EERSTE KLASSE DE OVERKÜE EERSTE KLASSERS TWEEDE KLASSE DERDE KLASSE RESERVE 1E KLASSE Mijn kijk op het spel MAANDAG 20 JANUARI '1936 VOETBALBOND Een groot aantal wedstrijden wegens onbe speelbaarheid van de terreinen uitgesteld. Haarlem wint in een dichten mist met 51 van K. F. C. Stormvogels verliest op eigen veld met 21 van D. H. C. E. D. O. wint den uit wedstrijd tegen Alcmaria Victrix met den oneven voal. OVERZICHT. Zooals te verwachten was moesten vele ■wedstrijden wegens onbespeelbaarheid der terreinen worden uitgesteld. Eigenlijk moe ten we er ons over verwonderen, dat nog acht eerste klas wedstrijden gespeeld kon den worden. Natuurlijk was het aantal uit gestelde wedstrijden in de tweede klas ook heel groot.Zoo konden o.a. de eerste klas wed strijden H. F. C.-Feijenoord, Xerxes- V. S. V. en de tweede klas wedstrijd 5t Gooi- Bloemendaal niet gespeeld worden. Hoewel de omstandigheden niet ideaal waren, was de belangstelling voor de ont moeting HaarlemK. F. C. nog vrij groot. Wegens den dikken mist was het spel_ niet altijd gemakkelijk te volgen, vooral vóór de rust, toen het op eenigen afstand zelfs heel moeilijk was, de twee partijen wegens de donkere shirts van elkaar te onderscheiden. Het. was voor den scheidsrechter, van wiens oplettendheid wel bijzonder veel gevraagd was. dus wel heel aangenaam, dat de rood- broeken in de tweede helft met witte shirts speelden, wat ons aan de avondwed strijden deed denken. Dit deed ook de oolij kert, die toen de mist heel dicht begon te worden, met een dringende stem riep „Haar lem, steek nou je lampies an!" In de eerste helft was Haarlem bijna voortdurend in de meerderheid, maar haar voorhoede was niet gelukkig met schieten en bovendien was de Koogsche verdediging tel kens op'haar post. De defensie van Haarlem had het toen niet moeilijk, vooral omdat haar middenlinie krachtig de voorhoede steunde. De voorhoede van K. F. C. bezat ook geen góed-richtende schutters, zoodat het eene doelpunt van Oldenburg eigenlijk een te geringe belooning voor het groote overwicht van de roodbroeken was. In de tweede helft ging het met Haarlem heel wat beter en nog wel zonder de bezielende hulp van Van Polanen. die wegens een kwetsuur meest uitvallen. Zijn plaatsvervanger De la Mar Jr. deed echter zeer verdienstelijk werk, want hij nam maar liefst drie van de vijf doelpunten voor zijn rekening. Hij wist van de vrijheid; die hem gelaten werd, omdat de K. F. Ö.-backs weer al hun aandacht aan Smit besteedden, uitstekend gebruik te maken:De Winter scoorde het tweede doel punt. Ongeveer een kwartier voor het einde kon eindelijk K. F. C. haar eenige doelpunt scoren. Het was voor Haarlem een welver diende overwinning, al was die, wat de cij fers betreft, een beetje geflatteerd. De theoretische kans op het kampioen schap is voor de roodbroeken, ook al staan ze nog op de vijfde plaats, weer wat steviger geworden. Eén Zondag kan weer een groote verandering in de ranglijst teweeg bren gen. De Stormvogels deden heelemaal niet wat we van hen verwacht hadden, door op eigen veld met 2—1 van het toch niet zoo sterke D. H. C. te verliezen. Zoo worden geen kam pioenschappen behaald. Het zal den IJmui- denaren trouwens toch niet gemakkelijk vallen, nog op de eerste plaats te komen, want Blauw Wit won volgens alle regelen der kunst met 1—0 den plaatselijken wed strijd tegen D. W. S. H. B. S. schijnt dit seizoen ook van zich te willen doen spreken, want zij won met 4—1 van Hermes-D.V.S. De Hagenaars staan nu zelfs al op de derde plaats. E. D. O. heeft een heel lastige klip omzeild, door den uitwedsctrijd tegen Alcmaria Vic trix nog juist met 1—0 te winnen. Dat eene goaltje bezorgde aan E. D. O. echter twee heel kostbare punten. In dit verband is het jammer, dat de wedstrijd Vriendenschaar— Zeeburgia uitgesteld moeste worden, want D. O. S., die haar plaatsgenoot U. V V. met 27 klopte, komt ook leelijk opzetten. Men raadplege verder de uitslagen en ranglijstjes. DE UITSLAGEN. AFDEELING I. Eerste klasse: H. B. S.