HET NIEUWE AVONDBLAD AL WEER DE VISSCHERIJ. Engelsche beenen. 2Ie JAARGANG No. 64 MAANDAG 20 JANUARI '36 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct-, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN BI DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen.'Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Concert Mandolineorkest Excelsior. Al dient het arbeiders-mandolinegezelschap van den heer Joh B. Kok zich bescheiden aan als de mandolineclub Excelsior, we mo gen gehoord de uitvoering in de uitverkochte zaal „De Daad" gerust spreken van een „or kest". Want wat deze ijverige beoefenaars van de kunst van het plectrum ten beste ga ven, bewees, dat men het devies „Excelsior" steeds hooger trouw voor oogen houdt. En dit concert dus weer een schrede voor waarts was vergeleken bij vorige. Niet het minst is daar de muzikale leider Johan B. Kok verantwoordelijk voor, die met 'n bewondering afdwingend inzicht de leden de vereischte spel- en voordrachttechniek weet bij te brengen, en zulk een reproductie van bij uitstek voor tokkelinstrument ge schreven en geschikte composities geeft, die het aanhooren ten volle waard is. Zoo kunnen we niets dan lof hebben voor Kok's eigen werken Nina Morena en twee Suites. In La Nina viel het strakke rhythme en de fraaie nuanceering met zeer aanne melijke pp's op; de kundig doorgewerkte Suite was fijntjes verzorgd. Een accentje zoo hier en daar, het crescendo en decrescendo maken en de wijze waarop dit geschiedt geeft onmiddellijk den juisten indruk van wat er op de repetities van Excelsior be sproken en beoefend wordt. Een dankbaar nummer is ongetwijfeld de ouverture in fis-moll van K. Wolki, waarin het orkest op iedere aanwijzing van zijn lei der zoo degelijk reageerde. Ook al had de mandola hier reiner van stemming kunnen zijn, toch is er van dit musiceeren met volle teugen genoten, en hebben de uitvoerenden wederom bewezen, dat men voor een or kestrale combinatie van een volksinstru- ment-bij -uitnemendheid werkelijk de schou ders niet behoeft op te trekken. Voordat de „groote broer" zich deed hoo- ren, hebben de adspiranten zich laten be wonderen met een 3-tal vroolijke wijsjes, waarbij het „spoortreintje" natuurlijk het noodige applaus wist te verwerven. Solistische medewerking aan den avond verleende Philip S. Vlessing (cello) en zijn zuster mej. Netty Vlessing (pianobegelei ding), die naast populair werk als De Zwaan van Saint-Saëns en Harlekijn van Popper ook Fauré's Romance en Spaansche Serenade van Glazounow vertolkten. Een snaarinstrument is nu eenmaal hoogst gevoelig voor vocht; zooals we bespeurden is het vochtigheidsgehalte in de stemkamer van De Daad zeer groot en zooiets vindt in de klank van het instrument zijn weerklank. Behoeven we, dit daargelaten, de kwalitei ten van de Viessings nog te loven? Goede wijn behoeft immers geen krans? Welgemeende bijval viel den cellist en mej. Vlessing van wier artistieke begeleidende werkzaamheden we oprecht hebben genoten) ten deel. Onder leiding van den heer K. Ebbeling hebben velen op het gezelligen bal dezen avond van Excelsior die door voorzitter Ten Hagen met een welkomstspeechje geopend werd, uitgedanst. W. ALGEM. NEDERL. VROUWEN VREDEBOND. De plaatselijke afdeeling van den Algem. Nederl. Vrouwen Vredebond houdt a.s. Don derdagavond in het Gebouw van de Ver. van Vrijz. Hervormden een bijeenkomst van leden en introducées. Als spreekster treedt op mevr. AnemaGertsen uit Haarlem met het onder werp „Volkenbond en Vrede". Pianospel van mevr. v. d. Muizenberg. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het Vrijdag j.l. in de dagbladen gepubliceerde bericht van den Haarl. V.B., zij medegedeeld, dat tot nu toe door geen enkele H.V.B.