HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 73 DONDERDAG 30 JAN. 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per weet 10 et*., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cent* incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN1—5 regels ƒ0.75. Eike regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIéNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Wijde Blik. Onze litteraire criticus J. H. de Bois schrijft vandaag over Albert Helman's nieuwen ro man „De dolle dictator" en citeert daarbij re cente lezingen, door dezen auteur gehouden. Helman heeft daarin verklaard dat de jongere sc hi"ij vers genoeg hebben van de intieme binnenhuis-romans en van de psychologische ontrafeling van allerlei conflicten tusschen allerhand brave burgers en burgeressen. Zij zoeken een wijder kring van belangstelling, een breeder basis voor gebeurtenissen, een vrijmoediger levensinzicht ook in de daden en meeningen van hun personen. Nu, ik ben geen „jongere schrijver", maar ik heb al sinds ettelijke jaren genoeg van den intiemen binnenhuis-roman met de psycho logische ontrafelingen, en het door Helman gesignaleerde streven van de laatste paar ja ren is mij eer te laat dan te vroeg gekomen. Hijzelf is in „De dolle dictator" in de Argen- tijnsche historie gedoken. Den Doolaard zwer vend door Europa en het Heden schilderend in zijn romans, heeft ons in „De Druivenpluk kers" naar Frankrijk gebracht, in „De Her berg met het Hoefijzer" naar Albanië, in „Oriënt-Express" naar Macedonië. Fabricius de Jonge heeft vele vereerders gevonden van zijn Italiaanschen cyclus, die aanving met „Komedianten trekken voorbij", en een boek van buitengewone waarde en gedurfden op bouw hebben velen herkend in Marianne Philips' .Bruiloft in Europa", al staat dat, naar den litterairen vorm beoordeeld, wellicht niet op één lijn met Den Doolaard's proza en met Helman's „beste bladzijden", Maar wij hebben den tijd van opperste verheerlijking van den litterairen vorm alweer ver achter ons, en het roman-lezende publiek zal ook den Doolaard en Helman niet in de eerste plaats daérnaar beoordeelen. Onze romanschrij vers en -schrijfsters zijn de wereld gaan ont dekken, hetgeen velen merkwaardig zal lijken in een tijd van hoog-opgevoerd nationalisme, van politieke en economische autarkie. Maar die beteekent nog geen geestelijke autarkie. Terwijl het oude herleefd schijnt heeft zich gelijktijdig een steeds sterker wordende stroo ming ontketend, die nieuwe banen zoekt en de wereld exploreert. De wijde blik der jonge re romanschrijvers is, gelukkig, niet alleen de hunne. Maar zeker doen zij belangrijk baan brekend werk, en zeker bewijzen zij Nederland een weldaad als zij het verlossen van de „psy chologische ontrafeling van allerlei conflic ten tusschen allerhand brave burgers en bur geressen". De intieme binnenhuis-roman, met het eeuwige thema van de kleine stad, de stille gracht, het deftig huis met horren (ik citeer wijlen Pisuisse), had niet alleen de be nauwing van de knusse bekrompenheid in haar milieu-schildering, maar verergerde die door het psychologisch ontrafelen van allerlei onbelangrijke zieltjes en menschjes. Deze tijd eischt veel grooter en dieper inzicht dan dit gepeuter. Daarbij hebben wij te beseffen dat ons eigen geval heusch niet zoo belangrijk is, dat er grooter dingen te beleven zijn dan wat zich afspeelt in een huis-in-de-rij, dat psycho pathologie ongezond is voor leeken en zich binnen de arbeidssfeer van den deskundigen medicus moet houden, en dat de wereld groot en de wind frisch is. Zóó frisch, dat men de knusse maar benauwde geurtjes van de