—Hermes-D. V. S. HaarlemK. F. C. Tweede klasse A: Alcm. VictrixE. D. O. D. O. S.—U. V. V. Tweede klasse B: West FrisiaVelox Derde klasse A: BeverwijkH. R. C. SuccesHollandia Helder—K. V. V. Reserve eerste klasse: E. D. O. 2—Aiax 2 Stormvogels 2R. C. H. 2 Reresre tweede klasse A: H. R. C. 2—W. F. C. 2 Reserve tweede klasse B: V. S. V. 2r-0. S. V. 2 Reserve derde klasse A: Hollandia 2-Helder 2 H. R. C. 3—W. F. C. 3 AFDEELING II Eerste klasse: Stormvogels—D. H. C. Blauw WiWD. W. S. Tweede klasse A: H. V. V.—Quick Derde klasse A: ZandvoortSchoten HillinenScheveningen S. V. C.Celeritas AFDEELING III Eerste klasse: S. C. H.—Heracles Tweede klasse A: SallandiaPhenix AFDEELING TV JulianaN. A. C. B. V. V.—M. V. V. AFDEELING V Hoogez'and—Friesland 4—1 5—1 0—1 2—1 2—5 2—0 2—2 0—4 2—1 1—0 44 1—3 1—2 1—0 3—1 3—1 2—3 1—2 3—4 2—1 3—2 Stormvogels-D. H. C. (1-2) Aanvankelijk scheen hft, dat D.H.C. een gemakkelijke overwinning ging behalen. In de eerste plaats hadden de Delftenaren spoe dig een doelpunt en voorts speelde de IJmui- der-voorhoede zóó zwak, de D.H.C.-aanval daarentegen zóó pittig, dat er aan den uit slag naar het scheen niet getwijfeld behoef de te worden. Toen Prins echter gelijk ge maakt had. ging de IJmuider ploeg beter spelen en zou zelfs een voorsprong met de rust niet onverdiend geweest zijn. Na de rust echter speelde de IJmuider- voorhoedé weer zwak. Geschoten werd er bijna niet. Alleen Prins maakte een enkelen keer een uitzondering Wey speelde al zeer onvoldoende en ook het spel van Van der Steen en Van der Laan viel niet mee. Op vrij gelukkige wijze nam D.H.C. de lei ding en stond deze niet meer af. Tegen het eind werd er niet bepaald zacht zinnig gespeeld en zakte het spelpeil nog meer. De elftallen waren: Stormvogels: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr.. Tol, Nijssen, v. d. Velde, v. d. Steen, Prins, Wey, Fijen, v. d. Laan, D. H. C.: Van Nellen, Van Dijk, Ditmars, Buyink, v. d. Sloot, Bakker, v. d. Lem, de Brabander, Dorjee, Noordeloos, Boot. De Stormvogels-voorhoede bezit dus een binnentrio, dat geheel uit ex-halfbacks be staat. De Stormvogels zijn het eerst in den aan val. maar Dorjee en Noordeloos slaan rustig deze eerste aanvallen af. Dan komt D.H.C. opzetten. Na vier minu ten kan Van Nellen ongehinderd voorzetten, waarna Buyink op fraaie wijze inkopt. (01) Vol moed trapt Stormvogels af, doch in de voorhoede vlot het niet erg, daar vooral Prins en Wey in tempo te kort schieten. Bo vendien wordt er te weinig op de vleugels gespeeld en zeer slecht geplaatst, zoodat de Delftsche verdediging het al zeer gemakke lijk heeft. De Delftsche aanval speelt heel wat pitti ger. Er zit vuur in de aanvallen, wanneer Van Nellen, Van Dijk of Ditmars den bal hebben. De Haken moeten dan ook geregeld in actie komen. Als niemand een doelpunt verwacht en allerminst voor Stormvogels wordt dit na 25 minuten gemaakt Dan laat Fijen een voorzet van rechts tactisch voor Van der Laan loopen. Deze tet opnieuw