i HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG NO. 77 DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels /0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ïijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. Op het Groene Laken. Onze vijf sterkste Nederlandsche biljarters hebben om het Nederlandsche kampioenschap gespeeld en de Amsterdammer Sweering, die zes van de acht partijen won met een alge meen gemiddelde van 16.70, heeft het opnieuw veroverd. Zijn voorsprong op den Arnhemmer Dommering was in winstpunten klein (6 tegen 5»/2) maar nummer twee maakte met 14.81 een vrijwat lager moyenne. Derde was van Vliet, met 4 winstpunten en 13.66, vierde de Leeuw, met 2V2 punt en 13.51, vijfde Wiemers, met 2 punten en 14.68. Het gemiddelde van nummer laatst was dus beter dan dat van nrs. 3 en 4, en bijna gelijk aan dat van nr. 2. Bovendien speelde Wiemers zijn laatste partij, die hij van de Leeuw won, met 400-209 punten, met een gemiddelde van 33.33 en volbracht hij daarin een serie van 135 punten. En deze sterke Fries wordt de volgen de maand zestig jaar! Tegen jonge kerels weet hij zich nog zóó te weren, dat zij voortdurend op hun qui vive moeten zijn en groot respect voor hem hebben. En als zestigjarige geeft hij nog ten volle blijk, tot de vijf beste spelers des lands te behooren en maakt een algemeen moyenne, bijna een punt hooger dan dat waarmee Sweering verleden jaar zijn kam pioenschap won! Een Engelsch spreekwoord zegt dat alleen succes slaagt. Wiemers is in dezen wedstrijd als nummer laatst geëindigd en heeft dus geen succes behaald in den daarvoor geldenden zin. Maar hij heeft als de veteraan onder de vijf besten des lands zoo'n buitengewone prestatie geleverd, dat men geneigd is nummer laatst een even groote pluim als den kampioen toe te kennen. Misschien zal Sweering zelf wel ge dacht hebben: Hoe is het mogelijk! Zou ik dat op mijn zestigste nog tot stand kunnen brengen? En tallooze jongere spelers in lagere wed- strijdklassen zullen het geval-Wiemers met verbazing bespreken. Nog veel talrijker biljar ters van allerlei leeftijden, die blij- zijn als zij het in hun sociëteits-partij tot honderd pun ten in een uur brengen, op een kleine tafel en met een gemiddelde van anderhalf, zullen er uit hun groenlakeiische nederigheid eerbiedig naar omhoog staren. Biljarten is evenmin een zaak van levens belang als voetbal of snelzwemmen of welke andere tak van sport ook. Maar als ontspan ning vereischt dit spel, buiten aanleg, een groote volharding en geregelde oefening, .een scherp oog en heel wat physiek uithoudings vermogen. Het is geen geringe taak, in drie dagen acht partijen van 400 punten te spelen in een zaal, volgepakt met toeschouwers en daardoor warm en benauwd. Des te merkwaardiger dat de oude Fries Wiemers in de laatste van zijn acht par tijen nog de top-prestatie levert, nadat hij trouwens in alle vorige zijn tegenstanders scherp belaagd en tot zijn laatste beurt toe „gevaarlijk" geweest was. Wie het biljartspel kennen, al is het maar uit schaarsche beoefening in gemoedelijke koffiehuis-partijtjes, zullen allen begrijpen hoe wonderlijk de daden van een Wiemers zijn. En zoo is er alle reden tot een compli ment aan dezen sterken zestigjarige, en tot het signaleeren van een feit dat wel zéér weinige veteranen der biljartsport ooit zullen hebben geëvenaard. R. P. IJMUIDEN. OM DEN IJMUIDER VOETBALBEKER Overzicht. Met 9 man spelend, heeft Enschedé het er tegen D. W. S. T waarlijk niet slecht afge bracht. Eerst in de laatste minuten maakte zij het eenige tegenpunt. De wedstrijd Bosch- duivelsBlauw Wit werd onder protest van de thuisclub door de Supporters