Wisseldisconto weer verlaagd. Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT DINSDX'G 4 FESSUXKI '193Ö Thans 2i procent. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden, haar rentetarieven over de geheele linie verlaagd met Vz procent. Het wisseldisconto be draagt daardoor thans ZVs procent. .Tegen de actie voor versch brood. Gezellenbonden verzetten zich. De hoofdbesturen van de Gezellenbonden, t.w. de Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeid(stiers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijf, de Nederland sche R.-K. Bond van Bakkers, en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers, de Neder landsche Centrale Bond van Christelijke Ar beid (st)ers in de voedings- en genotmidde- lenbedrijven, kwamen Maandagmiddag in vergadering bijeen om hun houding vast te stellen tegen de actie, nopens het verkrijg baar stellen van versch brood bij het ontbijt. Zij besloten deze actie, die tot doel heeft, het verkoopverbod uit de wet te lichten, met alle hun ten dienste staande middelen te bestrijden. Zij zullen binnenkort daartoe nadere maat regelen vaststellen, waarbij zij zich ook zullen richten tegen de thans aanhangige enquête onder de bakkerspatroons, die naar hun meening wegens de onoordeelkundige wijze, waarop deze plaats heeft, geen graadmeter zal kunnen zijn voor hetgeen in bakkerspa- troonskringen leeft. Vrachtauto door trein gegrepen. Ernstig ongeluk te Brummen. Chauffeur gedood. Op den onbewaakten overweg nabij het kerkhof te Brummen is Maandagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist op het ©ogen blik dat een trein, die om 5.20 uur aan het station te Brummen moest aankomen, den overweg naderde, kwam een vrachtauto bestuurd door den 67-jarigen gehuwden H. J. Palsenberg uit Brummen uit de richting van het dorp aangereden. P., die den trein klaarblijkelijk niet gezien had, reed door met het ontzettende gevolg, dat de auto in de flank gegrepen werd en werd meegesleurd. De bestuurder werd vrijwel op slag ge dood. terwijl de auto totaal verield werd. Honderden meters in den omtrek lagen de brokstukken verspreid. De. machinist van den trein treft waar schijnlijk geen schuld. Vier en twintig uur achter het stuur. Oververmoeide chauffeur rijdt werkman aan. Maandag had op den Rijksstraatweg Ame- rongenLeersum. een aanrijding plaats, tengevolge waarvan een wielrijder ernstig werd gewond. De werkman V. uit Eist (Utrecht) die op het rijwielpad in de richting Leersum reed, werd door een hem achterop rijdende auto, komende uit Amsterdam ge grepen en tegen den grond gesmakt. V. werd ernstig gewond. Zijn toestand is niet zonder zorg. De bestuurder van de personenauto was na het ongeval doorgereden, doch werd door een anderen automobilist, die hem had in gehaald, tot stilstand gebracht. Het bleek, dat de chauffeur, die het ongeluk had veroorzaakt oververmoeid was. De man had al 24 uur achtereen dienst gedaan. Stoffelijk overschot der Uiver- bemanning. Komt einde Maart in ons land aan. De overbrenging van het stoffelijk over schot der vier leden der bemanning van de „Uiver" en van den passagier prof. Walch zal geschieden per schip, dat den 15den Febr. uit Basra vertrekt. Omstreeks eind Maart zal het schip in Nederland aankomen. Crisisdiensten niet gepast zuinig geweest? Opmerking van de Rekenkamer. De commissie uit de Tweede Kamer voor de Rijksuitgaven heeft haar groote waardee ring uitgesproken over het door de Reken kamer uitgebrachte verslag over 1934. Ook na kennisneming van de nota, welke de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen naar aanleiding van paragraaf 13 van het verslag der Rekenkamer, handelende over de con trole op crisisorganisaties, blijft de commis sie van meening, dat in menig opzicht bij de gestie van meer dan één crisis organisatie een gepaste zuinigheid niet in acht is ge nomen. Ook overigens is er veel geschied, waaromtrent een afkeurend oordeel moet worden uitgesproken. De commissie meent zich echter ook thans van een bespreking dezer zaken te moeten onthouden, nu door de regeering een com missie is ingesteld, welker taak het is na te gaan. welke wijzigingen moeten worden ge bracht in de landbouwcrisismaatregelen, waarbij ook de organisatorische zijde van het vraagstuk en de algemeene onderwerpen, het beleid betreffende, de aandacht zullen heb ben. De resultaten van den arbeid dezer com missie zullen eerst dienen te worden afge wacht Henri ter Hall wordt 70 jaar. Merkwaardige loopbaan. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-M. TELEF. 16 7 2 6 vanaf f 35- gjff SM' BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 912 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Henri ter Hall. Woensdag wordt een selfmade man zeventig jaar, Henri ter Hall. Hij is een merkwaardige figuur, niet alleen voor Nederlandsche begrip pen, ook buiten onze grenzen zou zijn loop baan de opmerkzaamheid hebben getrokken. Eenige bijzonderheden uit dit aan afwisselin gen rijke leven mogen hieronder vermeld wor den. Steeds weer heeft ter Hall zich tot de plan ken aangetrokken gevoeid, zoowel op jeug digen leeftijd als ook nu nog, nu hij gemeente raadslid is van Rijswijk en revues schrijft, die niet meer heel Nederland doen schateren, doch aan de jongelui van de Patronaatsvereeniging ter plaatse veel vermaak verschaffen. Op jeugdigen leeftijd was hij pistonnist bij de Marine-Kapel in Nieuwediep, maar zoo als hierboven reeds aangestipt het leven op de planken leek hem steeds mooier toe en hij gaf zijn betrekking eraan. Hij studeerde nu voortaan geen partijen uit marschen meer in, doch leerde „voordrachten" en ging voor drachtavonden geven in de provincie. Soms nam hij 'n paar kornuiten mee en speelde dan op boerenkermissen. Oostersche drama's of 't een peuleschilletje was. Na de voordrachten moest ter Hall wel eens zelf het orkest ver sterkenvoor de balmuziek. In een volgende fase trok hij met de „bio graaf" het land door en gaf overal met zijn toestel „filmvoorstellingen". Het archief be stond uit tien „films" van enkele tientallen meters lengte, die uit den treure herhaald werden en overal op het platteland zoo al geen succes dan toch veel belangstelling trokken. Filmkeuring bestond er nog niet en aan toe zicht op de apparaten, die feitelijk een voort durend gevaar voor de omgeving waren, werd niet gedacht. De ondernemer zorgde er even wel zelf voor, dat de overheid zich niet met zijn zaken hoefde te bemoeien en deed steeds al het mogelijke om brand te voorkomen. Na het beroep van „bioscoop-ondernemer" is ter Hall revueschrijver geworden, in weike functie hij zijn grootste bekendheid heeft ver worven en jarenlang duizenden Nederlanders heeft doen genieten van een prettige humor, welke elkeen kon savoureeren. Nog was zijn loopbaan aan wisselvalligheden niet rijk genoeg geweest. Er werd een Neutrale partij opgericht later in den Vrijheidsbond opgegaan en ter Hall werd lijstaanvoerder. Inderdaad werd hij tot Tweede Kamerlid geko zen. Natuurlijk stond hij in het hij zon der op de bres voor kunst, amusement en bioscoop, doch ook hier weer werd hij het meest bekend buiten zijn gewone „branche". Hij werd de „vragenman" en had al heel spoedig een heel kantoor, een soort briefwisselings-afdeeling, een heele „vragen dienst". lederen dag kwa men tientallen brieven binnen van menschen, die ter Hall verzochten iets aan de regeering te vragen. En er werden heel wat vragen ge steld. Thans woont Henri ter Hall te Rijswijk, waar hij gemeenteraadslid is. De banden van vroeger zijn verbroken, maar blijven bestaan is de band met het Doras Rijkers fonds, het fonds voor onze helden der zee, waarvoor ter Hall zooveel heeft gedaan. En zelf geen bios coopondernemer meer, is er toch een band met de film gebleven, door zijn lidmaatschap van de Centrale keuringscommissie voor de bios copen. Henri ter Hall heeft zich zonder schoolsche wijsheid zijn weg gebaand, een weg, dien hij met eere heeft afgelegd, naar hemzelf mor gen wel duidelijk zal blijken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ BANDOENG. Europeesche dame gedood. BANDOENG, 3 Februari (ANETA). Zon dag is een auto, bestuurd door mevrouw van Ommen, bij