TftunAaAclt'ö J2uzeek-taê&tien VRIJDAG 24 JANUARI '193b Poolsche order voor duikbooten definitief. Bedrag van f 5 millioen ermee gemoeid. Iii aansluiting op de desbetreffende in de laatste dagen gepubliceerde berichten wordt thans door het A. N. P. medegedeeld, dat de order, welke de Poolsche marine aan de com binatie van Nederlandsche scheepswerven, vereenigd in de Nederlandsche Vereenigde Scheepsbouw-Bureaux, verstrekken zou, be houdens kleine details, nu definitief is: Deze belangrijke order is voor de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid verkregen in nauwe samenwerking met de in Den Haag gevestigde Financiering- en Handelmaatschappij Neder land-Polen n.v. Het Is de eerste order, welke de Ned. Vereenigde Scheepsbouw-Bureaux sinds hun bestaan hebben geboekt. De waarde van de te bouwen duikbooten bedraagt onge veer f 5.000.000, inclusief de machine-instal laties. Zooals reeds eerder medegedeeld, zijn aan deze bestellingen tegemoetkomingen van de zij de van Nederland verbonden; Nederland ver plicht zich bepaalde hoeveelheden graanpro ducten, zooals rogge, gerst enz. in compensatie van Polen te betrekken. Deze zullen echter met het oog op de marktsituatie in Nederland aan nader vast te stellen kwanta gebonden zijn. D bewonderenswaardige prestatie van de K 18 zal aan deze belangrijke order voor de Nederlandsche industrie zeker niet vreemd zijn. De reis, die de ministers Gelissen en Deckers, dezer dagen naar Polen hebben gemaakt, zal ongetwijfeld blijkens de uitspraken van die ministers na hun terugkomst aanleidim zijn, dat de economische betrekkingen tus- schen beide landen worden versterkt. De op richting van de Nederiandsch-Poolsche Kamer van Koophandel te Amsterdam en te Rotter dam en de vestiging van de financiering en handelmaatschappij Nederland-Polen n.v. zijn eveneens teekenen van de ontwakende activi teit op het gebied van de handelsrelaties tus- schen Nederland en Polen. Moord op pastoor Litjens nog onopgehelderd. Arrestaties hebben geen succes. Tot nu heeft de politie nog -geen licht kun nen brengen in den roofmoord te Geisteren. In den nacht van Woensdag op Donderdag had men een Duitscher gearresteerd, van wien men vermoedde, dat hij van deze zaak meer af wist. Bij onderzoek bleek dit vermoe den onjuist te zijn, zoodat men den man weer op vrije voeten heeft moeten stellen. PROF. DR. D. NAUTA AANVAARDT ZIJN AMBT. Hedenmiddag heeft Prof. Dr. D. Nauta zijn ambt als hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaard met het uitspreken van een rede over het onderwerp: „De Ne derlandsche Gereformeerden en het Inde- pendentlsme in de zeventiende eeuw". UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit van 9 Januari 1936 Is aan jhr. W. Z. van Teijlingen op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1936, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Oost- Ka-pelle, met dankbetuiging voor de langdu rige diensten door hem in die betrekking be wezen, met bevordering tevens tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ronde tafelconferentie. Der anti-oorlogsbeweging. Wij ontvangen het volgende communiqué: Dezer dagen is in Den Haag een Tweede Ronde Tafelconferentie voor de Anti-Oorlogs beweging in Nederland gehouden, waaraan door hoofdbestuurders van 22 vereenigingen, alsemde een 20-tal vooraanstaande personen werd deelgenomen. Besproken is een rapport, uitgebracht door een op de eerste Ronde Tafelconferentie in October 1935 benoemde „Commissie van des kundigen ter bestudeering van de