BEVERWIJK Liefde in de wildernis De stand der werkloosheid. Het totale aantal van 1412 werkloozen, dat Jl. Zaterdagmorgen bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling stond ingeschreven was verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 9,bankwerkers 11, be hangers 2. betonvlechters 4, betonwerkers 3, blikbewerkers 7, blikslagers 2. carosseriema- kers 1, chauffeurs 21, drukkers 6. electriciens 9. expediteurs 2, grondwerkers 98. handlan gers 4, lsoleerders 3, kappers 1, kantoorbe dienden 12, kleermakers 3. landarbeiders 57, lasschers 1. loodgieters 1letterzetters 1. losse arbeiders 253. machinisten 5, machinedrij vers 3, machinale houtbewerkers 3, marmer polijsters 1, metaal bewerkers 2, metselaars 13, monteurs 8, opperlieden 17, plaatwerkers 2. reizigers 3, schilders 17, schippers 7. schoen makers 2, sigarenmakers 62, sorteerders 9, slagers 1, smeden 4. steenhouwers 2, stoffeer ders 1, stokers 7. stucadoors 6, teekenaars 2. timmerlieden 40, voegers 1. voerlieden 3, voor slaanders 1, zeilmakers 1. winkelbedienden 5, dienstboden 12. werksters 4, fotografen 1, boekbinders 1, glassnijders 1, koks 1, totaal 759 (vorige week 776). Wijk aan Duin: Bakkers 3.bankwerkers 15, behangers 1, betonvlechters 1, betonwerkers 5, blik bewerkers 2, blikslagers 5. chauffeurs 18, drukkers 1, electriciens 7, grondwerkers 57. handlangers 2. kappers 2. kantoorbedien den 18. kellners 1. landarbeiders 54, loodgie ters 3. losse arbeiders 141, lijnwerkers 1. ma chinisten 7, machinedrijvers 3, metaalbewer kers 7, metselaars 10. meubelmakers 1, mon teurs 3, opperlieden 26, reiziers 3, schilders 8, schippers 5, schoenmakers 3. sigarenmakers 12. slagers 1, stokers 4, straatmakers 1. stu cadoors 5, teekenaars 1. timmerlieden 24, uit voerders 1, voegers 3, voerlieden 2, zeilmakers 1, winkelbedienden 6, dienstboden 9, werk sters 3. boekbinders 1, stuurlieden 1, total 488 (483). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 5, chauffeurs 4, electriciens 1, grond werkers 20, kantoorbedienden 1, landarbei ders 61, losse arbeiders 46. metaalbewerkers 1, plaatwerkers 7, reizigers 1, schilders 2, stof feerders 1. timmerlieden 9. uitvoerders 1, dienstboden 2, werksters 1. totaal 163 (173). JAARVERGADERING KENNEMER ZWEM- CLUB. De Kennemer Z wemclub zal op Woensdag 12 Februari haar jaarvergadering houden in Hotel „Oud Meerenstein". PSYCHOMETRISCHE AVOND. (T Woensdagavond houdt de Nederlandsche Vereeniging van Sprit-isten „Harmonia" een openbaren psychometrischen avond in de bovenzaal van hotel „Ter Burg". Spreker is mevr. A. v. d. Ster—Verduijn uit Den Haag. NIET FIETSEN OP DEN HEERENWEG TE CASTRICUM. Het verkeer met rijwielen in beide richtin gen op het voor het algemeene rij verkeer be stemde gedeelte van den Heerenweg in de gemeente Castricum, is voor zoover langs dien weg een behoorlijk rijwielpad aanwezig is verboden. FEESTAVOND KENNEMER ZWEMCLUB. Zaterdagavond werd in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerenstein" de jaarlijksche feestavond gehouden van de Kennemer Zwemclub. Als gewoonlijk bestond voor dit feestelijk gebeuren weer groote belangstel ling. De voorzitter van de K. Z., de heer H. A. J. J. v. d. Bergh sprak een welkomstwoord, dat hij in het bijzonder richtte tot de afge zanten vari de Waterratten te Haarlem. Spre- herinnerde aan hun medewerking bij de ope ning van het zwembad „Adrichem". Daarna bracht de voorzitter dank aan den secretaris en den penningmeester, die zeer veel arbeid voor de vereeniging verrichtten. Vervolgens huldigde de heer v. d. Bergh het eerste polo-zevental, dat, voor de eerste maal uitkomend in de competitie, in den zomer van 1935 het kampioenschap behaalde. Spr. hoopte, dat dit zevental ook In de hoo- ge're klasse