4220 HET NIEUWE AVONDBLAD jgygg Tel. 4708 Toren des gezags. Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 63 ZATERDAG 18 JANUARI '36 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso.^losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Bï BE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngea krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De contracten in het Visscherij- bedrijf. Nog geen beslissing. In „Toenadering" vindon wij afgedrukt öen brief, verzonden door de samenwerkende organisaties aan de Reedersvereeniging in antwoord op de mededeeling dier vereeni ging, dat de oude loonsvoorwaarden voor- loopig (d.w.z. tot 1 Maart) zullen worden gehandhaafd. In hun brief dringen de organisaties er met klem op aan, hun in de eerste helft van Januari het standpunt van het bestuur der Reedersvereeniging over de joon- en arbeids voorwaarden te doen toekomen, aangezien die organisaties een voorloopige continuatie voor zoo korten tijd als door de Reedersver eeniging is voorgesteld, met het oog op de verhoudingen te IJjaruidem, ongewenscht voorkomt. AUTOBOTSING. Op den hoek WiHemsbeekiwegZeeweg had gistermorgen een botsing plaats tus- schen een auto van den ijshandel v. d. K. alhier en een Zuid-Hollandsche vrachtauto, waarbij eerstgenoemde auto ernstig, laatst genoemde minder ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. GESLAAGD. Mej. L. van Kempen slaagde voor het Mercurius-examen Nederlandsche Handels correspondentie. De heer E. P. Heere slaagde voor het Mer- curius-diploma Engelsche Handelscorrespon dentie. Opleving in den wereld- scheepsbouw. Op de Nederlandsche scheepswerven S6 schepen met 105.000 bruto ton in aanbouw. Volgens statistiek van „Lloyd's Register of Shipping" waren uit. Dec. 1.1. op de werven van Groot-Brittannië en Ierland in aanbouw aan schepen van 100 br. reg. ton en hooger 163 schepen met 743.086 ton, tegen 110 schepen met 530.554 ton aan het einde van het vorige kwartaal en 122 schepen met 596.834 ton op uit. Dec. 1934. De totale tonnage in Gr. Britt. en Ierland in aanbouw, was uit. Dec. 1.1. 212.532 ton grooter dan die aan het einde van het vorig kwartaal en 146.252 ton grooter dan die op uit. Dec. 1934. In de andere landen (buiten het Ver. Kon.) waren uit. Dec. aan schepen van 100 br. ton en hooger in aanbouw 230 schepen met 800.067 ton, zijnde 78 stoomscheepen met 275.849 br. reg. ton, 148 motorschepen met 520.822 br. reg. ton en 4 zeilschepen met 3.396 br. reg. ton. Op de gezamenlijke werven der wereld wa ren uit. Dec. in aanbouw: 167 stoomschepen met 639.369 bruto reg ton, 215 motorschepen met 897.536 bruto reg. ton, 11 zeilschepen en barges met 6.258 bruto reg, ton. Icrtaal 333 schepen met 1.543.153 bruto reg. ton. Hierbij zijn 11 schepen met 25.313 ton (8 stoomschepen met 19."3o ton en 3 motorsche pen met 5.975 ton), waarvan de bouw is stop gezet. Meer dan 56% hiervan op werven in Gr. Britt. en Ierland. Op uit. Sept. 1.1. waren op de gezamenlijke werven in aanbouw 228 schepen met 1.137.969 br. reg. ton en op uit. Dec. 1934 271 schepen met 1.251.722 br. reg. ton. De totale wereldaanbouw was dus uit. Dec. 1.1. 345.184 ton grooter dan op uit. Sept. '35 en 291.431 ton grooter dan op uit. Dec. 1934. Tot de stoom- en motorschepen uit. Dec. 1.1. in de geheele wereld in aanbouw behooren 59 tankschepen van 1000 br. reg. ton en hooger (8 stoom- en 51 motorschepen) met 438.560 ton (vor. kwart. 44 met 331.585 ton), waarvan 10 met 47.835 ton in Nederland (vorig kwart. 