninklijk woord aan te halen, ons zelf blijven. Ook in deze dingen. Voetbal is maar voetbal. Niets meer. R. P. DE PSEUDO-ORCA REIST NOG STEEDS DOOR NEDERLAND. Zooals men weet werden Woensdag 27 No vember door eenige inwoners van IJmuiden twee enorme visschen gevangen, die later door' deskundigen werden 'herkend als pseudo- orca's. De kleinste dezer twee zeemonstei's werd door den rechtmatigen eigenaar verkocht aan het museum van Natuurlijke Historie te Leiden. De grootste werd door eenige ingeze tenen gekocht, die er mee „den boer op" gin gen en er, nadat het dier geprepareerd en netjes met stroo opgevuld was. het heele land meer doortrokken. En nog reist de pseudo-orca door Nederland, van Noord tot Zuid, van Oost tot West en over al, waar de IJmuidenaren met hun wonder- beest verschijnen, hebben zij veel succes, wat ook geen wonder is, daar men in ons land zulke zeemonsters alleen maar van de plaatjes kent. Dezer dagen was het monster nog eens in IJmuiden. Het werd wat opgeknapt, opnieuw met formaline behandeld (het vleesch is kei hard geworden) en opnieuw trekt het haast versteende dier de belangstelling van honder den. Wanneer het niet meer voor de show geschikt is, gaat het zijn collega na. Miar Leiden. IJMUIDEN Werkloosheid wordt steeds grooter. Aantal werkzoekenden thans bijna 3000. De werkloosheid in onze gemeente wordt steeds grooter. Vooral de laatste weken is het aantal werkloozen met groote sprongen ge stegen. Was het aantal bij de Gem. Arbeids beurs ingeschreven werkzoekenden voor eenige maanden nog beneden 2000, volgens de laatste opgave van de Gem. Arbeidsbeurs bedroeg dit thans 2972, waarmede een nieuw record gevestigd is. J.l. Zaterdag waren ingeschreven: 658 (573) bouwvakarbeiders, 356 (363) metaalbewerkers 56 (49) kantoorbedienden. 40 (31) huisbe dienden (vrouwelijke beroepen), 44 (35) hout- bewerkers, 61 (3:2)' landarbeiders, 390 (351) visschers, haven en transportarbeiders805 (679) losse en fabrieksarbeiders. 339 (299) in oveiige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 27 (36) bouwvakarbeiders. 45 (52) metaalbe werkers. 11 (11) kantoorbedienden, 39 (20) huisbedienden (vrouwelijke beroepen) 1 (0) visscher, 83 (57) losse en fabrieksarbeiders en 11 (3) in overige beroepen. Tusschen haakjes plaatsten wij ter vergelij king de cijfers van Zaterdag 9 November j.l. toen het totaal aantal wei'kzoeken-den 2597 bedi'oeg of 375 minder dan j.l. Zaterdag. Hieruit blijkt, dat vooral onder de bouw vakarbeiders en onder de losse en fabrieks- arbeiders de werkloosheid zeer gestegen is. Maar ook in de andere beroepen viel een toe neming te constateeren, met uitzondering echter van de metaalbewerkers. CONCERT „DE EENDRACHT" EN IJMUIDER A CAPELLAKOOR. Op Zaterdag 8 Februari a.s. zal in gebouw „Concordia" een concert worden gegeven door het mannenkoor „De Eendracht", direc teur de heer A. van Dijk. Aan dezen avond werkt mede het IJmui- der a Capellakoor, directeur de heer P. Grin. In de pauze heeft een verloting plaats waarvan 25 pet. der opbrengst ter hand zal worden gesteld aan het bestuur van den speeltuin „Kindervreugd". UITKEERING AAN VISSCHERSGEZINNEN. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, zijn thans door de Duitsche regeering aaix reeders en door den duikbootoorlog getroffenen of hun families de schadeloosstellingen uitbetaald, zooals dit tusschen genoemde regeering en die van ons land was overeengekomen. Nader vernemen wij hieromtrent nog, dat de burgemeester van Egmond aan Zee ruim f 15.000 heeft uitgekeerd aan families van de tijdens den wereldoorlog omgekomen opvaren den van de Juno IJM. 207, Ena IJM. 65 en Nora IJM. 178. In totaal is in den loop van de laatste jaren ruim f 60.000 uitgekeerd aan dertien gezinnen. Einde van den wedstrijd om de voortuintjes. De hevige stormen, die de laatste dagen ook over Engeland woedden, hebben in vele deelen van het land groote schade