Vragen van dezen tijd. Kwaal die een volksramp Verkoudheid Dam po SaSHö2EEEl Tandheelkundig Instituut 3EHEEL GEBIT Jamboree te Vogelenzang zeer waarschijnlijk. DONDERDAG 23 JANUARI 1936 dreigt te worden. Onderwijs-bezuiniging besproken. Rede van minister Oud. Staatscommissie geen kapstok. Woensdagavond heeft de Minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, voor de afdeeling Apeldoorn van den Vrijz. Dem. Bond een rede gehouden over het onderwerp: „Vra gen van dezen tijd". Het belangrijkste deel van de rede van den minister was gewijd aan het onderwijs. „Wij zullen het er wel allen over eens zijn, aldus Mr. Oud, dat gezien het belangrijke bedrag, dat de onderwijsuitgaven op ons budget vertegenwoordigen, een aanmerkelijke bezuiniging op die uitgaven onvermijdelijk is. Het probleem, waarvoor men hier staat, ls die bezuiniging op een zoodanige wijze te doen geschieden, dat openbaar en bijzonder onderwijs op gelijken voet worden behandeld. Dit probleem is niet eenvoudig, omdat de be voegdheid der overheid tegenover het bij zonder onderwijs een andere is en een andere moet zijn dan tegenover het openbaar onder wijs. Beperking van het aantal bijzondere scho len. door de bezuinigingsnoodzakelijkheid ge boden, kan niet verkregen worden door rechtstreeksch ingrijpen der overheid. Wel kan deze maatregelen treffen tot verscher ping der objectieve voorwaarden voor de op richting of instandhouding van bijzondere scholen. Voor nieuw op te richten scholen is die verscherping spoedig na het optreden van het Kabinet-Colijn van 1933 tot stand ge bracht. Bij de wet van 4 Augustus 1933 wer den de aantallen leerlingen voor het oprich ten van nieuwe scholen vereischt, met de helft verhoogd. Deze wet was bedoeld als een tijdelijke maatregel in afwachting van definitieve voor zieningen door herziening der Lager-Onder- wijswet ie treffen. Zij gold aanvankelijk voor één jaar en is later verlengd tot 1 Januari 1937. Op bestaande scholen had de wet geen betrekking. Aangezien de Regeering het noodig achtte, dat, evenzeer als bij het open baar onderwijs, concentratie van bestaande scholen had plaats gehad, zulks ook bij het bijzonder onderwijs zou geschieden, stelde zij bij het Bezuinigingsontwerp voor ook voor bestaande scholen de minima met de helft te verhoogen, een voorstel, dat later werd verzacht tot een verhooging met een vierde. Daarnaast werd een regeling getrof fen, om de concentratie van scholen te be vorderen door aan de bijzondere scholen de zekerheid te geven, dat ingeval van ophef fing van scholen om tot concentratie te ge raken, de waarborgsom niet verloren zou gaan. Tegen het voorstel om de minima voor be staande scholen te verhoogen is nu in de Kamer bij alle groepen der rechterzijde ernstig verzet gerezen. Voor de Regeering was dit een teleurstelling. Zij achtte toch bevor dering der concentratie van bijzondere scholen noodig, zoowel uit een oogpunt van bezuiniging op de onderwijsuitgaven als in verband met hetgeen ten aanzien van het openbaar onderwijs was geschied. Bijzonder moeilijk was hier de positie der ministers, behoorende tot de partijen der lin kerzijde. Voor hen was een afwijzing van par. 12 van het ontwerp waarin de be streden voorschriften waren neergelegd, niet te aanvaarden. Na rijp beraad heeft de Regeering daarom besloten par. 12 voorloopig terug te nemen en te beproeven tot een regeling te komen, die voor voorstanders van openbaar en bij zonder onderwijs gelijkelijk aanvaardbaar zou blijken. Zij besloot daartoe haar vlucht te nemen tot dezelfde methode, door Cort van der Linden in 1913 toegepast. Fel had den bij de verkiezingen van dat jaar voor- en tegenstanders der bijzondere school