HET NIEUWE AVONDBLAD Intercommunale hulpverleening bij brand. BEVERWIJK Koning George van Engeland overleden. Engeland's nieuwe koning. 21e JAARGANG No. 65 DINSDAG 21 JANUARI 1936 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN BE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000,- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. B. en W. van Velsen stellen den raad een regeling voor met Akersloot, BeverwijkHeemskerk en Wijk aan Zee en Duin. Bloemendaal volgt nog. Op de in 1934 gehouden algemeene verga dering van den „Noordhollandsche Provinciale Brandweerbond" werd o.m. behandeld een ontwerp - r egéling tot weder keerige hulpver leening door de gemeenten bij de bestrijding van brand, aldus schrijven B. en W. aan den Gemeenteraad. Hierop is gevolgd een ver zoek van den bond aan den brandweercom mandant, om met de brandweerleiders der ge meenten, tot dit district behoorende, bespre kingen te houden en met hen te overleggen, of bedoelde regeling tot stand kon komen. Als gevolg van deze besprekingen werd een ont werp eener regeling aan B. en W. toegezon den. B. en W. hebben zich hierover in verbin ding gesteld met de gemeentebesturen van Uitgeest, Castricum, Bloemendaal, Akersloot, Bverwijk, Heemskerk en Wij:k aan Zee en Duin. Het gemeentebestuur van Uitgeest vond een regeling voor die gemeente overbodig, ter wijl Castricum inmiddels ingedeeld was bij Alkmaar. B. en W. van Bloemendaal waren alleen bereid, met de gemeente Velsen een re geling te treffen en wel voor het deel, liggende ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Met de gemeentebesturen van Akersloot, Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin is over eenstemming bereikt omtrent de redactie der regeling, welke B. en W. den Raad thans voor stellen, vast te stellen. Binnenkort hopen B. en W. een met de gemeente Bloemendaal te treffen regeling ter vaststelling te kunnen aanbieden. De regeling. Aan deze regeling, zooals deze door de be trokken gemeente is gesloten, ontleenen wij het volgende. De gemeenten verleenen elkander bijstand bij de bestrijding van brand, indien de gemeente, waar de brand woedt, op dien bijstand een beroep doet. Burgemeester en Wethouders der gemeenten zullen nader regelen de volgorde, waarin de verschillende ge meenten achtereenvolgens elkanders brandweer te hulp zullen roepen. Deze hulp zal worden verleend op verzoek van den burgemeester of van den com mandant van de brandweer. Aan een verzoek om hulpverleening be hoeft niet te worden voldaan, indien de opge roepen brandweer in eigen gemeente dienst moet doen voor brandbestrijding. Het commando over de helpende brandweer berust bij het dienstdoend hoofd der brand weer van de gemeente, waar de brand woedt. Dit hoofd is aansprakelijk voor het blus- schingswerk en beslist, wanneer de helpende brandweer kan inrukken, behalve wanneer de helpende brandweer wordt teruggeroepen, om dat haar diensten in eigen gemeente noodig zijn. in welk geval zij bevoegd is, onmiddellijk de hulpverleening te beëindigen. De hulpverleenende gemeente mag de door haar gemaakte onkosten in rekening bren gen. Op de rekening mogen voorkomen: a. de werkelijk betaalde loonen aan de voor de hulpverleening dienst gedaan hebbende manschappen; b. voor iedere automobielbrandspuit f 15 per uur; c. voor iederen automobielladderwagen f 10 per uur; d. voor iedere motorspuit f 15 per uur; e. een vast bedrag van f 10 per keer voor het schoonmaken van gebruikte materialen, welk bedrag alleen in rekening mag worden ge bracht indien daadwerkelijk, hulp is verleend of indien, weeromstandigheden zulks nood zakelijk hebben gemaakt; f. eventueele kosten van schaden aan derden, zoomede de kosten van ongevallen voor zoo ver deze niet door verzekering zijn gedekt. De gemeenten verbinden zich, zorg te dra gen, dat de organisatie van de brandweer en het brandweermateriaal hunner gemeenten aan zoodanige naar redelijkheid te stelle a eischen voldoen, dat de in deze overeenkomst aangegane verplichtingen naar behooren kun nen worden nageleefd. Zij verbinden zich, toe te laten, dat door of vanwege het bestuur van den Noordhollandschen Provincialen Brand weerbond een onderzoek naar de organisatie der brandweer en het