De ontsporing van den kolentrein. Rookoffer. BEVERWIJK De tweede uitvoering van „Kennemerland". Goede opvoering van „Polly Perkins Voor een vrij goed bezet Kennemer-Thea- ter ffaf de Rederijkerskamer „Kennemerland" haar tweede seizoenuitvoering. Opgevoerd werd Polly Perkins", het bij dilettanten zeer bekende en druk gespeelde spel van liefde en list van Douglas Murray. Polly Perkins" is zoowel voor de toeschou wers, als voor de spelers een prettig stuk, het stelt'aan beide zijden van het voetlicht geen al te hooge eischen. Het is een genoegelijk geval, dat zich op de planken afspeelt, vroo- lijk en toch ook weer niet van eenigen ernst ontbloot. „Kennemerland" gaf van dit aardige stuk over het algemeen een zeer bevredigende vertolking. Het eerste bedrijf liep wat stroef en was vooral in den aanvang niet van een zekere matheid vrij te pleiten, hoewel daar aan ook de structuur van deze acte zeker schuld heeft. In II kwamen de „rederijkers" eerst goed los en werd er een zeer prettig en vlot tempo ingezet. De titelrol was bij mevr. Hofland-Velle- koop in uitstekende handen. Deze rol lag haar voortreffelijk en zij heeft deze Polly Perkins tot een figuur gemaakt, die ondanks haar „incognito" toch de situatie volkomen beheerschte. Zij speelde de rol ongekunsteld en was vooral in het slot van H en III en ook in haar samenspel met Fergus zeer goed op dreef. Deze Fergus was weer een heel goede rol van den heer P. Fiège. Hij speelde zeer ge makkelijk, met mooie nuanceeringen en met een zeer verdienstelijke dictie. De heer Ph. Braun wist zich tusschen dit tweetal als Bob behoorlijk te handhaven. Deze speler maakt vorderingen en verstaat de kunst van typeeren. De heer P. Stevens maakte van oom Priestly een fijn oud heertje. Vooral in II was hij zeer vermakelijk en ook goed van uit beelding. Mej. C. van Veen doubleerde in Minnie en Ada. Deze laatste rol heeft zij zeer verdien stelijk gespeeld. De dames M. Smits en J. Smits hadden geen moeite met de onderge schikte figuren van mevr. Hubbard en het dienstmeisje Martha. Mej. J. Galesloot typeerde welbegrepen Ruth de bedilzieke, conservatie en „moe derende" zuster van Fergus en Ada. Hulde voor haar opvatting. Het publiek heeft zich met dit onschuldige spel zeer goed geamuseerd en had een ge notvollen avond „Kennemerland" kan over dit tweede op treden in dit seizoen tevreden zijn. Het gaat blijkbaar weer crescendo, wat zij na deze voorstelling waarschijnlijk ook van de pu blieke belangstelling mag verwachten. Het gebruikelijke bal besloot den avond. Roemer'.s Band, die ook de pauzes had aan gevuld, leverde de dansmuziek. De nieuwe bioscoop programma's. „Sequoia" in het Kennemer Theater. Het Kennemer Theater vertoont van Vrij dag af als hoofdnummer de merkwaardige film „Sequoia," waarin Jean Parker, een hert en een poema de voornaamste figuren zijn. Op zeldzame wijze is men er in geslaagd de beide dieren in vrede en vriendschap met el kander te laten opgroeien. De poema en het hert worden heel jong tezamen gebracht in het huis van den romanschrijver Martin, die met de gezamenlijke opvoeding van de dieren zijn theorie wil bewijzen, dat een poema een hert niet als prooi beschouwt indien hij slechts behoorlijk gevoed wordt. Het jonge meisje Toni Martin juicht deze opvoedings methode ten zeerste toe. Een jaar later leven de grooter geworden dieren vredig naast elkaar. Hun vreugde wordt echter verstoord, wanneer Bergman er zich over komt beklagen, dat de poema zijn jonge varkens heeft verslonden. De jachtop ziener komt er bovendien nog aan herinneren, dat de Staat een premie betaalt voor de huid van eiken poema en dat het zijn plicht is Gato, den lieveling van Toni te doo- den. Hij is echter bereid het dier te sparen, wanneer zij het naar de wouden wil laten gaan. Beide dieren worden in vrijheid gesteld en keer en naar hun oorspronkelijken