7 met 43.840 ton), 15 met 114.040 ton in Gr. Brit- tannië en Ierland (vorig kwart. 6 met 40.710 ton), 6 met 52.264 ton in Zweden; 3 met 25.200 ton in Denemarken; 2 met 16.736 ton in Frank rijk; 4 met 29.665 ton in Japan; 11 met 101.700 ton in Duitschland; 1 met 6400 ton in Italië; 1 met 3970 ton in Spanje; 1 met 10.000 ton in Dantzig; 1 met 2.550 ton in Argentinië en 4 met 28.200 ton in de Ver. Staten. Gedurende het afgeioopen kwartaal werden te water gelaten 124 schepen met 358.536 br. reg. ton (vorig kwart. 119 schepen met 263.467 ton) en de kielen werden gelegd voor 203 sche pen met 587.212 ton (vorig kwart. 104 schepen met 304.831 ton). Van de Nederlandsche werven werden in het afgeioopen kwartaal te water gelaten - stoom- en 16 motorschepen met 11.898 br. reg ton (vorig kwart. 4 stoom- en 9 motorschepen met 9.522) en de kielen werden gelegd voor 2 stoomschepen en 11 motorschepen met 43.433 ton (vor. kwart. 1 stoomschip en 12 motor schepen met 9.457 ton). De uit. Dec. 1.1. op de Nederlandsche werven in aanbouw zijnde tonnage was verdeeld als volgt: 3 stoomschepen met 39.245 bruto reg. ton en 33 motorschepen met 65 080 bruto reg. ton. Totaal 36 schepen met 104.325 bruto reg. ton. De stoom- en motorschepen uit. Dec. 1.1. bui ten Gr. Britt. en Ierland in aanbouw, waren naar de grootte verdeeld als volgt: aantal schepen van 1002.000 ton 114, waar van in Nederland 22; van 2.0004.000 ton 30, 5; van 4.0006.000 ton 26, 2; van 6 0008.000 ton 28, 6; van 8.000—10.000 ton 14, van 10.000—15.000 ton 9, van 15.000—20.000 ton 4, van 20.00025.000 ton van 25.000 30.000 ton van 30.000—40.000 ton 1; daarboven Totaal aantal schepen 226. Waarvan in Nederland 36, Moeilijkheden voor de Engelsche visschery. Door stijgende kolenprijzen. De president-commissaris van een der groot ste reederijen van Huil heeft aan een ver slaggever van The Fishing News verklaard, dat de stijging der kolenprijzen zijner reederij ongeveer 1000 per maand kost. De kolenrekening van deze reederij is thans al 20.000 per jaar hooger, dan ongeveer drie jaar geleden, toen de kolenprijs het laag ste niveau na den oorlog had bereikt. Boven dien, zoo verklaarde de zegsman, worden ook de andere v.isscherij-ibenoodigdheden als hout voor de kisten, netten, touwwerk enz., duurder. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat als de vischprijzen niet hooger worden, de visseherij niet meer loonend zal zijn. Deze reederij voert jaarlijks o.a. ongeveer 400.000 kisten visch in Billingsgate aan. Om het nadeel door de verhoogde prijzen van steenkool enz. op te heffen, zou de opbrengst per kist minstens één shilling hooger moeten zijn dan voorheen. Voor de schoolvoeding. Het concert van „Looft den Heer", Zooals wij reeds hebben gemeld, geeft het Chr. koor „Looft den Heer", directeur de heer Steplian Jansen, Zaterdag 25 Januari a.s. in „Concordia" een concert ten bate van de schoolvoeding. Behal've mevr. M. RamtoonnetSpeet, sopraan, werkt aan dit concert nog mede mevr. R. HeyibrockGouda, piano. Dr. L. S. Limborgh Meyer, directer van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, zal een inleidend woord spreken; de heer P. Bosman, voorzitter van het Comité spreekt een slotwoord. Natuurlijk voldoen wij gaarne© aan het verzoek van het comité dit concert in de warme belangstelling van onze plaatsge- nooten aan te bevelen. Concordia moet dien avond tot op de laatste plaats bezet zijn en ongetwijfeld zal dit wel zoo zijn ook inr mers de toegangsprijs is zeer laag; den be zoekers wacht een avond vol kunstgenot en het is voor de schoolvoeding. Nu de echte winter schijnt te komen, is er natuur lijk meer verzorging noodig en dus ook meer geld, dan toen de winter nog niet in zijn ware gedaante was verschenen. Allen Zaterdag 25 Januari a.s. dus naar „Concordia"! ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken te IJmui den wordt morgen waangenomien. door dte Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nacht aienst in de komende week. De apotheek Wijkerstraatweg 134, Velsen- Noord, is morgen en in de volgende week ook des nachts geopend. SLECHT WEER IN HET NOORDEN. Van het Noorden binnenkomende stoom trawlers rapporteeren, den laatsten tijd voort durend met stormweer te kampen te hebben gehad. Dit is altijd een dubbele schadepost, want niet alleen is bij slecht weer de visseherij schraal, maar bovendien ontstaat er dikwijls schade aan netten enz. Padvinderijtentoonstelling. In hun home in Velserbeek is thans aan wezig de reizende tentoonstelling van „De Nederlandsche Padvinders", die heden Zater dagmiddag 3 uur geopend wordt. Het bestuur was zoo vriendelijk, ons in de gelegenheid te stellen, de tentoonstelling vóór de opening te bezichtigen. Rondgeleid door een voortrekker, hebben we de ten toonstelling, die in de grootezaal van het home is ondergebracht, bezichtigd. Veel in teressante dingen liggen er uitgestald, alles bijna zonder uitzondering betrekking heb bende op de voortrekkers, dat zijn de pad vinders boven 17 jaar. Vooral de padvinder literatuur is goed vertegenwoordigd, zooals •de boeken van Sir Baden Powell, die als de grondwet der padvinders worden beschouwd; verder vonden we er de bekroonde inzen dingen, afkomstig van een door de redactie van De Huifkar, het voortrekkersblad ge- organiseerden fotowedstrijd, alles wat ei behoort tot een padvindersuitrusting, de ver schillende tijdschriften en veel literatuur uit Engeland, de bakermat der padvinderij. Ook de afdeeling IJmuiden is met een zij het ook bescheiden inzending vertegenwoor digd. Het geheel geeft een duidelijk beeld van het wezen der padvinderij, die ook in ons land, vooral in de laatste jaren, hard voor uitgaat. Dit bleek ons uit eenige grafieken. De organisatie der Nederlandsche padvinders telt thans reeds 19200 leden, w.o. 1400 voor trekkers. De overigen zijn welpen (8—12 j.) en verkenners (1217 j.) In een ander lokaal zijm de teekeningen tentoongesteld, die T. Leeser maakte voor het bekende padvindersboek van „oubaas' Ton Koot, uitgegeven door de Wereldbiblio theek. Het zijn vooral de talrijke foto's, die de aandacht trekken. Zij zijn het bewijs, dat het vooral de liefde voor de natuur is, die bij de padvinders wordt opgewekt en tevens dat tal van padvinders het in de fotografie ver gebracht hebben. Vooral van zwammen zagen we mooie plaatjes. (V)reeswijk s (T)axi Staat steeds voor U gereed B1LLi|KE TARIEVEN (O)nderneming (Adv. ingez. Med.) (De vergaderingen van den ge meenteraad van Leerdam zullen voortaan in den watertoren dezer gemeente worden gehouden.) Kijk eens aan, een watertoren, Dienend als vergaderzaal, Dat is niet vertoond tevoren, Dat is zeker niet banaal. Waarom niet? gemeenteraden Zitten toch in hun beleid, Worstelend met crisiskwaden Rondom in de nattigheid. Om die krachtig te bestrijden En te kennen bovendien, Is het goed haar niet te mijden, Maar haar flink in 't oog te zien. En zoo'n watertoren staat er Hoog boven het aardsch gewoel, Men houdt 't hoofd goed boven water En men houdt het tevens koel. Men kan van den toren blazen. Wat vaak nuttig is, terwijl Men gevrijwaard is voor dazen, In debat hoog boven peil. Aan den Raad, die zoo als pachter Deze torenraadzaal nam, Hulde, hij is torenwachter Over 't welzijn van Leerdam. DAMES IVoor betere Haarverzorging naar DULLER's KAPPERSHUIS Q Kalverstraat 184 Telefoon 4516 Permanent Wave <1. 