voor, eenig heen en weer getrap volgt, waarna Prins met een zacht rollertje gelijk maakt. (11). Eenigen tijd blijft Stormvogels nu in den aanval. Vooral het tactische snel van Fijen valt op. Een center van zijn voet geeft Van der Laan een mooie kans. Hij schiet keihard in, doch de ui tl o opende Boot redt schitte rend. Tot de rust gaat het spel nu gelijk op, maar doelpunten blijven uit. Rust 11. Na de rust hebben Prins en Wey van plaats verwisseld. Reeds in de eerste minuut suist een koeel van Van Nellen langs het IJmui- der-doel. Evenals voor de rust behoudt ook nu D.H.C. aanvankelijk het beste van het spel. Het is vooral Van der Lem. die steeds weer zijn voorhoede aan het werk zet. De eerste twee goede IJmuider-aanvallen leveren bijna even zooveel doelpunten op. Slechts met de grootste moeite weet Boot de harde schoten van Prins te stoppen. Het spel gaat vrij gelijk op. Om beurten zien we beide partijen goede aanvallen op zetten, doch hoewel aan beide zijden de ver dedigingen nog al eens falen, wordt er toch betrekkelijk weinig geschoten. Na 25 minu ten beoordeelt Hollenberg een hoogen bal verkeerd en trapt Van Dijk in. (12). Direct hierna breekt Van der Sloot door; hij lost een heel hard schot, dat Hollenberg goed stopt. Stormvogels wijzigt nu haar elftal: Haak gaat mid voor spelen. Stormvogels is nu sterker, maar D.H.C. verdedigt sterk. Vooral De Brabander valt op. Het spant vaak geducht voor het D.H.C.- doel en er wordt lang niet altijd even fair gespeeld. Tegen het eind werkt D.H.C. zich wat los. Met 21 voor de Delftenaren komt spoedig het einde. Haarlem-K. F. C. (5-1) De Koogers hebben van hun reis naar Haarlem weinig plezier gehad; de 51 uit slag laat dan ook geen twijfel voor een over wicht van de roodbroeken. Dat de score niet hooger is geworden, dankt K.F.C. wel aan haar verdediging, die van het begin tot het einde geen gelegenheid kreeg om op verhaal te komen. Van het begin af werd de strijd in hoofd zaak op de K.F.C.-helft gespeeld, waar mid denlinie en backs zich zoodanig terugtrok ken, dat er voor doel als het ware een hechte muur stond, waar bijna elke uitval van Haar lem op vast liep. Spil Nieuwenhuis en ook Blei wisten af en toe toch hun voorhoede tot aanvallen te brengen; zoo kreeg Boutshoorn zelfs een kans, welke door naast schieten verloren ging. In het K.F.C.-doel verricht ook nu keeper Veen goed werk; hij weet menig gevaarlijk oogenblik voor zijn doel met succes op te los sen. Toch keeren de roodbroeken telkens terug, goed gesteund door de middenlinie. Bij een doorbraak van K.F.C. krijgt Boutshoorn nog maals een kans, maar Kaan is op zijn post. Er is reeds ruim een half uur gespeeld; met succes heeft de verdediging van K. F. C. tot dusver stand gehouden tegen de steeds terugkeerende Haarlem-voorhoede. Van Polanen' valt uit; hij wordt vervangen door De la Mar Jr., die zooals later bleek in deze overwinning een groot aandeel had Als tien minuten voor rust de bal voor het K. F. C.-doel komt. duikt plotseling Olden burg op en kopt den bal langs den verrasten K.F.C.-keeper (1—0). Onmiddellijk hierna krijgt Oldenburg weer een mooie kans, na een center van Smit, maar alleen voor Veen staande, schiet hij net naast. Rust komt met 1—0 voor Haarlem. Na de rust is bij K.F.C. Visser vervangen door Siekerman. Binnen het kwartier was de wedstrijd toen reeds in het voordeel van Haarlem beslist. Het begon met een uitstekend staaltje kop- werk in de Haarlem-voorhoede, waar keeper Veen schitterend een einde aan maakte, dooi den bal van Smit uit het doel tot hoekschop te werken. De voorhoede van K.F.C. kwam er toen niet veel meer aan te pas. Een hard schot van De la Mar Sr. stompt Veen uit zijn doel, maar De Winter schiet op nieuw met succes in (2—0). Hiermede is de tegenstand in de K.F.C.