stille gracht al op het Zandvoortsche strand kan vergeten, en ver laten verwaaien, en er om lachen ook. De „jongere schrijvers" zullen hun inspira tie niet in vreemde landen blijven zoeken. Zij zullen den frisschen wind door onze littera tuur doen waaien tot zij op een goeden dag ontdekken dat de bezieling voor grooter werk in wijder blik ook in het kleine land tusschen Dollard en Schelde te vinden is. Zij doen nu voorbereidend werk, en het is van groote en kenmerkende beteekenis. Misschien zullen wij, Hollanders, met onze toch zoo cosmopoli- tische belangstelling, de eersten zijn die dit in eigen land volbrengen. Er is zeker een nieu we wending in onze romanlitteratuur ontstaan die veel voor de toekomst belooft. R. P. IJMUIDEN GEMEENTE-AVOND NED. HERV. De gemeente-avond der Ned. Hervormde Ge meente IJmuiden-West, waarin o.m. verslag van den financieelen toestand zal worden uit gebracht en besproken, zal gehouden worden op Dinsdag 4 Februari a.s. in het Gebouw voor Christelijke Belangen. VERDACHT VAN VISCHDIEFSTAL Door de halpolitie is een 18-jarige jongeman aangehouden, verdacht van de onlangs ten nadeele van een vischhandelaar van Scheve- ningen gepleegde diefstal van drie tarbotten. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd verdachte vrijgelaten. Puzzle voor juristen. Staatsschip of geen staatsschip. In het laatst van December 1935 voer het Russische stoomschip „Michael Tomsky" onze haven binnen, doch liep in het Buitentoelei- dingskanaal naar de Middensluis uit het roer. Het vaartuig was niet meer te houden en stootte met volle kracht tegen een remstoel. welke zwaar beschadigd werd, zoodat alge heele vernieuwing noodzakelijk werd. 'Sleep boothulp had de Rus bij voorbaat reeds ge weigerd Bij zijn terugreis uit Amsterdam liep de „Michael Tomsky" op 11 Januari j.l. in het Noordzeekanaal wederom uit het roer, raakte een steiger van het Rijk en maakte weer een flinke schaderekening. Voor al deze escapades moest de kapitein natuurlijk cautie stellen, in dit geval een ga rantie van 12.000, voordat het schip toestem ming kreeg om zijn reis naar Emden voort te zetten. Nu komen de Waterstaatsautoriteiten echter voor een eigenaardig geval te staan ten op zichte van de gestorte borgstelling. Het ge bruik is, dat schepen in dienst van vreemde mogendheden bij schadevaringen niet kunnen worden vastgehouden of „aan den ketting" gelegd worden. In dergelijke gevallen wordt de consulaire vertegenwoordiger van het betref fende land van deze schadevaring in kennis gesteld en de vereffening en afrekening der reparatiekosten geschiedt dan later langs ambtelijken weg. De Russische staat treedt, zooals wellicht bekend is, zelf als reeder op. Het is echter nog steeds niet uitgemaakt of de Sovjetschepen als staatseigendom in de gewone beteekenis van het woord beschouwd zullen moeten worden. Daarbij komt nog de complicatie, dat diplo matieke relatie met Rusland ontbreekt, om dat Nederland de Sovjet-Unie nog niet de jure erkend heeft. Nu er dus in ons land geen consulaire ver tegenwoordigers zijn, kan de afwikkeling van deze affaire natuurlijk niet op de gebruikelijke manier geschieden, vooropgesteld tenminste, dat men het bovengenoemde stoomschip als een aan de Sovjet-Unie toebehoorend vaar tuig zou willen beschouwen. En vervalt dus nu eigenlijk weer de ver plichting van het stellen van cautie voor de schadevaring door den Russischen staat. Is de borgstelling gerechtvaardigd of niet: dit is een vraag, welke de juristen nu kunnen uit- puzzlen. Vaststaande feiten zijn echter: de schade is gemaakt, door den Rus enWaterstaat heeft de garantie van 12 mille. Het Rijk is dus gedekt, de schade kan hersteld worden en er zal dan later wel door knappe koppen uitge maakt worden wie de rekening, in een jolige bui door de „Michael Tomsky" gemaakt, zal moeten betalen. V. S. v.