DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Rubriek voor Vragen. Edward VIII tot Koning geproclameerd. LONDEN. 22 Jan. (A. N. P.). V Edward VM is vanmorgen te tien uur van het balkon van het St. James- paleis plechtig tot koning geprocla meerd. De plechtigheid had plaats temidden van middeleeuwsche praal, waarin hier en daar een moderner toon tot uiting kwam, hetgeen een vreemd contrast opleverde Ook in de Dominions is Edward VIII tot koning geproclameerd. Het overlijden van koning George. Koningin Wilhelmina betuigt haar deelneming. De Koningin heeft telegrafisch haar deel neming betuigd aan de Koningin van Enge land en eveneens aan den Koning naar aan leiding van het overlijden van zijn vader, ko ning George V. Bewoners van Sandringham waken bij den overleden vorst. LONDEN, 22 Januari (A.N.P.) Den gehee- len nacht hebben bewoners van het konink lijk domein te Sandringham bij het stoffelijk overschot van koning George V de wacht ge houden. De koningin heeft bepaald, dat de kerk. waar de stoffelijke resten zich tijdelijk bevinden, voor het publiek moet worden open gesteld van 10.30 tot 17 uur. Een groote me nigte verzamelt zich reeds voor de deuren van de kerk. Vandaag worden alle kinderen van de koningin, ook de nieuwe koning, te Sandringham verwacht. Défilé langs de baar. Sedert vanmorgen trekt een onafgebroken stroom menschen langs de baar van den over leden koning in het kleine kerkje van Sandringham. De kist is bedekt met de Union Jack en een prachtige krans van orchideeën. Een kruis op de kist draagt het opschrift „De zwaarbeproefde koningin." Koning Leopold en prins Karei naar de begrafenis. BRUSSEL, 22 Januari (A.N.P.) Koning Leopold van België en zijn broer prins Ka- rel zullen de begrafenis van koning George V bijwonen. Iersche Vrijstaat in rouw. DUBLIN, 22 Jan. (A.N.P.) Ook de Ier sche Vrijstaat heeft de met Engeland be staande geschillen in deze dagen van rouw terzijde gesteld. Aan alle openbare gebou wen waait de driekleur van den Vrijstaat half stok en het orgaan van den president De Va lera drukt een groot portret van koning George af. Twee weken hofrouw in Den Haag DEN HAAG, 22 Jan. (A.N.P.) In verband met het overlijden van den koning van Enge land heeft de koningin een hofrouw doen uit schrijven van twee weken, waarvan een week middelbaren en een week lichten rouw. Prinses Juliana betuigt haar deel neming DEN HAAG, 22 Jan. (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft ook prinses Juliana aan de koningin van Engeland efi de overige leden der koninklijke familie een bewijs van deel neming doen toekomen met het overlijden van koning George. Toch sporen van Redfern gevonden? Het zoeken wordt voortgezet. GEORGETOWN (Br. Guyana). 22 Januari (Reuter). De Amerikaansche vlieger Art Williams zou sporen hebben gevonden van den vlieger Redfern, die in 1927 tijdens een vlucht van de Vereenigde Staten naar Rio de Janeiro is verdwenen. Na de vorige week uit het Zuid-Amerikaan sche oerwoud, waar hij een onderzoek had ingesteld, te zijn teruggekeerd, verklaarde Williams, dat hij bepaalde sporen van Red fern had ontdekt, dat onlangs werd gezien op dezelfde plaats als waar hij zich bevond. Williams verklaarde, dat ziekte, gebrek aan levensmiddelen en terreinmoeilijkheden hem hadden genoodzaakt, het zoeken op te geven op het oogenblik, dat hij en zijn met gezellen tot dit resultaat waren gekomen. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij zou terugkeeren naar het kamp te Wanatobo, waar zich de grenscommissie van Fransch-, Britsch-, en Nederlandsch Guyana bevindt, zoodra zijn vliegtuig weder in orde zal zijn De opsporingspogingen van Art Williams worden gefinancierd door een zakenman te Georgetown, Edwin Sill, die vernomen heeft, dat ,.een blanke, die door de Indianen als een God wordt beschouwd, onder de in- heemsohe stammen diep in het binnenland van Zuid-Amerika leefde". Williams heeft, naar nader gemeld wordt, een luchtexpeditie georganiseerd met Harry Wendt en een Indiaansohen gids bij de plaats, waar de drie Guyana's bijeen komen. Een coalitieregeering in Egypte? Aftreden van Nessim Pasja wordt overwogen. CA'ïRO, 22 Januari (Reuter). In het gis teren aan Nahas Pasja overhandigde ant woord zou de Britsche regeering den wensch te kennen hebben gegeven, onmiddellijk met .een coalitieregeering te onderhandelen, teneinde de kwesties te regelen, verband houdende met den Soeden en de vraagstuk ken van militairen aard, die aan een Engelsch-Egyptische alliantie zijn verbonden. De Britsche hooge commissaris Sir Miles Lampson heeft tevens aan Nahas Pasja te kennen gegeven, dat een afbreken der huidige besprekingen een algeheele herziening der Britsche politiek ten aanzien van Egypte zou meebrengen. Hij bevestigde den wensch zijner regeering, een verdrag te sluiten met alle partijen en niet alleen met de Wafd- partij. Na het onderhoud heeft het nationale front vergaderd en de vorming van een ccvHtie- regeering, zooals door de Britsche regeering gewenscht, overwogen. In den namiddag heeft de koning minister president Nessim Pasja ontvangen. Algemeen veronderstelt men dat de koning de moge lijkheid van een aftreden van Nessim Pasja heeft overwogen ten gunste eener nieuwe regeering, die dan het verdrag met Engelané zou teekenen. Hedenmiddag zal de koning de leiders der verschillende partijen ontvangen. Een vermindering van het aantal van 7000 werkloozen te verwachten. De vorige week is ih den Haarlemschen ge meenteraad door den wethouder van den Werkloosheidsdienst, den heer W. J. B. van Liemt, medegedeeld, dat het cijfer van het werkloozenaantal te Haarlem de 7000 is ge naderd. Het hoogste cijfer dat in dezen crisis tijd bereikt is. Inderdaad een weinig bemoedigende mede- deeling. Wij hebben evenwel een onderzoek inge steld naar de vraag of binnenkort een daling van dit cijfer is te verwachten. Gelukkig werden ons daarbij mededeelin- gen gedaan die eenigszins hoopvol zijn. Allereerst werd ons ter bevoegder plaatse verzekerd, dat de statistieken over het werk loozenaantal in dezen crisistijd elk jaar heb ben aangetoond, dat de top in het begin van Januari viel. Eind Januari en begin Februari werd steeds een vrij belangrijke verminde ring van het aantal werkloozen geconstateerd Dit kwam omdat in het begin van elk jaar bij de particuliere bouwers de neiging ge vonden werd om nieuwe bouwplannen te gaan uitvoeren. Maaringewijden ver wachten thans helaas niet zoo'n sterke daling. Uit het debat over de begrooting van Openbare Werken in den raad is wel duide lijk gebleken, dat er thans wat middenstands woningen aangaat te Haarlem een vrij be langrijk overschot is. Het is dus te verwach ten, dat er in de komende maanden niet zoo veel gebouwd zal worden als in vorige jaren. Uit dezen stilstand die er thans in de bouwnijverheid valt waar te nemen, is het trouwens te verklaren, dat het aantal werk- looze bouwvakarbeiders zoo groot is. Maar afgezien van de bouwnijverheid ia toch wel te verwachten dat er op ander ge beid eenige verlichting zal komen wat het werkloozencijfer aangaat. Bovendien komt de gemeente binnenkort met eenige belangrijke objecten op de markt. Men weet dat daarvoor reeds de medewerking is verkregen van het werkfonds inzake het 60 millioenplan. Allereerst noemen wij de Brandweerka zerne die aan de Ged. Oude Gracht komt. De voorbereidende werkzaamheden op het bureau van Openbare Werken zijn nu zoo vergevorderd, dat wel te verwachten is. dat over enkele maanden met den bouw zal zijn begonnen. Ditzelfde geldt van de verbouwing van de Oude Janskerk tot gemeente-archief. Daarbij zal het vermoedelijk'zelfs geen twee volle maanden meer duren. Het ontwerp is gereed, het bestek is ook bijna klaar, zoodat de aanbesteding wel bin nenkort zal worden aangekondigd. Er wordt ook flink gewerkt aan de voor bereiding van het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst, dat