Het bombardement bij Waldia THIJS IJS IN DE KNEL Actueele Volkenbondskwesties. VRIJDAG 17 JANUARI 1936 De strtjd in Abessynië De Italianen zeggen een Abessynisch tentenkamp te hebben gebombardeerd. Hevige strijd aan het zuidelijke front. Uit Rome: Met het oog op de hevige pro testen in de Engelsche pers tegen het op treden der Italiaansche vliegers in Oost- Afrika deelt men hier mede. dat de Italiaan- sche vliegers een uit 200 tenten "bestaand kamp hebben gebombardeerd, waarin zioh bijna 1000 Abessyniërs bevonden. Dit tenten kamp was gevestigd bij Waldia. Het was een strikt militaire daad tegen over vijanden, -die zich op een aanval voor bereidden. Het schijnt, dat bij deze 200 ten ten een tent was, welke werd gebruikt voor een Abessynische ambulance, welke onder leiding stond van een Engelsch onderdaan, zoo vervolgt dit bericht. Het is een fout der Abessyniërs, dat zij deze ambulancetent midden in het karna hadden opgesteld, terwijl de tent zich op een verwijderde plaats had moeten bevinden, zoo als is bepaald in de Internationale Conven tie van Genève. In ieder geval, aldus besluit de mededee- ling. is de Britsche onderdaan ongedeerd ge bleven. Het agentschap Stefani meldt nog uit Dji- boeti: Het bericht, dat door een zeker agent schap is verspreid en volgens hetwelk de Italiaansche luchtstrijdkrachten het Abessv- nische Roode Kruis te Waldia zouden heb- ven gebombardeerd, is hier met veel reserve ontvangen, daar men gelooft, dat Addis Abeba er een systeem van wil maken voort durend valsche berichten te verspreiden over het bombardeeren van Roode Kruis ambu lances. De Italiaansche operaties aan het Zuidelijk front. De operaties aan het zuidelijke front gaan blijkens berichten van Reuter-A.N.P. uit Addis Abeba over een steeds grooter gebied. Terwijl de Italiaansche colonnes in den sec tor van Dolo de troepen van ras Desta, welke zij zoo juist hebben verslagen, vervolgen, trekken andere ongeregelde colonnes en ita liaansche blanke troepen op langs de rivier Sjibeli en de rivier Fafan. Nu de bedreiging tegen hun linkervleugel is opgeheven, kunnen de Italianen het of fensief hervatten in de richting van Sasa Baneh en later ook in de richting van Dzjid- zjiga en Harrar. Het is nog onzeker of de Italiaansche op- marsch in het centrum en op den rechter - vleugel het begin van dit offensief vormt of dat het slechts een voorbereidende operatie is. De Abessynische tegenstand in den slag bi.i Ganale Doris has zeer hardnekkig en de Abess/niscke nnfcërij heeft volgens een tele grafisch bericht van den correspondent van Reüter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in 'het'zuiden verscheidene charges uitgevoerd. De Abessyniërs hadden een groot aantal mitrailleursnesten ingericht, welke door loop graven werden beschermd. De Italianen .hebben al deze mitrailleurs nesten opgeruimd, nadat zij met tanks, zij - het onder groote inspanning, heftige aanval len hadden gedaan. Een der belangrijkste fasen van den slag was een charge der Abessynische ruiterij, welke langs den zuidelijken oever van de Ganale Dor ia plaats vond. De Abessynische ruiters richtten verwoestingen aan in de Italiaansche rijen, doch dezen gaven geen terrein prijs en werden snel versterkt door strijdwagens, waarop de Abessynische cava leristen** zich moedig, doch tevergeefs wier pen. De mitrailleurs der strijdwagens maaiden bij iederen aanval een groot aantal Abessy nische cavaleristen neer. Het was een worsteling tusschen levende en metalen paarden en de laatste wonnen het. De voornaamste Italiaansche opmarsch ge schiedde in den sector van Dolo