Mode-tips. Van alles wat. Nieuwe Uitgaven blouses gedragen kunnen worden. Deze over- gooier wordt op den rug heelemaal dichtge knoopt. Het japonnetje daarnaast is even eens van waschbaar materiaal, gegarneerd met geruit katoen. Ook de andere japonne tjes op de afbeelding zijn practisch voor in huis of beroep werkzame vrouwen. Daar is het aansluitende eenvoudige japonnetje voor de naaister, die er, als ze klanten moet ont vangen, toch altijd netjes uit moet zien. Verder het zeer eenvoudige jurkje voor het kantoormeisje en tenslotte een practische werkkiel voor een teekenaarster. Aardige shawlties veroorlooven haar de kiel wat op te fleuren. En nu nog iets over een geheel ander cha piter. NI. over de bijkomstigheden voor het avondtoilet. Madame Mode staat ons toe met behulp van de bijkomstigheden een niet meer modern avondtoilet toch voor „dernier cri" te laten doorgaan. Maar daarvoor moet men natuurlijk een beetje handigheid en smaak bezitten en.... op de hoogte zijn, van wat Parijs voorschrijft. In de eerste plaats kun nen we er natuurlijk voor zorgen, dat ons kapsel modern is. Dit verkrijgen we door er een diadeem of een bandje met bloemen versierd, in te dragen. Een dergelijke haar dracht staat zeer jeugdig en kinderlijk. Het décolleté, dat zeer aan de mode onder hevig is, kunnen we met behulp van in har- monieerende of in contrasteerende kleur ge kozen corsages modern maken. Op welke ma nier. laat de kleine illustratie duidelijk zien Lange handschoenen van kant. waaiers en een elegante shawl zijn accessoires, die het toilet dé „finishing touch" verleenen. Het is daarom noodzakelijker moderne accessoires te hebben, dan dat de japon van het laat ste seizoen ls. Waar bergt de heer des huizes zijn dassen? Dat de heeren der schepping over het al gemeen niet bijzonder netjes zijn, wat het opbergen van kleeren, enz. betreft, is een reeds te lang bekend feit, dan dat wij er hier nog over zouden willen spreken. En om hen een klein beetje te leeren netjes te zijn, moeten wij maar zoo veel mogelijk maken, dat alles goed in orde is, zoodat ze niet kun nen zeggen: „Ja, maar ik heb ook geen berg plaats voor dit of dat!" Dassen, het voor heeren minstens zoo be langrijke onderdeel van hun toilet, als voor dames een hoed, worden meestal erg ver waarloosd. Vaak slingeren ze door de kast en in het gunstigste geval, hangen ze op een touwtje, dat aan den binnenkant der kast deur gespannen is. Daarin zullen we nu eens verandering in brengen. We meten de ruimte tusschen twee planken van de kast en maken dan van car ton een klein koffertje, dat er precies tus schen past. Hoe dit koffertje, dat van buiten met cretonne beplakt wordt, vervaardigd wordt, kan men duidelijk op de 'bijgaande illustraties zien. Aan beide kanten maken we in het koffertje een roetje of een stokje, waarover de dassen en de slappe boorden ge hangen kunnen worden. Dit koffertje heeft boven-Men hef voordeel, dat het gemakkelijk in een groote koffer ge zet kan worden, wanneer manlief op reis gaat. De dassen kunnen niet kreuVo1er> en hij heeft ze altijd bij de hand. Vindt u dit niet een pracht oplossing om uw echtgenoot te leeren op zijn dassen ten minste netjes en zuinig te worden? ZORGEN SAMEN DRAGEN. Moeilijkheden in zaken en moeilijkheden in de huishouding, dat zijn verschijnselen die in dezen tijd meer dan ooit voorkomen. De man tobt met de zakenzorgen, de vrouw met de huishoudelijke, waarmee dan niet be doeld is het geharrewar om personeel