tegenover elkander gestaan. Het scheen een hopeloos ondernemen hier verzoening te bewerkstel ligen. Toch heeft Cort van der Linden het beproefd. Hij bevorderde de instelling eener Staatscommissie van veelzijdige sa menstelling. Het resultaat was boven ver wachting. Men werd het in de Commissie bijna unaniem eens en de pacificatie van 1917 kwam tot stand. De Regeering hoopt vurig, dat thans een even gunstig resultaat zal worden verkregen Aan niets heeft ons volk in de moeilijke tijden, die wij thans doormaken, minder be hoefte dan aan ceen heropening van den schoolstrijd. Men heeft zich hier en daar af gevraagd, welke de termijn zal moeten zijn. binnen welken deze commissie haar taak zal moeten verrichten. Uit de mededeeling der Regeering, dat zij een onderzoek wenscht op korten termijn, blijkt reeds, dat deze Staatscommissie niet bedoeld is als een kap stok, om de zaak aan op te hangen, in ieder geval tot aan het einde der tegen woordige parlementaire periode. Ik mag er tenslotte op wijzen, dat de ver klaring van 20 December, waarin de Re geering haar standpunt te dezer zake heeft uiteengezet, er tevens van heeft doen blij ken, hoezeer de Regeering ervan doordron gen is, dat er te dezer zake verband be staat tusschen hetgeen gebeurt met betrek king tot de openbare en de bijzondere school. Daarom wenscht zij voorloopig af te zien van een door de Regeering zelf aan de ge meentebesturen opgedrongen concentratie, terwijl zij vertrouwt, dat Gedeputeerde Staten eenzelfde gedragslijn zullen willen volgen. Voorts zal zij, naar aanleiding van de be zwaren tegen de opheffing van openbare scholen, gedurende de laatste twee en een half jaar ingebracht, de gevallen waarin die opheffing geschiedde tegen het advies van den Raad van State, nader in onderzoek nemen. Ik hoop en vertrouw, dat onze partij, al is haar teleurstelling over den gang van zaken mij volkomen verklaarbaar, tot de erkenning zal kunnen komen, dat de weg, die hier met medewerking van de vrijzinnig-democratische Ministers is gekozen, in de gegeven omstan digheden de beste was". Tandbederf reeds by kleine kinderen. Ontstellende cijfers. REGELING VOOR DE DIAMANT INDUSTRIE BLIJFT IN 1936 BESTAAN. DEN HAAG, 22 Januari (A.N.P.) Naar Wij vernemen wordt de regeling volgens welke de overheid met de hulp van een zekeren toe slag in de loonen aan de diamantindustrie hulp verleent, ten einde haar in staat te stel len de buitenlandsche concurrentie te weer staan, in een eenigszins gewijzigden vorm voor 1936 gecontinueerd. Zooals bekend, zoekt de Nederlandsche Ver- eeniging voor Sociale Tandheelkunde voorloo pig het hoofddoel van haar werkzaamheid in pogingen om te bewerken, dat allen, die zich voor sociale tandheelkunde interesseeren, hun aandacht vooral wijden aan het kleutergebit, omdat het ontstellend is om waar te nemen hoeveel kleuters reeds een slecht gebit hebben, dat noodzakelijkerwijs op het blijvend gebit een sterken invloed moet hebben. Het eerst noodige daarbij is op de hoogte van den toestand te komen. Het is daarom ver heugend, dat den laatsten tijd op verschillen de plaatsen in het land onderzoekingen naar dien toestand zijn ingesteld, hier en daar dooi de Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde gestimuleerd. De resultaten van twee onderzoeken, één te 's-Gravenhage en één te Gouda, zijn onlangs bekend geworden. Het eene is op verzoek van de vereeniging ingesteld door den leider van den schooltand- heeikundigen dienst te 's-Gravenhage, den heer G. A. H. Eibrink Jansen. Het liep over niet minder dan 1500 meisjes en 1700 jongens van 3Vz tot 6Ys jaar en hij vond daarbij gemiddeld bij 100 jongens van 3!