tusschen de beide rivieren. De uit Arnno vertrokken co lonne trok tegelijkertijd langs den Noorde lijken oever van de Ganale Doria op en be zette de dorpen in dit gebied. Gedurende vier dagen heeft de Italiaan sche luchtmacht het leger van ras Desta ge bombardeerd om te verhinderen, dat het versterkingen zou ontvangen. Negus vreest voorloopig geen groote Italiaansche operaties. De Negus heeft tegenover den specialen ver slaggever van het Duitsche Nieuwsbureau te Addis Abeba de volgende uiteenzetting gege ven van den toestand aan het front: „Sedert het inzetten van de regens", aldus de keizer, „is de militaire situatie aan het noordelijke front voor Abessinië er strategisch belangrijk beter op geworden, daar hierdoor een zeker évenwicht tusschen de wederzijd- sche krijgsmiddelen verkregen is. Groote operaties van de zijde der Italianen zullen in de komende maanden waarschijnlijk onmo gelijk zijn, daar de door de beschadiging der wegen nog grooter geworden terreinmoeilijk heden het gebruik van groote technische strijdmiddelen onmogelijk maken. Omtrent den toestand aan het Zuidelijke front verklaarde de keizer: „De op 8 Januari begonnen slag bij Dolo, die de strijdkrachten van Ras Desta over een groote frontbreedte in Italiaansch Somalieland hebben ingezet, duurt voort. De gevechten hebben den Abessynisch en troepen tot dusver belangrijke terreinwinsten en een grooten oorlogsbuit opgeleverd. De Italianen verdedigen zich uiterst hardnekkig. Zij ondernamen een reeks tegenaanvallen, waarbij zij door bombardementsvliegtuigen worden gesteund. Voor het eerst is in dezen slag van 2 buitgemaakte Italiaansche tanks, die door Abessyniërs waren bemand, gebruis gemaakt. Op het oogenblik duurt de strijd aan het geheele front, tot aan de Webbe Sje- beli .voort. Naar de meening des Keizers geld het luchtbombardement van Waldia van Woens dag vooral zijn persoon, daar de Italianen vermoedden, dat de keizer op zijn reis naar het hoofdkwartier aan het noordelijke front reeds in Waldia was aangekomen. De keizer gaf voorts uiting aan zijn voorne men, tot het aanbreken van de groote regen periode in het noordelijke hoofdkwartier te blijven. Hij hoopte, dat tegen dien tijd öf de oor log zou zijn beslist, öf de operaties wegens den 'regentijd voor den duur van drie maanden zouden moetén worden gestaakt. De keizer verwacht, naar hij verklaarde, dat de Volken bond er ondanks alles in zal slagen, vóór dien tijd vredesvoorstellen uit te werken, die het Abessynië mogelijk zullen maken, eervol uit dezen Italiaanschen aanvalsoorlog te voor schijn te treden. Dergelijke voorstellen zou den evenwel ook zoodanige waarborgen moe tn bieden, dat het uitgesloten is, dat Italië wellicht over een paar jaar opnieuw Abessynië aanvalt. Keizer Haile Selassie besloot met de woorden: „Niettegenstaande de Abes synische legers Abessynië met succes en ongeslagen verdedigen, ben ik steeds bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de onafhankelijk heid en souvereiniteit van Abessynië waarborgt." De opstand in Godjam nog niet onderdrukt. Te Asmara uit het Abessynische binnen land aangekomen reizigers en vluchtelingen hebben nadere bijzonderheden verteld over den opstand in Godjam. welke nog in de ge heele streek woedt. Berichten volgens welke de opstandige troepen de geregelde troepen, die onder commando staan van Ras Imroe. zouden hebben verslagen, worden bevestigd. Een minder vleiend oordeel over de Abessyniërs. Een lid van het Britsche Roode Kruis, John Pnevis, die van Dessie naar Engeland terugkeert, heeft te Djiboeti op de doorreis verklaard: Na