aan de Rolhui- zen (Nieuwe Gracht) bij het Kenaupark komt. Het is aan te nemen dat met den bouw in elk geval dezen zomer kon worden be gonnen. Wanneer met den bouw van de aula op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierden- weg zal worden begonnen, is thans nog niet te zeggen. Het kan spoedig zijn. maar ook is het in verband met verschillende om standigheden mogelijk dat het nog eeni- gen tijd. zal duren. Dit is trouwens ook het kleinste object. Ook bestaat op dit oogenblik natuurlijk nog geen zekerheid wanneer met den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis zal kunnen worden begonnen. Men weet dat B. en W. de quaestie van de aanwijzing van een architect voor dit object ter hand geno men hebben. Verder is ons indertijd reeds door den wethouder verzekerd, dat B. en W. ook in dit geval er naar streven zoo spoedig mogelijk tot den bouw te kunnen overgaan. Men ziet uit deze mededeelingen dat er in de komende maanden in elk geval drie belangrijke objecten aan de markt komen. Dit zal ongetwijfeld ook invloed hebben op het aantal werkloozen. Men moet daarbij evenwel bedenken, dat dan de arbeiders die nu aan het werk zijn bij den bouw van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaar- ne weer zonder zullen komen, want dan is het werk afgeloopen. Nu de vooruitzichten in de particuliere bouwnijverheid ongunstig zijn is het wel van beteekenis te herinneren aan onze mededee- ling die wij eenige weken geleden deden. Men weet daaruit dat de Christelijke Ver- eeniigng voor verpleging van lijders aan val lende ziekten het plan heeft aan de Hazepa- terslaan een nieuwe kliniek te bouwen. Het is waarschijnlijk dat dezen zomer ook met dat werk kan worden begonnen. Wat de Haarlemsche metaalnijverheid aangaat werd ons verzekerd, dat 1935 wel een slecht jaar geweest is, maar dat er gelukkig aanwijzigingen zijn, dat 936 niet zóó ongun stig zal zijn. Aan enkele Haarlemsche be drijven is weer eenig werk gekomen. „Wij kunnen" zoo zei onze zegsman „niet juichen, maar mogen op het oogenblik toch niet ontevreden zijn. Er zijn teekenen die uitzicht geven op eenige verbetering in de toekomst. Van veel beteekenis zou ook voor de Haarlemsche metaalnijverheid zijn als de bouw van den tunnel onder het Noordzee kanaal te Velsen inderdaad ter hand geno men zou worden. Daarbij hangt dan ook nog het werk voor de verbreeding van het Noord zeekanaal en de vergrooting van de spoor brug te Velsen. Tenslotte blijven wij hopen zoo besloot hij op het werk van de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem—Leiden. Over dit zeer belangrijke object worden reeds eenigen tijd besprekingen gevoerd. Alles wat gedaan kan worden om die te bespoedigen mag niet achterwege gelaten worden, omdat dit ob ject, waarmede zooals men weet eenige mil- lioenen zijn gemoeid, zou van buitengewoon veel beteekenis zijn voor de werkverruiming op velerlei gebied in deze stad. Te meer om dat daarmede ook samenhangt de verdere ontwikkeling van Haarlem-West. BosscJïe 'carnaval Kan weer ouderwets worden. Voorstel van B. en W. aangenomen. DEN BOSCH, 22 Januari. (A.N.P.) De ge- gemeenteraad van Den Bosch heeft in zijn zitting van gisteravond na langdurige bespre kingen met 19 tegen 5 stemmen besloten gevolg te geven aan het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der viering van het carnaval. De burgemeester werd weer gemachtigd toe te staan, dat Prins Carnaval met muziek mag worden ingehaald en dat op Carnavalsmaan dag een optocht wordt gehouden. Het sluitingsuur werd voor cafés en sociëteiten bepaald op 1 uur in den nacht van beide eer ste dagen en op half één in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De zaak-Schaap. Naar wij vernemen zal de zaak-Schaap 30 Januari vor de Haarlemsche Rechtbank behandeling komen. Kip. Het vredesverdrag tusschen Bolivia en Paraguay geteekend Diplomatieke betrekkingen worden hervat. BUENOS AIRES 22 Januari (A.N.P.) In