psycholo gie der Propagandamiddelen en -methoden". Na gedachtenwisseling over de in dit Rap port vervatte middelen en methoden voor Jnondelinge en schriftelijke propaganda, werd Vesloten de commissie te continueeren en Irerd haar o.m. opgedragen de mogelijkhe den t.a.v. de propaganda door middel van film en tentoonstellingen te onderzoeken en voorts stappen te doen die kunnen leiden tot concentratie van het beschikbare studie- en scholingsmateriaal, mede in verband met het werk der thans bestaande Contact-Commis sie van Vredesorganisaties tegen Oorlog en Oorlogtoerusting en het besluit om de stich ting „Nationale Vredes-Actie" naar Den Haag te verplaatsen. Dr. Otto Neurath, directeur van het Inter nationaal Instituut voor Beeld-paedagogiek te Den Haag heeft een met lichtbeelden toege licht referaat gehouden over „Objectieve voorlichting en Organisatieproblemen". Verder is een Rapport aan de orde geko men. uitgebracht door een eveneens ter Eer ste Ronde Tafelconferentie benoemde „Com missie van deskundigen tot onderzoek inzake het vraagstuk van de Luchtbescherming". Ook deze commissie werd permanent ver klaard en samengevoegd met het reeds be staande „Centraal Bureau voor Voorlichting en Actie inzake Luchtbescherming". Door de hoofdbesturen van de Algem. Ne derlandsche Vredes Actie, Algemeenen Neder landschen Vrouwen Vredebond, Anti-Oorlogs groep van Verplegenden, Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Jon geren Vredes Actie, Katholieke Jongeren Vredes Actie, Studenten Vredes Actie en Wereld Vrouwen-Comité tegen Oorlog en Fascisme, werd een gezamenlijk ondertee kend adres naar de leden der Eerste Kamer gezonden, waarin wordt aangedrongen op niet-aanneming van het wetsontwerp op de Luchtbescherming en verzocht wordt eerst van den Minister van Binnenlandsche Zaken de inlassching eener clausule te verlangen, waarin met gemoeds- en gewetensbezwaren wordt rekening gehouden. Als data voor een derde Ronde Tafel Con ferentie worden 25 en 26 April a.s. vastge steld. Het dagelijksch bestuur der Jongeren Vredes Actie werd wederom met de organi satie er van belast, Dertig gestolen auto's verhandeld. En toch nergens van af weten! Wegens heling twee jaar gerequireerd. Ik ben volkomen onschuldig, noch heling, noch valschheid in geschrifte heb ik gepleegd; m'n compagnon heeft me er in laten loopen. Hij is gevlucht en liet mij in de moeilijk heden achter", verklaarde Donderdagmiddag een .autohandelaar", die vbor de Amsterdam- sche rechtbank terecht stond, omdat hij er van wordt verdacht een zeer groot aantal ge stolen auto's te hebben verhandeld. In den zomer van. 1935 verdwenen op ge heimzinnige wijze een aantal Amerikaansche auto's van een bepaald merk. Uit alle deelen des lands werden autodiefstallen gemeld. Dank zij de opmerkingsgave van een garage houder te Diemen kwam er meer licht in deze zaak. In een schuur nl. stond een auto, die naar de Diemensche garagehouder meende, gestolen was. Er vertoonden zich dikwijls twee onbekende mannen en het ging om en bij de schuur heel geheimzinnig toe. De politie kon den huurder van de geheimziniige schuur ar resteeren; het bleek de 41-jarige recidivist D. v. R. te zijn. De tweede persoon, zekere D. slaagde er in naar het buitenland te vluch ten. Het onderzoek maakte uit. dat door de „compagnons" bijna 30 auto's waren verbor gen en verhandeld, die vermoedelijk op last van den gevluchten D. waren gestolen. De officier requireerde twee jaar gevan genisstraf met last tot teruggave van de ge- tolen