er in zal slagen een goede plaats te bereiken. Tenslotte dankte de voorzitter de dames commissie, die zich buitengewoon verdienste lijk maakt voor de vereeniging. Vooral haar medewerking voor het maandblad werd op hoogen prijs gesteld. Over gebrek aan sympathie van de zijde van het publiek heeft de vereeniging aller minst te klagen. Dat kwam ook .ditmaal tot uiting, toen vele winkeliers talrijke fraaie prijzen schonken voor de op den feestavond te houden verloting. Na dit openingswoord werd de leiding van den avond overgedragen aan den humorist conferencier H. Reusing, die er al direct met eenige vroolijke liedjes de stemming in bracht. Vervolgens was er volop gelegenheid tot dansen, waarvan natuurlijk een zeer druk gebruik werd gemaakt. Het bestuur had bovendien zorg gedragen voor eenige leuke attraeties, zoodat de tijd als het ware omvloog. De feestelijke avond had een zeer geani meerd verloop en voor vélen kwam het uur van scheiden nog veel te vroeg. Een groot-aandeel in het welslagen van het feest had ook Roemer's Band, die er met vroolijke en goede muziek de stemming op voortreffelijke wijze wist in te houden. Al bij al dus een prachtig geslaagde feest avond, waaraan de leden en gasten van de Kennemer Zwemclub de meest aangename herinneringen zullen bewaren. Te Frankfort a. M. is men bezig een groote luchtschepenhaven te bouwen. Reeds liggen er een groot aantal gasflesschen opgeslagen. JAARVERGADERING R. K. VROUWEN BOND. Heden-, Maandagavond houdt de plaat selijke afdceling van den R. K. Vrouwen bond in het K. S. A.-gebouw haar jaarver gadering. Bij de te houden bestuursverkie zing zal moeten worden voorzien in vier va catures, terwijl de dames Kee en Admiraal aan de beurt van aftreden zijn. De geestelijke adviseur van de afdeeling. kapelaan Ligthart zal een lezing houden. INTERPELLATIE-VISSER. In de hedenavond te houden x-aadsverga- derïng zal een verzoek van den heer Visser aan de orde komen om B. en W. te mogen interpelleeren over een door dit college aan Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte op dracht, waarbij het werklooze raadslid de heer S. de Ruiter verplicht werd zijn pre sentiegeld in ontvangst te nemen, omdat dit bedrag anders ten volle op zijn steun in mindering zou worden gebracht. De heer Visser acht deze handeling niet in overeenstemming met hetgeen daarover in de laatste besloten zitting is besproken. WIJK AAN ZEE R. K. KIESVEREENIGING. Vanavond komt de R, K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in de St. Jozefzaal in ver gadering bijeen. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, alsmede een bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren J. van Doom en C. Nieuwland. Tenslotte zal een voorstel tot verhoogipg der contributie aan de orde komen. NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGS MIJ. Zaterdagmiddag 2 uur rukte de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings Mij. uit voor het houden van een oefening. Hoewel er geen woeste zee stond was 't toch een interessant gezicht de boot de eene roller na de andere te zien nemen, 't Ver- eischte wel de noodïge zeemanschap om de boot tegen wind in over de banken heen te brengen. De koude, recht op de kust staande wind ten spijt, trok deze oefening als gewoonlijk verscheidene toeschouwers. HEEMSKERK. ZIEKENFONDS. Bovergenoemd fonds houdt Maandagavond 27 Januari zijn jaarvergadering in het K.S.A. gebouw. De agenda vermeldt o.a.: financieel overzicht, bestuursverkiezing en een gratis verloting van eenige premievrije weken voor hoofden van gezinnen, die ter vergadering zijn. DS. IJZERMAN HERSTELD. Ds. IJzerman die tot herstel van ge zondheid eenigen tijd buiten de gemeente heeft vertoefd is geheel hersteld teruggekeerd. PAARDEN- EN HITTENFONDS. Donderdagavond a.s. is er jaarvergadering van het paarden- en hïttenfonds in het café van den heer L. Schipper. R. K. VROUWENBOND. Niet Vrijdag, doch Donderdag a.s. zal de vergadering plaats hebben van den R.K. Vrou wenbond, afd. Heemskerk. Op dezen avond zal Pater van de Hoeve een lezing met lichtbeelden houden over Nieuw Lourdes in Fatima. Er wordt een ver loting gehouden ten bate van de kraamver- zorging. FANCYFAIR V. V. V. De fancyfair van de V. V. V. is vastgesteld op 2 en 3 Februari a.s. DE TENTOONSTELLING IN ASSUMBURG. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling der ingezamelde prijzen voor de verloting ten bah van het plaatselijk Crisis-comité door burge meester Vreugde geopend. De heer Zuurbier, voorzitter der tentoon stellingscommissie verwelkomde de aanwe zigen, onder wie wij behalve den burgemees ter en mevr. Vreugde opmerkten bijna alle ge meenteraadsleden, den gemeente-secretaris de heer van Benthem, het bestuur van het crisis comité en het algemeen armbestuur. De heer Zuurbier verzocht daarna burge meester Vreugde, voorzitter van het crisis comité, de tentoonstelling te openen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aanwezig waren en vestigd< er de aandacht op, hoe goed de z.g. „Steun B' in de gemeente heeft gewerkt. Deze steun zal nu met Mei verdwijnen, maar tot dien tijd is er nog heel wat noodig. Daarom is deze ten toonstelling met verloting georganiseerd. Spr. hoopte dat Assumburg m deze dagen veel be langstelling zal trekken. Na nog een woord van dank te hebben gesproken tot den heer en mevr. DilsGillens voor hun medewerking verklaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. Hierna maakten allen een rondgang langs de prijzen (er zijn er 170) die in een der benedenzalen zijn geëxposeerd. Zondagmiddag en -avond mocht de tentoon stelling zich verder in een groote belangstel ling verheugen. Ten opluistering voerden d groepen Haarlem en Amsterdam van den Ned. Trekkersbond eenige oude reidansen uit. Er was zooveel belangstelling, dat de groote zaal drie maal ontruimd moest worden om plaats te maken voor anderen. Ook werd nog door de trekkers opgevoerd een tooneeltsuk „De Ster" een stormachtig applaus was hun loon. Burgemeester Vreugde, dankte de herberg vader en moeder, en de trekkers, voor hun me dewerking. Hierna ging men over tot de trekking der prijzen welke o.m. het volgende resultaat had: 1. Heerenrijwiel 23; 2. Theemeubel 569; 3. Wollen deken 497; 4. Tafelkleed 1321; 5. Schoonsteenlooper met kleedje 867; 6. Kapstok 555; 7. Fruitmand 725; 8. Electrische strijk bout 24; 9. Bloemenmand 1400; 10. Schoor- steenlooper 421 enz. enz. De New-Yorksche bank magnaat John Pierpont Morgan, die dezer dagen voor de commissie-Nye is verschenen, tracht zijn ge zicht voor de fotografen te verbergen. AJ>.0—VITESSE (2—1). A. D. O. telt één invaller voor Zonneveld, terwijl Vitesse volledig is. In een dikken mist brengt Tromp den bal aan het rollen, doch het leder wordt direct door A.D.O. over genomen, die, daarop het doel der gasten belaagt. Door beter plaatsen heeft A. D. O. het beste van het spel, doch voor het doel wordt het spel te kort gehouden. Bij een aanval der gasten weet Beentjes een goed schot van Heidema nog juist onschadelijk te maken. Na 25 minuten wordt bij een cor ner op het Vitesse-doel de bal mooi voorge zet; De Ruyter kopt fraai in (10). A.D.O. domineert thans over alle linies en kort hiex*na is het weer de Ruyter die op dezelf de wijze den voorsprong vergroot (20). Na de rust is Vitesse sterker; reeds na 4 minuten heeft v. d. Berg Jr. succes, als hij met een hard schot Beentjes weet te passee- ren2-.l). De A.D.O.