of een leverancier die de bestelde boter niet brengt, maar alleen het financieele deel en de moei lijkheden die daarmee gepaard gaan. Daarbij komen dan nog alle andere zorgen die ons kwellen kunnen, de opvoedkundige of zorgen om ziekte, allerlei geestelijke moei lijkheden dit maakt het leven van dezen tijd niet eenvoudig. Wanneer man en vrouw nu samen die zor gen willen dragen en probeeren onder de knie te krijgen, wanneer hun huwelijk dus een goed huwelijk is, dan is openhartigheid in deze dingen vanzelfsprekend. Men houdt van elkaar, dus heeft men ook belangstel ling voor elkaar, en bovendien zijn de be langen van de eene volkomen gelijk aan die van den ander voor zoover het tenminste het doel van het leven betreft. Het mag dan zijn, dat er onderling groote verschillen be staan, dit betreft toch alles dingen die onder, geschikt zijn aan dat eene: de gemeenschap pelijke weg naar het gemeenschappelijke doel. Nu hebben de meeste mannen geen ver stand van de huishouding net zoo min als de meeste vrouwen begrip hebben van het werk van den man, dus kunnen zij zich ook geen volledig oordeel in de moeilijkheden dienaangaande aanmatigen. En toch kan de raad van den man op het hem onbekende gebied vaak de oplossing brengen, waarnaar al zoo moeizaam werd gezocht, terwijl de vrouw als leek in het werk van den man een helderheid van inzicht blijkt te hebben, die de noodige klaarheid ih een zaak brengt. Dit komt heel vaak doordat degene die de moei lijkheid wil oplossen, vastgeloopen is in een slop van gedachten waar geen uitkomen aan is, tenzij men geheel opnieuw begint. Het kan ook zijn, dat de andere een echte leeken-opmerking ten beste geeft, die zoo op het eerste gezicht kant noch wal raakt, maar die door dengene die de moeilijkheid moet oplossen toch met wijzigingen aanvaard kan worden, en die dan de grondslag voor de op lossing blijkt te zijn. Bovendien is het ook al van belang, wan neer men de zorg eens van zich kan afwen telen, erover kan praten met een ander en al vermindert dat de moeilijkheden ook niet, men kan elkaar toch moed inblazen en dat is van het allergrootste belang. Nu kunnen er omstandigheden zijn, waarin het beter is om de zorgen alleen te dragen wanneer de ander bijvoorbeeld al te veel voor zijn of haar rekening neeft gehad, of wanneer een van beiden ziek is, of als men ervan overtuigd is dat de andere toch niet kan helpen, of wanneer het familie-aange legenheden betreft die voor een van beide partijen uitermate kwetsend zouden zijn. Deze omstandigheden kunnen zich voor doen, maar wie zulke zorgen voor degene die hem het naast staat op de wereld, verbor gen wil houden, moet zich wel voorstellen dat dit niet gemakkelijk is en dat er dan ook niets van blijken mag. Een enkel woord, zelfs een gezichtuitdrukking of een houding zijn in staat aan de andere te verraden dat er iets niet in orde is, en wanneer dat eenmaal ge bleken is, is het onmenschelijk om haar of hem geen deelgenoot te maken van de moei lijkheden. Men kent elkaar immers te goed om zich met een kluitje in het riet te laten sturen; en wordt dit toch gedaan, dan gaat men over denken wat er toch wel gebeurd zou kunnen zijn, dat het zelfs niet mogelijk is om het te kunnen vertellen aan degene die je het aller naast staat. Daarvan kan het gevolg zijn dat er meer getobd wordt dan noodig is, maar bovendien dat er verwijdering komt. De andere wil het niet vertellen, o neen,, het is niets nu goed, dan is het ook niets, over zaken waarvan men niets weet, kan men zich niet druk maken. Wil een van beiden het geheim of de zorg om een geldige reden alleen zelf verwer ken, dan moet het ook een geheim zijn, dat wil zeggen dat niets het mag verraden. En dat is tuge.