staat terug. Den volgenden winter vertoonen zich zoo wel het hert als de poema voor Toni's ven ster. Toni volgt ze en is er getuige van, dat het hert in een val terecht komt uitgezet door Bergman. Het dier weet te ontvluchten en weet zelfs zijn soortgenooten door Bergman geïmporteerd uit het. Nationaal Park Reser vaat om aan den jachtlust der jagers te kunnen voldoen, te redden. Bergman achtervolgt het hert, maar wordt nogmaals gered, omdat de poema, met wien het is opgegroeid, Bergman aanvalt. De onbarmhartige jager vondt den dood onder de klauwen van den poema. Dit ls de inhoud van de prachtige film „Sequoia", die niet alleen om het interessante en ongewone gegeven, ,(maar ook om de schit terende fotografie zeer de aandacht trekt. Het hoofdnummer is de vroolijke amuse mentsfilm „De privé-secretaresse getrouwd", een vervolg op den welbekenden film „De privé-secretaresse". Treinverkeer normaal. De ontsporing van twee wagons van den voor Hoogovens bestemden kolentrein, welke gistermorgen op het stationsemplacement Be verwijk plaats vond, heeft betrekkelijk gerin gen invloed gehad op het treinverkeer. In den voormiddag kon tusschen de stations Bever wijk en Uitgeest slechts gebruik worden ge maakt van het opgaande spoor, omdat de andere hoofdlijn versperd was door de laatste wagens van den gederailleerden kolentrein. De vertraging in den loop der eleetrische treinen, die aanvankelijk tien minuten bedroeg, werd steeds geringer. Tegen het middaguur was de vertraging tot enkele minuten teruggebracht. Uit Alkmaar arriveerde de materiaaltrein, die tevens arbeidskrachten aanvoerde. Met man en macht werd gewerkt, om in ae eerste plaats het versperde hoofdspooi vrij te krijgen. Dit gelukte vrij spoedig en nadat de noodige voorzieningen aan de lijn waren getroffen kon dit spoor na één uur weer worden bereden, zij het dan ook met de noodige omzichtigheid. Het herstel van de beschadigde sporen vorder de het verdere deel van den dag. De gederail leerde wagons bleken vier wissels te hebben beschadigd. Al op grooten afstand van de af takking van de hoofdlijn moet er iets met den later gederailleerden wagen niet in den haak zijn geweest. De baan droeg daarvan tot voor bij den overweg aan den Koudenhorn de sporen. Tegen den avond was het spoorwegpersoneel er in geslaagd de ontspoorde wagens te bergen. Naar de oorzaak van het ongeval wordt door de spoorwegautoriteiten, die in grooten getale op de plaats des onheils aanwezig wa ren, een onderzoek ingesteld. Het overzicht van de groentenveiling. DE EERSTE RABARBER AANGEVOERD. Over het algemeen genomen gaf de afge- loopen week weinig verandering te zien, noch in de aanvoeren, noch in de prijzen. Wel gaan de aanvoeren er niet op vooruit in dezen tijd en zoo nu en dan zien we nog wel een enkel product, dat tengevolge van het zachte weer nog steeds werd aangevoerd van de markt verdwijnen. Tomaten zagen wij dan ook niet meer en de aanvoer van Andijvie was als vollegronasch-product zeer spaarzaam. Wel werd door ruimeren aanvoer van Andijvie als glasproduct deze vermindering eenigszins aan gevuld, maar de belangstelling voor het na tuurproduct staat toch altijd bovenaan. De noteeringen liepen deze week sterk uiteen en wisselden naar soort van 501.10 per kist. Bloemkool, die nog werd aangeboden was geregeld goed te verhandelen. Hooge prijzen kwamen echter niet voor, omdat van eerste eerste kwaliteit thans geen sprake is. De prij zen bewogen zich van 610 ct. per stuk. De spruitenhandel vertoonde hetzelfde beeld als vorige week. De handel was niet zoo bijzonder vlug gestemd met zeer afwijkende prijzen. De kwaliteit van dit product loopt altijd sterk uiteen en het zijn dan in den regel de mindere soorten, die het meest in de verdrukking komen. De noteeringen schom melden naar soort van 615 ct. per K.G. Boerenkool was in de afgeloopen