met 34 ge wonnen. Met wat meer geluk hadden de Blauw Wit-mannen evenwel betere doelcijfers behaald. R. C. V. wist D. W. S. 2 met 7—3 te verslaan. Een kwartier voor het einde was de stand nog gelijk (3—3) maar tenslotte kwam de zege aan de ploeg die er qua spel het meeste recht op had. IJmuider Boys heeft opnieuw teleurge steld; nu was het S. D. O. dat het elftal van de Centrale Werkplaats overwon. Het begint er voor de Boys leelijk uit te zien! Hollandia won zonder te spelen haar tweeden wedstrijd. De uitslagen zijn: HollandiaNijverheidsschool (regl.) 50 D. W. S. 1Enschedé 51 BoschduivelsBlauw Wit 1) 3—4 D. W. S. 2—R. C. V. 3—7 S. D. O—IJmuider Boys 52 1) Onder protest van Boschduivels. De ranglijst is als volgt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Hollandia 2 2 0 0 4 11—2 2.— S. D. O. 2 2 0 0 4 114 2.— R. C. V. 3 2 1 0 5 19—11 1 67 D. W. S. 1 3 2 1 0 5 13—7 1.67 Blauw Wit 3 1113 10—13 1.— Boschduivels 3 1 0 2 2 12—16 0.67 D W. S. 2 3 1 0 2 2 12—16 0.67 Njjverheidssch. 2 0 1 1 1 49 0.50 Enschedé 2 0 0 2 0 49 0. IJm, Boys 39OI6 817 0.— Propaganda-avond Volks onderwijs. Voor den propaganda-avond van „Volks onderwijs", welke de afdeeling Velsen-IJmui- den in De Daad georganiseerd had, bestond groote belangstelling. Deze betrof vermoede lijk in de eerste plaats wel de uitvoering van de kinderoperette „De Heksenmantel" door de leerlingen der openbare school J. aan de Hadleystraat onder leiding van mevrouw A. van Rooijen—Romein. Voor dit kijkspel een aanvang nam heeft de heer IJ. Reitsma als voorzitter namens het plaatselijk bestuur den avond geopend, o.a. den spreker, den heer P. Krabbendam uit Be verwijk, geïntroduceerd. Deze laatste sprak over het actueele onder werp: De openbare school in dezen tijd. De heer Krabbendam, die hoofd van een open bare school en lid van het hoofdbestuur van het N.O.G. is, ving zijn rede aan met te wijzen op het prettige, dat er zoo veel jongeren aan wezig zijn. Want het geldt altijd nog, dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft. E11 die toe komst is zeer belangrijk. Want de Openbare School, welke van zoo groote importance voor het jonge geslacht is, wordt ernstig bedreigd. Voordat spr. die be dreiging besprak, wees hij op den toestand op onderwijsgebied in Nederland, die een unicum ter wereld is. Nergens vindt men zulk een twee ledig, zelfs een meeriedig, verschijnsel van het openbaar en bijzonder onderwijs als hier te lande. Die splitsing, in princioe aanvaardbaar, is ontaard. Want elk bepaald richtinkje, al is 't nog zoo klein, kon nu zijn eigen schooltje krij gen. En men kan ons niet wijs maken, zegt spr., dat al die instituten noodig zijn. Het geheele aifabet is er in de schoolnamen verwerkt. En een dergelijke versnippering heeft meer dan schatten geld gekost en is thans bijna niet meer te bekostigen. Na 1920 zijn deze scholen als paddestoelen uit den grond verrezen. Dit ging door tot 1933, toen het ministerie-Colijn aan het bewind kwam. De regeering eischte versobering, ook bij het onderwijs, maar, zegt spr., de droeve historie is U allen bekend: de bijz. school ging grootendeels vrij uit. de openbare school kreeg de klappen. In twee jaar tijcis werden maar even 303 openb. scholen opgeheven, en thans meer dan 500. Daarentegen werden ei' meer dan 30 bijz. scholen gesticht! De maatregelen, welke getroffen werden door de regeering, troffen dus alle de openb. school. Tot dat in het laatste bezuinigingsont- werp de opheffing van een aantal bijz. scho len werd voorgesteld. Maar wat was het gevolg van dit ontwerp? Dat men van rechtsche zijde unaniem weiger de aan dit ontwerp mede te werken. De regeering heeft er nu een modus