—A. G. O. V. V. A.s. Zondag speelt V. S. V. een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen A. G O. V. V. VOLKSONDERWIJS. Naar wij vernemen houdt de afdeeling Velsen-IJmuiden van „Volksonderwijs" op Maandag 3 Februari a.s. een propaganda ver gadering in het gebouw „De Daad", aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost. Als spreker zal op treden de heer P. Krabbendam Jr., hoofd van een openbare school te Beverwijk en lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap met het onder werp: „De Openbare School in dezen tijd". Door leerlingen van de Openbare School J te IJmuiden zal een operette „De Heksenman- tel", worden opgevoerd onder leiding van on derwijzeressen van die school. INTERESSANTE LEZING OVER DE ZUIDERZEEWERKEN Voor de cursisten van de Centrale Werk plaats voor jeugdige werkloozen en andere werkloozen-cursussen hield gistermiddag in het gymnastieklokaal van schoolH. de heer W. Verkerk van Bergen een lezing over de Zuiderzeewerken, welke lezing hij verduidelijk te met lantarenplaatjes. Op een vlotte en onderhoudende wijze heeft de heer Verkerk voor de talrijke aanwezigen in woord en beeld de wordingsgeschiedenis van dit machtige bouwwerk gedemonstreerd en ongetwijfeld zullen allen wel tot de con clusie zijn gekomen, dat Ir. C. Lely, de ont werper van dit grootsche wereldwonder, zich hiermede een monument heeft geschapen, dat voor het verre nageslacht bewaard zal blijven. Het waren interessante dingen, die de heer Verkerk vertelde; eerst over de drooglegging van de Wieringermeer, die 20000 H.A. groot is en die werd drooggelegd als proefpolder voor dat de afsluitdijk gebouwd werd. De Wieringer meer is 2000 H.A. grooter dan de Haarlemmer meer. Voor het droogmaken van de Haarlem mermeer hadden de stoomgemalen 4 jaar noodig, de twee gemalen van de Wieringer meer deden dit werk in8 maanden. Maar in één dezer gemalen, de Lely, stonden drie centrifugaalpompen met een capaciteit van 750 M3. per uur en motoren van 1000 P-K. De groote lichtbeelden stelde de bezoekers in staat, den geheelen bouw van den dijk, die op den bodem een breedte heeft van 110 M. en 120 millioen of 4000 per M. heeft gekost, te volgen, van het storten der keileem af. Het interessantst was wel het dichtmaken van den Vlieter in 1932. Ook van den bouw der spuisluizen had de heer Verkerk fraaie plaatjes en wist hij veel te vertellen. Zoo ook van de avonturen van de bewoners van De Oude Zeug toen hier de werkzaamheden aan den gang waren en in den strengen winter van 1 1929 zeshonderd menschen door het ijs van den vasten wal afgesloten waren. De spreker werd ingeleid door den heer W. F. Visser, wethouder van Sociale Aangelegen heden, die hem na afloop van zijn lezing daar voor hartelijk dank zegde. Vergadering Burgerwacht. In het R.K. Vereenigingsgebouw heeft gis teravond een propaganda vergadering van de Burgerwacht plaats gehad. Deze vergadering, die bijgewoond werd door burgemeester en mevrouw Kwint, werd met een kort woord geopend door den heer J. van Popta. Eveneens werd door den heer Van Popta een woord van welkom gericht tot den secretaris der ge meente en tot de aanwezige leden van het politie-korps. In dit openingswoord weer de heer v. Popta op de noodzakelijkheid van het bestaan van een instituut als de burgerwacht. Hierna was het woord aan den heer N. Schenkman, majoor van de Burgerwacht te Amsterdam. Spreker noemde het een eigen aardig