brandweermateriaal hunner gemeente wordt ingesteld en dit be stuur alle te dien aanzien gevraagde inlich tingen te verschaffen. De regeling kan ten allen tijde worden ge wijzigd, de gemeenten zijn bevoegd, ten allen tijde uit de regeling te treden met een opzeg gingstermijn van 6 maanden. RIJWIEL-VARIA. Een onbeheerd rijwiel beteekent ,.geen" rij wiel. Dat ondervond ditmaal de heer B. in IJmuiden-Oost, die zijn tweewieler onbeheerd had laten staan voor een café aan den Zee weg. Visscherijnieuws in een notedop. Slechte reis van de Betje. De motortrawler Betje RO 16 was gisteren na een reis van 10 dagen naar de haring visscherij in Het Kanaal aan den afslag met 300 manden versche ha. ring. De besomming bedroeg slechts f 590. De vischovizet in Oostende. De vischomzet in Oostende in de week van 10 Januari tot en met 15 Januari bedroeg 1.421.000 fr. Onder in dit tijdvak binnengekomen visschersvaartui gen bevonden zich twee stoomtrawlers van IJsland, die na een reis van resp. 24 en 20 dagen fr. 157.000 en fr. 171.000 besomden. Duinkerker reeders gaan zelf visch verzen den. Een aantal reeders te Duinkerken heeft besloten, de door hun schepen aangevoerde visch voor eigen rekening naar de markt te Parijs te zenden. Er is voor dit doel een coöpe ratieve instelling opgericht. Belasting voor een goed doel. Noorwegen heeft een nieuwe uitvoerbelasting ingevoerd, welke bedraagt 0.08 Kr. per 100 K.G. voor ge zouten haring en 0.09 Kr. voor versche haring. De opbrengst van deze belasting wordt gestort in een ziekteverzekeringskas voor haring- visschers. Jaar contingent in eenige weken uitgeput. Gedurende 1936 mocht Japan 226 cwts. visch in Engeland invoeren. Reeds thans is dit con tingent uitgeput, zoodat in het geheele jaar geen Japansche visch meer op de Engelsche markt komt. HET VISSCHEN IN DE FRANSCHE TERRITORIALE ZÓNE. Dat men ook in Frankrijk niet lankmoedig is jegens buitenlanders, die in de territoriale zóne visschen bewijst het volgende: Een Bel gische motorkotter de O. 207 werd door een vaartuig van de Fransche kustwacht naar Ca lais opgebracht wegens het visschen in ver boden water. De Belgische schipper had nog getracht te ontvluchten maar het Fransche vaartuig was sneller. Dezer dagen werd dit geval voor de recht bank te Boulogne behandeld. Ondanks dat de verdediger van den Belg verzachtende omstandigheden bepleitte, om dat de Belgische schipper zich tijdens den oorlog heldhaftig- had gedragen, werd hem een zware straf opgelegd, nl. 11000 fr. boete. 1000 fr. schadevergoeding .te betalen aan het syndicaat der kleine visschers en verbeurd verklaring van het vischtuig ter waarde van ca. 23.000 fr. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 661 bouwvakarbeiders, 371 metaalbewerkers, 57 kantoorbedienden, 37 huisbedienden, 44 hout bewerkers. 61 landarbeiders, 384 visschers, haven- en transportarbeiders, 798 losse- en fabrieksarbeiders, 338 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 35 bouwvakarbeiders, 45 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 27 huisbedienden (vrou welijke beroepen), 1 visschers, 77 losse en fa brieksarbeiders, 10 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2958. Sedert de vorige opgave, toen bet aantal 2972 bedroeg, valt dus een geringe daling te constateeren. TOONEELUITVOERING VAN „DE MOERBERG". De tooneelclub van de speeltuinvereeniging ..De Moerberg" geeft a.s. Donderdagavond een uitvoering - in het R.K. Vereenigingsgebouw Mahustraat. Opgevoerd zal worden „De tante van Char ley". EEN 90-JARIGE. Mevrouw de wed. Holl herdacht dezer da gen haar 90en verjaardag. De jarige, die reeds jaren bij vrienden in de Bloemstraat woont, mocht vele persoonlijke en schriftelijke geluk- wenschen ontvangen. Ondanks haar hoogen leeftijd verheugt mevr. Holl zich in een goede gezondheid. GEREF. JEUGD CENTRALE. Voor de Geref. Jeugd Centrale zal dr. Kraan uit Vlaardingen een drietal cursusvergade ringen houden over de volgende onderwer pen: Het lichaam van den jongen mensch; De ziel van den jongen mensch, en Het gebed van den jongen mensch. Het eerste dezer drie referaten zal gehou den worden 31 Januari a.s. Lezing voor de Theosophische Vereeniging. Over „Reïncarnatie", In het vereenigingsgebouw van de Vrijzin