op ge- vinden, U allen welbekend, zegt spr. En wij wachten dus nu maar weer af. In ieder geval kan er geconstateerd worden, dat er op de openb. school zeer sterk is bezui nigd en dat de concentratie van het bijz. on derwijs nog op zich laat wachten. Spr. had dezen middag nog uit den mond van den minister van onderwijs, prof. Slote- maker de Bruine, vernomen dat de concen tratie der openb. school zeer zeker wel op een heel andere manier had kunnen geschieden dan minister Marchant dit had gedaan. Ook verschillende circulaires, die van den Haag waren uitgegaan contra het Openb. On derwijs en de signatuur van 's ministers voor ganger droegen, hadden beter niet verzonden kunnen worden, zeide Z. Exc. Spr. ging daarna in op de principieele zijde van het bijz. en het openbaar onderwijs en eindigde zijn rede met een pleidooi voor het laatste soort onderwijs, dat eenheid waarborgt. Alleen samenwerking, eendracht en eenheid kan ons land uit den chaos redden, ook uit den chaos op onderwijsgebied! Na de pauze was de daad aan de kleine dames en heer en van school J. Dat mevr. van Rooijen slag heeft met kin deren om te gaan is ons niet alleen uit het feit. dat zij een ervaren onderwijzeres is, be kend. Reeds eerder mochten we met het resultaat van haar regie van kinderoperette meeleven. En niet alleen de mise-en-scène maar ook de costumeering, dansjes en muzikale uitingen worden door haar uitgewerkt tot een sluitend geheel, dat met genoegen gezien en gehoord mag worden. Ook al werd er met zeer beschei den middelen gewerkt. Te prijzen valt het, dat in het simpele werk je van Geertruida van Vladeracken, dat „De Heksenmantel" heet niet eik gebaar, dat de jongelui te maken hebben, doodgestudeerd is en het medeleven der kinderen met hun eigen spel het eigene, natuurlijke cachet aan de opvoering geeft. Het spreekt bijna van zelf, dat De Heksen mantel, die qua muziek aan de oude Duitsche Rheinliederpotpourri doet denken (er althans naast gelegen heeft!), met veel ingenomen heid ontvangen werd, zoodat de jeugd zoowel als de medewerkende oudere dames terecht bijval mochten oogsten. Mej. Hamburger mogen we. in haar functie van pianiste, niet vergeten te noemen. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van J. Kammenga, van beroep heier, wonende te IJmuiden, om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de bene- denvoorlocaliteit van het perceel Prins Hen drikstraat no. 23 te IJmuiden Vóar 18 Februari 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. BAZAR. l De Gereformeerde Meisjesvereenigrngen „Belijden en Beleven" en „Leer mij volgen" hebben het plan gevormd, om voor het aan- I schaffen van studiemateriaal begin Maart l een bazar te, houden» De resultaten der Oostende- sche vloot. „Het Visscherijblad" van Oostende bevat een opgaaf van de besommingen van de aldaar in 1935 binnengekomen visschersvaartuigen. Ver meld zijn de resultaten o.a. van 159 Oostend- sche motorvaartuigen, van 14 Oost- endsche stoomtrawlers en van 3 Oostendsche drifters, voorts nog van een aantal in andere Belgische havens thuisbehoorende motor vaartuigen. Topscorer van de motorschepen was de mo tortrawler O 89 Freddy, een vaartuig van 267 ton bruto, uitgerust met een Deutz-motor van 550 P.K. Dit vaartuig besomde 1.207.500 fr. of c.a. f 60:000. Van de stoomtrawlers was de O 146 Alfr. Dufuisseaux, een vaartuig van 274 ton bruto met 1.484.400 fr. of c.a. f74.200 het hoogst. De gemiddelde besomming der stoom trawlers was 1.140.000 fr. of c.a. f 57.000. Van de in 1935 aangevoerde visch was 14.026.857 K.G. afkomstig van de Noordzee- Zuid, 1.464.165 K.G. van de Noordzee-Noord, 5.396.050 K.G. van het Kanaal van