-vereeniging terreinen zijn beschikbaar gesteld of op andere wijze medewerking is verleend. Den deelnemenden vereenigingen aan deze competitie wordt echter dringend verzocht, zoo spoedig mogelijk aan het secretariaat: President Krugerstraat 13 te IJmuiden te be richten of, en zoo ja, welke H.V.B.-spelers voor hen zijn uitgekomen. De eerste wedstrijden voor deze competitie vonden Zaterdag plaats. Opvallend is het aan tal doelpunten dat werd gescoord, n.l. 32, dus gemiddeld 8 per wedstrijd. Het is een bijzonder goede dag voor de thuisclub geweest; behou dens de Nijverheidsschool, die gelijk speelde, wisten zij alle de overwinning te behalen. Een verrassend resultaat leverde de wedstrijd D.W.S. IIIJmuider Boys op. Het elftal van de Centrale Werkplaats, dat juist de laatste weken zoo goed in vorm was, werd met 73 door de Door Wilskracht Sterk-mannen ver slagen. Nadat Blauw-Wit vrijwel steeds in de meer derheid was geweest, eindigde de match Nij verheidsschoolBlauw-Wit in een draw. Het als vrij zwak beschouwde Enschedé moest na spannenden strijd met 43 in de Boschduivels zijn meerdere erkennen. In den wedstrijd D.W.S.—R.C.V. waren de partijen ongeveer even sterk. Toen bij den stand 23 Dijkhuizen voor D.W.S. een corner nam, werkte de R.C.V.-keeper het leder over de doellijn en de scheidsrechter kende dar ook een doelpunt toe. Na afloop diende de Racing hiertegen een protest in. De uitslagen luiden: D.W.S. I—R.C.V. 43') BoschduivelsEnschedé 43*) D.W.S. IIIJmuider Boys 73 Nijverheidsschool—Blauw-Wit 44 onder protest van de bezoekende clubs. De saneering van de vloot en het distributie- vraagstuk het meest urgent In den zeer deplorabelen toestand, waarin het Nederlandsche visscherijbedrijf al reeds geruimen tijd verkeert, valt helaas ondanks de instelling van de Visscherij Centrale tot op heden nog niet de geringste verbetering te bespeuren. Integendeel! Het bedrijf beweegt zich nog steeds in dalende richting. Dat wij ons hier niet aan overdrijving schul dig maken is zeer zeker in het afgeloopen jaar, wederom ten duidelijkste gebleken. Vol gens de gepubliceerde gegevens bedroeg de om zet van versche zeevisch aan den Rijksvisch- afslag te IJmuiden in 1935 rond f6.338.000 tegen een bedrag van f 6.708.000 in het jaar 1934. Hieruit blijkt dus, dat de omzet in 1935 helaas weer met een bedrag van ruim f 370.000 is teruggeloopen. Nu moge deze drie en halve ton voor een be drijf, dat normaal rendeert, van weinig in vloed zijn, daar elke onderneming haar „ups and downs" heeft, voor een bedrijf, dat zich echter op een hellend vlak bevindt, is het ze ker een niet onbelangrijk bedrag. In tegenstelling met de onze, is de zee- visscherij in Duitschland in 1935 op aanzien lijke wijze vooruit gegaan. De totale omzet in het „derde Rijk" bedroeg in het afgeloopen jaar 42.4 millioen Mark, tegen 35.8 millioen Mark in 1934, zijnde dus een verschil van 6.6 millioen Mark in opgaande richting. Ook in Engeland, o.a. in de visschershavens Hull en Grimsby, was de omzet van versche zeevisch in 1935 eveneens aanmerkelijk hoo ger dan in 't daaraan voorafgaande jaar het geval was. Alleen te Grimsby is er in de eerste elf maanden van het afgeloopen jaar vopr een bedrag van pl.m. 495.000 pd. st. meer aan visch omgezet, dan in hetzelfde tijdvak van 1934. Aan dezen belangrijken vooruitgang hebben natuurlijk verschillende factoren meege werkt. In de eerste plaats zijn er in de laatste ja ren, zoowel aan de Engelsche- als Duitsche trawlervloot, tal van naar de eischen des tijds ingerichte trawlers toegevoegd. Met bet in de vaart brengen van deze trawlers, die bij uitstek geschikt zijn voor de uitoefening van de visscherij in Noordelijke en verder afgelegen wateren, is men er te vens in geslaagd de respectievelijke markten geregeld en van alle voor den handel benoo- digde