Het ernstig treinongeluk nabij Swindon. Dr. Max Euwe geeft een schaakcursus. Liefde in de wildernis FEUILLETON Uit het Engelsch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) Goed! Zoo strijden we tegen de koorts. Maar u zult wel hongerig zijn, mademoiselle en uw maal staat te wachten. U zult mij moe- ten verontschuldigen. Ik heb al gegeten; Mannering ook. En ik heb vanavond veel te doen. Maar morgen hebben we een heelen dag en vannacht moet u slapen. Hij boog en ging heen. Honor bleef waar ze was en het bewustzijn van haar volkomen hulpeloosheid drong zich met afschuwelijke klaarheid aan haar op. Haar oogen dwaalden af naar de donkere schaduwen van de hoo rnen; het woud leek haar de eenige veilige schuilplaats toe, hoewel het onvermijdelijk den dood beteekende. Wanhopig ging ze naar haar tent terug, gooie zich op haar bed en begroef haar gezicht in de handen. Een paar minuten later kwam er iemand binnen en ze keek verschrikt op. Het was Fatuma met wat beschuiten en een kom dampende soep. Haar hart sprong op van vreugde, toen ze het don kere gezicht herkende. Fatuma. fluisterde ze, Fatuma. Ba mama, fluisterde de ander terug, ter wijl ze aan Honor de kom met soep ga-f. Eet! Honor dronk de soep op en toen ze klaar was begon Fatuma zacht haar hand te stree- len, terwijl het meisje zich een paar woorden Swahiiisch voor den geest trachtte te halen Zoo zaten ze geruimen tijd en hoewel geen van de beiden zich anders dan gebrekkig verstaanbaar kon maken, voelden ze allebei, dat de sympathie, die ze voor elkander voel den, geen woorden behoefden. Plotseling bleef de streelende hand van Fa tuma onbeweeglijk liggen en Honor voelde hoe ze huiverde. Op hetzelfde oogenblik drong keer het eentonige rythmische geroffel tot haar door. Het klonk heel dichtbij, ergens in het bosch, rechts van haar; en langen tijd zaten de twee vrouwen onbeweeglijk te lulsr- teren tot meer trommels invielen, steeds maar weer; tot het woud scheen te trillen van het krankzinnig makende geroffel. Toen stierf het weg, werd een flauw, ver weg gedreun, tot- het opnieuw aanzwol en bijna uit het kamp zelf scheen te komen. Plotseling hoorde Honor beweging in het kamp en een stem, die het helsche geroffel scheen te willen overstemmen en toen Honor voorzichtig naar de tentopening sloop en naar buiten tuurde, zag ze Legrand naast Man nering staan, trachtend hem wakker te schudden. Wordt wakker, mon ami, riep hij. Het is tijd. Ze zag hoe Mannering langzaam zijn oogen begon uit te wrijven en den Fransch- man afwezig aanstaarde. Legrand schudde hem nog eens. Toe beste jongen, dat geroffel beteekent, dat het tijd voor ons wordt. We zullen voort maken, als je van avond nog zekerheid wilt hebben. Die woorden schenen Mannering klaar wakker te maken en de ander stak zijn han den onder zijn arm en hielp hem overeind, greep hem toen bij zijn schouders, dat hij niet zou vallen. Honor keek naar Mannering met diepen afkeer. Het stuitte haar geweldig tegen de borst dat hij zich in deze omstandigheden zoo vol komen aan den drank had overgegeven en tegelijk met haar verontwaardiging voelde ze een onuitsprekelijke wanhoop. Van dezen dronkaard had ze niets te verwachten en van Jules Legrand's bedoelingen maakte ze zich geen illusies. Mannering maakte een beweging, die zijn gezicht in het schijnsel van het vuur deed komen. Honor schrok. Dat was niet het ge zicht van iemand, die teveel gedronken had; dit was als een masker, een doodsbleek, scherp masker, waarin de oogen glinsterden met een vreemden glans. Er moest iets anders zijnopium, cocaine misschien Een oogenblik later duwde Mannering de hand, die hem vasthield, weg en stond recht op voor zich uit te staren in de ondoordring bare duisternis achter het vuur. Hoor je de trommels? vroeg Legrand. Ze roepen ons, we moeten weg. Maar je moet een geweer hebben. Dat zal je noodig hebben voor wat er gedaan moet worden. H ijliet den Engelschman even alleen en ging een van de tenten binnen. Toen. hij weder te voorschijn kwam, had hij in iedere hand een geweer. Hij zette er een van tegen een boom en onderzocht toen het andere, blijk baar om te zien of het geladen was. Dat is genoeg. Hier pak aan! Hij gaf Mannering het geweer, die het aan nam zonder er naar te kijken, nog steeds met dien vreemden strakken blik op de duisternis voor hem gericht. De Franschman keek hem even scherp aan, haalde zijn schouders op en lachte smakelijk. Toen zei hij langzaam en met nadruk: En goed mikken, mon ami. Je moet be grijpen, dat dit noodzakelijk is en er zijn an deren, die voor het kind zullen zorgen. Vooruit we moeten gaan. Mannering draaide zich zwijgend om en liep achter den ander aan door het kamp. Toen