- verdediging gebroken. Smit deelt naar alle kanten centers uit; de steeds terugkomende Haarlemvoorhoede stelt De la Mar Jr. in staat, om binnen een kwartier den stand op 5o te brengen, zonder dat K.F.C. er in deze periode ook maar iets aan kon doen. Toen vond Haarlem het blijkbaar genoeg; althans het spel werd minder; K.F.C. kwam meer in den aanval, maar het spel in haar voorhoede, waar Mol afwezig was, was zeer onbenullig; Kammeijer c.s. konden er wel tegen op. Toch scoorde Hille, die was in gevallen voor Wensveen, een tegenpunt op een moment toen Van Gooi viel en de bal niet kon bereiken, waardoor Hille vrij kon inschieten. Met 51 won alzoo Haarlem dezen wed strijd, die door de volgende spelers werd be gonnen. Haarlem: Kaan, Verhappen, v. Gooi, De la Mar, Kammeijer, Vreeken, Oldenburg, de Winter, Smit, v. Polanen, De Vries. K. F. C.: Kruiver, Visser, Boutshoorn, Bakker, Wensveen. Blei, Nieuwenhuis, Hartog. Sibie, Jac. Veen, Veen. Blauw Wit—D. W. S. (1—0) De sneeuw was opgeruimd en er bestond niet het minste bezwaar den wedstrijd door gang te doen vinden.-Maar niet de sneeuw, doch de mist dreigde spelbreker te worden. Een zware grijze mist hing tusschen de mu ren van het Stadion. Deze handicap bestond natuurlijk alleen voor de toeschouwers, niet voor de spelers, die met kortere afstanden te maken hadden. De heer Van Moorsel liet dan ook rustig be ginnen, doch nauwelijks was het spel enkele minuten aan den gang of honderden kijkers van de beide staantribunes, niet tevreden met hun plaats, lieten zich langs de wielerbaan naar beneden glijden om een plaatsje achter- de doelen te zoeken. De heer Van Moorsél stopte den strijd; po litie te paard moest eraan te pas komen om orde te scheppen. Men stond den kijkers toe achter de doelen te gaan staan. Vooral voor de rust, toen het zwaar van mist was, was de ontmoeting moeilijk te vol gen. Blauw Wit had duidelijk het betere spel. Men combineerde uitstekend en enkele cor ners waren het resultaat, doch deze werden zeer slecht genomen. De DWS-verdediging was niet zoo goed als anders op dreef en het gelukte Van Nol c.s. enkele malen zich vrij te spelen, doch het beslissende schot ontbrak. Rust kwam met blanken stand. Na de rust was de mist iets minder dik en kon men het spel behoorlijk volgen. Blauw Wit kon zich de weelde veroorloven een straf schop te missen. Van Nol was in het doelge bied „genomen", maar Wilders schoot de pe nalty naast. Blauw Wit bleef sterker; na een kwartier gelukte het eindelijk aan Bergman, met een hard schot in den linkerbeneden hoek den volkomen verrasten Hekelaar te passeeren (10). In het laatste halfuur was DWS het meest in den aanval, doc-h het spel der voorhoede' was te onbeteekenend om tegen het Blauw Wit-achtertrio succes te kunnen hebben. H. B. S.