Liefde in de wildernis Preventieve Censttur? Dat de regeering voornemens is. bij de mende grondwetsherziening ook oen wijzi- JjOin - v,„; j ging van art. 7, dat de vrijheid van drukpers betreft, voor te stellen is voor de besturen vereenigingen van journalisten en dag blad-directeuren aanleiding geweest om een gemeenschappelijke resolutie aan de regee ring nadruk op aan, af te zien van eiken maat- reffel die de vrijheid van drukpers zou aan tasten en preventieve censuur invoeren, en vragen gestrengere toepassing van de be staande voorschriften, zoo noodig met ver scherping en uitbreiding der geldende straffen. Deze laatste aandrang baseert zich na tuurlijk op de overweging, dat het misbruik der vrijheid een schending is van de vrij heid zelve, zoodat men onzerzijds gaarne ziet dat zulk misbruik krachtig bestreden wo' dt. In de argumentatie van hun standpunt verklaren de directeuren- en journalisten- vereenigingen o.a., dat de in art. 7 belichaam de vrijheid van drukpers niet alleen een be lang voor de pers is, en voor deze een le vensvoorwaarde om haar arbeid met vrucht te kunnen vervullen, maar ook en vooral een volksbelang, waarborg voor en kroon op onze volksvrijheden. Nu is de inhoud der voor te stellen wijzi ging nog niet bekend, maar de minister van Siaat jhr. mr. de Geer heeft al in de Tweede Kamer gezegd: „Wie herziening van artikel 7 aanvaardt, zal altijd op het gebied der preventie terecht komen" en de regeering zelf heeft een wetswijziging aangekondigd om het zeer stringente voorschrift van het huidige grondwetsartikel te temperen". Hoe luidt artikel 7? Eet is zeer kort en inderdaad ook krachtig: .Niemand heeft voorafgaand verlof noodig óm door de drukpers gedachten of gevoe lens te openbaren, behoudens ieders verant woordelijkheid voor de wet". Het wil mij voorkomen dat iedereen be grijpen moet, dat men een van de grond slagen van onze volksvrijheden aantast als men dit artikel gaat „temperen". En velen zullen zich met verbazing afvragen: Is er dan een dusdanige toestand ontstaan, dat de overheid zonder nieuwe machtsmiddelen niet meer tegen de ongebreidelde persuitin gen op kan?dat het heerschende régime zich daar dus tegen beveiligen moet? Op deze vraag moet het antwoord absoluut ontkennend luiden. Behoudens enkele uit zonderingen, waartegen de regeering kan op treden met de bestaande wetgeving, heeft de Nedeïlandsche pers zich ook in deze moei lijke tijden steeds haar vrijheid van mee- ningsuiting volkomen waardig getoond. Die waardigheid is bij vele gelegenheden, ten aanzien van d.e overweldigende meerderheid der bladen, ook van overheidszijde erkend. Ik herinner mij vele uitingen waarbij zij aan het buitenland ten voorbeeld is gesteld, ook aan andere parlementair-geregeerde landen. En met reden. Daarbij komt dat de Neder- landsehe dagbladpers vrij is van allerlei duistere invloeden, die in vele landen op vele dagbladen hun overmacht doen gelden. Niettemin komt een dergelijke aankondiging van de Nederlandsche regeering ons veront rusten. Of deze voorgenomen „tempering van artikel 7" werkelijkheid wordt zal afhangen van het Nederlandsche volk zelf. Het zal moe ten begrijpen dat dit voorstel niet slechts een belang van de pers aantast, maar een volks belang. Als onze vrijheid van meeningsuiting aan banden wordt gelegd door preventieve censuur, zal dat beteekenen dat men aan de volledigheid en aan de objectiviteit van het dagblad, waarin men vertrouwen stelt, zal gaan twijfelen. Men zal het gevoel krijgen: de krant mag niet meer ronduit zeggen wat zij meent, en durft.... in geval van onzeker heid het niet meer aan. Wij lezers mogen het evenmin. Wij moeten voorzichtig zijnEn de sfeer van achter docht en onzekerheid, die hieruit groeien zal, kan men tevoren al aanvoelen. In het verleden zijn enkele te krasse toe passingen van de bestaande wetgeving bij herhaling door de openbare meening ge wraakt. Ik herinnerde aan gevallen van gijzeling van journalisten