HET NIEUWE AVONDBLAD 1 Kampioenselftal. 2|e JAARGANG NO. 76 MAANDAG 3 FEBRUAR11936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]A cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourons Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 16 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR WT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. R.-K. Tooneelvereeniging Kunstkring. In het Vereenigingsgebouw aan de Mahus- fitraat waren als altijd vele belangstellenden bijeengekomen om de tweede opvoering in dit seizoen van de R.-K. Tooneelvereeniging Kunstkring bij te wonen. Kunstkring 'had voor deze gelegenheid eens een oud paardje van stal gehaald (heeft het zijn zilveren jubileum al niet lang ge leden gevierd?) maar al is het beetje heel wat bereden, wanneer het vlot voorgeleid wordt, bezit het voor den toeschouwer zeker nog wel charme. Door de verfilming heeft „De Kribbebijter" opnieuw opgeld gedaan, zoodat men met meer interesse dan anders wel het geval zou zijn geweest, zich door de auteurs naar het denkbeeldige landgoed, waar van Hegens- huizen den scepter zwaait (en hoe!), liet leiden. Over de intrige behoeven we natuurlijk niets meer te vermelden; die is een ieder wel bekend. Succes was bij dit lustige familieverhaal reeds bij voorbaat verzekerd temeer nog om dat we een kloppende opvoering van Kunst kring te zien kregen. Voor de creatie van de titelrol wordt een prima kracht verlangd en Kunstkring had die gevonden in den heer N. Berkhout, die een echte brombeer was en in zijn samen spel met zijn zwager Nico (waar de heer C. Jongejans weer eens iets humoristisch van maakte) vlot en stevig spel gaf. Dank zij deze twee figuren wist Kunst kring het tempo fraai op te voeren en ook hun tegenspelers ondervonden, dat er van hen actie uitging. Zoo zagen we een char mante Clara van mej. J. Meesters, een in 't eerst bescheiden Geertruida van mej. J. v. d. Kok. die echter in het tweede bedrijf aardig los kwam. Schimmelmann, de droge huis vriend, chargeerde dit komieke rolletje wel eens, hoewel deze speler dit toch niet noodig .heeft. Dat de heer A Koene van den zoon Willy •een goed-getroffen figuur zou maken sprak natuurlijk van zelf. Zoo kon er om de 3 acteurs Koenraad, Nico en Willy en wel vooral om Nico hartelijk gelachen worden. Verdere types, die het lachsucces nog ver grootten waren de oude Ka trien en Frans (mevr. v. d. Kolk en de heer Versteeg), ter wijl de heer Lieshout het advocatenrolletje te verzorgen had. De regie, die in handen was van den heer J. F. M. Jungbacker Sr., zorgde voor een allegro-tempo, zoodat het geheel niet haper de en een zeer goede voorstelling werd. Kunstkring wenschen we spoedig een rui mere Bühne toe; de thans voorhanden zijn de ruimte is vrij klein voor een behoorlijke mise- en scène. Onder de tonen van Donker's Band werd na afloop nog menig dansje gemaakt. W. NEDERL. VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN. De afdeeling Veis en-I Jmuiden van de Ne- derl. Vereeniging van Huisvrouwen houdt Dinsdag 25 Februari haar algemeene jaar vergadering in Kennemerhof. De uitgebreide agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen van secretaresse en penning- meesteresse, bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van mevr. P. L. de BoerHar der, mevr. Mr. G. J. Biewinga—Gymink en mevr. L. H. M. Vreugdenhil—Kruysveldt, al len herkiesbaar. Dinsdag 18 Februari wordt een excursie gemaakt naar de Persil-school in Amster dam. WEIGERING VAN EEN BOUW VERGUNNING. Bij den raad dezer gemeente is ingekomen een beroepschrift van A. Jansma te Sant poort tegen een besluit van burgemeester eri wethouders tot weigering eener bouwvergun ning. B. en W. stellen den raad voor, adressant in zijn beroep niet ontvankelijk te verklaren, aangezien het beroep niet is ingesteld binnen •den bij art. 124 der Bouw- en Woningverorde ning gestelden termijn. De gevraagde ver gunning is door B. en W. geweigerd den 22en October 1935, het beroepschrift is ingeko men op 11 Januari j.l. