De Amsterdamsche maagd met een wit jak Belastingopbrengst viel mee. VRIJDAG 17 JANUARI 1936 De verduisteringen bij de postspaarbank. Een bedrag van f 5.000 Vijf mannen in arrest. In ons nummer van Donderdag hebben wij reeds medegedeeld, dat door de centrale re cherche te Amsterdam fraudes bij de post spaarbank waren ontdekt. Hieromtrent ver nemen we thans nog, dat het twee gevallen van verduistering betreft, waardoor de spaar bank voor f 5000 is benadeeld. Van dit bedrag is nog f 1675 terecht gekomen. Bij deze ver duisteringen zijn 5 personen betrokken. Twee ambtenaren van de spaarbank, een monteur, een broer van een der ambtenaren en een koopman uit Haarlem. De eerste verduistering had reeds enkele maanden geleden plaats. Deze werd in elkaar gezet door de beide spaar- bankambtenaren, gehuwde menschen van om streeks 35 jaar. Zij lieten een werklooze een spaarbankboekje nemen te Rotterdam, die daarop f 5 stortte, welk geld hij van een dei- ambtenaren, zijn broer, had ontvangen. Dit boekj.e met een storting van f 5 werd door de ambtenaren vervalscht en de storting veran derd in f 2250. De beide ambtenaren zorgden ervoor dat het postkantoor te Utrecht een mandaat kreeg om aan den werklooze f 2000 uit te keeren. Den werklooze werden valsche papieren verschaft door den Haarlemschen koopman. Alle benoodigde bescheiden klopten dus uitstekend en het kantoor te Uteecht be taalde prompt de f 2000 uit. Van dit bedrag kregen de beide ambtenaren en de werklooze broer ieder f 600, terwijl de koopman in Haar lem f 200 ontving. Van dit geld is niets terug gevonden. Het tweede geval van de fraude is van meer recenten datum. In de handen van beide spaarbankambtenaren kwam voor enkele we ken een boekje, waarop een bedrag stond van f 4000 en waarvan de rente moest worden bij geschreven. Nu werd de monteur er voor ge spannen om een gedeelte van dit bedrag te innen. Dit geval verschafte eenige moeilijk heid, omdat hierbij noodig was de handteeke- ning van den eigenaar van het spaarbank boekje. De beide ambtenaren beschikten over die handteekening en de monteur ging zich oefen en om die na te maken. In tuss chen kreeg het kantoor te Haarlem het mandaat om op dit boekje f 3100 uit te betalen. De monteur ging naar Haarlem, zette de valsche hand teekening en ontving de f 3100. Dit bedrag werd onder de drie personen verdeeld. Van deze wist de recherche nog een groot gedeelte op te sporen. Van het bedrag van f 1300, die een der ambtenaren ontving, werd f 900 gered. Dit geld was door den ambtenaar gestopt op ♦en plekje in de hei bij Ede. Het geld, dat de monteur had ontvangen, ïs in zijn geheel te recht gekomen. De monteur had het verbor gen in een garage, waar hij werkte. Van de f- 1000, die de tweede ambtenaar ontving, is weinig overgebleven, slechts f 75. Het staat natuurlijk vast, dat de benadeelde houder van het spaarbankboekje geen schade lijdt. Dit bedrag is reeds weer geheel gerestitueerd. De vijf mannen, die te Amsterdam aan het hoofd bureau in arrest zijn, hebben volledig bekend. Zij zullen Zaterdag aan de justitie worden overgeleverd. Eén der gearresteerden is de chauffeur die onder Renswoude één dezer nachten een man heeft doodgereden. Hij is toen even uitge stapt, doch weer doorgereden. De auto had hij bij een garagehouder.te Amsterdam gehuurd. inbraak bij coöperatie levert f 700 op. Een inbreker heeft zich gisternacht door middel van een tuimelraam toegang ver schaft tot den winkel van de coöperatie. „De (Eendracht" te Geldersch-Veenendaal. Met één