—Hermes-D. V. S. (4—1) Na een overdonderend begin van de Hage n-aars nam Hermes-D VS het initiatief; nog binnen de 20 minuten kon Klein van een fout van Taverne gebruik maken om de gasten die leiding te geven (01). Pas een kwartier latei- gelukte het Van Vliet door te breken en Beun te passeeren (11). In de tweede helft was Hermes-DVS door haar enthousiasme en grootere snelheid veel gevaarlijker. Maar toch kwam het leidende doelpunt aan den anderen kant toen Hordijk na 12 minuten den bal plotseling voor de voeten kreeg en onhoud baar intrapte (2—1). Na een half uur werd d'Fonseca op onge oorloofde wijze in het beruchte gebied ge vloerd; Bakhuys trapte den bal zacht in de handen van Beun. Onze nationale midden voor herstelde echter een paar (minuten later zijn fout door een hem door Van Vliet toe- gespeelden bal onberispelijk in te trappen (31). d'Fonseca besloot een ren met een schot, dat Beun weliswaar stopte, maar waar bij de bal weer voor de voeten van den Ha genaar terecht kwam, die geen fout maakte (41). Daarmede kwam het einde. Alcm. VictrixE. D. O. (01) Voor het eerst sedert jaren is E.D.O. er in :siaagd, in Alkmaar een competitiewedstrijd ;e winnen. Mede door de weersomstandigheden, die goed voetbal zeer moeilijk maakten, is E.D.O. er niet in geslaagd een goeden wedstrijd te spelen. Slechts in de tweede helft was de Haarlemsche cliib af en toe - in- vorm en ver- I diende in elk geval de zege door beter spel. In de eerste nelft was het spel wegens den sterken mist zeer moeilijk te volgen. Een groote handicap was dit echter niet voor het publiek, omdat er zeer slecht gecombineerd werd. E.D.O. was weliswaar beter, doch de Alk- maarsche verdediging deed haar werk zeer goed. Alcmaria speelde te onsamenhangend om gevaarlijk te worden. In de tweede helft is E.D.O. veel beter op dreef. De combinatie vlot nu af en toe uit stekend. Het Alkmaarsche doel ontkomt in de eerste periode na rust, als de voorzetten van links en rechts langs het doel suizen, op een wonderlijke manier. Eerst een kwartier voor het einde kopt v. d. Putten een fraaien hoek schop van Spek Sr. in (01). Dit blijkt het eenige doelpunt te zijn. Alc maria zet nu alles op den aanval, doch de E.D.O.-achterhoede is in een uitstekende con ditie. Zoodoende behaalt E.D.O. een schrale, maar zeer verdiende zege. Bij E.D.O. speelde vooral de middenlinie, met v. d. Schalie als uitblin ker, een uimuntende partij. ZandvoortSchoten (31) De Schotenaren pakten onmiddellijk stevig aan en ondernemen gedurende de eerste tien minuten menigen gevaarlijken aanval op het Zandvoort-doel. De verdediging der thuis club weet echter meester te blijven op haar terrein; tot doelpunten komt Schoten niet. Na heel mooi samenspel met E. van Orden geeft A. Weber onverwacht aan Zandvoort de leiding (10). Even later vergrootte dezelfde speler met een mooi schot den voorsprong (2—0). Na de rust wordt Zandvoort volkomen op haar doel terug gedrongen. De spil trekt zelfs terug tot op de doellijn. Bij eenuitval van Zandvoort geeft A. Weber den bal juist op tijd aan J. v. d. Bos, die met een onhoud baar schot den stand op 30 brengt. De druk op liet Zandvoortsche doel wordt steeds grooter en nadat het doel eenige malen op het nippertje aan gevaar ontsnapt is, gelukt het eindelijk den rechtsbinnen van Schoten, te doelpunten (31). In dezen stand komt echter geen verande ring meer. BeverwijkH. R. C. (25) De Wijkers hebben dezen wedstrijd verdiend verloren. H.R.C. speelde beter in het veld en voor doel. Het terrein is wel glad, maar goed bespeel baar. De zware mist was voor het talrijke pu bliek erg hinderlijk voor het goed voigen van den strijd, evenals voor den scheidsrechter. Precies 2 uur laat scheidsrechter Scheep maker tossen. Maenhout wint en H.R.C. trapt af. Direct worden aan beide zijden goede aan vallen opgezet, doch tot doelpunten leiden zij niet. De eerste corner is voor Beverwijk. Deze wordt goed door den Helidea-schen keeper weg gewerkt. Ofschoon de bezoekers meer aanval len, dan de Wijkers, zijn het juist deze laatsten die den eersten goal maken. De spil dér Wij kers bemachtigt den bal geeft door naar Maenhout, en deze stelt Markx in de gelegenheid om te doelpunten (1G i. Lang pleizier hebben de Wijkers niet van hun voorsprong, want bij een goeden H.R.C.