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te' Rheden (bu reau te Velp) geeft een ieder, die in relatie wil treden met Marinus Sjoerd Monster, geb. te Velp (G.) 18 Mei 1902, orgelstemmer, wo nende aldaar, Larensteinschelaan 8, in over weging vooraf inlichtingen in te winnen aan zijn bureau. Monster tracht piano's en orgels te verkoo- pen of in te ruilen en vraagt voorschotten. De Burgemeester van Ouder Amstel maakt bekend, dat aldaar drie personen zijn aange houden, verdacht van oplichting. Zij trachten de bewoners linnengoed of sigaren te verkoo- pen. Wanneer dit niet gelukt probeeren zij medelijden op te wekken door te klagen over benarde omstandigheden, pech met een auto, ziekelijke vrouw, enz. Zij leenen dan geld en geven daarvoor si garen of linnengoed in pand, dat een veel geringere waarde vertegenwoordigt. Daar een dezer personen een notitieboekje bij zich heeft met verschillende namen, ook van uit de omgeving, wordt vermoed, dat zij ook daar hun praktijken hebben toegepast. Nadere inlichtingen kunnen worden ver strekt door den voornoemden burgemeester. Propaganda-avond Bestuurdersbond. De Bestuurdersbond Kennemerland van de Ned. Vakcentrale had in het Wapen van Vel sen een propaganda-avond belegd, die druk bezocht was door de vele leden der bij dezen bond aangesloten organisaties, t.w. Centrale Bond van Nederl. P.T.T. personeel, Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius, Nederl. Bond van Technici, Centrale Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend Per soneel, en Centrale Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O. en v. Gend en Loos Personeel. Op de bijeenkomst, welke onder leiding van den voorzitter van Kennemerland den heer Ch. Ultzen stond, trad als spreker op de heer H. M. Roos. voorzitter van den C.B.P.T.T. en waarnemend voorzitter der Nederl. Vakcen trale. Spr. was het een vreugde voor zoovelen uit den kring Kennemerland, waarbij belang stellenden waren uit Beverwijk, Velsen en Haarlem het woord te mogen voeren, iets wat ook de heer Ultzen in zijn inleiding reeds aan gestipt had. De heer Roos ving zijn rede aan met een uit eenzetting over het belang van organisatie. En nu is het bekend, dat de vakbeweging ge groeid is in een periode van misère, een misère grooter dan nu. Deze vakbeweging is echter thans bezig uiteen te groeien. Hoe komt dat? Omdat het menschelijk egoïsme nog te veel de overhand bij het individu heeft. Dit egoïsme vinden we wel zeer belichaamd in de politieke partijen. Spr. wijst in dit ver band slechts op het cumulatie-vraagstuk, de onderwijsquaestie, enz. Versobering en aan passing is noodig, zegt de regeering. Maar hoe wordt die aanpassing uitgevoerd? vraagt spr. In naam der bezuiniging wordt veel geor dend wat den naam ordening, versobering en congruentie niet mag dragen. De heer Roos zet hierna den gang van zaken bij de bezaiiniging op het onderwijs uiteen. Zulk een gang van zaken maakt het moeilijk te gelooven in den ernst van het gelijkelijk offers brengen. Wanneer een tijd dan ook rijp is om zich te organiseeren in de vakbeweging dan is het wel deze tijd van geestelijken en stoffelijken nood. Men heeft er geen idee van, hoe sterk een massa-organisatie kan zijn, en dat dan niet alleen in de vakbeweging, maar ook daar buiten. Men kan dit terugvinden in de