de eerste beminnelijkheden behandelden de Abessyniërs ons op uiterst ruwe wijze. Zij hebben geen enkel vertrouwen in ons werk en steunen onze taak in het geheel niet. Ik ben er zeker van, dat de ge heele Engelsche ambulance uit Abessynië za^ moeten vertrekken. Indien wij de Abessyniërs eerder gekend hadden, zouden wij niet de dwaasheid hebben begaan, ons naar Abessy nië te begeven. De strijd bij Dolo. De berichten dat de Italianen onder gene raal Graziani bijDolo 'n groote overwinning zou den hebben behaald op Ras Desta, worden te Addis Abeba niet bevestigl. Evenwel wordt verklaard dat het mogelijk is, in verband met de moeilijkheden, welke bestaan in de ravi tailleering van Ras Desta, Deze kan onder deze omstandigheden zijn troepen meer sa mengetrokken hebben zonder een nederlaag te hebben geleden. Frankrijk. Laval met 63 stemmen in de regeering. De regeering heeft naar het A.N.P. uit Parijs verneemt, met 315 tegen 252 stemmen een meerderheid van 63 stemmen behaald, toen gestemd werd over het voorstel van Laval eerst de landbouwkwesties te bespreken en de andere interpellaties te verda- gen. Laval had de kwestie van ver trouwen gesteld. Vervolgens las hij de ingekomen interpel laties voor. Laval stelde van zijn zitplaats af voor onmiddellijk over te gaan tot behande ling van de landbouwinterpellaties en de overigen te verdagen.. De hierop volgende debatten verliepen in algemeene onrust, zoodat de voorzitter zich gedwongen zag reeds om 5 uur de zitting voorloopig te schorsen. Het door de regeering ingediende voorstel om onmiddellijk over te gaan tot de behan deling van de landbouwkwesties en uitstel van de overige kwesties werd bij de hervat ting fel door links aangevallen; socialisten, communisten en zelfy enkele radicaal-socia listen. trachten die radiaal-socialisten, die geen ministercrisis wenschten, te beïnvloeden. Laval stelde de kwestie van vertrouwen en hield een korte toespraak, waarin hij ver klaarde, dat hij, aangezien hij hen. die voor stellen hadden gedaan niet tevreden kon stellen, zich slechts tot hen zou wenden, die van meening zijn, dat een algemeene politie ke uiteenzetting niet noodig was op het oogenblik. De regeering zijn vragen gestela over haar financieele-, binnenlandsche- en buitenlandsche politiek en is op deze terrei nen :n het gelijk gesteld (verscheidene inter rupties). Nog financieel-economische kwesties bleven op te helderen. O-a. merkte Laval hier op, dat Leon Blum bijzonder geschikt is om zich tot de radicaal-socialisten te wenden, aangezien hij en zijn vrienden tot nu toe iedere radicaal-socialistische regeering ten val hebben' gebracht. Vervolgens ging de Kamer over tot stem ming, met het reeds gemelde resultaat. Engeland. Voortzetting der vloot- conferentie zonder Japan. In het antwoord, dat Lord Monsell ïn zijn hoedanigheid van voorzitter der Eerste Com missie der Vlootconferentie heeft gezonden aan admiraal Nagano, wordt verklaard, dat alle delegaties van meening zijn, dat het be sluit der Japansche delegatie oprecht moet worden betreurd. Ondanks de daardoor onstane moeilijkheden is besloten, dat de conferentie haar werkzaam heden zal voortzetten. (A.N.P.) China. Muiterij bloedig onderdrukt. SJANGHAI, 16 Januari. Een afdeeüng stedelijke soldaten van Tsjangtjoe nabij Amoy is aan het muiten geslagen. De commandant van de stad gaf bevel, dat deze afdeeling, 80 man sterk, door troepen van de 80ste divisie van het Chineesche leger ontwapend moest worden. Bij de uitvoering van dit bevel kwam het tot een botsing tusschen de muiters en de re- geeringstroepen, waarbij 40 muiters