ze den buitensten lichtcirkel van het kamp bereikten, schoot Legrand blijkbaar plotseling iets te binnen. Hij hield Mannering tegen en liep regelrecht op Honor's tent af. Het nieisje ging achteruit en toen de Franschman m de tentopening verscheen, liet Fatuma zich met een kreet van schrik op de knieën vallen, legde haar armen op den grond en verborg haar gezicht in haar han den. Legrand keek even vluchtig naar haar en zei toen tot Honor: Het spijt me, dat de noodzakelijkheid mij er toe dwingt, het kamp voor een korte poos te veriaten, mademoiselle, met Mannering. Maar ik laat mijn mannen hier achter en ze zullen goed op u letten, begrijpt u? Hij lachte. Geen uitstapjes in het bosch dezen keer, mademoiselle. Het zou niet veilig zijn, en daar u onder mijn hoede bent, kan ik het niet toe staan. Hij wuifde even met zijn hand. voegde zich weer bij den wachtenden Mannering en sa men verdwenen ze in de duisternis; Legrand voorop. Langen tijd nog nadat ze weg waren ge gaan stond Honor Donthorne bij haar tent opening te staren naar het verste van de twee vuren waar omheen een dozijn zwartjes zaten te praten, terwijl de trommels onophoudelijk en enerveerend roffelden. Ze dacht niet aan ontsnappen. Niet alleen die neergehurkte zwartjes, maar het woud zelf was haar cipier. Het zou waanzin zijn die alleen kon eindi gen met den dood, zonder te weten waar ze naar toe kon gaan.Den vorigen keer had ze ge weten, dat er hulp te vinden was, maar nu Haar gedachten zweefden weg naar Alec Rimington. Waar zou hij zijn? Ze kon het alleen maar gissen en deze vraag deed een andere bij haar opkomen; waar waren Jules Legrand en Mannering naar toe gegaan? En weer kon ze onmogelijk raden, maar ze had de vaste overtuiging, dat hun weggaan iets te maken had met dat helsche tromgeroffel. Le grand had gezegd, dat de inboorlingen aan het feestvieren waren; als ze Legrand goed begrepen had, beteekenden die trommels- het doodsgeroffel van een mensch. De woorden klonken nog in haar na- En goed mikken, mon ami. En er zijn anderen die voor het kind zullen zorgen. Op. wie moest Mannering schieten? Wie was het kind, waar de anderen voor zouden zor gen? Even schoot een bijna ongeloofelijke ge dachte door haar heen, die ze bijna dadelijk weer verwierp. Het geroffel werd zachter, tot het weer wegstierf tot een verwijderd ge dreun. De inboorlingen kropen dichter bij het vuur als om bescherming te zoeken en wierpen af en toe schichtige blikken op het duistere woud, alsof daar een verborgen drei ging verscholen lag. Ze hadden hun gepraat gestaakt en zaten met vooruitgestoken hoof den te luisteren, alsof ze wachtten op een of ander signaal. Eenmaal leek het Honor alsof ze tusschen het doffe gedreun een anderen klank hoorde den angstkreet van een vrouw of een kind. Maar ze hoorde het geluid niet meer terwijl de trommels gestadig weer doorroffelden. •Eenige minuten gingen voorbij, toen hoorde ze achter zich plotseling een zachten gil. Ze draaide zich snel om. s Fatuma zat ineengedoken, maar haar hoofd was opgeheven, haar oogen tuurden voor zich uit en er lag een uitdrukking van een doode- lijken angst op het gezicht. De vrouw praatte door, zachte onsamenhangende woorden, die Honor niet begreep; toen klonk weer boven het tromgeroffel uit de angstige kreet, dien ze ai eerder gehoord had. Fatuma hoorde het ook en 't was alsof het geduid een magischen invloed op haar had. De kleine Bwana Ze duwde Honor's hand weg en vloog naar de tentopening. Honor liep haar na. Ze greep haar vast en trachtte de vrouw duidelijk te maken, dat ze wachten moest, terwijl ze naar de mannen bij het vuur wees, die ook opge sprongen waren en ingespannen naar het bosch tuurden. Maar Fatuma glipte onhoorbaar de tent uit en sloop in de tegenovergestelde richting van die, waarin de zwartjes met zoo'n inge spannen verwachting tuurden. iiWordt vervolgd.),./ Het keuren van een der inzendingen voor de 50sten ten toonstelling van „Ayicultuia", welke in den Haagschen dierentuin geopend is ter gelegenheid van het zilveren bestaansfeest der ve-een-ging Een wereldkampioen geelt les. Dr Max Euwe heeft Donde dagavond aan de Volksuniversiteit te Amsterdam de eerste van een serie lessen gegeven Het ernstig treinongeluk bij Swindon (Eng), eischte Woensdag twee aooden en zeven en tw.ntig Te Belgrado is een monument onthuld voor de gedurende den gewonden Een tweetal foto's van de plaats des onfieils wereldoorlog in Jugoslavië gevallen Russische soldaten De n>euwe brug over de Wijnhaven te Rotter dam is thans geheel ge eeo eo zal binnen enkele dagen voor het publiek worden open gesteld Een overzicht van het bouwwerk

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5