week het product, waarvoor veel belangstelling gold en waarvoor weer goede prijzen werden besteed. De noteeringen liepen uiteen van 6090 ct. per kist. Voor roode en gele kool worden voor de beste soorten hooge prijzen betaald. Het grootste gedeelte van den aanvoer bestaat echter uit mindere soorten, zoodat de prijzen meermalen uiteenloopen van 314 ct. per stuk. Voor Witlof was de belangstelling deze week nog zeer matig. De prijzen bleven dan ook erg gedrukt. De noteeringen der laatste veiling stonden op 611 ct. per K.G. De aanvoer van prei, die nog van grooten omvang kan worden genoemd, was geregeld voor behoorlijke prijzen te plaatsen. Al komt bij dit product nog wel eens een enkel par tijtje voor, dat „doordraait" dan ligt dit ook wel aan de kwaliteit. Goede soort was steeds gevraagd en de noteeringen liepen naar soort uiteen van 312 ct. per bos. Knollen waren heel wat minder. Goede kwaliteit komt niet meer voor. De prijzen wisselden van 25 ct, per stuk. Als nieuw product verscheen de eer ste Rabarber. De kwaliteit muntte nu juist nog niet uit, wat blijkt uit de prijzen die zich bewogen van 311 ct. per bos. NED. JONGELINGSVERBOND. De Ringvergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond zal op Maandag 24 Fe bruari hier ter plaatse, namelijk in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw worden gehouden. Spreker is de heer C. V. Doorschodt, lid van het bondsbestuur. R.-K. PROVINCIALE KIESKRING. Iii de plaats van den heer J. J. Bisschop, die als voorzitter en bestuurslid bedankt had, is de heer J. A. A. Poncin, alhier gekozen als bestuurslid van den R.-K. Provincialen Kies kring Velsen, evenals de heer H. Vink uit Wijk aan Duin. De heer J. Poncin is secretaris van de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht", „Sequoia", de merk waardige film van het meisje, het hert en de poema, draait in het Kennemer Theater te Beverwijk. De jubileumrevue van Turnlust. Wij ontvingen het feestprogramma voor de viering van het zilveren jubileum van de Beverwijksche Gymnastiekvereniging „Turn lust". Een voornaam onderdeel van de fees telijke herdenking van dit jubileum vormen de vier opvoeringen van de speciaal voor deze gelegenheid geschreven jubileum-revue, die tot titel draagt de krachtig aansporing ..Geeft Acht". Het keurig uitgevoerde jubileumboekje be vat, naast de indeeling van de revue en de tekst der liedjes een voorwoord van het be stuur, een gelukwensch4- van den burge meester van Beverwijk en van Dr. J. H. O. Reijs, voorzitter van het Koninklijk Neder landsch Gyimnastiekverbond en een jubileum artikel van den heer J. Hop, voorzitter van den Kennemer Turnkring. De oud-directeur der vereeniging, de heer C. Jongejans. thans eere-voorzitter der ver eeniging, verwijlt in het verleden en be schrijft den opgang van Turnlust. De revue „Geeft Acht'' zal Woensdag 5 Februari in het Kennemer Theater haar première beleven. De dialoog schreef de heer G. W. P. Ston tenbeek. de tekst van de liedjes en de beide finales is van de hand van den heer Joh. N. Tromp. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door een ensemble uit de Kennemer Orkest Vereeniging onder leiding van den heer André Roemer. De leiding van de bewegingsnummers, die in de revue zijn ingelascht, berust bij den heer B. J. Wieland Los, directeur van „Turn lust". Het behoeft wel geen betoog, dat bij zondere zorg wordt besteed aan de kleeding en de costumes. Deze laatste worden ver vaardigd door de damescommissie, die daar voor werd aangesteld. De hereen Meyer en Loevens ontwierpen eenige decors, andere stelde de tooneel en revuevereeniging ,Amicitia" beschikbaar. In de hoofdrollen gasteeren mevr. N. Neve- Dollé als Lola, de hoogeschoolrijdster; de heer G. J. W. Langendijk als circusdirecteur en de heer B. Groeneveid als August. Dit drietal vangt zijn revue-avonturen aan in