quaestie- Hoare in Engeland, het- fascisme in Italië, en andere massabewegingen. Het. naar elkaar toegroeien van de verschillende stroomingen der volksmeening moet zijn begin vinden in het naar elkander toegroeien der vakorgani saties-, wil men resultaten berèiken' in ons land. Spr. wijst op gevolgen van het rationalisatie proces dat de meeste werkloozenslachtoffers veroorzaakt. Juist de funeste inwerking van dit nadeelige proces moet men trachten weg te nemen. Vooral nu, na 5 jaar crisis, de blij vende werkloosheid is ontstaan. En dit pro bleem kan slechts door ordening opgelost wor den. Het is daarom het belang van den werk nemer, dat zijn vakbeweging' aan die ordening medewerkt en er medezeggingschap in uit oefenen kan, opdat er een geordende maat schappij waarin voor allen arbeid en brood is, ontstaan kan. En dit kan alleen door één sterke organisatie, waar alle kleinere vak centrales in vereenigd zijn! De rede van den spreker werd met een krachtig applaus van het publiek, dat hem met gespannen aandacht gevolgd had, be antwoord. Behalve een geanimeerde tombola en een gezellig bal werd de avond opgeluisterd door de medewerking van het Haarlemsche Too- neelgezelschap Postaal Genoegen, welke het blijspel „Pantoffelpijn" opvoerde. De dames- en heerenleden van Postaal Ge noegen verrichtten die dankbare taak met zooveel animo en vlotheid, dat het gulle ap plaus hun volkomen toekwam. Zij hebben allen een gezelligen avond be zorgd, zoodat de organisatoren er van in dit opzicht zeker voldaan mogen zijn. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN JANUARI. Voor het Hoogovenbedrijf zijn in de maand Januari aangekomen 18 stoomschepen, waar van 11 met erts en 7 om ijzer te laden. De aanvoer van erts was groot, er kwam echter geen enkel schip met steenkolen aan, wat wei nig voorkomt. Van de 7 schepen, die met ij zei- vertrokken, waren er 3 voor Zweden, 2 voor Denemarken, 1 voor Noorwegen en 1 voor Noord-Amerika bestemd. Verleden jaar kwamen in dezelfde maand 22 schepen aan, waarvan 5 met erts, 2 met kolen, 4 met zwavelzuur en 11 schepen om te laden. Voor de papierfabriek kwamen 3 stoom schepen aan, alle met cellulose, tegen verleden jaar 2 schepen met houtstof. Verder kwamen voor IJmuiden nog aan 11 schepen, waarvan 1 met ijs en 1 met haring, benevens 4 schepen als bijlegger en 1 om te bunkeren. Twee schepen kwamen hier aan om post en passagiers in te nemen. Verleden jaar bedroeg het aantal voor IJmuiden aangekomen schepen 10. Totaal kwamen dus in Januari voor onze havens aan 32 zeeschepen, tegen verleden jaar 34, dus thans 2 schepen minder. REVUE VAN IN VEILIGE HAVEN. Op herhaald verzoek geeft de speeltuinver- eeniging In Veilige Haven op Zondagmiddag 9 Februari a.s. een tweede opvoermg van de St. Nicolaasrevue „Wat zullen wij spelen?" in het Wapen van Velsen. Is het 's middags uit sluitend voor de jeugd, 's avonds volgt de re prise voor de ouderen. EERVOL ONTSLAG VAN EEN ONDER WIJZER. F. van Berkum, onderwijzer aan school H. te IJmuiden heeft eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Maart a.s. B. en W. stellen den raad voor, het ge vraagde ontslag eervol te verleenen met in gang van een door hen te bepalen datum. (Elf Amsterdamsche gemeente ambtenaren, in dezelfde afdeeling werkzaam hebben op twintigfes de honderdduizend uit de Staats loterij gewonnen.) De bodem is weer uit de ton gevallen, De groote pluk is uit de loterij, Op elf na heeft het lot beslist voor allen: Gij zijt er ditmaal ook alweer niet bij. Gelukgewenscht, gij elftal ambtenaren In dienst van de gemeente Amsterdam, Er viel voor u 'n fortuintje te vergaren, Als loten van den Nederlandschen stam. Zoovele