Bristol, 4.542.503 K.G. van de Witte Bank. 2.387.096 K.G. van IJsland, 2.035.521 K.G. van Spanje en Portugal, 2.405.720 K.G. van de kustvisscherij FEESTMIDDAG VOOR DE KINDEREN. A.s. Zaterdag zal een kinderfeest plaats vinden in het clubgebouw van de speeltuin- vereeniging Kindervreugd. Aan dezen middag werkt mede, behalve eenige meisjes-leden, welke eenige voordrach ten hebben ingestudeerd, Paul Toni met zijn goocheltoeren. Aan tractaties zal het jonge volkje niet te kort komen. EINDEXAMEN R. H. B. S. Het eindexamen voor de litteTair-economi- sche afdeeling (afd. A) der R. H. B. S. alhier begint Donderdag 4 Juni en duurt tot Don derdag 11 Juni. De regeling is als volgt: Donderdag 4 Juni: 912 uur boekhouden, 1.303.30 uur: Fransch. Vrijdag 5 Juni: 911 uur aardrijkskunde, 1.304 uur Nederlandsch Zaterdag 6 Juni: 911 uur Engelsch Maan dag 8 Juni: 9—12 uur Hapdelsrekenen, 24 uur Duitsch. Dinsdag 9 Juni: 9—11 uur schei kunde, 1.303.30 uur Engelsch. Woensdag 10 Jüni: 911 uur Fransch, 1.303.30 uur Staat huishoudkunde. Donderdag 11 Juni: 9—11 uur Geschiedenis, 1.30—3.30 uur Duitsch. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 616 bouwvakarbeiders, 360 metaalbewerkers, 60 kantoorbedienden, 38 huisbedienden, 46 hout bewerkers, 64 landarbeiders, 381 visschers, haven- en transportarbeiders, 787 losse en fa brieksarbeiders, 303 in overige beroepen. Ver der beneden den leeftijd van 18 jaar: 40 bouwvakarbeiders, 40 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 36 huisbedienden, 1 vis- scher, 90 losse fabrieksarbèiders, 14 in overige beroepen. Het totaal aantal werkloozen bedroeg der halve 2891. VERKOCHT. De motortrawler Vredenburg, SCH TO, is ver kocht aan de hier gevestigde reederij Kenne merland en in de vaart gebracht onder het vischnummer KW 76- BELGISCHE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. In 1935 werd door België naar Frankrijk uit gevoerd 375.343V2 K.G. tong en 1.210.408 K.G. grove visch. De contingenten voor deze visch- soorten waren resp. 380.000 K.G. en 1.870.000 kilogram. „NEDERLAND EN ORANJE" De Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" IJmuiden-West heeft van Ds. C. van der Zaal, em. Chr. Gerefor meerd predikant, lid van de Tweede Kamer toezegging ontvangen, dat deze op haar op 25 Februari a.s. te houden jaarvergadering als spreker zal optreden. VOORDEN- -POLITIERECHTER Een domme jongen. Liegen is het recht van een verdachte, dat wil zeggen: hij kan niet voor de leugens ver volgd worden, zooals iemand, die onder eede gehoord wordt, maar dat beteekent nog niet, dat een verdachte verstandig doet met het verzwijgen of verdraaien der waarheid. Niet, dat de rechter een wraakzuchtig mensch is, die redeneert: „Als je liegt, zal ik je wel krij gen", neen, zoo moet men dat niet begrijpen, maar de rechter ziet in iemand, die zijn fout niet wil bekennen en tracht de getuigen, die onder eede staan, als leugenaar te brandmer ken, een persoon, die geen berouw gevoelt over zijn verkeerde daad en wiens karakter dus niet deugt, zoodat reclasseering bij hem weinig succes zal hebben. Het logisch gevolg is dan ook, dat er bij zulke lieden van een voor waardelijke straf geen sprake kan zijn. De jongen uit IJmuiden, die terecht stond voor diefstal van eenige leege visch tonnen, behoorde tot de categorie der ontkenners. Iemand had hem de tonnetjes zien vervoeren; een ander kwam verklaren ze van hem te hebben gekocht en een derde, die bij den ver koop was tegenwoordig geweest, bevestigde dit. Alle drie zeiden, dat de verdachte en nie mand anders de tonnen had gehad en de koo- per kende den jongen zelfs; hij wist, dat deze bij een vischrooker had gewerkt en wel meer