Lélés verongelukt. Mevrouw van Ommen, die de auto bestuurde, werd gedood; haar echtgenoot, controleur van de P. T. T., bekwam een niet ernstige hersenschudding. Twee andere inzittenden werden slechts on- beteekenend verwond. Men was op weg naar Garoet, toen bij het begin van de helling de auto uit de bocht werd geslingerd en in een ravijn stortte. De Inlandsche arts Parjono verleende de eerste hulp. Surséance van betaling door notaris aangevragd. Teveel kasmiddelen in onroerende goederen belegd. Wegens ernstige financieele moeilijkheden heeft Maandag notaris M. Kluwer te Amster dam bij de Arrondissements-Rechtbank sur séance van betaling aangevraagd en tevens zijn ontslag als notaris ingediend. Volgens de Tel. zouden de moeilijkheden zijn ontstaan doordat notaris Kluwer een te groot deel van zijn kasmiddelen in onroe rende goederen heeft belegd. Doordat de waarde hiervan sterk is terug- geloopen terwijl de notaris toch steeds aan zijn hypothecaire verplichtingen moest vol doen en de overwaarde der belegging allengs verdween, geraakte hij in een steeds moeilijker positie. Of en zoo ja in hoeverre de notaris in strijd met de wet op het Notarisambt heeft gehan deld, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Onze Roode Kruis-ambulance aan het werk. Eerste patiënten geholpen. De Koningin en de Prinses in Tirol. In het vacantie-oord Igls. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis deelt mede. dat blijkens een Maandag van den leider, dr. Winckel, ontvangen telegram, de Nederlandsche Roode Kruis-ambulan ce haar kamp bij Dessie heeft opge slagen, in de nabijheid van het Fran- sche missiehuis der Lazaristen. Door opneming van een aantal gewonden kon de ambulance een begin maken met haar arbeid. Wat daaronder verstaan moet worden. Inflatie en deflatie zijn woorden die men vooral in de laatste jaren zeer veel hoort ge bruiken en ook zelf gebruikt. Toch blijkt herhaaldelijk dat velen van de juiste beteekenis dezer woorden geen goed begrip hebben. Een onzer lezers, die zelf op dit gebied een deskundige is, stelde bij personen waarmede hij 4n aanraking kwam een enquête in over wat zij onder inflatie en deflatie verstaan. Zie hier het resultaat daarvan: ACCOUNTANT: A Inflatie: die prijsbeweging naar boven bij de goederen (behalve goud) die haar oor zaak vindt bij het geld. Deflatie: die prijsbeweging naar beneden bij de goederen (behalve goud) die haar oor zaak vindt bij -het geld. B Inflatie: Depreciatie van geld. Deflatie: Appreciatie van geld. DOKTER: Inflatie: is het afhankelijk maken van de munteenheid van wisselende factoren van den algemeenen economischen toestand van een land en daarmede opgeven van de verhouding en een zoo min mogelijk veranderlijken in houd in goud. Deflatie: het bewust verminderen van de waarde van de munteenheid, de verlaging van rente van hypotheken, etc., met in standhouding van het goud. KANTOORBEDIENDE Inflatie: de verlaging van de goudwaarde van een munt door middel van embargo op goud. Deflatie: de verlaging van de goudwaarde van een munt onder blijvend bestaan van den gouduitvoer, IMPORTEUR: Inflatie: afstand doen van den gouden standaard. Deflatie: waardevermindering. INDISCH MAN: Inflatie: ongecontroleerde waardevermin dering van de goudwaarde van een munt. Deflatie: een eventueel te controleeren waardevermindering van den gouden stand aard van een land tot gen zeker percentage. FABRIKANTEN A Inflatie: Een inzinking van goederen, dus waardevermindering van grondstoffen, dus van producten. Deflatie: geeft waardevermindering van het geld weer. B Inflatie: waardestijging van goederen en grondstoffen. Deflatie: waardedaling van goederen en grondstoffen. GROSSIER: A Inflatie: waardevermindering van het geld. Deflatie: waardevermeerdering van het geld. B Inflatie: Stijgende prijzen. Geldibederf. Deflatie: dalende prijzen. Geldbederf. ADVOCAAT: Inflatie: Een zoodanige vermeerdering van (bankbiljetten) circulatie, dat daardoor de waarde van de munteenheid daalt en tenge volge daarvan de loonen en goederenprijzen stijgen. Deflatie: Een aanpassing