verschijnsel, dat er sinds 1918 pro paganda moet worden gemaakt voor een instituur als de Burgerwacht. Het verheugde spreker echter dat hij in IJmuiden een woord van propaganda mag spreken, als in een plaats waar de grond rijp is voor het streven van de Burgerwacht. Vervolgens sprak de heer Schenkman over den tijd, toen men voor de Burgerwacht de schouders optrok en men het noemde een ver kapt militair stelsel. Er waren velen in die tijd, zelfs goedwillende burgers, die de vraag stelden: hebben wij geen politie? Waarom de eene groep burgers gewapend tegen een andere groep?. Deze tijd, zeide spreker, is voorbij Spreker wil hier niet langer bij stilstaan, evenmin als bij de rumoerige dagen van 1918. Hij wil het meer hebben over de partij, die schijnbaar wel eenigszins in partijpolitiek is. gewijzigd, doch in beginsel hetzelfde ge bleven is, omdat deze nog haar sap trekt uit dezelfde wortels, van 1918. In dezen tijd, zegt men, is er vrede en wie zal de hand uitstrek ken naar het staatsgezag? Spreker ontkende het, dat er een gevestigde vrede is. De vrede die hier is, noemde spreker de rust van een vulkaan. Van boven rust, onder ï'ommelt het Plotseling een uitbarsting en weg is de vrede. Hij herinnerde aan de snelle bewapening der volken, de verschillende conflicten die er gaande zijn. Hebben wij met dit alles te maken? Gaat het niet onze grenzen voorbij? Spreker liet èen waarschuwend woord hooren, omdat er groe pen zijn, die op het geringste wachten om toe te grijpen. In verband hiermede toonde spr. aan, hoe dan de burgerwacht de politie tot grooten steun kan zijn. Spreker noemde hier bij als voorbeeld de troebele dagen van 1934 in Amsterdam. Hij is nog steeds vol bewon dering over hetgeen toen door de Amsterdam- sche politie gepresteerd werd. Als het gepeupel opkomt, aangehitst door duistere individuen, dan is het de plicht van iederen burger, paraat te zijn. Eertijds kwam men, zeide de heer Schenkman, bij de winkeliers om steun voor de burgerwacht. Toen sprak men, hier moet de staat maar voor zorgen. Men had er niets voor over. In 1934sprak een winkelier, dat hij door de troebele dagen een enorm verlies had geleden. Dit moeten wij voorkomen. Vervol gens wees de heer Schenkman op den helschen geest van propaganda tegen alle wettelijk gezag, die over de wereld gaat. Deze zal ook onze grenzen niet voorbijgaan. Een voort durende propaganda voor het instituut Bur gerwacht is noodig, willen wij niet dat ons staatsgezag zal worden ondermijnd. Als bur gers hebben wij de plicht, een vaste haag rondom den troon te vormen. Spreker zou het betreurenswaardig vinden, wanneer de eene groep burgers tegen de andere zou moeten optreden. Een ooi'log vindt spreker ontzettend, maar nog ontzettender is het, wanneer zonen van een en hetzelfde volk tegen elkander op staan. Daarom is de eerste taak om een goede opvoeding te doen gelden. Velen zijn er, die op onze jongeren inwerken met valsche leuzen, die als het ware een paradijs beloven. De pro paganda van Marxisme, fascisme en commu nisme, noemde spreker, een gif uit de hel, dat tot de hel terugvoert. Daarom ons de taak, een opvoedend werk te verrichten opdat, v.ooral onze jonge menschen niet in valsche theoriën verdwalen, Vervolgens sprak de heer Schenk man over het nut van aansluiting bij de Bur gerwacht. Vele zeggen waarvoor zal ik mij bij de burgerwacht aansluiten? Het kost mij met al die oefeningen maar tijd. Indien het noodig is in kwade dagen, dan kan men op mij rekenen. Aan deze menschen hebben wij niets, omdat zij niet geoefend zijn. In 1934 melden zich bij de Amsterdamsche troebelen vele bij de burgerwacht aan. Dat vele