aangericht. Wat er overbleef van een garage in Low Valley (Yorkshire), Verdienstelijk spoorwegman verlaat den dienst. Gevei'baliseerde eigenaar in hoogste instantie ontslagen van rechtsvervolging. Na jarenlang procedeeren is thans einde lijk uitgemaakt, in eindinstantie door het Ge rechtshof (Strafkamer) te Amsterdam bij arrest van 14 Januari jl„ of het Gemeente bestuur te Velsen gerechtigd was om inge volge de alg. politieverordening te eischen: de afsluiting door middel van een hek van de grondistrooken vóór de verschillende win- kelperceelen, die vroeger als gewone woon huizen met voortuintjes waren ingericht. Het gemeentebestuur meende, dat kon wor den geëischt een afsluiting van deze terrei nen van den openbaren weg door middel van hekken, zooals die vroeger om de voortuintjes waren geweest. Onder meer was door den raadsman van de diverse huiseigenaren als verweer aange voerd, dat afsluiting van de perceelen door middel van een hek niet meer kon worden gevorderd, nu de winkelpui een behoorlijke afsluiting vormde. De Rechtbank te Haarlem had dit verweer verworpen, op grond dat naar haar meening de afscheiding op de grensstrook van het particuliere terrein en den openbaren weg moet worden geplaatst- De Hooge Raad meende dat dit niet juist was en gelastte daarom aan het Gerechtshof te Amsterdam dit verweer nader te onderzoe ken, speciaal of moet worden aangenomen dat de vroegere voortuintjes niet door bestemming tot openbaren weg waren veranderd. Thans heeft na een langdurig onderzoek het Hof te Amsterdam dit laatste aangeno men en op dien grond den huiseigenaar, die geweigerd had, het hek, door het gemeente bestuur gevorderd, te plaatsen, van alle rechtsvervolging ontslagen. Hiermede is thans deze zaak definitief be slist en is de poging van het gemeentebestuur, om door middel van de plaatsing van een hek het eigendom van deze strook gronds af te dwingen, als mislukt te beschouwen. Het spreekt vanzelf, dat er groote vreugde heerscht in het kamp der betrokken huiseige naren, nu na een procedure van eenige jaren is komen vast te staan, dat het gemeentebe stuur in deze kwestie zijn zin niet krijgt. En voor het gemeentebestuur is deze be- slissing van het Hof zeer onaangenaam, want nu gebeurt er niets en blijft alles bij 't oude, terwijl de betrokken huireigensp'en zich in dertijd bereid hadden verklaard, hun voor tuintjes om niet af te staan, mits zij werden l vrijgesteld van precario, De heer J. J. Schotvanger 1 Maart met pensioen. Een verdienstelijk spoorwegman n.l. de heer J. J. Schotvanger, ladingmeester aan het Ha venstation der Nederlandsche Spoorwegen al hier, gaat 1 Maart a.s. den dienst met pensioen verlaten. In hem verliest vooral de vischhandel heel veel, want de heer Schotvanger, een man, die nooit zijn goede humeur verloor, onder welke omstandigheden ook, staat steeds klaar te hel pen. Nooit is hem iets te veel en gedurende de vele jaren, dat hij als ladingmeester aan het Havenstation werkzaam was, heeft hij den handel door zijn hulpvaardigheid en zijn streven, het den verladers steeds zoo gemak kelijk mogelijk te maken, onschatbare dien sten bewezen. Het is dan ook geen wonder, dat hij in de vischhallen een groote populariteit geniet. Daarbij is hij een onkreukbaar ambtenaar, die de grootste achting geniet zoowel van zijn superieuren ais van zijn ondergeschikten en daarom is het dan ook geen wonder, dat men hem slechts noode ziet vertrekken. Maar nog een andere karaktereigenschap siert den heer Schotvanger: hij is een groot dierenvriend. De stationskat, waarvoor hij steeds met toewijding zorgde en ook de poesen van de ambtenaren, die hij geregeld van een katvischje voorzag kunnen er van mee- „miauwen". De heer Schotvanger werd 26 Februari 1876 geboren. De volgende maand wordt hij dus 60 jaar. Op 1 November 1899 trad hij in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen als los arbei der in IJmuiden. Den 14en Februari 1900 kwam hij als arbeider in vasten dienst en 7 Juli 1902 werd hij bevorderd tot schaalknecht. 