/2 jaar 328 carieuse tanden 325 verdrijft men door in wrijving en inademing van (Adv. ingez. Med.) 4y2 5 5% 6 6Y2 440 615 573 612 Bij 100 meisjes waren deze cijfers resp. 336, 360, 512, 564. 558, 586, 413. Men ziet hieruit duidelijk een sterke ver slechtering bij het toenemen van den leeftijd. Een soortgelijk resultaat gaf het onderzoek, dat door den schoolarts te Gouda, dr. Kroon dijk, bij 634 kleuters was ingesteld, en waar bij van 223 kind. van lj. 2 matig goed, 150 2 5 97 3 12 81 4 17 57 5 6 26 6 2 I slecht gebid II 29 36 40 23 Ook uit deze cijfers ziet men duidelijk, hoe snel het gebit met het ouder worden verslech tert; terwijl 7% van de 2-jarigen een slecht gebit hadden, hadden van de 5-jarigen 70% en van de 6-jarigen 88fzeen slecht gebit, wat in den regel beteekent, dat het ook niet meer goed te maken is. Terwijl bij de 2-jarigen 1,8% der tanden reeds zeer sterk waren aan getast, was het bij de gezamenlijke 5-jarigen met 22.8%, bij de zesjarigen met 23,6% het ge val! Dat een voorziening in deze* kwaal, die een volksramp dreigt te worden, dringend noodig is duidelijk. De Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde overweegt dan ook maatrege len om den geest van het volk in dezen wak ker te schudden. Kinderen overreden. Woensdagmiddag ongeveer kwart over twee is op den Schagerweg te Stolpen het 5-jarig dochtertje van A. Groot al spelende tegen een vrachtauto opgeloopen. Het kind is in den loop van den middag aan de verwondingen overleden. Woensdagmiddag ongeveer half drie is het 5-jarig dochtertje van J. Hendriks te Huissen door een autobus van de Geldersche Tram weg Maatschappij op „Het Zand" aldaar over reden. Kort daarom is het kind overleden. Amsterdam's raad verwerpt loonvoordracht opnieuw. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagmiddag de voordracht betreffende de loonsverlaging van het gemeentepersoneel opnieuw verworpen, thans met 29 tegen 13 stemmen. Nog steeds geen licht. Politie zoekt naar de plegers van den moord te Geisteren. In verband met den op den pastoor van het Limburgsche dorp Geisteren gepleegden moord heeft de politie tal van arrestaties ge daan alles bijeen ongeveer vijftien Zij hebben echter geen van alle het onderzoek verder gebracht. Dinsdagmiddag had de „Mordkommission" uit Dusseldorf een langdurige bespreking met den grenscommissaris van politie te Venlo. De arrestatie van twee Duitschers in de buurt van Twiststeden bleek met de moordaf- faire van Geisteren niets te hebben uit te staan. Toch schijnt men in het Duitsche grensge bied een bepaald spoor te volgen. Woensdag middag zou de brigadecommandant der ma rechaussee te Well wederom in verband met het onderzoek naar Duitschland zijn vertrok ken Auto van dijk gereden. Inzittende verdronken. Woensdagmiddag te ruim twaalf uur is een auto, komende uit de richting Nijmegen en rijdende in de richting Gendt, welke bestuurd werd door den heer H. van der Wall uit Nij megen, ter hoogte van den Knipschen afweg een weg, die van den dijk naar beneden loopt tegen de afrastering, welke daar is aangebracht, gebotst. De afrastering werd over een vrij grooten afstand vernield, waar na de auto van den dijk stortte. Onder aan den dijk ligt de Bommelsche polder, waarin het water op het oogenblik tengevolge van het buiten de overs treden van de rivier de Waal, ongeveer drie meter hoog staat. De auto kwam in het water terecht en verdween in de diepte. Hoewel de heer Van der Wall door toegeschoten hulp vrij spoedig uit den wagen kon worden gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Men heeft nog gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder resultaat. Bezuiniging op de steun- toeslagen? Regeering zou besprekingen hebben