-verdediging moet nu alle zeilen bijzetten om verder scoren te voor komen. Bij A.D.O. bepaalt men zich tot eenige uitvallen, die gee» succes hebben. A.D.O.-vet.Middenstandselftal 43 HEEMSKERKSCHE ZWEMCLUB. Zaterdag 25 dezer houdt de Heemskerksche Zwemclub haar jaarlijkschen feestavond in het concertgebouw van Gebr. Dam alhier. Medewerking verleenen o.a. The Blue Ras cals. de humorist H. Reusin k en het tooneel- gezelschap „De Vriendenkring" uit Heems kerk. De tooneelclub zal opvoeren het blijspel in één bedrijf ..Arme Rijken", een schets van Nono. Medespelenden zijn de dames Corrie Dekker, Annie van der Maat en Cath. Pekel, de heeren C. en N. Beentjes. P. Gooyen en Jo Kloes. De heer P. v. d. Born zal een propagandis tisch woord spreken. DRIEHUIS. JUBILEUM DE RUITER. Zooals wij reeds uitvoerig vermeldden, her dacht de heer J. de Ruiter op Tweeden Kerst dag het feit, dat hij vóór 25 jaar werd be noemd tot koster aan de R.-K. kerk. Alge meen kwam toen tot uiting hoezeer zijn ar beid door geestelijkheid en parochianen werd gewaardeerd. Ook Z.H. Paus Pius XI erkende de vele ver dienste voorde kerk van den jubilaris en verleende hem de pauselijke onderscheiding „Bene Merenti". Gisteren na de H. Mis van elf uur werd door pastoor de Jong deze on derscheiding uitgereikt. Aanwezig waren oud pastoor v. d. Meer, de pater-overste van het Missiehuis, kapelaan v. d. Ven, het kerkbe stuur, het feestcomité van 26 December en enkele familieleden van den jubilaris. Har telijke woorden werden gesproken door pas toor de Jong, pastoor v. d. Meer, pater-over ste en het kerkbestuur, die allen getuigden van hun waardeering en zich van harte ver heugden over het toekennen van deze on derscheiding. Zichtbaar onder den indruk dankte de heer De Ruiter voor deze hooge waardeering en de belangstelling hierbij be toond. STILLE OMGANG. De vereeniging „Stille Omgang" hield haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". Uit het jaarverslag bleek dat het aantal deelnemers aan de vorige bedevaart 102 had bedragen. Een flink aantal dus uit de ver kleinde parochie. Ook de penningmeester was optimistisch, want het jaar gaf geen nadee- lig saldo. Het kassaldo bedroeg f 85. De volgende Stille Omgang heeft plaats op Zaterdag 21 Maart, De aftredende heeren F. Heeremans en Jac. Oudendijk werden weer in het bestuur herkozen. De heeren M. v. Dorp en E. Dijkman wer den afgevaardigd naar de algemeene verga dering in Amsterdam. UIT HAARLEM Lichamelijke Opvoeding. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland kwam in jaarvergadering bijeen op Zaterdagavond in hotel „Lion d'Or". De voorzitter, de heer R. Verwers, hield na zijn openingswoord een terugblik op het af- geloopen jaar. Hij herdacht de goedgeslaagde vardigheidsproeven der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, niet alleen te Haarlem, maar nu ook uitgebreid tot de omliggende gemeenten Bloemendaal, Heem stede en Zandvoort. De voorzitter kon met genoegen consta- teeren, dat de door de afdeeling georgani seerde schoolzwemwedstrijden een uitmun tend verloop hadden; hij herinnerde ten slotte aan de grootsche huldiging van den heer A. J. Meyerink, die pionierswerk in dit vak verrichtte. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. van der Laan, was uitstekend ver zorgd. De penningmeseter, de heer W. Mars man, bracht het financieel verslag uit; het is dezen functionaris gelukt, door zeer zuinig beheer, het kleine nadeelige saldo van 1934 om te zetten in een klein voordeelig dito. Den penningmeester werd décharge verleend Het punt: bestuursverkiezing, ging niet vlot. Het bestuur had unaniem' besloten in zijn geheel af te treden, gezien de betvrk- MAANDAG 20 JAN. 1936 kelijk weinige belangstelling en medewerking meer speciaal van de jongere collega's on dervonden. Ook om hun