bedrag van zevenhonderd gulden is de inbreker verdwenen. TWEEDEKAMERLID GEWOND. Doordat zijn auto slipte. Toen hedennacht het Tweede Kamerlid, de heer H. van Houten per auto van een «preekbeurt, welke hij te Echten hij Lemmer had vervuld, naar zijn woning te Groningen terugkeerde, is de wagen op het Stationsplein te Groningen door de gladheid van den weg het had zwaar gesneeuwd geslipt en tegen een boom gebotst. De heer Van Houten, die zelf de auto besturude, werd hierbij op straat geslingerd, waar hij met verschillende verwondingen en in bewusteloozen toestand bleef liggen. Terstond was medische hulp ter plaatse. Na voorloopig verbonden te zijn ds de heer Van Houten per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand baart geen zorg. De heer Thijsse, die het Kamerlid op zijn tocht had vergezeld, kwam met lichte kwet suren vrij. De auto werd van voren geheel ingedrukt. DE TRIO IS GELICHT AMSTERDAM, 16 Jan. (A.N.P.) Het mo torschip Trio, dat Zaterdagmiddag tijdens he vig stormweer aan de Friesche kust ten Zui den van Kornwerderzand is gezonken, is in den afgeloopen nacht door de N.V. Reederij voorheen Gebr. Goedkoop met behulp van een bak gelicht. Het schip is in den vroegen mor gen naar Kornwerderzand gebracht en zal vandaar, als. verdere voorzieningen zijn getrof fen naar Zwartsluis gaan. Weer levenslang geëischt. Tegen vader, die zijn beide kinderen heeft gedood. Donderdagmiddag is voor het Arnhemsche Hof behandeld de zaak tegen den 31-jarigen arbeider J. S. uit Lochem, die wegens moord op zijn beide kinderen door de Zutphensche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De verdachte leefde van zijn vrouw gescheiden en heeft in den vroegen morgen vaii den dertienden Juni 1935 onge veer te Vijf uur zijn beide zoontjes van 6 en 8 jaar door ophanging van het leven be roofd. Volgens den deskundige dr. De Bois uit Zutphen was het motief vermoedelijk een complex, mede ten gevolge van de min der gunstige verhouding in het huwelijk van verdachte- De verdachte bekende en ver klaarde niet te weten uit welk motief hij had gehandeld. De procureur-generaal zeide in zijn requi sitoir o.m. dat S. zich had schuldig gemaakt aan het ergste misdrijf, dat onze wet kent. Hij eischte eveneens veroordeeling tot le venslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. Stolk uit Ti-el bepleitte ter beschikkingstelling van de regeering. De uitspraak volgt over 14 dagen. Teveel koelhuizen in Neder land? Exploitanten wenden zich tot de regeering. Maatregelen en een onderzoek gevraagd. Een groep exploitanten en dierecteuren van openbare koelhuizen in Nederland, aangeslo ten bij de Vereeniging De Nederlandsche Kou- destichting, hebben aan de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken, Financiën, Handel, Nij verheid en Scheepvaart, alsmede Landbouw en Visscherij een request gezonden, waarin zij de aandacht dezer bewindslieden vestigen op de vele plannen tot oprichting van koelhuizen in verschillende plaatsen; hun ernstige bezwa ren daartegen ontwikkelen en op grond hier van toestemming vragen om eenigen hunner in de gelegenheid te stellen, de urgentie van hun mededeelingen mondeling toe te lichten. Tot de requestranten behooren o.m. de N.V. Vereemgde Ijsfabrieken en Koelhuis „Frigo", IJmuiden en de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJsvries", IJmuiden. Wij rekenen het aldus requestranten tot onze plicht de ernstige oeconomische ge volgen van een vermeerdering der koelhuis ruimte- helder in het licht te