auto's, aan de eigenaren en tot vernie- iging van de werktuigen, die gediend heb ben om de nummers te vervalschen. Anthonie Donker tot hoog leeraar benoemd. De gemeenteraad ijvan Amsterdam heeft met 27 van de 42 uitgebrachte stem men benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de Gemeentelijke Universiteit, Dr. N. A. Donkersloot (Anthonie Donker), leeraar aan het Lyceum Alpinum te Zuoz, die als nummer twee op de voordracht stond. Dr. G. Brom, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, nummer een van de voordracht, kreeg 15 stemmen. BELGISCH MINISTER BEZOEKT ECONO MISCH TECHNOLOGISCH INSTITUUT TE TILBURG. Donderdag heeft de Belgische Minister van Economische Zaken, Ph. van Isacker een be zoek gebracht aan het economisch technolo gisch instituut en aan de R.-K. Handelshoo- :eschool te Tilburg. Arbeid do"r jeugdige werk- loozen. J?"—mg schrijft regeling voor. Gemeenten in klassen verdeeld. De Minister van Sociale Zaken heeft aan ongeveer 1.00 besturen van gemeenten, waar met subsidie van het Rijk, werk aan jeugdige werkloozen wordt verschaft, het navolgende schrijven gericht; Van verschillende zijden is de wensch ge uit. dat bij de vaststelling van de vergoe dingen, die aan de deelnemers aan de werk- objecten voor jeugdige werkloozen worden uitgekeerd, eenig onderscheid zou worden gemaakt in de uit te keeren bedragen. Naar aanleiding hiervan heb ik de eer uw college mede te deelen, dat in den vervolge onderscheid zal worden gemaakt naar den leeftijd van de deelnemers, waarbij de leef tijd van 20 jaar als grens is aangenomen. De deelnemers, die jonger zijn dan 20 jaar. ont vangen een lager bedrag dan zij, die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de gemeenten in drie verschillende klassen zijn ingedeeld. Voor elke klasse zijn de twee bedragen vastgesteld. Dientengevolge dient in uw gemeente met ingang van 17 Februari 1936, voor zoover het betreft werkobjecten, die reeds waren aan gevangen, bij ontvangst van dit schrijven en met ingang van den datum van aanvang voor die objecten, welke zijn goedgekeurd, doch bij ontvangst van dit schrijven nog niet zijn begonnen evenals voor alle in den vervolge goed te keuren objecten, uitsluitend den volgenden regel betreffende de vergoedingen te worden in acht genomen: (alsdan volgen in de aanschrijving de bedragen der vergoe dingen, welke in elke der drie groepen, waar in de gemeenten zijn verdeeld, eenigszins verschillen). Aan de toezeggingen, die reeds zijn ver leend bij ontvangst van dit schrijven, als mede aan die. welke in de toekomst zullen worden gedaan, zijn, c.q. worden, naast de gebruikelijke, bovendien de volgende voor waarden verbonden; le. Uit één gezin mag niet meer dan één jongeman bij de werkverschaffing worden geplaatst. 2e. De werktijd wordt bepaald voor een volle werkweek op 35 a 40 uur en voor een halve werkweek, dit wil zeggen 5 of 6 halve dagen, op 20 a 24 uur; de overige halve da gen dienen, zoo slechts eenigszins mogelijk, te worden gevuld met cursusarbeid. 3e. Boven de vergoedingen, hiervoren aan gegeven, mogen van Overheidswege in gee nerlei vorm zoogenaamde „emolumenten" worden verleend. 4e. Indien zich meer jongeren aanbieden dan geplaatst kunnen worden, dient in over leg met het Departement van Sociale Zaken een stelsel van rouleeren te worden inge voerd. 5e. Indien een jonge tewerkgestelde zonder vooraf verkregen toestemming verzuimt, zal een evenredige korting op de vergoeding plaats vinden. 