en dagbladdirec teuren, die op grond van hun beroepsgeheim weigerden de schrijvers van bepaalde stuk ken te noemen. Dergelijke gijzeling is in lange jaren niet meer toegepast. De arrestatie van den toenmaligen hoofdredacteur van de Telegraaf, J. C. Schroder, in December 1915 wegens een scherp stuk tegen zekere Duit- sche kringen gericht, verwekte een storm van verontwaardiging in den lande. Persoonlijke gevallen waarin de persvrijheid bedreigd scheen, hebben vroeger altijd een fel ge tuigen vóór de persvrijheid verwekt. Hoe zal het nu zijn, nu het geen persoon er- geen specifiek geval maar de herziening van het wetsartikel zelf betreft, die zooveel minder tot de verbeelding der massa spreekt? Ik geloof dat alle organen der Nederlandsche pers zich zullen moeten beijveren om het publiek duidelijk te maken, wat dit be- teekent. Vandaar reeds dit artikel. Wij zullen nader op de zaak terugkomen, niet eens, maar vele malen. R. P. BEVERWIJK Het zilveren jubileum van de B. G. V. „Turnlust". Hartelijke belangstelling ter receptie. Zaterdagmiddag is de herdenking van het zilveren jubileum van de Beverwijksche Gymnastiekvereeniging „Turnlust" ingezet met een receptie in het Kennemer Hotel. Talloozen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt getuigenis af te leggen van hun hartelijke waardeering voor het ver dienstelijke werk van de thans jubileerende vereeniging. In de eerste plaats behoorde tot deze be langstellenden het gemeentebestuur van Be verwijk, waarvan alleen wethouder A. L. van Groningen verhinderd was. Voorts waren de putaties of afgevaardigden ter receptie aan wezig van den Kennemer Turnkring, van de Technische Commissie van die instelling, van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, van vele zusterorganisaties, van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Beverwij ksche Harmoniekapel, de Krachtsportvereeniging D.O.K., de Kennemer Orkest-Vex*eeniging, het mannenkoor „Zanglust" enz. enz. Ook mevr. A. A. van Hattum-Dekker be vond zich onder de velen, die „Turnlust" op dezen gedenkwaardigen dag kwamen geluk- wenschen. De voorzitter van „Turnlust", de heer K. van Leeuwen sprak een openingswoord, waarin hij in de eerste plaats hulde bracht aan den heer C. Jongejans. die een kwart eeuw geleden het initiatief nam voor de op richting van „Turnlust". Hij gaf vervolgens een kort historisch overzicht en wees er daarbij op, dat de gezonde basis, waarop de vereeniging gesticht werd dezelfde is. als die, waarop zij nu tot bloei is gekomen. Spr. me moreerde het werk van zoovele leden en be stuursleden, waarvan hij in het bijzonder de heeren Wieland Los, directeur en C. Versteeg secretaris noemde. Hoezeer de arbeid van deze beide heeren gewaardeerd werd bleek uit hun benoeming tot leden van verdienste in de jongste jaarvergadering. Namens het gemeentebestuur en namens de gemeentelijke commissie voor de Lichame lijke Opvoeding sprak burgemeester H. J. J. Schol tens hartelijke woorden van gel-uk- wensch, daarbij wijzend op de groote ver diensten, die Turnlust heeft voor het gym- nastiekleven in Beverwijk. Zij heeft daar voor baanbrekend werk verricht. De burge meester hoopte, dat het Turnlust gegeven zou mogen zijn de nu bereikte resultaten on der leiding van den heer Wieland Los te be stendigen. De voorzitter van het jubileerende „Turnlust" verheugde er zich over in den burgemeester een voorstander van de Licha melijke Opvoeding te mogen begroeten, even als zijn voorganger, die daarvoor steeds op de bres stond. Van groote waardeering ge tuigde het sympathieke woord van den heer K. Hop. gesproken namens den Kennemer Turnkring. Hij releveerde den ontwikkelings gang van „Turnlust". dat de beschikking had over deskundige en toegewijde menschen. die zich aanpasten bij de evolutie, welke door de felheid, waarmede de nieuwe ideeën zich aan dienen, ook wel eens het karakter kreeg van een revolutie. Dank zij deze bestendige lei ding bloeit „Turnlust". Spr. bracht