stellen. Wij stellen daarbij vast, dat de in Neder land beschikbare koelruimte zeer bijzondere omstandigheden uitgesloten tot heden ruim voldoende is gebleken om aan den aan vraag daarnaar te voldoen. Wij moeten voor op stellen, dat twee der voornaamste stapel- producten, eieren en boter in de laatste jaren slechts in zeer geringe mate werden opgesla gen, en dat er geen aanwijzingen zijn dat in 1936 deze waren in belangrijk grooter hoeveel heden in de koelhuizen zullen worden opge legd. Aangezien van regeeringswege geen groote buitengewone opslag van vleesch (hetzij rund of varkensvleesch) noch van andere waren is te verwachten, mag worden aangenomen, dat in 1936 en volgende jaren in Nederland een groot overschot aan beschikbare koelruimte zal bestaan. Het zal dan ook zeer de vraag zijn of de be staande bedrijven voldoende emplooi «zullen vinden om hun personeel in vollen omvang aan den arbeid te houden, resp. hunne ver plichtingen aan rente en aflossing te voldoen. Indien geen nieuwe artikelen de plaats der oude innemen, zullen verschillende bedrijven niet op den voet van vorige jaren kunnen wor den voorgezet. Waarschijnlijk zullen de econo mische zwakkeren hét- veld moeten ruimen. Requestranten geven in overweging geen medewerking te verleenen totphet tot stand komen van door openbare lichamen (gemeen te) te exploiteeren fruit-koelhuizen, resp. daartoe genomen besluiten niet goed te keu ren; daaraan geen financieelen steun, in wel ken vorm dan ook, te verleenen in het bijzon der niet door het stellen van garantie voor kapitaal en rente en een onderzoek te doen instellen naar; a. de behoefte aan koelruimte voor fruit; b. de voorhanden koelruimte .voor fruit en c. de maatregelen die noodig zijn om de voorhanden koelruimte zoo doelmatig mogelijk aan te wenden voor het koelen van fruit. Noodlottige kampeertocht van eenige padvinders. Eén hunner aan malaria overleden. MALANG,16 Jan. (Aneta). Tien R.K. padvinders, die onder leiding van pastoor Bijlhout eenige dagen aan het Zuiderstrand hebben gekampeerd, zijn daar allen aange tast door zware malaria. Een der jeugdige zieken is gisteren overleden. Onder zeer groote belangstelling van katholieke zijde had heden de begrafenis met padvinders-eer plaats KAMER VAN TOEZICHT OVER DE NOTARISSEN. Bij beschikking van den minister van Justi tie is herbenoemd met ingang van 28 Febr. 1936 tot lid der kamer van toezicht over de notarissen en Candidaat-notarissen te Haar lem, mr. W. G. Del Baere, oud-kantonrechter alhier. Tilly Kalkhoven de besteedster der muzen. Het is alweer jaren geleden, dat Tilly Kalk hoven, die de ouderen van u zich misschien uit dien tijd nog herinneren zullen, als jong meisje met korte sokjes, rose bloote beenen en pijpekrullen, op 't tooneel met gedresseer de duiven werkende, in de Tuinstraat, in 't hartje van de Jordaan, een cabaret opende. Dat had een danig succes. Niet alleen bij.de buurtbewoners, maar ook bij dagjesmen- schen en vreemdelingen. Het was typisch Amsterdamsph en typisch Jordaansch, dat „volksche" lokaal, waar de toffe jongens die de biertjes rondbrachten om beurten op de Bühne klommen om een nummertje weg te geven en waar de lijvige dame met het witte jak die met een mand vol gerookte paling tussc'nen de tafeltjes door zeulde, plotseling opbloeide tot een coloratuurzangeres van in "t gehoor liggende wijzen. De stampvolle zaal zong de makkelijke refreintjes mee en de rechter uit de provinciale hoofdstad, de groot industrieel ergens van een ver en stil dorp, de officier