6e. Op de werkverschaffing dient een pre sentielijst te worden bijgehouden. Deze lijsten dienen tegelijk met de maandelijksohe de claraties bij het Departement van Sociale Zaken te worden ingezonden. 7e. Er mag geen jongeman worden ge plaatst. c.q. geplaatst blijven, die niet als werkzoekende bij het orgaan der arbeidsber middeling staat ingeschreven. De tewerkge stelde moet zelf zorg dragen, dat hij. zoolang hij bij de werkverschaffing is geplaatst, bij het orgaan der arbeidsbemiddeling blijft in geschreven. 8e. Het gemeentebestuur is verplicht maan- i delijks een opgave te verstrekken van het aantal tewerkgestelden, gesplitst naar den leeftijd beneden en boven 20 jaar, i K.N.S.M. lijdt sterk onder de tijdsomstandigheden. Nog steeds geen bevredigende hoeveelheid lading. Weer 4 schepen opgelegd. In een onderhoud met een der directeuren van de Koninklijke Neder landsche Stoomboot Maatschappij, den heer J. van Hasselt, heeft een verslaggever van het A.N.P. de vraag te? sprake gebracht, welke uitwerking tot dusver de toepassing van de eco- mische sancties tegen Italië gehad heeft op 't bedrijf dezer maatschappij, De heer Van Hasselt antwoordde op deze vraag, dat de toepassing der sancties geleid heeft tot een voüedigen stilstand van den handel tusschen Italië en Nederland, als ge volg waarvan aan de K.N.S.M. alleen is over gebleven inkomende lading uit Italië, die in doorvoer naar Duitschland plaatsvindt. „De uitgaande handel van Nederland op Italië", zoo zeide de zegsmans voorts, „lijdt eveneens sterk onder de politiek van laatst genoemd land, om alleen 't strikt noodzakelijke te koopen. Het vervoer van de K.N.S.M. naar Italië, ook het vervoer naar Italië van tus schen gelegen landen als Portugal en Spanje, die eveneens sancties toepassen, heeft daar door mede ernstig geleden. Het is daaraan o.m. toe te schrijven, dat thans weer een vier tal schepen opgelegd moesten worden en het vooruitzicht bestaat dat in de eerstkomende maanden dit aantal met nog eenige schepen zal worden vermeerderd. Naar aanleiding van de opmerking van den verslaggever dat uit de beursnoteering van de aandeelen en obligaties, welke toch het beeld vertoont van een vaste houding, de indruk is gevestigd, dat in het algemeen de zaken van het bedrijf zich in meer bevredi genden zin ontwikkelen, gaf de heer Van Hasselt te kennen, dat dit niet het geval is. De zegsman, voegde hieraan toe dat het jaar 1935 wellicht iets minder slecht zal afsluiten dwan 1934, doch dit zal dan voornamelijk een gevolg zijn van een tijdelijken beteren gang van zaken in de laatste maanden van 1934, die deels in de rekening 1935 verantwoord werd. „Niet alleen en niet voornamelijk tengevolge van de sancties tegen Italië", aldus de heer Van Hasselt, „maar veel meer tengevolge van de handelsbelemmeringen en betalingsmoei lijkheden, zoomede het gebrek aan koopkracht in vele gebieden, die de K.N.S.M. bestrijkt, blijft de hoeveelheid lading bij voortduring onbevredigend en zijn zoowel de vooruitzich ten als de financieele positie van de K.N.S.M. nog steeds zorgelijk". De heer Van Hasselt besloot zijn sombere uitlatingen met naar voren te brengen dat, zoo lang niet een algemeene opleving van den wereldhandel en dan niet als een ge- volgs van oorlogspsychose, zooals dit in het najaar van 1935 tijdelijk het geval-geweest is! intreedt, er geen reden is om ten aan zien van de scheepvaart en in 't bijzonder ten aanzien van het uitgebreide lijnbedrijf van de K.N.S.M., optimist te zijn. werken zachéen zeker (Adv. Ingez. Med.) Gemeenten moeten gegevens verstrekken over haar schulden. Circulaire van minister De Wilde. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende gegevens aangaande de gemeenteschulden 1936. De circulaire gaat vergezeld van een aan tal formulieren welke beoogen een inzicht te krijgen in de grootte en de samenstelling van de gemeenteschulden op 1 Januari 1936. Evenals vorig jaar is geschied, zijn in deze formulieren ook thans weder samengevat de gegevens, welke jaarlijks door de gemeente besturen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek moeten worden ingezonden en die welke moeten worden verstrekt ingevolge ar tikel 8 van het K. B. van 27 Juli 1934. In de circulaire wijst de minister er op, dat het bij de samenstelling van de formulieren speciaal ten aanzien van de schuld ter zake van het gemeentelijk grondbedrijf onmoge lijk bleek om door opvraging van enkele ge gevens een voldoende betrouwbare basis voor de splitsing in een rendabel en een onrenda bel schuldgedeelte te vinden.De inrichting en plaatselijke omstandigheden van de grond bedrijven loopen dermate uiteen,dat slechts op grond van een volledige kennis voor ieder be drijf schattenderwijs een indruk omtrent die splitsing kan worden gevormd. HET AANTAL VACATUREN IN DE NED. HERV. KERK. In „Het Doetinchemsche werk", 14-daagsch orgaan van de Chr. Philantropische Inrichtin gen te Doetinchem geeft Ds. C. A. Snoep, een overzicht van het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Daaraan ontleenen we, dat op 1 Jan. 3het aantal vacante plaatsen bedroeg 201 of 9 minder dan op 1 Juli 1935 en 25 minder dan op 1 Jan. 1935. In 1935 zijn 12 predikanten overleden, 26 met emeritaat ge gaan, terwijl 12 het ambt verlieten of tot een anderen werkkring overgingen. Opnieuw traden in dienst of kwamen uit het buitenland over 13 predikanten. 1 nieuwe predikantsplaats werd gesticht en 2 combina ties van gemeenten vonden plaats. 90 Candi da ten tot den H. Dienst werden toegelaten, waarvan de meerderheid nog geen beroep heeft aangenomen. Tal van candidate» zijn werkzaam als hulpprediker, Nederlander door de Gestapo gearresteerd. Omdat hij als niet-Ariër betrekkingen onder hield met een Arische Duitsche vrouw. APELDOORN, 23 Januari (AjN«P.) Naar wij vernemen is de heer J. K. in verband met de vermissing van den heer A. M. uit Eefde op een telefonischen oproep van den Nederlandschen consul te Dusseldorf giste ren naar laatstgenoemde plaats gereisd. Ge bleken is dat de heer A. M„ die sedert Zon dag j.l. werd vermist door de Gestapo, de Geheime Staats Polizei in „Schutzhaft" is genomen en wel op grond van zijn omgang met een arische vrouw, hetgeen voor een niet- ariër een zeer ernstig feit is. De consul zegde toe zijn bemiddeling te zullen verleenen en deelde mede, dat de heer M. hedenmorgen zal worden verhoord. Bo vendien blijkt er een misverstand te zijn gerezen met betrekking tot het paspoort van genoemden heer M.. aan wien een supple ment is verstrekt. Op het feit dat hij bij de controle aan de douane te Emmerik twee passen heeft getoond, werd hem tijdens den heenreis Zaterdag j.l. reeds een aanmerking gemaakt. Niet onmogelijk is het dan ook dat mede deze kwestie tot zijn aanhouding heeft geleid, temeer daar bij de douane werd ge ïnformeerd naar welke plaats de heer M. zich begaf. Worden K.'L. M.