nig Hervormden hield dr. Prins uit den Haag gisteravond een lezing voor de Loge Kenne- merland der theosofische vereeniging. De heer Rijken gaf in zijn openingswoord zijn vreugde te kennen over de uitstekende opkomst voor dezen avond, en wekte de aan wezigen op, om ter verkrijging van meerdere bekendheid met de theosofie de boeken te le zen, die verkrijgbaar zijn voor Beverwijk bij mevrouw Schipper, dr. Schuytstraat en voor IJmuiden bij Fam. Vermeulen. Nachtegaal laan. Hierna was he.t woord aan dr. Prins over Koning George V, koning van Groot-Britfannië en Ierland, keizer van Indië, is Maandagavond om enkele imnufen vóór middernacht ten paleize Sandringham op 70-jarigen leeftijd ontslapen na een regeeringsperiode van 25 jaren en acht maanden. Met hem is een sympathiek vorst heengegaan, èen vorst, die in de geheele wereld een hoog aanzien genoot en die zich in de groote liefde van zijn volk heeft mogen verheugen. De officiëele mededeeling over het overlijden van koning George luidde „De Koning stierf vreedzaam om 11 uur 55 vanavond in aanwezig heid van H. M. de Koningin, den Prins van Wales, den Hertog van York, de Princess Royal, den Hertog en de Hertogin van Kent." (w. g.) FREDERIC WILLIAMS. STANLEY HEWETT. DAWSON of PENN. (Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de uitvoerige berichtgeving elders in dit nummer) het onderwerp „Reïncarnatie" (wederbelicha- ming), waarbij als hoofdzaak de volgende vra gen behandeld werden: Zijn er volmaakte menschen? Is het dus mogelijk te voldoen aan het gebod van Chris tus „Weest Gijlieden volmaakt, zooals de Va der in de hemelen volmaakt is". Waarom wordt de eene mensch geboren in armoede en ellende, de ander in rijkdom en overvloed? Bij reïncarnatie of wederbelichaming is een eerste vereischte, aldus spr., iets, dat be lichaamd wordt. Bij den mensch onder scheidt men het stoffelijk gedeelte, het lichaam, en het innerlijke leven, zonder het welk de mensch geen beteekenis heeft. Re- incarnatie bestrijdt het denkbeeld dat de uiterlijke mensch noodzakelijk verbonden is aan het innerlijke. Deze wet leert integendeel, dat, bij het afsterven, het innerlijk leven van den mensch zich afscheidt van het versleten lichaam, om zich na korteren of langeren tijd weer in een nieuwe uiterlijke verschijning te openbaren. Spreker stelde vervolgens de vraag, of het waarde heeft, dat de mensch iets aanneemt of gelooft, wat hij niet zuiver wetenschappe lijk kan verklaren. Spreker geeft hierbij een voorbeeld uit 't boek van den bekenden schrijver Dostojefski „Het huis der dooden", waarin de schrijver een der ergste straffen, die de mensch zijn mede- mensch kan opleggen noemt: nuttelooze en zinlooze dwangarbeid". Zoo zou ook. aldus spreker, de overtuiging, dat het leven zonder zin is, dit voor den mensch volkomen kleur loos en onaantrekkelijk maken. De beschou wing van het leven, zooals het zich aan ons voordoet geeft ons geen bevrediging. Wij zijn een kiem deel van het geheel. Slechts enke len kunnen voldoende presteeren om aan hun leven waarde te geven.Voor de groote massa is het een leven zonder noemenswaardigen in houd. Het geloof in reïncarnatie alleen kan hier niettegenstaande het niet wetenschap pelijk bewezen is, vulling geven om het leven tot iets van zinbedoelende beteekenis te ma ken. Reïncarnatie, vervolgde spreker vergt van ons aan te nemen, dat de innerlijke mensch kan leven zonder de uiterlijke verschijning. Er zijn menschen die door treffende gebeur tenissen. zoo ontnuchterd en gedesillusioneerd zijn. dat zij het leven geen waarde meer toe kunnen kennen. Zij kunnen zich niet meer verheffen, omdat zij het leven zien zooals het zich voordoet. Spreker meende, dat, wanneer deze menschen het leven zouden kunnen zien, als iets. wat steetls doorgaat en toekomst heeft, zij de moeilijkheden zouden kunnen overwinnen. De vraag of wij ons een denkbeeld kunnen vormen over den aard van het leven, zonder belichaming, ziet spreker in verband met het leven van den mensch. De levensweg wordt verdeeld in twee ge deelten. opgang, neergang of uitgaan en terugkeeren. Het leven na den dood is een tijd van terug- en inkeer. Het stoffelijke lichaam is afgescheiden, contact met de wereld is er dus niet meer. maar