-.over vreemden heel wat gemak kelijker dan tegenover zijn eigen man of vrouw, die immers de kleinste emotie op merkt. Maar aan den anderen bant heeit ieder mensch recht op zijn eigen innerlijk, en wanneer de eene merkt, dat de andere over iets niet wil spreken, dan kan men zorgen dat het niet, als een geheim, tusschen hen in komt te staan, maar dat het een druk is die vooi een deel wordt meegedragen door de zwijgende sympathie van den ander. Maar dat is een moeilijke levenskunst en alleen absoluut vertrouwen in elkaar Kan dat bewerkstelligen. E. E. J.^P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag. Gamalenschelpen. Rolpens. Appelmoes Aardappelen Vanillevla met schuimpjes. Maandag. Versche worst. Zuurkool met mager spek Aardappelenpuree Koffievla. Dinsdag. Macaroni met ham en kaas. Runderlappen. Gestoofde peren. Gebakken aardappelen. Woensdag. Varkenskarbonade Savoyekool. Aardappelen Appelbeignets. Donderdag Stokvisch met gebakken uien en mosterdsaus Rijst. Karnemelksche pap. Vrijdag. Hutspot van wortelen, uien, aardappelen en groene erwten. Yoghurt. Zaterdag. Koolraap. Aardappelen Biefstuk. Wentelteefjes. Ons Wekelijksch Knippatroon. Maat 1: b.w. 100; t.w. 82; h.w. 104 c.M. Maat 2: b.w. 102; t.w. 86, h.w. 107 c.M. j Maat 3: b.w. 107; t.w. 90; h.w. 114 c.M. Maar 4: b.w. 110; t.w. 92; h.w. 116 c.M. Maat 5: b.w. 112; t.w. 96; h.w. 120 c.M. No. 599: aardige blouse van witte crêp« georgette. De mouw is half lang; de garnee ring bestaat uit een origineele jabot. Benoo- digd materiaal: 2 meter georgette van 100 c.M. breedte. Dit patroon is dus in bovenvermelde maten tegen de prijs van 25 ct. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk de gewenschte maat (dus maat 1 of maat 2, enz.) op te geven en bovendien het nummer van het verlangde patroon. Wij ontvingen den tweeden druk van Wij Bakken Zelf. door mevr. R, LotgeringHille- brand, uitgave Van Holkema en Warendorf. Tevens verscheen bij denzelfden uitgever Deel X van de bibliotheek van „De Vrouw en haar Huis" en wel: Patronen voor kruissteek- en Smyrnawerk. Het boek bevat een zeer gevarieerde keuzo van kruissteekpatroontjes, behalve de kinder en dierafbeeldingen die in hun hoekigheid altijd iets primitiefs hebben en daardoor voor kinderbewerkingen zeer geschikt zijn, ook mooie randen en motoeven. Heele voorstellingen waarbij de muizen en Prikkebeen een belangrijke rol spelen, komen er in voor, terwijl ook allerlei gebruiksvoor werpen met mooie randen zijn bewerkt. Daarop volgen de Smyrna-patronen, die heel wat minder in getal zijn, maar mooi van ontwerp. Tenslotte besluit het boek met lappen voor de kinderkamer, bewerkt met voorstellingen in kruissteekpatronen. Een korte, duidelijke beschrijving, met aangeven van kleuren zoo noodig, maakt dit boekje tot een gemakkelijke leidraad voor deze beide handwerken. OM ZELF TE MAKEN. Aardig gehaakt kussen. Het hier afgebeelde model is 55 centimeter lang en 40 centimeter breed. Het kussen is zeer gemakkelijk te haken; want het bestaat uit een gewoon netwerk van stokjes, waar door heen gekleurde draden geregen zijn. Men haakt een rij kettingsteken ter lengte van 55 centimeter; daarna haakt men een stokje in een kettingsteek, slaat twee ketting steken over van het