1, geeft 6 maanden voldoening (Adv. Ingez. Med.) Goedkoope groenten voor werkloozen. Aan de organisaties is medegedeeld, dat binnenkort begonnen zal worden met de dis tributie van goedkoope groenten. Aan werk loozen zullen deze groenten tegen zeer lage prijzen verstrekt worden, n.l. van 3 ets. per K.G. af en gezouten voor 9 ets. per K.G. WERKLOOZEN KUNNEN WEER EEN TUINTJE KRIJGEN. Aan de organisaties is medegedeeld, dat ook dit jaar voor werkloozen weer gelegenheid bestaat, gratis in het bezit van een tuintje te komen. Gegadigden kunnen zich hiervoor opgeven bij den heer Molenaar, opzichter der plant soenen, Rijksstraatweg 198, te Velsen. Alleen gehuwde werkloozen of kostwinnaars komen in aanmerking. WEER EEN MOOIE HEILBOT. De Christine IJM. 2 voerde een mooie heil bot aan. Dit vischje woog 80 K.G. en bracht ongeveer f 50.op. DE „DORDRECHT" GAAT NIET VAREN. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat de stoomtrawler „Dordrecht", door een IJmuidensche combinatie in de vaart zou worden gebracht. Naar wij thans vernemen ,zal aan dit voor nemen geen gevolg worden gegeven, aan gezien bij een onderzoek, in het dok ingesteld, naar den toestand van het schip gebleken is, dat dit tijdens de vijf jaren, dat het heeft stil gelegen, zoodanig was achteruitgegaan, dat eventueele reparatie veel duurder zou komen te staan dan men verwacht had. Oprichting harddraverij - vereeniging. Reeds zeventig leden traden toe. (IJ) muider (T)axi (O)nderneming HET VERTROUWDE ADRES (Adv. Ingez. Med.) Gisteravond heeft in Café Snijders Velser- duinplein een vergadering plaats gehad, die ten doel had de oprichting van een harddrave- rijvereeniging. De leiding der vergadering berustte bij den heer J. van Tiggelen, die met een kort wel komstwoord de vergadering opende. Hierna was het woord aan den heer S. J. P. Stevens, die het zakelijke van een dergelijke vereeni ging besprak. De heer Stevens deed zich ken nen als een warm voorstander der paarden sport, ofschoon hij ook niet uit het oog wilde verliezen het voordeel, dat de handeldrijven de middenstand heeft bij het organiseeren van een goede draverij. Voorts zeide de heer Ste vens, dat bij een eventueele oprichting het bestuur zal trachten zich in verbinding te stellen met een deskundige op het gebied van de paardensport. De heer C. Duller stelde de vraag, of de vereeniging het doel heeft, door de draverij den winkeliers aan reclame te hel pen, of dat het gaat om de beoefening dei- paardensport. De heer Van Tiggelen antwoord de, dat het laatste door de vereeniging zal worden beoogd, desondanks mag men niet het zakelijk voordeel uit het oog verliezen. Na eenige besprekingen werd een vereeni ging opgericht met aanvankelijk 70 leden. Als voorloopig bestuur zijn gekozen G. v. d. Kolk, S. P. J. Stevens, C. Besse, B. v. d. Kolk, J. van Tiggelen, W. Braam en J. C. v. d. Boogaard. Na eenige besprekingen over de te heffen contributie enz. sloot de heer Stevens de ver gadering met de toezegging, dat het voorloopig comité zich zoo spoedig mogelijk in verbinding zal stellen met een deskundige op het gebied der paardensport om dezen deskundige in de volgende vergadering, die binnen niet te lan gen tijd gehouden zal worden, in de gelegen heid te stellen iets over de paardensport en het organiseeren van draverijen te vertellen. VERGADERING ZIEKENFONDS „VELSEROORD". In de in „Het Wapen van Velsen" gehouden ledenvergadering van het ziekenfonds „Vel seroord" werd goedgekeurd het bestuursvoor stel tot het aflossen van de bestaande en het sluiten van een nieuwe hypotheek groot f 14.000 op het perceel Frans Naereboutstr. 