hiervan onbruikbare elementen waren, toonde spreker aan met voorbeelden. Daarom dienen zij, die willen helpen wanneer de tijd daar is dat zij noodig zijn, zich thans te oefe nen, om in de ure des gevaars als een krach tige éénheid te kunnen optreden. Vervolgens besprak de heer Schenkman de offervaardig heid, die een burgerwachter moet bezielen en wees hij in den breede op de taak van de burgerwacht, die deze heeft niet alleen In oproerige dagen, maar ook in tijden van cata strophe's zooals overstroomingen, groote bran den enz. Spreker wees in dit verband op den grooten steun, die zoo'n instituut kan zijn voor gemeentelijk en pi'ovinciaal bestuur. Met een opwekkend woord, zoowel tot vrouwen als manen, om hun plaats in te nemen, eindigde spi'eker, onder luid applaus, zijn met aandacht gevolgde rede. Hierna vroeg de heer A. Mooij uit Driehuis het woord. Deze richtte zich tot de jongeren, om z-ich aan te melden als lid der vereeni- ging. Deze kunnen, evenals ouderen die aan het practische werk niet kunnen deelnemen, zich op geven als lid, en kunnen later als wer kende leden aan de oefeningen deelnemen. Het lidmaatschap bepaalt zich alleen tot het betalen vaxi contx-ibutie. Hierna werden eenige films vertoond, Als eerste verschillende natuuropnamen ixi den Harz. De tweede film gaf weer een reisje door Zuid-Duitschland en als laatste wex'd ver toond de spelen te Nordlingen, die daar ieder jaar als een historische herinnering aan den dertigjarigen oox-log worden gehouden, B. DUKEL NAAR KATWIJK. In samenwerking met enkele kleine ver- eenigingen zal de damclub „Katwijk" een grooten dampropaganda-avond organiseeren op Maandag 3 Februari a.s. Onze damx-edacteur de heer B. Dukel is uit- genoodigd voor het spelen eener blindpartij en van een simultaanséance, waai"aan circa 55 spelers zullen deelnemen. Tot slot van dezen avond zal de heer Dukel eeri causerie houden over de match Vos-Rai- chenbach. Verschillende atuoriteiten hebben toege zegd, dezen avond te zullen bijwonen. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER. R. C. V.—BOSCHDUIVELS 9—5 Er ontwikkelt zich een vlug spel, waaruit de bezoekers door Van Verne de leiding nemen, dcch als Kruiswijk er alleen van doorgaat en een onhoudbaar schot lost is de stand 11. R.C.V. komt in de meerderheid en uit een pass van Eikeleboom maakt Comen 21. Dan stopt v. a. Klei een penalty, maar Broekhuis weet even later toch doel te treffen (31). Dat is te veel voor de Boschduivels en Kruit- dijk en L. Selderbeek brengen de partijen op gelijken voet. Door toedoexx van Broekhuis komt de rust met 43. In de tweede helft brengt Broekhuis, de goal getter van dezen wedstrijd, den stand op 53 en uit een penalty verkleint Boschdui vels weer den achtei'stand. Broekhuis maakt vervolgens 64 en Kruitdijk 65. Comen en Broekhuis (2 maal) vinden nog 't net, zoodat als scheidsrechter Van Beek in rukken blaast. R. C. V. met de korfbalcijfers 95 heeft gewonnen. Zaterdag a.s. zullen de volgende wedstrijden worder. gespeeld: HollanüiaNijverheidsschool. D. W. S. IEnschedé. BoschduivelsBlauw Wit. D. W. S. II—R. C. V. S. D. O.IJmuider Boys. K. N. Z. B.-FILM. Naar wij vernemen zal op Donderdag 6 Fe bruari a.s. in de bioscoopzaal „De Pont" door de zwemvereenigingen in de gemeenten Be verwijk en Velsen, voor gezamenlijke rekening, bovenstaaxide film worden vertoond. De woningmarkt in de gemeente Velsen. 