werden gedood en 30 man regeeringstroepen werden gewond. De overige 40 muiters werden gearresteerd en de orde werd hersteld. Een spoor van Ellsworth? Mededeeling van vliegtuigbemanning. LONDEN, 16 Januari (Reuter). Het Dis- covery"-comité heeft een bericht ontvangen afkomstig van het ontdekkingsschip „Dis covery", waarin gezegd wordt, dat dit op 15 dezer in de Wailes-baai is aangekomen. Voorts wordt in het telegram medegedeeld dat van het vliegtuig uit in Klein-Amerika een man is waargenomen, alsmede het ver miste toestel van Ellsworth. Zooals men weet, is de „Discovery", die een vliegtuig aan boord heeft, naar Ellsworth gaan zoeken GEDENKTEEKEN VOOR DEN „ONGEKROON- DEN" KONING VAN ARABIë. In St. Pauls Cathedral te Londen zal een gedenkteeken worden aangebracht ter nage dachtenis aan kolonel Lawrence. Het ontwerp voor het gedenkteeken is door het ministerie van openbare werken goedgekeurd. Hauptmann's executie dertig dagen uitgesteld. Verzoek tot nieuwe behandeling afgewezen. Nadat bekend was geworden, dat het ver zoek een nieuwe procedure aanhangig te maken in de zaak Hauptmann door het Fe derale Hooggerechtshof was afgewezen, heeft de gouverneur van den staat New Jersey, Hoffmann, de terechtstelling van Hauptmann dertig dagen uitgesteld. Het verzoek tot indiening van de Habeas- Corpus-voorsteilen werd des morgens in een openbare zitting van het Hooggerechtshof door een der Washingtonsche verdedigers van Hauptmann gedaan. Het indienen van het verzoek werd toegestaan, de behandeling duurde echter slechts enkele minuten. In de middagpauze beraadslaagden de rechters over het voorstel en na het weer bijeenkomen van het gerechtshof werd de beslissing be kend gemaakt. De eenige hoop van Haupt mann bestaat thans nog in een uitstel van executie door gouverneur Hoffmann. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Tani de heks is al net zoo kwaad als Klabbas als zij van de honger staking hoort. Zij wordt beurteling rood en paars van woede, maar dat brengt haar natuurlijk niets verder. Tenslotte zegt ze tegen Klabbas „Er is maar één oplossing die beer moet zoo gauw moge lijk naar de markt gebracht worden, vóórdat hij aan het vermageren gaat." Klabbas maakt zich dadelijk voor den tocht gereed. Hij haalt Thijs uit het varkenshok en let daarbij goed op, dat zijn' slachtoffer hem niet ontsnapt. Dan gaat hij met Thijs marktwaarts, terwijl Tani de heks nog èen eind meeloopt en haar man nog allerlei raadgevingen meegeeft. Een internationale commissie van onderzoek naar het oorlogsterrein In Oost-Afrika? Mag een staat de diploma tieke betrekkingen met een anderen staat afbreken zonder vooraf den weg der verzoenings-en-arbitrage-procedure van den Volkenbond te hebben ingeslagen? Zal de Volkenbond zich in ruimere mate het lot der vluchtelingen uit Duitschland moeten aantrekken? Zal de Volkenbond zich ook met de behandeling der Joden in Duitschland hebben bezig te houden (Van onzen correspondent). Genève, 13 Januari 1936. In de afgeloopen week heeft het Volken bondssecretariaat een aantal nota's en rap porten ontvangen en openbaar gemaakt, die een duidelijke laai spraken ten aanzien van de belangrijkheid der politieke besprekingen, die hier tijdens de op 20 Januari beginnende 89ste zitting van den Volkenbondsraad zul len moeten gevoerd worden. Afgezien van de waarschijnlijkheid, dat dan tevens over de doelmatigheid van een inwerkingstelling der ..petroleumsanctie" tegen Italië en over de kansen op succes van eventueele bemidde lingspogingen in het belang van het herstel van den vrede tusschen Italië en Abessynië op een