en gewenschte vischsoorten, op voldoen de wijze te kunnen voorzien. Bovendien is de distributie er eveneens uitstekend geregeld, waarvan het gevolg is geweest, dat het visch- verbruik in deze landen, vooral in den laatsten tijd, aanmerkelijk is toegenomen en zich nog steeds aan het uitbreiden is. Jammer is het echter, dat dit van ons land niet gezegd kan worden. De aanvoer van versche zeevisch te IJmui den, laat nog steeds zeer veel te wenschen over. Deze is veelal te eenzijdig en bovendien te ongeregeld. Dit laatste was vooral in de week van 15 t/m. 21 December j.l. wederom het geval. De aanvoer op Maandag was buiten gewoon groot. Die van Woensdag was echter weer veel te klein. Des Vrijdags en Zaterdags werd er zoo goed als niets en in het geheel geen rondvisch aangevoerd. Het is logisch, dat de handel hierdoor ernstig gehandicapt was en vele exporteurs hun buitenlandsche relaties niet van schel visch en dergelijke vischsoorten konden voorzien. Dat de handel door deze vaak voorkomende eenzijdige en onvoldoende aanvoer zijn cliën ten in het buitenland verliest en hierdoor dik wijls groote schade lijdt, is natuurlijk verre van prettig. De handel staat hier echter machteloos tegenover. Hiervoor zijn de ree- ders de aangewezen personen. Immers, zij moeten zorgen, dat de markt geregeld van vol doende en gewilde vischsoorten is voorzien, doch de meeste trawlers, die thans nog aan de visscherij deelnemen en hiervoor niet meer geschikt zijn, kunnen de reeders hieraan al geruimen tijd niet meer voldoen. Tevens spre ken de zeer wisselvallige marktprijzen hier ook nog een woordje mede, waardoor het in de vaart brengen van meer trawlers zeer riskant is. De reeders kunnen hierover zeker wel mee praten. Wil men het bedrijf echter voor nog verde ren achteruitgang behoeven hetgeen voor Willem van e.cr Veer. de tOoiice<upeler, die op 23 Januari in den Stadsschouwburg te Haarlem zijn zilveren jubileum viert. een groot gedeelte van onze bevolking van het grootste belang en een levenskwestie is dan behoort aan deze ernstige en fnuikende wan toestanden, thans zonder uitstel en bovenal zonder onderscheid des persoons, zoo moge lijk voor goed een einde gemaakt te worden. Dit is op de volgende wijze bereikbaar. In de eerste plaats vereischt onze verouder de trawlervloot dringend vernieuwing, waar door het zoo belangrijke productievraagstuk kan worden opgelost. In de tweede plaats zal de distributie en de stimuleering van het vischverbruik in het binnenland grondig ter hand genomen dienen te worden. Zijn deze voor het bedrijf meest urgente vraagstukken opgelost, hetgeen zeer zeker met regeeringshulp en onderlinge samenwer king mogelijk is, dan is de basis, waarop het geheele bedrijf verder gereorganiseerd kan worden, gelegd. Dat de vernieuwing van de trawlervloot, hetgeen natuurlijk geleidelijk zal moeten ge schieden,. met belangrijke sommen gepaard gaat, behoeft geen nader betoog. Wie zal de gelden, die hiervoor benoodigd zijn, echter voteeren? De reeders beschikken hier niet over. Bij banken en particulieren be hoeft men momenteel, gezien de zeer on gunstige omstandigheden, waarin het bedrijf reeds geruimen tijd verkeert, eveneens niet aan te kloppen. Het Rijk zal dus als financier moeten optreden, m. a. w. de minister van Fi nanciën zal met het geld op de proppen moe ten komen, dat hij tegenwoordig ook al niet voor het grijpen heeft. In verband hiermede zal er echter een fonds, een „Visscherij fonds" moeten worden opgericht, waaruit de gelden, welke voor den aanbouw van nieuwe trawlers noodig zijn, ter beschikking kunnen worden gesteld. Het financieren van dit fonds zal b.v. op de volgende wijze kunnen geschieden: het rijk zal voorloopig een renteloos voor schot in dit fonds moeien storten; er zal