in burger, de nette meneer uit Deventer of Maastricht, ze voelden zich eens eenmaal los geslagen van de banden der correcte conventie, dronken hun biertje en zongen hun refreintje mee en lachten wan neer Tilly hen op den schouder sloeg en luid ruchtig vroeg: „gaat-ie lekker vader?" Het was allemaal heel aardig en gezellig, al maakte natuurlijk spoedig het snobisme zich van dit vrijgevochten gedoetje meester. Er. kwamen steeds meer dames in bontmantels en heeren met dure pakken en de concurren tie begon op het succ.es voort te bouwen. Toen werd het 'kroegje in de Tuinstraat een beetje gewild en een beetje onecht, al merk ten de menschen, die er zoo één keer kwa men, daar niets van. En nu is Tilly in de binnenstad begonnen. Vlak bij de Munt, in een van de kleine steegjes tegenover den ingang van het Carl ton hotel heeft ze in een oude loods van een bakkerij haar ..Chez Tilly" overgeplant. Het is er heel groot en heel ruim en er komen heel veel menschen. maar voor mij is de aardigheid er nu wel wat af. want ik zie er het ongewone en de opzettelijkheid in ar- Amsterdam's spoorwegwerken vorderen snel. Nu reeds een jaar ingeloopen. Inspectietocht langs de baan. Een wandeling langs de uitbreidingswer ken der Nederlandsche Spoorwegen tusschen het Centraal- en Muiderpoortstation neemt een dikke twee uur in beslag, als gij haar maakt onder het deskundig geleide van ir. K. H. C. V. van der Veen en als ge vooraf te kennen hebt gegeven, dat ge prijs stelt op een zoo uitgebreid mogelijke vóórlichting! Zulk een wandeling geeft u tweeërlei sensa tie: ten eerste ervaart ge. dat de onderdee- len van het enorme werk, dat hier in uit voering is, als een legkaart in elkaar passen er is ten deze, ook wat het kostenvraag- stuk betreft, een nauwe samenwerking tus schen Spoorwegen, Rijk én Gemeente en de tweede is, dat ge het geheele traject af legt over een terrein, dat, als ge het einde daarvan hebt bereikt, onmiddellijk weer ta boe voor u wordt! Het zijn deze groote spoorwegwerken tus schen het Cent ra al-Station tot en met het Muiderpoortstation, die onder leiding van ir. Van der Veen. in een tempo, dat ook den leek bewondering afdwingt, tot stand ko men; de uitvoering van het andere, niet minder belangrijke gedeelte, van de Water graafsmeer naar de binnenkort aan te be steden ringbaan, in welken arbeid tevens begrepen is de bouw van het Amstel-station, dat het oude Weesperpoortstation in de toe komst zal vervangen, en die via de Linnaeus- straat op de eerstvermelde werken zal aan sluiten, komt voor rekening van ir. J. Bar- det, van wien ir. van der Veen sinds 1 Jan. het werk bij het Muiderpoortstation heeft overgenomen, zoodat laatstgenoemde zeer tot zijn genoegen! ook het nieuwe Mui derpoortstation te bouwen krijgt. Met het geheele complex van werken is men nog geen twee jaren bezig; half Fe bruari 1934 zijn de eerste lastgevingen uit gegaan en is het b.egin der uitvoering vol gens een vast plan. waarvan de opzet was, dat het verkeer te land en te water normaal voortgang moest, kunnen vinden, ter hand genomen. En in welk tempo wordt er gearbeid! In de bijna twee jaren, dat men bezig is, heeft men reeds een jaar op het werkprogram in geloopen, terwijl er door de ingenieuze wijze, waarop de legkaart wordt aaneenge- past! naar gestreefd wordt dit tempo nog meer op te voeren, zoodat men met de uit voering een drietal jaren eerder gereed hoopt te zijn. dan bij de voorbereiding van het groote plan was vastgelegd. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den want op dezen post „onvoorzien" dient wel degelijk de nadruk te worden ge legd! zou idan in den zomer van 1939 het geheele complex van werken gereed kunnen zijn en het treinverkeer zijn weg vinden over de verhoogde spoorbanen. Nederlandsche Roode Kruis Ambulance onder weg. Leden physiek en morepi ïn uitstekenden toestand. Door het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis werd van den leider der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Ethiopië telegrafisch mededeeling ontvangen dat de leden der, amibulance physiek en moreel in uitstekenden toestand verkeeren en dat Dr. Gola?o Belmonte is genezen. Op Woensdag 15 dezer zijn zes leden der am bulance met een karavaan van driehonderd muilezels vertrokken. Daarbij werd hun uit geleide gedaan door den heer de Vries, die daags daarop zelf zou volgen met lastauto's tezamen met den leider Dr. Winckel en Dr. Belmonte. melijke gedaante. Een Jordaan-c-abaret is te waardeeren als het Jordaansch is, zoodra het Jordaansch gaat doen, gaat men het andere maatstaven aanleggen, en dat leidt dan niet tot vleiende beoordeeling. Want Toffe Tinus en Tante Mien, of hoe die ar- tisten heeten. mogen nog zoo ontroerend zingen van Die Mooie Molen, los van zijn typeerende eigenaardigheden is het eigenlijk maar héél leeiijk wat zij ten gehoore bren gen. Het nieuwe lokaal van Tilly is wel aar dig Ingericht aan een lange lijn hangt een echt-Jordaansche wasch met veel baai en keper schilderachtig te „drogen" en de kellners zijn nog altijd onvervalsohte Jorda- ners; de menschen die er zitten veel ver liefde paartjes en veel menschen uit de pro vincie vermaken zich kennelijk uitmun tend. maar ik vergis mij niet: deze bloei heeft den ondergang reeds in zijn wezen. Op een gegeven oogenblik is de aardigheid er af. Dan gaan de pleziermakers toch eigenlijk maar weer liever naar de jaz-z-bands en de zwart-gerokte kellners, dan dat zij zitten te luisteren naar een harmonica-nummertje van Schele Tinus, of zich bedienen laten door een zanger-kellner in blauw boezeroen met roode das. De gunst van het publiek is grillig en 't kan ineens afgeloopen-uit zijn. Tilly Kalkhoven gaat haar zaak gedurende de zomermaanden naar Zandvoort verplaat sen. Misschien lukt dat nog wel. Maar ik ben niet optimistisch voor de Amsterdamsche toekomst, Kijk maar eens naar de troep van Bouber, die onzen wrakken, hollen en killen Plantage schouwburg nog steeds bespeelt. Herinnert u. gij veertig- en méérjarigen, hoe daar eens een subliem volkstooneel zijn bloei hei-vond. Schele Mie, Ploert, Schoft, Perzik en Pruim, Duif en Doffer, allemaal stukken van een lach en een traan en met een week of rond borstig liedje, werden daar mét een brio en verve gespeeld, dat de heele zaal een zee van petten meegesleept werd tot schier- geëxalteerd medeleven. Het was uit dit mi lieu dat een Elsensohn een Annie Verhulst, een echtpaar Bouber een Timrott, een Jerry Kits opkwamen, waarvan de eerste twee hun weg naar het „groote tooneel" vonden. Maar Bouber en de anderen, ze zijn niet best be ïnvloed door diezelfde bontmantels en pel zen die nu ook Tilly Kalkhoven ten ver- derve voeren. Het was prachtig wat die luitjes deden, het was bloeiend en zuiver tooneel: de Jan tjes. Zeemansvrouwen. I-Iet Huishouden van Jan Steen, maar toen kwam doordat a- otj- hemelarij begon, doordat de critici vade groote bladen kwamen kijken en het „defti ge" publiek, de zucht om het hooger op te Monopolie-heffing op eetbare oliën lager? Zou weer tot f 24.worden