rechtvaardigen, met het Volkenbonds verdrag vereenigbaren grondslag eal worden gesproken, is het bovenstaande lijstje van de vragen, die de deze week openbaar ge maakte documenten aan de orde hebben ge steld. reeds overtuigend genoeg ten aanzien van het algemeen belang der komende Ge- neefsohe besprekingen. De regeering van Abessynië heeft tot den Volkenbond het dringende verzoek gericht een internationale enquête-commissie naar het oorlogsterrein te zenden, opdat deze rap port zal uitbrengen over de wijze, waarop van beide zijden de oorlog gevoerd wordt. Dit verzoek van den Negus is meer dan begrij pelijk en verdient ernstige overweging. Sinds de Italianen er mede dreigen, dat zij op grond van beweerde oorlogsgruwelen, die de Abessyniërs tegenover Italiaansche krijgsge vangenen en gewonden zouden begaan, voort aan alle menschelijkheidsoverwegingen bij de oorlogsvoering zullen ter zijde stellen, kan men den Negus geen ongelijk geven, wan neer hij ter verhoeding van een uitroeiing van de Abessynische bevolking en van de bij het Protokol van Genève van 1925 verbo den gifgasaanvallen tegen de Abessynische troepen de tussohenkomst van den Volken bond -inroept, opdat deze de al of niet ge grondheid van de Italiaansche beschuldigin gen en dus van de Italiaansche weerwraak- maatregelen door een onpartijdig onderzoek zal doen blijken. De Volkenbond schijnt het eenige internationale orgaan te zijn, dat tot zulk een enquête besluiten kan. Want het eveneens te Genève gevestigde Internatio nale Roode Kruis Comité is uitsluitend be voegd een onderzoek te organiseeren over de al dan niet naleving van de Roode Kruis- conventie. Het zou b.v. op verzoek van Abes synië (niet echter op verzoek van Zweden, daar dit land geen oorlogvoerende partij is en alleen de strijdende partijen het recht hebben een enauête te verlangen) een in ternationaal onderzoek in verband met het bommen werpen op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance kunnen gelasten. Het is echter duidelijk, dat tal van andere oorlogs gruwelen begaan kunnen worden, waarover de Roode Kruis-conventie niets zegt. Zal de Volkenbondsraad aan den wensch van Abessynië tot het zender) van een en quête-commissie naar het oorlogsterrein ge volg geven? In de eerste plaats zal de Vol kenbond dan van zijn totdusverre gevolgden stelregel moeten afwijken, om zich niet met kwestie van oorlogvoering bezig te houden. Totdusverre heeft de Volkenbond steeds, be houdens een enkele uitzondering in 1925 bij het sluiten van het Protokol tegen den gif gasoorlog, zich op het standpunt gesteld al zijn krachten op het behouden van den vrede te moeten concentreeren. Mannen als Loder en Schücking. die helaas beiden niet meer tot de levenden behooren, hebben deze ge dachte bijv. met kracht en succes verdedigd, toen in de Volkenbondscommissie voor de codificatie van het Volkenrecht de vraag naar een herziening van het oorlogsrecht werd opgeworpen. Intusschen, de vredespo gingen in het Italiaansch-Abessynische ge schil zijn nu eenmaal mislukt, de oorlog is uitgebroken en zoo staat de Volkènbond wel voor een belangrijk gewijzigden toestand, die ook bemoeiingen met de oorlogvoering zou rechtvaardigen. Vooral ook hierom, omdat bij de enquête ook de vraag van de naleving van het Protokol van Genève inzake den gifgasoorlog een rol zal spelen. Volgens de laatste berichten zou Italië geen bezwaar te gen een enquête-commissie van den Volken bond hebben en zouden de Belgische regee ring en het Vatikaan zelfs de hoop koeste ren, dat een dei-gelijke enquête-commissie het terrein voor toekomstige