geopend. ■Het Volk meldt, dat de regeering bespre kingen heeft geopend, die ten doel hebben te geraken tot een belangrijke bezuiniging op het bedrag, dat de overheid besteedt voor de ondersteuning van de werkloozen. De regeering zou volgens het blad de steunnormen niet willen aantasten, doch zou de bezuiniging willen vinden op toeslagen en andere bijko mende maatregelen. In het bijzonder zou de aandacht gericht zijn op de huur toeslagen. In totaal zouden op tenminste 'n vijftal pun ten maatregelen worden genomen. Scheepsbrand te Amsterdam. Vuur echter spoedig gebluscht. Woensdagmiddag te ongeveer vier uur is brand uitgebroken in het Grieksche vracht schip „Thaigetos" dat in reparatie in dok m van de Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij aan de overzijde van het IJ was gelegen. Bij het lasschen is in de voorpiek nabij het kabelgat brand ontstaan in een partij touw werk. De „Jason" en een motorwagen van den post Plaatijzerweg zijn uitgerukt en wisten het vuur spoedig te blusschen. De schade is niet aanzienlijk. De brand kan niet door het lasschen zijn ontstaan. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 vanaf ƒ.35- gff BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. Voorsprong op het Gooi zeer groot. Alles echter nog niet geregeld. (Adv. Ingez. Med.) Onderwijzers zonder betrekking. Een adres van het N. O. G. aan de regeering. Duizenden jonge onderwijzers, waarvan velen zelfs jaren geleden de bevoegdheid tot het geven van Lager Onderwijs hebben be haald, verkeeren nog steeds in de onmoge lijkheid in een betrekking bij het Lager On derwijs te worden benoemd. Het gevaar dreigt, dat deze jongelieden, die toch bestemd zijn om in de toekomst bij het onderwijs benoemd te worden, langza merhand de geschiktheid voor het geven van onderwijs zullen verliezen. Voor zoover hun ouders hen niet kunnen bijstaan in hun onderhoud, leiden ze een kommervol bestaan en voor zoover hun ouders dat wel kunnen, gaan ze toch steeds gebukt onder het neerdrukkende gevoel van afhankelijkheid op een tijd, dat ze zich had den voorgesteld in hun eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Naar de meening van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwij zers-Genootschap is het daarom dringend noodig, dat in dezen onhoudbaren toestand door maatregelen van de Regeering veran dering ten goede wordt gebracht. Deze over weging mag te meer gelden, omdat deze jon ge menschen voor het meerendeel aan Rijks scholen of aan scholen met Rijkssteun zijn opgeleid. Deze redenen brachten het hoofd bestuur van het N.O.G. er toe aan de Mi nisters van Onderwijs, Sociale Zaken en Fi nanciën te verzoeken hun medewerking te verleenen. dat bij wijze van crisismaatregel door de Regeering de gelegenheid wordt ge opend. aan lagere scholen, zoowel aan die voor G. L. O. aüs U. L. O. kweekelingen met acte werkzaam te stellen, die een tegemoet koming zullen ontvangen uit 's Rijks mid delen van ten minste 400 gulden, met dien verstande, dat aan deze kweekelingen niet het onderwijs in een vaste klasse zal mogen worden opgedragen en dat ze bij ontstente nis van leerkrachten ten hoogste 5 achter eenvolgende schooltijden die leerkracht zul len moeten vervangen, waardoor tevens voor komen wordt, dat wachtgelders voor deze korte betrekkingen soms lange reizen voor eigen rekening moeten maken. Door een zoo danige regeling aan elke school blijven ze op de hoogte van het onderwijs in alle klas sen, waardoor ze in vakbekwaamheid zullen winnen. LEDENVERGADERING „MERCURIUS". De afdeeling Haarlem van „Mercurius" hield Dinsdag jl. in één der zalen van Hotel ,.de Leeuwerik" haar eerste ledenvergade ring in het nieuwe jaar. De opkomst was groot. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den Bestuurdersbond „Haarlem" van de Ned. Vakcentralen dat 29 Januari a.s. een informatieve vergadering zal worden gehou den ter bespreking van het Plan van den Arbeid. Inleider van dit onderwerp is de heer Lindeman, bestuurslid van het N.V.V. De vereeniging voor muzikale ontwikke ling der schooljeugd zal in samenwerking met de Haarl. Orkestvereeniging op 29 Jan. en 11 Maart a.s. twee paedagogische concer ten geven. Een dag vóór de concerten zal door een bevoegd inleider een voorbespreking gehou den worden over de uit te voeren werken. Leden der Ned. Vakcentralen hebben toe gang tegen zeer gereduceerden prijs. De begrooting over 1936 werd met een klei ne wijziging goedgekeurd. De gebruikelijke tien minuten causerie werd vei*zorgd door collega de Mink, die een tietnal van zijn gedichtejs voorlas, die zeer in den smaak vielen. Onder leiding van den heer C. R. T. Baron Krayenhoff had Woensdagmiddag de Jam boree-Commissie een persconferentie belegd, ten einde eenige mededeelingen te verstrekken over de as. Wereld-Jamboree 1937 en daar mede te voldoen aan de herhaalde verzoeken van tal van zijden, om nu toch eens eindelijk iets over deze kwestie en de bestaande plan nen bekend te maken. Dat zulks niet eerder is geschied, aldus baron Krayenhoff, is heuscli niet aan laksheid te wijten. Zoowel de hoofd verkenner, Staatsraad J. J. Rambonnet, ais de Jamboree-commissie, hebben alles gedaan wat zij konden, om de zaak te bespoedigen, doch er waren zoo verbazend veel moeilijkhe den te behandelen en te overbruggen, dat zelfs thans nog lang niet alles definitief geregeld is kunnen worden. In dit verband gaf spr. een overzicht van den gang van zaken, waaraan het volgende wordt ontleend. Kort nadat er sprake was dat de kans be stond, dat de Wereld-Jamboree 1937 in Ne derland zou worden gehouden, werd de ter reinkeuze onder de oogen gezien, waarbij ge dacht werd aan het Gooi-reservaat en even later ook aan het landgoed Vogelenzang. Na een serieuse beschouwing van beide terreinen kwam men tot de over tuiging dat het terrein Vogelenzang een groot succes zou kunnen worden, terwijl het Gooi niet zou kunnen wor den wat Arrowepark (Engeland 1929) en Gödöllö (Hongarije 1933) geweest zijn. Men besloot daarom alles in het werk te stellen om de moeilijkheden die zich bij de keuze van Vogelenzang zouden voordoen uit den weg te rui men. Eerst als deze moeilijkheden ble ken onoverkomelijk te zijn, zou van Vogelenzang moeten worden afgezien. Ten overvloede is op verzoek van den hoofdverkenner een alleszins des kundige van het internationaal bureau naar Nederland gekomen om beide ter reinen eveneens te beoordeelen. Deze deskundige die vroeger Jamborees re gelde, heeft groote terreinkennis en weet welke specifieke ejschen voor een Wereld-Jamboree aan het terrein moeten worden gesteld, heeft in zijn rapport aan Vogelenzang de voorkeur gegeven en wel in die mate, dat door hem Vogelenzang met 85 en het Gooi met 55 werd gewaardeerd. De Commissie Wereld-Jamboree 1937 is als volgt samengesteld: Een centrale leiding. Voorzitter: Staatsraad J. J. Rambonnet, Hoofdverkenner der Nederlandsche Padvinders. Secretariaat: Kolonel K. N. I. L. b. d. L. J. M. Koremans en G. C. Ruys, oud-directeur Ruys' Handelsverg. Penningmeester: Kolonel b. d. J. A. van der Kamp en voorts uit Hoofden van verschillen de af deelingen, die commissarissen worden genoemd. De kampleiding zal berusten bij Kolonel A. Diemont. De bouw en inrichting van het kamp wordt opgedragen aan architect A. H. van Leeuwen, Den Haag. Wat het voorkeurterrein betreft, dat is ge heel gelegen in de gemeente Bloemendaal en