hulde aan den heer C. Jongejans, die 25 jaren geleden niet had kunnen verwachten, dat zijn gees teskind zich zoo in het Beverwij ksche leven zou inwortelen. Hartelijke gelukwenschen richtte de heer Hop aan het adres van de heeren Wieland Los en Versteeg, die het zil veren jubileum van hun vereeniging onder deze gunstige omstandigheden mogen vie ren. De heer C Versteeg is reeds met groote toewijding 20 jaren secretaris, de heer Wie land Los 24 jaren leider en in, moeilijke om standigheden zelfs gedurende 2 jaren voor zitter. Voor hun werk had spr. de grootste eerbied. Beiden hebben bovendien groote verdiensten voor den Kennemer Turnkring. Mevr. Groot-Hoogland stelde spr. als voor beeld van clubtrouw. Zij is reeds 20 jaren lid van „Turnlust" en blijkbaar heeft zij meer gevonden dan alleen clubtrouw, want on danks haar huwelijk bleef zij aan „Turnlust" verbonden. De hulde aan deze personen, houdt tevens een hulde in aan „Turnlust" voor haar baan brekend werk. „Dat zij moge groeien en bloeien, gedragen door den steun en sympa thie van velen; zoo besloot de heer Hop zijn toespraak. Mevr. A. A. van Hattum-Dekker verheugde zich in het jubileum van ganscher harte, omdat zij het streven van „Turnlust" altijd op hoogen prijs heeft gesteld en omdat zij zich krachtig en sterk heeft weten te hand haven. Spreekster bood een prachtige album aan bestemd om daarin de belangrijkste ge beurtenissen van de vereeniging te boeksta ven en hoopte, dat dit album bij het gouden jubileum getuigenis zou afleggen van den ar beid voor een krachtig en flink geslacht. De voorzitter van de vereeniging „Konin ginnedag" herinnerde aan de vele malen, dat „Turnlust" haar medewerking verleende aan de jaarlijksche oranjefeesten, waarbij zij zich zelfs door de meest ongunstige weers omstandigheden niet liet beïnvloeden. De afgevaardigde van het Haarlemsche Lighalfonds, die dankbaar herinnerde aan de medewerking van „Turnlust" aan de Lighal- uitvoeringen te Haarlem, een medewerking, die steeds het hoogtepunt van deze uitvoe ringen was. Spr. prees eveneens de leiding van den heer B. J. Wieland Los en hoopte, dat „Turnlust" onder zijn leiding zich nog vele jai'en verdienstelijk zou kunnen maken voor de lichamelijke oovoeding en de lief dadigheid. Voor de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer stelde Mr. A. Moens in het licht, hoe de jubileerende vereeniging den naam van Beverwijk grootere bekendheid heeft gege ven door haar arbeid. De heer Schroeuer sprak namens de Be- verwijksche Harmoniekapel en herinnerde aan de prettige samenwerking tusschen beide vereenigingexi. De voorzitter van de Krachtsportvereeni ging D.O.K., de heer P. Schelvis bepleitte in zijn woord van gelukwensch de stichting van een gemeentelijk bureau voor medische sport keuring. Vervolgens voerden nog het woord mej. Swalve voor „Hercules", de heeren H. van Dorp voor de Kennemex-s, G. Langendijk voor „Amicitïa", G. W. P. Stoutenbeek nameixs de K.O.V. en de Revuecommïssie, L. Blaauw voor „Zanglust", C. Dingier Sr. voor „Het Witte Kruis. K. Hop voor het K.N.G.V.. die wees op de groote beteekenis van de richtlijnen, die in het K.N.G.V. worden uitgewerkt en door afgevaardigden van de zustervereenisingen „Gratia Plato", IJmuiden-Oost, „Plato", Haarlem; „Turnlust", Haarlem; „Olympia", IJmuiden. De meeste sprekers boden bloemen aan, zoodat het bestuur aan het einde der receptie schuil ging achter tientallen schitterende bloemstukken. Voorts waren nog talrijke schriftelijke ge lukwenschen ingekomen. De voorzitter van „Turnlust" heeft ten slotte hartelijk dank gezegd voor de over weldigende belangstelling. De receptie vormde een prachtigen inzet vaxi de viering van bet zilvex-en jubileum. En des avonds prijkten Flora's kinderen in de ziekenzalen van het Roode Kruis, waar zij vreugde brachten aan hen, die genezing zoeken. Woensdag beginnen in het Kennemer- Theater de opvoeringen van de jubileum revue „Geeft acht!" RIDO'S REVUE „LACHEN IN TROEF" Op Donderdag 6 Februari zal de Henriëtte Davids Revue N.V. Dir. Max van Duren, in het Luxor Theater eexx voorstelling komen geven van de groote lachrevue „Lachen is Troef" van Rido, waarin Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr„ op voortreffelijke wijze in de gelegenheid worden gesteld hun komische talenten te toonen en het publiek te doen schaterlachen. Te Amsterdam werd deze revue in het Centraal Treater meer dan 100 maal voor stampvolle zalen gegeven en vele hebben door de radio-uitzending van een gedeelte der revue het enorme lachsucces en den grooten bijval reeds kunnen constateeren. Was Henriëtte Davids reeds een ras-artiste, die haar spox-en in de revue ten volle verdiend heeft, in deze revue overtreft zij zichzelf en heeft in Johan Kaart Jr., die met „Lachen is Troef" zijn intrede bij de revue gemaakt heefr, een partner gevonden, die door zijn veelzijdig talexit onmiddellijk aller harten ver- ovex-d heeft. Tezamen vormen zij een „koppel" dat zeker aanspraak mag maken op den eere- titel „Revue-favoriet". Alleen dit „koppel" te zien exi te hooren is reeds een gang naar het Luxor Theater woord. Maar ook de overige mede medewerkende dragen het hunne bij tot het groote succes. Wij noemen o.a. Berry Kievits, Jeanne Laforce, Matthieu van Eysden, Henk Speyer enz. enz. Ook de dans neemt in deze revue een belangrijke plaats in. De Mu- riloff-Dancing Ladys, oxider leiding van de Muriloff's, voeren een aantal dansen uit. zoo gracieus en zoo frisch, als maar weinig bij een revue in ons land te zien werd gegeven. De pittige muziek wordt uitgevoerd door een eerste klas orkest, onder leiding van Kapel meester Hakkie Davids. Ook aan monteering en costumeering is de grootst mogelijke zorg besteed. Van de groote finales noemen wij o.a. modern Chixia, Hulde aan de aviatiek, Rhapsodie Hongx-oise, Black and White etc. Deze finales worden afgewisseld door dol komische scènes, waarvaxx de voornaamste schlager „De Carioca" Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr. een prachtige gelegenheid gieden hun komische talenten te ontplooien. Andere komische scènes zijn: „Meneer drinkt geen druppel meer", „Meneer maakt 'n slipex-tje", „Berry wil op de film", „De Baby box" en vele andei'en. De directie heeft er naar gestreeft een revue te brengen die door joxig en oud gezien mag worden en in woord exx costuum geener lei aanstoot geeft. Zij is dan ook door de ge- heele pers gunstig beoordeeld ook door „De Maasbode". Geslaagde bazar van de Ver. V acantiebezigheden. Goede financiëele resultaten. Was Donderdag en Vrijdag het bezoek aan de Bazar in het Ned. Vereenigingsgebouw reeds vrij druk. Zaterdagavond was de be langstelling zoodanig, dat het bestuur ge noodzaakt was. een der vele tafels in te rui men, om op deze wijze de bezoekei's. onder wie wij burgemeester en mevrouw Scholtens opmerkten, te kunnen ontvangen. Den geheelen avond heex'schte een feeste lijke stemming, en een goede kooplust. Ook bij de diverse attracties was een gx-oote be drijvigheid. „De wonderpomp" is een waar succes geble ken, zoo, dat deze 's avonds om negexx uur letterlijk leeggepompt was. De vex-nuftige uit vinder de heer Kraan, zeide dat hij er sterk over dacht een octrooiaanvx-aag in te dienen, om op die manier concurrentie onmogelijk te maken. Het ballerospel schijnt in Beverwijk en om geving een geliefkoosde vermakelijkheid te zijn, want ook daarmede kon men gunstige resultaten boeken. Dat er goede schutters geweest zijn bleek wel hieruit, dat de prijzen voor het hoogste aantal punten allen uitgereikt waren. Voor „Ballonnetje plof" voor Beverwijk haute nouveauté, was de belangstelling vrij goed, evenals voor de sjoelbakken. De dames, die zich met den verkoop van diverse artikelen haddeix belast, waren zeer tevreden, inzonderheid mevrouw Smit, die het record met den verkoop had behaald. Het was ongeveer negen uur toen men be gon met de verkooping op Amerikaansche wijze, waarbij