vredesonder handelingen zou kunnen voorbereiden. Een tweede vraag, die in deze week op de agenda van de 89ste zitting van den Volken bondsraad is geplaatst, houdt verband met het plotseling ontstane gesdhil tusschen Sovjet-Rusland en Uruguay, welk laatste land geheel onverwachts de diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland verbroken heeft. De Sovjetregeerlng heeft dit geschil op de agenda der Raadszitting doen plaatsen. Totdusverre heeft Litwinof echter nog niet tot den Raad het verzoek gericht zich in de vraag te verdiepen, of Uruguay gegronde red en had tot verbreking der diploma tieke betrekkingen zooals een door den Sovjet gezant in Uruguay bedreven communistische propaganda geweest zou zijn. Litwinof heeft een praealabele vraag opgeworpen: mag een regeering, die normale diplomatieke betrek kingen met een anderen staat onderhoudt deze plotseling afbreken, zooals de regeering van Uruguay in dit geval gedaan heeft? Had Uruguay niet de klachten, die zij tegen de Sovjetregeering en haar gezant te Monte video heeft eerst bij den Volkenbond aan hangig moeten maken? Artikel 12 van het Volkenbondsverdrag legt den Volkenbonds staten immers de verplichting op, om „ge schillen. die tot een breuk tusschen beide staten zouden kunnen leiden, vooraf hetzij den Volkenbondsraad voor te leggen, hetzij aan een arbitrage-procedure te onderwerpen" Hoe men ook over de gegrondheid der be schuldigingen van de regeering van Uruguay tegen de Sovjetregeering moge denken, men kan bezwaarlijk het goede recht van Litwi- nof's betoog ontkennen, dat Uruguay overijld te werk is gegaan en het voorschrift van art 12 van het Volkenbondsverdrag niet heeft nageleefd. De twee andere vragen, die in deze week hier druk besproken werden, betreffen de Duitsche Joden. De Volkenbond heeft in de eerste plaats een uitvoerig schrijven ont vangen van James G. MacDonald, dien de Raad in October 1933 tot Hoogen Commis saris voor de Duit-c.be vluchtelingen har' benoemd, nadat de Volkenbondsvergadering op voorstel van de Nederlandsche regeering verklaard had, dat langs internationalen weg zou moeten gestreefd worden naar een op lossing van de moeilijkheden, die de uittocht van ongeveer 100.000 Duitschers (grootendeels Joden» uit hun vaderland had verwekt. En in de tweede plaats maakt het Volkenbonds secretariaat deze week het nog uitvoeriger rapport openbaar van de commissie, die onder voorzitterschap van Osusky de vraag behandeld had, hoe de toekomstige organi satie van de Volkenbondsbemoeiïngen ten opzichte van de Armeensche. Duitsche en Russische vluchtelingen zou moeten worden. Zoowel James MacDonald als de comtmissie- Osusky waren het roerend hierover eens, dat de Volkenbond meer moet deen dan hij tot dusverre in het belang van de Duitsche vluchtelingen gedaan heeft. Terug naar het oorspronkelijke Nederlandsche voorstel!, is beider leuze. De Volkenbondsvergader ing had het voorstel van Minister-de Graeff, dat een Volkenbondsorgaan zich het lot der Duitsche vluchtelingen zou aantrekken, moeten verzwakken, omdat de Duitsche re geering, die toen nog lid van den Volken bond was, zich daartegen verzette. Het maximum, dat in de herfst van 1933 bereik baar was, was dat de VolkenboncLsraad een Hoogen Commissaris zou benoemen, die dan na zijn benoeming echter geen enkele be trekking meer tot den Volkenbond zou mo gen onderhouden en zelf maar zou moeten zien, hie hij zijn taak het best zou kunnen vervullen. De ervaring heeft nu geleerd, dat zulk een geheel los van den Volkenbond staande Hooge Commissaris geen voldoend gezag heeft. Vandaar