innerlijk blijft de mensch leven. De talrijke indrukken, die in het aard- sche leven zijn opgedaan en niet verwerkt, de gaven en talenten, die niet uitgeleefd zijn ko men dan tot uiting en kunnen beleefd wor den. Wanneer al die indrukken door den in- nerüjken mensch zijn beleefd is de zelfinkeer tot een einde gekomen. Dan neemt het inner- Hike weer een leven aan. De mensch is een product van het verle den en van zijn eigen leven. Bij wederbelichaming zal de mensch aan getrokken worden door het milieu, waar hij zijn nog niet ontwikkelde gaven kan ont plooien. Kunnen wij, aldus eindigde spreker, dit aanvaarden dan zal veel wat wij nu als onrecht aanvoelen, of niet kunnen verklaren, ons duidelijk worden als een voorbereiding voor een volgend leven. Na de pauze werden enkele vragen gesteld, die door dr. Prins uitvoerig werden behan deld. De beer Riiken sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan dr. Prins voor zijn interessante rede. HEEMSKERK. Heemskerk heeft meer slechte tijden gekend! Lezing van den gemeentesecretaris. Maandagavond hield de R.K. Kiesvereeni- ging een ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw. Bij de opening herdacht de voorzitter de heer C. v. Duivenvoorde, het overleden oud bestuurslid den heer C. v. Lieshout. Ook werd nog een oproeping gedaan aan de leden om de meeting bij te wonen op 2 Februari te Amster dam. Hierna werd het woord gegeven aan den. heer v. Benthem, gemeentesecretaris, die een lezing hield over de economische toestanden van het begin der 16e eeuw af. Was in het begin der 16de eeuw ons dorp nogal welvarend, de tweede helft was bijzon der slecht, en op het einde hiervan werd het geheele dorp door brand verwoest. Het was langen tijd hierna nog zeer slecht, de bouw gronden bleven 13 jaren ongebruikt. Doch in 1628 was het dorp zoo goed en zoo kwaad het ging, weer opgebouwd. Ook de groote kerk die in 1628 hersteld werd. Het laatst der 17e eeuw was ook heel slecht en verschillenden zagen hun schamele zaken wegens schuld verkocht. Volgens spr. was de 18e eeuw een tijd zooals wij tegenwoordig beleven tenminste voor den landbouw. Het gevolg hiervan was groote achteruit gang der landprijzen. Er waren stukken land die men voor de belasting mocht hebben! Om streeks 1755 heerschte een groote veepest: het grootste gedeelte van het vee stierf hieraan. In het laatst der 18e eeuw was er brutale bedelarij en landlooperij, zoodat de bewoners „De staten" verzochten deze uit te roeien. Het antwoord hierop was dat er een wekelijksche visitatie in de bosschen moest worden gehou den. Ook had men veel te lijden van de door trekkende Fransche troepen. In 1840 brak een betere tijd aan, die later zelfs welvarend mocht heeten. Ook de tuinbouw begon zich te ontwikkelen. Dat de tuinbouw in onze ge meente reeds lang beoefend wordt bewijst dat in 1726 reeds een geschil over het uitbetalen aan loon voor het aalbessen plukken was. Tenslotte momoreerde spreker den tegen- woordigen tijd: hoe wij hier in 25 jaar tijds telefoon, waterleiding, electriciteit en goede wegen hebben gekregen. De prins van Wales wordt vandaag als Edward VIII tot koning geproclameerd De Prins van Wales, die zijn overleden vader opvolgt. Uit Londen, 21 Januari. Na den dood van koning George V werden direct maatregelen genomen om den Ge heimen Raad bijeen te roepen. De zitting van den Geheimen Raad zal waarschijnlijk in het St. James Palcis worden gehouden. Volgens de traditie zal de prins van Wales, de troonopvolger, vandaag als Edward VIII officieel tot koning worden geproclameerd. De koninklijke herauten zullen daarbij de historische zin uitspreken: De koning is dood, leve de koning!" De Engelsche Constitutie bepaalt, dat de prins van Wales bij den dood van zijn vader direct koning wordt. Sedert de dagen van Hendrik VIII wordt de troonopvolger direct na den dood van don koning grondwettig diens opvolger. Evenals dat het geval is geweest bij den dood van Edward VH werd de mededeeling van het overlijden van den koning getelegra feerd aan alle leden der koninklijke familie, die zich niet te Sandringham bevonden, zoo mede aan alle ministers van de Kroon en de hoofden der vreemde mogendheden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1