vaatjes voor zijn baas had moeten verkoopen, waarom hij ze ook nu te goeder trouw had gekocht. En wat zei de jongen tegenover dit onweerlegbaar bewijs? Dat hij het niet had gedaan en hij voegde er bij om het wat aannemelijk te maken: „ik was toen ziek". „Dat is wat nieuws", zei de rechter, daar heb je tegenover de politie nooit over gesproken, maar je hebt gezegd, dat je op dien bewusten dag in Beverwijk was gaan wandelen". Toen gaf de jongen het nog niet op. „Ja, maar ik was niet zoo ziek, dat ik niet eens kon gaan wandelen". Zou die domme jongen nu werkelijk gedacht hebben, dat hij zich met die leugens kon red den of was het een soort bravourstulcje? Hoe het zij, de officier en de politierechter waren het er over eens, dat hier geen voor waardelijke straf gegeven kon worden. Drie weken eischte de officier, doch de rechter vond een week genoeg. De chef was geen chef. Twee jonge mannen gingen er met een bak fiets op uit om oud ijzer op te koopen en an der oud metaal. We mogen aannemen, dat zij werkelijk de bedoeling hadden om te koopen, wat niet altijd van die gelegenheidskoopers gezegd kan worden. Dat zij niet op roof uit gingen blijkt hieruit, dat ze zich naar een smederij te Bloemendaal begaven en daar aan een persoon dien zij daar werkzaam zagen, vroegen, of het oude zink, dat achter de werkplaats lag, te koop was. De aangesprokene wist het niet en zei, dat de patroon daarover beslissen moest en die v/as er niet. Nu lag er bij het oude zink nog een partij oud ijzer van een centrale verwarming, maar dat behoorde niet aan den smid doch aan zijn buurman, wat de adspirant koopers echter niet konden we ten toen ze geen beslissing over het zink kon den krijgen, vroegen ze of ze dan het ijzer konden koopen. Ze beweerden thans, in de meening ver keerd te hebben dat z,ij dat ijzer mochten meenemen, waartoe de persoon in de smede rij toestemming zou hebben gegeven. Zij wis ten, dat hij niet de patroon was, maar hij had 1 zich uitgegeven voor de chef. Nu deed het vreemd aan, de jongelui te hooren verklaren, dat zij met een kleinen jongen in de smederij hadden gesproken en de rechter vroeg dan ook met verwondering of een kleine jongen in een smederij voor de chef kan worden aangezien en of dan maar op diens gezag kan worden gehandeld Gelukkig was dit raadsel eenigszins opge lost door de verschijning van den kleinen jon gen, die eerstens al 16 jaar was en verder on geveer even groot als de verdachten. Kleine jongen beteekende dus blijkbaar nog geen vol wassen man. Dat deze 16 jarige zijn patroon zou kunnen vertegenwoordigen, was dus eenigszins aannemelijk, maar getuige zei zelf, dat hij zich de hoedanigheid van chef niet had toegekend en dat zei ook zijn kameraad, een soortgelijke chef, die ook in de smederij was geweest. Zij verklaarden zelfs te hebben gezegd, dat het ijzer niet van hun baas was maar van iemand, die even verder zou wonen en de twee koopers schijnen nog pogingen te heb ben gedaan om den eigenaar op te sporen, maar ze vonden hem in allen gevalle niet en toen namen ze het ijzer maar mee, dat ze voor tien gulden verkochten en waarvoor ze nu te recht stonden. In aanmerking werd genomen, dat de jon gelieden gunstig bekend stonden en dat dief stal niet het doel van hun tocht was geweest, maar heelemaal zuiver was de zaak niet en het beroep op den chef, die geen chef was, ging niet op. Het was hier meer een brutaal stukje dan opzettelijke diefstal, maande de officier en deze wilde daarom geen gevange nisstraf vragen maar een geldboete van f 20. De politierechter deed er nog f 5 af. De milli'onair was niet verschenen. Het is te begrijpen, dat iemand, die er op uit is gegaan om 35 