in overleg met het Hoofdbestuur der Posterijen een „visscherijpostzegel" kunnen worden uitgegeven, waarvan het surplus in dit fonds wordt gestort; op de te importeeren buitenlandsche visch- conserven zal een extra belasting van pl.m. 2 pet. moeten worden geheven, die eveneens teen bate van dit fonds komen (zijnde tegen een invoer van pl.m. anderhalf millioen een bedrag van f30.000 per jaar). Verder zal van alle versche, gedroogde en op andere wijze verwerkte'Of bereide visch, die uit het buitenland wordt geïmporteerd of door vissohersvaartuigen van vreemde nationali teit wordt aangebracht, een nader vast te stellen belasting moeten worden betaald. Kortom, er zijn nog middelen te over,, waaruit de gelden, welke voor dit fonds benoodigd zijn, geput kunnen worden. Zooals wij reeds aangehaald hebben, zal de vernieuwing van de vloot geleidelijk moeten geschieden. Voorloopig zullen er bij wijze van proef 10 nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte en snelvarende trawlers, moeten worden gebouwd, hetgeen in verband met de werkverruiming, zoowel in den scheepsbouw als bij de motoren industrie, op Nederlandsche werven en in Nederlandsche fabrieken,zal moeten geschieden. Zoodra de trawlers door de werven worden afgeleverd, zullen zij aan de reederijen of trawlerschippers, die hiervoor in aanmerking komen op afbetaling in exploitatie moeten worden gegeven. Van deze vaartuigen zal bovendien een uniforme boekhouding moeten worden inge richt, die geregeld door een hiervoor aange wezen Rijksaccountant, zoolang de schepen niet zijn afgelost, gecontroleerd moet worden. Hierdoor verkrijgt men een zuiver exploi tatie-overzicht en wordt tevens voorkomen, dat er geen ontoelaatbare handelingen wor den gepleegd. De aflossingsvoorwaarden, waaraan de ree derijen en of schippers, die één of meer vaar tuigen krijgen toegewezen, gebonden zijn zullen bij tij-delijken tegenslag zooals slechte uitkomsten der vis scherij, beloopen schade, enz., waartegen geen maatregelen getroffen kunnen worden, zoo soepel mogelijk behooren te worden toege past. Tegen fraude, opgedreven onkosten, enz. zal echter ten strengste moeten worden opge treden. Blijken de schepen aan de verwachtingen, die men hieraan stelt, te voldoen, dan zal tot verderen aanbouw moeten worden overgegaan Zoolang de IJmuidervloot door gebrek aan geschikte trawlers, niet in staat blijkt, de markt van voldoende en voor den handel ge wilde vischsoorten te voorzien, zal dit door buitenlandsche visschersvaartuigen kunnen en mogen geschieden. De regeering werk; hiertoe mee. Immers, men mag niet vergeten, dat de visscherij geen groeps-, doch een natio naal bedrijf is. Hoewel de belangen van de diverse groepen in het visscherijbedrijf en den vischhandel, dikwijls zeer uiteenloopen. zal men echter dienen te begrijpen, dat alleen door intensieve samenwerking iets te bereiken valt. Met groeps en eigenbelang zal moeten worden gebroken. Sr is een Engelsch spreekwoord, dat zegt: „United we stand, divided we fall". Als een ieder, die bij de visscherij betrokken of hierin werkzaam is, dit van heden af voor cogen houdt en hiernaar handelt, dan kan het niet anders of het geheele visscherijbedrijf, dat thans nog steeds achteruit gaat, zal zich binnen afzienbaren tijd, wederom in opgaan de richting bewegen. D. KRUIJFF. IJMUIDEN (Oost, 17 Januari 1936. (Nadruk verboden). HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Dinsdagavond zal met de Haarlemsche Orkest Vereenigirig in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem optreden de beroem de Hongaarsche violiste Marta Linz. De soliste bespeelt een echte Stradivarius. Het programma, dat zal worden uitgevoerd, luidt als volgt: Voorspel tot het Oratorium ,Sant' Elena al Calvario" van Leonardo Leo; het