omzetsel en maakt in de derde weer een stokje; zoo gaat men door tot de heele toer vol is. In de volgende toeren draagt men er zorg voor, dat ieder stokje boven dat van de voorgaande toer komt, zoo dat men mooie vierkante ruitjes krijgt. Als men de beide kanten op de vereischte grootte heeft, strijkt men ze eerst op, voor men gaat borduren. Dit borduursel is eenvoudig met gekleurde wol. Men maakt er strepen van, die ieder wor den samengesteld uit zacht oploopende tinten; van beige tot bruin b.v. Onderaan de breede banden laat meh lange einden hangen, die dan tot franje geknoopt worden. Op welke manier men de banden in het kussen op het voorbeeld verwerkt heeft, kan men duidelijk zien. Maar ieder der leze ressen zal zelf wel iets kunnen vinden, om haar kussen origineel te bewerken. Men naait de gehaakte zijden op een kussen van satinet in een harmonieerende tint. Zoo kan men b.v. een gehaakt beige kussen naaien op een fond van bruin satinet. Maar ook hierin moet de persoonlijke smaak van onze lezeressen zelf beslissen. De mode-artikelen geschreven voor de nor male slanke vrouw zijn vele; minder wordt er echter gesproken en geschreven over wat de meer gezette dame kan dragen en vooral wat ze niet kan dragen. Ze kan geen ingewikkelde, gecompliceerde modellen dragen; de japonnen, die de ge lette vrouw met succes kan dragen, zijn een voudig van stof en snit. De mode der heel korte rokken behoort gelukkig al weer tot het verleden, toch moet de gezette dame er aan denken, dat haar rokken beter iets te lang dan iets te kort kunnen zijn. Lange rokken doen ook het figuur langer lijken. Waar men ook aan denken moet, is: geen mouwen te nemen die de grootste wijd te aan den bovenkant hebben. Beter is de ruimte pas over de elleboog te laten vallen. Indien men plooien in de rok kiest, moet men deze dicht stikken en pas onderaan open laten springen. Hetzelfde geldt voor een klokrok, die ook pas onder de knie de groot ste wijdte mag hebben. Breede ceintuurs, of ingestikte naden, die de taille accentueeren moet men vermijden. Beter is een smal cein tuurtje van dezelfde stof op de jurk te dra gen en nog beter een prinsesmodel te kiezen, d.w.z. een getailleerde japon zonder ceintuur. Voor mantels gelden ongeveer dezelfde re gels. Lange revers zijn het voordeeligst voor zware figuren. Groote, flinke vrouwen moe ten niet op te hooge hakken loopen; daar kunnen ze niet genoeg op steunen en ze krij gen daardoor een leelijken loop. Ze moeten daarentegen ook weer niet schoenen met heel platte hakken kiezen; want doordat haar voeten uit den aard der zaak al groot zijn, wordt dit met platte hakken te veel ge accentueerd en krijgen ze „voeten als schui ten". De middenweg is ook in deze de beste Een gezette dame doet er ook beter aan geen al te lichte kousen te dragen; een donkere gedekte kleur is beter. Inplaats van kleine randlooze hoedjes, die elke lijn in het gezicht verscherpen, doet ze verstandiger hoeden met een rand te kiezen. Maar nu genoeg hierover; per slot weet ook de gezette dame, die eerlijk tegen over zich zelf staat, precies wat ze dragen kan en wat niet. Nu een enkel'woord over het japonnetje, dat de vrouw 's morgens in huis bij het huis houdelijk werk draagt. Dit moet eenvoudig, practisch en waschbaar zijn. Bijzonder aar dig is het stelletje links op de bovenste il lustratie. Dit bestaat uit een overgooier van donker linnen, waaronder dan verschillende

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8