millioen te verdeelen, glad vergeet, dat hij gedagvaard is om zich te Verantwoorden voor het feit, dat hij iemand een paar stompen had gegeven. Het moet ons echter ten hoogste verbazen, dat hij dit feit had gepleegd, want de aanleiding daartoe zou geweest zijn, dat hij van den mishandelde een klein bedrag had te vorderen en hoe kan iemand, die meedeelt in 35 millioen, zich nu druk maken over een klein bedrag? Het zal wel zoo zijn, dat hij van dat kleine bedrag zeker was en van de 35 millioen niet. Zeker is het, dat hij den 78-jarigen ge tuige, die dan de schuldenaar zou geweest zijn, eenige stompen en slagen op den grijzen en niet dik behaarden schedel had gegeven en omdat hij zelf 58 jaar was, was het geen partner. De officier speculeerde nog maar niet te veel op de 35 millioen, zoodat slechts f 20 boete werd geëischt, welke werd toegewezen. Ons gemeente-archief. De opvolger van den heer H. E. Knappert als archivaris. HAARLEM Maandag. De gemeenteraad van Haarlem heeft reeds \y2jaar geleden aan den gemeente-archi varis den heer H. E. Knappert eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor zijn vele belangrijke diensten aan de gemeente be wezen. Op verzoek van het college van B. en. W. is de heer Knappert evenwel bereid ge bleven zijn werkzaamheden voorloopig. nog te blijven vervullen. Thans heeft hij evenwel verzocht met 1 Mei definitief van die taak te worden ont heven. B. en W. hebben nu sollicitanten op geroepen voor deze betrekking. De nieuwe archivaris zal dus als hij met Mei a.s. komt belast worden met de inrich ting van de nieuwe huisvesting van het ar chief, dat over eenigen tijd van het stad huis overgebracht zal worden naar de ver bouwde oude Janskerk in de Jansstraat. VERDUISTERING TE SEMARANG. SEMARANG, 3 Februari (ANETA). De chef van het kantoor te Semarang, van de firma Everard Co.. J. H. Oexeman, is ge arresteerd wegens verduistering. Eenige dui zenden guldens zijn verdwenen; de verduiste ring strekt zich over vijf jaren uit. De gear resteerde is in confessie. De Fedora" wordt te Rotter dam gerepareerd. Het Italiaansche schip mijdt de Engelsche havens. Tot nu toe hebben de Italianen geen pogingen in het werk gesteld den spoorweg Djiboeti—Addis Abeba (men ziet hierboven afgebeeld het „station" Hadama aan de lijn) te vernielen. Het staat echter te bezien of de Italianen in hun houding zullen volharden. ROTTERDAM 3 Februari (A. N. P. Het Italiaansche stoomschip Fedora, dat in het Kanaal in aanvaring is geweest met het Rus sische stoomschip Pravda, is vanmorgen, ge sleept door de sleepboot Witte Zee van L. Smit en Oo. den Waterweg binnengekbmèn op weg naar Rotterdam. Na onderzoek hier ter stede zal worden vastgesteld op welke werf het schip zal wor den hersteld. De Fedoi'a wordt in Enge land door de Engelsche autoriteiten gezocht en bij aankomst in een Engelsche haven zal het schip vermoedelijk eenigen tijd in be slag worden genomen, in verband met het onderzoek naar de oorzaak van de aan varing en een verzoek van een verzeerings- maatschappij hieromtrent. Om een langdurig oponthoud in Engeland te voorkomen is het schip buiten de driemijlsgrens gebleven en besloot men om in Holland te komen repa- reeren. Er werd contract gemaakt met Simt en Co., waarna de Witte Zee het beschadigde schip, dat nog op eigen kracht kon varen, heeft begeleid op de tocht over de zee. De Fedora, die op weg was van Gdynia naar Spezia, voer in ballast. Geruchten, die aan vankelijk de ronde deden, dat de Engelsche autoriteiten speciale belangstelling voor het schip hadden in verband met de sanctie- maatregelen zijn dus niet juist, j

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1