teruggebracht. Algeheele controle op vet-productie zou worden overwogen. Het Nederlandsche Weekblad voor Kruide nierswaren meldt als vaststaand, dat de mono. polie-crisïsheffing op eetbare oliën met ingang van 27 Januari a.s. met 6 gld. per 100 K.G. zal worden verlaagd en dus weer zal worden terug gebracht op de oorspronkelijke heffing van 24 gld. per 100 K.G. Het blad vermeldt verder, dat in regeerings- kringen thans wordt overwogen, om de vet- productie hier te lande onder algeheele con trole te stellen. Het moet in de bedoeling lig gen de reeds bestaande controle op de produc tie van boter en margarine verder uit te brei den tot alle eetbare oliën en vetten. Men hoopt op deze wijze een soort evenwichtstoestand in de vetproductie te bereiken en te voorkomen dat de productie van een der genoemde vetten zich zou kunnen uitbreiden ten koste van onze zuivelindustrie. Is het blad goed ingelicht, dan rijzen bij de uitwerking van dit denkbeeld zooveel bezwaren van practischen aard, dat deze controle mocht zij werkelijk uitvoerbaar blijken, nog wel even op zich zal laten wachten. Versch brood bij het ontbijt. Spoedig intrekking van het verbod te wachten? Als de voorteekenen niet bedriegen is het tijdstip niet ver meer, dat het versche, knap pende brood weer als van ouds op de ontbijt tafels zal kunnen worden opgedischt.. Het heeft er namelijk allen schijn van, dat de pogingen van het comité dat reeds een hardnekkigen strijd voert voot de afschaffing van het verbod van vervroegde aflevering van versch brood en dat, zooals dezer dagen werd gemeld, thans een nieuwe actie heeft ingezet, eindelijk met succes zullen worden bekroond. In verband hiermede heeft een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau zich gewend tot den heer L. Snapper, den lei der der actie, die het standpunt van de pleit bezorgers van het versche brood bij het ont bijt nader heeft toegelicht. De heer Snapper deed in zijn betoog uitko men dat het een misverstand is te meenen, als zouden het verbod van nachtarbeid en dat van aflevering onverbrekelijk met elkaar verbon den zijn. Integendeel, dank zij de technische hulpmiddelen, waarover het bakkersbedrijf be schikt, is het mogelijk het brood vroegtijdig klaar te hebben, zonder dat er aan het verbod tot het verrichten van nachtarbeid behoeft te worden getornd. Ten eerste: door middel van de heete lucht en stoomoven. Het brood wordt den dag tevo ren zacht „afgebakken" en dan den volgenden morgen in dezen oven hard gebakken, zoodat men dan het smakelijke, brosse, niet kleffe brood krijgt. Ten tweede: door middel van de deegma chine en een apparaat, dat men „de slapende bakker" heeft genoemd. Deze inrichting maakt de voor het brood benoodigde grondstoffen meel, water, zout en gist zonder eenige menschelijke hulp bakklaar. Indien b.v. om vijf uur met bakken kan worden begonnen, dan zal te ongeveer half zeven een voldoende hoeveelheid brood voor den verkoop gereed zijn. Ten derde; door middel van een koelinstal latie. Men laat den vorigen dag het brood in warmen toestand bevriezen (tot 40 a 50 gra den C. onder nul) haalt het b.v. des ochtends te vijf uur uit de machine en na het halve uur, dat noodig is voor het ontdooien, beschikt men over versch brood. zoeken. En juist in die dagen gingen Elsen sohn en Annie Verhulst weg, Timrott stierf een zeer tragischen doo-d, men speelde met den in wezen gehavenden troep Nachtasyl, men verwisselde zelfs het wrakke schouw burgje voor het moderne Centraal-theater De trek stortte