een circus, dat in Beverwijk zijn tenten heeft opgeslagen. Na een voorstelling raakt het drietal hoofdpersonen aan het zwerven eerst door Nederland, daarna buiten onze grenzen en tenslotte raken zij zelfs in Indië verzeild, waar een of andere Maharadja in Lola een sieraad voor zijn harem meent te ontdekken. Zij vinden Indië daardoor on veilig en na heel wat geharrewar komen zij weer in Beverwijk terecht, waar velerlei toe standen stof tot spreken en zingen geven. Het spreekt vanzelf, dat de komische noot in deze revue domineert, maar toch is ter afwisseling ook een meer ernstige scène ingevoegd. Voorts vindt ook „Turnlust" gelegenheid haar kunnen in dans en acrobatiek te demonstreeren. Alles bijeen zal de revue „Geeft Acht" aan jong en oud veel amuse ment kunnen brengen; „Turnlust" heeft al thans kosten noch moeiten gespaard, om iets goeds tot stand te brengen, dat luister zal kunnen bijzetten aan de viering van haar zilveren bestaansfeest. De voorstellingen worden gegeven op Woens dag 5, Donderdag 6, Dinsdag 11 en Woensdag 12 Februari in het Kennemer Theater. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 29 Jan. 1936. Andijvie per kist 5890 cent. Koolrapen per zak f 1.10f 1.40. Wortelen per K.G. 3 cent. Bieten per K.G. SVfe cent. Schorseneeren per K.G. 58 cent. Aardappelen, klei, per K.G. V/z4!/2 cent. Id. zand, per K.G. 5]/2 cent. Spruitjes per K.G. 814 cent. Boerenkool per bak 5580 cent. Roode kool per 100 f 8f 13. Savoije kool per 100 f 4f 9. Bloemkool per 100 f 10. Uien per kilo 3V2 cent. Prei per bos 7—9 cent. Sla per kist 40 cent. Pieterselie per bos 16 cent. Selderie per bos 6 cent. Appelen per kilo 1228 cent. Peren per kilo 1630 cent. Druiven per kilo 22 cent. Brusselsch lof per K.G. 915 cent. DONDERDAG 30 JAN. 1936 SANTPOORT Worden onze bosschen gesloten? V. V. V. tracht dit nog te voorkomen. Er liepen hardnekkige geruchten, dat „Boschbeek" voor het publiek gesloten zou worden door de eigenaresse, de maatschappij „Veenduin". „Santpoort's Bloei" V.V.V. heeft deze ge ruchten onderzocht en haar is gebleken, dat de Mij. „Veenduin" inderdaad al haar bezit tingen voor het publiek wil afsluiten, dus niet alleen „Boschbeek", doch ook „Neethof", „Terras" en „Naaldenveld". Van deze zijde der eigenaresse werd aan genoemde vereeniging medegedeeld, dat dit besluit genomen is om te protesteeren tegen, het ontworpen uitbreidingsplan, waarin alle bezittingen der Mij. „Veenduin" als ..parken" staan aangegeven. (In 1935 werden in Nederland 1432 millioen. sigaren gerookt, of 4 millioen viger dan in 1934). I Als je die cijfers rustig gaat beldjken, Dan sta je toch van 't paffen even paf. Want ga je 't met ons volkstal vergelijken, Dan valt er veel volstrekt sigaarioos af. In d' eerste plaats natuurlijk alle vrouwen, Die roöken hier gelukkig geen sigaar, Wel soms een kwaje pijp, als ze gaan trouwen, Maar dat is enkel tusschen, haakjes maar. Dan aile mannen onder achttien jaren, Die zuigen hoogstens aan een sigaret. Voorts is er menigeen met hartbezwaren, Die rooken haat of 't heeft op zij gezet. Als drie millioen sigarenrookers blijven, Dan is dat, dunkt mij, rijkiijk- hoog geschat, En dat beteekent dan, zegge en schrijve, Vijfhonderd in eik hoofd; dat is je wat. Wat een geblaas per hoofd van de bevolking, V/at een verbond van den sigarenband, Wat een massale nicotienbewolking Stijgt jaarlijks op boven 'ons vaderland. Hoe hoog het lijkt, het cijfer zal wel waar zijn. Maar als je het in nuchterheid beziet, Dan denk je: als we bijna de sigaar zij n, Dan is dit eigenlijk zoo'n wonder niet. P. GASUS. „Santpoort's Bloei", overtuigd van de groote schade, die deze sluiting voor ons dorp beteekent. vooral daar het zomerseizoen met zijn vele pensiongasten weer in aantocht is, zal alles doen, wat in haar vermogen is. om dit voor Santpoort funeste voornemen on gedaan te