van loonen en goederenprijzen aan verminderde vraag, waardoor loonen en goederenprijzen dalen en de koopkracht van het geld wordt ver hoogd; een terugbrengen van alle particu liere en staatsuitgaven in verband met de waardevermeerdering van het geld. AMBTENAAR DER DIRECTE BELAS TINGEN (in functie) Inflatie: In geldbehoefte voorzien door drukken van bankpapier zonder verhooging der dekking. Deflatie: Drukken van loonen en uitgaven, in de hoop de winstmogelijkheid der bedrij ven te vergrooten. INSPECTEUR DER DIRECTE BELAS TINGEN (gepensionneerd) Inflatie: Vermeerdering van de in omloop zijnde bankbiljetten; prijsstijging van goede ren; alles wordt duurder. Tenslotte afglijden naar een toestand, waarbij geld niets meer waard is. Deflatie: Trachten het geld op waarde te houden door een sluitende begrooting. In standhouding van het crediet van den Staat. (Van onzen Weenschen correspondent) Nog voordat de Koningin en de Prinses in* Igls (Tirol) zijn aangekomen, heerscht reeds sedert eenigen tijd een opgewonden stem ming, want het is als een loopend vuurtje door de plaats geloopen, dat Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana hier een paar weken zullen komen doorbrengen. En ook de boerenmenschen in de omgeving en de be woners van de hooge hergen hebben al ver nomen, dat de „hollandische Königin und ihre Tochter, die Juliane" in aantocht zijn. Iedereen verheugt zich, want de Neder landers zijn (al zeg ik het zelf) in Tirol erg in tel; vooral de Koningin en de Kroonprinses van het land en het volk, die gedurende en na den oorlog zooveel voor de Oostenrijkse he kindertjes gedaan hebben, staan in bijzonder hoog aanzien. Men gevoelt het als een geheel bijzondere onderscheiding en een buitenge woon groote eer, dat die vorstin en haar dochter juist het schoone land Tirol tot haar vacantieoord uitgekozen hebben. Maar er is dók iets, waar allen spijt over hebben. In Innsbruck, de fraaie hoofdstad van het Oostenrijksche bondsland Tirol, heb ben hooggeplaatste ambtenaren en enkele autoriteiten mij ook al hun leed geklaagd. Er was zoo weinig sneeuw! Er was dit jaar bijna heelemaal geen sneeuw! Ja, zei ik dan, ik ben pas in Holland geweest en ik was er anderhalve maand en gedurende al die zes weken heb ik ook maar één keer sneeuw ge zien en dat was toen ook niet eens zoo bar veel! Nu ja, maar de Hollandsche Koningin had toch zeker wel naar Tirol willen komen om hier in dit hooge bergachtige land tenminste wat van de witte winterweelde en winter- pracht te genieten, en de kroonprinses zou toch graag aan wintersport willen doen. Men had al zoo vaak foto's van haar in de bladen en in de geïllustreerde tijdschriften gezien, waarop zij op de schaats op het gladde spie gelvlak van de Haagsche ijsbaan zwierde. En ook meende men haar wel op ski's afgebeeld gezien te hebben! Enfin, misschien draaide het weer nog wel om en kwam de sneeuw, die nu op de toppen van de hooge bergen lag, die men van de Maria Theresienstrasse in het hartje van de stad Innsbruck kon aanschouwen, ook nog wel naar de lagere regionen afdalen. Igler Hof, het hotel, waarin de Koningin en de Prinses haar intrek zouden nemen, is het grootstehotel van Igls. Het heeft hon derdtwintig kamers. Igls is geen lawaaierige en drukke wintersportplaats met veel schreeuwerig gedoe en mondaine bars, waarin des avonds tot diep in den nacht een soort van grootstadsleven heerscht. Igls is geen wereldsch vermakelijkheidscentrum, waar men zooveel aan plezier en pretmaken doet, dat er voor het genieten van natuurschoon en het doen aan wintersport geen tijd meer overblijft. Igls is een kalm en rustig plaatsje, al wordt er in de hotels bij de thee en na het souper nog wel gedanst. Er speelt ook een discrete jazz De .