-boordwerk tuigkundigen gestationneerd? Plannen voor een nieuwe regeling op de Indische luchtlijn. Naar de N.R.Crt. verneemt, overweegt de directie van de K.L.M. om op de luchtlijn AmsterdamBatavia een nieuw systeem in te voeren, voor zoover het betreft het mee vliegen van de boordwerktuigkundigen. Op het oogenblik heeft elk vliegtuig op de route naar Indië een werktuigkundige aan boord, die het geheele traject meevliegt van Amsterdam naar Batavia en later terug. Bij de nieuwe regeling zal het de bedoeling zijn dat werktuigkundigen op bepaalde plaatsen langs de route gestationneerd worden en dan telkens slechts dit gedeelte meevliegen, dat voert tot de volgende plaats, waar weer een werktuigkundige aanwezig is om den ander te vervangen op het volgende traject. In de eerste plaats heeft dit systeem het groote voordeel, dat er telkens versche 'krachten aan boord van het vliegtuig komen en bovendien dat de werktuigkundigen in hun standplaat sen een depot er op na kunnen houden met de noodige onderdeelen, instrumenten, enz. Dronken gechauffeerd. Officier eischt o.m. 14 dagen hechtenis. Iemand uit Voorhout is op 8 October in de Smedestraat aangehouden, omdat hij 's nachts de verboden richting inreed. Bij eenige manoeuvres die hij op aanwijzing van een politie-agent moest maken om te keeren, bleek dat de chauffeur alcohol ge bruikt had. De kantonrechter veroordeelde den ver dachte deswege tot 7 dagen hechtenis. De verdachte, die nu in het buitenland ver toeft, had mr. dr. W. P. Vis als verdediger aangewezen. De getuige, de agent, verklaarde dat de ver dachte niet erg onder den invloed is geweest. De ambtenaar van het openbaar ministe rie van het kantongerecht was in hooger be roep gegaan. De officier eischte 14 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Wat dit laatste betreft stelde de verdediger in het licht dat het rijbewijs een deel van ver- dachte's broodwinning uitmaakte en dat hij door de 7 dagen hechtenis, waar de verdachte zich bij neerlegt, reeds zeer gedupeerd is. De uitspraak is op 6 Februari. Weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje". HAARLEM Vrijdag. In de 17e jaarvergadering zijn de baten over 1935 als volgt verdeeld: Hofje Tuchthuisstraat (8 inwoners) f 36, Aan 200 der allerarmste gezinnen te Haar lem, waarvan: 5 opgegeven door het Israël. Armbestuur f 22.50; 10 opgegeven door Zus ter Merison (Diaconessenhuis) f 45; 10 opge geven Zuster Schouten (Groote Gasthuis) f 45; 10 opgegeven door Zuster Casander (Maria Stichting) f 45; 14 opgegeven door de Vincentiusvereeniging f 63 en 151 opgegeven door den penningmeester en verschillende leden f 679.50; totaal f 936. Over de geschiedenis van dit Weldadigheids fonds deelt men ons het volgende mede: Het was op voorstel van wijlen den eere voorzitter S. Sequeira, dat een kleine groep bekenden, die elkaar na afloop van de dag taak vaak ontmoetten, besloten f 0.25 per maand in een potje te doen en eens per jaar hiervan een uitdeeling te houden speciaal voor kinderen en ouden van dagen der al lerarmsten en van alle gezindten in de stad Haarlem. Dit was in Januari 1919 en met Kerstmis van datzelfde jaar zou de eerste uitdeeling geschieden. Het eerste jaar bracht f 135 aan giften op en geleidelijk is dit on danks ups and downs geklommen tot f 1005, in 1929 als hoogtepunt. In Juli 1923 kwam de heer J. W. van Leeu wen als secretaris-penningmeester in het bestuur; wij moeten zeggen, dat door zijn ongekende toewijding voor ihet fonds het Lampje steeds meer bekendheid in onze Spaarnestad kreeg en dat wij in den loop der jaren eveneens van verschillende corporaties (tooneelclubs, kegelclubs etc.) financieelen steun ,en medewerking mochten ontvangen. Op 1 Januari jl. mocht de secretaris-pen ningmeester