maken. resp. op te schorten. Moge dit resultaat hebben! HET 10-JARIG BESTAAN VAN T.V.S. De feesten ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van T.V.S. werden gisteren voortge zet met een feestavond voor de jeugd. Ten minste als zoodanig was deze avond bedoeld, maar achteraf is gebleken, dat hij ook een. avond van plezier voor de talrijke ouderen, die waren meegekomen, is geworden. De avond mag inderdaad uitstekend ge slaagd genoemd worden. In hoofdzaak moet dit op rekening geschreven worden van den. „impresario", den heer Krab, die voor een afwisselend, onderhoudend programma had zorg gedragen. Persoonlijk had hij veel suc ces met zijn marionetten-theater en hetzelf de kan gezegd worden van de onder zijn lei ding staanden goochelaar en muzikalen clown Verder werden nog een aantal spelletjes en een „promenade" voor de jeugd georga niseerd, zoodat de jeugdige T.V.S.'ers al even zeer als de ouderen op 17 December jl. vol daan huiswaarts gingen. BUURTVEREENIGING „IJMUIDEN CENTRUM". In ons blad van gisteren hebben wij gemeld dat in een vergadering van de Buurtvereeni- ging „IJmuiden Centrum" een bestuursvoor stel zou worden behandeld, de vereeniging op te heffen. Dit bericht is onjuist. Het voorstel betreft niet de vereeniging, maar den speeltuin. De vereeniging bevindt zich in den besten wel stand, zoodat er niet de minste reden is, haar op te heffen. WIJK AAN ZEE HUWELIJKSINZEGENING VAN Ds. W. AALDERS. Woensdag heeft in het geheel gevulde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente prof. dr. S. Berkelbach van der Sprenkel het hu welijk ingezegend van ds. W. Aalders en mej. S. G. Huender. Bij het betreden van het gebouw zong het koor der vrouwenvereeniging „Bid en Werk" het bruidspaar toe. De voorganger sprak hen toe naar aanleiding van zijn tekst 1 Korlnthe 13. „Over de liefde", waarna gezon gen werd Ps 103 vs. 7—9. In den Bijbel hun door de gemeente geschonken had prof. Berkelbach v. d. Sprenkel als tekst geschre ven 1 Timotheüs 1 vs. 19 „Houdende het geloof." Deze is onderteekend door alle leden van den kerkeraad. Hierna zong een koor, gedirigeerd door den heer D. Schellevis een door hem gecom poneerd driestemmig lied. Met het gezamen lijk zingen van Gezang 96 was de plechtig heid geëindigd. De aanwezigen verlieten het kerkgebouw door de consistorie, waar gelegenheid was het bruidspaar en de familie geluk te wen- schen. Voor de woning van de bruid stonden de leerlingen van de Zondagsschool opgesteld met versierde bogen. HEEMSKERK GEMEENTE-AVOND. De jaarlijksche gemeente-avond van de Ned. Herv. Gemeente is vastgesteld op Don derdag 20 Februari in het Ned. Herv. Vereeni gingsgebouw. Op dezen avond zullen twee blij spelen worden opgevoerd n.l. „Gelemd" en ..Een huis met Commensaals". /(KEEP/ TJMNCINjj HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska. Rotterdam n Vancouver 28 van Bermuda. Spaarndam Rotterdam n. New York 28 (12.51 n.m.) 120 mijl Zuidwest van Valentia. Bilderdijk New York n. New Orleans 27 van Galveston. Nictheroy Vancouver n. Rotterdam via Duinkerken p. 29 Beachy Head. Edam 28 van Baltimore te Norfolk. HALCYON LIJN. Maasburg Pepel, p. 28 Freetown. Stad Zaandam 30 n.m. v. Olexosund te Vlaardingen verw. Stad Arnhem 28 v. Seriphos te Emden. t HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk thuisreis 28 te Port Natal. Heemskerk thuisreis p. 29 Dungeness. iBoschfontrein 29 Rotterdam n. Beira via Antwerpen. HOLLANDAUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 29 van Hamburg te Rotterdam KON. HOLLANDSCHE LLOYD. L ftJontferland ^thuisreis). 