-Koningin zou hier veel ontmoeten, dat haar aan haar vorig bezoek herinnert, ongeveer-veertig-jaar geleden,- Ook zou zij verschillende dingen zien, die-precies hetzelf de gebleven zijn. Als jong meisje heeft de Koningin hier met haar moeder en met een tante gelogeerd. Zij woonden toen in het zelfde hotel. Aan den muur hangt nog steeds het koninklijke wapenschild met de spreuk Je Main tien drai", Het gevolg van de Koningin en de Prinses zou in dezelfde vertrekken van het nu eenigs- zins gemoderniseerde hotel logeeren, waarin de Koningin en de Koningin-Moeder inder tijd haar intrek genomen hadden, terwijl voor de Koningin en de Prinses thans drie kamers gereserveerd zijn. Deze liggen aan de smalle zuidzijde van het LEERAAR IN SCHEIKUNDE (tevens se cretaris eener vereeniging) Inflatie: Terwijl bij deflatie een evenwicht tusschen indexcijfers en loonen wordt bereikt zonder waardevermindering van het ruilmid del op zichzelf, tracht men bij inflatie het zelfde te bereiken door deze waardevermin dering, die verkregen wordt door de goud dekking te verminderen of het verband met het goud geheel te verbreken. Het land, waar inflatie wordt toegepast, kan dan beter con- curreeren met het buitenland. Deflatie: Aanpassing van de kosten van levensonderhoud aan die van het loon en om gekeerd; men tracht door verminderen der vaste kosten de productiekosten zoodanig te verminderen, dat de werknemers voor het mindere loon zich toch evenveel levensbe hoeften kunnen verschaffen. LEERARES (scheikunde) Inflatie: Uitgeven van meer papiergeld dan overeenkomt met de goeddekking. Deflatie: Toenemen van de hoeveelheid geld in een land dat rijker wordt doordat in 'de omringende landen de economische toe stand slechter wordt. Hierbij is dus wel vol doende gouddekking. DIRECTEUR VAN EEN BIJKANTOOR EENER GROOTE BANKINSTELLING: Inflatie: Het vergrooten van het aantal ruilmiddelen (bankpapier) binnen een econo misch gebied, ten gevolge daarvan prijs stijging in het gebied. Daling van de koop kracht van het geld, sterker dan bij deva luatie. Deflatie: Politiek die het prijsniveau bin nen een economisch gebied wil doen dalen teneinde met andere gebieden te kunnen concurreeren. Stijging van de koopkracht van het eigen gebied. BIOSCOOPDIRECTEUR: Inflatie: Meer geld in omloop dan over eenkomt met de gouddekking. Deflatie: Aanvankelijk weifelachtig. Min der geld dan uitgegeven mag worden. Tot zoover de ontvangen antwoorden. Tenslotte geeft onze deskundige zelf een wetenschappelijke definitie. Inflatie: Algemeene prijsbeweging naar boven bij de goederen als gevolg van waar deverandering van het geld. Deflatie: Algemeene prijsbeweging naar beneden bij de goederen als gevolg van waar deverandering van het geld. Innnerlijke waarde der goederen wordt door monetair verschijnsel niet aangetast. Prijsverandering beteekent dus geen waar deverandering, doch registreert slechts een verandering in den maatstaf waarin de prijs wordt uitgedrukt .(rekeningseenheid),. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 4 Februari: In het najaar van 1887 zal te Athene een nationale tentoonstelling gehouden worden en de Grieksche bladen vertellen dat bij die gelegenheid de Olympische Spelen weder zullen worden ingevoerd en later om de vier jaren zullen plaats vinden. In plaats echter van te Olympia zullen de feesten in de nabijheid van Athene worden gehouden. hotel; uit de vensters heeft men een prach tig uitzicht op de omliggende bergen. Een deur van den salon geeft toegang tot een voor de Koningin gereserveerden tuin. Daar achter liggen akkervelden, die langzaam om hoog stijgen; daarachter weer stroomt wild in de diepte van een van hieruit niet te zien ravijn, de Sill, het bergriviertje, dat het water van de gletschers op den Brenner naar de Inn brengt, aan welke de stad Innsbruck haar naam ontleent. Achter deze kloof teekenen de bijna zwarte pijnbosschen op de hellingen zich feeëriek af tegen de besneeuwde hellin gen van den hoogen spitsen Series, waarach ter de stompe Habicht met zijn eeuwige sneeuw en zijn gletschers zijn hoofd omhoog steekt. Met de meer in de breedte getrokken Nockspitze vormt hij den achtergrond van het berglandschap waarnaar de Koningin eiken dag zou kijken. Vele ouden van dagen herinneren zich nog heel goed hoe zij onze Koningin als klein meisje met haar Moeder in het dorp hebben zien rondwandelde. De Koningin reed ook vaak in een ponywagentje rond. Vaak