wordt gevormd door het landhuis Vogelen zang en omgeving met als oostgrens den weg van Aerdenhout naar Noordwijkerhout en als westgrens de duinen. Men heeft hier de be schikking over ongeveer 180 H.A., terwijl on der de gemeente Bennebroeok aan den hoofd weg nog een groot parkeerterrein zal worden aangelegd. De hoofdingang is gedacht tegen over het station Vogelenzang. Voorts is het demonstratieterrein geprojecteerd aan den Vogelenzangscheweg, terwijl aan de grens van het terrein bij de duinen ruimte is gelaten voor publieke kampvuren. Een groot voordeel van dit terrein is nog, dat het een rechstreek- schen weg naar zee heeft van slechts 4 K.M. lengte, terwijl het bovendien in de nabijheid ligt van de groote plaatsen. Verwacht wordt, dat er ongeveer 30.000 deelnemers zulien komen. Van de Nederlandsche regeering heeft de commissie alle mogelijke medewerking toe gezegd gekregen en ook de Ned. Spoorwegen staan met sympathie achter de organisatie. Verheugend achtte spreker het voorts, dat ook de Chief Scout, Lord Baden Powell of Gilwell het kamp zal bezoeken. Waar de organisatie kosten hoog zijn, en ongeveer worden geraamd op 7 ton, was financieele medewerking van buitenaf onontbeerlijk. Tot dusver is reeds een bedrag van f 75.000 toegezegd. Daarbij ko men nog de deelnemerskosten a f 15 per per soon, de entrées van bezoekers geraamd op 150.000 a f0,60) en voorts vermoedelijk 3 lote rijen van elk f 60.000. Ook bestaat er kans, dat jamboree-postzegels mogen worden uitgege ven. Er is echter nog meer noodig en daarom kan ieder, die aan het welslagen der jamboree wil medewerken, een bijdrage storten op giro 271885 ten name van de wereldjamboree 1937, kantoor Den Haag. De Nederlandsche padvinders zullen op 29 Juli in het kamp arriveeren, de buitenland sche op 30 en 31 Juli. De eigenlijke jamboree duurt van 1 tot 10 Augustus, waarna gedu rende 4 dagen van uit het kamp excursies zullen worden ondernomen. Ten slotte gaf de hoofdverkenner nog e°n kort overzicht van de tot dusver gehouden jamborees, die alle goed geslaagd zijn, het geen hij natuurlijk ook hoopt, dat zal gebeu ren met de komende jamboree in Nederland TERAARDEBESTELLING JHR MR. DR. E. TJARDA VAN STARKENBORGH STACHOUWER. Het- stoffelijk overschot van Jhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. oud- Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen, is Woensdagmiddag onder groote belangstelling op het Noor der Kerkhof te Groningen ter aarde besteld. Op verzoek van den overledene droeg deze plechtigheid een eenvoudig karakter. Aan het graf werd niet gesproken, terwijl slechts en kele bloemstukken, o,m. van de Koningin de baar dekten. Twee Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 23 Januari: Men meldt uit Aalsmeer Vooral in den winter gevoelt men in deze gemeente, in welk een behoefte een tramverbinding met Amsterdam zou voorzien. Op ongeveer gelijken afstand, 3 uur, van Amsterdam, Haarlem en Lei den, is men hier tamelijk geïsoleerd. Met Haarlem is er geheel geen corres pondentie, de directie van den stoom- bootdienst Carsjens zorgt voor de ge meenschap met Leiden en Amsterdam. Wanneer door langdurige vorst de scheepvaart gestremd wordt, is men vol komen opgesloten. Gelukkig gebeurt dat niet spoedig, want de ongeveer 200 sche pen, die dagelijks de Ringvaart van de Haarlemmermeer passeeren, belemmeren een volkomen dichtvriezen. jaar met aftrek wegens verduistering aan Haarlem's station. Rechtbank veroordeelt spoorweg ambtenaar. De Haarlemsche rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den 56- jarigen commies der Nederlandsche Spoor wegen, die in zijn dienstbetrekking gedurende vijf jaren een bedrag van 137.000 heeft