belangen, niet al leen op stoffelijk gebied te dienen, bestaat de vakvereeniging. Na véél ernstige woorden en waarschuwingen, geuit vooral door den voorzitter, werd door de aanwezige leden zulk een drang op het bestupr uitgeoefend, dat het tenslotte zwichtte. Na. een gewenschte vrije stemming werden voorzitter en secreta ris herkozen met 16 stemman en 3 blanco; de heer W. Marsman en mej. H, G. Fockens werden toen bij acclamatie herkozen. Inplaats van den heer J. B. A, van Pagée, die door tijdsgebrek zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer C. P. Nieu-wenweg. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP" De achtste bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap'" heeft Vrijdag 24 Ja nuari a.s. plaats in den Schouwburg aan den Jansweg. Pater H. Geurtjens M.S.C., uit Tilburg, zal dan een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Onder oermenschen". Ver. van Jong Hervormden bestaat tien jaar. De Vereeniging van Jon® Hervormden heeft dezer dagen haar 10-jarig bestaan gevierd. Op voorbeeld van deze Haarlemsche vereeniging, die zich ten doel stelt de lidmaten der Ned. Herv. Kerk onder den 35-jarigen leeftijd bij elkaar t-e brengen, zijn in den loop der jaren tal van dergelijke vereenigingen in Nederland opgericht, die thans in een federatie met on geveer 4401) leden aaneengesloten zijn. Ter gelegenheid van dit 10-jarig jubileum heeft het bestuur van de Ver. van Jong Her vormden Zaterdagmiddag een druk bezochte receptie gehouden in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. Verschillende sprekers hebben hier het jubi- leerende bestuur gecomplimenteerd. Namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en namens de Kinderkerk heeft ds. Waardenburg het woord gevoerd. Sprekende in zijn functie van waarnemend voorzitter van den Kerkeraad, zeide ds. Waardenburg, dat de Ver. van Jong Hervormden haar taak om het godsdienstig leven in eigen kring te verdiepen en om de belangen van de kerkelijke gemeente t-e die nen, op bewonderenswaardige wijze heeft ver vuld. Van de belangrijke werkzaamheden die de vereeniging voor de Ned. Herv. gemeente in Haarlem heeft verricht, noemde spr. het aanleggen van een kaartregister van alle lid maten der Ned. Herv. gemeente en de inza meling van gelden ten behoeve van de dia conie. Tussehen de vereeniging en den Kerke raad bestaat dan ook een levend verband, het geen uiting vindt in het feit, dat een der ouderlingen adviseerend lid van het bestuur is. Ook voor de Kinderkerk heeft de jubilee- rende vereeniging veel gedaan, aldus ds. Waar denburg. Zoo is uit haar leden een ordecom missie gevormd. Om uiting te geven aan haar gevoelens van dankbaarheid heeft de kinder kerk de Ver. van Jong Hervormden een bloem stuk aangeboden. Tenslotte roemde spr. het goede voorbeeld, dat Haarlem 10 jaar geleden gegeven heeft door de oprichting van deze vereeniging, zoo dat er thans een bloeiende federatie van Tong Hervormden in Nederland bestaat. Ds. Waar denburg bood zijn beste wenschen voor de toekomst aan. Vele anderen hebben nog hun gelukwenschen aangeboden. Wij noemen: mr. Beets namens het college van kerkvoogden,. ds. Wildschut namens de afdeeling IJmuiden-Oost, den heer Wilschut als oud-federatiesecretaris, verte genwoordigers van diakenen en collectanten, den heer Van Unnik, ttieol. cand. in zijn kwa liteit van redacteur van het federatie-maand blad en den heer Strating, voorzitter van de afdeeling IJmuiden. Zondagavond is in de Bakenesserkerk een herdenkingsdienst gehouden, waarin het woord hebben gevoerd ds. Waardenburg en de Utrechtsche hoogleeraar próf. dr. Berkelbaeh van de Sprenkel, die als predikant te Haar lem eexx belangrijk aandeel heeft gehad in de oprichtlxig van de Ver. van Jong