maakte zij zoo met haar Moeder tochtjes in de omge ving. Behalve de leden van het gevolg moest ook altijd de kok in een eigen wagentje me derijden om in elke uitspanning of in elk hotelletje in de bergen, waar even gerust werd, de koffie klaar te maken. De Koningin vond toen de Tiroolsche hoe den. die door de vrouwen in deze streek ge dragen worden, zoo bijzonder aardig, dat zij er ook graag zoo een zou willen hebben. Op den tweeden dag van haar oponthoud te Igls, zoo vertelden mij twee bejaarde bewo ners van het plaatje, droeg zij al zoo'n hoed. Tot op den laatsten dag van haar séjour heeft zij dien hoed gedragen. Het hotel is van beneden tot boven schoon gemaakt; alles is er overhoop gehaald. Men heeft in Oostenrijk veel gehoord van de haast aan het fantastische grenzende (tenminste dat gelooft men. hier) Hollandsche zindelijk heid. In de kamers van de Koningin heeft men bloemen en planten neergezet. En men heeft de kamers van haar en van haar doch ter zoo gerieflijk mogelijk ingericht. Het is niet te verwachten dat de Koningin door on bescheiden menschen zal worden lastig ge vallen, want de bewoners van Igls respectee ren haar wensch om incognito te blijven; zij vinden het veel te prettig de Nederlandsche Koningin en de Kroonprinses een tijdlang binnen de hen entoureerende bergwanden te hebben. W. M. BEKAAR. Verduistering door ambtenaar post- Kantoorhouder uit Huizen in arrest gesteld. Maandag is de 40-jarige B., kantoorhouder van het post- en .telefoonkantoor te Huizen, naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht, verdacht van het plegen van verduisteringen. Toen de maandelijksche in spectie uit Haarlem Vrijdag j.l. de boeken nazag, bleek, dat de kas en de boeken niet klopten. De directeur van het post- en tele foonkantoor te Hilversum werd gewaarschuwd en deze stelde Zaterdag met eenige ambtena ren een onderzoek in, waarbij ook zij consta teerden, dat de boeken niet in orde waren. Op verzoek van de postautoriteiten werd de man Zaterdagavond' te Huizen opgesloten. Maandag heeft de Officier van Justitie voor geleiding van den mian, die blijft ontkennen, gelast. Naar wij vernemen bedraagt het tekort 14 a 1600; vooral in de postzegelkas is het tekort aanzienlijk. Mijnwerker heeft dynamiet- patronën geleverd. De rijksrecherche heeft een mijwerker van de Domaniale mijnen gearresteerd, die dynamietpatronen heeft gestolen en deze aan Witte Nelis heeft geleverd. Ir. Mussert over Italië's houding. Goedkeuring en afkeuring. Ir. Mussert, de leider van de N.S.B. heeft Maandagavond in de Apollohal te Amster dam gesproken. Ten aanzien van de Ita- liaansch-Abessynische kwestie zeide spr. volgens de Tel. o.m.: „Ik keur onvoorwaardelijk goed, dat wan neer een volk geen land genoeg heeft, dit volk uitgaat om het te zoeken, om terreinen, om vlakten te zoeken die bijna onbevolkt zijn". Voorts zeide spreker ten aanzien van dit probleem, dat het hem genoegen gedaan heeft, dat Engeland de kous op zijn kop ge kregen heeft". Spr. keurde af dat Italië soms meent dat zijn invloedssfeer ligt boven de Alpen. Oos tenrijk, dat in keten en en boeien ligt geklon ken, moet zelf beslissen over de vraag wat het wil zijn: voorpost van Italië of onderdeel van Duitschland, En verder keurde spr. af dat Italië dezen oorlog in Abessynië is be gonnen zonder eerst zelf uit den Volken bond te zijn gegaan, dan wel Abessynië uit den Volkenbond te hebben doen gaan, en ten slotte achtte spr. onjuist althans, aldus zeide ir. Mussert. als dat juist is dat Italië - Tirolers heeft willen gebruiken in Abessynië. Spr. zeide hierna nog. dat in ons land een Jodenprobleem is ontstaan.. Duizenden Joden hebben zich tegen de N.S.B. verklaard, om dat ze Jood zijn. Dan zijn er de Joden, die lid der NHB. zijn geworden en welke de N.S.B. nooit in den steek zal laten. Tenslotte is er een groep Joden, die be vreesd is, dat de N.S.B. anti-semietisch zal worden. Ir. Mussert verklaarde nog. dat de overheid, als zij zich aan Joden-vleierij te. buiten gaat, anti-semietisme kweekt.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2