ver duisterd, welke hij uit de kas heeft genomen van het Haarlemsche station. De verdachte had als chef van het plaatskaartenkantoor veel gelden onder zich, ook omdat Haarlem als centrum dient in bepaalde gevallen voor de omliggende kleinere stations. Verdachte heeft het geld voor speculatie doeleinden gebruikt. De eisch luidde twee en half jaar gevange nisstraf met aftrek van ongeveer een half jaar voorarrest. De verdediger, Mr. Silvain Groen pleitte uiterste clementie, waarbij hij de vele tegen slagen schetste, die verdachte in zijn leven heeft ondervonden. De controle was slecht en ook anderen dan verdachte hebben zich bij de geheele zaak eigenaardig gedragen. De rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan verduistering in dienst betrekking meermalen gepleegd en overwoog bij de strafmaat, dat eener- zijds de ernstige aard van het feit een hooge straft wettigt, doch dat anderzijds de slechte controle door de daartoe belaste ambtenaren het feit in de hand heeft gewerkt. De ver dachte werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar vermin derd met den tijdi n preventieve hechtenis doorgebracht. Versch brood by het ontbyt? Referendum onder de bakkers. Naar wij vernemen hebben de vier Nationale Bakkersbonden het noodig en nuttig geacht, dat ook de bakkerspatroons, zoowel de geor- ganiseerden als de ongeorganiseerden van hun meening omtrent de belangrijke kwestie van de opheffing van het afleveringsverbod va& versch brood, blijk geven en derhalve besloten terzake een referendum uit te schrijven on der de ongeveer 18.000 bakkers in Nederland. MAATREGELEN VOOR VOGELS GEVRAAGD. Het Federatief comité voor Vogelbescher ming in Nederland (Covavo) heeft een adres gezonden aan den minister van Landbouw en Visseherij met het verzoek bij de jaarlijksche afkondiging van de regeling van den jacht meer dan tot dusver gebruikelijk was reke ning te houden met de redelijke eischen van natuur- en vogelbescherming, in het bij zonder met betrekking tot de jacht op zoo genaamd waterwild. Haarlem krygt zijn vijfde brug over het Spaarne. De Magere Brug wordt geplaatst. Het plaatsen van den ijzeren bovenbouw van de Magere Brug over het Z.-B. Spaarne brengt groote bedrijvigheid mee, zoowel op het Spaarnewater zelve als op den Schalk- wijkerweg en den Westelijken Spaarne-oever bij de Rustenburgerlaan. Het eerste gedeelte, nl. de beweegbare klap een complex van ijzeren balken en spanten, dat de doorvaartwijdte van 10 meter over spant, is gelegd; de twee ijzeren pilaren, die de zware bascule moeten dragen, zijn op den middenrm'ler geplaatst en Woensdagmiddag waren de twee te hulp geroepen groote drij vende bokken bezig de zware bascule op die pilaren te leggen. Een werk. dat met groote omzichtigheid moest geschieden en dat met gespannen be langstelling werd gadegeslagen door honder den toeschouwers. Het was alsof men daarbij voorkeur had gegeven aan den Woensdagmiddag, wanneer de schooljeugd vrijaf heeft! Met het plaatsen van de rnacoo'ip bascule is het zwaarste en gevaarlijkste karwei achter den rug; de overspanningen zijn veel minder zwaar en het leggen daarvan kan regelma tig geschieden. De scheepvaart heeft een paar dagen eeni- gen hinder van de werken, omdat slechte met een hoogte van 2 Meter gecasseerd kan worden tot en met Vrijdag. Daarna is de stremming grootendeels opgeheven. Op den Schalkwijkerweg wordt druk ge werkt aan de opritten naar het landhoofd; rioleeringswerk wordt daarbij noodzakelijk uitgevoerd en zoo zijn er enkele ploegen werk lieden bezig. Het is er een drukte van belang. Haarlem zal weldra de vijfde brug over het Spaarne hebben,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2