in en is, ondanks de nog immer en weer in het oude, vertrouwde mi lieu gedane pogingen, nooit meer op het oor spronkelijke peil teruggekomen. Al zijn Bou ber en zijn Aaf nog steeds voortreffelijke tooneelspelers en al is het altijd nog een groot genoegen naar hen te kijken. Ja, dat Amsterdam van ons. Dat nooit een wereldstad geworden is op het gebied van ..uitgaan". Dat geen typische cabarets bezit en matig variété in groot kwantiteit. Dat een Thorbeckeplein heeft, waar alle vroegere bars herschapen zijn in tingeltan gels van een miezerigheid dat de beklem ming u al tegenslaat wanneer ge er nog niet eens binnengetreden zijt. Er is een tijd geweest dat Eduard Jacobs er op zijn achter-bovenkamer scabreuze, rauwe liedjes zong, dat Nap de la Mar en Speenhoff er fenomenale triomfen vierden, dat Solser en Hesse volkskunst lanceerden van ongekende zuiverheid. Amsterdam is op dit punt zéér arm ge worden. Het échte cabaret is er niet te vinden. Wij treuren daar niet om. Het lied dat het dagelijksche leven zingt is zóó rauw en zóó weemoedig dikwijls, dat we dat netjes getoonzet en welluidend ge zongen niet meer noodig hebben. Het groote stadsleven in dezen tijd is in zich zelve boeiend genoeg dan dat we dat tusschen coulissen en bij de gitaar niet meer behoeven te reproduceeren. Het echte leven is de grootste concur rent geworden van het namaak-leven dat cabaret heet, of tooneel. En wie zich zelve met moeite heeft weten staande te houden in de rol, die het lot, het doodelijk-ernstige menschenlot voor hem beschikt heeft, gevoelt niet meer de be hoefte de nabootsing van dit alles bij voet licht en schmink te gaan bekijken. Ook dit is een belangrijke factor bij den neergang der Muzen. En avondtoilet of wit jak, wijs of onwijs, Jordaansch of Plan-Zuid'sch die godinnetjes zijn in ons soede Amsterdam in de verdruk king. Zelfs Tilly met-de-wasch-op-de-lijn zal ze er niet uit kunnen halen. F. A. KAMPERS. En toch ook weer tegen. Er kwam meer binnen dan in 1934, doch men bleef beneden de raming. Het Overzicht der rijksmiddelen over 1935 toont, dat de belas tingen over dat jaar, zoowel wat de directe als de indirecte betreft, meer hebben opgebracht dan in 1934. Aan directe belastingen is 8.334.607 meer ontvangen, aan overige middelen 7.096.383. In het afgeloopen jaar is totaal ontvangen aan directe belas tingen 99.435.801, aan indirecte 366.409.758. Er is echter toch een tegenvaller geweest. De ramingen voor beide zijn aanmerkelijk hooger geweest dan de opbrengst. De verwachtingen voor de directe belastingen waren 116.425.000 voor de overige middelen 398.150.000. Zij zijn daar dus resp. 16.989.199 en 31-740.242 onder gebleven. De inkomstenbelasting heeft 6.650.457 meer opgebracht, d.w.z. dan in 1934, doch de raming was nog ruim 12 millioen hooger. De vermogensbelasting bleef ruim drie mil lioen onder de verwachting van 19 millioen, de belasting op de doode hand 1.161.458 onder de raming van rond drie millioen.. Bij de accijnzen valt op, dat de rechten op suiker bijna vier millioen zijn meegevallen. Een aanzienlijken achterstand heeft de omzetbelasting, die 81.500.000 had moeten opbrengen, doch slechts 60.943.375 opleverde. Dus ondanks de toeneming sedert 1934 met ruim SVs millioen een tekort van meer dan 20'/2 millioen! De inkomsten voor het gemeentefonds vielen eveneens tegen en wel ongeveer ,3:800.000. Zij brachten echter vijf millioen meer op dan in het vorige jaar. De raming van het werkloosheidssubsidie- fonds werd op bijna zeven ton na gehaald. De