Vioolconcert in d-klein van G. Tartini en van denzelfden componist Variaties over een thema van Corelli; Sinfonia Divina in d-klein van L. Boccherini; Ciacona van T. Vitali en G. Pugnani's Praeludium et Allegro (bewer king van de violiste)Impressioni dal vero van Fr. Malipiero; G. Rossini's ouverture .,11 Bar- biere di Seviglia". Het geheel staat onder leiding van Frits Schuurman. DE VISCH VOORZIENING IN BELGIë. Nu de prijzen van de ijle haring voor de vis schers zeer loonend zijn, is meer dan de helft van de vloot op de ijle haringvangst uitgeva ren en de resultaten daarvan mogen als uit- tekend beschouwd worden, aldus lezen we in Het Visscherij blad" (Oostende). De bevoorrading van de markt liet deze (d.i. verleden) week weliswaar eenigzins te wen schen over, maar dat was niet zoozeer het ge volg van het feit, dat de ijle haringvangst wordt uitgeoefend dan wel van het feit, dat de visschers verleden week overal met veel slecht weer in het Kanaal en op de Witte Bank te kampen hebben gehad, zoodat in zes dagen slechts 24 uur gevischt kon worden. Het valt echter niet te ontkennen, zoo ver volgt het blad, dat het huidige invoerstelsel voor den handel een slechte zaak is. Talrijke vischhandelaren zijn op hun concurrenten-in voerders aangewezen om visch voor hun klan ten te koopen. Jonge firma's worden uit den weg geruimd door sommigen, die zich vroeger nooit om de Belgische markt bekommerden Het blad acht het gewenscht, dat de regeering daarvoor een andere oplossing vindt, opdat elkeen bij gebrek aan visch op eigen markt, in den vreemde kan bestellen. Nu bestaan er voor den invoer monopolies, waardoor de visch- handelaar-invoerder gemakkelijk een ander als concurrent kan uitschakelen. Hoe wil men onder die omstandigheden het vischverbruik in ons land (België) aanwakke ren. wanneer daardoor alleen de concurrentie wordt uitgesloten? De schrijver wil aan de be staande importeurs hun rechten laten behou den, maar wil degenen, die vroeger nooit in voerden of na de contingenteering tot stand kwamen, toestaan 50% van hun aankoopen aan de kust te importeeren. Reeders en visch- handelaars aan de kust zijn het met dit stel sel eens. AANGEKOMEN. 17 Januari: Karin m.s. Aalborg Hontestroom s.s. Londen Orion s.s. Valencia Thrasyvoulos s.s. Huelva 18 Januari: Escaut m.s. Rotterdam Walter Leonhardt s.s. Danzig Mirach s.s. Santa Fé Vulcanus s.s. Alexandrië Ajax s.s. Bilbao Memphis s.s. Onton Astarte s.s. Bremen Ransdorp m.s. Nor denham 19 Januari: Niets. VERTROKKEN. 17 Januari: Jamaica Merchant s.s. Jamaica Bolette s.s. Oslo Thriantha m.s. Penrhyn Ariadne s.s. Gothenburg 18 Januari: Achuri s.s. Rotterdam Ek s.s. Oslo Saleier s.s. Batavia Gateshead s.s. New Castle Antilochus s.s. Bremen Pluto s.s. Hamburg Euterpe s.s. Bordeaux Agamemnon s.s. Danzig Borthwick s.s. Leith Runa s.s. Rotterdam Alt s.s. Goole Escaut m.s. Parijs Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen 19 Januari: Walter Leonhardt s.s. Bremen (In Engeland is men ontsteld over het feit, dat er in één jaar honderd- duizend beenen zijn gebroken.) Dat is ook wel een heele boel, Genoeg om aandacht aan te geven. Het geeft den Brit een bros gevoel. Het doet misschien zijn beenen beven. Wat d' oorzaak zijn kan weet ik niet, Maar mogelijk is wel de reden, Dat hij er weinig been in ziet, Wat onvoorzichtig op te „treden". Hij breekt zich nu het arme hoofd, Hoe met het beenbreken te breken, Daar 't niet veel goeds voor hem belooft, Als ie 'r geen stokje voor kan steken. Een mensch heeft toch al last genoeg, Om zich maar op de been te houden, Moet hij dat breken, laat of vroeg, Dan is hij erger dan verkouden. Geheel breukvrij zijn wij ook niet, Maar lang zoo erg niet zou ik meenen, Al zijn we dan op dit gebied Niet wat je noemt: nil nisi bene. Het is dus een merkwaardigheid, Vooral, omdat ook u zult weten. Dat d' Engelschman, ondanks dit feit, Nu juist geen brekebeen mag heeten. P. GASUS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van H. Zwart te IJmuiden, om in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L. no. 2500, plaatselijk bekend Industriestraat no. 8, een koperslagerij te mo gen oprichten, door hen is toegestaan. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO DISTRIBUTIE. Het Comité maakt bekend, dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Februari geschiedt: Donderdag 23 Januari voor de Kennemer Centrale en Velsen Noord en uitreiking op Donderdag 30 Januari voor Kennemer Cen trale van 78 uur en voor Velsen Noord van 7% uur. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek inschrijving Vrijdag 24 Januari en uitreiking op Vrijdag 31 Januari van 78 uur. Het comité wijst er op, dat inschrijvingen bij de exploitanten aan huis niet meer worden geaccepteerd. Dus niemand vergete zich op te geven op bovenvermelde plaatsen en tijden. Opbrengst loodsgelden. De loodsgelden in de maand December van het afgeloopen jaar bedroegen f 53.247 tegen f 299.606 in dezelfde maand van het jaar 1934. De opbrengst over het geheele jaar 1935 be droeg f2,61 millioen tegen f3,62 millioen (of bijna een millioen gulden minder dan in het geheele jaar 1934). Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 48 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 59 schepen tegen 48 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 46 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 57 schepen te gen 59 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 116 schepen of 9 schepen meer dan in de voorlaatste week. Ertsinvoer. Het Duitsche stoomschip Memphis is hier van Onton aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Bijlegger. De met hout van Aalborg naar Schevenin- gen bestemde Duitsche motorschoener Karin is hier als bijlegger binnengekomen. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam negen sche pen opgelegd, van welke vijf onder buiten landsche vlag. SANTPOORT VERKEERSONGEVAL. Zondagmorgen vond op den Rijksweg een ernstige autobotsing plaats, waarbij de schade echter tot materieele beperkt bleef. Van de richting Velsen kwam een auto aan rijden, Waarin vier studenten waren gezeten, die van Alkmaar kwamen. Even voordat deze auto de plaats had bereikt, waar de Hoofd straat den Rijksweg ontmoet- kwam van de richting Haarlem een auto aanrijden, die de Hoofdstraat wilde inrijden. De auto die van Velsen kwam had dus den voorrang, doch ih plaats van door te rijden hield de bestuurder in, waarop de bestuurder van den anderen auto niet gerekend, had. Een botsing volgde, die zoo hevig was. dat de auto met de vier stu denten in de droge sloot, die langs den weg loopt, terecht kwam. Geen der inzittenden be kwam echter eenig letsel en ook de inzitten den van den anderen auto bleven ongedeerd. De materieele schade was echter aanzienlijk. IS DAT LONDEN? Prins E&uard, het zoontje van den hertog en de hertogin van Kent keek met groote oogen naar het stads gewoel, toen hij van Sandringham naar Londen werd teruggebracht. JACHTHOND REDT EEN JAGER HET LEVEN. Het Spaansche blad .,E1 Liberal" verneemt uit Palma de Majorca, dat een jager, die sedert 31 dagen verdwenen was, levend is teruggevon den onder de volgende omstandigheden: de man was half door een aardverschuiving be graven en kon zich niet bevrijden. i Hij voedde zich met planten, welke hij bin nen het bereik van zijn handen vond. Hij werd gevonden door een jachthond, die door zijn gehuil de aandacht trok. De jager is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te'houden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1