zijn 12Vz-jarig jubileum in alle stilte vieren, maar het schoonste cadeau, dat men hem voor 1936 kan aanbieden, is een re cord bedrag in December a.s. Er wordt dan weer zoo menigmaal aan de huisbel van Gasthuisvest 31 zwart getrok ken; iedere arme stumperd die zich aan meldt, vraagt op de lijst geplaatst te mogen worden: hoopt op een toestemmend ant woord. Een fraaier geschenk, door eendrach tige samenwerking bijeengekregen, kan men den heer Van Leeuwen dus niet bezorgen. Op de bovengenoemde algemeene vergade ring trad de heer J. P. Senft, die van de op richting af in het bestuur is geweest, als tweede voorzitter af. In zijn olaats werd ge kozen de heer N. Giebels. Verder werd het bestuur uitgebreid met de heeren J. A. Mu1 dex Jr., A, 4, Aart en Jac, van Maria- De heer M. S. Wytema over de reis van de K. 18. Lezing voor de Nederl. Reisvereeniging. HAARLEM Vrijdag. De Turnzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw was Donderdagavond geheel gevuld met belangstellenden voor de voordracht van den heer M. S. Wytema, die over de reis van de K 18 sprak. Zooals men weet heeft de heer Wytema ook de film „20.000 mijlen over zee" gemaakt, die deze reis in beeld brengt. De avond was georganiseerd door de Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsche Reisvereeni ging. De heer Wytema begon met eenige alge meene opmerkingen over onderzeebooten te maken, waarbij hij de reis van de K 13 rele veerde, die tien jaar geleden door het Panama kanaal naar Nederlandsch-Indië is gegaan. Bij elk nieuw type onderzeeboot wordt over het algemeen een groote reis- gemaakt om de boot te beproeven. Ook bij deze reis was professor F. A. Vening Meinesz van de partij, die ook toen proeven voor zwaartekrachtmetingen heeft gedaan. De heer Wytema vertelde een en ander over deze proeven, die genomen werden omdat de zwaartekracht niet op alle plaatsen van de aarde gelijk is. Men zou zich afvragen waarom professor Vening Meinesz niet liever met een mailboot reist, die veel gerieflijker is, dan een onderzeeboot. De reden daarvan is, dat een mailboot niet kan duiken. Pas op tien meter diepte heeft een boot geen last meer van de golven, die de slingers van de instru menten altijd beïnvloeden, zoodat zuivere proefnemingen onmogelijk zijn. Ontelbare keeren is den heer Wytema reeds gevraagd waarom een onderzeeboot bij storm weer niet onder water gaat varen. Na Kaap stad heeft de K 18 ook erg met storm te kam pen gehad en is toch niet onder de water spiegel gegaan. De reden hiervan is dat onder water de Dieselmotoren niet gebruikt kunnen worden, doch dat dan op accustroom gevaren moet worden, wat ten gevolge heeft dat de accu's na anderhalven dag uitgeput zouden zijn. De lucht moet na tien uren ververscht worden en als men dan niet naar de opper vlakte gaat, zou dit langs chemischen weg moeten geschieden. Dit is wel mogelijk doch kan ook niet langer dan drie dagen worden volgehouden, zoodat een en ander nadeelen heeft. Er wordt dus slechts gedoken wanneer dit noodzakelijk is. De boot kan trouwens wel tegen een stootje, want de huid is tien keer zoo sterk als van een gewoon schip. Ook de vorm is erop berekend. De reis van de K 18 is niet alleen een oefe ning voor de bemanning geweest; ook vlag vertoon was het doel. In verscheidene plaatsen zijn lezingen gehouden en films vertoond over Nederland en de koloniën, hetgeen de econo mische betrekkingen ten goede is gekomen. Aan de kranten werden artikelen aangeboden, kortom op velerlei wijze is reclame voor ons land