26 y. La Plata, KON. NED. STOOMBOOT-MIj. Achilles 28 van Setubal naar Lissabon. Amsterdam. Amsterdam naar Curagao p. 29 St. Michaels. Baarn Chili n. Amsterdam 25 van Valpa raiso. Ceres 28 van Bourgas naar Constantza. Fauna 28 van Messina n. Lipari. Mars Patras n. Amsterdam p. 28 (11 n.m.) Finisterre. Peerseus 28 van Valencia n. Carthagena. Crijnssen Amsterdam n. Barbados 28 (4.25 v.m.) 800 mijl Z. van Landt's End. Amor Pto. Barrios n. Amsterdam 27 (10.33 n.m.) 350 mijl West van Land's End. Tiberius, Alexandrië naar Amsterdam 29 te Filite. Bacchus 29 van Amsterdam naar Hamburg. Pluto 29 van Amsterdam naar Kopenha gen. Telemachus van Bona 30 verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo 29 van Batavia n. Rotterdam. Kota Gede uitreis 29 van Port Said. Baloeran 29 van Rotterdam n. Batavia. Blitar thuisreis 30 8 v.m. verw. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Perseus, Japan naar Rotterdam pass. 29 Perim. Benavon, Singapore n. Rotterdam 28 te Suez, Glenniffer 29 van Dairen te Rotterdam. Laertes 29 van Batavia te Amsterdam. City of Perth, Dairen n. Rotterdam 29 te Singapore. Benvenue, Kohsichang n. Rotterdam 9 te Singapore. Laertes Batavia n. Amsterdam p. 29 Dun geness. Glenfinlas Dairen n. Rotterdam p. 28 Perim. Clytoneus 27 van Swansea te Batavia. Calchas Japan naar Rotterdam 28 van Kobe. Deucalion Japan naar Rotterdam 29 te Hongkong. Polydorus, Batavia n. Amsterdam p. 29 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salabangka (thuisreis) 29 van Barcelona. Geen opgelegde Deensche tonnage. Denemarken verkeerde bij de jaarwisseling in de uitzonderlijke positie, dat geen enkel schip onder Deensche vlag was opgelegd. Dit komt omdat waar anders in dezen tijd veel ruimte vrij komt, door een vermindering van vraag voor houtvervoer, daarvoor dit jaar is in de plaats gekomen een belangrijke vraag naar tonnage van de zijde van de Middelland- sche Zee. Gezien de vrachten in de Middel- landsche Zeevaart en de Levant-Xruitvaart kan Denemarken het oude jaar met een wei nig meer optimisme afsluiten dan 1934. (Dagbl. Scheepvaart) Groote diepgangen. De resp. van Curagao en van Aruba aange komen motor-tankschepen „Circe Shell" en „Pan Aruba" passeerden naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 en 8,6 Meter. AANGEKOMEN. 28 Januari: Amstelkerk s.s. Hamburg 29 Januari: Circe Shell m.s. Curagao Borgila s.s. Rouaan Pan Aruba m.s. Aruba P. L. M. 24 s.s. Melilla Hoek v. Holland s.b Egmond a. Zee Megara m.s. Baytown Laertes s.s. Ned. Indië VERTROKKEN. 28 Januari: Sirehei s.s. Oxelösund Boschfontein m.s. Rotterdam Mirach s.s. Buenos-Aires Dudley Rose s.s. Blyth Crackshot s.s. Newcastle Astarte s.s. Bremen Rijnstroom s.s. Leith Kortenaer m.s. Truro Vliestroom s.s. Huil 29 Januari: Wandia s.s. Helsingborg Leeuwarden s.s. Londen Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip „P. L. M. 24" kwam hier van Melilla aan met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf. IJsberichten. De haven van Wybcxrg (Finland) is Dinsdag officieel gesloten verklaard. Dien dag heersch- te te Helsingfors 17 graden koude. Vragen over het kustgeschut. DEN HAAG, 29 Januari (A.N.P i Het lid der Eerste Kamer mr. A. J. van Vessem heeft tot den minister van defensie ad interim eenige vragen gericht. Zoo o.a. of het juist is, dat het millioenen guldens gekost hebbende zwaar geschut van 28 c.M., waarvan in 1913 de toenmalige minister van oorlog, minis ter van marine ad interim, de heer Colijn, de aanschaffing ten behoeve der kustverdediging sterk heeft aanbevolen, nim mer gereed voor landsverdediging is opgesteld, en of het juist is, dat dit kostbare, moderne, zware geschut van Nederland, dat omstreeks 1919 door de firma Krupp is geleverd, °em"-e jaren geleden voor enkele tienduizenden dens aan een particulieren wapen a is verkocht. Hoeveel stuks zwaar geschut \.r ft de firma Krupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing voor de kustverdedi ging geleverd, is de levering door den oorlog vertraagd en wat zijn de kosten ervan geweest, vraagt de heer Van Vessum. i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5