- aanval wordt van verren afstand op doel ge kogeld en de Wijker keeper is gepasseerd (1—1). Twee minuten later wordt weer zoo'n hard schot op het Wijker doel afgezonden en de stand is 12. Wel vallen die Wijkers goed aan en wel ko men zij geregeld en dicht bij het Ileldersche d.oel, maar het schieten is dezen middag slecht; zelfs voor open doel wordt gemist. Weer is het H.R.C., die aanvalt en daar de Wij kers te veel verdedigen, staat de voorhoede voor te groote gapingen. Bij een Helderschen aanval begaat een Be- verwijker een overtreding binnen de beruchte lijnen. De strafschop wordt benut (13). Als Beverwijk goed aanvalt en een hoekschop forceert, die wordt weggewerkt, is het rusten. Het eerste kwartier na de rust doet ons het beste hopen. De Wijkers vallen vurig aan; de middenlinie stuwt goed op en H.R.C. wordt ge dwongen tot verdedigen. Maar als dit kwar tier voorbij is, weten de bezoekers zich los te werken en dan is het H.R.C., dat den toon aangeeft. Zij scoort weer (14). Als even later de Wij kers een strafschop missen, wordt de toestand critiek, te (meer daar H.R.C. uit een corner den stand op 15 brengt. Het laatste kwartier doen de Wij kers vele pogingen om den achterstand te verkleinen, maar de H.R.C.-keeper is onverbiddelijk, totdat kort voor het einde Teeling met een goed ge richt schot den eindstand op 25 brengt. E. D. O. 2Ajax 2 (04) Met eenige invallers heeft E.D.O. 2 een smadelijke nederlaag geleden. Het povere spel van de thuisclub stak wel heel ongun stig af bij de uitstekend spelende Ajax-ploeg. Vooral de E.D.O.-voorhoede bracht er dit maal niets van terecht. De middenlinie ver dedigde niet slecht, maar zij was allerminst een steun voor de voorhoede. Backs en kee per hebben goed gespeeld. In de eerste helft heeft de thuisclub goed stand gehouden; toen scoorde Ajax slechts eenmaal. In de tweede helft is er door E.D.O. wat enthousiaster- gespeeld, maar de voorhoede bleek ongevaarlijk. Bij Ajax ging 't beter. Al spoedig wast zij den stand op 02 te bren gen, welken voorsprong zij al spoedig op voerde tot 04. Energieke pogingen om al thans de eer te redden, mochten niet baten. Met onveranderden stand kwam het einde. Stormvogels 2R. C. H. 2 (21) Stormvogels 2 heeft een benauwde, maar niettemin verdiende overwinning op R.C.H. 2 behaald. Het spel der Haarlemmers viel eenigszins tegen. Vooral in de tweede helft scheen er over hun spel iets mats te liggen. Het mocht toen dan ook een geluk heeten, dat doel man Bergsma en Kaestner zoo goed op dreef waren, anders was de nederlaag zeker groo ter geweest. Het eerste doelpunt voor Stormvogels maakte Van der Steen, de linksbuiten. In de tweede helft werd deze voorsprong met me dewerking van een R.C.H.-verdediger ver groot (20). Het scheen, dat Stormvogels gemakkelijk dezen voorsprong zou kunnen handhaven, toen R. C. H. tegen het einde wat meer kwam opzetten. Eerst miste haar rechts half van dichtbij de kans van den dag door over te schieten, nadat Jongsma den bal lee lijk gemist had, doch zes minuten voor het einde had de rechtsback .die rechtsbinnen was gaan spelen, succes .