71 Daarna kwamen in behandeling de bespre kingen, die door het bestuur zijn gevoerd met de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst over een eventueele verbetering van het ziekonfondswezen in onze gemeente. De voorzitter wees er op, dat het bestuur geen enkel contact heeft gehad met zekere personen, die zich hadden opgeworpen, om de belangen van de leden van een ander zie kenfonds te behartigen. Met de „Maatschap pij" werden tal van besprekingen gevoerd, die echter voorloopig geen resultaat hebben op geleverd, omdat deze instelling voorwaarden stelde, waaraan niet voldaan kon worden. Ook de vergadering bleek er weinig voor te gevoe len, om met het Maatschappij fonds in zee te gaan. Men meende, dat deze instelling meer het belang van de geneeskundigen, dan dat der verzekerden voor oogen heeft. Ten slotte kwam men tot de conclusie, dat een overeen stemming, die voor „Velseroord" geen verhoo ging van kosten met zich mee zou brengen, te aanvaarden zou zijn. DAMMEN. Om met het komende competitiejaar met het eerste tiental in de hoofdklasse N. D. B een serieuze kampioenskans te maken, zal deze maanden door de spelers geducht ge traind worden. Donderdagavond a.s. zullen in de kleine zaal van Hotel Kennemerhof de spe Iers van het eerste tiental met reserves onder leiding van den heer B. Dukel bijeenkomen. De heer Dukel zal een leerzame causerie over de match Vos—Raichenbach houden. De Maharadja Geaekwar van Baroda vierde dezer dagen zijn diamanten regeeringsjubileum. Hij was 12 jaar oud toen hij den troon besteeg. CCXLII. Het loopt met mijn Visscherijsnufjes al aardig naar het 250e, hetgeen beteekent, dat ik nu al ongeveer vijf jaar lang elke week in dit hoekje van de krant (een enkelen keer werd ik om technische redenen wel eens ver bannen) in weinig woorden een overzicht heb gegeven van hetgeen er alzoo rondom de Visschershaven van IJmuiden geschiedt. In vijf jaar kan veel gebeuren en veel veran deren; welnu veel gebeurd is er zeker, veel veranderd is er niet. Want toen ik mijn eer ste snufje de wereld in zond, waren de tijden ook al slecht en nu ik mijn 250e nader, zijn ze nog slecht. Het eenige verschil is, dat ze nog s!echter zijn. Zeker hebben we in die jaren perioden ge had van bloei. Maar deze perioden waren zeer incidenteel en zeer tijdelijk. Over het algemeen kan wel gezegd worden, dat het eerste lustrum van mijn snufjes het slechtste tijdvak is geweest, dat het visscherijbedrijf ooit gekend heeft. Ik vertrouw natuurlijk, dat men deze beide feiten niet met elkaar in verband zal brengen. En nu terug naar het heden, en dat is de week, die achter ons ligt. Het was een week van fantasieprijzen en dientengevolge had de vischhandel weer volop reden tot klagen. Het is goed, dat ook de consumenten zoo nu en dan eens nota nemen van de prijzen, die in den afslag betaald worden. Ais ze dat deze week gedaan hebben, zullen ze wel begrepen hebben, waarom hun leverancier, hetzij win kelier of venter, hun zooveel geld vroeg voor zijn schelvischjee of voor zijn moot kabeljauw. Vijftien a twintig gulden voor 'n kist braad- scheWisch, f 25 voor een kist kleimmiddel, 1' 60, f 70, f 80, ja zelfs nog meer voor een kist kabeljauw (250 p.)