dingen, die ons volk verdeelen, Zijn ons een handicap in 't levenslot, Wanneer wij als een elftal samenspelen, Dan zijn wij sterk en winnen wij de pot. Gij hebt het niet gedaan met harde schoten, Maar rustig zitten blijvend op uw stoel, Niet voor publiek van drommen landgenooten, Maar gij bereikte niettemin h.et doel. Al oogst gij niet de hulde van de natie, Terwijl de pers uw elftalbeeld niet gaf. Al zocht gij 't niet in W- of M-formatie, Uw samenspel was ongetwijfeld af. Gij kreegt uw geld op dertig Januari, En zijt er met z'n elven mee gebaat. Nou zie je weer, het is tenslotte larie. Dat het niet goed „op z' elf-en-dertigst" gaat. P. GASUS. Vijf rijwieldieven aangehouden En wederom eenige rijwieldiefstallen. Er komt geen einde aan de rijwieldief stallen in onze gemeente. Nergens zijn de karretjes meer veilig en het aantal aangiften bij de politie is den laatsten tijd zoo groot, dat het haast onmogelijk voor onze recher cheurs lijkt, al deze zaken behoorlijk af te handelen. Dat de politie deze aangiften maar niet naast zich neerlegt, blijkt uit het feit, dat dezer dagen niet minder dan vijf personen werden aangehouden, die zich aan het stelen van rijwielen hebben schuldig gemaakt. Van de aanhoudingen vonden drie plaats in IJmuiden-Oost. één aanhouding geschied de in Velsen-Noord en één» in Santpoort. Het drietal, dat in IJmuiden-Oost werd aangehou den, had in Amsterdam een rijwiel ont vreemd, dat alhier werd opgespoord en in beslag genomen. De in Velsen-Noord aange houdene had aldaar twee rijwielen onrecht matig op den kop getikt. Ook deze rijwielen werden opgespoord en in beslag genomen. De in Santpoort aangehoudene dreef een soort van ruilhandel in het veel-begeerde artikel, waarbij hij er natuurlijk wel voor zorgde, dat hij steeds een beter rijwiel meenam dan hij achterliet. Hij stal eerst een rijwiel in Haar lem, daarna een in Santpoort, waar hij de Haarlemsche fiets, die hem zeker niet goed genoeg was, achterliet. Het in Santpoort ont vreemde rijwiel „ruilde" hij in Santpoort- Dorp voor een ander, dat hij aldaar onbe heerd aan den weg zag staan. Het drietal, dat in IJmuiden-Oost werd aangehouden is ter beschikking gesteld van de politie in Amsterdam, de beide anderen werden ter beschikking gesteld van de Justi tie te Haarlem. Nieuwe diefstallen. Inmiddels vonden weer twee aangiften van rijwieldiefstallen plaats. Een inwoner van Beverwijk had zijn rijwiel eenigen tijd onbe heerd laten staan voor een kapperswinkel aan den Koningsweg te Velsen-Noord. Toen hij den winkel verliet, was zijn rijwiel ver dwenen. Mej. W. te Velsen-Noord was op visite bij een familie aan den Van Tuijllweg in Vel sen. Zij had haar rijwiel buiten laten staan. Toen zij na haar bezoek, weer wilde wegrij den bleek, dat men haar al vóór was geweest. De politie kan dus weer aan den slag. Geen verhooging van opcenten Personeele Belasting Den laatsten tijd deed het gerucht de ronde, dat binnenkort een ver hooging te wachten zou zijn van de opcenten op de personeele belasting, welke opcenten, zooals men weet, thans 150 bedragen. Bij informatie vernamen wij, dat deze geruchten van eiken grond ont bloot zijn. Van verhooging is geen sprake. GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR! De R.K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" geeft Zondag 16 Februari a.s. in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost een opvoering van Geertruida van Vladeracken's kinder- operette Goudhaartje en de Troubadour. GEEN TOELAGE OF GRATIFICATIE AAN SCHOOL-SCHOONHOUDSTER. Door Th. Smit te Santpoort was aan den raad het verzoek gericht, aan zijn echtge- nootè, die werkzaam is geweest als schoon- houdster