Hervormden. Het Christelijk Gemengd Koor vex-leende zijn muzikale medewerking. De Ver. van Jong Hervormden is een on derdeel van de gemeente, aldus ds. Waarden burg; daarom wordt 't jubileum in 'n openba ren kerkdienst herdacht, want er heerscht een, groote geest van saamhoorigheid tussehen de Jong Hervormden en de gemeente. Spr. ging de geschiedenis van het ontstaan der vereeniging na. Onder de jongeren kwam, nu tien jaar geleden, de wensch op tot een grooter onderling contact. Eenige voortvaren de jonge menschen kwamen toen tot dit doel bijeen onder leiding van enkele predikanten, waarbij de toenmalige ds. Berkelbaeh van de Sprenkel een groote rol speelde. De Jong Hervormden wilden geen apart clubje vormen, neen zij waren en bleven een deel van de gemeente. De vereeniging heeft in de afgeloopen tien jaren vruchtbaren arbeid verricht, zoowel zegenrijk voor de individuen zelf als voor de practische belangen der Ned. Herv. Kerk. Ds. Waardenburg eindigde met zijn dank baarheid te uiten over het feit, dat de tegen woordige jeugd haar vertrouwen in de kerk gesteld heeft. Prof. Berkelbaeh v. d. Sprenkel herinnerde aan de jaren vóór de oprichting van de Ver. van Jong Hervormden, hoe een groep cate chisanten tegen den Paaschtijd bijeen placht te komen om zich te bezinnen op de bediening van het Avondmaal. Uit deze bijeenkomsten is de vereeniging voortgekomen Nadat het koor nog eenige liederen had ge zongen ging de gemeente uiteen. FEUILLETON Uit het Engelsch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) 29) Het dikke, opperhoofd keek wanhopig om zich heen en twee of drie van zijn volge lingen glipten weg naar hun hutten. Geef antwoord. Mombwana! Wat zal er met den kleinen Bwana gebeuren? herhaalde Rx- mington. Er kwam een blik als van een opgejaagd dier op het dikke gezicht van het opperhoofd. Zijn uitpuilexide oogen vlogexi weer langs zijn ondex-danen. om iemand anders te vinden het antwoord te geven. Mombwana, zeg het met je mond en niet met dien van een ander. Het dikke lichaam rilde, zijn oogen rolden heen en weer, zijn mond ging open als van een naar lucht happenden visch; de gedachte dat hij zelfs de verlangde mededeeling zou moeten doen, scheen hem volkomen te ver bijsteren. Tenslotte haalde hij diep adem en zei aarzelend: Bwana, hoe zal ik moeten weten wat de toovenaar zal doen met den kleinen Bwana? Op het zelfde oogenblik klonk een korte knal uit het geweer van Rimington en een wolkje stof warrelde omhoog bij de voeten van het oppex-hoofd De maxx maakte een lucht sprong een luid gemompel ging door de rij van de dorpelingen. Rimington zei weer: Geef antwoord, Mom bwana. Op nieuw volgde hetzelfde spelletje, de dik ke neger ging van zijn eenen voet op den anderen staan, keek angstig om zich heen met rollende oogen, terwijl het zweet in groote druppels op het voorhoofd begon te pax-elen. Plotseling werden zijn zenuwen hem de baas en hij uitte een angstkreet: Bwana, de geesten zullen mij dooden als ik hun geheimen verraad. Maar Rimington liet zich niet van zijn stuk bx-engen. Hij hief zijn geweer in den aanslag. Ik zal je dooden als je me de waax-heid niet vertelt. Het oppex-hoofd keek nog eens doodsbe nauwd om zich heen, maar al de dorpelixigen vermeden zijn blik en tenslotte bleef zijn oog ook weer rusten op den onvermurwbare blanke die daar zoo rustig stond te wachten En na een paar maal diep adem gehaald te hebben, riep hij heesch: De geesten van den toovenaar.... Weder snakte hij naar adem en Rimington snauwde genadeloos:: Vooruit! Ze zebevelen, dat.... Voox-uit Mombwana! Het bloed vaxi het kind geofferd moet worden! De man hield plotseling op. zijn linkerarm vloog omhoog, als om een slag van een on- zichtbaren aaxivaller af te weren. Hij uitte