! Het laatste beteekent dat een behoorlijke kabeljauw in de markt f 3 a f 4 kostte, d.w.z. per pond vischgewicht ongeveer 50 a 60 ets. Eet u daar maar eens kabeljauw voor, liefst met wat natuurboter van 80 of 9'0 ets. per pond er bij. U heeft dan een maaltijd, samengesteld uit nationale producten, -lekker maarafschuwelijk duur, te duur voor negentien van de twin tig gezinnen. We zijn trouwens met afles te dtiur. Let u maar eens op het volgende. Het is algemeen bekend, dat van alle typen visschersvaar- tuigen, die we .in LJmuiden te zien krijgen, de Deensche kotters de beste resultaten heb ben. Jammer is het daarom, dat het grootste deel van de winst van deze scheepjes in het buitenland terecht komt. Waarom laat men in IJmuiden geen Deensche kotters varen? Ik aal u zeggen waarom. Een nieuwe Deensche kotter, gebouwd overeenkomstig de eischen van de Nederland sche wet. kost ongeveer f 16000 zeeklaar. Dat is werkelijk niet veel; laat men een dergelijk scheepje, maar dan van staal, in ons land bouwen, dan is men minstens het dubbele kwijt en dan is het nog de vraag, of men er dezelfde resultaten mee bereikt als met een in Denemarken gebouwden houten kotter. Men kan zelfs nog voor veel minder dan f 16000 uit de tweede hand terecht, maar de kans dat men voor 'n tweedehandsch houten visschersvaartuig een uitvaar-certificaat krijgt, is buitengewoon twijfelachtig, voorop gesteld dat men het klaarspeelt aan de eischen van de Scheepvaart-Inspectie te vol doen, hetgeen eveneens zeer twijfelachtig is. Maar de kostprijs is geen bezwaar. De moei lijkheden zitten in de exploitatiekosten, niet in de loonen, want die zijn voor deze scheep jes van dien aard, dat men rekenen kan, dat ongeveer de helft van de bruto-besom ming voor den reeder overblijft voor olie, slijtage, verzekeringen, rente en aflossing voor hypotheek, waarna er, wanneer normaal gevaren wordt, nog wel een behoorlijke winst gemaaktzou kunnen worden, indien men met rente en aflossing van hypotheek en met verzekering even goedkoop terecht kon als in Denemarken. Maar hiervoor moet men in ons land ongeveer tweemaal zooveel betalen als in Denemarken. Daar men in Denemarken tegen eeen matige rentevergoe ding zonder eenige moeite een hypotheek kan krijgen, zou men hierin in ons land slechts met moeite en onder zeer bezwarende voorwaarden kunnen slagen. En wat de ver zekering betreft, ais men 8 a 9 pet. betaalt, lukt dat wel. Maar dat is minstens 4 a 5 pet. te duur. Rekent u nu maar eens uit: 3 a 4000 gulden kan men per jaar neeertellen voor de bank en de assurantie-maatschappij! In Denemarken komt men voor even zooveel kronen klaar. Hier. zou de regeering iets kunnen doen, zonder dat het geld kost: hypotheek op ge makkelijke voorwaarden en verzekering tegen een matige premie, welke premie nog wel zoo hoog kan zijn, dat het risico behoorlijk ge dekt wordt. Nu nog even mijn statistiek: er kwamen deze week binnen 43 trawlers, 38 loggers, 2 beugers en nog enkele haringschepen. De kustbooten hadden weinig visch, maar goede besommingen, de schelvischbooten hadden matige vangsten en op eenige uitzonderingen na behoorlijke besommingen, de eerste beuger had een mooie, de tweede eene slechte reis; de loggers hebben het er vrij goed af gebracht. Nu weet u het. FIETERMAi^

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1