van school F. aldaar een toelage of een gratificatie toe te kennen. B. en W. stellen in verband hiermede den raad voor, op dit verzoek afwijzend te be schikken, aangezien de echtgenoote van Th. Smit slechts in de verhouding van aanneem- ster tegenover de gemeente heeft gestaan en de gemeente voor haar geheel onverplicht, rentezegels heeft geplakt, waardoor zij thans ouderdomspensioen geniet. Verlaging van huurprijzen en kwijtschelding van huur penningen. Evenals de particuliere eigenaars van hui zen. landerijen enz. door de tijdsomstandig heden genoodzaakt zijn, hun huren of pach ten te verlagen, ondervindt ook de gemeente als eigenares van onroerende goederen de gevolgen van de crisis. Hetgeen blijkt uit de voorstellen van burgemeester en wethouders tot verlaging van eenige huren en pachten en tot kwijtschelding van de betaling van huurpenningen. Voorgesteld wordt den 'huurprijs van de woningen Stationsweg no. 69 en Stephenson- straat 6 te IJmuiden te verlagen van resp. f 5 en f 5.75 op resp. f 4.50 en f 5.50. Verder stelt het college voor, den huurprijs van de leegstaande woning De Ruij terstraat no. 120 te brengen van f 5.25 op f 4.75 p.w„ teneinde de verhuring van deze woning te bevorderen. Voor een gedeelte van den achter het ge meentehuis liggenden tuingrond, groot on geveer 840 M2. verhuurd tegen f 12 per jaar wenscht de huurder niet meer te betalen dan f 8. Dit vinden B. en W. te laag. Het is een tijd om op de kleintjes te passen en daarom stellen B. en W. voor den tuin te verhuren aan H. Maks te IJmuiden, die f 10 huur ge boden heeft. J. P. Bierman te Santpoort had tot en met 30 November 1937 in huur een perceel tuin grond aldaar ter grootte van V/2 H.A. tegen een huurprijs van f 425 per jaar. Bierman heeft het gemeentebestuur verzocht, omdat hij door de geringe opbrengst der gewassen niet in staat is. de huursom over het laatste huurjaar te voldoen, hem van de betaling van een gedeelte groot f 125 kwijtschelding te verleenen. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat voor gelijkwaardigen tuingrond in het gedeelte der gemeente, waarin ook deze grond is gelegen, een huur prijs wordt betaald van f 200 per H.A. In ver band hiermede stellen B. en W. voor. de gevraagde kwijtschelding, voor het huurjaar, dat is aangevangen 1 December 1934 en ge ëindigd 30 November 1935, te verleenen en den huurprijs voor de resteerende huurjaren te verlagen tot f 300 per jaar. Simultaanséance Reichenbach De wereldkampioen verliest geen enkele partij. Onder groote belangstelling gaf Zondag avond de wereldkampioen Raichenbach in Kennemerhof een simultaan-séance voor 29 borden, waarachter zich in hoofdzaak leden van D.C.IJ. hadden geplaatst. Dat het aantal liefhebbers niet grooter was (het maximum aantal deelnemers was gesteld op 40) moet wel daaraan worden toegeschreven, dat de séance op Zondagavond werd gegeven. Een klein uurtje over tijd verscheen de jonge Franschman in de arena, waar hij hartelijk welkom werd geheeten door den heer K. de Jong, voorzitter van D.C.IJ. Diens toespraak werd door -den heer P. Medik in voor den wereldkampioen verstaanbare taal overgebracht. Te 7.20 uur begon Raichenbach zijn wan deling langs de 29 borden en reeds 10 minu ten later viel het eerste slachtoffer. De overige 28 boden feilen tegenstand, maar spoedig -zou blijken, dat zelfs de beste leden van D.C.IJ. in een simultaanséance te gen den wereldkampioen niet opgewassen zijn. Zelfs Ligthart kon het niet bolwerken. Aanvankelijk ging de strijd in een ver rassend snel tempo, zoodat de eerste 20 zet ten spoedig gedaan waren. Maar toen kwa men de moeilijke situaties, die de wereld kampioen. die