8 Augus tus 1903 verliet hij IJmuiden om als lading meester te Winterswijk G.O.L.S. in dienst te worden gesteld, 9 Januari van het volgende jaar kwam hij als ladingmeester in IJmuiden terug. Niet lang bleef hij toen in IJmuiden, want 1 Juii 1906 werd hij overgeplaatst naar Hoorn, waar hij bleef tot 1 April 1913 toen hij naar den Helder vertrok. Tien jaar later, n.l 29 April 1923 kwam hij weer in IJmuiden terug na intusschen nog in dienst te zijn geweest iix Amsterdam (Oostenburgergracht) en nog eens in den Helder. Dertien jaar. is hij thans dus in IJmuiden en zijn werk was van dien aard, dat we niet gelooven, dat hij van een welverdiende rust gaat genieten zonder een hartelijk afscheid van het spoorwegpersoneel en den vischhandel. NEDERLANDSCHE BOND VAN VISCHROOKERS. De Nederlandsche Bond van Vischrookers heeft te Amsterdam vergaderd. Er waren depu taties uit Vlaardingen, Scheveilingen, IJmui den. Huizen, Groningen en Noordwijk. De voorzitter, de heer Krijger uit Scheve- ningen, gaf een uiteenzetting van het doel van den bond. Hij meende, dat er getracht moet worden, meer werkverruiming te krijgen. Door voldoenden aanvoer van haring en andere vischsoorten zal het mogelijk blijken aan de rookerijen meer werk te verschaffen. In be ginsel wordt besloten, het bestuur op te dra gen, zich met de bevoegde autoriteiten in ver binding te stellen, om in deze richting iets ge- BELANGRIJKE VERGADERING VAN HET ZIEKENFONDS „VELSEROORD" Het Ziekenfonds „Velseroord" belegt he denavond in „Het Wapen van Velsen" een buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. behandeling van een voorstel tot goedkeuring van het aflossen van de be staande en het sluiten van een nieuwe hypo theek op het perceel Frans Naereboutstraat 71 en van het rapport van de besprekingen, die plaats gehad hebben m.et de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst over het onder werp: „Hoe krijgen wij verbetering in de ge meente Velsen ten opzichte van het Zieken fondswezen?" Café „Zomerlust" wordt afgebroken. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. Hieronder volgen eenige bijzondei*heden over de deelnemende clubs. „IJmuider Boys" is zooals bekend, een door cursisten van de Centrale Werkplaats opgerichte voetbalclub. .Tubantia" bestaat geheel uit venters, die aan de Zuidzijde hun waren aan den man bren gen. „Blauw Wit" wordt ook wel de „voetbal lende supporters" genoemd: het is n.l. een uit leden van de Stormv.-Supportersver. Blauw wit gevormd voetbalelftal. „Holland-ia" is het team van de gelijknamige Zeepfabrieken. De „Nijverheidsschool" is samengesteld uit leer lingen van de hoogste klasse van die school. De „Boschduivels" zijn de voetballende werk loozen van het werkkamp „Watervliet". ..En schede'' is de club van het Enschedéplein te IJmuiden. „D. W. S." heeft als bijnaam het .Carton-elftal". Niet minder dan vier broers van dien naam komen n.l. voor het eerste elftal ui-t. R. C. V. betekent Racing Club Vel seroord. De voorzitter van de Supportersvereeniging Blauw Wit, de heer H. F, Broekhuizen., looft een medaille uit voor de club, die Blauw Wit in de bekercompetitie de grootste nederlaag toebrengt. RIJWIEL-VARIA Thans is het de heer S. in IJmuiden-Oost, wiens rijwiel is meegenomen door iemand, die daartoe het recht niet had. Aangifte bij de politie volgde. SCHAAKCLUB „KIJK UIT" Het bestuur schrijft ons: Op 7 en 14 Januari j.l. vonden weder com petitie-wedstrijden plaats. Op eerstgenoem- den datum was V. A. S. III uit Amsterdam de gast van het 2e tiental van „Kijk Uit". De Am sterdamsche schakei\s bleken te sterk voor „Kijk uit" en gingen met een 73 overwin ning huiswaarts. Jammer was, dat wij door bijzondere omstandigheden met 2 reserve-, spelers moesten uitkomen; wellicht ware met een volledig team betere