tegenwoordigheid van den president der Argentijnsche republiek heeft Dinsdagmid dag in het regeeringspaleis de plechtige on- derteekening van het protocol der vredes conferentie plaats gehad. In dit protocol be vestigen de vroegere belligerenten Bolivia en Paraguay de op 12 Juni 1935 getroffen over eenkomst betréffende het definitieve staken der vijandelijkheden en de voorwaarden der veiligheidsmaatregelen. Het protocol bepaalt o.a., dat de diplomatieke betrekkingen tus schen beide staten worden hervat. Met de onderteekenipg van het protocol is een defi nitief einde gekomen aan den Chaco-oorlog. De vredesconferentie zal haar arbeid thans voor eenige maanden onderbreken om daarna de gebiedskwestie tot oplossing te brengen. Uit de loopbaan van Koning Edward VIII als Prins van Wales. Links de Prins by. zijn opzienbarende redevoering voor de Britsche oud-frontstrijders, waarbij hij op een betere verstandhouding tusschen de volkeren onderling aandrong. Rechts zijn bezoek aan Laval bij het beginstadium van het Abessynische conflict. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijder ik een kring uit een eikenhouten tafel, ontstaan door het neerzetten van een warme pan? ANTWOORD: Met een zeer harden borstel ste vig afborstelen en met een kurk stevig nawrij- ven. Zoo noodig met was in- en uitwrijven. VRAAGDoor vocht is het weer in mijn kam- peertent gekomen. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD. De tent een nacht in een chloor- bad. goed ondergedompeld en afgedekt, lacen staan. Den volgenden morgen tweemaal in heet water spoelen. VRAAG: Hoe maakt men oranje-marmelade? ANTWOORD: Neem 1 K.G. sinaasappelen waarbij desverkiezend ook 1 of 2 citroenen), i.1/* d.L. water, lV2 k.g. suiker. Borstel de vruchten goed schoon, wasch ze en snijd ze dan met een scherp mesje in zoo dun mogelijke plakjes, zorgvuldig alle pitten verwij derend. Voeg er het koude water bij en laat zoo de vruchten 24 uur staan. Kook ze den volgenden dag in een gesloten pan tot alle stukjes door en door zacht zijn (ongeveer 1 */2 uur). Voeg er de suiker bij en kook alles verder in een open pan tot de vruchtensnlppers doorschij nend zijn en de massa de gewone jamdikte heeft verkregen. Giet de kokende massa in ongeveer zes potjes en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perka mentpapier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd. Plak op de potten een etiquette met vermelding van naam en datum. VRAAG; Kunt u mij recepten geven voor si naasappelpudding en sinaasappelvla? ANTWOORD: 1. Sinaasappelvla. Sap van vijf sinaasappelen en een citroen, 8 gr. witte gelatine (vier blaadjes) of poedergelatine, 100 a 125 gr. suiker, 1 kwart liter slagroom. Vermeng het ge zeefde vruchtensap met de suiker en de gelatine die tien a vijftien minuten in koud water ge weekt heeft. Maak het zoo warm, dat suiker en gelatine opgelost zijn. en laat het bekoelen. Klop den room stijf, roer er het mengsel door en dien de vla na bekoeling met biscuits (poedergelatine behoeft niet geweekt te worden). 2. Sinaasappelpudding: Vijf eieren, 180 a 200 gr, basterdsuiker, sap van vijf sinaasappelen of van vier sinaasappelen en een citroen. 12 Yz gr. witte gelatine (6 1/4 blad) of 10 gr. poedergelati ne. Roer in een goed geëmailleerde pan de eier dooiers zoo lang met de suiker tot ze dik, wit en luchtig geworden zijn. Voeg er dan het si naasappelsap bij en laat de massa au bain-marie flink roerende met twee zilveren vorken binden. Neem ze van het vuur en vermeng ze met de gelatine (die tien a vijftien minuten in koud wa ter geweek heeft) en daarna met zoo weinig mo gelijk kokend water opgelost is. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk en voeg er het overige bij. Laat de pudding af en toe roerende geleiachtig wor den en giet haar in een met eiwit besmeerden vorm. Laat haar koud en stijf worden, stort haar op een vochtigen schotel en dien op zonder saus. Desverkiezende kan men 1 dL. Rijnwijn bij de eierdooiers voegen in welk geval echter 3 yz gr. gelatine meer genomen wordt. BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn zoon is eigenaar van een motor rijwiel. Moet ik als hoofd van het gezin daar voor personeele belasting betalen? Mijn zoon is in militairen dienst en heeft zijn motorrijwiel meegenomen. Moet hij nu daarvan in zijn garni zoensplaats aangifte doen voor de personeele be lasting? ANTWOORD: Vermoedelijk zal uw zoon be schouwd worden als nog tot uw gezin te behoo- ren, als is hij tijdelijk niet bij u inwonend, zoo dat u dan aangifte zou moeten doen. Het is wenschelijk deze bijzonderheid op uw aanvullïngs biljet te vermelden en hiervan ook mededeeling te doen aan den ontvanger van zijn garnizoens plaats. De ontvanger der directe belastingen geeft hieromtrent alle gewenschte inlichtingen. VRAAG: Hoeveel moet aan belastingen betaald worden: a. in de gemeente Bloemendaal; b. in de gemeente Zandvoort bij een inkomen van 6000.inboedel geschat op 2000, huurwaarde 700 per jaar? ANTWOORD: a. Rijksink.bel. 274.74. Gem. fondsbel. 279.80. Pers. belast, 150.81. Ver koopwaarde meubilair berekend op 1200 b. Rijksink.bel. 274.74. Gem. fondsbel. 362 Pers. belast, 223,50, RECHTZAKEN VRAAG: Indien een inwonende dienstbode zelf verzekerd is voor ziekenhuis- en operatiekosten, kan dan de werkgeefster toch nog aangesproken worden voor betaling hiervan? ANTWOORD: Als de verzekering daarin ge heel voorziet, kan dat niet. VRAAG; Ik heb een meisje als hulp in de huishouding van S.3012.30. voor 2.50 per week en ik plak voor' haar een rentezege] van veertig cent. Nu is dit meisje eenigen tijd ziek. 1. Ben ik nu verplicht haar door te betalen zoolang zij ziek blijft? 2. Moet ik doorplakken op haar rentekaart ge durende haar afwezigheid door ziekte? 3. Vergoedt de Raad van Arbeid iets van de kosten? ANTWOORD: 1. Gedurende veertien dagen. 2. Neen. 3. Neen, VRAAG: Een Duitscher, die zes Jaax in Hol land woont, wil zich tot Nederlander laten natu- raliseeren. la. Wat kost dat? lb. Tot wien moet hij zich wenden? ANTWOORD: la. 200 tot 1000 al naar ge lang het inkomen. lb. Tot de Koningin. VRAAG: Mijn man heeft bij zijn leven een huurcontract gesloten dat nog niet geëindigd is. De gecontracteerde huur is voor mij nu te hoog Is het contract dan voor mij nog bindend? ANTWOORD: Het bindt de erfgenamen. Be slissend is dus of gij erfgenaam zijt. Waarschijn lijk zal dat het geval zijn. DIVERSEN VRAAG: Gaat bij het dammen damslag voor steenslag en gaat meerslag voor damslag? ANTWOORD: Dit hangt er van af. Het groot ste aantal stukken moet steeds geslagen worden. Meerslag gaat dus steeds voor, ook voor damslag. VRAAG: 1. Is voor den verkoop van levensmid delen per auto zooals boter, kaas, vleeschwarch, koffie, thee enz. een vergunning noo'dig voor Haarlem en omstreken, IJpolder en Haarlemmer meer? 2. Waar moeten deze vergunningen worden aangevraagd en wat zijn de kosten? ANTWOORD: 1. Is het uw bedoeling vaste klanten per auto te bedienen, dan is geen ver gunning noodig. Maar wilt u huis aan huis uw waar te koop aanbieden, dan moet u een vent vergunning hebben. 2. Aan te vragen op de vierde afdeeling ten stadhuize, (voor Haarlem; u verneemt dan met een de kosten). Voor andere gemeenten bij de gemeentesecretarie. VRAAG: 1. Wat zijn de eischen voor de toe lating tot de kweekschool voor opleiding voor verkeerspiloot? 2. Hoe lang duurt deze opleiding en wat zijn de kosten. En zijn de leerlingen intern? 3. Komen de leerlingen na afloop der opleiding in aanmerking voor plaatsing bij de K.L.M,? ANTWOORD: 1. Leêftijd 17 tot en met 19 jaar Einddiploma H.B.S. b met 5-jarigèn cursus ol M.T.S, (werktuigbouwkunde) of Gymnasium b. Keuring ondergaan op lichamelijke geschiktheid 2. Twee jaar en pl.m. twee maanden, 1000 per jaar. De leerlingen verblijven eerst van half Augstus tot October in een zomerkamp te Schip hol. moeten daar vlïegoefenlngen doen. waarbij gelet wordt op vliegaanleg enz. Vervolgens ko men zij intern aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. 