(2—<1) door Criticus. Zand voortSchoten In de badplaats was geen spoor van sneeuw te bekennen en hoewel een Londensche mist in zak-formaat aanvankelijk roet in het eten dreigde te gooien, kon er tenslotte op een uit stekend bespeelbaar terrein toch gevoetbald worden, zoodat het ditmaal de toeschouwers waren, die het meest van de weersomstandig heden te lijden hadden. Onder die toeschou wers behoorde voor de pauze ook de Zand- voort-doelverdediger, die, uitgezonderd de eerste vijf minuten, in deze helft practisch gesproken niet aan het spel behoefde deel te nemen, waarmede tegelijkertijd de onmacht van de Schoten-voorhoede is weergegeven. Was de aanval der bezoekers door gebrek aan samenhang en zeer kort spel derhalve ongevaarlijk, de voorhoede der thuisclub daar entegen maakte het de Schoten-verdediging met goed opgezette, open en verrassende attaques voortdurend zeer moeilijk en dit wa3 wel de voornaamste oorzaak van het krachts verschil tusschen beide ploegen. De nieuwe Zandvoortsche middenvoor Van Orden, die in postuur, uiterlijk en stijl een merkwaardige overeenkomst met Bakhuys vertoont, heeft van deze linie, die enkele weken geleden door gebrek aan een goed aanvalsleider tegen de Kennemers zoo zwak speelde, thans een vlot samenspelend geheel gemaakt, waarin hijzelf door groote bewegelijkheid en goede spelver- deeling opviel. Alle voorwaartsen waren door dit voorbeeld zeer actief, de binnenspelers brachten het leder goed op en hadden oog voor een langen „crosspass" naar den ande ren vleugel, terwijl de buitenspelers niet talm den met voorzetten en zoo nu en dan naar binnen kwamen om enkele zuiver gerichte schoten op het vijandelijk doel af te vuren, waarvan' er één van den voet van Van den Bos een fraai doelpunt opleverde. De rechts binnen A. Weber maakte door zijn goede bal- controle verschillende openingen voor zijn medespelers, doch hij dient ervoor te waken, het leder niet te lang bij zich te houden, daar het tempo van den aanval daaronder eenige keeren leed. Door deze juiste tactiek van de voorhoede speelde ook de middenlinie rustiger en vooral de linkshalf Dorsman heeft veel werk verzet. Zijn afnemen en vrij maken van den bal ver dienen eervolle vermelding. Ook de beide andere middenspelers kozen voortdurend goed positie, waardoor zij de aanvallen van de tegenpartij in de kiem wisten te smoren. De spil Keur heeft zijn vaak te vurig spel van vroeger herzien, hetgeen zijn prestaties en die van de ploeg in het algemeen- zeer ten goede komt; met kalme en weloverwogen manoeuvres komt men verder. Er zijn echter enkele tactische foutjes, die nog voor verbetering vatbaar zijn. In de eerste plaats dienen de vleugelhalfbacks met de ach terspelers van tevoren af te spreken, wie den binnen- en wie den buitenman zal bewaken, al is, wanneer de verdedigers elkaar goed be grijpen, wisselwerking altijd mogelijk. Voorts moet meer aandacht besteed worden aan oor deelkundig dekken bij ingooien van de tegen partij. En tenslotte mag bij een aanval van de eigen voorhoeode, de afstand tusschen deze linie en de halfbacks en backs niet te groot worden, omdat men daardoor een offensief van den tegenstander, die immers dan- het middenveld vrij krijgt, in de hand werkt. Zoo wel middenlinie als achterhoede moeten, naar gelang de aanvalslinie verder op de vijande lijke helft komt, meer aansluiten, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, hoe men zich ten opzichte van de positie der voorwaartsen van de tegenpartij opstelt. Bij tegenaanvallen verdient het dikwijls