resultaten bereikt. Het le tiental speelde tegen A. S. C. n uit Amsterdam. De borden 1 en 2 bleven onbe zet en zullen in overleg met A. S. C. op een ixader te bepalen datum nog gespeeld wor den. Het resultaat der overige 8 borden was; 4V231/2 voor A. S. C H. Een punten-verdee- ling van 55 behoort dus niet tot de onmo gelijkheden. We zien met belangstelling uit naar hetgeen onze leden H. Schmltz en J. van Dijk mettertijd zullen pre£}feeren. Een en an der is bij hen in goede handen. Overigens gaat het best met „Kijk Uit". De onderlinge competitie heeft nog aller animo en er wordt met „heilig vuur" om de punten gestreden. Het ledental neemt nog steeds toe; bijna elke week komen zich schaakliefhebbers aan melden. Het gevolg hiervan was, dat de loca- liteit te klein werd en we nu de groote zaal van het Vereenigingsgebouw in de Kalver- straat in gebruik zullen moeten nemen. Het ledental is de 50 reeds gepasseerd Natuurlijk bre.ngt het huren van deze groote zaal belangrijk meer kosten met zich mede, maar het club-belang gaat voor alles en de leden dienen goed gehuisvest te zijn. Leden, toont door trouwe opkomst, dat u deze verbe tering op prijs stelt. Wei*ft nieuwe leden. Er is nu ruimte genoeg en de penningmeester zal de contributie-inkomsten (f 0.65 per lid per maand) in verband met de hoogere huur gaarne zien stijgen. Ook uitbreiding van spel materiaal zal mettertijd onder de oogen ge zien moeten worden. „Alle hens aan dek", op naar de 70. De nieuwe localiteit is gezellig, frisch van kleur, goed verlicht en verwarmd. A.s. Dinsdag zal het bestuur de leden mach tiging verzoeken tot bekrachtiging van de huurovereenkomst. Komt allen op! COMITé „SCHOOLVOEDING". Door een abuis, gemaakt door de secreta resse, hebben wij een lijst gepubliceerd waarin de namen van de geefsters en gevers voluit vermeld stonden. Het spijt het comité dat de vermelding aldus heeft plaats gehad en het zal zorg dragen, dat de gemaakte fout niet meer voorkomt In de lijst staat vermeld: opbrengst „bloem bollendag". Men zal hebben begrepen, dat dit moest zijn „oliebollen-dag". Spoedig gaat een stukje oud-IJmuiden ver dwijnen. Het café „Zomerlust" aan de Ju- llanakade hoek Mahustraat, ongetwijfeld een j der oudste, zoo niet het oudste café van LTmui den zal binnenkort worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuw. Een stukje historie gaat met „het café van Braam" onder welken naam het beter bekend staat ver dwijnen. Maar ook een steen des aanstoots gaat met dit oude etablissement heen. Want het lage gebouw raakte deerlijk in verval en een sie raad voor de omgeving was het geenszins. Het plan bestaat, op den vrij gekomen grond een naar' de eischen des tijds ingericht café te stichten, zoödat de hoek mettertijd een veel beter aanzien zal verkrijgen, FAILLISSEMENTEN. De volgende faillissementen zijn uitgespro ken door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 14 Januari: 1. A. C. E. Huykman, echtgenoote van A. van Welsenes, winkelierster, wonende te Haar lem, Marnixstraat 67; Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haar lem. 2. J. J. van Kilsdonk. bakker, wonende te Haarlem, Santpoorter plein 2; Curator: Mr. L. G. van Dam, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der uit- deelingslijst van: 1. N. P. Lammens, gehandeld hebbende on der den naam Banketfabriek „Deno". wonende te Heemstede. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. 2. De Vennootschop onder de firma V. Ph. Braun, gevestigd te Beverwijk; Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 3. P. H. M. Braun. wonende te Beverwijk. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. G. Smeding, timmerman en metselaar, wonende te Haarlem Curator: Jhr. Mr. L. IRengers Hora Siccama te Haarlem. 2. E. de Vrij, schilder, wonende te Haarlem mermeer. Curator; Mr. Silvain Groen te Haarlem.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1