naar hij ons na afloop van den wedstrijd mededeelde door het vele spe len in ons land „en forme" was, echter alle wist te overwinnen. Om tien uur werd nog aan acht borden gespeeld. Van de 21 partijen, die op dat tijd stip reeds afgeloopen waren, had Raichen bach er 18 gewonnen en geen enkele verlo ren. Slechts drie waren remise geworden. Een kwartier later waren alle partijen ge speeld met een schitterend resultaat: 22 ge wonnen, 0 verloren en 7 remise nl. tegen Buis. Vrijhof, Laros, H. de Boer, Basstra, Leyte en Brand. Het spreekt vanzelf, dat den overwinnaar aan het einde der séance een hartelijk ap plaus ten deel viel. Na afloop van den wedstrijd bleef men nog eenige uurtjes gezellig bijeen. Het resultaat was voor D.C.IJ. teleurstel lend, maar desondanks was deze avond voor de damsport van veel belang, doordat er zich onder de toeschouwers tal van jongelui be vonden. waarvan er zeker velen straks de gelederen van D.C.IJ. zullen komen verster ken. GEBRUIK VAN EEN GYMNASTIEKLOKAAL. B. en W. hebben tot wederopzegging ver gunning verleend tot het kosteloos gebruik, uitsluitend door leerlingen van school K., van het gymnastieklokaal van school E benevens van de daarin aanwezige toestellen op de Za terdagmiddagen van 25 uur namiddags. DIERENBESCHERMING De politie te Velsen-Noord heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee bestuurders van voertuigen, waarvan de paarden op ver schillende plaatsen onder het tuig wonden vertoonden. MINDERJARIGE VREEMDELING AANGEHOUDEN. De politie heeft een minderjarige vreemde ling aangehouden, blijkbaar van Duitsche na tionaliteit, die zwervende zonder middelen van bestaan werd aangetroffen. Zijn uitleiding is aangevraagd. VERGADERING P. A. S. A.s. Dinsdagavond belegt het P. A. S. een openbare vergadering in gebouw Cycloop. Als spreker zal optreden de heer Theo van Driesten uit Amsterdam met het onderwerp: „Waarheen drijft het kapitalisme?" IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip Orpheus heeft, van Amsterdam komend, bij de Hoog ovens ijzer bijgeladen en vertrok daarna naar Aarhus. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 45 stoomschepen en 21 motorschepen, teza men 66 schepen tegen 64 schepen in de week teovren. Naar zee vertrokken deze week 47 stoomschepen en 15 motorschepen, tezamen 62 schepen tegen 65 schepen in de voorafgaan de week. Uit en naar zeer passeerden in de laatste week 128 schepen of 1 schip minder dan in de voorlaatste week. Vlootvermindermg. Het Nederlandsche motorschip Alcyon, dat twee maanden geleden na eanvaring met een stoomschip in de Theems zonk doch later zwaar beschadigd gelicht werd, is in Londen publiek verkocht. Het schip heeft voorgoed de Nederlandsche vlag gestreken want het is nu voor 1100 aangekocht door een reederij in Cardiff Passagiers ingenomen. Het van Hamburg komende Duitsche motor schip „Caribia" kwam alhier in den Buiten haven aan van Hamburg om post en passa giers in te nemen en zette daarna de reis naar West Indië voort. SANTPOORT Na de verkiezingen in Grieken land hebben de Venizelisten met1 groote demonstraties hun over winning gevierd. Hierboven ziet men een der leiders der partij, "onatas, boven een reusachtig jortret van Venizelos zijn partij- genooten toespreken. VERKEERSONGEVAL. Op den Bloemendaalschestraatweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een melkwagen. De bestuurder van den melkwagen had zijn voertuig langs den weg geplaatst en doordat de autobestuurder plotseling moest remmen, reed hij achter te gen den melkwagen aan, waardoor deze werd beschadigd en eenige eieren en flesschen pap braken.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1