een öoffexi kx-eet en viel toen op den grond, terwijl een wit schuim op zijn lippen kwam. Geen van de volgelingen kwam hem te hulp en zij die het dichtst bij hem stonden gingen zelfs een paar passen achtex-uit. Rimington zelf deed niets. Wat hij gehoord had was meer dan afschuwelijk, zijn ex*nstig gezicht verried hoe diep het hem getroffen had; zijn oogen zagen ternauwernood het zwarte lichaam, dat zich voor hem in het zand x-olde en klonkeld. Toen eindelijk herinnerde hij zich de angstige zwarten en hij zei dreigend: Laat niemand zich bewegen. Wie zich be weegt wordt doodgeschoten. Over een poos kom ik terug en als een een haar op 't hoofd van den kieinexi Bwana gekrenkt is, zal ik al le hutten in brand steken en den ontvoerder van het kind dooden. Hij daalde zich met een ruk om en liep weer naar zijn mannen terug, die aan den raxid van het woud op hem wachtten, onverschillig voor de geweren en speren achter hem. Maar de zwarten dachten xiiet aan vijandelijkheden; geen geweer werd afgevuurd, geexx speer geworpen. Rimington en zijn dragers gingen het woud weer in en marcheerden door tot de zon haar hoogtepunt bereikt had. Toen uitte een van de dragers potseling een half gesmoorde kreet en zakte ixi elkaar. Rimington. voortgedreven door den angst om het kind, dat hij zocht, voelde geen vermoeidheid. Maar een blik op de andere dragers zei hem dat een korte rust onvex-mijdelijk was. Hij gaf bevel om halt te houden en een maal klaar te maken. Maar de dragers bleken zelfs daartoe niet meer in staat te zijn. Zij lieten hun lasten vallen en gooiden zich voorover op den grond, volko men uitgeput. Tenvijl de dx-agers gingen uitrusten maakte Rimington zelf een van de pakken open, gaf hen te eten en te drinken en het duurde niet lang of ze wax-en in vasten slaap. Hij ging zelf met den rug tegen een boom zitten, maar hij sliep niet. Hij staarde afwezig naar een over den grond slepeneden liaan, terwijl hij na dacht over wat hij gehoord had. Hij kende Jules Legrand's reputatie, had de afschuwe lijkste dingen over hem hooren fluisteren en wat de dikke Mombwana nu verteld had riep allei-lei afgrijselijke visioenen voor zijn geest. En de werkelijkheid zou waarschijnlijk niet voor zijn verbeelding onderdoen, want Afrika was een laxid, dat nog vol was van allerlei barbaarsche occulten.Terwijl hij overdacht tot welke duivelsche praktijkexx Legrand in staat was, fluisterde hij heesch van woede, ter wijl zijn handen zich balden in machteloozen haat: Opgehangen moest hij worden, de laffe, sluipende hyena. Twee uur zat hij te denkene onbeweeglijk. Een paar maal wierp hij een blik op de dra gers. die zoo vast lagen te slapen, dat het wel scheen, dat zij nooit weer wakker zouden wor den. N. een half uur keek hij op zijn horloge .stond op en rekte zich uit. Opeens drong vaag het gex-offel van een trommel tot hem door. Het was waarschijnlijk een sigxiaalsein, dat overgenomen zou wox-den door andere trommels en zoo in minder dan geen tijd de verste dox-pen bereikt had. Hij wist niet wat het sein beteekenle. maar hij hoorde hoe het overgenomen door een anderen trom mel, ver weg in het Oosten en nog een in te genovergestelde richting. Het geroffel duurde eenigen tijd en plotse ling schoor het door hem heen, dat het wel eens iets te maken kon hebben met wat er in Mombwana's dorp gebeurd was. Als dat zoo was, was vlug handelen noodzakelijk. Hij buk te bij de dragers neer en schudde hen "tot ze wakker waren. Ze waren zoo vast in slaap, dat hij twee van hen om kon rollen zonder dat ze ontwaakten en toen ze tenslotte op hun voe ten stoxiden, was het niet moeilijk te zien dat ze. zoodra ze op den grond zaten, weer in slaap zouoen vallen. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5