er dan ook echt Amerikaansche prijzexi wei-den besteed. Het enthousiasme voor het rad van avon tuur was zoo groot, dat men de vex-koopers van de kaarten voor dit spel, letterlijk be stormde. Ook dit nummer was weer een uit stekend geldelijk succes. Bij de sluiting van den bazar, deed de voorzitter van het oudercomité eenige mede- deelingen. De trekking van de verloting, met als boofdpx'ijs een Philipsradiotoestel van het- laatst uitgekomen type, kon niet zooals men gehoopt had, op dezen avond geschieden hiaar moet tot onbepaalden tijd uitgesteld wox-den. Het wachten is, aldus de heer Bak ker, op een bericht uit Haarlem, waar men het er niet ovex-eens is of het bestuur van het oudercomité al of niet in overtreding is. door als waarde van den hoofdprijs f 108 aan te geven, terwijl dit uiterlijk f 99,991/2 nxag be- dx-agen Zoo gauw echter de vereischte goed- Voor ook zij naar het front in Abessynië zullen worden gezonden vaxi de blanke sneeuwvlakten naar de gloei-hitte en de modder houden deze Italiaansche Alpenjagers nog manoeuvres. MAANDAG 3 F E B R. 1936 keuring afkomt zal de datum van trekking in de plaatselijke bladen bekend gemaakt wor den. Tenslotte wekte spreker de aanwezigen op, om de enkele loten die nog over zijn te koo- pen. omdat behalve het toestel ook nog vele andere prijzen beschikbaar gesteld zijn. Hienia was het woord aan den voorzitter vaix de vereeniging voor vacantiébezigheden, de heer G. Visser. Het is volgens spreker piet zijn bedoe ling een opsomming te geven van allen, die tot het welslagen van dezen bazar medege werkt hebbein. Dit zou„ aldus spreker, ten eerste te veel tijd kosten, terwijl de kans groot is, dat aan het einde nog enkelen vergeten zouden zijn. Echter wil hij toch voor enkelen een uitzondering maken, exx wel in de eex'ste plaats voor dexx heer Bakker, vooirzitter van het ouder-comité, die tijd nog moeite ge spaard heeft, om een plan te ontwerpen en de bazar te organiseeren, tel* verkrijging van gelden voor de uitzending naar zee van die kinderen, waarvan de ouders de kosten zelf niet kunnen betalen. Het bestuur had op de jaarvergadei'ing het comité bestaaixde uit de "heeren Bakker en Steenkamp en mevrouw A. VeerbeekOverbosch. vrij mandaat gege ven, omdat het de overtuiging had hier de juiste personen voor te hebben. Ons vertrou wen, aldus de heer Visser is niet beschaamd en wij brengen den leden van het comité oizen hartelijken dank voor het vele wex-k, dat zij in deze zaak gedaaxx hebben. Ook de fabrikanten en winkeliers uit. Be verwijk en Wijk aan Duin, die gi-atis hun ar tikelen voor dit prachtige doel beschikbaar stelden, bracht spreker een woord van dank. De heer Visser hoopte tenslotte, dat in het belang van deze winkeliers de bazar er ook toe zou mogen bijdragen de leuze „Kenne- merlanders koopt in Knnemei'land" te doen verwezenlijken. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De jaarvergadering van de af deeling Be verwijk en Omstreken van de Ned. Vei-eeni- ging van Huisvrouwen zal op Donderdag 13 Februari in het Kennemer Theater worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. een bestuursver kiezing wegens aftreding van de dames A. Muys-v. d. Moer-Ouwerkerk, M. A. SpitsTol en C. Teervan Leeuwen. Mevr. Muys v. d. Moer en mevr. Teer zijn niet herkiesbaar. De door het bestuur gestelde candidaten zijn mevr. SpitsTol, mevr. A. v. d. Schx-oeff- Bierman en mevr. Teunissen-van Nes. Vervolgens zal in deze bijeenkomst mevr. W. C. Rubach—Velds uit Bloemendaal een demonstratie geven van het systeem .Er gon", goedgekeurd door het Instituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid van de vereeniging. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN JANUARI. Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulppostkantox'en werd gedurende de maand Januari ingelegd f 59.519.11 en terugbetaald f 56.601.51. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19383. TWEEDE CONCERT HARMONIEKAPEL. Het tweede winter-concert van de Bever wij ksche Harmoniekapel is vastgesteld op Dinsdag 18 Februari a.s. in het Kennemer Theater. Het muzikale gedeelte van het pro gramma wordt afgewisseld door het optre den van het Varia-ensemble. AFSCHEID VAN DE SPOORWEGEN. Op 1 Februari j.l. was voor den heer D. J. ter Beek assistent aan het station alhier wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd de dag', gekomen om af scheid te nemen vaix den dienst der Ned. Spoox-wegen. De stationschef, de heer J. Smit heeft den scheidexxden ambtenaar toegesproken en hem nog vele jax-en van welverdiende rust toege- wenscht. Namens het stationspersoneel ontving de heer Ter Beek een ligstoel en een bureau klokje. WIJK AAN ZEE HERWONNEN LEVENSKRACHT. In café „De Zon" gaf de R.K. afd. voor be strijding der tuberculose „Herwonnen Levens kracht" een liefdadigheidsavond met mede werking van het Wijk aan Zeesch a Capella- koor onder leiding vaix den dirigent L. Pie lage. In zijn openingswoord heette de voorzitter den Eea-w. Heer Snelders welkom en sprak zijn tevredenheid uit over de vrijwillige bijdrage de „Stuiversactie" waardoor de afdeeling in staat was dit jaar een vrij belangrijk bedrag af te dragen aan 't sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Hij hoopte deze afdrage na toetreding van nieuwe contribuanten ver der op te voeren. Het koor bracht op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore: Du Hörte van Bortniansky; In die Marienkirche van Löwe; Lerchen-ge- sang; Er kwam Laes-tmaal en Schoon Lieveke v-an Van Duyse en tot slot Den Uil van Die- penbrock. Deze zang-nummers werden afgewisseld met eenige heel goede solonummers van mej. Gel dermans en den heer G. Zuiderduin. Zij zon gen o.m. Wiegeliedje van Mozart en een aria uit Mignon van Thomas. Na de pauze werd een aardig tooneelstukje „Joopie als standbeeld" opgevoerd, dat zeer in den smaak viel. FEUILLETON 41) Uit net Engelsch van OTTWELL BINNS. (Nadruk verboden.) XIX. Het duurde niet lang of Honor werd wakker geschud door de twee zwarten, die in de kano overgestoken waren. Toen ze haar oogen- opende klonk een uitroep van vei'bazing in haar ooren. De Bamama! De Bamama! De mannen begonnen opgewonden te pra ten en toen zij de woox-den Bwana Rimington opving en den vragenden blik op hun zwarte gezichten zag, begreep ze dat ze naar hun meester vx-oegen. Met groote moeite trachtte zeever haar slaperigheid heen te komen en hun alles zoo goed mogelijk duidelijk te ma- hen. Ze wees naar de helling, vanwaar ze zelf neergekeken had op het glanzende meer en hracht hen met een paar woorden aan het venstand, dat Rimington aan den anderen hant daarvan op hen wachtte; dat ze hun den zou wijzen, maar dat ze niet loopen kon. Door steeds weer het Swahiliwoord „Maclula" re herhalen en twee vingers omhoog te steken legde ze hun uit dat er twee draagbaren moesten zijn, een voor haar en een voor Bwa na Rimington; ze ze maande hen aan, om haast te maken, door naar de zon te wijzen. Ze knikten opgewonden en droegen haar naai de kano onder luidruchtige uitroepen van verbazing en vreugde. Toen roeiden zij haar zoo vlug als ze konden, over het meer. Zij viel weer in slaap gedux-ende den overtocht en werd wakker door den klank van verwonder de en verheugde uitroepen. Eamama! Bamama! Ze herkende Juma met zijn eenen arm in verband, maar overigens geheel in orde. Fa- tuma. met het kind in haar armen, stond let- tei-lijL te dansen van opwinding, terwijl vijf andere negers, het overschot van de dragers.. die den terugweg naar het kamp hadden ge vonden, luidruchtig stonden te redeneeren. De twee mannen van de kano gaven een haas tige uiteenzetting en Juma, die zichzelf tot hoofdman ha'1 opgeworpen, begon bevelen uit te deelen Een paar sterke tentstangen wer den te voorschijn gehaald en er werd haastig een gxefgekneopt net overheen geworpen en in dien tusschentijd nam Juma het meisje mee na? Rimington's tent, waar ze haar te eten en te dxinken