de aandrang van den afge treden Hoogen Commissaris MacDonald en van de Commissie- Osusky, dat een eigen Volkenbondsbureau (hetzij geheel zelfstan dig, hetzij als onderdeel van het bestaande Volkenjbondsbureau-Nansen voor de Rus sische en Armeensche vluchtelingen) voor taan de belangen der Duitsche vluchtelingen zal bèhartigen. Nu Duitschland tóch uit den Volkenbond is getreden, behoeft deze geen rekening meer te houden met het Duitsche verzet tegen het oorspronkelijke Nederland sche voorstel. James G. MacDonald heeft in zijn rapport nog een andere vraag gesteld: zou de Vol kenbondsraad niet een vriendelijken aan drang tot de Duitsche regeering kunnen richten, om het leven der in Duitschland ge bleven Joden minder hard te doen z?ijn, zoo dat het gevaar voor een belangrijke ver meerdering nog van het aantal Joodsche vluchtelingen verkleind zou worden? Het staat te vreezen, dat de Raad op deze vraag nog geen bevestigend antwoord zal geven. B. DE JONG VAN EN DONK. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 18 JANUARI 1936. HILVERSUM I, 1875 31. VARA-uitzcnding. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. VARA-Tooneel en gevar. concert. 12.00 Gram.pl. 1.001.45 En semble Jacques van Kinsbergen. 2.00 Gram.pl. 2.20 Vervolg ensembleconcert. 3.05 Gram.pl. 4.00 Lezing. 4.20 Gram.pl. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Orgelspel R. Foort. 6.30 Esperanto-uit- zending. 7.00 Groningsch uurtje. 8.00 Herh. SOS-ber., Nieuwsber. 8.15 Jubileum Algem. Ned. Metaalbew. Bond, gevar. programma. 9.45 Toespraak. 9.55 VARA-Varia. 10.00 Nieuws berichten. 10.05 Sportreportage. 10.3012.00 VARA-Orkest, Dub'oelmannenkwartet, The Ramblers, de Wielewaal en solisten. HILVERSUM II, 301 31. KRO-uitzcnding. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kiaderuur. 4.00 Gram.pl. 4.15 KRO-orkest. 5 00 Operamu ziek. 5.40 KRO-Melodisten. 6.20 Causerie. 6.45 —7.00 Gram.pl. 7.15 Lezingen. 8.00 Berichten, reportage. 8.25 Causerie. 8.30 Voor Padvinders. 9.30 Gram.pl. 9.45 KRO-Orkest en KRO-Boys. 10.15 Voordracht. 10.30 Berichten. 10.35 Ver volg van 9.45. UZ.1512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest, m.m.v. solist. 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Gram.pl 2.55 Verslag rugbymatch Wales —Engeland. 4.35 Gram.pl. 4.50 Het Serge Krish Septet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Week-end-programma. 8.05 Militair orkest. 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Orkest, m.m.v. solist. 11.20—12.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Populair concert. 2.50 Gram.pl, 4.20 Pascalorkest. 5.50 Gram.pl. 7.20 Saxofoon en viool. 9.05 Opera-uitzending. 11.0512.34 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 31. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Militair orkest, ka pel en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Vroolijk programma m.m.v. solisten, mannenkoor, or kest. 5.50 Trioconcert en voordracht. 7.30 Om roeporkest, dansorkest, en solisten. 9.5011.20 Leipz. Symphonie-orkest. koor en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 1.30 Salonorkest en zang. 2.23 Hoorspel. 3.20 Gram.pl. 4.20 Populair con cert. 5.20 Pianorecital. 6.20 Gram.pl. 6.35 Sa lonorkest. 7.20 dito. 8.20 Gevar. programma. 9.50 Gram.pl. c.a. 10.30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Salon-rkest. 1.30 Gram.pl. 3.20 Radio- Looneel. 4.50 Gram.pl. 5.35 dito. 6.50 Zang. 7.10 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. 9.50 Re portage. 10.30 Kwartetconcert. 11.20—12.20 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3