opbrengst was 50.541.911. Verzekering Maatschappij in moeilijkheden. Surséance zal worden aangevraagd. Naar wij vernemen, verkeert „De Scheeps vaart", Algemeene Verzekering Maatschappij N.V. in moeilijkheden en zal één dezer dagen surséance van betaling worden aangevraagd. De portefeuille wordt overgenomen door da Algemeene Verzekering Maatschappij „Di- ligentia van 1890" N.V. (Directie H. J. Hymans en Mr. Th. de Lestrieux Hendrichs) in samen werking met de Noord- en Zuid-Holïandsche Lloyd (Directie Moes en Caviet), van welke overname verzekerden binnen enkele dagen bericht zullen ontvangen. (A.N.P.) Holland-Amerika Lijn wijzigt haar tarieven. De Holland-Amerika-Lijn kondigt in een communiqué, dat wij heden ontvingen, een wijziging in haar tarieven aan en verandert in verband daarmede de benaming eerste klasse in kajuitsklasse. Zij volgt in deze het voorbeeld van verschillende andere Transat lantische lijnen, die reeds eenigen tijd aan de benaming kajuitsklasse de voorkeur gaven om de daarvoor in de Conférence vastgestelde lage prijzen te kunnen noteeren. De verander de benaming van de eerste klasse der Hol land-Amerika-Lijn zal geen enkele wijziging in de keuken of inrichting brengen. Loonbijslagbollenbedrijf blijft. De regeling voor 1936. Naar wij vernemen zal voor het jaar 1936 de loonbijslagregeling voor de bollenbedrijven worden voortgezet. Deze regeling bevat o.a. de volgende bepa lingen: De bijslag van de Overheid wordt gegeven in het loonbedrag, dat in een bloembollenbedrijf wordt uitbetaald boven een voor elk bedrijf afzonderlijk vast te stellen minimum-loonbe drag. De bijslag bedraagt 50 pet. van hetgeen aan loon wordt uitgekeerd boven het mini mum. De inspectie stelt voor elke gemeente het minimum vast. De plaatselijke commissies stellen, zoowel aan de hand van het z.g. tesltplan 1936 als over de werkelijk in het boekjaar 1935 uitbe taalde loonen vast/welk minimum loonbedrag in het desbetreffende bedrijf in het boekjaar 1936 als minimum zal moeten worden verloond, alvorens de loonbijslagregeling in werking treedt. Bij de vaststelling van dit minimum bedrag moet met alle gewassen, die in het be drijf v/orden geteeld, alsmede met alle overige factoren als export enz. worden rekening ge houden. Het aldus vastgestelde minimum loonbedrag voor 1936 wordt aan de hand van het teeltplan en overige gegevens gesplitst voor vijf perioden van het jaar. De plaatselijke commissie gaat bij de vast stelling van het minimum-loonbedrag uit van het ter plaatse algemeen geldende loon. Toeslag kan alleen worden gegeven op het loon, uitbetaald aan arbeiders, die, zoo zij niet in het bedrijf waren opgenomen, voor hulp ingevolge de regelen voor werkverschaffing en/of steunverleening in aanmerking, zouden komen. De afrekening met hen, die tot de regeling zijn toegetreden, heeft plaats na afloop van elk der vijf tijdvakken. Indien in 'n voorgaan de periode minder is verloond, dan het voor die periode vastgestelde minimum- loonbedrag. wordt het te weinig verloonde bij de volgende periode verrekend. De plaatselijke commissie dient te zijn sa mengesteld uit een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, één van de werknemers- en één van de werkgeversorganisaties ter plaatse. Deze commissie werkt met het gemeentebe stuur en de inspectie samen voor het. uitoefe nen van controle en verder tot het verrichten van alle werkzaamheden, noodig om een be hoorlijken gang van zaken te verzekeren.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2