gaven. Honor at alles staande op, om niet in slaap te vallen; daarna dronk ze een beetje van de wlV'ky, die Fatu- ma te voorschijn had gehaald. Waterflesschen •werden gevuld, voedsel ingepakt, een beetje whisky in een afzondeidijke flesch gedaan en toen werden ze overgezet naar een plek aan den oever van het meer, welke een mijl dichter bij de plaats van hun bestemming lag dan die, waar zij zelf was uitgekomen. Ze was weer in diepen slaap gevallen lang voordat de kano aan wal kwam. De zwarten maakten haar niet wakker. Ze tilden haar in de draag baar en Honor ontwaakte pas, toen ze haar wekten op het hoogste punt van de helling. Juma, die was medegegaan, vroeg haar naai de plek waar zijn meester was achtergebleven. Ze ging dadelijk overeind zitten en klom met behulp van de dragers uit de draagbaar. De zon stond al laag aan den hemel en over het meer begon het al donker te worden, maar op de andere helling van den heuvel was het nog vrij licht. Terwijl ze rondkeek, zag ze de verdorde cactus haar kale takken omhoog steken. Ze kon den band niet zien maar ze herkende den boom duidelijk, want het was de grootste op de heele helling. Ze wees er naar. Daar. Ayweh! riepen ze tegelijk en twee minu ten later holden ze den heuvel af. Zij weer in haar draagbaar, terwijl de zwarten opge wonden praatten. Zij zelf was ook heel opge wonden. Ze was zoo lang weggeweest; uren.... een eeuwigheiden er had van alles kun nen gebeuren. Als hij in zijn ijlkoortsen eens weggsdwaald was. Of als de man, die hen ge volgd was, Alec Rimington eens gevonden had. De doodschp stilte maakte haar nog onge ruster, ze klemde zenuwachtig haar handen in elkaai-, Hij is weg. fluisterde ze bij zichzelf. Toen klonk door de stilte een zacht, afge broken gepraat. Goi zij dank! fluisterde ze vui*ig. O, God zij dank. De dragers hadden de stem herkend en ver- sneldex. hun pas. Toen ze bii de cactus kwamen, zetten ze de draagbaar neer. Honor stapte er uit en rende, half struikelend, naar de plaats, waar ze Rimington had verlaten, met de dra gers vlak achter zich aan. Voor ze de bedding van de rivier bereikte, ving ze een paar woorden op, die ze duidelijk kon verstaan. Het zal niet gaan Legrand. Dacht je dat ik niet wist. waarom hij het kind uit den weg wil hebben? Dat is, omdatManneiing een bedrieger is. Hij zat nog precies waar ze hem achterge laten had. Ze viel op haar knieën en greep zijn hand. Alec, liefste, kijk me aan, toe, geef me een kus. Bwana, Bwana Rimington, jubelden de dragers, en een van hen hield de waterflesch aan zijn lippen. Hij dronk gretig, maar de koortsachtige blik verdween niet uit zijn oogen en weer klonk dat onsamenhangende gemompel van zijn lippen. Een keer hoorde Honor haar eigen naam, toen volgde een an dere, dien ze al eens meer van een paar door koorts verdroogde lippen had gehoord: Madeline! In 's hemelsnaam, wat beteekent dat toch? fluisterde ze wanhopig. Juma kwam naar haar toe en beduidde haar dat ze dadelijk op weg moesten gaan, want dat het anders donker zou zijn, voor ze den top bereikt hadden. Ze sliep niet op den terugweg; opwinding en vreugde, dat ze Alec weergevonden had- verdreven allen slaap en haar geest was voortdurend bezig met de woox-den, welke ze gehoord en onthouden had, hoewel ze er op het oogenblik zelf niet veel aandacht aan geschonken had. Het zal niet gebeuren, Legrand. Dacht 'C dat ik niet wist waarom hij het kind uit den v/eg wilde hebben? Het is, omdat Mannering is een bedrieger. Toen hoorde ze weer een andere ijlende stem in heftig protest zeggen: Neen, neen, Legrand. Een kindGoeie hemelman De twee uitroepen hielden verband met el kaar. Allebei hielden ze verband met net kindhet blonde kind, dat Fatuma's lieve ling was en waarvan Honor den naam zelfs niet wist. Denk je dat ik niet weet daarom hij het kind uit den weg wil hebben? Ze huiverde van afschuw. Mannering is een bedrieger. (Wordt vervolgd.);

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5