3. Ja. (Volledige inlichtingen aan te vragen bij den luchtvaartdienst van het ministerie van wa terstaat, Den Haag, Heerengracht 2). VRAAG: 1. Op welken datum speelt Holland in België? 2. Mogen fototoestellen of een koffergramofoon vrij worden meegenomen? ANTWOORD: 1. Op 3 Mei 1936. Het is nog niet bekend in welke stad. 2. Ja. Maar dan moet u eenige dagen te voren met die toestellen naar den Inspecteur der In voerrechten en Accijnsen (Zomerluststraat 24) gaan om een bewijs in ontvangst te nemen, Ofschoon zij geparenteerd was aan ver scheidene zeer aanzienlijke families haar moeder was een witte leghorn met een ver rei- kenden stamboom en zonder één balk in haar wapenschild bezat zij een uitgesproken Zi- geunematuur. Reeds ais pulletje had zij blijk gegeven van eigenmachtige opvattingen en asociale neigingen. Haar moeder had zich toen getroost met de gedachte dat zij als Kip deze kippekuren wel zou verliezen, maar deze hoop was ijdel gebleken. Zelden zag men haar aan de kraboefeningen meedoen, waarin haar broertjes en zusjes uitblonken. Liever stond zij voor het kippengaas en droomde van verre tuinen, van boomgaarden met wurmen zoo dik als haar poot, van welige korenvelden, waar de rijpe aren zich zouden buigen tot bek- hoogte. Sprak haar in zulke oogenblikken iemand aan, dan keek zij zoo vreemd, zoo ver wezen, dat het je hart samenkneep. Je hebt best kans, dat het op het snot uitloopt, zei een oude kip die nog slechts spo radisch een ei kwijtraakte, maar van wie de mare ging dat zij zich in haar goeden tijd meer malen een dubbeldooier had laten ontvallen en tegen wie dus hoog werd opgezien. Maar daar tegen had de moeder geprotesteerd. Snot, zei ze, is een plebejische ziekte. En daarmee was de zaak voor haar afgedaan. De oude kip had den kop met de door de jaren flets en slap geworden lel geschud en was weggedrenteld, maar ze had de snotgedachte niet laten varen en maakte er nu zijdelings toespelingen op bij een haan, aan wien zij voor jaren eens haar hart had geschonken. Maar de haan, wien de herinnering aan deze relatie wat pijnlijk was mannen zijn zoo had de oude dame slechts met één oog ver achtelijk aangekeken, terwijl hij voortging met het andere lonkjes toe te werpen aan een aardig hennetje met een elegant figuurtje dat jolige gevoelens in hem wakker riep. Toen kwam de grooten dag, waarop 't jonge broedsel een ruimer arbeidsveld toegewezen kreeg. Uit het enge rasterwerk losgelaten dar telde het, opgetogen en vol jong élan, den tuin in en begon de groote wereld te ontdekken. Een der broertjes vergat zich in zijn kinder lijke vreugde zoover, dat hij een kraai uitstiet, waarvoor zijn moeder hem ernstig berispte. Het past je niet, zei ze. Je hebt er den leef tijd niet voor. Later kan je kraaien, als je op eigen beenen staat en zelf een gezin sticht. Laat ik het niet weer hooren. Tijdens dit vermaan had Kip kans gezien haar grootsten wensch van het oogenblik te verwezenlijken. In schijn naar een tor prik kend bleef ze wat achter en verhief zich toen plotseling fier op de vleugels. In een sukkel drafje vloog ze naar de hooge haag, waar ze achter haar adem, hijgend, bleef hangen tus schen de hooge takken. Maar aan moeder, schoon door de jaren wat kippig, was de vlucht niet ongemerkt voorbijgegaan. Zij repte de pooten wat zij kon en stond in een oogwenk onder de heg, waar de appel harer oogen in een vrij ongemakkelijke houding tusschen het gebladerde zweefde. Wil je hier komen? begon ze op ongemak- kelijken toon. Wat doe je in Godsnaam op die heg? Ik ga de wereld in, zei Kip. En meteen nam ze een nieuwe fladder en verdween zon der verder afscheid uit het moederlijk oog. De eerste uren van haar tocht voelde zij zich kiplekker. Ze slenterde op haar dooie ge mak tusschen de heesters van een fraai aan gelegd park, pikte hier en daar met