aanbeve ling, dat de twee backs niet precies op één lijn staan, waardoor bij een mistrap van den één, tegelijkertijd de ander gepasseerd is. Komt deze aanval van rechts, dan tracht de linksback deze te onderscheppen, terwijl zijn collega zich iets meer achter hem op het doel terugtrekt, gerekend naar de breedterichting van het veld. De beide Zand voort-achterspelers hebben hun doel over het algemeen goed beschermd, doch zij moeten er vooral aan denken, dat in moeilijke situaties een kopballetje of een zacht trapje naar een vrijstaanden partijgenoot dan wel naar een open ruimte bij de zijlijnen, meer succes heeft dan een wilde „snoei", die, soms half geraakt, het gevaar slechts vergroot. Ook de doelverdediger Kemp heeft behoor lijk gewerkt, al dient hij den bal bij aanvallen van dichtbij sneller weg te werken. Bij koud weer zooals in. dezen wedstrijd, is het voorts niet aan te bevelen, zonder handschoenen te spelen, omdat de vingers stijf worden en bij het stoppen van harde schoten de kans op een bloedende verwonding (een z.g. „splitfinger") niet uitgesloten is. Over het elftal van Schoten kan ik tot mijn spijt niet erg enthousiast zijn. Het meest op vallend was wel het gebrek aan tempo, dat bijna alle spelers kenmerkte, doch waaraan vooral de voorhoede mank ging. Toen tegen het einde van de match Zandvoort, met de overwinning in het zicht, iets ging verslappen, kreeg de aanval der bezoekers enkele gemak kelijke kansen, die niet benut werden, doordat men telkens juist dat gewichtige onderdeel van een seconde te laat was. De linkervleugel was nog het beste gedeelte van de voorhoede, voor namelijk door behoorlijke baltechniek van den linksbinnen Maas, die ook wel oog had voor samenspel met zijn vleugelspeler. Zoo lang laatstgenoemde op zijn lijn bleef en zich niet met de leiding van den scheidsrechter en andere dingen bemoeide, gaf hij blijk, goed te kunnen voorzetten. Doch over het algemeen werd het spel in den aanval en ook tusschen voorhoede en middenlinie zoo kort gehouden, dat er, bij wijze van spreken, geen speld tus schen te krijgen was. De drie halfbacks, van wie ik het vorige seizoen Steenbergen en Van Roon op een spiegelglad veld een uitstekende partij zag spelen, openden het spel geen enkele maal naar de vleugels en „crosspasses" kwamen niet voor, waardoor mede den rechts buiten Oorthuis voor de rust bijna geen bal werd toegespeeld. De backs vormden als linie nog het beste gedeelte van de ploeg; zij kregen het zwaar te verantwoorden, maar zij hebben zich er kra nig doorheen geslagen, al was hun wegwerken niet altijd zuiver en werd de bal teveel over de zijlijnen getrapt. Zeer te loven was de antici patie van den doelverdediger Boeser, die, ge lijk het een goed keeper betaamt, ook wan neer de bal nog ver van zijn doel verwijderd was, m gedachten aan het spel deelnam en voortdurend trachtte, zich zoo goed mogelijk op te stellen. Deze waakzaamheid bracht hem veel succes; hij stopte eenige gloeiende kogeis klemvast en ook zijn overige werk geeft hem recht op een extra-pluimpje. Het te zware spel van de Schoten-oloeg en de vele overtredingen benamen het bezoeken de elftal de kansen op een eenigszins beter re sultaat. Het was, mede door de zwakke leiding, tegen het einde een minder fraaie vertooning en ik ben overtuigd, dat diverse spelers van Schoten hun methode zullen herzien. Dat zal hun spel en den resultaten van het team zeer zeker ten goede komen. CRITICUS,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8