864 leege woningen en winkelhuizen. Evenals vorige jaren, geven B. en W. we derom een staat omtrent de woningmarkt in deze gemeente. De stand op 1 Januari 1936 was: Aantal gewone woningen 10109 Aantal bovenwoningen 657 Aantal woningen met xiering of bedrijf 1212 Totaal aantal woningen 11978 Het aantal diverse gebouwen, waarin geen woning, bedx'aagt 1447. Aantal gezinnen op 1 Januari 1936: 11207. Eén onbewoonbaar verklaarde woning wox-dt thans nog bewoond: eze is echter niet in de bovenstaande aantallen begrepen. Er zou dus een woningoverschot moeten be staan van 1197811207 771 stuks In wer kelijkheid is dit overschot door dubbele be woning e.d. grooter. Om te kunnen aantoonen hoe groot dit werkelijke overschot Ls. werd op 9. 10 en 11 December 1935 een teling van de leegstaan de woningen over de geheele gemeente ver richt. Op deze data stonden in totaal 864 woningen ledig, welke op de bij de stukken gevoegde staten nader gespecificeeixl zijn aangegeven en welke wat de huurprijzen betreft als volgt verdeeld kunnen wor den: A. Gewone woningen 50 6.50 en bovenwoningen. 7 6.75 Aantal: Huurprijs 38 7. per week: 37 7.50 1 f 2.— 47 8.— 3 2.50 9 8.50 4 3.— 22 9.— 13 3.50 1 9.50 3 3 60 2 10.— 1 3.75 13 10.50 27 4.— 6 12.— 20 4.20 1 CBeeckensbein) 14 4.25 1 („Waterland") 57 4.50 1 („Rooswijk") 23 4.75 1 („Kennemer- 96 5.— gaarde") 15 „5.25 1 (villa aan den 120 5.50 Duin- en Kxuxid 13 5.75 bergerweg) 2 5.85 132 6— 796 15 6.25 B. Woon en winkel- 4 7.— huizen. 5 7.50 Aantal: Huurprijs 10 8.— per week" 12 8.50 1 f 4.— 1 9.— 1 4.50 6 10.— 3 5.— 5 12.— 2 5.50 1 12.50 1 5.85 2 15.— 8 6.— 1 20.— 2 6.25 3 6.50 68 Steeds stijgende goudvoorraad. De goudvoorraad der Nederlandsche Bank blijft stijgen, hoewel deze volgens de week- balans per 27 dezer niet meer zoo groot is als vele weken te voren. De vermeerdering bedraagt nu slechts f 1.8 millioen. Verder is de zilvervoorraad met f 0.9 millioen toege nomen. Het dekkingspercentage Is met 79.8 procent vrijwel onveranderd gebleven. ONDERHANDELAAR IN DE LINDBERGH- AFFAIRE WÓRDT GEHOORD. De gouverneur van New Jersey, Hoffmann, heeft naar het A. N. P. uit Trenton verneemt, medegedeeld, dat dr. John. F. Condon, de „Jafsie" uit de Lindbergh-zaak, aan eexi scherp verhoor zal worden onderworpen, zoo dra hij in de Vereenigde Staten zal zijn terug- gekeex-d. De financiëele moeilijkheden van Rotterdam. In verband met de financieele moeilijkhe den van de gemeente Rotterdam, waardoor zelfs de salarisbetaling van het gemeenteper- soneel deze maand gevaar zou loopen, is de raadscommissie voor de financiën in bijzon- dex"e vergadering bijeengeroepen op Donder dag a.s. Daar zal een uitvoerige nota betref fende den financieelen toestand, de onder handelingen daarover met het Rijk en te nemen bezuinigingsmaatregelen worden be handeld. De regeering moet, naar de N. R. Crt. meent te weten, staan op een bezuiniging van f 4,5 millioen. Het college van B. en W. zou er reeds in geslaagd zijn een bezuiniging van f 2 millioen te vinden. TOURNéE VAN DS. N. PADT DOOR NED. INDIë. Naar het Alg. Hdbld. verneemt zal ds. N. Padt, Ned. Herv. predikant te Zutphen. van Mei tot October de jaarlijksche tournée van wege de vrijz. protest, organisatie naar Ned. Indie maken. De bijzetting van het stoffelijk overschot van koning George V van Engeland. De plechtigheid in de St. George Kapel te Windsor. Koning Edward (rechts) strooit aarde op de kist, die is neergelaten. Richard Loeb vermoord. NEW YORK, 29 Januari. Richard Loeb, de jongeman van welgestelde huize uit Chi cago die destijds tezamen met zijn -'-md I Leopold het zoontje van een millions j moordde, alleen om de sensatie van de mis daad te ondergaan, is thans op zijn beurt door een medegevangene vermoord. De moord werd gepleegd met een scheer mes, dat aan den gevangenisbai'bier ont stolen was

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1