een nuf- tig gezicht een versch blaadje van den tak en liet 't dan weer onverschillig uit den bek val len. Een poosje stond ze in gedachten verzon ken te staren naar een oude, door de moeilijk heden van het leven vergrijsde regenworm, die zich bij haar nadering ijlings uit de voeten trachtte te maken, maar van zenuwen zijn huisgat niet kon vinden. Toen beet ze hem met een verveeld gezicht in tweeën en liet de ein den huns weegs gaan. Uit de struiken betrad zij een breed voet pad dat langs een keurig gazon naar een uit voerige villa leidde met een keur van kan- teelen en openslaande vensters en terrasssen vol parasols. Maar terwijl zij zich nog vol ver bazing afvroeg, welk rariteit daar voor haar oog verrees, zag ze zich plotseling omringd door een schare juichende kinderen, die met wilde armzwaaien en ophitsende kreten haar veiligheid bedreigden. Zij liet een angstig ge kakel, dat blijkbaar vreeswekkend op de kin deren wekte, want er trad een pauze in hun krijgsoperaties in en daarvan maakte Kip gebruik. Ze zag een uitweg tusschen twee kin- derbeenen door en was er als de kippen bij van deze gelegenheid te profiteeren. Onder hernieuwd krijgsgekakel stoof ze vooruit, ont snapte uit den kring, verhief zich van den grond, beschreef eenige ronden en daalde daarna in vol plané op een kipkar, die beladen met tuinafval aan den grooten weg stond. Ik heb er kippenvel van, zei ze, terwijl ze haar vedertooi ordende en haar lel lecht- zette; wat zijn kinderen ontzettende wezens. Ik heb nooit zooiets beleefd. Kipling had en een verhaal van kunnen schrijven. Naast haar streek een musch neer, die ijverig begon te scharrelen in de afval. Wat doe jé hier? zei Kip uit de hoogte. Zie je niet dat dit mijn kar is? Ik verzoek je dringend heen te gaan. Je redeneert als een kip zonder kop, zei de musch brutaal. Je hoort in een hok thuis en niet in de vrije wereld. Je bent gedegene- reeds. Ik heb je daarnet zien vliegen, het was eenvoudig belachelijk. Dat je je niet schaamt zulke dingen in het openbaar te doen. Onder vier oogen zou nog kunnen, maar aan den grooten weg! Toen draaide hij Kip den rug toe en zette zijn bezigheden onverdroten voort. Zij sprak niet. Ze begreep dat ze zich ge- encanailleerd had en schaamde zich. Laat je niet in met dieren wier eieren oneetbaar zijn, had moeder haar geleerd en ze besefte nu de diepe waarheid dier woorden. Ze liet slechts, vol verachtig, iets vallen en wipte toen op het handvat van de kar en vandaar op den grond, de musch meester latende van het terrein. Toen brak het droevigste oogenblik in Kips leven aan, het oogenblik waarin zij, met een slag al haar vertrouwen in de maatschappij verloor. Er kwam een man langs den weg, een man met een doodonschuldig uiterlijk en een kip penborst, die hem erg dwars zat. Hij schonk schijnbaar geen aandacht aan Kip, maar toen hij vlakbij was, deed hij op :t onverwachtst met verkeerde bedoelingen een greep naar haar Kip kakelde schel en sloeg alles uit wat zij aan zich had. Even was er een wilde warre ling van veeren en pooten; toen liet de man los en ging op zijn vinger zuigen, terwijl hij Kip liederlijke woorden nariep. Zij maakte pooten wat ze kón, miste op een haar een automobiel die om een hoek van den weg op de loer lag en rustte niet voor zij amechtig het voorvaderlijk kippenhok bereik te, waar zij zich als de Verloren Dochter haar moeder te voet wierp. Kip, ik heb je, zei de oude dame onbe wogen. Nu zie je hoe zulke streken uitvallen. Zoo moet je maar doorgaan, dan kijkt over een poosje geen fatsoenlijke haan meer naar je om. Dat me zooiets nog moest overkomen op mijn leeftijd. Ik denk dat je die malle kuren van je vader hebt, maar probeer ze te onderdrukken. Morgen zal ik je de grondbe ginselen van het eierenleggen uiteenzetten; misschien dat dat je gedachten in ernstiger richting leidt. Toen gingen ze met de kippen op stok. MAC PETES,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7