gemaakt. Een beschrijving van het leven aan boord ontbrak bij de zeer uitvoerige lezing van den heer Wytema niet en meermalen gaf hij aar dige staaltjes uit deze „nauwe" samenleving. „Nauw" in die beteekenis dat op een ruimte van negen meter vijftien personen moesten vertoeven, want de indeeling van de boot laat niet veel vrije ruimte over, wat zich wel laat begrijpen. De K 18 is een buiten-tankboot, wat een grootere veiligheid waarborgt tegenover de binnen-tankbooten. Er moest aan boord zeer hard worden ge werkt; ook hiervan gaf de spreker eenige voor beelden, waarvan er een is dat men de zorg had voor niet minder dan zeven en vijftig electro-motoren Het groote aantal lichtbeelden gaf verschil lende gezichten uit verre landen, momenten uit het leven aan boord, typische voorvallen, enz., zooals wij die eenigen tijd geleden reeds hebben beschreven bij de bespreking van de door den heer Wytema gemaakte film. De stof voor deze lezing was zoo uitgebreid dat de spreker zich tegen het einde eenigszins moest beperken om te voorkomen dat men pas diep in den nacht naar huis zou gaan. Toch zou menigeen dit er wel voor hebben over gehad, getuige ook het applaus en de woorden van dank, door den voorzitter der afdeeling uitgesproken. PERSONALIA. De heer C. L. F. Friedrichs, te Haarlem, is geslaagd voor het practisch gedeelte van het machinisten-diploma B. Feestavond van de Hervormden. Jong HAARLEM Vrijdag. De Vereeniging van Jong Hervormden, die de vorige week haar twintigjarig bestaan heeft gevierd met een receptie en met een herdenkingsdienst in de Bakenesserkerk, heeft gisteravond haar jubileum besloten met een feestavond in het gebouw van de Haarlemsche Jongemannenvereeniging. Na psalmlezing van den voorzitter, den heer A. Bakker, en na zijn openingswoord, waarin hij in het bijzonder ds. en mevrouw Weener en het adviseerend bestuurslid, den heer Bijkerk verwelkomde, zongen de dames G. van Vliet en B. van Andel op verdienste lijke wijze eenige duetten. De voorzitter huldigde hierna twee bestuurs leden, die gedurende de tien jaren van het bestaan der vereeniging, onafgebroken ach ter de bestuurstafel hebben gezeten, namelijk mej. E. v. d. Hoef en de heer Bijkerk. De heer Bijkerk heeft onze ver eeniging in al die jaren met raad en daad bij gestaan, aldus de voorzitter. Hij is veel voor ons geweest en zijn adviezen werden gegeven met sympathie en wijsheid. Mej. v. d. Hoef heeft in de 10 jaren, dat zij deel uitmaakt van het bestuur, ontzaglijk veel werk verzet. Spreker hoopte dat zij nog lang zal kunnen medewerken aan de leiding der Jong Hervormden. Zoowel aan den heer Bij kerk als aan mej. v. d. Hoef bood hij een boekwerk aan. De heer Hopkens droeg een zelfvervaardigde berijmde revue voor van gebeurtenissen uit de vervolgen 10 vereenigingsjaren, waarmede hij veel succes oogstte. Het dameskoor van de Ver. van Jong Her vormden ontbrak natuurlijk niet op het appèl, al moesten we 't zonder de dirigente mej. Luïï stellen. Mej. Brouwer nam echter haar taak met veel animo over. Een groep driehoek-meisjes onder leiding van mej. Terschuur bracht eenige aardige volksdansen ten tooneele. De begeleiding op piano en accordeon was hier toevertrouwd aan de heeren Schouten. In den loop van den avond bewezen de leden het bestuur nog een aardige attentie. De dames De Cock en Mos boden den voorzitter namens de leden van de Ver van Jov"r Her vormden een fraaien voorzittershamer met jnscriptie aan, alsmede een enveloppe

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2